HABER AKIŞI

Kısa vadeli düşünmeyin, Türk lirasına güvenin

 Tarih: 13-10-2017 20:05:14
İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, İSTİB’in Ekim ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada ABD ile yaşanan vize krizi nedeniyle dalgalanan kurla ilgili değerlendirmelerde bulundu

Vize başvurularının ABD tarafından askıya alınması ve misliyle mukabele edilmesiyle TL’nin hızlı bir değer kaybı yaşadığını ancak kayıpların büyük ölçüde toparlandığını hatırlatan Kopuz, “Biliyorsunuz dünyadaki dolar kuru büyük ölçüde ABD Merkez Bankası FED’in politikalarına göre hareket ediyor. Geçtiğimiz sene elinde sadece “faiz artırımı silahı” olan FED, bu yıl ikinci bir silah olarak “bilanço küçültmesine gideceği” silahını kullanmaya başladı. FED’in bu iki konuda her yaptığı açıklama kurlarda hareket meydana getiriyor.

Yabancı paralardan uzak durmamız gerektiği ve Türk lirasına güvenmemiz gerektiğini bu kürsüden sizlere defaatle ifade ettim.

Geçen hafta Türk iş dünyasının kendi parasına güvendiğini gösteren bir veri geldi. TÜİK verilerine göre Ağustos ayında yapılan ihracatın 1,3 milyar dolarlık kısmı, Türk lirası ile gerçekleştirildi.

Geçen yılın ağustos ayında bu rakam 578 milyon dolar seviyesindeydi. Yani bir yıllık süreçte, ihracatta Türk lirası kullanımı yüzde 128 artış gösterdi.

Ticarette Türk lirası tercih edildiğinde, kazanan bizim ihracatçımız oldu” dedi.

Bunların nedeni Türkiye’nin bağımsızlığı…

Vize krizine de değinen İSTİB Başkanı Ali Kopuz şöyle konuştu: “Geçtiğimiz günlerde ABD ile aramızda yeni bir kriz patlak verdi. ABD vize başvurularını askıya aldı. Hükümetimiz de misli ile karşılık verdi. ABD’nin bu kararının arkasında hangi nedenler var tam olarak bilmiyoruz.

FETÖ ile bağlantısı nedeniyle tutuklanan konsolosluk çalışanı mı var, yoksa Türkiye’nin Rusya’dan S400 Füzesi alması mı var, yoksa İdlip’e operasyon kararı mı? Herhalde bunlardan biridir diye düşünüyoruz.

Bu kararların hepsi de Türkiye’nin bağımsız bir devlet olmasının sonuçlarıdır.

Siz terör örgütlerine binlerce tır silah göndereceksiniz ama biz kendimizi korumak için silah almayacağız, İdlip’e girmeyeceğiz.

Siz 15 Temmuz kalkışmasının baş hainini besleyeceksiniz, biz FETÖ bağlantılı konsolosluk çalışanına dokunmayacağız.

Ama kendi ülkendeki Rus Konsolosluğunun kapısını kırarak baskın yapacaksın. Yok, öyle yağma.

Şu anda ABD’den yapıcı açıklamalar geliyor. Elbette bu gibi devletlerarası sorunlar diyalog ile çözülecektir. Fakat Türk milleti kendisine yapılan bu hareketi unutmayacak ve affetmeyecektir.”

Tehditlerin, başlamadan bitirilmesi lazım…

Türkiye’nin İdlip’e müdahalesiyle ilgili “Bu bölge hem lojistik hem de cephane bakımından savaşı besliyor” diyen Ali Kopuz, “Burada söz sahibi olmazsak, olası bir göç dalgası ve açılmaya çalışılan terör koridoru ile hem sınır hem de iç güvenliğimiz tehlikeye girer.

Bu yüzden Suriye tarafından Türkiye'ye yönelecek tehditlerin, başlamadan bitirilmesi lazım. Biz orada olmazsak oradaki ateş bizim üzerimize gelecektir. Biz bunu biliyoruz. Bunun için devletimizi bu konuda sonuna kadar destekliyoruz” şeklinde konuştu.

Ortadoğu’nun hassas dengeleriyle oynuyorlar…

Kuzey Irak referandumuyla ilgili de görüşlerini paylaşan Başkan Ali Kopuz, “Kuzey Irak’ta, sözde bir referandum düzenlendi. İsrail’in desteğiyle yapılan bu referandum ile bağımsızlık adı altında, Ortadoğu’da zaten hassas olan dengeleri bozmaya kalkıyorlar.

Herkesin kardeşçe yaşaması gereken bir bölgede, ayrımcılık yapamazsınız. Türk illeri Musul ve Kerkük oradayken, bu tarz mesnetsiz çıkışlar ve inatlar, emperyalizme uşaklık etmekten başka bir işe yaramaz.

Dikkat ederseniz, Avrupa Birliği'nde Fransa ve Almanya çıkıp, Katalonya referandumuna karşıyız dediklerinde kimsenin sesi çıkmıyor.

Ancak aynı çevreler, bizim sınır güvenliğimizi tehdit eden kanunsuz bir referandum karşısında, sessiz kalmamızı istiyorlar.

Neyse ki hükümetimiz şu ana kadar gerekli diplomatik tedbirleri aldı ve almaya devam ediyor. Biz de bu olaylar sayesinde batının ikiyüzlülüğünü bir kez daha açık şekilde görüyoruz” dedi.

Ekonomik istikrarımız sürüyor…

Türk ekonomisiyle ilgili son gelişmeleri de değerlendiren İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz şöyle konuştu: “Türkiye ekonomisi güçlü iç ve dış talep sayesinde gelişmesini istikrarlı bir şekilde sürdürüyor. Nitekim IMF de, Türkiye'nin büyüme beklentisini 2017 için yüzde 2,5’ten yüzde 5,1’e, 2018 için de yüzde 3,3’ten yüzde 3,5’e yükseltti.

Ağustos ayı itibarıyla ihracatımız, geçen yılın aynı ayına göre %12,3 oranında artarak 13,2 milyon dolara ulaşmış durumda. AB’ye yapılan ihracat ise 2016 yılının aynı ayına göre %9,4 artarak 6,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Sanayi üretimimiz de artmaya devam ediyor.

Bunlar sevindirici gelişmeler. Fakat enflasyonda yükseliş devam ediyor.

Yüksek faiz, dövizdeki yükseliş ve ekonomik aktivitedeki güçlenmeden kaynaklanan bu artış sonucunda, yıllık enflasyon Eylül ayında yüzde 11.20'ye yükseldi. Çekirdek enflasyon ise yüzde 10.98 arttı ve 13,5 yılın zirvesine yükseldi.

Tüketici fiyatları enflasyonuna baktığımızda, Eylül'de ana harcama gruplarında tek gerileyen kalem olan gıda fiyatlarındaki düşüş oldukça önemli.

Yapılan çalışmaların bir sonucu olarak görülebilir. Ancak diğer harcama gruplarında artış yaşanınca, gıda fiyatlarındaki düşüşün etkisi genelde maalesef görülemedi.”

Soğuk zincir israfı engelleyecek…

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından "Sebze ve Meyvelerin Toptan ve Perakende Ticaretinde Uyulması Gereken Standart Uygulamalara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliği"n bir gereklilik olduğuna dikkat çeken Başkan Ali Kopuz, “Yaş meyve ve sebze için ambalaj ve soğuk zincir zorunluluğu getirildi. Aramızda yaş meyve sebze işiyle uğraşan birçok arkadaşımız var.

Sebze ve meyvede ambalaj ve soğuk zincir fire ve israfın önüne geçilmesi için gerekliydi. Meyve sebzenin tarladan tüketiciye ulaştırılmasına kadar geçen sürede yüzde 40’a varan kayıplar var.

Tabii soğuk zincir ve paket sektör için bir maliyet getirecek. İnşallah bu maliyet tüketiciye yansıyacak bir fiyat artışına sebep olmaz” dedi.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
TSK helikopteri organ nakli için havalandı TSK helikopteri organ nakli için havalandı Kara Kuvvetleri Komutanlığınca görevlendirilen helikopterle Çanakkale'deki bir d..
TEKNOFEST'te hazırlıklar son aşamaya geldi TEKNOFEST'te hazırlıklar son aşamaya geldi Anadolu Ajansının global iletişim ortağı olduğu TEKNOFEST için hazırlıklar son ..
resim yok Pistten çıkan uçak 'millet kıraathanesi' olacak Trabzon Havalimanı'nda 13 Ocak'ta pistten çıkması sonucu hizmet dışı kalan uçağı..
Merkel, Türkiye ve Rusya'nın İdlib kararından memnun Merkel, Türkiye ve Rusya'nın İdlib kararından memnun Alman Hükümet Sözcüsü Seibert, Türkiye ile Rusya arasındaki İdlib mutabakatına i..
  Ekonomi HABERLERİ
resim yok Borsa, günü yükselişle tamamladı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,81 değer kazancıyla 96.603,75 p..
Yerli üretim logosu belli oldu Yerli üretim logosu belli oldu Ticaret Bakanı Pekcan, Türkiye'de üretilen ürünler için yerli üretim logosu geli..
Konut satışları azaldı Konut satışları azaldı Türkiye genelinde ağustos ayında 105 bin 154 konut satışı gerçekleştirildi. Ağus..
Bakan Varank:  Japonya ile Serbest Ticaret Anlaşması müzakereleri devam ediyor Bakan Varank: Japonya ile Serbest Ticaret Anlaşması müzakereleri devam ediyor Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Japonya ile Serbest Ticaret Anlaşması müzaker..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Alanında Uzmanlar Buluşuyor Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Alanında Uzmanlar Buluşuyor Askeri radar ve sınır güvenliği alanında üretim yapan savunma sanayinin önemli t..
"Beklentimiz faiz artışının kurlarda istikrarı sağlaması…” İstanbul Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kopuz, Merkez Bankası Para P..
Dünya Kardeş Şehirler Turizm Birliği Lansmanı PATA Yönetim Kurulu Toplantısında Yapıldı! Dünya Kardeş Şehirler Turizm Birliği Lansmanı PATA Yönetim Kurulu Toplantısında Yapıldı! Sürdürülebilir kalkınma ve turizme katkı sağlamayı amaçlayan Twin Cities World T..
AVM'ler Çevir Kazı Yanmasın havasında AVM'ler Çevir Kazı Yanmasın havasında Bakan Albayrak'ın AVM'lerdeki dövizle kira ödemesine son verecek açıklamalarına ..
  Söyleşi HABERLERİ
Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı tüm uyarı, aldığı tüm önlemlere rağmen kontrolsüz k..
Sektöre kadın eli değdi Sektöre kadın eli değdi Türkiye Takım Tezgahları Sektörünün kadınların iş hayatına katılımının bir terci..
İŞKUR’un KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Workinton’da Başladı İŞKUR’un KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Workinton’da Başladı Workinton, Türkiye İş Kurumu İŞKUR’u, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştir..
MASAL DÜĞÜNLERİNİN ADRESİ MASAL DÜĞÜNLERİNİN ADRESİ 5 Eylül Çarşamba günü Feriye Palace’da basın mensuplarıyla bir araya gelen KM Ev..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
TEKNOFEST'TE GAZİOSMANPAŞA RÜZGÂRI ESECEK TEKNOFEST'TE GAZİOSMANPAŞA RÜZGÂRI ESECEK Gaziosmanpaşa Belediyesi, ROBOGOP Projesi ile geleceğin milli yazılımcılarını ye..
DEV TÜRK BAYRAĞI UÇURTMA İTALYA SEMALARINI SÜSLEDİ DEV TÜRK BAYRAĞI UÇURTMA İTALYA SEMALARINI SÜSLEDİ Avrupa’nın ünlü uçurtma festivalleri arasında gösterilen 29. uluslararası Cervia..
Kakava Ateşi kadınlar için yandı Kakava Ateşi kadınlar için yandı Kırklareli Belediyesi tarafından bu yıl 28’incisi düzenlenen ‘’Karagöz Kültür Sa..
Türkiye'nin ilk kahve harmanı yarışması! Türkiye'nin ilk kahve harmanı yarışması! Tüyap Beylikdüzü’nde başlayan ULUSLARARASI ZUCHEX Ev ve Mutfak Eşyaları Fuarı, 1..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İmar barışı vatandaşın sorunlarını çözerken, kentsel dönüşüme ivme kazandıracak..
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” Beykoz’da düzenlenen “Tokatköy Şehri- Sitare Yerinde Dönüşüm Tanıtım Programı ve..
Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Hükümetin çağrısıyla gerçekleşen faiz indirimi teşviğine GYODER, İNDER VE KONUTD..
  Projeler HABERLERİ
Doküman peşinden koşma devri bitti Doküman peşinden koşma devri bitti İşletmeler için iş yükü olan imza takibini sorun olmaktan çıkaran İmzala-Gönder,..
Anadolu Ajansından İran ve G. Kore Ajanslarıyla İş Birliği Anadolu Ajansından İran ve G. Kore Ajanslarıyla İş Birliği Bölgesel ve global ağını genişleten Anadolu Ajansı Asya ve Ortadoğu’nun iki önem..
TÜRKİYE ve GÜNEY KORE MÜTEAHHİTLERİ  GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR TÜRKİYE ve GÜNEY KORE MÜTEAHHİTLERİ GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) ve Güney Kore Müteahhitler Birliği (CAK), imz..
Van’da siber güvenlik eğitimi Van’da siber güvenlik eğitimi Van Bilişimciler Derneği’nin düzenlediği Etik Hacker Kampı tamamlandı. ESET’in a..
  Spor HABERLERİ
Beşiktaş Teknik Direktörü Güneş İyi başlayıp iyi bitirerek gruptan çıkmak istiyoruz Beşiktaş Teknik Direktörü Güneş İyi başlayıp iyi bitirerek gruptan çıkmak istiyoruz Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, UEFA Avrupa Ligi'ndeki grup aşamasına iyi..
Milli güreşçi Kerem Kamal'dan altın madalya Milli güreşçi Kerem Kamal'dan altın madalya Milli güreşçi Kerem Kamal, Dünya Gençler Güreş Şampiyonası'nda grekoromen 60 ki..
Dünyada yamaç paraşütünün gözdesi Hasandağı Dünyada yamaç paraşütünün gözdesi Hasandağı Anadolu'nun ortasında Kapadokya ve Ihlara Vadisi'nin oluşmasına katkı sağlayan H..
resim yok UEFA Avrupa Ligi'nde perde açılıyor Avrupa Ligi'nde 2018-2019 sezonu grup aşaması, 24 karşılaşmayla başlayacak. Türk..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti 23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti 22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti 21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı