HABER AKIŞI

Kızılay, Ramazan’da 14.7 milyon kişiye “iyilik” ulaştırdı

 Tarih: 07-06-2019 20:51:03
Ramazan bereketini Türkiye’nin her köşesine ve dünyanın dört bir yanına taşıyan Kızılay, bağışlar ve kendi öz kaynaklarından yüzbinlerce kişiye yardım kolisi dağıttı, iftar sofraları ile 1 milyonun üzerinde kişiye ulaştı. Kızılay, Ramazanda 38 ülkede 14.7 milyon ihtiyaç sahibine yardım eli uzattı.

Kızılay, Ramazan’da Türkiye’ye yayılmış şube ve temsilciliklerinin yaptığı detaylı sosyal incelemeler sonucu ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını giderdi. Bağışlarıyla ihtiyaç sahiplerine merhamet ellerini uzatmak isteyen yardımseverler, Kızılay’ın gıda kolisi, zekât, fitre, fidye, aşevleri, genel nakdi, adak kurbanı, Kızılay Kart ve diğer bağış modellerinden seçim yapan bağışçılarımız desteklerini sürdürdü.

Yüz binlerce aileye gıda kolisi dağıtıldı

Kızılay, bu yıl Ramazan çalışmalarında iftar ve sahur için hazırlanan gıda kolilerine özel bir önem verdi. Öz kaynaklarından alımını gerçekleştireceği gıda kolilerinin yanı sıra büyük marketlerde de stantlar açarak gıda kolisi bağışı aldı.

Kızılay, yurt içinde, bir aylık süre içerisinde 400 bin adet gıda kolisi dağıtarak yaklaşık 1.6 milyon ihtiyaç sahibine ulaştı. Ayrıca ihtiyaç sahiplerine, kurban döneminde üretilen kurban eti konserveleri ve karkas etler dağıtıldı. Kızılay, kavurma konserveleriyle 2.2 milyon, et dağıtımlarıyla ise 4.7 milyon sofraya yardımseverlerin elini ulaştırdı.

Çocuklara bayram hediyesi

Kızılay bu Ramazan’da bir ilke daha imza atarak Ülker ile bir işbirliği yaptı. 100 bin gıda kolisine çocuklar için de hediyeler ilave edildi. Ülker ürünlerinden oluşan çocuk paketi ile yaklaşık 200 bin çocuğun bayramı tatlandı.

Kızılay Ramazan bereketi 38 ülkede yayıldı

Kızılay, Ramazan bereketini farklı coğrafyalara taşıdı. Balkanlar, Asya, Ortadoğu, Afrika ve Amerika’da 38 ülkede yaklaşık 1 milyon kişiye gıda malzemesi dağıtıldı. Doğal afetlerin vurduğu ve savaşın olumsuz etkilediği ülkelere yönelik yardıma da ağırlık verildi.

 

Fitre, fidye ve zekât bağışları ile 150 bin aileye yardım

Kızılay, “Ramazan’da Az Çok Demeden Paylaşıyorsan Hilâl Olsun Türkiye” adını verdiği yardım kampanyasında hayırseverlerin fitre, fidye ve zekâtlarını da kabul etti. Yurt çapına yayılmış hizmet ağıyla fitre, fidye ve zekâtlar Kızılay vasıtasıyla tüm Türkiye’de gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşıldı. Bu dönemde ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen vatandaşlara yaklaşık 50 milyon lira yardım yapıldı. Yaklaşık 150 bin haneye bu kapsamda nakit desteği sağlandı.

Kan bağışları için gece mesaisi

Ramazan ayında kan bağışlarına da gece mesai ayarlaması yapıldı. Ramazan nedeniyle gündüz kan bağışlarıyla birlikte iftar sonrası da bağışlar kabul edildi. Türkiye genelinde 300 noktada 3500 bin personel 134.756 ünite kan bağışı topladı.

2018 yılının aynı dönemine göre kan bağışı sayısı yüzde 9 oranında artış gösterdi.

Kızılay iftarları ile 1 milyondan fazla kişiye ulaşıldı

Kızılay, yurt içinde ve yurt dışında birçok bölgede ihtiyaç sahipleri için iftar sofraları kurdu. Ramazan ayının 15’inde İslam Dünyası Yetim Günü münasebetiyle, Türkiye’nin dört bir tarafında ve yurt dışında 50 bin kişilik iftarlar düzenledi. Ayrıca Kızılay yurt içinde 1 milyonu aşkın kişiye, yurt dışında ise 40 binden fazla ihtiyaç sahibine iftar yemeği verdi.

Kızılay aşevleri Ramazan mesaisi yaptı          

Kızılay aşevleri Ramazan’da da ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmadı. Türkiye çapına yayılmış 16 aşevinde toplam 3 milyon 650 bin kap yemek çıkaran Kızılay, bu yemekleri aşevlerine gelemeyecek durumda olanlara da ulaştırdı.

 

 

  Bu haber 405 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda-Birlik HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı