HABER AKIŞI

İTO, Dünya Odalar Yarışması finalinde

 Tarih: 15-05-2019 08:42:20
Girişimciliği desteklemek amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi, İstanbul Ticaret Odası’na bir gurur daha yaşattı.

İTO, Dünya Odalar Yarışması’nda BTM Projesi ile ‘En İyi KOBİ ve Girişimcilik Geliştirme Projesi’ kategorisinde finale kaldı. Girişimcilik Merkezi BTM, kısa bir süre önce TOBB’un düzenlediği proje yarışmasında da ödüle lâyık görülmüştü.

İstanbul Ticaret Odası, girişimciliği desteklemek amacıyla kurduğu Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) ile hem yerel hem de uluslararası alanda gururlandıran başarılara imza atıyor. Oda, Dünya Odalar Kongresi kapsamında iki yılda bir düzenlenen Dünya Odalar Yarışması’nda, BTM Projesi ile ‘En İyi KOBİ ve Girişimcilik Geliştirme Projesi’ kategorisinde finale kaldı.

6 FİNALİST ARASINDA

Yarışmaya şubat ayında dört farkı kategoride yapılan başvurular, Dünya Odalar Federasyonu (WCF) tarafından değerlendirildi. İstanbul Ticaret Odası, ‘En İyi KOBİ ve Girişimcilik Geliştirme Projesi’ kategorisinde 6 finalist Oda’dan biri olmaya hak kazandı. 
Finale kalan proje sunumları, 12-14 Haziran 2019 tarihlerinde Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde yapılacak Dünya Odalar Kongresi’nde gerçekleştirilecek. Ardından kazanan Odalara ödülleri verilecek.

KÜRESEL PLATFORM

Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) çatısı altında faaliyet gösteren Dünya Odalar Federasyonu’nun (WCF) iki yılda bir düzenlediği Dünya Odalar Kongresi, dünya çapındaki Oda, işadamları kuruluşları ve özel sektör liderlerini bir araya getiriyor. Odalar arasında finansman, yönetim, icraat ve hizmetlerin tanıtımının yanısıra başarılı tecrübelerin paylaşıldığı küresel bir platform oluşturmayı hedefleyen kongrenin 11’incisine, 12-14 Haziran 2019 tarihlerinde Brezilya’nın Rio de Janeiro kenti ev sahipliği yapacak.

Dünya Odaları arasında yapılan ilk ve tek yarışma olan Dünya Odalar Yarışması ise yaratıcı hizmetlerin yaygınlaştırılmasına ve yenilikçi uygulamaların desteklenmesine olanak sağlıyor.

ÖDÜL KAZANDIRAN PROJELER

Moda Atölyesi

İstanbul Ticaret Odası, Dünya Odalar Yarışması’nda en son, 2013 yılında Katar’ın başkenti Doha’da, ‘Moda Atölyesi Projesi’ ile ‘En İyi Genç Girişimci’ kategorisinde finale kalarak ikincilik ödülü aldı. 42 ülkeden başvuran 65 Oda arasından seçilen İTO, Moda Atölyesi ile 12 ay boyunca 11 genç moda tasarımcısına teknik ve estetik tasarımdan yurtdışı fuar katılımına, defile organizasyonundan pazarlama ve tanıtıma kadar pek çok alanda danışmanlık hizmeti verdi. Hazır giyimde Türkiye’yi marka yapmayı, genç ve umut vaat eden moda tasarımcılarının önünü açmayı hedefleyen proje, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteği ve İstanbul Ticaret Üniversitesi işbirliği ile hayata geçirildi.

Sosyal sorumlulukta en iyi

İTO, aynı yarışmada 2011 yılında sosyal sorumlulukta dünyanın en iyi Odası seçildi. Meksika’da yapılan yarışmaya ‘ÖZİMEK Projesi’ ile katılan İTO, ‘En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi’ kategorisinde birinci oldu.

İstanbul İl Özel İdaresi, Milli Eğitim Müdürlüğü ve İŞKUR İstanbul ile birlikte yürütülen ÖZİMEK Projesi, meslek edindirme ve geliştirme projesi olarak tasarlandı.

İhracata ilk adım

Oda, 2009 yılında da ‘İhracata İlk Adım Projesi’ ile ‘En İyi Uluslararası Proje’ kategorisinde finalistler arasında yer aldı.

İTO’nun girişimcilik merkezine büyük ödül

Girişimcilik Merkezi BTM, TOBB’un düzenlediği proje yarışmasında bir girişim hikayesi olarak ödüle lâyık görüldü. BTM’nin ödülünü Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi.

Girişimcilik merkezi BTM, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından organize edilen Oda/Borsa proje yarışmasında ‘Girişimcilik’ kategorisinde ödüle lâyık görüldü.

100’DEN FAZLA PROJE

Türkiye’deki Oda/Borsalardan 100’ü aşkın projenin dahil olduğu yarışma, Sektörel Gelişim, Mesleki Eğitim ve İstihdam, Sosyal Sorumluluk, Girişimcilik, Ar-Ge ve İnovasyon/Üniversite Sanayi İşbirliği, Dış Ticaret, Kurumsal Kapasite ve Altyapı ve Diğer olmak üzere 8 ayrı kategoride düzenlendi. Ödüle lâyık görülenler, 10 bölge Oda/Borsa genel sekreterliğinin oyları ile belirlendi.

Oylama sonucunda ‘Girişimcilik’ dalında verilen ödülü, İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) girişimciliği teşvik etmek amacıyla kurduğu ve faaliyetleri İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen İstanbul Bilgiyi Ticarileştirme ve Araştırma Mekanizmalarının Kurulumu Projesi aldı.

Yarışmanın sonuçları da 1-2 Mayıs tarihlerinde düzenlenen TOBB 75’inci Genel Kurulu’nda açıklandı.

CUMHURBAŞKANI VERDİ

Girişimcilik Ödülü’nü İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı. 
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde yapılan törende İTO Meclis Başkanı Öztürk Oran, İTO Genel Sekreteri Doç. Dr. Nihat Alayoğlu ve BTM Direktörü İbrahim Elbaşı da bulundu.

300 GİRİŞİMCİYE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, iki yıl önce kurulan BTM’nin yenilikçi iş fikirlerine sahip girişimcilerin hayallerine ortak olduğunu söyledi. Avdagiç, “BTM’nin ödüle lâyık görülmesi çok anlamlı. Türkiye’nin geleceği, büyük hayal ve düşüncelerimizin ticarileşmesiyle büyüyecek. Ödül de gösteriyor ki, Türk unicorn’unu çıkarmaya çeyrek kaldı” dedi.

Şekib Avdagiç, BTM’nin hali hazırda yaklaşık 120 girişime ve 300 girişimciye ev sahipliği yaptığını bildirdi. BTM’de iki yıllık süre zarfında yatırımcı karşısına çıkarılan 100’e yakın girişimci içinde 12 startup şirketinin toplam 52.5 milyon lira değerleme ile yatırım almayı başardığını belirten Avdagiç, “Türkiye’nin start-up’lar dahil yerli ve milli üretim için Ar-Ge’yi ticari mala dönüştürecek oryantasyonu başarması gerekir” dedi.

İstanbul Ticaret Odası

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
2022 Yılında araçlarımızı caddelerimizde göreceğiz 2022 Yılında araçlarımızı caddelerimizde göreceğiz Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geçtiğimiz günlerde Türkiye Odalar ve..
2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, medeniyet inşa etmenin her topluma nasip olm..
Bakan Pekcan, OECD Bakanlar Konseyi toplantısına katıldı Bakan Pekcan, OECD Bakanlar Konseyi toplantısına katıldı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye'nin dijital ticaretin ve ekonomilerinin di..
Ticaret Bakanı Pekcan DTÖ Gayriresmi Bakanlar Toplantısı'na katıldı Ticaret Bakanı Pekcan DTÖ Gayriresmi Bakanlar Toplantısı'na katıldı Bakan Pekcan, korumacı eğilimlerin kısa vadeli yararlarına karşı konulması ve ço..
  Ekonomi HABERLERİ
Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak, “ivme finansman paketini” açıkladı Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak, “ivme finansman paketini” açıkladı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İVME (İleri, Verimli, Milli Endüstri) Fi..
`Elektrifikasyona toplam 2,4 milyar lira yatırım yapıldı` `Elektrifikasyona toplam 2,4 milyar lira yatırım yapıldı` Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, “Enerji verimliliği için önem arz e..
İkram Göktaş: “Temel misyonumuz sektördeki mevcut pastadan pay alarak büyümek değil” İkram Göktaş: “Temel misyonumuz sektördeki mevcut pastadan pay alarak büyümek değil” Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, banka olarak temel misyonlarının sektör..
Türkiye Finans, konut finansmanı kar oranlarını artırdı Türkiye Finans, konut finansmanı kar oranlarını artırdı Türkiye Finans Katılım Bankası, konut finansman oranlarında 20 puanlık bir artış..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Türkiye enerji sektörünün köklü markası İpragaz da “Etik ve İtibar” dedi Türkiye enerji sektörünün köklü markası İpragaz da “Etik ve İtibar” dedi 2010 yılında kurulan ve Türkiye'nin önde gelen kurum ve kuruluşlarının yer aldığ..
TİAD’a yeni görsel kimlik TİAD’a yeni görsel kimlik Türkiye takım tezgahları sektörü için itici güç görevi gören eski adıyla Takım T..
TEPED, ZYXEL ile Bir Araya Geldi TEPED, ZYXEL ile Bir Araya Geldi Teknoloji Profesyonelleri Derneği - TEPED, Network ve Ağ Teknolojileri Alanında ..
AB’den KAÇUV’a hibe desteği AB’den KAÇUV’a hibe desteği Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV), “Sürdürülebilir Fon Yönetimi ve Sistemler..
  Söyleşi HABERLERİ
Allah tüm inananları affeder Allah tüm inananları affeder Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Allah'ın affediciliğini anlattığı "Gönül Sohbetleri"n..
MAİN Katılımın getirdiği Yabancı Melek Yatırımcı  Start-up Projelere TL olarak yatırım yapıyor MAİN Katılımın getirdiği Yabancı Melek Yatırımcı Start-up Projelere TL olarak yatırım yapıyor MaQasid Melek Yatırımcı Ağı (MAIN) Kurucu Ortağı ve Üst Yöneticisi (CEO) Yavuz S..
Macaristan’dan Türk yatırımcılara cazip fırsatlar Macaristan’dan Türk yatırımcılara cazip fırsatlar Avantajlı teşvik sistemi ve Türkiye’ye ile kurduğu yakın ilişkilerle yatırımcıla..
Ramazan Söyleşilerine Yoğun İlgi Ramazan Söyleşilerine Yoğun İlgi Eyüpsultan Belediyesi, Ramazan-ı Şerif’i en iyi şekilde ağırlamak, vatandaşların..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
ICSG İstanbul’a yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi ICSG İstanbul’a yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi Geçtiğimiz Nisan ayının 25 ve 26’sında Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Avra..
Filistin’de görmeniz gereken 9 yer Filistin’de görmeniz gereken 9 yer Çoğu insan için Filistin toprakları bir tatil planına dahil edilecek yerler deği..
İBB, İstanbul’a özgü tasarımları Avusturya’da dünyaya tanıtıyor İBB, İstanbul’a özgü tasarımları Avusturya’da dünyaya tanıtıyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avusturya’da, UNESCO’nun desteğiyle gerçekleştiri..
ICSG İstanbul’a yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi ICSG İstanbul’a yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi Geçtiğimiz Nisan ayının 25 ve 26’sında Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Avra..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Ad..
Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Esenler’in yıllardır süregelen imar sorununun çözüme kavuşacağı, riskli yapıları..
Bakan Kurum: “Kentsel dönüşümün hızlandırılmasına katkı sağlayacağız Bakan Kurum: “Kentsel dönüşümün hızlandırılmasına katkı sağlayacağız Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 5 yılda 1.5 milyon konutun dönüşümünü ya..
  Projeler HABERLERİ
Akademi ve iş dünyası “Mesleğimi Tanıyorum” Projesinde buluştu Akademi ve iş dünyası “Mesleğimi Tanıyorum” Projesinde buluştu Gençlerin iş hayatına atılmadan önce kariyerleri ile ilgili tüm koşulları kavram..
Yarış Arabalarıyla Çocukların Yüzü Güldü Yarış Arabalarıyla Çocukların Yüzü Güldü Teamart Motor Sporları Grubu’nun çocuklara trafik kurallarını öğretmek amacıyla ..
 TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu’nun Kazanan Projeleri Belli Oldu TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu’nun Kazanan Projeleri Belli Oldu TSKB’nin, kurum içi girişimciliği geliştirmek için Türkiye Girişimcilik Vakfı (G..
TMB ve Intes kamu, yabancı misyon ve inşaat sektörünün önde gelen temsilcilerini buluşturdu TMB ve Intes kamu, yabancı misyon ve inşaat sektörünün önde gelen temsilcilerini buluşturdu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan: “Yüksek maliyetli projeleri PPP modeli ve dı..
  Spor HABERLERİ
Engelli Vatandaşlara Havuz Hizmeti Engelli Vatandaşlara Havuz Hizmeti Havaların ısınmasıyla birlikte engelli vatandaşlarını ücretsiz olarak havuz hizm..
Tekvandonun ‘Altın Çocuğu’ Bayrampaşa’dan çıktı Tekvandonun ‘Altın Çocuğu’ Bayrampaşa’dan çıktı Bayrampaşa Belediyesi Bilgi Merkezi’nin spor kulübünde çalışmalarını yürüten Bay..
İBB’nin şampiyon tekvandocusu İrem Yaman tarih yazıyor İBB’nin şampiyon tekvandocusu İrem Yaman tarih yazıyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü sporcularından İrem Yaman İngiltere’d..
İBB’den çocuklara ücretsiz yaz spor okulu İBB’den çocuklara ücretsiz yaz spor okulu İstanbul Büyükşehir Belediye’nin okullara inşa ettiği spor salonlarında düzenlen..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu 29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu Esnaf Bülteni Dergisi’nin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ortak Akıl..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı