HABER AKIŞI

İTO 58. Metal Ürünler ve Mutfak Ekipmanları Komitesi “2020 Yılı İş Programı” ile sektörün sorunlarına çözümler üretecek.

 Tarih: 24-10-2019 01:56:17
İstanbul Ticaret Odası (İTO) 58. Metal Ürünler ve Mutfak Ekipmanlar Komitesi Başkanı Orhan AKSOY, Başkan Yardımcısı Nazmi ŞENGÜL, İTO Meclis ve 58. Komite Üyesi Tahsin ÖZTİRYAKİ, Rahmi KORKMAZ, Hidayet IŞIK, 58. Komite Üyesi Kazım EKİNCİ, Kenan ARACI sektörlerinin sorunlarını, eksiklerini ve ürettikleri çözüm önerilerini ülkemiz için faydalı uygulanması gereken projelerini 2020 Yılında uygulayacakları iş programında gerçekleştirecekler.

Sektörümüzün Kalifiye Eleman ihtiyacının karşılanması:

Bu yıl Başlayan Meslek Lisesi Hamilik projesinin geliştirilerek Meslek liselerinde özellikle sektörümüzün ihtiyacı olan bölümlerle öğretim imkânları sağlanarak mavi yakalı kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak üzere işbirliklerinin oluşturulması çalışmalarının yapılması. İŞKUR kurumunun etkinliğinin artırılması.

KDV, SGK ve Vergilerin Yüksekliği, Peşin ödenmesi ve bunları ödemeyen Merdiven Altı firmalarla mücadele edilmesi;

Sektörümüzde KDV oranı %18'dir. Bunun çoğu sektörde olduğu gibi %8'e düşürülmesi için Maliye Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunulması, çalışmalar yapılmasının sağlanması.

Ayrıca SGK ve vergiler personel giderlerinde maliyetleri yükseltmektedir.

Bu iki verginin yüksekliği merdiven altı firmaların faturasız mal satıp sigortasız adam çalıştırması gibi durumlara sebebiyet vermekte olup, buda haksız rekabete sebep olmaktadır. Bu durumların önlenmesi, bu vergilerin düşürülmesi için çalışmalar yapılması,

Ayrıca sektörümüzün piyasası 8 aylık ödemeye varan vadelerle çalışmaktadır.

Satış Faturalarının kesildiği anda Vergi tahakkuk ettirilmesi ve azami 1 aylık süreçte ödenmesinden dolayı firmalar finansman konusunda sıkıntı yaşamaktadır,  bu ayrıca kayıt dışı işlemlere sebep olmakta, haksız rekabete yol açmaktadır. Bu konuda satış anında tahakkuk etse de oluşan KDV ve diğer vergilerin Tahsilat vadelerine göre ödeme imkânı sağlayacak yasal düzenleme yapılması için çalışmalar yapılması.

Yerli Ana Hammadde İçin Madenlerin Çalıştırılması;

Ülkemizde bolca olmasına rağmen sektörümüzün ana hammaddesi olan alüminyum ve demir madenleri çalıştırılmamaktadır. Bu hammaddeler ithal edilmektedir. Ve ana hammadde olduklarından, döviz giderimiz yüksek olmaktadır. Ülkemizde var olan madenlerin çalıştırılması için devlet mekanizmalarının harekete geçirilmesi yönünde çalışmalar yapılması.

Enerji Girdi Fiyatlarının Yüksek Seviyede Olması Rakip Ülkelerle Rekabet etmemizi zorlaştırıyor:

Yurt dışı piyasalarda rekabet edebilmemiz için maliyet kalemlerimizden elektrik ve doğal gaz giderleri başlıca maliyet kalemlerini oluşturmaktadır. Bu girdi fiyatlarındaki yükseklik rekabetimizi zayıflatmaktadır.  Bu nedenle özellikle en azından ihracat yapan firmaların bu maliyet giderlerinin düşürülmesi için çalışmalar yapılması. En azından fabrikalarında veya üretimde kullandıkları enerjiyi kendileri üretebilmeleri için güneş veya rüzgâr gibi yeşil enerji sınıfındaki enerji yatırımlarının yatırımlar nerede olursa olsun en üst seviyede teşvik edilmesi için çalışmalar yapılması.

Organize Sanayi Bölgelerinde Arsa Fiyatları çok yüksek;

Organize sanayi bölgelerinde arsalar, üzerinden kazanç sağlayanların elindedir. Bu da sanayicinin arsa bulamama veya yatırım maliyetlerinin yükselmesine neden olmaktadır. Bu da sadece sektörümüzün değil Türk sanayisinin güçlenmesine engel olmaktadır. Organize sanayi bölgelerinin bu rantçılardan kurtarılarak TOKİ veya Bu konuda oluşturulacak TOKİ benzeri bir yapı ile bu alanların ıslahı ve yatırım yapacak sanayicinin önünün açılması için gerekli çalışmaların yapılması talep edilmektedir.

İmalat Teknolojisini Değiştirerek Daha Az Enerji ve Daha Az İşçilik İle Verimliliği Artıracak Yeni Nesil Üretim Sistemine Geçiş İçin Destekler:

Sektörümüzün geçmişi çok uzun sürelere dayanmaktadır. Üretimler genelde emek yoğun sistemde gerçekleşmektedir. Bunun etkisi ise maliyettir.  Değişim gerekse de yüksek yatırım maliyetinden dolayı firmalar zorlanmaktadır. Sanayi Teknoloji Bakanlığının bu yıl uygulamaya koyduğu uçtan uca destek programına sektörümüzün de alınması için bakanlık nezdinde faaliyette bulunulması. Bu konuda yapılacak yatırımlara AR-GE Desteği verilmeli ve yatırımlardan en üst seviyede faydalanılması için Sanayi Teknoloji Bakanlığı yenileme yatırımlarını Ülkemizin neresinde olursa olsun en üst seviyede destek kapsamına almalıdır. Bu konudaki çalışmaların AR-GE kapsamına alınarak TÜBİTAK tarafından desteklenmesi için gerekli çalışmalar yapılmalıdır.

Süreç iyileştirmeler destek kapsamındadır. Fakat yenilemede özgünlük aranmaktadır. Bu da üretim sistemlerinde zor olmaktadır. Bunun yerine bu iyileştirme çalışmalarının üretime katkısının ön planda tutulması için denetime gelen hakemlere bu tür projelerde özgünlük değil etkinlik denetimi yapmaları yönünde kriterler belirlenmesi, bunun da kendilerince destek kararında olumlu olması için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TÜBİTAK nezdinde girişimlerde bulunulması faydalı olacaktır.

Yurt dışından gelen ürünlerin standartlara uygunluğunun denetlenerek yerli üretimin desteklenmesi:

Özellikle Çin'den gelen ürünler standartlara uygun olmadığı için kalitesiz ürünlerle haksız rekabete sebep olmaktadır. Bu nedenle TSE, ISO ve CE standartlarına uygunluk denetimlerinin artırılması için TSE ve ilgili denetim kuruluşları ile etkin denetim yapılması yönünde  girişimlerde bulunulmalıdır.

Sınai ve Fikri Hakların Korunması:

Sektörümüzün ileriye gitmesi için firmaların tasarımları TPE'de özellikle Endüstriyel Tasarımlar ve Marka tescilleri olarak koruma altına alınmaktadır. Fakat etkin denetim olmadığı için ürün ve marka taklitleri çok sıkça görülmektedir.

Bu da Haksız rekabeti ortaya çıkarmaktadır. Uzun AR-GE süreçleri sonucu ortaya çıkan tasarımlar kopyalanmaktadır. Ülkemizde bunların takibi firmaların kendi imkânlarıyla yapılmakta ve sonuçlanma süreleri uzun olmaktadır. Bunun yerine Devlet veya Sanayi ve Ticaret Odaları bünyesinde etkin denetim yapacak ekipler kurulması ve süreci bu ekiplerin takip etmesi için gerekli olan çalışmalar yapılmalıdır.

Sanayicilerin gelecek kuşak yetiştirme maliyetleri:

Ülkemizde ikinci ve üçüncü kuşaklara devredilebilen firma sayısı çok azdır.  Firmalar için kurumsallaşma ve ikinci kuşağa devir sorun olmaktadır. Bunun için gelecek kuşakların iyi yetiştirilmeleri gerekmektedir.

Sanayicilerin kendilerinden sonraki kuşak olarak yetiştirdikleri çocuklarının eğitim ve iş öğrenme maliyetlerinin gelir vergilerinden karşılanması çocuklarına daha çok yatırım yapmalarını sağlayacaktır. Bu sayede firmalar daha uzun yaşayacaktır.

Ayrıca İTO ve İstanbul Ticaret Üniversitemizde bu kuşakların yetiştirilmesi için Seminerler Kurslar Programlar açılması için faaliyette bulunulmalıdır.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
PTT AŞ Gazi ve Şehit Ailelerinin yanında PTT AŞ Gazi ve Şehit Ailelerinin yanında PTT AŞ, gazi ve şehit ailelerine APS Kurye ve Posta Kargosu gönderilerinde yüzde..
İsmail Gülle “Batılı iş çevrelerine haklı mücadelemizi anlatacağız” İsmail Gülle “Batılı iş çevrelerine haklı mücadelemizi anlatacağız” Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Barış Pınarı Harekatı’nı yürüten Türk Silahl..
İzinsiz fotoğraf ve görüntüye kokartlı önlem İzinsiz fotoğraf ve görüntüye kokartlı önlem Kişisel Verileri Koruma Kurumu, düzenlediği konferans, toplantı ve seminerlerde ..
Engelsiz Koro'dan Mehmetçiğe Tam Destek Engelsiz Koro'dan Mehmetçiğe Tam Destek Barış Pınarı Harekatında görev alan Mehmetçik için tek yürek olan Limak Enerji E..
  Ekonomi HABERLERİ
Kuveyt Türk ve KT Bank AG’ye IRBA’da 5 dalda ödül Kuveyt Türk ve KT Bank AG’ye IRBA’da 5 dalda ödül Kuveyt Türk ve Almanya merkezli iştiraki KT Bank AG, uluslararası alanda aldıkla..
Kuveyt Türk’ten Yerli Üretim Araç Finansmanı Kampanyası Kuveyt Türk’ten Yerli Üretim Araç Finansmanı Kampanyası Kuveyt Türk, Türkiye’de üretim yapan otomobil firmalarına ve araç sahibi olmak i..
Dünyada Her 6 Çocuktan Biri Türk Çorabı Giyiyor Dünyada Her 6 Çocuktan Biri Türk Çorabı Giyiyor Ürettiği 1,5 milyar çift çorap ihracatından yılda 1 milyar dolar gelir elde eden..
IDC Türkiye'den Vakıf Katılım’a ödül IDC Türkiye'den Vakıf Katılım’a ödül Vakıf Katılım, çağımızın dijital dönüşüm yolculuğunda müşterilerine sunduğu İsta..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu,Kızılay Sokağı’nı ziyaret etti TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu,Kızılay Sokağı’nı ziyaret etti Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu ve Türk basketbolunun önd..
İSTİB BAŞKANI ALİ KOPUZ: KANDİL MESAJI İSTİB BAŞKANI ALİ KOPUZ: KANDİL MESAJI İSTİB BAŞKANI ALİ KOPUZ: “HAZRETİ PEYGAMBERİN DÜNYAMIZI ŞEREFLENDİRDİĞİ GECEMİZ ..
Mevlid-i Nebî Sergisi MÜSİAD’da açılıyor Mevlid-i Nebî Sergisi MÜSİAD’da açılıyor Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından Peygamber Efendimiz Hz. Muhamm..
Müsiad’ın Milli Üretim Üssü Tekmüskoop’un Temelleri Atılıyor Müsiad’ın Milli Üretim Üssü Tekmüskoop’un Temelleri Atılıyor Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) üretim alanları ve imkânları kı..
  Söyleşi HABERLERİ
Av. Müge Bostancı ile “TİCARETİN HUKUKU” söyleşileri… Av. Müge Bostancı ile “TİCARETİN HUKUKU” söyleşileri… Tamamı üretici, zanaatkâr, sanayici, kobi, tüccar, toptancı, perakendeciden oluş..
Ticaretle ilgili sorularımızı,  Adana Müftüsü  Hasan ÇINAR  Cevapladı (4) Ticaretle ilgili sorularımızı, Adana Müftüsü Hasan ÇINAR Cevapladı (4) İslam'da Ticaret nasıl olmalı ve bireyler hangi koşullarda nasıl davranmalı soru..
Ticaretle ilgili sorduk Adana Müftüsü Hasan ÇINAR cevapladı (3) Ticaretle ilgili sorduk Adana Müftüsü Hasan ÇINAR cevapladı (3) İslam'da Ticaret nasıl olmalı ve bireyler hangi koşullarda nasıl davranmalı soru..
Biz sorduk, Adana Müftüsü Hasan Çınar cevapladı (2) Biz sorduk, Adana Müftüsü Hasan Çınar cevapladı (2) İslam'da Ticaret nasıl olmalı ve bireyler hangi koşullarda nasıl davranmalı soru..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
PTT’den Filateli Alanında Uluslararası Başarı PTT’den Filateli Alanında Uluslararası Başarı PTT AŞ, Çin’de gerçekleşen 16. Uluslararası Föy Yarışması’nda 3’üncülük derecesi..
Sıfır Atık Projesi’nin kapsamı genişletiliyor Sıfır Atık Projesi’nin kapsamı genişletiliyor Geri Dönüşüm Çevre Teknolojileri ve Sıfır Atık Fuarı’nın resmi açılışında konuş..
Uluslararası 50 Firma İlk Kez R+T Turkey’de Uluslararası 50 Firma İlk Kez R+T Turkey’de Avrasya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki panjur, tente, kapı-geçiş ve güneşten ko..
Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği Fuarda Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği Fuarda Sektör temsilcileri ve profesyonellerini bir araya getirecek olan Avrasya Ambala..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe 3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe 3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe Evleri’nde bir ayda 276 konut satıl..
Ağacın izinde yeşil yapılaşma! Ağacın izinde yeşil yapılaşma! Dünyada gün geçtikçe artan bir farkındalıkla yayılan çevre hassasiyeti mimariye ..
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Hava Kalitesi Farkındalığı için Uluslararası Proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Hava Kalitesi Farkındalığı için Uluslararası Proje Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Şehirlerde Hava ..
Kentsel dönüşümde başarının anahtarı, kaliteli beton kullanımı Kentsel dönüşümde başarının anahtarı, kaliteli beton kullanımı Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından Kocaeli’de “Beton Teknolojileri ve..
  Teknoloji-Proje HABERLERİ
Türk Telekom’un ‘Yüzde 100 Yerli’ Yapay Zekâ projesine ödül Türk Telekom’un ‘Yüzde 100 Yerli’ Yapay Zekâ projesine ödül Türk Telekom, IDC Yapay Zeka Ödülleri’nde birincilik ödülünün sahibi oldu. Innov..
Türk Telekom’dan gerçek 5G denemesinde dünya hız rekoru Türk Telekom’dan gerçek 5G denemesinde dünya hız rekoru Türk Telekom, Huawei ile birlikte canlı 5G test şebekesi üzerinde gerçekleştirdi..
Ar-Ge 250 açıklandı: Zirvede yine ASELSAN var Ar-Ge 250 açıklandı: Zirvede yine ASELSAN var Turkishtime tarafından hazırlanan “Ar-Ge 250, Türkiye’nin En Çok Ar-Ge harcaması..
Kullanıcıları Tuzağa Düşüren 5 E-Posta Trendi Kullanıcıları Tuzağa Düşüren 5 E-Posta Trendi Siber saldırganlar, spam, kötü amaçlı yazılım ve kimlik avı saldırıları için çok..
  Spor HABERLERİ
EYÜPSULTAN’IN TEK BAYAN FUTBOL TAKIMI: KEMER FK EYÜPSULTAN’IN TEK BAYAN FUTBOL TAKIMI: KEMER FK “Geleceğin Futbolcularını Yetiştiriyoruz” sloganı ile 2012 yılında kurulan Kemer..
Halı saha sektörü kriz dinlemiyor Halı saha sektörü kriz dinlemiyor Ekonomik krizlerin etkilemediği sektörlerden biri de halı sahalar. İntegral Grou..
ALİBEYKÖYSPOR, YENİ SEZONA HAZIR! ALİBEYKÖYSPOR, YENİ SEZONA HAZIR! Eyüpsultan’ın köklü kulüplerinden Alibeyköyspor’un teknik direktörü Aydın Yavuz ..
Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı genç sporcular, badminton ve judoda ülkemize çifte zafer yaşattı..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı