HABER AKIŞI

Kentsel Dönüşüm’ün yerini kırsal dönüşüm almalı

 Tarih: 23-07-2019 09:13:24
İSTİB Başkan Yardımcısı Hakkı İsmet Aral, Tarım ve Orman Bakanlığının kısa, orta ve uzun dönem stratejilerinin belirlenmesine katkı sağlamak amacıyla yapılacak III. Tarım ve Orman Şûrası hazırlık çalışmalarına katıldı.

Şura’ya hazırlık için İstanbul İl Tarım Müdürü Ahmet Yavuz Karaca ev sahipliğinde, ilgili kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, akademisyenler, üreticiler, bakanlık çalışanlarından oluşan çalışma grupları bir araya gelerek sektörel açıdan güçlü, zayıf yönler, geleceğe yönelik hedef ve stratejileri değerlendirdi.

Toplantıya görüş ve öneriler ile katkı veren İSTİB Başkan Yardımcısı Hakkı İsmet Aral Türkiye’nin geleceğinin tarımda olduğunu belirterek “Kentsel dönüşümün yerini, kırsal dönüşüm almalı” dedi.

Tarım ile ilgili birçok parametrenin bulunduğuna ifade eden Aral, tohum verimliliğinin önemine dikkat çekti.

İSTİB Başkan Yardımcısı Hakkı İsmet Aral “1990’larda bakliyat üretiminde dünyada 1., 2, sırada yer alırken şu anda bu konuda dünyada ilk sarıdaki üretici Kanada oldu. Bizden aldıkları tohumları üniversiteler ile birlikte geliştirerek, bir numaralı aktör haline geldiler. Bu konuya önem verdiler. Biz şu anda mercimekte 20 bin ton üretim yapabiliyorken, Kanada 1,8 milyon ton üretim yapıyor. 

Tohumların verimliliği çok yüksek. Eğer çiftçinin ektiği tohumların verimliliği yüksek değilse ne kadar destek verirseniz verin rekabet şansı olmayacaktır. Bu anlamda verimliliği yüksek sertifikalı tohumların kullanımına önem verilmeli.

Bununla beraber “Kentsel Dönüşüm”ün yerini “Kırsal Dönüşüm” almalı. Çitçi kente dönüyor. Bunun önüne geçecek tedbirler alınmalı. Tarım politikaları yapıyoruz. Ancak etkinliğini de sağlamalıyız. Biliyorsunuz “Havza Bazlı Destekleme Modeli” ortaya konuldu. Bunun etkin bir şekilde uygulanması ve bu konuya ilişkin envanter çıkarılabilmesi gerekiyor artık. Bu konularda üniversitelerle, sivil toplum örgütleri ile beraber yürüyerek yol almak gerekiyor. Türkiye’nin geleceği tarımdadır” şeklinde konuştu.

İstanbul Ticaret Borsası

  Bu haber 1421 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı