HABER AKIŞI

İHÜ ETAM çağdaş sorunlara özgün çözümler arayacak

 Tarih: 07-03-2019 10:46:19
İstanbul Ticaret Odası’nda (İTO) gerçekleştirilen tanıtım toplantısı ile hizmete giren İbn Haldun Üniversitesi Etik Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (İHÜ ETAM), çağdaş gelişmelerin getirdiği ahlaki sorunlara İbn Haldun Üniversitesi’nin iki temel prensibi olan “Fikri Bağımsızlık” ve “Gelenekçi Yenilikçilik” ışığında cevaplar arayacak; kadim kültürümüzden ve geleneklerimizden de yararlanarak özgün çözümler üretecek.

Sosyal yaşamın her alanında, evrensel etik bilinci etrafında şekillenmiş prensipler geliştirilmesine önayak olma hedefiyle kurulan İbn Haldun Üniversitesi Etik Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (İHÜ ETAM) tanıtım toplantısı, 5 Mart 2019 tarihinde İstanbul Ticaret Odası’nda (İTO) yapıldı. Toplantıya Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ömer Torlak, İHÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Gündüz,  İHÜ Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk, İTO Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, İHÜ ETAM Müdürü Prof. Dr. Mustafa Kemal Yılmaz, İTO Genel Sekreteri Doç. Dr. Nihat Alayoğlu, İHÜ İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Arslan, Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş, Albayrak Holding CEO'su Doç. Dr. Ömer Bolat, İHÜ İşletme Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Sümeyye Kuşakçı, akademisyenler, öğrenciler, iş dünyasından davetliler katıldı.

 

Hayatın her anında ibadet yapar gibi iş yapmalıyız”

 

İHÜ ETAM’ın tanıtım toplantısında konuşan İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Gündüz, İHÜ ETAM’ın kurulmasında emeği geçen tüm öğretim görevlilerini tebrik ederek, ev sahipliği için İTO’ya da teşekkürlerini sundu.  Prof. Gündüz konuşmasında, her alanda etik kuralların olması gerektiğini ancak iş hayatında hiç kimsenin kendisini bu kurallara bağlamak istemediğine dikkat çekti. İş ahlakı açısından asıl hedefin ecdadın da yaptığı gibi hayatın her anında ibadet yapar gibi yani Allah’ı görür gibi iş yapmak olduğunu belirtti.

“Kalkınmak isteyen Türkiye’nin sağlam bir iş ahlakı olmalı”

Ekonomisi güçlü ülkelere bakıldığında mutlaka sağlam bir iş ahlakının olduğunu belirten İbn Haldun Üniversitesi (İHÜ) Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk de ticari bakımdan kalkınmak isteyen Türkiye’nin sağlam bir iş ahlakına ihtiyacı olduğunu söyledi.  Osmanlı döneminde ahilik, fütüvvet teşkilatlarının bulunduğunu kaydeden Prof. Şentürk, geçmişte meslek eğitimi ile ahlaki eğitimin paralel ilerletildiğini, günümüzde ise meslek eğitimine, kariyer ve akademik eğitime odaklanıldığını ifade etti.  Prof. Şentürk sözlerini şöyle sürdürdü;

“İşin ihmal edilen ahlaki tarafına, değerler tarafına İHÜ ETAM’daki çalışmalarla dikkat çekeceğiz. İş ahlakının yanında biyoetik yani tıbbın, genetiğin gelişmesi ile hangi ahlaki meselelerle karşı karşıyayız? Yapay zekanın gelişmesi ile ortaya çıkan ahlaki meseleler neler? Bu gibi çağdaş gelişmelerin bizi yüz yüze getirdiği ahlaki sorunlara İbn Haldun Üniversitesi’nin temel iki prensibi ışığında cevap vermeye çalışacağız. Biri “Fikri Bağımsızlık”,  diğeri “Gelenekçi Yenilikçilik”. “Fikri Bağımsızlık”tan maksadımız batıdaki etik yaklaşımları Türkiye’ye tercüme etmek değil, kendi geleneğimizden de yararlanarak bu konularda özgün çözümler üretebilmektir. Özellikle iş ahlakı konusunda İHÜ ETAM olarak ülkemize katkı sunmak istiyoruz.”

İş ahlâkının sürdürülebilirliği

İbn Haldun Üniversitesi Etik Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tanıtım programına katılan Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ömer Torlak da “İş Ahlâkında Sapmalar ve Sürdürülebilirlik” başlıklı bir sunum yaptı. Torlak, konuşmasında niçin ahlâk dışı davranıldığını, modernizmin ahlâk öğretisinin dayanaklarını, hayatı hizalamada ahlâki problemlerin nedenlerini, sıkça rastlanan bazı ahlaki virüslerin neler olduğunu, yıkıcı duyguları, çalışma değerlerindeki sapmaları, çalışmanın ve başarmanın nasıl değerli olduğunu, çalışmanın değersizleş/tiril/meşini, iş ahlâkının sürdürülebilirliğini ve ahlâk, din ve kurumsal yapıları ile davranışların yasallığını ve ahlâkiliğini örneklerle açıkladı. 

Öz kültürümüzde dayanışmacı bir yaklaşım var”

İTO Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay ise günümüzde ekonomik ve sosyal hayatın iş hayatında çizdiği perspektifin kapitalist bir ekonominin sonuçları olduğuna dikkat çekti. Kuralay “Gereklerini yerine getiriyoruz ancak kendi değerlerimize dayalı bir hayatın da arayışı içerisindeyiz. Öz kültürümüzde çatışmacı bir yaklaşım yerine dayanışmacı bir yaklaşım var. Burada tek bir erdemin altını çizmek istiyorum; Çalışan, çalıştıran, herkes yaşadığımız hayatın bir emanet olduğu bilinci ile hareket edersek dünyada daha güzel şeylerin olacağına inanıyorum” dedi.

“Evrensel etik kodlarının tanımlanması için çalışacağız”

Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı  ve İHÜ ETAM Müdürü Prof. Dr. Mustafa Kemal Yılmaz ise konuşmasında dünyada teknoloji,  e-ticaret, sosyal medya gibi alanlarda çok hızlı gelişmeler olurken, bir takım krizlerle de karşı karşıya kalındığını söyledi. Yılmaz “Bu krizler genellikle etik değerlere riayet edilmediğinden ortaya çıkıyor. Biz de bu nedenle İHÜ ETAM’da etik değerler ve evrensel etik kodlarının tanımlanması gibi konularda çalışmalar yürüteceğiz.  Hem kendimiz çalışmalar yapmayı, hem de uluslararası çalışmalarda partner olarak yer almayı amaçlıyoruz. Hepimizin cebinde yaşadığı bir olgu haline gelen ancak bir taraftan da tehditler sunan sosyal medyadaki etik kavramını belirgin hale getirmeyi, bu konuda standartların oluşmasına katkı sağlamayı da hedefliyoruz” dedi.

 “Sürdürülebilirlik Perspektifinde İş Ahlakı” Paneli

Açılış konuşmalarının ardından İTO Genel Sekreteri Doç. Dr. Nihat Alayoğlu’nun moderatörlüğünde; “Sürdürülebilirlik Perspektifinde İş Ahlakı” konulu bir panel gerçekleştirildi. Panelde ilk Türkçe İş Etiği kitabının yazarı İbn Haldun Üniversitesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Arslan “Dünyada ve Türkiye’de İş Ahlakı”,  Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş “İş Ahlakının Kurumsallaşması”, Albayrak Holding CEO'su Doç. Dr. Ömer Bolat iş dünyasında etik ve çözüm önerileri, İbn Haldun Üniversitesi İşletme Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Sümeyye Kuşakçı “Liderlik ve Etik” başlıklı sunumlar yaptı.

Konuşmaların sonunda İTO Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay ve Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ömer Torlak’a İHÜ Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk tarafından,  tarihçi, sosyolog, filozof, siyaset ve devlet adamı İbn Haldun’un 8 halkadan oluşan siyaset anlayışının, ’Dairetüs Siyase’ yani ’Siyaset Dairesi’ olarak isimlendirdiği halkasının yer aldığı bir hediye takdim edildi.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
LENNOX’tan Form’a paket klimada en iyi ortak ödülü LENNOX’tan Form’a paket klimada en iyi ortak ödülü İklimlendirme sektörünün öncü firmalarından Form Şirketler Grubu, 36 yıldır iş o..
Form’dan yerli üretim paket klimalarda ilk ihracat Form’dan yerli üretim paket klimalarda ilk ihracat Türkiye’de iklimlendirmenin öncü firmalarından Form Şirketler Grubu, İzmir Panca..
İnternetteki titan zincirlerine dikkat İnternetteki titan zincirlerine dikkat TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi, Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdeml..
BigChefs’ten Ramazan’ın sıcaklığını yaşatan iftar sofraları BigChefs’ten Ramazan’ın sıcaklığını yaşatan iftar sofraları BigChefs, Ramazan ruhunu doyasıya yaşamak isteyenler için bu yıl da özel bir ift..
  Ekonomi HABERLERİ
Türkiye Finans’tan “Bol Kepçe” Hesap Türkiye Finans’tan “Bol Kepçe” Hesap Türkiye Finans, katılma hesabı ile kira sertifikasını ‘Bol Kepçe Hesap’ta bir ar..
İlk 100 lüks tüketim şirketinin %76’sının satışlarında büyüme var İlk 100 lüks tüketim şirketinin %76’sının satışlarında büyüme var Dünyanın en büyük 100 lüks tüketim şirketi, 2017 mali yılında 247 milyar dolar g..
Penta Teknoloji, dünyanın en büyük donanım üreticilerinden CORSAIR ile el sıkıştı Penta Teknoloji, dünyanın en büyük donanım üreticilerinden CORSAIR ile el sıkıştı Bilgisayar, yazılım ve donanım ürünleri başta olmak üzere, 28 yıldır bilgi tekno..
Kuveyt Türk yılın ilk 5 ayında 2.6 milyar TL’lik sukuk ihraç etti Kuveyt Türk yılın ilk 5 ayında 2.6 milyar TL’lik sukuk ihraç etti Yurt içi ve yurt dışı sermaye piyasalarındaki kira sertifikası ihraçlarıyla kayn..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Ünlülerden Kızılay Üniversite Butikleri için 3 TIR giysi bağışı Ünlülerden Kızılay Üniversite Butikleri için 3 TIR giysi bağışı Ünlülerden Kızılay Üniversite Butikleri için 3 TIR giysi bağışı
Kullanmadığınız eşyalarınız çocuklara umut olsun Kullanmadığınız eşyalarınız çocuklara umut olsun İkinci el mobilya odaklı pazar yeri Dekopasaj, Kanserli Çocuklara Umut Vakfı’yla..
Öğrenciler, bulmaca çözerek fizik öğrenecek Öğrenciler, bulmaca çözerek fizik öğrenecek Türkiye Bilişim Vakfı tarafından, geleceği eğitimle şekillendirecek Matematik ve..
İTO, Dünya Odalar Yarışması finalinde İTO, Dünya Odalar Yarışması finalinde Girişimciliği desteklemek amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi, İstan..
  Söyleşi HABERLERİ
İnşaat Sektörünün Canlanması için Strateji Belgesi Hazırlanmasını Talep Ediyoruz İnşaat Sektörünün Canlanması için Strateji Belgesi Hazırlanmasını Talep Ediyoruz Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından Edirne’de “Beton Teknolojileri ve ..
Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Aileler, çocukları Ramazan iklimine sokmalı” Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Aileler, çocukları Ramazan iklimine sokmalı” Ramazan ayı, zihinsel ve bedensel arınmanın yanı sıra, manevi değerlerin benimse..
Payitaht'ın gerçeklerinden rahatsızlar Payitaht'ın gerçeklerinden rahatsızlar TRT'nin sevilen dizisi "Payitaht Abdühamid"de Tahsin Paşa'yı canlandıran Bahadır..
Ramazan karnaval değil tövbe ayı Ramazan karnaval değil tövbe ayı Ramazan'ı Ramazan gibi yaşamak gerektiğini söyleyen İlahiyatçı Yazar Ömer Döngel..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Kocaman Balıkçılık dünyanın en büyük su ürünleri fuarında yerini aldı Kocaman Balıkçılık dünyanın en büyük su ürünleri fuarında yerini aldı Su ürünleri sektörünün dünyadaki en büyük ve en prestijli buluşma noktalarından ..
İBB’nin destekleriyle “Dini yayınlar Fuarı” Sultanahmet’te açıldı İBB’nin destekleriyle “Dini yayınlar Fuarı” Sultanahmet’te açıldı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle bu yıl 38’incisi düzenlenen “Di..
Oyun geliştiricileri İTÜ’de buluştu Oyun geliştiricileri İTÜ’de buluştu İTÜ Oyun Tasarlama ve Geliştirme kulübü tarafından düzenlenen Oyun Geliştirme Gü..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Ad..
Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Esenler’in yıllardır süregelen imar sorununun çözüme kavuşacağı, riskli yapıları..
Bakan Kurum: “Kentsel dönüşümün hızlandırılmasına katkı sağlayacağız Bakan Kurum: “Kentsel dönüşümün hızlandırılmasına katkı sağlayacağız Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 5 yılda 1.5 milyon konutun dönüşümünü ya..
  Projeler HABERLERİ
 İBB’nin projesiyle İstanbullu gençler kökleriyle buluşuyor İBB’nin projesiyle İstanbullu gençler kökleriyle buluşuyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan, AB Eğitim ve Gençlik Progr..
Bayer Genç Bilim Elçileri, Ankara’da 700’e yakın çocukla buluştu Bayer Genç Bilim Elçileri, Ankara’da 700’e yakın çocukla buluştu Bayer Genç Bilim Elçileri, bu yıl başlattığı Bilim Şenlikleri kapsamında Ankara ..
Gaziosmanpaşalı Öğrenciler Avrupa’ya Açılıyor Gaziosmanpaşalı Öğrenciler Avrupa’ya Açılıyor Gaziosmanpaşa Behçet Canbaz Anadolu Lisesi öğrencileri AB’nin Erasmus+ programı ..
Aslan Demir: “Teknolojinin temel yapı taşını çocuklarla buluşturuyoruz” Aslan Demir: “Teknolojinin temel yapı taşını çocuklarla buluşturuyoruz” Kuveyt Türk, Türk Kızılayı’yla işbirliğine giderek ortaokul öğrencilerine kodlam..
  Spor HABERLERİ
İBB’li Nafia Kuş tekvandoda dünya üçüncüsü oldu İBB’li Nafia Kuş tekvandoda dünya üçüncüsü oldu İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü sporcusu Nafia Kuş, İngiltere’de düzenl..
19 Mayıs 100. yılı şerefine İstanbul’dan Samsun’a 830 km pedal çevirecek 19 Mayıs 100. yılı şerefine İstanbul’dan Samsun’a 830 km pedal çevirecek Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak başlattığı kurtuluş m..
İTO Spor Kulübü U18’de İstanbul şampiyonu İTO Spor Kulübü U18’de İstanbul şampiyonu İstanbul Ticaret Odası Spor Kulübü, 2018-2019 U18 seri A İstanbul Basketbol Ligi..
Sümeyye Boyacı sponsor desteği ile gittiği Singapur’dan da altın madalya ile döndü Sümeyye Boyacı sponsor desteği ile gittiği Singapur’dan da altın madalya ile döndü Paralimpik Yüzme Avrupa Şampiyonu Sümeyye Boyacı, ana sponsoru Bursa Kebap Evi v..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu 29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu Esnaf Bülteni Dergisi’nin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ortak Akıl..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı