HABER AKIŞI

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy: Bakanlığın tanıtım bütçesi fona devredilecek

 Tarih: 28-12-2018 13:50:00
Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Bakanlığın 25-30 milyon dolarlık tanıtım bütçesini, Türkiye'nin tanıtımı için kurulacak Turizm Geliştirme Fonu'na aktaracaklarını bildirdi.

ANKARA - Burcu Çalık - Yasemin Kalyoncuoğlu

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye'nin turizm politikalarında ilk kez özel sektörün de söz sahibi olmasını sağlayacak ve bir "çatı yapı" olma özelliğini taşıyacak Turizm Geliştirme Fonu'nun son aşamaya gelen çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin, "50 milyon turist, 50 milyar dolar" olan 2023 turizm hedeflerini, "70 milyon turist, 70 milyar dolar" olarak revize ettiklerini bildiren Ersoy, bu hedefe ulaşılması için atılan adımlardan birinin de Turizm Geliştirme Fonu olduğunu söyledi.

Dünyada turizm gelirleri en yüksek 10 ülkeyi incelediklerini ve bu ülkelerin benzer fonlar kurarak gelirlerini artırdıklarını gördüklerini vurgulayan Ersoy, ayrıca ilk 10'da olmasa da turizm gelirlerinde çok ciddi artışlar yakalayan Singapur ve Dubai'de de bu tür bir yapının bulunduğunu dile getirdi. Ersoy, "Özellikle Dubai'nin çöl dışında turizm hazinesi yok. Türkiye ile kıyaslanmayacak kadar turizm hazinesi olarak fakir bir yer ama turizm gelirleri çok hızlı yükselmiş, çok ciddi rakamlara gelmiş. Hatta turizm bir noktadan sonra turizm dışı gelirleri de tetikler hale gelmiş." diye konuştu.

Ersoy, Türkiye'nin turist sayısı bakımından ciddi rakamlara ulaştığına, artık nitelikli turiste geçmenin, "kişi başı gecelik" turizm gelirlerini arttırmanın amaçlandığına dikkati çekti. Maliyet odaklı turizmden, gelir odaklı turizme geçilmesinin zamanının geldiğini vurgulayan Ersoy, bunun için de tanıtımın çok büyük önem taşıdığını ifade etti.

"Yüzde 1'in hesabını yapmak çok gerçekçi olmuyor"

Turizm yatırımcılarının yıllık cirosunun yüzde 4-5'ini tanıtıma ayırması gerektiğini belirten Ersoy, "Maalesef bazı turizm yatırımcılarımızın yüzde 1'ini bile ayırmadığını fark ettik. Hiçbir turizm tanıtımı yapmadan dolaylı bir şekilde ekonomiye yük haline gelmeye başlıyorlar. Bunun en çarpıcı örneğini 2016'da yaşadık. Turizm tanıtımına yüzde 1 bile ayırmayan arkadaşlarımız kriz olunca çok hızlı fiyat kırdılar." dedi.

Markalaşma adına bir şey yapmayan bazı turizm yatırımcılarının kriz yaşanınca yüzde 50'yi aşan fiyat indirimlerine gittiğini, başkalarına gidecek yolcuyu kendilerine yönlendirsinler diye tur operatörlerine verilen komisyonları ciddi şekilde arttırdığını anlatan Ersoy, bu yaklaşımların işini doğru yapan turizm yatırımcılarına zarar verdiğini söyledi.

Ersoy, Türkiye'nin turizmdeki 2023 hedeflerini hatırlatarak, ''Gelirleri yüzde 50 arttırmayı hedeflerken yüzde 1'in hesabını yapmak, maliyet hesabı endişesi yaşamak çok gerçekçi olmuyor." ifadesini kullandı.

"Sektör temsilcileri, STK başkanlarıyla görüşüyoruz, onlar da destekliyor"

Türkiye'nin tanıtımı için hareket edecek Turizm Geliştirme Fonu'na ilişkin çalışmayı sektör paydaşlarıyla yürüttüklerini aktaran Ersoy, "Bunu tek başımıza yapmıyoruz. Sektör temsilcileri, STK başkanlarıyla görüşüyoruz, onlar da destekliyor. İşi bilen gerçek turizmcilerin çok büyük bir bölümü bunu destekliyor zaten." dedi.

Fonun yönetim kurulunun ağırlıklı olarak sektör temsilcilerinden oluşacağını vurgulayan Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bakanlığımızdan bakan, bakan yardımcısı ve turizm tanıtma genel müdürü 3 kişi yönetimde yer alıyor. Geri kalan 8 kişi özel sektörden ve otel temsilcilerinden oluşuyor. Bu parayı devlet harcamıyor, devlet sadece paranın fonda toplanmasına aracılık ediyor. Fonda toplanan para ağırlıklı olarak özel sektör, otel ve turizm yatırımcılarından oluşan yönetim kurulu tarafından, onların kontrolünde, onların istediği, programladığı şekilde tanıtım için harcanıyor."

"Fon tarafından kullanılmasını istiyoruz"

Bakan Ersoy, Turizm Geliştirme Fonu'na deniz tesisleri, deniz taşımacılığı, havaalanları gibi turizmden direkt gelir elde eden birçok sektörden pay aktarılacağını belirterek, bunun oteller için yıllık cirolarının yüzde biri, havayolları ve acenteler için yıllık cironun binde biri şeklinde planlandığını anlattı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının da fona kaynak aktaracağını bildiren Ersoy, "Kendi tanıtma bütçemizi fona kullandırıyoruz. Bakanlık olarak fonun yüzde 20-25'lik kısmını da biz oluşturuyoruz. 25-30 milyon dolar tanıtma bütçemiz var onu fona aktarıyoruz, onun fon tarafından kullanılmasını istiyoruz." diye konuştu.

Ersoy, "Fonda toplanan kaynağın nasıl harcanacağına devlet karar vermeyecek fon karar verecek." vurgusu yaptı.

''Direkt hedefe gitmek açısından çok faydalı olacak''

Fonun turizmde fikir birliği oluşması, ortak hedeflere kilitlenmesi açısında da önem teşkil ettiğine dikkati çeken Ersoy, "Bazen bir konuyla ilgili 4 farklı STK'dan 4 farklı görüş alıyoruz. Doğru bir plan, doğru bir strateji belirlemek istiyorsanız bir fikir birliğinin oluşması lazım. Fonun direkt hedefe, sonuca gitmek açısından çok önemli, çok faydalı olacağına inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Ersoy, fona ilişkin hazırlıkların tamamladığını ve düzenlemeyi sene başında Meclise sunmayı planladıklarını bildirerek, "Bu gelişmeyi de gerçekleştirdikten sonra Türkiye turizminin önünde herhangi bir engel kaldığını düşünmüyorum." diye konuştu.

"Tanıtma" ve "yatırım" ofislerinden oluşacak

Kültür ve Turizm Bakanlığınca hazırlanan Türkiye Turizm Geliştirme Fonu'nun kurulmasına ilişkin taslakta, fonun "tanıtma ofisi" ve "yatırım ofisi" olarak iki bölümden oluşması öngörülüyor.

Bu kapsamda Türkiye'nin yeni tanıtım stratejilerinin belirlenmesi, gelecek yıldan itibaren turizmde en önemli gündem maddesi olacak turizm gelirlerinin artırılması için harcama düzeyi yüksek turistlerin daha fazla Türkiye'ye çekilmesi "tanıtma ofisi"nin çalışma konuları arasında yer alacak.

Ofis, ayrıca hedef pazar olarak ön plana çıkan Uzak Doğu ülkelerine yönelik çalışmalar, yurt dışındaki olumlu Türkiye algısının kuvvetlendirilmesi konularında da politika önerilerinde bulunacak.

"Yatırım ofisi" ise turizm yatırımları konusunda söz sahibi olacak. Böylelikle turizmin 12 aya yayılması, sağlık, spor, kongre turizmi gibi ürün çeşitlendirmelerinin oluşturulması gibi politikalar dikkate alınarak turizm yatırım alanlarının hayata geçirilmesinde ofisin önerileri de dikkate alınacak.

Turizm Geliştirme Fonu, 11 kişilik bir yönetim kurulundan oluşacak. Yönetim kurulunun ilk üç ismi Kültür ve Turizm Bakanı, Bakan Yardımcısı ve Tanıtma Genel Müdürü olacak. Geri kalan 8 üye ise turizm sektörü ve bu alandaki sivil toplum kuruluşu temsilcileri arasından belirlenecek. Böylelikle fonun çalışmalarında ve alacağı kararlarda özel sektörün görüş ve önerileri daha fazla ön plana çıkarılacak.

  Kaynak: Anadolu Ajansı
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Siyaset HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Bakan Varank Macaristan’a gidiyor Bakan Varank Macaristan’a gidiyor Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye-Macaristan Karma Ekonomik Kom..
İşten ayrılma süreci nasıl yönetilmeli? İşten ayrılma süreci nasıl yönetilmeli? Digital insan kaynakları yazılımı üzerine uzman şirket Poldy A.Ş'nin kurucu orta..
Makina Almanın Tam Zamanı Makina Almanın Tam Zamanı ‘Makina sahibi olmayan firma kalmayacak’ mottosu ile hareket eden Emektar Makina..
İstanbul seçimlerinde Türk demokrasisi kazandı İstanbul seçimlerinde Türk demokrasisi kazandı Seçim bitti, Türkiye’nin gündemi ekonomiyi düzlüğe çıkarmak olmalı
  Ekonomi HABERLERİ
Ahmet Albayrak: “Tüm faizsiz hazine yatırım ürünlerini tek platformda topladık” Ahmet Albayrak: “Tüm faizsiz hazine yatırım ürünlerini tek platformda topladık” Kuveyt Türk Hazine ve Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ..
Melikşah Utku: “Tüm girişimci adaylarını Albaraka Garaj’a bekliyoruz” Melikşah Utku: “Tüm girişimci adaylarını Albaraka Garaj’a bekliyoruz” Albaraka Türk, verimliliği yüksek inovasyon modellerini deneyimleyebilmek ve hay..
Katılım bankalarının dağıttıkları kar paylarında yüze 18 fark Katılım bankalarının dağıttıkları kar paylarında yüze 18 fark Katılım bankalarının dağıttıkları kar payı oranları ortalaması, 24 Haziran 2019 ..
Emlak piyasasında 2019’un ilk yarısı nasıl geçti? Emlak piyasasında 2019’un ilk yarısı nasıl geçti? Hürriyet Emlak, Emlak Endeksi verileri Anadolu’nun emlak piyasasının yükselen yı..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
İTO, Perakende Ticaret Komitesi Yavuz ALTUN: “Bizim nihai kitlemiz İstanbul halkının tamamı” İTO, Perakende Ticaret Komitesi Yavuz ALTUN: “Bizim nihai kitlemiz İstanbul halkının tamamı” İstanbul Ticaret Odası (İTO) Perakendeciler Komitesi Başkan Yardımcısı Yavuz Alt..
‘Odağımız 100. yılımıza güçlü bir ekonomi ile girmek olmalı’ ‘Odağımız 100. yılımıza güçlü bir ekonomi ile girmek olmalı’ Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Ayşem Sargın, “Bugünden itibar..
TÜGİAD Başkanı’ndan istanbul seçim değerlendirmesi TÜGİAD Başkanı’ndan istanbul seçim değerlendirmesi TÜGİAD Başkanı Anıl Alirıza Şohoğlu: ‘Demokrasi Kazandı’
Modanın Başkenti Merter’de ihracat bereketi! Modanın Başkenti Merter’de ihracat bereketi! Her geçen gün tüm dünyada daha çok tanınan, Modanın Başkenti Merter'deki firmala..
  Söyleşi HABERLERİ
“İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı “İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ, Türkiye’nin 5G’ye geçiş serüvenine katkı sunacak önemli bir etkinliğe ev sa..
‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ ‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ İlahiyatçı yazar Prof. Dr. Ömer Döngeloğlu, Kağıthane’de, ‘’Peygamber Efendimizi..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Millet Bahçesi’nde ilk konser coşkusu Millet Bahçesi’nde ilk konser coşkusu Üsküdar’daki Nakkaştepe Millet Bahçesi, birbirinden keyifli kültür-sanat etkinli..
Selim Şiper: “Geleneksel istasyonlar, artık bütüncül yakıt istasyonlarına dönüşmüştür” Selim Şiper: “Geleneksel istasyonlar, artık bütüncül yakıt istasyonlarına dönüşmüştür” Dünya LPG Birliği Bölgesel Zirvesi - WLPGA Regional Summit Turkey 2019, LPG endü..
Dünya gıda sektörü Türkiye’de buluşacak Dünya gıda sektörü Türkiye’de buluşacak Türkiye’nin gıda alanında en köklü fuarı olarak kabul gören Uluslararası Gıda Ür..
En Lezzetli Yarışma En Lezzetli Yarışma Zeytinburnu’nda bu yıl 20’ncisi düzenlenen Merkezefendi Tıp Festivali Yöresel Ye..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Bakan Kurum: “Gaziosmanpaşa’da Yıl Sonuna Kadar 4 Bin 400 Konutun Temelini Atacağız” Bakan Kurum: “Gaziosmanpaşa’da Yıl Sonuna Kadar 4 Bin 400 Konutun Temelini Atacağız” Gaziosmanpaşa’da 13 bölgede kentsel dönüşümün startını verdiklerini belirten Çev..
Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziosmanpaşa'da, yaklaşık 4 bin 400 hak..
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Ad..
  Projeler HABERLERİ
 Poşet kullanımı yüze 80 azaldı Poşet kullanımı yüze 80 azaldı Türkiye’de “Sıfır Atık” uygulaması ile başlayan poşetlerin ücretlendirilmesinden..
Havalimanı İnşaatında Çıkan Atıklar Sanat Eseri Oldu Havalimanı İnşaatında Çıkan Atıklar Sanat Eseri Oldu İGA’nın, Çevre ve Sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında yürüttüğü “Atıktan Sa..
İBB’nin “Kentsel Tasarım Rehberi” çalışması Türkiye’ye kaynak olacak İBB’nin “Kentsel Tasarım Rehberi” çalışması Türkiye’ye kaynak olacak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla hazırlanan “Kentsel Tasarım Rehb..
  Spor HABERLERİ
İstanbul Büyükşehir Sporcuları avrupa oyunları’nda 20 sporcu ile Milli Formayı terletecek İstanbul Büyükşehir Sporcuları avrupa oyunları’nda 20 sporcu ile Milli Formayı terletecek Belarus'ta bu yıl ikincisi düzenlenecek ve Tokyo 2020 Olimpiyatları’na direkt ko..
Küpü kim kırdı? Küpü kim kırdı? Sadabad Yaz Etkinlikleri kapsamında 100’e yakın okçunun yarıştığı Hasbahçe'deki ..
Gaziosmanpaşa’da Yaz Spor Okulları Başladı Gaziosmanpaşa’da Yaz Spor Okulları Başladı Gaziosmanpaşa Belediyesi, öğrencilere spor sevgisi aşılamak, yetenekli gençleri ..
Dört küçük pehlivan bir başpehlivana karşı Dört küçük pehlivan bir başpehlivana karşı Kağıthane Belediyesi’nin Sadabad Yaz Etkinlikleri kapsamında bu yıl 28’ncisini d..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı