HABER AKIŞI

İsmet Yedikardeş Resim Sergisi 16 Ocak Perşembe 19.00'da Açılıyor

 Tarih: 14-01-2020 14:19:29
Ocak ayında şehrin kültür sanat gündemine yine özel bir sergiyle katkıda bulunacak olan Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde sanatseverler, ressam İsmet Yedikardeş'in Mardin şehrinin kültürel, tarihi ve mimari özelliklerini, sanatçının kendine has bakışıyla yansıttığı eserleri ile buluşuyor.

Serginin takdim yazısında Mardin şehrinin tarihi boyunca ev sahipliği yaptığı birbirinden farklı etnik ve dini unsurlar üzerinde kurduğu barışçıl atmosfere değinen ressam İsmet Yedikardeş, sanatında ve özel olarak "Medeniyetler Kapısı Mardin" sergisinde ulaşmak istediği hedefi şu sözlerle ifade ediyor: "Birlik İsmet Yedikardeş Resim Sergisi "Medeniyetler Kapısı Mardin" ve bütünlük içindeki bu barışçı anlayış, çatışmaların körüklenmek istendiği günümüzde tehdit altındadır. Bu zengin medeniyetin mirasçıları olarak, bize aktarılan değerleri korumak ve gelecek nesillere aktarmak borcumuzdur. "


Geleneği Geleceğe Taşımak

İnsanlık tarihinin kadim şehirleri vardır. Bu şehirlerin önemi kuruluş tarihlerinde değil mensubu olduğu medeniyetlere ilham olmuş kültürel ifade biçimlerindedir. Medeniyetlerin varoluşu bu kadim şehirleri eliyle gerçekleşir ve zamanda oluşturdukları hacim ile bu kendilerine mahsus kültürel ifade biçimi arasında doğrudan bir ilişki vardır. Şehrin medeniyetin dili olmasını sağlayan temel unsur mimariden şiire, resimden müziğe sanatın bileşenlerinden oluşur. Nasıl medeniyetlerin yapıtaşları şehirlerse, şehirler de sanatçılarının eserleriyle varlıklarını geleceğe taşırlar. Bir şehrin sanatçısı olmanın yolu şehirdeki sınırlı imkanları kullanıp sınırları aşan bir eser vermekten geçer. Sanatçının tamamladığı her eser şehrin geleceğine eklemlenen yeni bir imkandır. Medeniyetlerin kimliği bu imkanlardan doğar. Şehri kadim kılan bir mimari yapı, bir resim, bir heykel, bir şiir, bir beste değil, bunların etkileşimlerinden doğan olağanüstü bir terkiptir.

Üst paragrafta özetlemeye çalıştığım şehir, medeniyet, sanat ilişkisi, bir çağdaş ressamın doğduğu kadim kentin kimliğine eklemlenmiş olağanüstü çalışmalarından oluşan sergi projemizle yakından ilgili. Evet Ressam İsmet Yedikardeş’in bir coğrafyaya mensup ve dost olmak, doğduğu şehrin zaman katmanları arasında büyümek, farklı medeniyet değerlerinin aşınmamış halleriyle hemhal olmak, sonra çağdaş ve özgün eserlerle şehri geleceğe havale etme çabalarından doğdu “Medeniyetler Kapısı Mardin”. Ben hiç sözü uzatmayacağım çünkü çok yetkin ve önemli iki makale yer alıyor katalogda . İlki 2016 yılında aramızdan ayrılan ama sanata kattıklarıyla her zaman yaşayacak olan dostumuz Prof. Dr. Kaya Özsezgin’in Yedikardeş sanatına genel bir bakışı ve yine kültürel miras deyince ilk akla gelen Prof. Dr. Metin Sözen’in bu sergide buluşacağımız eserlere yönelik kaleme aldığı makale. Bu arada Yedikardeş’in seramik heykeller, deri üzerine çalışmalarını da içeren farklı disiplinlerden oluşacak bir retrospektif sergi hazırlığı da yaptığımız müjdesini vermek istiyorum.

Sizi bu muhteşem eserlerle baş başa bırakırken birlikte uzun çalışmalar yaptığımız Ressam Dostum İsmet Yedikardeş’e, bu önemli serginin sanatseverlerle buluşmasının imkânlarını oluşturan Zeytinburnu Belediye Başkanımız Sayın Ömer Arısoy’a ve emeği geçen tüm dostlarıma gönülden teşekkür ediyorum.

Mehmet Lütfi Şen

BİR YAŞAM VE KENT YORUMCUSU: İSMET YEDİKARDEŞ
"…Mardin kentinin yapısal ve kentsel özelliğini İsmet Yedikardeş’in resimleriyle özdeş kılan nedir?
Bu soruya verilecek en doğru yanıt, kentin birbiri içine geçen yapılarının yarattığı Mardin’e özgü mimari doku ile Yedikardeş’in tablolarındaki dekupe kompozisyon anlayışı arasındaki ilginç paralellik olacaktır. Gerçekten de Mardin’in kent yapılarında tanık olduğumuz “girift” düzen, sanatçının resimlerinde mimari ve dekor elemanlarının birbiri içine geçen ve de birbirini tamamlayan parçalarıyla örtüşmektedir. Artuklu ve Süryani mimarisi, Mardin’deki bu iç içe geçmişlik kapsamında hiçbir yadırgatıcı etki yaratmaz gene de. Bunun en önemli nedeni, Anadolu’nun başka kentlerinde bulmadığımız Mardin’e özgü kaynaştırıcı ve senteze götürücü kültür kimliğinin varlığıdır…"
Prof. Dr. Kaya ÖzsezginKENTLER SANATÇILARA ANLAM KAZANDIRIR...

"...Dünün ustaları, bir tek malzemeden, taştan bir büyük dünya yaratarak, İsmet Yedikardeş’e ‘’azla çok şey yaratmanın’’ yolunu göstermişler. Yüreği kentiyle çarpan sanatçı da, aldığı mirası özümsemenin bilinciyle, nerede görürlerse görsünler herkesin ‘’bu kent Mardin, bu resim İsmet Yedikardeş’in diyeceği bir sonuca ulaşmıştır. Başka örnekleri düşündüğümüzde, sabır ve ustalık isteyen bu yolda, Mardin de Yedikardeş de, ulaştıkları düzeyden mutlu gözüküyorlar. Gördükleri ilgi bunun bir yansıması.

Bugüne kadar ürettiği resimleri değişik ortamlarda izleme olanağı bulmuş bir kişi olarak, bende bıraktığı berraklaşan nokta, sanatçının geçmişin bize sunduğu tüm birikimleri belirli bir zamanda buluşturmuş olmasıdır. Kendisinin yarattığı bu zaman, kente karar verecekler için toplu bir değerlendirmedir. Burada ‘’kentin ortak ruhu’’ söz konusudur.Bir kent, bir sanatçı ‘’gününüzün savruk yaşamında’’ yol gösterici olabilir. Düşünmek, düş kurmak, kendini tanıyan bir birey olmak için kentler-sanatçılar yol göstericidir. Varlığımızı nelere borçlu olduğumuzu, zaman zaman bizlere onlar anımsatırlar..."

Prof. Dr. Metin SÖZEN

 

İsmet Yedikardeş Resim Sergisi "Medeniyetler Kapısı Mardin"

Açılış: 16 Ocak 2020 Perşembe Saat: 19.00
Sergi Süresi: 16 Ocak - 16 Şubat 2018
Yer: Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi
Küratör: Mehmet Lütfi ŞEN

  Bu haber 339 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Fuar-Etkinlik-Turizm HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı