HABER AKIŞI

İTO, Dünya Odalar Yarışması finalinde

 Tarih: 15-05-2019 08:42:20
Girişimciliği desteklemek amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi, İstanbul Ticaret Odası’na bir gurur daha yaşattı.

İTO, Dünya Odalar Yarışması’nda BTM Projesi ile ‘En İyi KOBİ ve Girişimcilik Geliştirme Projesi’ kategorisinde finale kaldı. Girişimcilik Merkezi BTM, kısa bir süre önce TOBB’un düzenlediği proje yarışmasında da ödüle lâyık görülmüştü.

İstanbul Ticaret Odası, girişimciliği desteklemek amacıyla kurduğu Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) ile hem yerel hem de uluslararası alanda gururlandıran başarılara imza atıyor. Oda, Dünya Odalar Kongresi kapsamında iki yılda bir düzenlenen Dünya Odalar Yarışması’nda, BTM Projesi ile ‘En İyi KOBİ ve Girişimcilik Geliştirme Projesi’ kategorisinde finale kaldı.

6 FİNALİST ARASINDA

Yarışmaya şubat ayında dört farkı kategoride yapılan başvurular, Dünya Odalar Federasyonu (WCF) tarafından değerlendirildi. İstanbul Ticaret Odası, ‘En İyi KOBİ ve Girişimcilik Geliştirme Projesi’ kategorisinde 6 finalist Oda’dan biri olmaya hak kazandı. 
Finale kalan proje sunumları, 12-14 Haziran 2019 tarihlerinde Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde yapılacak Dünya Odalar Kongresi’nde gerçekleştirilecek. Ardından kazanan Odalara ödülleri verilecek.

KÜRESEL PLATFORM

Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) çatısı altında faaliyet gösteren Dünya Odalar Federasyonu’nun (WCF) iki yılda bir düzenlediği Dünya Odalar Kongresi, dünya çapındaki Oda, işadamları kuruluşları ve özel sektör liderlerini bir araya getiriyor. Odalar arasında finansman, yönetim, icraat ve hizmetlerin tanıtımının yanısıra başarılı tecrübelerin paylaşıldığı küresel bir platform oluşturmayı hedefleyen kongrenin 11’incisine, 12-14 Haziran 2019 tarihlerinde Brezilya’nın Rio de Janeiro kenti ev sahipliği yapacak.

Dünya Odaları arasında yapılan ilk ve tek yarışma olan Dünya Odalar Yarışması ise yaratıcı hizmetlerin yaygınlaştırılmasına ve yenilikçi uygulamaların desteklenmesine olanak sağlıyor.

ÖDÜL KAZANDIRAN PROJELER

Moda Atölyesi

İstanbul Ticaret Odası, Dünya Odalar Yarışması’nda en son, 2013 yılında Katar’ın başkenti Doha’da, ‘Moda Atölyesi Projesi’ ile ‘En İyi Genç Girişimci’ kategorisinde finale kalarak ikincilik ödülü aldı. 42 ülkeden başvuran 65 Oda arasından seçilen İTO, Moda Atölyesi ile 12 ay boyunca 11 genç moda tasarımcısına teknik ve estetik tasarımdan yurtdışı fuar katılımına, defile organizasyonundan pazarlama ve tanıtıma kadar pek çok alanda danışmanlık hizmeti verdi. Hazır giyimde Türkiye’yi marka yapmayı, genç ve umut vaat eden moda tasarımcılarının önünü açmayı hedefleyen proje, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteği ve İstanbul Ticaret Üniversitesi işbirliği ile hayata geçirildi.

Sosyal sorumlulukta en iyi

İTO, aynı yarışmada 2011 yılında sosyal sorumlulukta dünyanın en iyi Odası seçildi. Meksika’da yapılan yarışmaya ‘ÖZİMEK Projesi’ ile katılan İTO, ‘En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi’ kategorisinde birinci oldu.

İstanbul İl Özel İdaresi, Milli Eğitim Müdürlüğü ve İŞKUR İstanbul ile birlikte yürütülen ÖZİMEK Projesi, meslek edindirme ve geliştirme projesi olarak tasarlandı.

İhracata ilk adım

Oda, 2009 yılında da ‘İhracata İlk Adım Projesi’ ile ‘En İyi Uluslararası Proje’ kategorisinde finalistler arasında yer aldı.

İTO’nun girişimcilik merkezine büyük ödül

Girişimcilik Merkezi BTM, TOBB’un düzenlediği proje yarışmasında bir girişim hikayesi olarak ödüle lâyık görüldü. BTM’nin ödülünü Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi.

Girişimcilik merkezi BTM, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından organize edilen Oda/Borsa proje yarışmasında ‘Girişimcilik’ kategorisinde ödüle lâyık görüldü.

100’DEN FAZLA PROJE

Türkiye’deki Oda/Borsalardan 100’ü aşkın projenin dahil olduğu yarışma, Sektörel Gelişim, Mesleki Eğitim ve İstihdam, Sosyal Sorumluluk, Girişimcilik, Ar-Ge ve İnovasyon/Üniversite Sanayi İşbirliği, Dış Ticaret, Kurumsal Kapasite ve Altyapı ve Diğer olmak üzere 8 ayrı kategoride düzenlendi. Ödüle lâyık görülenler, 10 bölge Oda/Borsa genel sekreterliğinin oyları ile belirlendi.

Oylama sonucunda ‘Girişimcilik’ dalında verilen ödülü, İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) girişimciliği teşvik etmek amacıyla kurduğu ve faaliyetleri İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen İstanbul Bilgiyi Ticarileştirme ve Araştırma Mekanizmalarının Kurulumu Projesi aldı.

Yarışmanın sonuçları da 1-2 Mayıs tarihlerinde düzenlenen TOBB 75’inci Genel Kurulu’nda açıklandı.

CUMHURBAŞKANI VERDİ

Girişimcilik Ödülü’nü İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı. 
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde yapılan törende İTO Meclis Başkanı Öztürk Oran, İTO Genel Sekreteri Doç. Dr. Nihat Alayoğlu ve BTM Direktörü İbrahim Elbaşı da bulundu.

300 GİRİŞİMCİYE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, iki yıl önce kurulan BTM’nin yenilikçi iş fikirlerine sahip girişimcilerin hayallerine ortak olduğunu söyledi. Avdagiç, “BTM’nin ödüle lâyık görülmesi çok anlamlı. Türkiye’nin geleceği, büyük hayal ve düşüncelerimizin ticarileşmesiyle büyüyecek. Ödül de gösteriyor ki, Türk unicorn’unu çıkarmaya çeyrek kaldı” dedi.

Şekib Avdagiç, BTM’nin hali hazırda yaklaşık 120 girişime ve 300 girişimciye ev sahipliği yaptığını bildirdi. BTM’de iki yıllık süre zarfında yatırımcı karşısına çıkarılan 100’e yakın girişimci içinde 12 startup şirketinin toplam 52.5 milyon lira değerleme ile yatırım almayı başardığını belirten Avdagiç, “Türkiye’nin start-up’lar dahil yerli ve milli üretim için Ar-Ge’yi ticari mala dönüştürecek oryantasyonu başarması gerekir” dedi.

İstanbul Ticaret Odası

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği: “Geçirimli Beton sayesinde sel felaketindeki hasarın önüne geçmek mümkün” Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği: “Geçirimli Beton sayesinde sel felaketindeki hasarın önüne geçmek mümkün” Dünyada çevreci beton olarak bilinen geçirimli beton sayesinde yağmur suyu yeral..
Konaklamada yeni gözde: ‘Hikayeli’ Oteller Konaklamada yeni gözde: ‘Hikayeli’ Oteller Yatak kapasitesini her geçen gün artıran konaklama sektöründe yeni açılım ise hi..
Satış ve pazarlamayı otomatiğe bağlayan program Satış ve pazarlamayı otomatiğe bağlayan program BTM girişimcilerinin kurduğu Earnado, KOBİ’leri, maddi yetersizlik nedeniyle çal..
Şanlıurfa İpekyol G.M. Gençleri İl Jandarma Komutanlığında Şanlıurfa İpekyol G.M. Gençleri İl Jandarma Komutanlığında Şanlıurfa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren İp..
  Ekonomi HABERLERİ
Kuru üzüm ihracatı 500 milyon doları aştı Kuru üzüm ihracatı 500 milyon doları aştı Şehzadeler şehri Manisa’nın ovalarında yetişen, Osmanlı sultanlarının sofraların..
GE Yenilenebilir Enerji’nin Bergama Rüzgâr Türbin Kanadı Üretim Tesisi 500’üncü Kanadını Üretti GE Yenilenebilir Enerji’nin Bergama Rüzgâr Türbin Kanadı Üretim Tesisi 500’üncü Kanadını Üretti İstanbul, Türkiye, 21 Ağustos 2019: GE Yenilenebilir Enerji, bugün yaptığı açıkl..
Aksa Enerji, fon yöneticileri ve analistler ile bir araya geldi Aksa Enerji, fon yöneticileri ve analistler ile bir araya geldi Aksa Enerji, 21 Ağustos Çarşamba günü CEO ve Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kazanc..
Aydınlatma Sektörü İhracatla Atağa Kalktı Aydınlatma Sektörü İhracatla Atağa Kalktı 466 Milyon Dolar İhracat Değerlerine Ulaşan Aydınlatma Sektörü Atağa Kalktı ..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
MÜSİAD Verimlilik, Maden ve Enerji Yönetimi Komitesi'nden Kamu Kurumlarına Ziyaret MÜSİAD Verimlilik, Maden ve Enerji Yönetimi Komitesi'nden Kamu Kurumlarına Ziyaret MÜSİAD Verimlilik, Maden ve Enerji Yönetimi Komitesi, 1 Ağustos Cuma günü Ankara..
Merkez'in Kararı Sonrası Bankalara Yeni Çağrı Merkez'in Kararı Sonrası Bankalara Yeni Çağrı 11 bine yaklaşan üyesi ve 224’ü yurt dışında olmak üzere 311 noktaya ulaşan şube..
İTO’da kamu destekleri anlatılacak İTO’da kamu destekleri anlatılacak İstanbul Ticaret Odası’nda, iş dünyasının faydalanabileceği kamu desteklerine yö..
Ekonomide toparlanma için iki fırsat Ekonomide toparlanma için iki fırsat İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) ağustos ayı olağan meclis toplantısında konuşan..
  Söyleşi HABERLERİ
Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown ve Eşi Neda Alemohammed Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown ve Eşi Neda Alemohammed Ülkemizin yer aldığı siyasi coğrafya konusunda sahip olduğu büyük donanımla, Tür..
Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Ünlü tarihçiden hakim ve savcı adaylarına özel hayat vurgusu
“İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı “İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
WorldFood İstanbul Fuarı’nda hedef gıda sektörü ihracatında durağanlığı aşmak WorldFood İstanbul Fuarı’nda hedef gıda sektörü ihracatında durağanlığı aşmak 4-7 Eylül 2019 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde, 1.000’den fa..
MAKTEK İzmir’den dünyaya yayılan İnovasyon MAKTEK İzmir’den dünyaya yayılan İnovasyon Son yıllarda devlet kurumları ve özel sektör, inovasyon konusuna odaklanmış duru..
27. WorldFood İstanbul Fuarı gıda sektörünün geleceğini masaya yatırmaya hazırlanıyor 27. WorldFood İstanbul Fuarı gıda sektörünün geleceğini masaya yatırmaya hazırlanıyor Türk gıda sektörünün uluslararası buluşma noktası olan 27. Uluslararası Gıda Ürü..
Triatlon'da Balkan Şampiyonası heyecanı İstanbul’da Triatlon'da Balkan Şampiyonası heyecanı İstanbul’da Avrupa’da futboldan sonra en fazla lisanslı sporcuya sahip branş olan triatlon, ..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan: “Yeni ‘Deprem Yönetmeliği’ ile kentsel dönüşüm şimdi başlıyor” Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan: “Yeni ‘Deprem Yönetmeliği’ ile kentsel dönüşüm şimdi başlıyor” Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, ‘17 Ağustos 1999 Marmara Dep..
98 Bin riskli yapının 56 bini yenilendi 98 Bin riskli yapının 56 bini yenilendi 17 Ağustos'un 20'nci yıl dönümünde, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu..
Yahya Kemal sakinlerinin kentsel dönüşüm sevinci Yahya Kemal sakinlerinin kentsel dönüşüm sevinci Yahya Kemal Mahallesi sakinleri, bölgede başlatılan kentsel dönüşüm çalışmalarıy..
Kentsel Dönüşüm’ün yerini kırsal dönüşüm almalı Kentsel Dönüşüm’ün yerini kırsal dönüşüm almalı İSTİB Başkan Yardımcısı Hakkı İsmet Aral, Tarım ve Orman Bakanlığının kısa, orta..
  Projeler HABERLERİ
İstanbul’un yeni vitrini Galataport’ta geri sayım İstanbul’un yeni vitrini Galataport’ta geri sayım İstanbul, Galataport ile yeni bir vitrine daha kavuşmak üzere geri sayıma girdi...
Aydınlatmada Tasarımının İlham Veren Projeleri, İstanbulLight 3. Aydınlatma Tasarım Zirvesi’nde Konuşulacak Aydınlatmada Tasarımının İlham Veren Projeleri, İstanbulLight 3. Aydınlatma Tasarım Zirvesi’nde Konuşulacak Antik çağda Antakya’da dünyanın ışıklandırılan ilk caddesine sahip olan ülkemiz,..
 Afetler Can Almaya Devam Ediyor Afetler Can Almaya Devam Ediyor İklim değişikliği konusunda toplumsal bilinç seviyesini artırma, bireylerde davr..
Beyazıt Meydanı, Turgut Cansever’in ödüllü projesiyle canlanacak Beyazıt Meydanı, Turgut Cansever’in ödüllü projesiyle canlanacak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beyazıt Meydanı’nın yıllardır ihmal edildiğini belir..
  Spor HABERLERİ
İBB İtfaiyesi, uluslararası spor oyunlarında 20 madalya kazandı İBB İtfaiyesi, uluslararası spor oyunlarında 20 madalya kazandı İBB İtfaiyesi, Dünya Polis ve İtfaiye Oyunları’nda (WPFG) 6 günde 4’ü altın topl..
Sigortam.net İTÜ Basket sezon açılışını yaptı Sigortam.net İTÜ Basket sezon açılışını yaptı İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) efsanevi basketbol takımı Sigortam.net İTÜ Ba..
Premier Lig'in bir maçı 9 milyon 400 bin euro Premier Lig'in bir maçı 9 milyon 400 bin euro KPMG Football Benchmark ekibinin analizine göre; bu hafta sonu başlayacak İngilt..
‘Engellere Özgürce Kulaç' Atıyorlar ‘Engellere Özgürce Kulaç' Atıyorlar Zeytinburnu ilçesinde ikamet eden engelli çocuklar ve yetişkinler Zeytinburnu Be..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı