HABER AKIŞI

İOSB’de ve Türkiye’de bir ilk! 39 yıl sonra hiçbir ücret ödemeden İkinci Dükkanlarının tapuların aldılar!...

 Tarih: 25-06-2019 08:18:00  -   Güncelleme: 04-07-2019 01:14:24
İkitelli Organize Sanayi Bölgesi (İOSB) - Deri Mamulleri Toplu İş Yeri Yapı Kooperatifi (Dersankoop) Yönetim Kurulu Başkanı Maşuk Gülaçar’ın tüm Türkiye ile Kooperatiflere örnek olabilecek icraatını Esnaf Bülteni Dergisi aracılığı ile duyurmak için söyleşi gerçekleştirdik.

Bitirdiğiniz binaların tapularını teslim etme sürecindesiniz. 1981 yılında üye kabulüne başlayıp 1984 yılında kurulan kooperatifin eski binalarında üyeleri üretim ve ticaretlerine devam ediyor. Kooperatif araziler satın alındı, inşaatlar yapıldı içine girdiler 39 yıldır çalışıyorlar ama bugüne kadar kimse tapusunu alamadı. Dersankoop başkanı olarak yine aynı üyelere ait arazi üzerinde yapılmasını sağladığınız ve 4-5 sene içinde biten dışarıdan AVM görünümlü ilk etap yeni binaların tapusunu teslim ettiniz.

Bu süreçte yaşananları ve bundan sonraki süreçteki hedeflerinizi anlatır mısınız?

Kooperatifler amaçlarını yerine getirdikten sonra kendilerini imha etmelidirler; Kooperatiflerde kangren haline gelmiş olan tapu sorunu memleketimizin en önemli bir yarası. Öncelikle şunu söylemeliyim ki; kooperatifler küçük güçlerin biraraya getirerek büyük başarılara imza atan kurumlar olmalıdır. Ama maalesef günümüzde kooperatifler güvenilirliklerini yitirdiler. Sanki ebedi olarak kalacak bir resmi kurum gibi tarif edildiler. Kooperatiflere gelen yöneticiler de bu anlayışı benimsediler. Kooperatifler amaçlarını yerine getirmiyor, geçim kaynağı ve makam elde etmek, sosyal statü elde etmek için kullanılacak bir kurum gibi görülüyor.
Kooperatifler amaçlarını yerine getirdikten sonra kendilerini imha etmelidirler; Yeni hizmet alanlarına açmalı ve yeni başarı hikâyeleri yazmalıdırlar. Bizler de bu amacı güttük. Otuz beş yıla dayanan bir kooperatif olarak maalesef yapmış olduğumuz hizmetleri tapu noktasına götürecek olan bir stratejiyi bile çizemeden bu yıllara geldik.

Bizim Kooperatif Başkanlığı ve yönetim sürecimiz 2011 yılında başladı ve öncelikle kooperatifin yeni bir şekil alması için uğraştık;
Hizmete girmiş olan bloklarının tapularını verebilecek hale getirmek için çaba sarf ettik. Fakat mevcut ruhsatlar ile çizilmiş olan projeler,inşa edilen eserler ile barışık değil. Barışık olmayınca iskânagitmek kolay olmuyor. 13 bloğun 7 bloğunu iskana hazır hale getirebilmek için rehabilite ettik. İskânları aldık. 7 tane blok tapu veren noktaya getirdik. Kooperatifhizmeti bütün alanlara eşit olarak verilmeli. 6 bloğun tapusunu dağıtmazsanız eşitlik ilkesine aykırı hareket etmiş olursunuz. Biran önce bunları iskânlı hale getirmeye çalıştık. Kalıcı ve köklü yanlış uygulamalar mevcuttu. İmar barışı yasası çıkınca biz müracaat ederek sorunu kökten çözmek için hareket ettik. 196 bin km’den oluşan bloklar 35 yıllık serüvende tapuya ulaşamazken boş arsalarda yapmış olduğumuz projeyle bu blokların ihalesini aldık ve inşaatını yaptık. Tamamıyla kanunlara uygun ilkelerle yapılandırdık. Bitirdiğimiz zaman iskân hazır hale gelinceiskânları alarak, kooperatif tarihinde bir ilki gerçekleştirerek üyelerimize Bila bedel tapularını verdik. Bizim için büyük bir övünç kaynağı oldu. Allaha Allah için iman eden insanların, grubun, yönetimin neleri başarabileceğini ispatladık. Bu hizmetimiz ülkemizde bir örnek teşkil etsin istiyoruz.

İnşa ettiğimiz eser İngiltere’de Endüstriyel tasarım alanında üç ödül aldı; Türkiye’de bir benzeri henüz yok. Alışveriş merkezi (AVM) içerisinde sanayi olgusunu insanlara sunduk. Çevreci bir anlayışı benimseyerek yola çıktık ve her iş yerine özel 160 m2 bahçeler oluşturduk. Her bölgeye egzoz dumanını önleyen ve gürültüyü azaltan bitkiler ektik. Böylelikle sanayi denince akla gelen ‘gürültü, yağ, kir, pas, koku’ unsurlarının önüne geçerek, insan odaklı bir sanayi merkezi kurduk.

Her kata en ağır, en uzun tırların çıkabileceği bir sistem geliştirdik. Bu sayede her kata zemin katı rahatlığı sağladık. Bodrum katlarımızda dahi güneşi, aydınlığı önemsedik. Her iş yerini aydınlık olacak şekilde tasarladık.

Kooperatif üyelerimiz tapu masrafı dahi ödemeden tapularını aldı;
Sadece devlete ödenecek mal edinimden doğan vergi haricinde üyelerimize yansıyan hiçbir masraf yok. Yapacakları bu KDV ödemelerinin de şirketlerinde gider göstererek daha sonra iadesini alabilecekler.

Bu eserimizde, insanca yaşanan, katma değeri yüksek ürünleri inşa edecek plazalar olabileceğini gösterdik.

Uluslararası arenada sanayi, ticaret ve fiziki alanda mahcubiyet olmadan misafir ağırlayabilecek durumdayız. Bu merkezin ruhi boyutu ise öncelikle İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde, sanayiciliğin envanterini ortaya çıkartmaktadır. Elektrik, motor, egzoz işi yapan firmaların yalnızca tabelada ismini yazmakla değil teknolojinin niteliklerini belirten, eğitim seviyesini yansıtan, gelecek hayallerini kayıt altına alabilen, hedefinde ülkesi için katma değeri yüksek olan sanayicinin envanterini çıkartmayı hedefledik.

Peki, bu eserin kapasitesi nedir? Ülkeye ne kazandıracak?
Bunları ortaya çıkartmak için bilinçli sanayici envanteri argümanlarının, tüm sanayi kuruluşlarının özelliklerini kayıt altına alan yeni kuruluşlar oluşturuyoruz.

Akademik danışma kurulu; Burada bizim sanayici envanterini çıkarttığımız alanlarda nitelikli ve milli karaktere sahip olan, reel sanayi gelişimi için can atan bilim adamları var. Kendisini markaları ile ispatlamış sanayicileri tespit ederek sanayi istişare kurulu oluşturuyoruz.

Kamu üniversiteleri sanayi ortaklık, AR-GE ve Koordinasyon Kurulu: Bir nevi ürgen niteliği taşıyan, üretim endeksli çalışan, araştırma üniversitesi hürriyetinde çalışabilen kurul oluşturuyoruz. Bu kurulu yönlendirecek olan 3 sacayağı var. Akademik danışma kurulundaki öğretim üyeleri, sanayi istişare kurulundaki insanlar ve envanterini çıkartmış olduğumuz sanayiciler. Burada ülkenin ithal etmiş olduğu hangi ürünü, hangi sanayiciye imal ettirebiliriz konusunu şekillendireceğiz. İmalatın adresi olarak İstanbul’u değil Anadolu’yu seçiyoruz. Anadolu’ya yayılarak hem iş göçünü önlemiş oluruz hem de yerinde istihdam mekanizmasını geliştiririz. Bu sayede ülkemizin her aşamada ve her alanda gelişim gösterebilen bir ülke olduğunu gösterebiliriz.

Mehmet Maşuk Gülaçar hedeflerini ise şöyle özetledi;
En büyük engel Türkiye’deki sanayi için, gelişim için, üretim için, ticaret için, pazarlama için mevcut olan bürokrasideki mevzuat. Bu mevzuat ülkenin önündeki en büyük engeli teşkil ediyor. Bu mevzuatlarda üretimi, sanayi gelişimine endeksli ve dünyada pazar geliştirebilecek bir anlayışı rahatlatması için hedefimiz var.

Bu hedefimiz; Mevzuat talep komisyonunu oluşturmak. Hangi sanayicimize ithal ikame ürünü ürettireceksek o ürünü bu ülkede üretimini engelleyecek mevzuattaki tıkanıklıkları gidermeyi amaçlıyoruz. Siyasi kadrolara yetkin kuruluşlara teklif götüreceğiz.

600 bin üniversite öğrencisi ara eleman sıkıntısı çözecek; Ara eleman sıkıntısı yaşayan sanayicilerimiz için öğrencilerimiz, öğrencilerimiz için de eğitim dışındaki saatlerini değerlendirme açısından fırsat oluşturmak gerekiyor. Eğitimi pratiğe dökme anlayışını öğretmeliyiz.

Dersankoop Başkanı Mehmet Maşuk Gülaçar’a gerçekleştirdiği örnek bir kooperatif yönetimi ve hak sahiplerine tapularını tesliminde gösterdiği hassasiyet ile Esnaf Bülteni Dergimize ayırdığı zaman için teşekkür ediyoruz.

Darısı Türkiye’deki diğer tüm kooperatif üyelerinin başına.
 


 

ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
BAĞIMLILIKLARA KARŞI EN GÜÇLÜ KALKAN AİLE BAĞIMLILIKLARA KARŞI EN GÜÇLÜ KALKAN AİLE Yeni eğitim ve öğretim yılı ile birlikte ailelere ve öğrencilere tavsiyelerde bu..
Veri sorumluları için kayıt süresi uzatıldı Veri sorumluları için kayıt süresi uzatıldı Kişisel Verileri Koruma Kurumu, veri sorumluları için son kayıt tarihini uzattı...
Ünsal Hukuk Bürosu Etik ve İtibar Derneği’ne Katıldı Ünsal Hukuk Bürosu Etik ve İtibar Derneği’ne Katıldı Türkiye'nin önde gelen kuruluşlarının yer aldığı Etik ve İtibar Derneği üyeleri ..
İmamoğlu’ndan, “Vira Bismillah” diyen balıkçılara gece ziyareti İmamoğlu’ndan, “Vira Bismillah” diyen balıkçılara gece ziyareti Mezatı yönetti, denizleri ve balıkları koruma uyarısı yaptı
  Ekonomi HABERLERİ
Kuveyt Türk’e Brandon Hall’den mükemmeliyet ödülü Kuveyt Türk’e Brandon Hall’den mükemmeliyet ödülü Kuveyt Türk, uluslararası danışmanlık şirketi Brandon Hall tarafından düzenlenen..
Kuveyt Türk konut-araç alacaklara sağlam destek Kuveyt Türk konut-araç alacaklara sağlam destek Türkiye’nin öncü katılım bankası Kuveyt Türk, konut finansmanında kâr oranını 1,..
İstanbul’un en ucuz ve en pahalı ilçeleri belli oldu İstanbul’un en ucuz ve en pahalı ilçeleri belli oldu Konutta en ucuz ve en pahalı ilçeler belli oldu. Gayrimenkul veri analizi platfo..
TCMB’nin Faiz İndirimi Kararı Ekonomiye Olumlu Yansıyacak TCMB’nin Faiz İndirimi Kararı Ekonomiye Olumlu Yansıyacak Faiz indirimi, Türkiye’yi 11. Kalkınma Planı hedeflerine ulaştıracak
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Sudan’daki sel felaketi sonrası Türk STK’larından anlamlı proje: Sudan’daki sel felaketi sonrası Türk STK’larından anlamlı proje: Sudan’ın yaraları Türk Köyleri’nde sarılacak İslam Dünyası Sivil Toplum Kurul..
MÜSİAD Kadın’dan Diyarbakır Annelerine Destek MÜSİAD Kadın’dan Diyarbakır Annelerine Destek MÜSİAD Kadın, çocuklarının terör örgütü PKK tarafından dağa kaçırıldığı iddiasıy..
Ahilikle Gelenek Geleceğe Taşınıyor Ahilikle Gelenek Geleceğe Taşınıyor Esenler'de Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. İlç..
Çobanbey saldırısı sonrası Türk Kızılay’dan kınama mesajı: Çobanbey saldırısı sonrası Türk Kızılay’dan kınama mesajı: İnsani yardım çalışanlarına dönük saldırılar son bulsun... Türk Kızılay Genel B..
  Söyleşi HABERLERİ
Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown ve Eşi Neda Alemohammed Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown ve Eşi Neda Alemohammed Ülkemizin yer aldığı siyasi coğrafya konusunda sahip olduğu büyük donanımla, Tür..
Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Ünlü tarihçiden hakim ve savcı adaylarına özel hayat vurgusu
“İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı “İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Türk zeytinyağı ihracatçıları İngiltere pazarına maya çaldı Türk zeytinyağı ihracatçıları İngiltere pazarına maya çaldı Türk zeytinyağı ihracatçıları, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması sonra..
Aydınlatma Sektörü İç Pazarda, Kamu Yatırımları İle Büyümeyi Hedefliyor Aydınlatma Sektörü İç Pazarda, Kamu Yatırımları İle Büyümeyi Hedefliyor Kamu ve Aydınlatma Sektörü, enerji verimliliği konusundaki fırsatları ve beklent..
Gıda sektörü CNR’da rekora koştu Gıda sektörü CNR’da rekora koştu 4 günde 3 milyar doların üzerinde iş hacmine ulaşıldı..... 109’u yabancı 2.00..
Japonya’da Türkiye Rüzgârı Japonya’da Türkiye Rüzgârı MEHTER GÖSTERİSİNE YOĞUN İLGİ Japonya'da gerçekleştirilen Türkiye Festivali, To..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Kentsel dönüşümle yılda 500 milyon $ tasarruf sağlayacak Kentsel dönüşümle yılda 500 milyon $ tasarruf sağlayacak Kentsel Dönüşüm Planı’nın ülkemiz ekonomisine de ciddi katkı sunacağını söyleyen..
Türkiye İMSAD’dan Kentsel Dönüşüm Eylem Planı Açıklaması: Türkiye İMSAD’dan Kentsel Dönüşüm Eylem Planı Açıklaması: Türkiye İMSAD, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un kamuoyu ile paylaştığı ..
İZODER’den ‘Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’ Açıklaması: İZODER’den ‘Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’ Açıklaması: İZODER Başkanı Levent Pelesen: “Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’nın uygulanmasıyla ..
2019’un ilk yarısında yabancıya konut satışı 20 bine ulaştı 2019’un ilk yarısında yabancıya konut satışı 20 bine ulaştı Konut satışlarında yaşanan daralmada ipotekli konut satışlarındaki düşüş etkili ..
  Teknoloji-Proje HABERLERİ
Eminevim’e İstihdam ve Ekonomiye Katkı Ödülü Eminevim’e İstihdam ve Ekonomiye Katkı Ödülü Faizsiz Elbirliği Sistemi’ni Türkiye’de kuran ve başarıyla uygulayan Eminevim, s..
SAP Genç Profesyoneller Programı Gaziantep’te SAP Genç Profesyoneller Programı Gaziantep’te Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri SAP, gençlerin 21. yüzyılın g..
Kişisel veri güvenliği kişinin kendisi ile başlar Kişisel veri güvenliği kişinin kendisi ile başlar İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB) ev sahipliğinde Kişisel Verilerin Korunması..
BİLİNÇLİ ÜRETİM, PATATESTE DE YÜKSEK VERİM SAĞLADI BİLİNÇLİ ÜRETİM, PATATESTE DE YÜKSEK VERİM SAĞLADI 30 noktada model arazi kuran GÜBRETAŞ’ın Hasat Günleri sürüyor
  Spor HABERLERİ
Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı genç sporcular, badminton ve judoda ülkemize çifte zafer yaşattı..
FATİH KELEŞ İBBSK’NIN YENİ BAŞKANI OLDU FATİH KELEŞ İBBSK’NIN YENİ BAŞKANI OLDU İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nün yeni başkanı düzenlenen Olağanüst..
Milli sporcularımız Boccia Avrupa Bölge Şampiyonası’na hazır Milli sporcularımız Boccia Avrupa Bölge Şampiyonası’na hazır Türkiye’nin ilk ve tek entegre petrokimya şirketi Petkim’in resmi sponsorluğunu ..
İBB İtfaiyesi, uluslararası spor oyunlarında 20 madalya kazandı İBB İtfaiyesi, uluslararası spor oyunlarında 20 madalya kazandı İBB İtfaiyesi, Dünya Polis ve İtfaiye Oyunları’nda (WPFG) 6 günde 4’ü altın topl..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı