HABER AKIŞI

Kaşıkçı suikastının ardından Suudi Arabistan-ABD ilişkileri

 Tarih: 22-11-2018 12:40:00
ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kaşıkçı suikastıyla ilgili yaptığı son açıklamalar, Suudi Arabistan'la ikili ilişkilerde stratejik çıkarların önceleneceği tezini güçlendiriyor.

İSTANBUL (AA) - İHSAN EL-FAKİH - Suudi Arabistan ile ABD ilişkilerinin, Cemal Kaşıkçı suikastının ardından nasıl bir seyir alacağı merakla beklenirken, ABD Başkanı Donald Trump'ın son açıklamaları, stratejik çıkarların önceleneceği tezinin ağır basmasına neden oldu.

Daha önce pek çok kez Suudi Arabistan'la ABD arasındaki silah anlaşmalarının tehlikeye atılmasının söz konusu olmadığını söyleyen ABD Başkanı Donald Trump, dün de Beyaz Saray'da gazetecilere yaptığı açıklamada, "100 milyarlarca (silah anlaşmaları) dolardan vazgeçmeyeceğiz. Eğer vazgeçersek petrol fiyatları tavan yapacak." demiş ve Suudi Arabistan'a askeri malzeme satılmaması durumunda Riyad yönetiminin ihtiyacını Rusya ve Çin'den karşılayabileceğini dile getirmişti.

Trump, Riyad yönetimine çok ağır ve muazzam yaptırımlar getirdiğini düşünüyor (Kaşıkçı suikastıyla ilgili olarak 17 Suudi yetkiliye getirilen yaptırımlar) aynı zamanda da, Yemen'de İran'ın müttefiki olan Husilerle mücadelede ve İran'ın bölgedeki nüfuzunu bertaraf etmede pek çok açıdan iyi iş çıkaran "müttefikine" bağlılığını yineliyor.

ABD'nin bölgedeki politikaları yeniden şekilleniyor

ABD, bölge politikalarını, İran nüfuzuna set çekilmesi, terörle mücadele ve Filistin-İsrail barış girişimi -İsrail'in güvenliğini teminat altına almak için bölgedeki müttefik ülkelerle koordinasyon da dahil olmak üzere- ekseninde yeniden belirleme yoluna gitti.

Suudi Arabistan'daki istikrarsızlık ortamı ABD'nin yüksek çıkarlarına hizmet etmiyor. Ayrıca Suudi Arabistan küresel petrol piyasasının istikrarında ve arz denklemlerinin korunmasında önemli kozları elinde tutuyor. ABD de petrol piyasasında doların kullanılmasından ötürü Suudi Arabistan'ın petrol politikalarını, dünya ekonomilerini hegemonyası altına almanın bir parçası olarak görüyor.

ABD, Afganistan ve bölgede teröre karşı verdiği savaşta ve İran tehlikesinin bertaraf edilmesinde Suudi Arabistan'ı, Amerikan stratejilerinin önemli bir parçası olarak görüyor. Bu stratejiler, Suudi Arabistan'ın konumunu ve Körfez'deki üslerinden Somali, Irak, Suriye ve Yemen'e uçuşlarda ABD'ye kolaylıklar tanımasını temel alıyor.

Kaşıkçı suikastının ABD politikasına etkileri

Kaşıkçı suikastının ABD'nin genel olarak bölgede izlediği politikaları nasıl etkileyeceği ABD yönetimince bile netlik kazanmış değil. CIA, Dışişleri ve Savunma bakanlıkları, Ulusal Güvenlik Danışmanlığı, Beyaz Saray ve ABD Kongresi, Temsilciler Meclisi'nde Demokratlar, Senato'da ise Cumhuriyetçiler bu konuda net değiller.

ABD yönetiminde Başkan Trump'ın yakın çevresi içindeki genel eğilim, iki ülke arasındaki stratejik ilişkileri etkilemeyen yaptırımların benimsenmesine odaklanıyor.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ı doğrudan hedef almadan pek çok defa Suudi Arabistan'ı eleştiren Trump, "Kaşıkçı'nın ikna ya da güç kullanma yoluyla ülkeye getirilmesiyle görevli gruba öldürme emrini vermediği" ihtimaline açık kapı bırakıyor.

ABD'de 7 Kasım'da gerçekleşen ara seçimlerde Demokrat Parti Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu kazanırken, Cumhuriyetçi Parti Senato'daki çoğunluğunu korudu.

Temsilciler Meclisi ve Senato'daki demokratlar, Trump'a Suudi Arabistan'a ve Veliaht Prens Bin Selman'a yaptırım uygulaması için baskı yapmaya çalışıyor. Yine Kaşıkçı'nın ölümünün sonuçlarıyla yüzleşme çağrıları da, Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçisi'nin sınır dışı edilmesi taleplerinin dillendirilmesi boyutuna ulaştı.

Daha da ileri gidilerek, Veliaht Prensin ya da herhangi bir Suudi yetkilinin olayda parmağı olduğunun kanıtlanması durumunda, ABD'nin yanı sıra İngiltere, Fransa, Almanya ve diğer müttefik ülkelerin de Suudi Arabistan'a yaptırım uygulaması yönünde çağrılar yapıldı. Türkiye'nin, Suudi makamlarının Türk başsavcısıyla işbirliği yapmamaya devam etmesi durumunda uluslararası soruşturma açılması yönündeki talebinin benimsemesi yönünde de bir istek söz konusu.

Ancak ABD Kongresi'nin Yemen savaşı ve Kaşıkçı suikastı konusundaki bölünmüşlüğü, ileride silah satış anlaşmalarının meclisten geçmesini sağlamak için Trump gibi düşünen başka siyasilerin desteğine ihtiyaç duyulmasına neden olabilir.

Fakat şurası kesin ki, Kaşıkçı suikastı, Suudi Arabistan'ın ABD'deki dostlarını müşkül durumda bıraktı, dünya üzerindeki imajını zedeledi ve Bin Selman liderliğindeki kraliyet için farklı bir görüntü çizdi.

Bin Selman'ın suikastta parmağı olduğu yönündeki delillerle ABD Kongresi'nde demokratlar ve az da olsa cumhuriyetçiler arasında muhalif seslerin artmasına rağmen Trump'ın, Bin Selman'la ilişkisini kesme ya da ona verdiği destekten vazgeçme konusunda adım atmadığı görülüyor.

Şu halde Suudi Arabistan'ın, Kaşıkçı'nın öldürüldüğünü ve bunu Veliaht Prense yakın kişilerin gerçekleştirdiğini itiraf etmesinden sonra bile ABD'nin Ortadoğu'daki en önemli ve en güvenilir stratejik ortağı olarak kalacağı aşikar. ABD'nin Bin Selman'dan yana sergilediği bu tavrın değişmesini sağlayacak tek seçenek ise kraliyet ya da hanedan ailesi içinde çıkacak çalkantıdır.

  Kaynak: Anadolu Ajansı
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Siyaset HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
LENNOX’tan Form’a paket klimada en iyi ortak ödülü LENNOX’tan Form’a paket klimada en iyi ortak ödülü İklimlendirme sektörünün öncü firmalarından Form Şirketler Grubu, 36 yıldır iş o..
Form’dan yerli üretim paket klimalarda ilk ihracat Form’dan yerli üretim paket klimalarda ilk ihracat Türkiye’de iklimlendirmenin öncü firmalarından Form Şirketler Grubu, İzmir Panca..
İnternetteki titan zincirlerine dikkat İnternetteki titan zincirlerine dikkat TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi, Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdeml..
BigChefs’ten Ramazan’ın sıcaklığını yaşatan iftar sofraları BigChefs’ten Ramazan’ın sıcaklığını yaşatan iftar sofraları BigChefs, Ramazan ruhunu doyasıya yaşamak isteyenler için bu yıl da özel bir ift..
  Ekonomi HABERLERİ
Türkiye Finans’tan “Bol Kepçe” Hesap Türkiye Finans’tan “Bol Kepçe” Hesap Türkiye Finans, katılma hesabı ile kira sertifikasını ‘Bol Kepçe Hesap’ta bir ar..
İlk 100 lüks tüketim şirketinin %76’sının satışlarında büyüme var İlk 100 lüks tüketim şirketinin %76’sının satışlarında büyüme var Dünyanın en büyük 100 lüks tüketim şirketi, 2017 mali yılında 247 milyar dolar g..
Penta Teknoloji, dünyanın en büyük donanım üreticilerinden CORSAIR ile el sıkıştı Penta Teknoloji, dünyanın en büyük donanım üreticilerinden CORSAIR ile el sıkıştı Bilgisayar, yazılım ve donanım ürünleri başta olmak üzere, 28 yıldır bilgi tekno..
Kuveyt Türk yılın ilk 5 ayında 2.6 milyar TL’lik sukuk ihraç etti Kuveyt Türk yılın ilk 5 ayında 2.6 milyar TL’lik sukuk ihraç etti Yurt içi ve yurt dışı sermaye piyasalarındaki kira sertifikası ihraçlarıyla kayn..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Ünlülerden Kızılay Üniversite Butikleri için 3 TIR giysi bağışı Ünlülerden Kızılay Üniversite Butikleri için 3 TIR giysi bağışı Ünlülerden Kızılay Üniversite Butikleri için 3 TIR giysi bağışı
Kullanmadığınız eşyalarınız çocuklara umut olsun Kullanmadığınız eşyalarınız çocuklara umut olsun İkinci el mobilya odaklı pazar yeri Dekopasaj, Kanserli Çocuklara Umut Vakfı’yla..
Öğrenciler, bulmaca çözerek fizik öğrenecek Öğrenciler, bulmaca çözerek fizik öğrenecek Türkiye Bilişim Vakfı tarafından, geleceği eğitimle şekillendirecek Matematik ve..
İTO, Dünya Odalar Yarışması finalinde İTO, Dünya Odalar Yarışması finalinde Girişimciliği desteklemek amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi, İstan..
  Söyleşi HABERLERİ
İnşaat Sektörünün Canlanması için Strateji Belgesi Hazırlanmasını Talep Ediyoruz İnşaat Sektörünün Canlanması için Strateji Belgesi Hazırlanmasını Talep Ediyoruz Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından Edirne’de “Beton Teknolojileri ve ..
Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Aileler, çocukları Ramazan iklimine sokmalı” Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Aileler, çocukları Ramazan iklimine sokmalı” Ramazan ayı, zihinsel ve bedensel arınmanın yanı sıra, manevi değerlerin benimse..
Payitaht'ın gerçeklerinden rahatsızlar Payitaht'ın gerçeklerinden rahatsızlar TRT'nin sevilen dizisi "Payitaht Abdühamid"de Tahsin Paşa'yı canlandıran Bahadır..
Ramazan karnaval değil tövbe ayı Ramazan karnaval değil tövbe ayı Ramazan'ı Ramazan gibi yaşamak gerektiğini söyleyen İlahiyatçı Yazar Ömer Döngel..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Kocaman Balıkçılık dünyanın en büyük su ürünleri fuarında yerini aldı Kocaman Balıkçılık dünyanın en büyük su ürünleri fuarında yerini aldı Su ürünleri sektörünün dünyadaki en büyük ve en prestijli buluşma noktalarından ..
İBB’nin destekleriyle “Dini yayınlar Fuarı” Sultanahmet’te açıldı İBB’nin destekleriyle “Dini yayınlar Fuarı” Sultanahmet’te açıldı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle bu yıl 38’incisi düzenlenen “Di..
Oyun geliştiricileri İTÜ’de buluştu Oyun geliştiricileri İTÜ’de buluştu İTÜ Oyun Tasarlama ve Geliştirme kulübü tarafından düzenlenen Oyun Geliştirme Gü..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Ad..
Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Esenler’in yıllardır süregelen imar sorununun çözüme kavuşacağı, riskli yapıları..
Bakan Kurum: “Kentsel dönüşümün hızlandırılmasına katkı sağlayacağız Bakan Kurum: “Kentsel dönüşümün hızlandırılmasına katkı sağlayacağız Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 5 yılda 1.5 milyon konutun dönüşümünü ya..
  Projeler HABERLERİ
 İBB’nin projesiyle İstanbullu gençler kökleriyle buluşuyor İBB’nin projesiyle İstanbullu gençler kökleriyle buluşuyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan, AB Eğitim ve Gençlik Progr..
Bayer Genç Bilim Elçileri, Ankara’da 700’e yakın çocukla buluştu Bayer Genç Bilim Elçileri, Ankara’da 700’e yakın çocukla buluştu Bayer Genç Bilim Elçileri, bu yıl başlattığı Bilim Şenlikleri kapsamında Ankara ..
Gaziosmanpaşalı Öğrenciler Avrupa’ya Açılıyor Gaziosmanpaşalı Öğrenciler Avrupa’ya Açılıyor Gaziosmanpaşa Behçet Canbaz Anadolu Lisesi öğrencileri AB’nin Erasmus+ programı ..
Aslan Demir: “Teknolojinin temel yapı taşını çocuklarla buluşturuyoruz” Aslan Demir: “Teknolojinin temel yapı taşını çocuklarla buluşturuyoruz” Kuveyt Türk, Türk Kızılayı’yla işbirliğine giderek ortaokul öğrencilerine kodlam..
  Spor HABERLERİ
İBB’li Nafia Kuş tekvandoda dünya üçüncüsü oldu İBB’li Nafia Kuş tekvandoda dünya üçüncüsü oldu İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü sporcusu Nafia Kuş, İngiltere’de düzenl..
19 Mayıs 100. yılı şerefine İstanbul’dan Samsun’a 830 km pedal çevirecek 19 Mayıs 100. yılı şerefine İstanbul’dan Samsun’a 830 km pedal çevirecek Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak başlattığı kurtuluş m..
İTO Spor Kulübü U18’de İstanbul şampiyonu İTO Spor Kulübü U18’de İstanbul şampiyonu İstanbul Ticaret Odası Spor Kulübü, 2018-2019 U18 seri A İstanbul Basketbol Ligi..
Sümeyye Boyacı sponsor desteği ile gittiği Singapur’dan da altın madalya ile döndü Sümeyye Boyacı sponsor desteği ile gittiği Singapur’dan da altın madalya ile döndü Paralimpik Yüzme Avrupa Şampiyonu Sümeyye Boyacı, ana sponsoru Bursa Kebap Evi v..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu 29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu Esnaf Bülteni Dergisi’nin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ortak Akıl..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı