HABER AKIŞI

İHÜ ETAM çağdaş sorunlara özgün çözümler arayacak

 Tarih: 07-03-2019 10:46:19
İstanbul Ticaret Odası’nda (İTO) gerçekleştirilen tanıtım toplantısı ile hizmete giren İbn Haldun Üniversitesi Etik Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (İHÜ ETAM), çağdaş gelişmelerin getirdiği ahlaki sorunlara İbn Haldun Üniversitesi’nin iki temel prensibi olan “Fikri Bağımsızlık” ve “Gelenekçi Yenilikçilik” ışığında cevaplar arayacak; kadim kültürümüzden ve geleneklerimizden de yararlanarak özgün çözümler üretecek.

Sosyal yaşamın her alanında, evrensel etik bilinci etrafında şekillenmiş prensipler geliştirilmesine önayak olma hedefiyle kurulan İbn Haldun Üniversitesi Etik Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (İHÜ ETAM) tanıtım toplantısı, 5 Mart 2019 tarihinde İstanbul Ticaret Odası’nda (İTO) yapıldı. Toplantıya Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ömer Torlak, İHÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Gündüz,  İHÜ Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk, İTO Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, İHÜ ETAM Müdürü Prof. Dr. Mustafa Kemal Yılmaz, İTO Genel Sekreteri Doç. Dr. Nihat Alayoğlu, İHÜ İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Arslan, Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş, Albayrak Holding CEO'su Doç. Dr. Ömer Bolat, İHÜ İşletme Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Sümeyye Kuşakçı, akademisyenler, öğrenciler, iş dünyasından davetliler katıldı.

 

Hayatın her anında ibadet yapar gibi iş yapmalıyız”

 

İHÜ ETAM’ın tanıtım toplantısında konuşan İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Gündüz, İHÜ ETAM’ın kurulmasında emeği geçen tüm öğretim görevlilerini tebrik ederek, ev sahipliği için İTO’ya da teşekkürlerini sundu.  Prof. Gündüz konuşmasında, her alanda etik kuralların olması gerektiğini ancak iş hayatında hiç kimsenin kendisini bu kurallara bağlamak istemediğine dikkat çekti. İş ahlakı açısından asıl hedefin ecdadın da yaptığı gibi hayatın her anında ibadet yapar gibi yani Allah’ı görür gibi iş yapmak olduğunu belirtti.

“Kalkınmak isteyen Türkiye’nin sağlam bir iş ahlakı olmalı”

Ekonomisi güçlü ülkelere bakıldığında mutlaka sağlam bir iş ahlakının olduğunu belirten İbn Haldun Üniversitesi (İHÜ) Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk de ticari bakımdan kalkınmak isteyen Türkiye’nin sağlam bir iş ahlakına ihtiyacı olduğunu söyledi.  Osmanlı döneminde ahilik, fütüvvet teşkilatlarının bulunduğunu kaydeden Prof. Şentürk, geçmişte meslek eğitimi ile ahlaki eğitimin paralel ilerletildiğini, günümüzde ise meslek eğitimine, kariyer ve akademik eğitime odaklanıldığını ifade etti.  Prof. Şentürk sözlerini şöyle sürdürdü;

“İşin ihmal edilen ahlaki tarafına, değerler tarafına İHÜ ETAM’daki çalışmalarla dikkat çekeceğiz. İş ahlakının yanında biyoetik yani tıbbın, genetiğin gelişmesi ile hangi ahlaki meselelerle karşı karşıyayız? Yapay zekanın gelişmesi ile ortaya çıkan ahlaki meseleler neler? Bu gibi çağdaş gelişmelerin bizi yüz yüze getirdiği ahlaki sorunlara İbn Haldun Üniversitesi’nin temel iki prensibi ışığında cevap vermeye çalışacağız. Biri “Fikri Bağımsızlık”,  diğeri “Gelenekçi Yenilikçilik”. “Fikri Bağımsızlık”tan maksadımız batıdaki etik yaklaşımları Türkiye’ye tercüme etmek değil, kendi geleneğimizden de yararlanarak bu konularda özgün çözümler üretebilmektir. Özellikle iş ahlakı konusunda İHÜ ETAM olarak ülkemize katkı sunmak istiyoruz.”

İş ahlâkının sürdürülebilirliği

İbn Haldun Üniversitesi Etik Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tanıtım programına katılan Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ömer Torlak da “İş Ahlâkında Sapmalar ve Sürdürülebilirlik” başlıklı bir sunum yaptı. Torlak, konuşmasında niçin ahlâk dışı davranıldığını, modernizmin ahlâk öğretisinin dayanaklarını, hayatı hizalamada ahlâki problemlerin nedenlerini, sıkça rastlanan bazı ahlaki virüslerin neler olduğunu, yıkıcı duyguları, çalışma değerlerindeki sapmaları, çalışmanın ve başarmanın nasıl değerli olduğunu, çalışmanın değersizleş/tiril/meşini, iş ahlâkının sürdürülebilirliğini ve ahlâk, din ve kurumsal yapıları ile davranışların yasallığını ve ahlâkiliğini örneklerle açıkladı. 

Öz kültürümüzde dayanışmacı bir yaklaşım var”

İTO Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay ise günümüzde ekonomik ve sosyal hayatın iş hayatında çizdiği perspektifin kapitalist bir ekonominin sonuçları olduğuna dikkat çekti. Kuralay “Gereklerini yerine getiriyoruz ancak kendi değerlerimize dayalı bir hayatın da arayışı içerisindeyiz. Öz kültürümüzde çatışmacı bir yaklaşım yerine dayanışmacı bir yaklaşım var. Burada tek bir erdemin altını çizmek istiyorum; Çalışan, çalıştıran, herkes yaşadığımız hayatın bir emanet olduğu bilinci ile hareket edersek dünyada daha güzel şeylerin olacağına inanıyorum” dedi.

“Evrensel etik kodlarının tanımlanması için çalışacağız”

Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı  ve İHÜ ETAM Müdürü Prof. Dr. Mustafa Kemal Yılmaz ise konuşmasında dünyada teknoloji,  e-ticaret, sosyal medya gibi alanlarda çok hızlı gelişmeler olurken, bir takım krizlerle de karşı karşıya kalındığını söyledi. Yılmaz “Bu krizler genellikle etik değerlere riayet edilmediğinden ortaya çıkıyor. Biz de bu nedenle İHÜ ETAM’da etik değerler ve evrensel etik kodlarının tanımlanması gibi konularda çalışmalar yürüteceğiz.  Hem kendimiz çalışmalar yapmayı, hem de uluslararası çalışmalarda partner olarak yer almayı amaçlıyoruz. Hepimizin cebinde yaşadığı bir olgu haline gelen ancak bir taraftan da tehditler sunan sosyal medyadaki etik kavramını belirgin hale getirmeyi, bu konuda standartların oluşmasına katkı sağlamayı da hedefliyoruz” dedi.

 “Sürdürülebilirlik Perspektifinde İş Ahlakı” Paneli

Açılış konuşmalarının ardından İTO Genel Sekreteri Doç. Dr. Nihat Alayoğlu’nun moderatörlüğünde; “Sürdürülebilirlik Perspektifinde İş Ahlakı” konulu bir panel gerçekleştirildi. Panelde ilk Türkçe İş Etiği kitabının yazarı İbn Haldun Üniversitesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Arslan “Dünyada ve Türkiye’de İş Ahlakı”,  Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş “İş Ahlakının Kurumsallaşması”, Albayrak Holding CEO'su Doç. Dr. Ömer Bolat iş dünyasında etik ve çözüm önerileri, İbn Haldun Üniversitesi İşletme Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Sümeyye Kuşakçı “Liderlik ve Etik” başlıklı sunumlar yaptı.

Konuşmaların sonunda İTO Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay ve Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ömer Torlak’a İHÜ Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk tarafından,  tarihçi, sosyolog, filozof, siyaset ve devlet adamı İbn Haldun’un 8 halkadan oluşan siyaset anlayışının, ’Dairetüs Siyase’ yani ’Siyaset Dairesi’ olarak isimlendirdiği halkasının yer aldığı bir hediye takdim edildi.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Logo, Turquality® destek programına dahil edilen ilk yazılım şirketi oldu Logo, Turquality® destek programına dahil edilen ilk yazılım şirketi oldu Türkiye’nin en değerli bilişim markası Logo Yazılım, küresel Türk markaları oluş..
UEFA Süper Kupa Finali’ne NISSAN Damgası UEFA Süper Kupa Finali’ne NISSAN Damgası Liverpool ve Chelsea arasında İstanbul’da oynanan UEFA Süper Kupa Finali’nin res..
Kamuoyu bilgilendirme Kamuoyu bilgilendirme Son günlerde, bazı haber siteleri ve sosyal medyada yer alan, "Bayrampaşa Hali’n..
Konutların yarısında DASK  bulunmuyor Konutların yarısında DASK bulunmuyor Generali Sigorta Direkt Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ker..
  Ekonomi HABERLERİ
Türkiye’nin en büyük 2. mobilya ihracatçısından istihdama katkı Türkiye’nin en büyük 2. mobilya ihracatçısından istihdama katkı Türkiye genelinde 170, yurt dışında ise 31 mağazası bulunan Kilim Mobilya, yurt..
İş-yaşam dengesinde sonuncuyuz İş-yaşam dengesinde sonuncuyuz OECD tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye iş-yaşam dengesinde Avrupa'dak..
ABD'ye ihracatın püf noktaları ABD'ye ihracatın püf noktaları TABA-AmCham, Türk iş dünyasına ABD'de yatırım yapmanın inceliklerini, hazırladığ..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Kızılay 4 kıta ve 51 ülkede kurban kesimlerini tamamladı Kızılay 4 kıta ve 51 ülkede kurban kesimlerini tamamladı İhtiyaç sahiplerinin sofrasına kurban bereketini ulaştırmak için 12 yıldır vekâl..
Büyükşehir ve AFAD’dan kurtarma tatbikatı Büyükşehir ve AFAD’dan kurtarma tatbikatı Muğla Büyükşehir Belediyesi ve altı farklı kurumun katıldığı kaza ve yangın tatb..
Buğday Derneği, Küçükçekmece organik pazardan çekildi Buğday Derneği, Küçükçekmece organik pazardan çekildi 2014 yılında, Küçükçekmece Belediyesi ve Arenapark AVM işbirliğiyle kurulan, Buğ..
İZODER: “Korkmak yerine güvenli binalarla depreme hazırlıklı olmalıyız” İZODER: “Korkmak yerine güvenli binalarla depreme hazırlıklı olmalıyız” Yatılım sektörünün çatı örgütü İZODER, 8 Ağustos’ta Ege Bölgesi’nde yaşanan depr..
  Söyleşi HABERLERİ
Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown ve Eşi Neda Alemohammed Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown ve Eşi Neda Alemohammed Ülkemizin yer aldığı siyasi coğrafya konusunda sahip olduğu büyük donanımla, Tür..
Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Ünlü tarihçiden hakim ve savcı adaylarına özel hayat vurgusu
“İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı “İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
27. WorldFood İstanbul Fuarı gıda sektörünün geleceğini masaya yatırmaya hazırlanıyor 27. WorldFood İstanbul Fuarı gıda sektörünün geleceğini masaya yatırmaya hazırlanıyor Türk gıda sektörünün uluslararası buluşma noktası olan 27. Uluslararası Gıda Ürü..
Triatlon'da Balkan Şampiyonası heyecanı İstanbul’da Triatlon'da Balkan Şampiyonası heyecanı İstanbul’da Avrupa’da futboldan sonra en fazla lisanslı sporcuya sahip branş olan triatlon, ..
Türkiye’de ilk kez anne ve anne adayları, Üsküdar’da emzirme şenliğinde buluştu Türkiye’de ilk kez anne ve anne adayları, Üsküdar’da emzirme şenliğinde buluştu Üsküdar Belediyesi, Emzirme Haftası dolayısıyla, Sağlık Bakanlığı ve TEMAS Emzir..
Endüstriyel reklamcılar, Eylül ayında İstanbul’da bir araya geliyor Endüstriyel reklamcılar, Eylül ayında İstanbul’da bir araya geliyor Endüstriyel reklam dünyası, Eylül ayında gerçekleşecek olan 21. Uluslararası SIG..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan: “Yeni ‘Deprem Yönetmeliği’ ile kentsel dönüşüm şimdi başlıyor” Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan: “Yeni ‘Deprem Yönetmeliği’ ile kentsel dönüşüm şimdi başlıyor” Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, ‘17 Ağustos 1999 Marmara Dep..
98 Bin riskli yapının 56 bini yenilendi 98 Bin riskli yapının 56 bini yenilendi 17 Ağustos'un 20'nci yıl dönümünde, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu..
Yahya Kemal sakinlerinin kentsel dönüşüm sevinci Yahya Kemal sakinlerinin kentsel dönüşüm sevinci Yahya Kemal Mahallesi sakinleri, bölgede başlatılan kentsel dönüşüm çalışmalarıy..
Kentsel Dönüşüm’ün yerini kırsal dönüşüm almalı Kentsel Dönüşüm’ün yerini kırsal dönüşüm almalı İSTİB Başkan Yardımcısı Hakkı İsmet Aral, Tarım ve Orman Bakanlığının kısa, orta..
  Projeler HABERLERİ
Beyazıt Meydanı, Turgut Cansever’in ödüllü projesiyle canlanacak Beyazıt Meydanı, Turgut Cansever’in ödüllü projesiyle canlanacak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beyazıt Meydanı’nın yıllardır ihmal edildiğini belir..
 “Çatısı güçlü olmayan yapı depreme hazır değildir” “Çatısı güçlü olmayan yapı depreme hazır değildir” Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Şena..
Kobi’lerin sadece yüzde %49’u yıkıcı afetlere hazır Kobi’lerin sadece yüzde %49’u yıkıcı afetlere hazır KOBİ’lerde Afet Direnci Araştırması’nın sonuçları yayınlandı. Afetlere karşı far..
 Akılcı borçlanma ve finansal kaldıraç etkisi Akılcı borçlanma ve finansal kaldıraç etkisi Proje finansmanı için akılcı borçlanma tüm faktörlerin bir arada düşünüldüğü ve ..
  Spor HABERLERİ
İBB İtfaiyesi, uluslararası spor oyunlarında 20 madalya kazandı İBB İtfaiyesi, uluslararası spor oyunlarında 20 madalya kazandı İBB İtfaiyesi, Dünya Polis ve İtfaiye Oyunları’nda (WPFG) 6 günde 4’ü altın topl..
Sigortam.net İTÜ Basket sezon açılışını yaptı Sigortam.net İTÜ Basket sezon açılışını yaptı İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) efsanevi basketbol takımı Sigortam.net İTÜ Ba..
Premier Lig'in bir maçı 9 milyon 400 bin euro Premier Lig'in bir maçı 9 milyon 400 bin euro KPMG Football Benchmark ekibinin analizine göre; bu hafta sonu başlayacak İngilt..
‘Engellere Özgürce Kulaç' Atıyorlar ‘Engellere Özgürce Kulaç' Atıyorlar Zeytinburnu ilçesinde ikamet eden engelli çocuklar ve yetişkinler Zeytinburnu Be..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı