HABER AKIŞI

İTO, Perakende Ticaret Komitesi Yavuz ALTUN: “Bizim nihai kitlemiz İstanbul halkının tamamı”

 Tarih: 25-06-2019 09:50:00  -   Güncelleme: 04-07-2019 01:25:18
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Perakendeciler Komitesi Başkan Yardımcısı Yavuz Altun ile bir araya geldik

Esnaf Bülteni Dergisi olarak, İTO’nun tüm komitelerinin yaptığı çalışmaları 420 bin üyeye ulaştırmayı amaçlıyoruz. İTO’nun 1 numaralı Perakende Ticaret Komitesi Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesi olan, Happy Center Marketleri Genel Müdürü Sayın Yavuz Altun ile bir araya gelerek söyleşi gerçekleştirdik.

Sizler perakendeciler olarak İstanbul’da faaliyet gösteren büyük ve küçük işletmelerdeki perakendecilere nasıl hizmetler hazırlıyorsunuz? Bu komiteyi biz bir mutfak olarak düşünürsek mutfakta neler pişiyor? İstanbul esnafına dolayısıyla tüketiciye İstanbul halkına nasıl yansımaları oluyor? Çalışmalarınız hakkında bilgilerinizi paylaşır mısınız?

İTO Perakende Komitesi Başkan Yardımcısı ve İTO Meclis Üyesi Yavuz Altun: Yaklaşık yirmi yıldır perakende işindeyim. Komite olarak yaptığımız çalışmaları, üyelerimizden gelen talep ve sorunlara öncelik vererek yürütüyoruz. Özellikle geçtiğimiz dönem alacak sigortalarıyla ilgili üyelerimizden gelen sorunlar doğrultusunda yaptığımız çalışmalar ve yeni düzenlemelerimiz oldu. Yeni nesil Pos Cihazları ile ilgili tarih aralığı belirlenmişti. Biz, bu sürenin kaldırılması için taleplerde bulunduk.

Üyelerimizin hem tedarikçi hem üretici hem de perakendeci tarafından yaşadığı sıkıntıları öğrenmek ve çözümlemek için geçtiğimiz günlerde Cemile Sultan Yalısı’nda bir kahvaltı düzenledik. Tedarikçilerin marketlerle yaşadığı sıkıntılar, marketlerin tedarikçilerle yaşadığı sıkıntılar, lojistik operasyon, halciler vs. bütün sektör paydaşlarının bir arada olduğu ve problemleri herkesin dile getirdiği bir toplantı gerçekleştirdik. Burada her üç kesimi birden dinleyerek sorunlarımızı masaya yatırdık. Bu toplantının akabinde çok çeşitli aksiyonlar da aldık. Yurtdışı organizasyonlarına katıldık.
Geçtiğimiz dönem komitemizin bütçesini çeşitli okullarda yapılan laboratuvarlar ve eğitimler için harcadık.

Şu anda ise üye veri tabanı ile ilgili düzenlemeler yapıyoruz. Yeni ve güncel bir veri tabanı oluşturuyoruz.

Perakendecilerin sisteminde ithal ürünlerin, milli ve yerli ürünlerin satış kısmında ayrılması ve milli, yerli ürünlerin teşviki konusunda İTO’nun yaptığı bir çalışma var mı?
Ürün etiketinde yerli firma işlemine çok hızlı bir geçiş yaptık.  Aynı zamanda İTO’nun milli ve yerli ürün için uygulamada olan gıda platformu ve güvenilir ürün platformu var. Milli ve Yerli ürünler için buralarda aktif olarak hareket ediliyor. Sektör paydaşlarının görüşlerini alarak bu süreci devam ettiriyoruz.

Son tüketici olan İstanbul halkı ve perakende satıcı, toptancıdan ürünü alırken ve bu ürünleri satarken nelere dikkat etmeli? Önerileriniz nelerdir?
Örnek vermek gerekirse içeceklerle ilgili ÖTV’nin artması satışları ciddi manada sıkıntıya soktu.  Bunun için Bakanlık ile iletişime geçtik.
Tüketici, üreticinin doğru üretici olup olmadığına dikkat etmeli ve merdiven altı ürünlerden kaçınmalı, ürünlerin standartlarına da dikkat edilmesi lazım. Ürün seçerken firmanın sosyal duyarlılığına dikkat etmeli. Doğru ürün, doğru yerde ve doğru fiyatta sergilenmeli.

Toplum sağlığına zarar veren kimyasal ürünler var. Bu ürünlerin satışının ya da okul kantinlerinde ve marketlerde satışının engellenmesine ve tüketicinin bilinçlendirilmesine dönük nasıl çalışmalarınız var?

Okullarda gazlı içecekler yasaklandı. Tüketicide gazlı içecekten sağlıklı içeceğe doğru, cipslerden kuruyemişe doğru bir yöneliş var. Organik ürünlere özellikle organik yumurta arayışına yönelim var. Tüketici her geçen gün daha fazla bilinçleniyor.

Perakendeciler bu konuda ne yapmalı?
Cips reyonları yerine kuruyemiş reyonları, gazlı içecek yerine meyve suyu reyonlarını büyütüyoruz. Kendi elimizde olan argüman ve sunuş metodlarını kullanarak tüketiciyi yönlendirmeye çalışıyoruz.

Sağlıklı ürün satış oranlarına baktığımızda ciddi bir yol aldığımızı görüyoruz. Halkımızda son 2-3 yılda ciddi bir bilinçlenme söz konusu. Devletin katkı sunduğu Kamu spotları ve okullardaki uygulamalar da ciddi faydalar sağlıyor.

Glikoz kullanımıyla ilgili projelerimiz var; Üreticiye yeni bir kısıtlama getirmeyi hedefliyoruz. Bizim nihai kitlemiz İstanbul halkının tamamı, bu nedenle İnsan odaklı çalışmalarımıza hız verdik.

Perakende Komitesinde kaç üyeniz var ve üyelerinizle nasıl iletişim kuruyorsunuz? Üyeleriniz sizinle nasıl iletişim kurmalı?

On binin üzerinde üye sayımız var. Veri tabanı ile ilgili düzenlemelerimiz tamamlandığında e-posta ve telefonla iletişim kurmaya devam edeceğiz. Üyelerimiz de bizlere e-posta ve telefon yoluyla ulaşabilir. Komitemizi veya Meclisimizi ziyaret ederek bizlerle görüşebilir.  

Sürekli bir aktivite içindesiniz ve yoğun olarak çalışıyor, toplantılar ve etkinlikler düzenliyorsunuz. Bu toplantılara üyelerinizden kaçını davet edebiliyorsunuz?
Her etkinlikte, on bin üyeden yaklaşık iki bin üç bin üyeye ulaşım sağlayabiliyoruz. Katılım sağlayanlarla etkinliğimiz gerçekleştiriyoruz. Odanın tüm üyelerine ulaşmak için çeşitli aksiyonlar oluşturuyoruz. Veri tabanımızın düzenlenmesi ve güncellenmesi tamamlandığında daha fazla üyemize ulaşmayı ve onlarla birlikte olmayı hedefliyoruz. Ancak hem üyelerimizim tamamının her etkinliğe gelmesi imkânsız, hem de bizim onları aynı salonda ağırlamamız. Bu nedenle etkinlik hangi perakendeci üyemizi ilgilendiriyorsa onları çağırıyoruz, mesela Kantinciler, bakkallar, büfeler, marketler gibi.    

Son olarak neler söylemek istersiniz?
Müşteri, tedarikçi ve perakendeci, yani verimliliğin üç bacağını da mutlu edersek başarılı olabiliriz. Kazan kazan ilkesiyle hareket etmeli, birlikte iş birliği yaparak büyümeliyiz.  Ancak ve ancak uzlaşma ile büyümeye gideriz. Hep beraber nasıl bu gemiyi yürütürüz diye düşünmeli, buna uygun çözümler üretmeliyiz. Özellikle dövizdeki değer kaybından sonra birbirimize sahip çıkarak bu süreçten güçlenerek çıkmalıyız.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
BAĞIMLILIKLARA KARŞI EN GÜÇLÜ KALKAN AİLE BAĞIMLILIKLARA KARŞI EN GÜÇLÜ KALKAN AİLE Yeni eğitim ve öğretim yılı ile birlikte ailelere ve öğrencilere tavsiyelerde bu..
Veri sorumluları için kayıt süresi uzatıldı Veri sorumluları için kayıt süresi uzatıldı Kişisel Verileri Koruma Kurumu, veri sorumluları için son kayıt tarihini uzattı...
Ünsal Hukuk Bürosu Etik ve İtibar Derneği’ne Katıldı Ünsal Hukuk Bürosu Etik ve İtibar Derneği’ne Katıldı Türkiye'nin önde gelen kuruluşlarının yer aldığı Etik ve İtibar Derneği üyeleri ..
İmamoğlu’ndan, “Vira Bismillah” diyen balıkçılara gece ziyareti İmamoğlu’ndan, “Vira Bismillah” diyen balıkçılara gece ziyareti Mezatı yönetti, denizleri ve balıkları koruma uyarısı yaptı
  Ekonomi HABERLERİ
Kuveyt Türk’e Brandon Hall’den mükemmeliyet ödülü Kuveyt Türk’e Brandon Hall’den mükemmeliyet ödülü Kuveyt Türk, uluslararası danışmanlık şirketi Brandon Hall tarafından düzenlenen..
Kuveyt Türk konut-araç alacaklara sağlam destek Kuveyt Türk konut-araç alacaklara sağlam destek Türkiye’nin öncü katılım bankası Kuveyt Türk, konut finansmanında kâr oranını 1,..
İstanbul’un en ucuz ve en pahalı ilçeleri belli oldu İstanbul’un en ucuz ve en pahalı ilçeleri belli oldu Konutta en ucuz ve en pahalı ilçeler belli oldu. Gayrimenkul veri analizi platfo..
TCMB’nin Faiz İndirimi Kararı Ekonomiye Olumlu Yansıyacak TCMB’nin Faiz İndirimi Kararı Ekonomiye Olumlu Yansıyacak Faiz indirimi, Türkiye’yi 11. Kalkınma Planı hedeflerine ulaştıracak
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Sudan’daki sel felaketi sonrası Türk STK’larından anlamlı proje: Sudan’daki sel felaketi sonrası Türk STK’larından anlamlı proje: Sudan’ın yaraları Türk Köyleri’nde sarılacak İslam Dünyası Sivil Toplum Kurul..
MÜSİAD Kadın’dan Diyarbakır Annelerine Destek MÜSİAD Kadın’dan Diyarbakır Annelerine Destek MÜSİAD Kadın, çocuklarının terör örgütü PKK tarafından dağa kaçırıldığı iddiasıy..
Ahilikle Gelenek Geleceğe Taşınıyor Ahilikle Gelenek Geleceğe Taşınıyor Esenler'de Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. İlç..
Çobanbey saldırısı sonrası Türk Kızılay’dan kınama mesajı: Çobanbey saldırısı sonrası Türk Kızılay’dan kınama mesajı: İnsani yardım çalışanlarına dönük saldırılar son bulsun... Türk Kızılay Genel B..
  Söyleşi HABERLERİ
Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown ve Eşi Neda Alemohammed Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown ve Eşi Neda Alemohammed Ülkemizin yer aldığı siyasi coğrafya konusunda sahip olduğu büyük donanımla, Tür..
Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Ünlü tarihçiden hakim ve savcı adaylarına özel hayat vurgusu
“İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı “İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Türk zeytinyağı ihracatçıları İngiltere pazarına maya çaldı Türk zeytinyağı ihracatçıları İngiltere pazarına maya çaldı Türk zeytinyağı ihracatçıları, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması sonra..
Aydınlatma Sektörü İç Pazarda, Kamu Yatırımları İle Büyümeyi Hedefliyor Aydınlatma Sektörü İç Pazarda, Kamu Yatırımları İle Büyümeyi Hedefliyor Kamu ve Aydınlatma Sektörü, enerji verimliliği konusundaki fırsatları ve beklent..
Gıda sektörü CNR’da rekora koştu Gıda sektörü CNR’da rekora koştu 4 günde 3 milyar doların üzerinde iş hacmine ulaşıldı..... 109’u yabancı 2.00..
Japonya’da Türkiye Rüzgârı Japonya’da Türkiye Rüzgârı MEHTER GÖSTERİSİNE YOĞUN İLGİ Japonya'da gerçekleştirilen Türkiye Festivali, To..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Kentsel dönüşümle yılda 500 milyon $ tasarruf sağlayacak Kentsel dönüşümle yılda 500 milyon $ tasarruf sağlayacak Kentsel Dönüşüm Planı’nın ülkemiz ekonomisine de ciddi katkı sunacağını söyleyen..
Türkiye İMSAD’dan Kentsel Dönüşüm Eylem Planı Açıklaması: Türkiye İMSAD’dan Kentsel Dönüşüm Eylem Planı Açıklaması: Türkiye İMSAD, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un kamuoyu ile paylaştığı ..
İZODER’den ‘Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’ Açıklaması: İZODER’den ‘Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’ Açıklaması: İZODER Başkanı Levent Pelesen: “Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’nın uygulanmasıyla ..
2019’un ilk yarısında yabancıya konut satışı 20 bine ulaştı 2019’un ilk yarısında yabancıya konut satışı 20 bine ulaştı Konut satışlarında yaşanan daralmada ipotekli konut satışlarındaki düşüş etkili ..
  Teknoloji-Proje HABERLERİ
Eminevim’e İstihdam ve Ekonomiye Katkı Ödülü Eminevim’e İstihdam ve Ekonomiye Katkı Ödülü Faizsiz Elbirliği Sistemi’ni Türkiye’de kuran ve başarıyla uygulayan Eminevim, s..
SAP Genç Profesyoneller Programı Gaziantep’te SAP Genç Profesyoneller Programı Gaziantep’te Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri SAP, gençlerin 21. yüzyılın g..
Kişisel veri güvenliği kişinin kendisi ile başlar Kişisel veri güvenliği kişinin kendisi ile başlar İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB) ev sahipliğinde Kişisel Verilerin Korunması..
BİLİNÇLİ ÜRETİM, PATATESTE DE YÜKSEK VERİM SAĞLADI BİLİNÇLİ ÜRETİM, PATATESTE DE YÜKSEK VERİM SAĞLADI 30 noktada model arazi kuran GÜBRETAŞ’ın Hasat Günleri sürüyor
  Spor HABERLERİ
Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı genç sporcular, badminton ve judoda ülkemize çifte zafer yaşattı..
FATİH KELEŞ İBBSK’NIN YENİ BAŞKANI OLDU FATİH KELEŞ İBBSK’NIN YENİ BAŞKANI OLDU İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nün yeni başkanı düzenlenen Olağanüst..
Milli sporcularımız Boccia Avrupa Bölge Şampiyonası’na hazır Milli sporcularımız Boccia Avrupa Bölge Şampiyonası’na hazır Türkiye’nin ilk ve tek entegre petrokimya şirketi Petkim’in resmi sponsorluğunu ..
İBB İtfaiyesi, uluslararası spor oyunlarında 20 madalya kazandı İBB İtfaiyesi, uluslararası spor oyunlarında 20 madalya kazandı İBB İtfaiyesi, Dünya Polis ve İtfaiye Oyunları’nda (WPFG) 6 günde 4’ü altın topl..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı