HABER AKIŞI

İTO, Perakende Ticaret Komitesi Yavuz ALTUN: “Bizim nihai kitlemiz İstanbul halkının tamamı”

 Tarih: 25-06-2019 09:50:00  -   Güncelleme: 04-07-2019 01:25:18
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Perakendeciler Komitesi Başkan Yardımcısı Yavuz Altun ile bir araya geldik

Esnaf Bülteni Dergisi olarak, İTO’nun tüm komitelerinin yaptığı çalışmaları 420 bin üyeye ulaştırmayı amaçlıyoruz. İTO’nun 1 numaralı Perakende Ticaret Komitesi Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesi olan, Happy Center Marketleri Genel Müdürü Sayın Yavuz Altun ile bir araya gelerek söyleşi gerçekleştirdik.

Sizler perakendeciler olarak İstanbul’da faaliyet gösteren büyük ve küçük işletmelerdeki perakendecilere nasıl hizmetler hazırlıyorsunuz? Bu komiteyi biz bir mutfak olarak düşünürsek mutfakta neler pişiyor? İstanbul esnafına dolayısıyla tüketiciye İstanbul halkına nasıl yansımaları oluyor? Çalışmalarınız hakkında bilgilerinizi paylaşır mısınız?

İTO Perakende Komitesi Başkan Yardımcısı ve İTO Meclis Üyesi Yavuz Altun: Yaklaşık yirmi yıldır perakende işindeyim. Komite olarak yaptığımız çalışmaları, üyelerimizden gelen talep ve sorunlara öncelik vererek yürütüyoruz. Özellikle geçtiğimiz dönem alacak sigortalarıyla ilgili üyelerimizden gelen sorunlar doğrultusunda yaptığımız çalışmalar ve yeni düzenlemelerimiz oldu. Yeni nesil Pos Cihazları ile ilgili tarih aralığı belirlenmişti. Biz, bu sürenin kaldırılması için taleplerde bulunduk.

Üyelerimizin hem tedarikçi hem üretici hem de perakendeci tarafından yaşadığı sıkıntıları öğrenmek ve çözümlemek için geçtiğimiz günlerde Cemile Sultan Yalısı’nda bir kahvaltı düzenledik. Tedarikçilerin marketlerle yaşadığı sıkıntılar, marketlerin tedarikçilerle yaşadığı sıkıntılar, lojistik operasyon, halciler vs. bütün sektör paydaşlarının bir arada olduğu ve problemleri herkesin dile getirdiği bir toplantı gerçekleştirdik. Burada her üç kesimi birden dinleyerek sorunlarımızı masaya yatırdık. Bu toplantının akabinde çok çeşitli aksiyonlar da aldık. Yurtdışı organizasyonlarına katıldık.
Geçtiğimiz dönem komitemizin bütçesini çeşitli okullarda yapılan laboratuvarlar ve eğitimler için harcadık.

Şu anda ise üye veri tabanı ile ilgili düzenlemeler yapıyoruz. Yeni ve güncel bir veri tabanı oluşturuyoruz.

Perakendecilerin sisteminde ithal ürünlerin, milli ve yerli ürünlerin satış kısmında ayrılması ve milli, yerli ürünlerin teşviki konusunda İTO’nun yaptığı bir çalışma var mı?
Ürün etiketinde yerli firma işlemine çok hızlı bir geçiş yaptık.  Aynı zamanda İTO’nun milli ve yerli ürün için uygulamada olan gıda platformu ve güvenilir ürün platformu var. Milli ve Yerli ürünler için buralarda aktif olarak hareket ediliyor. Sektör paydaşlarının görüşlerini alarak bu süreci devam ettiriyoruz.

Son tüketici olan İstanbul halkı ve perakende satıcı, toptancıdan ürünü alırken ve bu ürünleri satarken nelere dikkat etmeli? Önerileriniz nelerdir?
Örnek vermek gerekirse içeceklerle ilgili ÖTV’nin artması satışları ciddi manada sıkıntıya soktu.  Bunun için Bakanlık ile iletişime geçtik.
Tüketici, üreticinin doğru üretici olup olmadığına dikkat etmeli ve merdiven altı ürünlerden kaçınmalı, ürünlerin standartlarına da dikkat edilmesi lazım. Ürün seçerken firmanın sosyal duyarlılığına dikkat etmeli. Doğru ürün, doğru yerde ve doğru fiyatta sergilenmeli.

Toplum sağlığına zarar veren kimyasal ürünler var. Bu ürünlerin satışının ya da okul kantinlerinde ve marketlerde satışının engellenmesine ve tüketicinin bilinçlendirilmesine dönük nasıl çalışmalarınız var?

Okullarda gazlı içecekler yasaklandı. Tüketicide gazlı içecekten sağlıklı içeceğe doğru, cipslerden kuruyemişe doğru bir yöneliş var. Organik ürünlere özellikle organik yumurta arayışına yönelim var. Tüketici her geçen gün daha fazla bilinçleniyor.

Perakendeciler bu konuda ne yapmalı?
Cips reyonları yerine kuruyemiş reyonları, gazlı içecek yerine meyve suyu reyonlarını büyütüyoruz. Kendi elimizde olan argüman ve sunuş metodlarını kullanarak tüketiciyi yönlendirmeye çalışıyoruz.

Sağlıklı ürün satış oranlarına baktığımızda ciddi bir yol aldığımızı görüyoruz. Halkımızda son 2-3 yılda ciddi bir bilinçlenme söz konusu. Devletin katkı sunduğu Kamu spotları ve okullardaki uygulamalar da ciddi faydalar sağlıyor.

Glikoz kullanımıyla ilgili projelerimiz var; Üreticiye yeni bir kısıtlama getirmeyi hedefliyoruz. Bizim nihai kitlemiz İstanbul halkının tamamı, bu nedenle İnsan odaklı çalışmalarımıza hız verdik.

Perakende Komitesinde kaç üyeniz var ve üyelerinizle nasıl iletişim kuruyorsunuz? Üyeleriniz sizinle nasıl iletişim kurmalı?

On binin üzerinde üye sayımız var. Veri tabanı ile ilgili düzenlemelerimiz tamamlandığında e-posta ve telefonla iletişim kurmaya devam edeceğiz. Üyelerimiz de bizlere e-posta ve telefon yoluyla ulaşabilir. Komitemizi veya Meclisimizi ziyaret ederek bizlerle görüşebilir.  

Sürekli bir aktivite içindesiniz ve yoğun olarak çalışıyor, toplantılar ve etkinlikler düzenliyorsunuz. Bu toplantılara üyelerinizden kaçını davet edebiliyorsunuz?
Her etkinlikte, on bin üyeden yaklaşık iki bin üç bin üyeye ulaşım sağlayabiliyoruz. Katılım sağlayanlarla etkinliğimiz gerçekleştiriyoruz. Odanın tüm üyelerine ulaşmak için çeşitli aksiyonlar oluşturuyoruz. Veri tabanımızın düzenlenmesi ve güncellenmesi tamamlandığında daha fazla üyemize ulaşmayı ve onlarla birlikte olmayı hedefliyoruz. Ancak hem üyelerimizim tamamının her etkinliğe gelmesi imkânsız, hem de bizim onları aynı salonda ağırlamamız. Bu nedenle etkinlik hangi perakendeci üyemizi ilgilendiriyorsa onları çağırıyoruz, mesela Kantinciler, bakkallar, büfeler, marketler gibi.    

Son olarak neler söylemek istersiniz?
Müşteri, tedarikçi ve perakendeci, yani verimliliğin üç bacağını da mutlu edersek başarılı olabiliriz. Kazan kazan ilkesiyle hareket etmeli, birlikte iş birliği yaparak büyümeliyiz.  Ancak ve ancak uzlaşma ile büyümeye gideriz. Hep beraber nasıl bu gemiyi yürütürüz diye düşünmeli, buna uygun çözümler üretmeliyiz. Özellikle dövizdeki değer kaybından sonra birbirimize sahip çıkarak bu süreçten güçlenerek çıkmalıyız.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Eyfel Kulesi’nden sadece 25 metre kısa Eyfel Kulesi’nden sadece 25 metre kısa Çoruh Nehri üzerine inşa edilen Yusufeli Barajı 270 metre gövde yüksekliğiyle dü..
Anne babalara yeni uygulama Anne babalara yeni uygulama Türkiye’deki yazılımcılar tarafından geliştirilen Prima Kulübü mobil uygulaması..
Türkiye metal şekillendirme makinaları üretiminde dünyada iyi bir konuma geliyor Türkiye metal şekillendirme makinaları üretiminde dünyada iyi bir konuma geliyor Türkiye’de genelinde 1171 Ar-Ge Merkezi bulunurken, Tasarım Merkezi sayısı 347 o..
Bakan Selçuk, Ulusal Çocuk Günü Etkinliklerine Katılmak Üzere Endonezya’da Bakan Selçuk, Ulusal Çocuk Günü Etkinliklerine Katılmak Üzere Endonezya’da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, temaslarda bulunma..
  Ekonomi HABERLERİ
Bakan Pekcan: Bakan Pekcan: "İlk 6 ayda Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık" Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Bizim bir numaralı ihracat pazarımız olan, ihraca..
Bakan Pekcan: Bakan Pekcan: "Hedefimiz ticaretin en kolay yapıldığı ülkeler seviyesine yükselmek" Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ''Ticaret Bakanlığı olarak hedefimiz, hem dış tica..
Filyos'a 1,5 Milyar Dolarlık yatırım Filyos'a 1,5 Milyar Dolarlık yatırım Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Filyos Endüstri ve Liman Bölgesi'ni..
Katılım bankaları 6 kalemde mevduat bankalarından olumlu yönde ayrışmaktalar Katılım bankaları 6 kalemde mevduat bankalarından olumlu yönde ayrışmaktalar Katılım bankalarının faaliyet gösterdiği Türk Bankacılık Sistemi içerisindeki en..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Başkan Kopuz, DilovasI Sosyal Etki Merkezi açılışına katıldı Başkan Kopuz, DilovasI Sosyal Etki Merkezi açılışına katıldı İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, Sosyal Etki Merkezi açılışına katıld..
‘Geleceğin antikaları’ Hünkar Kasrı’nda ‘Geleceğin antikaları’ Hünkar Kasrı’nda İstanbul Ticaret Odası kültürel mirasımıza sahip çıkmaya devam ediyor. İki hafta..
Millet iradesine el uzatılamaz Millet iradesine el uzatılamaz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca..
İhracatta kadın ve genç girişimci seferberliği İhracatta kadın ve genç girişimci seferberliği Ticaret Bakanlığı Kadın ve Genç Girişimciler İhracat Daire Başkanlığı, dijital d..
  Söyleşi HABERLERİ
Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Ünlü tarihçiden hakim ve savcı adaylarına özel hayat vurgusu
“İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı “İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ, Türkiye’nin 5G’ye geçiş serüvenine katkı sunacak önemli bir etkinliğe ev sa..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Take Off Uluslararası Girişim Zirvesi için Son Başvuru Tarihi 1 Ağustos Take Off Uluslararası Girişim Zirvesi için Son Başvuru Tarihi 1 Ağustos Türkiye’nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST İstanbul kapsam..
İzmir, ilk yarıyılda makine sektörünün ihracatından yüzde 7’lik pay aldı İzmir, ilk yarıyılda makine sektörünün ihracatından yüzde 7’lik pay aldı Türkiye makine sektörü 2019’un ilk yarısında geçtiğimiz döneme göre ihracatını y..
Batı Karadeniz yapı, dekorasyon ve mobilya Fuarı kapılarını açtı Batı Karadeniz yapı, dekorasyon ve mobilya Fuarı kapılarını açtı Batı Karadeniz Yapı, Dekorasyon ve Mobilya Fuarı, kapılarını açtı. Bu yıl üçüncü..
İzmir, ilk yarıyılda makine sektörünün ihracatından yüzde 7’lik pay aldı İzmir, ilk yarıyılda makine sektörünün ihracatından yüzde 7’lik pay aldı Türkiye makine sektörü 2019’un ilk yarısında geçtiğimiz döneme göre ihracatını y..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Kentsel Dönüşüm’ün yerini kırsal dönüşüm almalı Kentsel Dönüşüm’ün yerini kırsal dönüşüm almalı İSTİB Başkan Yardımcısı Hakkı İsmet Aral, Tarım ve Orman Bakanlığının kısa, orta..
Bakan Kurum: “Gaziosmanpaşa’da Yıl Sonuna Kadar 4 Bin 400 Konutun Temelini Atacağız” Bakan Kurum: “Gaziosmanpaşa’da Yıl Sonuna Kadar 4 Bin 400 Konutun Temelini Atacağız” Gaziosmanpaşa’da 13 bölgede kentsel dönüşümün startını verdiklerini belirten Çev..
Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziosmanpaşa'da, yaklaşık 4 bin 400 hak..
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
  Projeler HABERLERİ
“Sağlık sporda, bağlan hayata” Projesinin tanıtımı yapıldı “Sağlık sporda, bağlan hayata” Projesinin tanıtımı yapıldı “Sağlık Sporda, Bağlan Hayata” isimli projesiyle Avrupa Birliği’nden (AB) 129 bi..
Yatırımcının hedefinde yeni konut projeleri var Yatırımcının hedefinde yeni konut projeleri var Konut projelerini tek çatı altında toplayan Hürriyet Emlak Projeland verilerinde..
 ‘REIDIN-GYODER yeni konut fiyat endeksi’ Haziran Ayı sonuçları açıklandı ‘REIDIN-GYODER yeni konut fiyat endeksi’ Haziran Ayı sonuçları açıklandı Markalı konut projelerinde satışların %7’si yabancıya yapıldı
Şehirleri onlara hayat oluyor Şehirleri onlara hayat oluyor Esenler'de yaşayan engelliler, kronik hastalığı olan vatandaşlar ve yaşlılar, “Ş..
  Spor HABERLERİ
İBB Yaz Spor Okulları’nda 12 bin çocuk ücretsiz eğitim görüyor İBB Yaz Spor Okulları’nda 12 bin çocuk ücretsiz eğitim görüyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin okul spor salonlarında gelenekselleşen ücrets..
Eyüpsultanlı Çocuklar Karate Öğreniyor Eyüpsultanlı Çocuklar Karate Öğreniyor Eyüpsultan Belediyesi tarafından çocukların tatillerini daha verimli geçirebilme..
İstanbul Boğazı Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı Coşkusunu 31. kez Yaşayacak İstanbul Boğazı Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı Coşkusunu 31. kez Yaşayacak Türkiye'nin ve İstanbul'un tanıtımına 30 yıldır önemli katkı sunan ve “Dünyanın ..
 Satrançta, Kızlardan Avrupa ikinciliği Satrançta, Kızlardan Avrupa ikinciliği TSF Başkanı Gülkız Tulay: “Geleceğin yıldızları, Avrupa’da başarıdan başarıya ko..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı