HABER AKIŞI

Kısa vadeli düşünmeyin, Türk lirasına güvenin

 Tarih: 13-10-2017 20:05:14
İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, İSTİB’in Ekim ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada ABD ile yaşanan vize krizi nedeniyle dalgalanan kurla ilgili değerlendirmelerde bulundu

Vize başvurularının ABD tarafından askıya alınması ve misliyle mukabele edilmesiyle TL’nin hızlı bir değer kaybı yaşadığını ancak kayıpların büyük ölçüde toparlandığını hatırlatan Kopuz, “Biliyorsunuz dünyadaki dolar kuru büyük ölçüde ABD Merkez Bankası FED’in politikalarına göre hareket ediyor. Geçtiğimiz sene elinde sadece “faiz artırımı silahı” olan FED, bu yıl ikinci bir silah olarak “bilanço küçültmesine gideceği” silahını kullanmaya başladı. FED’in bu iki konuda her yaptığı açıklama kurlarda hareket meydana getiriyor.

Yabancı paralardan uzak durmamız gerektiği ve Türk lirasına güvenmemiz gerektiğini bu kürsüden sizlere defaatle ifade ettim.

Geçen hafta Türk iş dünyasının kendi parasına güvendiğini gösteren bir veri geldi. TÜİK verilerine göre Ağustos ayında yapılan ihracatın 1,3 milyar dolarlık kısmı, Türk lirası ile gerçekleştirildi.

Geçen yılın ağustos ayında bu rakam 578 milyon dolar seviyesindeydi. Yani bir yıllık süreçte, ihracatta Türk lirası kullanımı yüzde 128 artış gösterdi.

Ticarette Türk lirası tercih edildiğinde, kazanan bizim ihracatçımız oldu” dedi.

Bunların nedeni Türkiye’nin bağımsızlığı…

Vize krizine de değinen İSTİB Başkanı Ali Kopuz şöyle konuştu: “Geçtiğimiz günlerde ABD ile aramızda yeni bir kriz patlak verdi. ABD vize başvurularını askıya aldı. Hükümetimiz de misli ile karşılık verdi. ABD’nin bu kararının arkasında hangi nedenler var tam olarak bilmiyoruz.

FETÖ ile bağlantısı nedeniyle tutuklanan konsolosluk çalışanı mı var, yoksa Türkiye’nin Rusya’dan S400 Füzesi alması mı var, yoksa İdlip’e operasyon kararı mı? Herhalde bunlardan biridir diye düşünüyoruz.

Bu kararların hepsi de Türkiye’nin bağımsız bir devlet olmasının sonuçlarıdır.

Siz terör örgütlerine binlerce tır silah göndereceksiniz ama biz kendimizi korumak için silah almayacağız, İdlip’e girmeyeceğiz.

Siz 15 Temmuz kalkışmasının baş hainini besleyeceksiniz, biz FETÖ bağlantılı konsolosluk çalışanına dokunmayacağız.

Ama kendi ülkendeki Rus Konsolosluğunun kapısını kırarak baskın yapacaksın. Yok, öyle yağma.

Şu anda ABD’den yapıcı açıklamalar geliyor. Elbette bu gibi devletlerarası sorunlar diyalog ile çözülecektir. Fakat Türk milleti kendisine yapılan bu hareketi unutmayacak ve affetmeyecektir.”

Tehditlerin, başlamadan bitirilmesi lazım…

Türkiye’nin İdlip’e müdahalesiyle ilgili “Bu bölge hem lojistik hem de cephane bakımından savaşı besliyor” diyen Ali Kopuz, “Burada söz sahibi olmazsak, olası bir göç dalgası ve açılmaya çalışılan terör koridoru ile hem sınır hem de iç güvenliğimiz tehlikeye girer.

Bu yüzden Suriye tarafından Türkiye'ye yönelecek tehditlerin, başlamadan bitirilmesi lazım. Biz orada olmazsak oradaki ateş bizim üzerimize gelecektir. Biz bunu biliyoruz. Bunun için devletimizi bu konuda sonuna kadar destekliyoruz” şeklinde konuştu.

Ortadoğu’nun hassas dengeleriyle oynuyorlar…

Kuzey Irak referandumuyla ilgili de görüşlerini paylaşan Başkan Ali Kopuz, “Kuzey Irak’ta, sözde bir referandum düzenlendi. İsrail’in desteğiyle yapılan bu referandum ile bağımsızlık adı altında, Ortadoğu’da zaten hassas olan dengeleri bozmaya kalkıyorlar.

Herkesin kardeşçe yaşaması gereken bir bölgede, ayrımcılık yapamazsınız. Türk illeri Musul ve Kerkük oradayken, bu tarz mesnetsiz çıkışlar ve inatlar, emperyalizme uşaklık etmekten başka bir işe yaramaz.

Dikkat ederseniz, Avrupa Birliği'nde Fransa ve Almanya çıkıp, Katalonya referandumuna karşıyız dediklerinde kimsenin sesi çıkmıyor.

Ancak aynı çevreler, bizim sınır güvenliğimizi tehdit eden kanunsuz bir referandum karşısında, sessiz kalmamızı istiyorlar.

Neyse ki hükümetimiz şu ana kadar gerekli diplomatik tedbirleri aldı ve almaya devam ediyor. Biz de bu olaylar sayesinde batının ikiyüzlülüğünü bir kez daha açık şekilde görüyoruz” dedi.

Ekonomik istikrarımız sürüyor…

Türk ekonomisiyle ilgili son gelişmeleri de değerlendiren İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz şöyle konuştu: “Türkiye ekonomisi güçlü iç ve dış talep sayesinde gelişmesini istikrarlı bir şekilde sürdürüyor. Nitekim IMF de, Türkiye'nin büyüme beklentisini 2017 için yüzde 2,5’ten yüzde 5,1’e, 2018 için de yüzde 3,3’ten yüzde 3,5’e yükseltti.

Ağustos ayı itibarıyla ihracatımız, geçen yılın aynı ayına göre %12,3 oranında artarak 13,2 milyon dolara ulaşmış durumda. AB’ye yapılan ihracat ise 2016 yılının aynı ayına göre %9,4 artarak 6,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Sanayi üretimimiz de artmaya devam ediyor.

Bunlar sevindirici gelişmeler. Fakat enflasyonda yükseliş devam ediyor.

Yüksek faiz, dövizdeki yükseliş ve ekonomik aktivitedeki güçlenmeden kaynaklanan bu artış sonucunda, yıllık enflasyon Eylül ayında yüzde 11.20'ye yükseldi. Çekirdek enflasyon ise yüzde 10.98 arttı ve 13,5 yılın zirvesine yükseldi.

Tüketici fiyatları enflasyonuna baktığımızda, Eylül'de ana harcama gruplarında tek gerileyen kalem olan gıda fiyatlarındaki düşüş oldukça önemli.

Yapılan çalışmaların bir sonucu olarak görülebilir. Ancak diğer harcama gruplarında artış yaşanınca, gıda fiyatlarındaki düşüşün etkisi genelde maalesef görülemedi.”

Soğuk zincir israfı engelleyecek…

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından "Sebze ve Meyvelerin Toptan ve Perakende Ticaretinde Uyulması Gereken Standart Uygulamalara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliği"n bir gereklilik olduğuna dikkat çeken Başkan Ali Kopuz, “Yaş meyve ve sebze için ambalaj ve soğuk zincir zorunluluğu getirildi. Aramızda yaş meyve sebze işiyle uğraşan birçok arkadaşımız var.

Sebze ve meyvede ambalaj ve soğuk zincir fire ve israfın önüne geçilmesi için gerekliydi. Meyve sebzenin tarladan tüketiciye ulaştırılmasına kadar geçen sürede yüzde 40’a varan kayıplar var.

Tabii soğuk zincir ve paket sektör için bir maliyet getirecek. İnşallah bu maliyet tüketiciye yansıyacak bir fiyat artışına sebep olmaz” dedi.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Kars'taki darbe girişimi davasında 4 sanığa müebbet Kars'taki darbe girişimi davasında 4 sanığa müebbet Kars'ta FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin davada yargılanan sanıklardan, eski yü..
THY'den öğretmenlere indirim THY'den öğretmenlere indirim THY, öğretmenler ile onlarla birlikte seyahat eden aileleri için iç hat seferler..
'Osmanlı Devleti, Cezayir'e ayrıcalıklı bir yer ayırmıştır' 'Osmanlı Devleti, Cezayir'e ayrıcalıklı bir yer ayırmıştır' Cezayir Arşivleri Genel Müdürü Şeyhî, "Cezayir, hiçbir zaman Batılıların iddia e..
Dışişleri Bakanlığı: AP'nin kararını memnuniyetle karşılıyoruz Dışişleri Bakanlığı: AP'nin kararını memnuniyetle karşılıyoruz Dışişleri Bakanlığından, AB terör örgütleri listesindeki kişi ve grupların AP'ye..
  Ekonomi HABERLERİ
Borsa günü düşüşle tamamladı Borsa günü düşüşle tamamladı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,88 değer kaybıyla 105.026,11 pu..
resim yok Kapıkule'de yolcular misafir de edilecek Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, "Kapıkule'de inşa edilen 2 yolcu salonumuz ya..
Altında yeni rekorlar bekleniyor Altında yeni rekorlar bekleniyor Dolar kurundaki sert hareketlerin etkisiyle rekor üstüne rekor kıran altının gra..
Yabancıya konut satışında tarihi zirve Yabancıya konut satışında tarihi zirve Yabancılara konut satışları ekimde 2 bin 677 ile geçen yılın aynı dönemine kıyas..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
İKMİB’den jet hızında yerlileştirme hareketi! İKMİB’den jet hızında yerlileştirme hareketi! Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Kasım ayı başında açıkladığı Türkiye’ni..
Kızılay Guinness’e Başvuruyor Kızılay Guinness’e Başvuruyor Kızılay’ın ev sahipliğinde Antalya’da gerçekleştirilen ve Kızılay’ın AvrupaKıta ..
Mali Müşavirler Meslek İçi Eğitime Devam Ediyor Mali Müşavirler Meslek İçi Eğitime Devam Ediyor MBG Gaziosmanpaşa ve Sultangazi Temsilcilikleri tarafından düzenlenen kahvaltılı..
Türkiye İş Ahlakı Zirvesi gerçekleşti Türkiye İş Ahlakı Zirvesi gerçekleşti Türkiye İş Ahlakı Zirvesi, Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD)..
  Söyleşi HABERLERİ
resim yok Eğitimci-Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren mavigün kolejini anlattı MAVİGÜN Eğitim Kurumlarının bu gün geldiği noktada ilk günden itibaren kesintisi..
Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! 10 yıldır Emlak Otomotiv ve Oto kiralama sektörü içinde olan Emre Emlak & Otomot..
KORALLAR İNŞAAT FİRMASININ GAZİOSMANPAŞA MERKEZ’DE  KORAL İSTANBUL PROJESİ SES GETİRİYOR. KORALLAR İNŞAAT FİRMASININ GAZİOSMANPAŞA MERKEZ’DE KORAL İSTANBUL PROJESİ SES GETİRİYOR. Gaziosmanpaşa İstanbul'un en iyi yerinde fakat en önemli sorunlarının başında ot..
Cömertoğlu: “2 bin 300 çalışanımız ile 20 Milyon insanımıza hizmet veriyoruz” Cömertoğlu: “2 bin 300 çalışanımız ile 20 Milyon insanımıza hizmet veriyoruz” Tapu ve Kadastro İstanbul Bölge Müdürü Sedat Cömertoğlu: 170 yıldır gayrimenkuld..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
TSPB Kongresi dünyanın en önemli uzmanlarını İstanbul’da buluşturdu! TSPB Kongresi dünyanın en önemli uzmanlarını İstanbul’da buluşturdu! Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin (TSPB) düzenlediği Türkiye Sermaye Piyasa..
Finansal Sistemlerin 4.0’ı “İnsani Finans” İstanbul’dan Dünyaya Yayılacak Finansal Sistemlerin 4.0’ı “İnsani Finans” İstanbul’dan Dünyaya Yayılacak Finans sisteminde insani değerleri ön plana çıkaran, yeni paylaşım ekonomisinin ..
Kurtulmuş: Kartepe Zirvesi dünyaya yeni bir yol açacak Kurtulmuş: Kartepe Zirvesi dünyaya yeni bir yol açacak Kartepe Zirvesi’ne katılan Bakan Kurtulmuş, Zirve’nin Davos’u da geçerek dünya ç..
Postanın tarih yolculuğu Metro İstanbul'da Postanın tarih yolculuğu Metro İstanbul'da “PTT’nin Kuruluş Yıldönümü” etkinlikleri kapsamında Metro İstanbul ile PTT işbir..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Gaziosmanpaşa Belediyesi, kentsel dönüşüm projelerini tanıtmaya devam ediyor. Bu..
Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan mahallesindeki dönüşüm projesiyle alakalı Güngören Belediye Başkanı Ş..
Fuzul Grup, projelerini Paris’te Tanıttı Fuzul Grup, projelerini Paris’te Tanıttı Yaşam alanlarına geniş yer ayıran ve “aile” konseptini ön planda tutan Fuzul Gru..
 Bir otomobil kadar kullanım ömrü olan binalarda yaşıyoruz Bir otomobil kadar kullanım ömrü olan binalarda yaşıyoruz Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, ‘13 Ekim Dünya Konut Günü’ d..
  Projeler HABERLERİ
Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, “Ahes Misal İstanbul” adıyla Gazio..
7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu 7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden kimya sanayi, ihracatı sürdürülebilir kılma..
SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! Gayrimenkul sektöründe yeniliklerin öncüsü Sinpaş Yapı, bugüne kadar yatırımcıla..
Süleyman Soylu’dan Tam Destek Süleyman Soylu’dan Tam Destek Vizyona girdiğinde büyük ilgi gören ‘Azazil: Düğüm’ ve ‘Azazil 2: Büyü’ ile son ..
  Spor HABERLERİ
FIFA Başkanı Infantino: Türkiye 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'na çok iyi ev sahibi olur FIFA Başkanı Infantino: Türkiye 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'na çok iyi ev sahibi olur FIFA Başkanı Infantino, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği yapmak iç..
Dünya şampiyonu cimnastikçiye coşkulu karşılama Dünya şampiyonu cimnastikçiye coşkulu karşılama Yaş Grupları Trampolin Cimnastik Dünya Şampiyonası'ndan 17-21 yaş grubu senkron ..
PFDK'dan İrfan Buz ve Henrique'ye birer maç ceza PFDK'dan İrfan Buz ve Henrique'ye birer maç ceza Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Osma..
Fenerbahçeli futbolcu Giuliano: Şampiyonluk yarışı içinde oluruz Fenerbahçeli futbolcu Giuliano: Şampiyonluk yarışı içinde oluruz Fenerbahçeli futbolcu Giuliano, "Puan farkını biraz azalttık. Kendi işimize bakm..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı