HABER AKIŞI

Katılım bankaları 6 kalemde mevduat bankalarından olumlu yönde ayrışmaktalar

 Tarih: 23-07-2019 09:09:17
Katılım bankalarının faaliyet gösterdiği Türk Bankacılık Sistemi içerisindeki en büyük paya sahip olan mevduat bankaları ile bazı kalemlerde performans karşılaştırmaları Mayıs sonu itibarıyla aşağıdaki gibi gerçekleşti.

Katılım bankaları 6 kalemde mevduat bankalarından olumlu yönde ayrışmaktalar: 

  1. Aktif karlılık oranları daha yüksek. Genelde bu kalemde mevduat bankalarının gerisinde kalan katılım bankaları bu sene aktif karlılık oranında mevduat bankalarını geçti.
  2. Özkaynak karlılık oranları daha yüksek. Aktif karlılık oranında olduğu gibi, genelde bu kalemde de sektörün gerisinde kalan katılım bankaları bu sene mevduat bankalarından daha yüksek oranlardalar. 
  3. Daha az personel ile faaliyet göstermekteler. Mevduat bankalarında 10 şubeye 179 personel düşerken katılım bankalarında bu sayı 139
  4. Katılım bankalarının toplanan fonlarının 100 lirasının 33 lirası cari, yani bankaya maliyeti olmayan paralar. Mevduat bankalarındaki paraların ise 22 lirası cari-vadesiz mevduat.
  5. Mevduat bankalarındaki paraların yüzde 54’ü 1 milyon TL üzeri blok mevduat. Bankalara yatan paraların küçük meblağlardan oluşması, toplanan fonların tabana yaygın olması, istenilen bir özelliktir. Katılım banklarındaki paralar bu yönüyle daha verimli görünüyor, toplam fonların yüzde 46’sı blok para olarak tasnif edilmiş durumda.
  6. Toplanan 100 TL paraya karşın katılım bankaları temkinli giderek bunun 83 TL’sini finansman olarak kullandırmış. Mevduat bankaları ise toplanan mevduatın üzerinde bir kredi kullandırım oranına sahip.

Aşağıdaki tabloda karlılık ile alakalı veriler sadece ilk 5 aylık verilerden oluşmaktadır. Diğerleri ise birikimli verilerdir.

Katılım Dünyası

  Bu haber 1295 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Ekonomi HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı