HABER AKIŞI

Kısa vadeli düşünmeyin, Türk lirasına güvenin

 Tarih: 13-10-2017 20:05:14
İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, İSTİB’in Ekim ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada ABD ile yaşanan vize krizi nedeniyle dalgalanan kurla ilgili değerlendirmelerde bulundu

Vize başvurularının ABD tarafından askıya alınması ve misliyle mukabele edilmesiyle TL’nin hızlı bir değer kaybı yaşadığını ancak kayıpların büyük ölçüde toparlandığını hatırlatan Kopuz, “Biliyorsunuz dünyadaki dolar kuru büyük ölçüde ABD Merkez Bankası FED’in politikalarına göre hareket ediyor. Geçtiğimiz sene elinde sadece “faiz artırımı silahı” olan FED, bu yıl ikinci bir silah olarak “bilanço küçültmesine gideceği” silahını kullanmaya başladı. FED’in bu iki konuda her yaptığı açıklama kurlarda hareket meydana getiriyor.

Yabancı paralardan uzak durmamız gerektiği ve Türk lirasına güvenmemiz gerektiğini bu kürsüden sizlere defaatle ifade ettim.

Geçen hafta Türk iş dünyasının kendi parasına güvendiğini gösteren bir veri geldi. TÜİK verilerine göre Ağustos ayında yapılan ihracatın 1,3 milyar dolarlık kısmı, Türk lirası ile gerçekleştirildi.

Geçen yılın ağustos ayında bu rakam 578 milyon dolar seviyesindeydi. Yani bir yıllık süreçte, ihracatta Türk lirası kullanımı yüzde 128 artış gösterdi.

Ticarette Türk lirası tercih edildiğinde, kazanan bizim ihracatçımız oldu” dedi.

Bunların nedeni Türkiye’nin bağımsızlığı…

Vize krizine de değinen İSTİB Başkanı Ali Kopuz şöyle konuştu: “Geçtiğimiz günlerde ABD ile aramızda yeni bir kriz patlak verdi. ABD vize başvurularını askıya aldı. Hükümetimiz de misli ile karşılık verdi. ABD’nin bu kararının arkasında hangi nedenler var tam olarak bilmiyoruz.

FETÖ ile bağlantısı nedeniyle tutuklanan konsolosluk çalışanı mı var, yoksa Türkiye’nin Rusya’dan S400 Füzesi alması mı var, yoksa İdlip’e operasyon kararı mı? Herhalde bunlardan biridir diye düşünüyoruz.

Bu kararların hepsi de Türkiye’nin bağımsız bir devlet olmasının sonuçlarıdır.

Siz terör örgütlerine binlerce tır silah göndereceksiniz ama biz kendimizi korumak için silah almayacağız, İdlip’e girmeyeceğiz.

Siz 15 Temmuz kalkışmasının baş hainini besleyeceksiniz, biz FETÖ bağlantılı konsolosluk çalışanına dokunmayacağız.

Ama kendi ülkendeki Rus Konsolosluğunun kapısını kırarak baskın yapacaksın. Yok, öyle yağma.

Şu anda ABD’den yapıcı açıklamalar geliyor. Elbette bu gibi devletlerarası sorunlar diyalog ile çözülecektir. Fakat Türk milleti kendisine yapılan bu hareketi unutmayacak ve affetmeyecektir.”

Tehditlerin, başlamadan bitirilmesi lazım…

Türkiye’nin İdlip’e müdahalesiyle ilgili “Bu bölge hem lojistik hem de cephane bakımından savaşı besliyor” diyen Ali Kopuz, “Burada söz sahibi olmazsak, olası bir göç dalgası ve açılmaya çalışılan terör koridoru ile hem sınır hem de iç güvenliğimiz tehlikeye girer.

Bu yüzden Suriye tarafından Türkiye'ye yönelecek tehditlerin, başlamadan bitirilmesi lazım. Biz orada olmazsak oradaki ateş bizim üzerimize gelecektir. Biz bunu biliyoruz. Bunun için devletimizi bu konuda sonuna kadar destekliyoruz” şeklinde konuştu.

Ortadoğu’nun hassas dengeleriyle oynuyorlar…

Kuzey Irak referandumuyla ilgili de görüşlerini paylaşan Başkan Ali Kopuz, “Kuzey Irak’ta, sözde bir referandum düzenlendi. İsrail’in desteğiyle yapılan bu referandum ile bağımsızlık adı altında, Ortadoğu’da zaten hassas olan dengeleri bozmaya kalkıyorlar.

Herkesin kardeşçe yaşaması gereken bir bölgede, ayrımcılık yapamazsınız. Türk illeri Musul ve Kerkük oradayken, bu tarz mesnetsiz çıkışlar ve inatlar, emperyalizme uşaklık etmekten başka bir işe yaramaz.

Dikkat ederseniz, Avrupa Birliği'nde Fransa ve Almanya çıkıp, Katalonya referandumuna karşıyız dediklerinde kimsenin sesi çıkmıyor.

Ancak aynı çevreler, bizim sınır güvenliğimizi tehdit eden kanunsuz bir referandum karşısında, sessiz kalmamızı istiyorlar.

Neyse ki hükümetimiz şu ana kadar gerekli diplomatik tedbirleri aldı ve almaya devam ediyor. Biz de bu olaylar sayesinde batının ikiyüzlülüğünü bir kez daha açık şekilde görüyoruz” dedi.

Ekonomik istikrarımız sürüyor…

Türk ekonomisiyle ilgili son gelişmeleri de değerlendiren İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz şöyle konuştu: “Türkiye ekonomisi güçlü iç ve dış talep sayesinde gelişmesini istikrarlı bir şekilde sürdürüyor. Nitekim IMF de, Türkiye'nin büyüme beklentisini 2017 için yüzde 2,5’ten yüzde 5,1’e, 2018 için de yüzde 3,3’ten yüzde 3,5’e yükseltti.

Ağustos ayı itibarıyla ihracatımız, geçen yılın aynı ayına göre %12,3 oranında artarak 13,2 milyon dolara ulaşmış durumda. AB’ye yapılan ihracat ise 2016 yılının aynı ayına göre %9,4 artarak 6,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Sanayi üretimimiz de artmaya devam ediyor.

Bunlar sevindirici gelişmeler. Fakat enflasyonda yükseliş devam ediyor.

Yüksek faiz, dövizdeki yükseliş ve ekonomik aktivitedeki güçlenmeden kaynaklanan bu artış sonucunda, yıllık enflasyon Eylül ayında yüzde 11.20'ye yükseldi. Çekirdek enflasyon ise yüzde 10.98 arttı ve 13,5 yılın zirvesine yükseldi.

Tüketici fiyatları enflasyonuna baktığımızda, Eylül'de ana harcama gruplarında tek gerileyen kalem olan gıda fiyatlarındaki düşüş oldukça önemli.

Yapılan çalışmaların bir sonucu olarak görülebilir. Ancak diğer harcama gruplarında artış yaşanınca, gıda fiyatlarındaki düşüşün etkisi genelde maalesef görülemedi.”

Soğuk zincir israfı engelleyecek…

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından "Sebze ve Meyvelerin Toptan ve Perakende Ticaretinde Uyulması Gereken Standart Uygulamalara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliği"n bir gereklilik olduğuna dikkat çeken Başkan Ali Kopuz, “Yaş meyve ve sebze için ambalaj ve soğuk zincir zorunluluğu getirildi. Aramızda yaş meyve sebze işiyle uğraşan birçok arkadaşımız var.

Sebze ve meyvede ambalaj ve soğuk zincir fire ve israfın önüne geçilmesi için gerekliydi. Meyve sebzenin tarladan tüketiciye ulaştırılmasına kadar geçen sürede yüzde 40’a varan kayıplar var.

Tabii soğuk zincir ve paket sektör için bir maliyet getirecek. İnşallah bu maliyet tüketiciye yansıyacak bir fiyat artışına sebep olmaz” dedi.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
resim yok Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'mega endüstri bölgeleri' müjdesi Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemizin 5 bölgesinde mega endüstri bölgeleri kuruyoruz..
Pentagon, Trump'ın 'Güney Kore' kararından rahatsız Pentagon, Trump'ın 'Güney Kore' kararından rahatsız ABD Başkanı Donald Trump'ın Güney Kore ile birlikte yürütülen askeri tatbikatlar..
BM İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie'den Iraklı göçmenlere yardım çağrısı BM İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie'den Iraklı göçmenlere yardım çağrısı Oscar ödüllü oyuncu ve BM İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie, Irak'taki göçmenlere ..
AK Parti'nin Büyük İstanbul Mitingi'ne 1 milyon 300 bin kişi katıldı AK Parti'nin Büyük İstanbul Mitingi'ne 1 milyon 300 bin kişi katıldı Yenikapı Miting Alanı'nda düzenlenen AK Parti mitingine yaklaşık 1 milyon 300 bi..
  Ekonomi HABERLERİ
“Rusya Savunma ve İleri Teknolojiler Birliği” ile “İstinye Üniversitesi” arasında işbirliği toplantısı yapıldı “Rusya Savunma ve İleri Teknolojiler Birliği” ile “İstinye Üniversitesi” arasında işbirliği toplantısı yapıldı İstinye Üniversitesi, “Rus Savunma ve İleri Teknolojiler Birliği” ile, yüksek te..
Türkiye her yıl çöpte 1.5 milyar lira bırakıyor! Türkiye her yıl çöpte 1.5 milyar lira bırakıyor! Resmi rakamlara göre Türkiye’de 2015 yılında çevresel harcamalar toplamı 25,9 m..
Otomotivin en büyüğü Ford Otosan oldu Otomotivin en büyüğü Ford Otosan oldu Türk otomotiv sanayinin öncü şirketi Ford Otosan, İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO..
ÇATILARDA SU YALITIMI ARTIK ZORUNLU ÇATILARDA SU YALITIMI ARTIK ZORUNLU Resmi Gazete’de 29 Ekim 2017’de yayımlanan ve yeni binalarda su yalıtımını zorun..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
BÜYÜME RAKAMLARI AÇIKLANDI TÜRKİYE İLK ÇEYREKTE 7,4 BÜYÜDÜ BÜYÜME RAKAMLARI AÇIKLANDI TÜRKİYE İLK ÇEYREKTE 7,4 BÜYÜDÜ Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılı ilk çeyreğine ilişkin dönemsel gayri..
BÜYÜME RAKAMLARI AÇIKLANDI TÜRKİYE İLK ÇEYREKTE 7,4 BÜYÜDÜ BÜYÜME RAKAMLARI AÇIKLANDI TÜRKİYE İLK ÇEYREKTE 7,4 BÜYÜDÜ Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılı ilk çeyreğine ilişkin dönemsel gayri..
Güçlü büyümeye devam Güçlü büyümeye devam Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2018 yılı 1. çeyrekte açı..
Sürdürülebilir Kalkınma İçin Güçlerimizi Birleştiriyoruz Sürdürülebilir Kalkınma İçin Güçlerimizi Birleştiriyoruz Proje Veri Tabanı, Doğu Marmara Kalkınma Ajansının öne çıkan faaliyetlerinin yan..
  Söyleşi HABERLERİ
İsmail Şatıroğlu: “Eğitim Demek, Gelecek Demek” İsmail Şatıroğlu: “Eğitim Demek, Gelecek Demek” Yenilikçi, çağdaş, milli ve manevi değerlerimizi ön plana çıkaran eğitim anlayış..
DERSANKOOP ile İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde Başlayan değişimin adı TRİOS 2023 DERSANKOOP ile İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde Başlayan değişimin adı TRİOS 2023 DERSANKOOPERATİFİ Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Maşuk Gülaçar ile organize..
İkram Göktaş, Katılım Bankacılığında 2017’yi değerlendirdi ve 2018 hedeflerine ışık tuttu. İkram Göktaş, Katılım Bankacılığında 2017’yi değerlendirdi ve 2018 hedeflerine ışık tuttu. Vakıf Katılım Bankası Genel Müdürü İkram Göktaş, temel misyonlarının mevcut past..
Erdoğan, İBB Başkanı olduğunda  2 TON Baklava dağıtmıştım,  2019’da Başkan olunca  5 TON BAKLAVA dağıtacağım Erdoğan, İBB Başkanı olduğunda 2 TON Baklava dağıtmıştım, 2019’da Başkan olunca 5 TON BAKLAVA dağıtacağım Merter Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Genel Başkanı Yusuf Gecü Cumhurba..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
ALBARAKA TÜRK, DEİK işbirliği ile Pakistan ülke günü düzenledi ALBARAKA TÜRK, DEİK işbirliği ile Pakistan ülke günü düzenledi Albaraka Türk’ün genel merkezinde düzenlenen organizasyona Pakistan Ankara Büyük..
9’uncu Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi sona erdi 9’uncu Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi sona erdi Çalışma hayatının tüm paydaşlarını İstanbul’da bir araya getiren 9’uncu Uluslara..
Kuveyt Türk, Kuveytli Fotoğraf Sanatçılarını Ağırlıyor Kuveyt Türk, Kuveytli Fotoğraf Sanatçılarını Ağırlıyor Düzenlediği sergilerle özel ve eşsiz eserleri sanatseverlerle buluşturan Kuveyt ..
Zapatero: “Eğer dünyada bir başkent seçmek gerekirse bu kesinlikle İstanbul olurdu” Zapatero: “Eğer dünyada bir başkent seçmek gerekirse bu kesinlikle İstanbul olurdu” İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Yenikapı Avrasya Sanat ve Gös..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Hükümetin çağrısıyla gerçekleşen faiz indirimi teşviğine GYODER, İNDER VE KONUTD..
Gerçek tehdit, yönetmeliğe uygun olmayan giydirme cephe uygulamaları Gerçek tehdit, yönetmeliğe uygun olmayan giydirme cephe uygulamaları Yalıtım konusunda kamuoyu ve sektörü bilinçlendirmeyi amaç edinen İZODER, Gazios..
Çırçır Mahallesi'nde kentsel dönüşüm devam ediyor Çırçır Mahallesi'nde kentsel dönüşüm devam ediyor Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın konuk olduğu ve sosyal medya üzerinden g..
GOP PLEVNE GAZİOSMANPAŞA’YA GÜVEN VERİYOR GOP PLEVNE GAZİOSMANPAŞA’YA GÜVEN VERİYOR İstanbul’da kentsel dönüşümün hızla devam ettiği ilçe Gaziosmanpaşa, bölgenin so..
  Projeler HABERLERİ
Kuveytli turizmciler Wish More Hotel Istanbul’da buluştu Kuveytli turizmciler Wish More Hotel Istanbul’da buluştu OTSAD’ın daveti ile İstanbul’a gelen Kuveytli turizmciler, Türkiye’deki meslekta..
Atatürk Havalimanı’nda iki günlük yazılım maratonu Atatürk Havalimanı’nda iki günlük yazılım maratonu Havalimanı bilişim çözümlerinde dünyanın önde gelen şirketleri arasında yer alan..
ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden Albaraka Türk’ün kendi kaynakları ile oluşturduğu iAlbatros projesi, IDC Türkiye..
Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, “Ahes Misal İstanbul” adıyla Gazio..
  Spor HABERLERİ
resim yok Dünya Kupası'nda günün maçları tamamlandı İki grupta oynanan maçlarda Sırbistan ve Meksika, sahadan galip ayrıldı, Brezily..
Brezilya puan kaybıyla başladı Brezilya puan kaybıyla başladı Rusya'da düzenlenen 2018 FIFA Dünya Kupası'ndaki E Grubu maçında Brezilya ile İs..
Sırbistan 3 puanla başladı Sırbistan 3 puanla başladı Rusya'da düzenlenen 2018 FIFA Dünya Kupası'nın E Grubu mücadelesinde Sırbistan, ..
Almanlar mağlubiyetle başladı Almanlar mağlubiyetle başladı Rusya'da devam eden 2018 FIFA Dünya Kupası'nda F Grubu'nun ilk maçında Meksika, ..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti 23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti 22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti 21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı