HABER AKIŞI

Kopuz “tarımda milli birlik projesi, türk tarımının kangren olmuş sorunlarına merhem olacak nitelikte. ”

 Tarih: 12-04-2019 10:47:14
İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz: “Tarımda Milli Birlik Projesi, Türk tarımının kangren olmuş sorunlarına merhem olacak nitelikte. ”

İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, İSTİB Nisan ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, özellikle tarım sektörüyle ilgili reformların çok önemli olduğunu belirterek, “Bence bütün bu hamleler sadece gıda enflasyonunu frenlemekle kalmayacak, Türk tarımının yıllardır kangren olmuş birçok sorununa da merhem olacak nitelikte” dedi.

Teşvikler pekişecek

Son dönemlerde çok önemli teşvik ve desteklerin verildiğini hatırlatan Başkan Ali KopuzHazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamalarının bu teşvik ve destekleri pekiştirecek yapısal reformları müjdelediğini belirtti. Kopuz şöyle konuştu:

“Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak, dün ‘‘Yapısal Dönüşüm Adımları 2019’’u açıkladı. Sayın Bakanımız, ekonomiyi bir bütün olarak ele alarak, önemli bir yol haritası ortaya koydu. Bu pakette; bizim de ısrarla vurguladığımız ve ilgili bakanlıklara öneriler sunduğumuz, sektörümüzü ilgilendiren konular da var: Bölgesel Ürün Bazında Arz Talep Planlaması, Sözleşmeli Tarım, Gıdada Markalaşma, Hal Yasası, Küçükbaş Hayvancılık Hamlesi gibi konuların vurgulanması sektörümüzü memnun etti. Sayın Berat Albayrak’ın açıkladığı paketin her maddesi bir devrim niteliğindedir ve iş dünyasına umut vermiştir. Bu haliyle beklentilerimizin de üzerindedir.”

Gıda enflasyonuna yapısal önlemler

Gıda enflasyonunun, genel enflasyon üzerindeki etkisini hatırlatan Ali Kopuz, “Her zaman söylüyorum: Bu hususta gündelik değil, yapısal önlemler alınması gerekiyor. Nitekim dün açıklanan pakette “fiyat istikrarına” ayrı bir önem verildiğini gördük. Bu konu, “Gıda Enflasyonunda Yapısal Önlemler” başlığı ile yer aldı. Küçükbaş hayvan sayısının 4 yıl içerisinde 47 milyondan 100 milyona çıkarılması hedefi ülkemiz gerçekleriyle tam olarak örtüşüyor.

Bu konuyu biz de defalarca gündeme getirmiş, önerilerde bulunmuştuk. Öncelikle bizim mera alanlarımız daha ziyade küçükbaş besiciliğe uygun. Yani küçükbaş hayvancılığın desteklenmesi ülkemiz gerçeklerinin gereğidir. Bu nedenle küçükbaş hayvancılık desteklenirse çok başarılı sonuçlar alınacağına inancım tamdır. Milletimizin tüketim alışkanlıkları son 20-30 yılda değişti ve küçükbaş eti tüketimi düştü. Ancak yapılacak bazı çalışmalarla bu eğilim tersine çevrilebilir. Ayrıca üretim artıp, arz çoğaldığında fiyatlar da olumlu etkilenecektir” dedi.

Küçükbaş hayvancılığın önemi…

Nüfus artışı ve tüketim alışkanlıklarımız nedeniyle et üretiminin, tüketimi karşılayamadığını belirten İSTİB Başkanı Ali Kopuz, “Arz yetersiz, talep fazla olduğu için de fiyatlar düşürülememektedir. Bu nedenle et fiyatlarını dengelemek için alınan et ithalatı gibi tedbirlerin etkisi kısıtlı olmaktadır.

Eğer biz et üretimini, talebin üstüne çıkaramazsak bu sorun çözülemez. İşte bu nedenle küçükbaş hayvancılığın desteklenmesi çok önemlidir. Bu kısır döngüyü bitirecek bir projedir… Bizim, sanayide büyükbaşı kullanmamız, küçükbaş etini de evlerimize sokmamız lazım. Aslında besin değeri olarak da küçükbaşın değerini hepimiz biliyoruz. Bu yüzden, bir taraftan üretim desteklenirken, aynı zamanda halkımızın alışkanlıklarını değiştirmesi amacıyla kampanyalar yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

Sözlerine “Bu reform paketinin açıklanmasından evvel, gerek Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan gerekse Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli tarafından, hayvancılık konusunda başka müjdeler de verilmişti” şeklinde devam eden Kopuz, “Bildiğiniz gibi Ocak ayında ait çiğ süt desteklemeleri yüzde 150 artmış ve litre başı 10 kuruştan; 25 kuruşa çıkarılmıştı. Bu destekler, süt verilen hayvanların kesime gönderilmemesi adına çok önemli. Daha önce Küçükbaş damızlıklara hayvan başına 25 lira destek veriliyordu. Gelecek yıldan itibaren, dişi kuzu ve oğlaklardan her bir damızlık için, 100 lira destek ödemesi yapılacak.

Bu yeni destek sayesinde erken kuzu kesimleri önlenecek. Böylelikle Türkiye'de kırmızı et üretimi artacak. Bu artış sağlandıktan sonra, çok daha sağlıklı bir hayvancılık yapısına kavuşmuş olacağız” dedi.

SERA A.Ş.

Reform paketindeki bir diğer önemli adımın Sera A.Ş.’nin kurulması olduğunu ifade eden Başkan Kopuz, söyle konuştu:

“Son aylarda yaş meyve sebzede yaşanan fiyat dalgalanmaları hepinizin malumu... Özellikle taze meyve sebze ürünlerinde fiyatların dengelenmesi amacıyla; Tarım Kredi Kooperatifi ortaklığıyla Sera A.Ş kurulacak. 

Bildiğiniz gibi tüketici alışkanlıklarındaki bir değişiklik de taze sebze meyve tüketimiyle ilgili… Tarımdaki teknolojik gelişmeler, lojistiğin kolaylaşması ve genel refah düzeyindeki artış; mevsimsel tüketim alışkanlıklarımızı da değiştirdi.

Bu da öncelikle örtü altı tabir edilen sera üretimi sayesinde mümkün oldu. Ancak bu ürünler fiyat spekülasyonuna en açık tarım ürünleridir. Çünkü sera ürünleri azdır ve miktarları hava durumu gibi faktörlere bağlıdır. Sera A.Ş ile bu faktörlerin azaltılması ve sera üretiminin artırılması hedefleniyor.  İlk etapta 2 bin hektar, orta vadede ise 5 bin hektar teknolojik sera inşası hedefleniyor. Bu rakamlar sektörün tüm görünümünü değiştirecek büyüklüktedir ve umut vermektedir.”

Hal Yasası…

Yıllardır tartışılan Hal Yasasının da yakında çözülecek olmasının sevindirici olduğunu belirten Başkan Ali Kopuz, “Hal yasası ile üretici kooperatiflerinin haller içerisindeki payı artırılacak ve tarladan sofraya daha sağlıklı bir yapı oluşturulacak. Bence bütün bu hamleler sadece gıda enflasyonunu frenlemekle kalmayacak, Türk tarımının yıllardır kangren olmuş birçok sorununa da merhem olacak” dedi.

İstanbul Ticaret Borsası

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Projeler HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Yerli ERP ile veri güvenliği sağlamak mümkün Yerli ERP ile veri güvenliği sağlamak mümkün Yerli yazılım firması CPM’in Yönetim Kurulu Başkanı Recep Palamut, Cumhurbaşkanı..
Deniz İş Kanunu Çalıştayı Deniz Ticaret Odası ve İDO öncülüğünde gerçekleştirildi Deniz İş Kanunu Çalıştayı Deniz Ticaret Odası ve İDO öncülüğünde gerçekleştirildi Deniz Ticaret Odası ve İDO öncülüğünde, denizcilik sektörünün öncü ve lider kuru..
BASF, Ayçiçeği Tohumu Pazarına Giriyor BASF, Ayçiçeği Tohumu Pazarına Giriyor BASF, Avrupa’nın lider ayçiçeği tohumu şirketi ile dağıtım sözleşmesi imzalıyor..
Avrupa Hareketlilik Haftası Başlıyor Avrupa Hareketlilik Haftası Başlıyor Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma..
  Ekonomi HABERLERİ
2019 Küresel çok boyutlu yoksulluk endeksi 2019 Küresel çok boyutlu yoksulluk endeksi 2019 Küresel Çok Boyutlu Yoksulluk Endeksi (ÇBYE), dünya genelinde yoksulluğun a..
Filistin ekonomisini yükseltmek için el ele verdiler Filistin ekonomisini yükseltmek için el ele verdiler “Ekonomimizi yükseltmek için el ele” sloganıyla düzenlenen Filistin Bölgesi'ndek..
Filistinli iş insanları zirvesi yapıldı Filistinli iş insanları zirvesi yapıldı Filistin’i ekonomik alanda ayağa kaldırmaya çalışan iş adamları ve iş kadınları ..
BASF, Ayçiçeği Tohumu Pazarına Giriyor BASF, Ayçiçeği Tohumu Pazarına Giriyor BASF, Avrupa’nın lider ayçiçeği tohumu şirketi ile dağıtım sözleşmesi imzalıyor..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
TİM’den 15 Temmuz Şehitlerine özel anma TİM’den 15 Temmuz Şehitlerine özel anma 15 Temmuz hain darbe girişiminin 3. yıl dönümünde Türkiye İhracatçılar Meclisi (..
Kızılay, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde meydanlarda olacak Kızılay, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde meydanlarda olacak Kızılay, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde demokrasi ve istikbaline s..
Güçlü Demokrasi, Güçlü Türkiye’nin Teminatıdır Güçlü Demokrasi, Güçlü Türkiye’nin Teminatıdır Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Ayşem Sargın, “15 Temmuz’da Tü..
Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’ndan Öğrencilere Yerli ve Milli Destek Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’ndan Öğrencilere Yerli ve Milli Destek “Milli Teknoloji Hamlesi” sloganıyla yola çıkan ve Türkiye’nin teknoloji üreten ..
  Söyleşi HABERLERİ
“İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı “İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ, Türkiye’nin 5G’ye geçiş serüvenine katkı sunacak önemli bir etkinliğe ev sa..
‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ ‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ İlahiyatçı yazar Prof. Dr. Ömer Döngeloğlu, Kağıthane’de, ‘’Peygamber Efendimizi..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Aydınlatma Sektörü, IstanbulLight İle Dünya Pazarlarına Açılıyor Aydınlatma Sektörü, IstanbulLight İle Dünya Pazarlarına Açılıyor 2018 yılında yüzde 4,7 artışla 466 milyon dolar ihracat rakamlarına ulaşan aydın..
Türk zeytin ve zeytinyağını Amerikalılar çok sevdi Türk zeytin ve zeytinyağını Amerikalılar çok sevdi Türk zeytinyağı sektörü, ihracatında açık ara lider pazar konumunda olan ve yıll..
Gıda ve gastronomi sektörü WorldFood İstanbul Fuarı’nda buluşuyor Gıda ve gastronomi sektörü WorldFood İstanbul Fuarı’nda buluşuyor Türk gıda sektörünün uluslararası buluşma noktası olan 27. Uluslararası Gıda Ürü..
İMDER 15’inci BICES Fuarı için geri sayıma başladı İMDER 15’inci BICES Fuarı için geri sayıma başladı Avrupa Birliği üye ülkeleri de dahil olmak üzere toplam 133 ülkeye ihracat gerçe..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Bakan Kurum: “Gaziosmanpaşa’da Yıl Sonuna Kadar 4 Bin 400 Konutun Temelini Atacağız” Bakan Kurum: “Gaziosmanpaşa’da Yıl Sonuna Kadar 4 Bin 400 Konutun Temelini Atacağız” Gaziosmanpaşa’da 13 bölgede kentsel dönüşümün startını verdiklerini belirten Çev..
Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziosmanpaşa'da, yaklaşık 4 bin 400 hak..
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Ad..
  Projeler HABERLERİ
Şehirleri onlara hayat oluyor Şehirleri onlara hayat oluyor Esenler'de yaşayan engelliler, kronik hastalığı olan vatandaşlar ve yaşlılar, “Ş..
Türktraktör ‘Geleceğim Güvende Projesi’ ile yeni nesil ustalar yetiştiriyor Türktraktör ‘Geleceğim Güvende Projesi’ ile yeni nesil ustalar yetiştiriyor TürkTraktör’ün, otomotiv sektörünün ‘Satış Sonrası Hizmetler’ alanında duyduğu ‘..
Bayrampaşa Belediyesinin Projesine AB’den büyük hibe Bayrampaşa Belediyesinin Projesine AB’den büyük hibe Bayrampaşa Belediyesi, “Sağlık Sporda, Bağlan Hayata” isimli projesiyle Avrupa B..
Türkiye plastik ambalaj geri dönüşüm hedefi konusunda Avrupa’dan en az 5 yıl ileride Türkiye plastik ambalaj geri dönüşüm hedefi konusunda Avrupa’dan en az 5 yıl ileride ÇEVKO Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı Genel Sekreteri Mete ..
  Spor HABERLERİ
İBB’li milli sporcular yaz olimpiyatlarında altın madalya kazandı İBB’li milli sporcular yaz olimpiyatlarında altın madalya kazandı İtalya’da düzenlenen Dünya Üniversiteler Yaz Olimpiyat Oyunlarında, Türk Milli T..
Fatihli Çocuklar Yaz Tatilini Sporla Değerlendiriyor Fatihli Çocuklar Yaz Tatilini Sporla Değerlendiriyor Başkan Turan, “Spor sağlıklı ömür sürmek için geçici bir hobi değil, yaşam biçim..
Boğaz’da Kulaç Şöleni İçin Geri Sayım Başladı Boğaz’da Kulaç Şöleni İçin Geri Sayım Başladı İstanbul Boğazı, Dünya’nın üçte birini buluşturacağı dev organizasyon için geri ..
Genç satranççılardan nefes kesen şampiyonluk mücadelesi Genç satranççılardan nefes kesen şampiyonluk mücadelesi Genç satranççılardan nefes kesen şampiyonluk mücadelesi… Türkiye Satranç Federas..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı