HABER AKIŞI

İOSB’de ve Türkiye’de bir ilk! 39 yıl sonra hiçbir ücret ödemeden İkinci Dükkanlarının tapuların aldılar!...

 Tarih: 25-06-2019 08:18:00  -   Güncelleme: 04-07-2019 01:14:24
İkitelli Organize Sanayi Bölgesi (İOSB) - Deri Mamulleri Toplu İş Yeri Yapı Kooperatifi (Dersankoop) Yönetim Kurulu Başkanı Maşuk Gülaçar’ın tüm Türkiye ile Kooperatiflere örnek olabilecek icraatını Esnaf Bülteni Dergisi aracılığı ile duyurmak için söyleşi gerçekleştirdik.

Bitirdiğiniz binaların tapularını teslim etme sürecindesiniz. 1981 yılında üye kabulüne başlayıp 1984 yılında kurulan kooperatifin eski binalarında üyeleri üretim ve ticaretlerine devam ediyor. Kooperatif araziler satın alındı, inşaatlar yapıldı içine girdiler 39 yıldır çalışıyorlar ama bugüne kadar kimse tapusunu alamadı. Dersankoop başkanı olarak yine aynı üyelere ait arazi üzerinde yapılmasını sağladığınız ve 4-5 sene içinde biten dışarıdan AVM görünümlü ilk etap yeni binaların tapusunu teslim ettiniz.

Bu süreçte yaşananları ve bundan sonraki süreçteki hedeflerinizi anlatır mısınız?

Kooperatifler amaçlarını yerine getirdikten sonra kendilerini imha etmelidirler; Kooperatiflerde kangren haline gelmiş olan tapu sorunu memleketimizin en önemli bir yarası. Öncelikle şunu söylemeliyim ki; kooperatifler küçük güçlerin biraraya getirerek büyük başarılara imza atan kurumlar olmalıdır. Ama maalesef günümüzde kooperatifler güvenilirliklerini yitirdiler. Sanki ebedi olarak kalacak bir resmi kurum gibi tarif edildiler. Kooperatiflere gelen yöneticiler de bu anlayışı benimsediler. Kooperatifler amaçlarını yerine getirmiyor, geçim kaynağı ve makam elde etmek, sosyal statü elde etmek için kullanılacak bir kurum gibi görülüyor.
Kooperatifler amaçlarını yerine getirdikten sonra kendilerini imha etmelidirler; Yeni hizmet alanlarına açmalı ve yeni başarı hikâyeleri yazmalıdırlar. Bizler de bu amacı güttük. Otuz beş yıla dayanan bir kooperatif olarak maalesef yapmış olduğumuz hizmetleri tapu noktasına götürecek olan bir stratejiyi bile çizemeden bu yıllara geldik.

Bizim Kooperatif Başkanlığı ve yönetim sürecimiz 2011 yılında başladı ve öncelikle kooperatifin yeni bir şekil alması için uğraştık;
Hizmete girmiş olan bloklarının tapularını verebilecek hale getirmek için çaba sarf ettik. Fakat mevcut ruhsatlar ile çizilmiş olan projeler,inşa edilen eserler ile barışık değil. Barışık olmayınca iskânagitmek kolay olmuyor. 13 bloğun 7 bloğunu iskana hazır hale getirebilmek için rehabilite ettik. İskânları aldık. 7 tane blok tapu veren noktaya getirdik. Kooperatifhizmeti bütün alanlara eşit olarak verilmeli. 6 bloğun tapusunu dağıtmazsanız eşitlik ilkesine aykırı hareket etmiş olursunuz. Biran önce bunları iskânlı hale getirmeye çalıştık. Kalıcı ve köklü yanlış uygulamalar mevcuttu. İmar barışı yasası çıkınca biz müracaat ederek sorunu kökten çözmek için hareket ettik. 196 bin km’den oluşan bloklar 35 yıllık serüvende tapuya ulaşamazken boş arsalarda yapmış olduğumuz projeyle bu blokların ihalesini aldık ve inşaatını yaptık. Tamamıyla kanunlara uygun ilkelerle yapılandırdık. Bitirdiğimiz zaman iskân hazır hale gelinceiskânları alarak, kooperatif tarihinde bir ilki gerçekleştirerek üyelerimize Bila bedel tapularını verdik. Bizim için büyük bir övünç kaynağı oldu. Allaha Allah için iman eden insanların, grubun, yönetimin neleri başarabileceğini ispatladık. Bu hizmetimiz ülkemizde bir örnek teşkil etsin istiyoruz.

İnşa ettiğimiz eser İngiltere’de Endüstriyel tasarım alanında üç ödül aldı; Türkiye’de bir benzeri henüz yok. Alışveriş merkezi (AVM) içerisinde sanayi olgusunu insanlara sunduk. Çevreci bir anlayışı benimseyerek yola çıktık ve her iş yerine özel 160 m2 bahçeler oluşturduk. Her bölgeye egzoz dumanını önleyen ve gürültüyü azaltan bitkiler ektik. Böylelikle sanayi denince akla gelen ‘gürültü, yağ, kir, pas, koku’ unsurlarının önüne geçerek, insan odaklı bir sanayi merkezi kurduk.

Her kata en ağır, en uzun tırların çıkabileceği bir sistem geliştirdik. Bu sayede her kata zemin katı rahatlığı sağladık. Bodrum katlarımızda dahi güneşi, aydınlığı önemsedik. Her iş yerini aydınlık olacak şekilde tasarladık.

Kooperatif üyelerimiz tapu masrafı dahi ödemeden tapularını aldı;
Sadece devlete ödenecek mal edinimden doğan vergi haricinde üyelerimize yansıyan hiçbir masraf yok. Yapacakları bu KDV ödemelerinin de şirketlerinde gider göstererek daha sonra iadesini alabilecekler.

Bu eserimizde, insanca yaşanan, katma değeri yüksek ürünleri inşa edecek plazalar olabileceğini gösterdik.

Uluslararası arenada sanayi, ticaret ve fiziki alanda mahcubiyet olmadan misafir ağırlayabilecek durumdayız. Bu merkezin ruhi boyutu ise öncelikle İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde, sanayiciliğin envanterini ortaya çıkartmaktadır. Elektrik, motor, egzoz işi yapan firmaların yalnızca tabelada ismini yazmakla değil teknolojinin niteliklerini belirten, eğitim seviyesini yansıtan, gelecek hayallerini kayıt altına alabilen, hedefinde ülkesi için katma değeri yüksek olan sanayicinin envanterini çıkartmayı hedefledik.

Peki, bu eserin kapasitesi nedir? Ülkeye ne kazandıracak?
Bunları ortaya çıkartmak için bilinçli sanayici envanteri argümanlarının, tüm sanayi kuruluşlarının özelliklerini kayıt altına alan yeni kuruluşlar oluşturuyoruz.

Akademik danışma kurulu; Burada bizim sanayici envanterini çıkarttığımız alanlarda nitelikli ve milli karaktere sahip olan, reel sanayi gelişimi için can atan bilim adamları var. Kendisini markaları ile ispatlamış sanayicileri tespit ederek sanayi istişare kurulu oluşturuyoruz.

Kamu üniversiteleri sanayi ortaklık, AR-GE ve Koordinasyon Kurulu: Bir nevi ürgen niteliği taşıyan, üretim endeksli çalışan, araştırma üniversitesi hürriyetinde çalışabilen kurul oluşturuyoruz. Bu kurulu yönlendirecek olan 3 sacayağı var. Akademik danışma kurulundaki öğretim üyeleri, sanayi istişare kurulundaki insanlar ve envanterini çıkartmış olduğumuz sanayiciler. Burada ülkenin ithal etmiş olduğu hangi ürünü, hangi sanayiciye imal ettirebiliriz konusunu şekillendireceğiz. İmalatın adresi olarak İstanbul’u değil Anadolu’yu seçiyoruz. Anadolu’ya yayılarak hem iş göçünü önlemiş oluruz hem de yerinde istihdam mekanizmasını geliştiririz. Bu sayede ülkemizin her aşamada ve her alanda gelişim gösterebilen bir ülke olduğunu gösterebiliriz.

Mehmet Maşuk Gülaçar hedeflerini ise şöyle özetledi;
En büyük engel Türkiye’deki sanayi için, gelişim için, üretim için, ticaret için, pazarlama için mevcut olan bürokrasideki mevzuat. Bu mevzuat ülkenin önündeki en büyük engeli teşkil ediyor. Bu mevzuatlarda üretimi, sanayi gelişimine endeksli ve dünyada pazar geliştirebilecek bir anlayışı rahatlatması için hedefimiz var.

Bu hedefimiz; Mevzuat talep komisyonunu oluşturmak. Hangi sanayicimize ithal ikame ürünü ürettireceksek o ürünü bu ülkede üretimini engelleyecek mevzuattaki tıkanıklıkları gidermeyi amaçlıyoruz. Siyasi kadrolara yetkin kuruluşlara teklif götüreceğiz.

600 bin üniversite öğrencisi ara eleman sıkıntısı çözecek; Ara eleman sıkıntısı yaşayan sanayicilerimiz için öğrencilerimiz, öğrencilerimiz için de eğitim dışındaki saatlerini değerlendirme açısından fırsat oluşturmak gerekiyor. Eğitimi pratiğe dökme anlayışını öğretmeliyiz.

Dersankoop Başkanı Mehmet Maşuk Gülaçar’a gerçekleştirdiği örnek bir kooperatif yönetimi ve hak sahiplerine tapularını tesliminde gösterdiği hassasiyet ile Esnaf Bülteni Dergimize ayırdığı zaman için teşekkür ediyoruz.

Darısı Türkiye’deki diğer tüm kooperatif üyelerinin başına.
 


 

ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Eyfel Kulesi’nden sadece 25 metre kısa Eyfel Kulesi’nden sadece 25 metre kısa Çoruh Nehri üzerine inşa edilen Yusufeli Barajı 270 metre gövde yüksekliğiyle dü..
Anne babalara yeni uygulama Anne babalara yeni uygulama Türkiye’deki yazılımcılar tarafından geliştirilen Prima Kulübü mobil uygulaması..
Türkiye metal şekillendirme makinaları üretiminde dünyada iyi bir konuma geliyor Türkiye metal şekillendirme makinaları üretiminde dünyada iyi bir konuma geliyor Türkiye’de genelinde 1171 Ar-Ge Merkezi bulunurken, Tasarım Merkezi sayısı 347 o..
Bakan Selçuk, Ulusal Çocuk Günü Etkinliklerine Katılmak Üzere Endonezya’da Bakan Selçuk, Ulusal Çocuk Günü Etkinliklerine Katılmak Üzere Endonezya’da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, temaslarda bulunma..
  Ekonomi HABERLERİ
Filyos'a 1,5 Milyar Dolarlık yatırım Filyos'a 1,5 Milyar Dolarlık yatırım Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Filyos Endüstri ve Liman Bölgesi'ni..
Katılım bankaları 6 kalemde mevduat bankalarından olumlu yönde ayrışmaktalar Katılım bankaları 6 kalemde mevduat bankalarından olumlu yönde ayrışmaktalar Katılım bankalarının faaliyet gösterdiği Türk Bankacılık Sistemi içerisindeki en..
Fatih Boz: “Yaklaşık 800 adam / gün tasarruf öngörüyoruz” Fatih Boz: “Yaklaşık 800 adam / gün tasarruf öngörüyoruz” Albaraka, teminat mektubu işlemlerini E-İhale ve E-Mektup kapsamında elektronik ..
Mücahit Gündebahar: “20 ülkede BOA kullanılacak” Mücahit Gündebahar: “20 ülkede BOA kullanılacak” Kuveyt Türk tarafından kurulan teknoloji şirketi Architecht Bilişim, bu yıl 20’n..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
‘Geleceğin antikaları’ Hünkar Kasrı’nda ‘Geleceğin antikaları’ Hünkar Kasrı’nda İstanbul Ticaret Odası kültürel mirasımıza sahip çıkmaya devam ediyor. İki hafta..
Millet iradesine el uzatılamaz Millet iradesine el uzatılamaz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca..
İhracatta kadın ve genç girişimci seferberliği İhracatta kadın ve genç girişimci seferberliği Ticaret Bakanlığı Kadın ve Genç Girişimciler İhracat Daire Başkanlığı, dijital d..
Darülaceze ‘sosyal şehir’ kuracak Darülaceze ‘sosyal şehir’ kuracak Bugüne kadar 30 bini çocuk, 72 bin kişiye ‘şefkat yuvası’ olan Darülaceze, halen..
  Söyleşi HABERLERİ
Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Ünlü tarihçiden hakim ve savcı adaylarına özel hayat vurgusu
“İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı “İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ, Türkiye’nin 5G’ye geçiş serüvenine katkı sunacak önemli bir etkinliğe ev sa..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Take Off Uluslararası Girişim Zirvesi için Son Başvuru Tarihi 1 Ağustos Take Off Uluslararası Girişim Zirvesi için Son Başvuru Tarihi 1 Ağustos Türkiye’nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST İstanbul kapsam..
İzmir, ilk yarıyılda makine sektörünün ihracatından yüzde 7’lik pay aldı İzmir, ilk yarıyılda makine sektörünün ihracatından yüzde 7’lik pay aldı Türkiye makine sektörü 2019’un ilk yarısında geçtiğimiz döneme göre ihracatını y..
Batı Karadeniz yapı, dekorasyon ve mobilya Fuarı kapılarını açtı Batı Karadeniz yapı, dekorasyon ve mobilya Fuarı kapılarını açtı Batı Karadeniz Yapı, Dekorasyon ve Mobilya Fuarı, kapılarını açtı. Bu yıl üçüncü..
İzmir, ilk yarıyılda makine sektörünün ihracatından yüzde 7’lik pay aldı İzmir, ilk yarıyılda makine sektörünün ihracatından yüzde 7’lik pay aldı Türkiye makine sektörü 2019’un ilk yarısında geçtiğimiz döneme göre ihracatını y..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Kentsel Dönüşüm’ün yerini kırsal dönüşüm almalı Kentsel Dönüşüm’ün yerini kırsal dönüşüm almalı İSTİB Başkan Yardımcısı Hakkı İsmet Aral, Tarım ve Orman Bakanlığının kısa, orta..
Bakan Kurum: “Gaziosmanpaşa’da Yıl Sonuna Kadar 4 Bin 400 Konutun Temelini Atacağız” Bakan Kurum: “Gaziosmanpaşa’da Yıl Sonuna Kadar 4 Bin 400 Konutun Temelini Atacağız” Gaziosmanpaşa’da 13 bölgede kentsel dönüşümün startını verdiklerini belirten Çev..
Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziosmanpaşa'da, yaklaşık 4 bin 400 hak..
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
  Projeler HABERLERİ
“Sağlık sporda, bağlan hayata” Projesinin tanıtımı yapıldı “Sağlık sporda, bağlan hayata” Projesinin tanıtımı yapıldı “Sağlık Sporda, Bağlan Hayata” isimli projesiyle Avrupa Birliği’nden (AB) 129 bi..
Yatırımcının hedefinde yeni konut projeleri var Yatırımcının hedefinde yeni konut projeleri var Konut projelerini tek çatı altında toplayan Hürriyet Emlak Projeland verilerinde..
 ‘REIDIN-GYODER yeni konut fiyat endeksi’ Haziran Ayı sonuçları açıklandı ‘REIDIN-GYODER yeni konut fiyat endeksi’ Haziran Ayı sonuçları açıklandı Markalı konut projelerinde satışların %7’si yabancıya yapıldı
Şehirleri onlara hayat oluyor Şehirleri onlara hayat oluyor Esenler'de yaşayan engelliler, kronik hastalığı olan vatandaşlar ve yaşlılar, “Ş..
  Spor HABERLERİ
İBB Yaz Spor Okulları’nda 12 bin çocuk ücretsiz eğitim görüyor İBB Yaz Spor Okulları’nda 12 bin çocuk ücretsiz eğitim görüyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin okul spor salonlarında gelenekselleşen ücrets..
Eyüpsultanlı Çocuklar Karate Öğreniyor Eyüpsultanlı Çocuklar Karate Öğreniyor Eyüpsultan Belediyesi tarafından çocukların tatillerini daha verimli geçirebilme..
İstanbul Boğazı Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı Coşkusunu 31. kez Yaşayacak İstanbul Boğazı Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı Coşkusunu 31. kez Yaşayacak Türkiye'nin ve İstanbul'un tanıtımına 30 yıldır önemli katkı sunan ve “Dünyanın ..
 Satrançta, Kızlardan Avrupa ikinciliği Satrançta, Kızlardan Avrupa ikinciliği TSF Başkanı Gülkız Tulay: “Geleceğin yıldızları, Avrupa’da başarıdan başarıya ko..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı