HABER AKIŞI

Kısa vadeli düşünmeyin, Türk lirasına güvenin

 Tarih: 13-10-2017 20:05:14
İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, İSTİB’in Ekim ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada ABD ile yaşanan vize krizi nedeniyle dalgalanan kurla ilgili değerlendirmelerde bulundu

Vize başvurularının ABD tarafından askıya alınması ve misliyle mukabele edilmesiyle TL’nin hızlı bir değer kaybı yaşadığını ancak kayıpların büyük ölçüde toparlandığını hatırlatan Kopuz, “Biliyorsunuz dünyadaki dolar kuru büyük ölçüde ABD Merkez Bankası FED’in politikalarına göre hareket ediyor. Geçtiğimiz sene elinde sadece “faiz artırımı silahı” olan FED, bu yıl ikinci bir silah olarak “bilanço küçültmesine gideceği” silahını kullanmaya başladı. FED’in bu iki konuda her yaptığı açıklama kurlarda hareket meydana getiriyor.

Yabancı paralardan uzak durmamız gerektiği ve Türk lirasına güvenmemiz gerektiğini bu kürsüden sizlere defaatle ifade ettim.

Geçen hafta Türk iş dünyasının kendi parasına güvendiğini gösteren bir veri geldi. TÜİK verilerine göre Ağustos ayında yapılan ihracatın 1,3 milyar dolarlık kısmı, Türk lirası ile gerçekleştirildi.

Geçen yılın ağustos ayında bu rakam 578 milyon dolar seviyesindeydi. Yani bir yıllık süreçte, ihracatta Türk lirası kullanımı yüzde 128 artış gösterdi.

Ticarette Türk lirası tercih edildiğinde, kazanan bizim ihracatçımız oldu” dedi.

Bunların nedeni Türkiye’nin bağımsızlığı…

Vize krizine de değinen İSTİB Başkanı Ali Kopuz şöyle konuştu: “Geçtiğimiz günlerde ABD ile aramızda yeni bir kriz patlak verdi. ABD vize başvurularını askıya aldı. Hükümetimiz de misli ile karşılık verdi. ABD’nin bu kararının arkasında hangi nedenler var tam olarak bilmiyoruz.

FETÖ ile bağlantısı nedeniyle tutuklanan konsolosluk çalışanı mı var, yoksa Türkiye’nin Rusya’dan S400 Füzesi alması mı var, yoksa İdlip’e operasyon kararı mı? Herhalde bunlardan biridir diye düşünüyoruz.

Bu kararların hepsi de Türkiye’nin bağımsız bir devlet olmasının sonuçlarıdır.

Siz terör örgütlerine binlerce tır silah göndereceksiniz ama biz kendimizi korumak için silah almayacağız, İdlip’e girmeyeceğiz.

Siz 15 Temmuz kalkışmasının baş hainini besleyeceksiniz, biz FETÖ bağlantılı konsolosluk çalışanına dokunmayacağız.

Ama kendi ülkendeki Rus Konsolosluğunun kapısını kırarak baskın yapacaksın. Yok, öyle yağma.

Şu anda ABD’den yapıcı açıklamalar geliyor. Elbette bu gibi devletlerarası sorunlar diyalog ile çözülecektir. Fakat Türk milleti kendisine yapılan bu hareketi unutmayacak ve affetmeyecektir.”

Tehditlerin, başlamadan bitirilmesi lazım…

Türkiye’nin İdlip’e müdahalesiyle ilgili “Bu bölge hem lojistik hem de cephane bakımından savaşı besliyor” diyen Ali Kopuz, “Burada söz sahibi olmazsak, olası bir göç dalgası ve açılmaya çalışılan terör koridoru ile hem sınır hem de iç güvenliğimiz tehlikeye girer.

Bu yüzden Suriye tarafından Türkiye'ye yönelecek tehditlerin, başlamadan bitirilmesi lazım. Biz orada olmazsak oradaki ateş bizim üzerimize gelecektir. Biz bunu biliyoruz. Bunun için devletimizi bu konuda sonuna kadar destekliyoruz” şeklinde konuştu.

Ortadoğu’nun hassas dengeleriyle oynuyorlar…

Kuzey Irak referandumuyla ilgili de görüşlerini paylaşan Başkan Ali Kopuz, “Kuzey Irak’ta, sözde bir referandum düzenlendi. İsrail’in desteğiyle yapılan bu referandum ile bağımsızlık adı altında, Ortadoğu’da zaten hassas olan dengeleri bozmaya kalkıyorlar.

Herkesin kardeşçe yaşaması gereken bir bölgede, ayrımcılık yapamazsınız. Türk illeri Musul ve Kerkük oradayken, bu tarz mesnetsiz çıkışlar ve inatlar, emperyalizme uşaklık etmekten başka bir işe yaramaz.

Dikkat ederseniz, Avrupa Birliği'nde Fransa ve Almanya çıkıp, Katalonya referandumuna karşıyız dediklerinde kimsenin sesi çıkmıyor.

Ancak aynı çevreler, bizim sınır güvenliğimizi tehdit eden kanunsuz bir referandum karşısında, sessiz kalmamızı istiyorlar.

Neyse ki hükümetimiz şu ana kadar gerekli diplomatik tedbirleri aldı ve almaya devam ediyor. Biz de bu olaylar sayesinde batının ikiyüzlülüğünü bir kez daha açık şekilde görüyoruz” dedi.

Ekonomik istikrarımız sürüyor…

Türk ekonomisiyle ilgili son gelişmeleri de değerlendiren İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz şöyle konuştu: “Türkiye ekonomisi güçlü iç ve dış talep sayesinde gelişmesini istikrarlı bir şekilde sürdürüyor. Nitekim IMF de, Türkiye'nin büyüme beklentisini 2017 için yüzde 2,5’ten yüzde 5,1’e, 2018 için de yüzde 3,3’ten yüzde 3,5’e yükseltti.

Ağustos ayı itibarıyla ihracatımız, geçen yılın aynı ayına göre %12,3 oranında artarak 13,2 milyon dolara ulaşmış durumda. AB’ye yapılan ihracat ise 2016 yılının aynı ayına göre %9,4 artarak 6,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Sanayi üretimimiz de artmaya devam ediyor.

Bunlar sevindirici gelişmeler. Fakat enflasyonda yükseliş devam ediyor.

Yüksek faiz, dövizdeki yükseliş ve ekonomik aktivitedeki güçlenmeden kaynaklanan bu artış sonucunda, yıllık enflasyon Eylül ayında yüzde 11.20'ye yükseldi. Çekirdek enflasyon ise yüzde 10.98 arttı ve 13,5 yılın zirvesine yükseldi.

Tüketici fiyatları enflasyonuna baktığımızda, Eylül'de ana harcama gruplarında tek gerileyen kalem olan gıda fiyatlarındaki düşüş oldukça önemli.

Yapılan çalışmaların bir sonucu olarak görülebilir. Ancak diğer harcama gruplarında artış yaşanınca, gıda fiyatlarındaki düşüşün etkisi genelde maalesef görülemedi.”

Soğuk zincir israfı engelleyecek…

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından "Sebze ve Meyvelerin Toptan ve Perakende Ticaretinde Uyulması Gereken Standart Uygulamalara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliği"n bir gereklilik olduğuna dikkat çeken Başkan Ali Kopuz, “Yaş meyve ve sebze için ambalaj ve soğuk zincir zorunluluğu getirildi. Aramızda yaş meyve sebze işiyle uğraşan birçok arkadaşımız var.

Sebze ve meyvede ambalaj ve soğuk zincir fire ve israfın önüne geçilmesi için gerekliydi. Meyve sebzenin tarladan tüketiciye ulaştırılmasına kadar geçen sürede yüzde 40’a varan kayıplar var.

Tabii soğuk zincir ve paket sektör için bir maliyet getirecek. İnşallah bu maliyet tüketiciye yansıyacak bir fiyat artışına sebep olmaz” dedi.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
BM'den 'Doğu Guta'daki durum alarm verici' açıklaması BM'den 'Doğu Guta'daki durum alarm verici' açıklaması BM, Doğu Guta'da artan çatışmalar ve siviller üzerindeki yıkıcı etkisinin "alarm..
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bedelini çok ağır öderler Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bedelini çok ağır öderler Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrin'e ilerlemeye çalışan rejim yanlısı terörist gruplar..
resim yok Refah Sınır Kapısı 4 günlüğüne açılacak İsrail ambargosu altındaki Gazze'nin dünyaya açılan tek kapısı durumundaki Refah..
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: 25 bin öğretmen alacağız Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: 25 bin öğretmen alacağız Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, "İlana çıkıldı, 20 bin öğretmen alacağız. Bu alımla ..
  Ekonomi HABERLERİ
Ekonomi Bakanı Zeybekci: ABD ürünlerine karşı önlem başlatmak zorunda kalırız Ekonomi Bakanı Zeybekci: ABD ürünlerine karşı önlem başlatmak zorunda kalırız Ekonomi Bakanı Zeybekci, ABD'nin çelik ürünleri ithalatına ilave vergi getirmeye..
Hazine Müsteşar Yardımcısı Genç: Bireysel emeklilikte birikim 79-80 milyar liraya ulaştı Hazine Müsteşar Yardımcısı Genç: Bireysel emeklilikte birikim 79-80 milyar liraya ulaştı Hazine Müsteşar Yardımcısı Genç, Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) 79-80 mily..
Borsa günü düşüşle tamamladı Borsa günü düşüşle tamamladı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 2,11 düşüşle 113.432,85 puandan t..
Başbakan Yardımcısı Şimşek: Reformlarla ülkemizi gelecek şoklara karşı hazırlıyoruz Başbakan Yardımcısı Şimşek: Reformlarla ülkemizi gelecek şoklara karşı hazırlıyoruz Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Reformlarla ülkemizi gelecek şoklara karşı hazırlıy..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
İTO’dan IMF'nin 'faizleri artırın' baskısına tepki İTO’dan IMF'nin 'faizleri artırın' baskısına tepki İTO Başkanı Oran: - “Faiz lobisine sahip çıkan IMF heyeti, ‘4. Madde Konsültasy..
İTO’dan kültürümüzü büyük katkı İTO’dan kültürümüzü büyük katkı Evliya Çelebi’nin 400 yıl önce kaleme aldığı seyahatnâmesinin İstanbul bölümüne..
Geleceğin Bilim İnsanları Gaziosmanpaşa’da Yetişiyor Geleceğin Bilim İnsanları Gaziosmanpaşa’da Yetişiyor Gaziosmanpaşa Belediyesi, çocukların, bilimsel ve teknolojik yönden gelişimini d..
YENİDER VE MİYEP NİHAT TUNALI’YI ZİYARET ETTİ YENİDER VE MİYEP NİHAT TUNALI’YI ZİYARET ETTİ YENİDER ve MİYİP Başkanı Eşref Küçükateş ile Yönetim Kurulu Üyelerinden oluşan b..
  Söyleşi HABERLERİ
Erdoğan, İBB Başkanı olduğunda  2 TON Baklava dağıtmıştım,  2019’da Başkan olunca  5 TON BAKLAVA dağıtacağım Erdoğan, İBB Başkanı olduğunda 2 TON Baklava dağıtmıştım, 2019’da Başkan olunca 5 TON BAKLAVA dağıtacağım Merter Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Genel Başkanı Yusuf Gecü Cumhurba..
Gaziosmanpaşa’da yeni bir “PLEVNE Destanı” yazılıyor Gaziosmanpaşa’da yeni bir “PLEVNE Destanı” yazılıyor GOP PLEVNE Projesi 2012 senesinde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm yıkımları son..
Eğitimci-Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren mavigün kolejini anlattı Eğitimci-Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren mavigün kolejini anlattı MAVİGÜN Eğitim Kurumlarının bu gün geldiği noktada ilk günden itibaren kesintisi..
Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! 10 yıldır Emlak Otomotiv ve Oto kiralama sektörü içinde olan Emre Emlak & Otomot..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
2017 yılında 475 fuar düzenlendi 2017 yılında 475 fuar düzenlendi Ticareti geliştirmek amacıyla açılan fuarlar iş dünyasının ilgi gösterdiği bir a..
Rekor katılımın olduğu KASTEXPO sona erdi! Rekor katılımın olduğu KASTEXPO sona erdi! Ekonomik hacim olarak 12 milyar dolarlık değere sahip, Kastamonulu sanayici ve i..
Büyükekşi: “Eski köye yeni adet getirin” Büyükekşi: “Eski köye yeni adet getirin” Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 2012 yılından bu yana düzenlediği Türkiye..
Eminevim ödüllendirildi Eminevim ödüllendirildi ASSAM Uluslararası İslam Birliği Kongresi'nin ilki 23-24 Kasım tarihlerinde Emin..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Oktay Öz: “Kentsel Dönüşüm Rantsal Dönüşüm Değildir” Oktay Öz: “Kentsel Dönüşüm Rantsal Dönüşüm Değildir” Türk inşaat ve gayrimenkul sektörünün en seçkin buluşmalarından biri sayılan Bos..
Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Gaziosmanpaşa Belediyesi, kentsel dönüşüm projelerini tanıtmaya devam ediyor. Bu..
Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan mahallesindeki dönüşüm projesiyle alakalı Güngören Belediye Başkanı Ş..
Fuzul Grup, projelerini Paris’te Tanıttı Fuzul Grup, projelerini Paris’te Tanıttı Yaşam alanlarına geniş yer ayıran ve “aile” konseptini ön planda tutan Fuzul Gru..
  Projeler HABERLERİ
ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden Albaraka Türk’ün kendi kaynakları ile oluşturduğu iAlbatros projesi, IDC Türkiye..
Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, “Ahes Misal İstanbul” adıyla Gazio..
7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu 7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden kimya sanayi, ihracatı sürdürülebilir kılma..
SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! Gayrimenkul sektöründe yeniliklerin öncüsü Sinpaş Yapı, bugüne kadar yatırımcıla..
  Spor HABERLERİ
Beşiktaş Teknik Direktörü Güneş: Şansımızın ortadan kalktığını düşünüyorum Beşiktaş Teknik Direktörü Güneş: Şansımızın ortadan kalktığını düşünüyorum Beşiktaş Teknik Direktörü Güneş, Bayern Münih maçı sonrasında, "Şampiyonlar Ligi..
Beşiktaş Bayern Münih'e farklı yenildi Beşiktaş Bayern Münih'e farklı yenildi Beşiktaş, UEFA Şampiyonlar Ligi son 16 turu ilk maçında deplasmanda Alman temsil..
Makedon ve Türk takımları arasında 'Trabzonspor' dostluğu Makedon ve Türk takımları arasında 'Trabzonspor' dostluğu Makedonya 4. Futbol Ligi takımlarından Yukarı Banisa Trabzonspor, İstanbul 1. Am..
Galatasaray Başkanı Cengiz PFDK'ye sevk edildi Galatasaray Başkanı Cengiz PFDK'ye sevk edildi TFF Hukuk Müşavirliği, Galatasaray Kulübü Başkanı Cengiz'in yanı sıra 5 Süper Li..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti 21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
20. Milli ve Yerli Yasam Insası Bulusması  Oktay ÇAĞATAY ve Hamza CEBECİ’nin katılımıyla gerçekleşti 20. Milli ve Yerli Yasam Insası Bulusması Oktay ÇAĞATAY ve Hamza CEBECİ’nin katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Yaşam İnşası Es..
Temel Hazıroğlu ONDOKUZUNCU  Milli ve Yerli yaşam inşası buluşmalarında  insanı ve finansı anlattı Temel Hazıroğlu ONDOKUZUNCU Milli ve Yerli yaşam inşası buluşmalarında insanı ve finansı anlattı Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Yaşam İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı