HABER AKIŞI

İTO, Perakende Ticaret Komitesi Yavuz ALTUN: “Bizim nihai kitlemiz İstanbul halkının tamamı”

 Tarih: 25-06-2019 09:50:00  -   Güncelleme: 04-07-2019 01:25:18
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Perakendeciler Komitesi Başkan Yardımcısı Yavuz Altun ile bir araya geldik

Esnaf Bülteni Dergisi olarak, İTO’nun tüm komitelerinin yaptığı çalışmaları 420 bin üyeye ulaştırmayı amaçlıyoruz. İTO’nun 1 numaralı Perakende Ticaret Komitesi Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesi olan, Happy Center Marketleri Genel Müdürü Sayın Yavuz Altun ile bir araya gelerek söyleşi gerçekleştirdik.

Sizler perakendeciler olarak İstanbul’da faaliyet gösteren büyük ve küçük işletmelerdeki perakendecilere nasıl hizmetler hazırlıyorsunuz? Bu komiteyi biz bir mutfak olarak düşünürsek mutfakta neler pişiyor? İstanbul esnafına dolayısıyla tüketiciye İstanbul halkına nasıl yansımaları oluyor? Çalışmalarınız hakkında bilgilerinizi paylaşır mısınız?

İTO Perakende Komitesi Başkan Yardımcısı ve İTO Meclis Üyesi Yavuz Altun: Yaklaşık yirmi yıldır perakende işindeyim. Komite olarak yaptığımız çalışmaları, üyelerimizden gelen talep ve sorunlara öncelik vererek yürütüyoruz. Özellikle geçtiğimiz dönem alacak sigortalarıyla ilgili üyelerimizden gelen sorunlar doğrultusunda yaptığımız çalışmalar ve yeni düzenlemelerimiz oldu. Yeni nesil Pos Cihazları ile ilgili tarih aralığı belirlenmişti. Biz, bu sürenin kaldırılması için taleplerde bulunduk.

Üyelerimizin hem tedarikçi hem üretici hem de perakendeci tarafından yaşadığı sıkıntıları öğrenmek ve çözümlemek için geçtiğimiz günlerde Cemile Sultan Yalısı’nda bir kahvaltı düzenledik. Tedarikçilerin marketlerle yaşadığı sıkıntılar, marketlerin tedarikçilerle yaşadığı sıkıntılar, lojistik operasyon, halciler vs. bütün sektör paydaşlarının bir arada olduğu ve problemleri herkesin dile getirdiği bir toplantı gerçekleştirdik. Burada her üç kesimi birden dinleyerek sorunlarımızı masaya yatırdık. Bu toplantının akabinde çok çeşitli aksiyonlar da aldık. Yurtdışı organizasyonlarına katıldık.
Geçtiğimiz dönem komitemizin bütçesini çeşitli okullarda yapılan laboratuvarlar ve eğitimler için harcadık.

Şu anda ise üye veri tabanı ile ilgili düzenlemeler yapıyoruz. Yeni ve güncel bir veri tabanı oluşturuyoruz.

Perakendecilerin sisteminde ithal ürünlerin, milli ve yerli ürünlerin satış kısmında ayrılması ve milli, yerli ürünlerin teşviki konusunda İTO’nun yaptığı bir çalışma var mı?
Ürün etiketinde yerli firma işlemine çok hızlı bir geçiş yaptık.  Aynı zamanda İTO’nun milli ve yerli ürün için uygulamada olan gıda platformu ve güvenilir ürün platformu var. Milli ve Yerli ürünler için buralarda aktif olarak hareket ediliyor. Sektör paydaşlarının görüşlerini alarak bu süreci devam ettiriyoruz.

Son tüketici olan İstanbul halkı ve perakende satıcı, toptancıdan ürünü alırken ve bu ürünleri satarken nelere dikkat etmeli? Önerileriniz nelerdir?
Örnek vermek gerekirse içeceklerle ilgili ÖTV’nin artması satışları ciddi manada sıkıntıya soktu.  Bunun için Bakanlık ile iletişime geçtik.
Tüketici, üreticinin doğru üretici olup olmadığına dikkat etmeli ve merdiven altı ürünlerden kaçınmalı, ürünlerin standartlarına da dikkat edilmesi lazım. Ürün seçerken firmanın sosyal duyarlılığına dikkat etmeli. Doğru ürün, doğru yerde ve doğru fiyatta sergilenmeli.

Toplum sağlığına zarar veren kimyasal ürünler var. Bu ürünlerin satışının ya da okul kantinlerinde ve marketlerde satışının engellenmesine ve tüketicinin bilinçlendirilmesine dönük nasıl çalışmalarınız var?

Okullarda gazlı içecekler yasaklandı. Tüketicide gazlı içecekten sağlıklı içeceğe doğru, cipslerden kuruyemişe doğru bir yöneliş var. Organik ürünlere özellikle organik yumurta arayışına yönelim var. Tüketici her geçen gün daha fazla bilinçleniyor.

Perakendeciler bu konuda ne yapmalı?
Cips reyonları yerine kuruyemiş reyonları, gazlı içecek yerine meyve suyu reyonlarını büyütüyoruz. Kendi elimizde olan argüman ve sunuş metodlarını kullanarak tüketiciyi yönlendirmeye çalışıyoruz.

Sağlıklı ürün satış oranlarına baktığımızda ciddi bir yol aldığımızı görüyoruz. Halkımızda son 2-3 yılda ciddi bir bilinçlenme söz konusu. Devletin katkı sunduğu Kamu spotları ve okullardaki uygulamalar da ciddi faydalar sağlıyor.

Glikoz kullanımıyla ilgili projelerimiz var; Üreticiye yeni bir kısıtlama getirmeyi hedefliyoruz. Bizim nihai kitlemiz İstanbul halkının tamamı, bu nedenle İnsan odaklı çalışmalarımıza hız verdik.

Perakende Komitesinde kaç üyeniz var ve üyelerinizle nasıl iletişim kuruyorsunuz? Üyeleriniz sizinle nasıl iletişim kurmalı?

On binin üzerinde üye sayımız var. Veri tabanı ile ilgili düzenlemelerimiz tamamlandığında e-posta ve telefonla iletişim kurmaya devam edeceğiz. Üyelerimiz de bizlere e-posta ve telefon yoluyla ulaşabilir. Komitemizi veya Meclisimizi ziyaret ederek bizlerle görüşebilir.  

Sürekli bir aktivite içindesiniz ve yoğun olarak çalışıyor, toplantılar ve etkinlikler düzenliyorsunuz. Bu toplantılara üyelerinizden kaçını davet edebiliyorsunuz?
Her etkinlikte, on bin üyeden yaklaşık iki bin üç bin üyeye ulaşım sağlayabiliyoruz. Katılım sağlayanlarla etkinliğimiz gerçekleştiriyoruz. Odanın tüm üyelerine ulaşmak için çeşitli aksiyonlar oluşturuyoruz. Veri tabanımızın düzenlenmesi ve güncellenmesi tamamlandığında daha fazla üyemize ulaşmayı ve onlarla birlikte olmayı hedefliyoruz. Ancak hem üyelerimizim tamamının her etkinliğe gelmesi imkânsız, hem de bizim onları aynı salonda ağırlamamız. Bu nedenle etkinlik hangi perakendeci üyemizi ilgilendiriyorsa onları çağırıyoruz, mesela Kantinciler, bakkallar, büfeler, marketler gibi.    

Son olarak neler söylemek istersiniz?
Müşteri, tedarikçi ve perakendeci, yani verimliliğin üç bacağını da mutlu edersek başarılı olabiliriz. Kazan kazan ilkesiyle hareket etmeli, birlikte iş birliği yaparak büyümeliyiz.  Ancak ve ancak uzlaşma ile büyümeye gideriz. Hep beraber nasıl bu gemiyi yürütürüz diye düşünmeli, buna uygun çözümler üretmeliyiz. Özellikle dövizdeki değer kaybından sonra birbirimize sahip çıkarak bu süreçten güçlenerek çıkmalıyız.

  Bu haber 1126 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda-Birlik HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı