HABER AKIŞI

İBB, İstanbul’un kültür hazinesini kitaplaştırıyor

 Tarih: 22-03-2019 11:35:50
‘İstanbul Kültür Varlıkları Envanteri’ projesiyle il genelindeki kültür varlıkları üzerine en kapsamlı çalışmaya imza atan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tespit edilen 152 farklı türde 35 bin kültür varlığını 45 ayrı cilt halinde kitaplaştırıyor.

Camii, han, hamam, çeşme, anıt gibi tarihi nitelik taşıyan tüm eserlerin birarada bulunacağı kitaplar serisi eşsiz bir kültür hazinesi olma özelliğini taşıyor. Sanat tarihçisi, arkeolog, mimar gibi her biri alanında uzman ekiplerin 4 yıllık titiz çalışması sonucunda tamamlanan kitapların tanıtımını İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı yaptı. Baraçlı, “Uzmanların, araştırmacıların ve ilgi duyan herkesin bu bilgilere rahatça ulaşabilmesi için dijital ortama taşıyacağız. Bir site kurulması için alt yapı çalışmaları devam ediyor. Bu yıl sonuna kadar erişime açmayı planlıyoruz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ‘İstanbul Kültür Varlıkları Envanteri’ projesi kapsamında il genelindeki tüm tarihi eserlerin izini sürdü. 4 yıllık çalışma kapsamında resmi kayıtlarda bulunmayan binlerce eser de gün yüzüne çıkarıldı. Böylece resmi kayıtlara göre 30 bin 694 olarak bilinen kültür varlıkları sayısı 35 bine ulaştı. Tespit edilen eserlerin tek kaynakta toplanması için kitap çalışması devam ediyor. Şimdiye kadar 28 kitabın basımı yapıldı. 17 kitap üzerinde çalışmaların da tamamlanmasıyla bu yıl sonuna kadar 45 ciltlik eserin hazır hale getirilmesi ve bu eserlerin dijital ortama aktarılarak vatandaşların hizmetine sunulması planlanıyor.

İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı Kültürel Miras Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘İstanbul Kültür Varlıkları Envanteri’ projesi için tanıtım ve sempozyum programı düzenlendi. İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen programa; İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Hüseyin Tok, akademisyenler, sanat tarihçeleri, uzmanlar, araştırmacılar ile çok sayıda davetli katıldı.

BARAÇLI: “İSTANBUL’UN KÜLTÜR VARLIKLARINI ÖNEMSİYOR VE KORUYORUZ”
Programda yaptığı konuşmada projenin önemine dikkat çeken Baraçlı, “Geçtiğimiz hafta “İstanbul Türbe, Hazire ve Kabir Yerleri” hakkında yapılan envanter çalışmasının tanıtımını yapmıştık. Bugün de İstanbul’un tüm kültür varlıkları üzerine yapılan envanter çalışmasının tanıtımını gerçekleştiriyoruz. Büyükşehir olarak İstanbul’un kültür varlıklarını koruma altına alıyor, gelecek nesillere güvenle ulaştırmak için çalışıyoruz. Bu envanter çalışmaları gelecek nesillere miras bırakılacak paha biçilemez bir kültür hazinesi olmakla birlikte araştırmacılar için de önemli bir kaynak olacak. Türkiye genelinde bulunan 108 bin 813 taşınmaz kültür varlığının 35 bini, yaklaşık 3’te 1’i İstanbul’da. İstanbul’da da en çok eser Fatih’te. Tüm eserlerin aslına uygun bir şekilde restore edilmesi için de çalışma başlatacağız. Envanter çalışmaları kapsamında hazırlanan 45 ciltlik eseri dijital ortama da taşıyacağız. Böylece uzmanlar, araştırmacılar ve ilgi duyan herkes bu bilgilere rahatça ulaşabilecek. Bir site kurulması için alt yapı çalışmaları devam ediyor. Bu yıl sonuna kadar erişime açmayı planlıyoruz” dedi.

Kitap çalışmalarının yıl sonuna kadar tamamlanacağını söyleyen Tok, “İstanbul Kültür Varlıkları Envanteri’ kitap serisinin 28 cildi basıldı. 17 kitap için de çalışmalar bu yıl sonuna kadar tamamlanarak toplam 45 ciltten oluşan kitap serisi kültür hazinesine kazandırılacak” diye konuştu.

İSTANBUL’DAKİ KÜLTÜR VARLIKLARI ÜZERİNE YAPILAN EN KAPSAMLI ÇALIŞMA!
İstanbul Kültür Varlıkları Envanteri projesi; bugüne kadar İstanbul genelini kapsayan, arşivleri biraraya getiren ve sayısal veri tabanına dönüştüren en kapsamlı proje özelliğine sahip. 2015 yılında başlatılan bu çalışmayla

  • Kültür varlıklarına ilişkin tek, doğru ve güncel veri kaynağı oluşturmak
  • Kültür varlıklarının güncel durumlarını tespit etmek
  • Sorgulanabilir bir sayısal veri tabanı oluşturmak
  • Konuyla ilgili faaliyet gösteren tüm kamu kuruluşlarının ve ilgi duyan vatandaşların ortak kullanacağı bir bilgi ağı sistemini hizmete sunmak hedefleniyor.

4 yıl süren titiz çalışma kapsamında koruma uzmanı mimar, restoratör, arkeolog, şehir plancısı ve sanat tarihçilerinden oluşan 41 kişilik ekip, il genelindeki tüm tarihi eserlerin izini sürdü. Camii, han, hamam, medrese, çeşme, bina, su kemeri, anıt gibi 152 farklı türde 35 bin eser kayıt altına alındı. İBB’nin başlattığı bu çalışmadan önce, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre İstanbul’daki kültür varlıklarının sayısı 30 bin 694 olarak biliniyordu. İBB’nin arşiv araştırması ve yerinde tespit çalışmaları sonucunda bu rakam 35 bine ulaştı. 45 ciltten oluşan kitap serisinde biraraya getirilecek çalışma; araştırmacılar için eşsiz bir kaynak, gelecek nesiller için de tarihi pusula ve hafıza niteliğinde olacak.

 

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Yerel HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Bakan Gül “Uygulandıkça karşımıza çıkan sorunların çözülmesi hukuk devletinin temel görevidir” Bakan Gül “Uygulandıkça karşımıza çıkan sorunların çözülmesi hukuk devletinin temel görevidir” Adalet Bakanlığı’nın İspanya ile birlikte yürüttüğü ve AB projesi olan Ceza Adal..
Bakan Selçuk, Bakan Selçuk, "Büyük Darülaceze Aile Buluşması"na Katıldı Bakan Selçuk: "Alışılmışın Dışında Bir Sosyal Hizmet Üretiyoruz"
İş dünyasında Sürdürülebilirliğin Oscar’ları 6 yaşında İş dünyasında Sürdürülebilirliğin Oscar’ları 6 yaşında Sosyal, ekonomik ve çevresel konularda önemli etkiler yaratan başarılı sürdürüle..
DuPont, babaların 5 gün olan doğum izni hakkını 4 haftaya çıkardı DuPont, babaların 5 gün olan doğum izni hakkını 4 haftaya çıkardı DuPont, çalışanlarının aile hayatına verdiği önemi vurgulamak amacıyla insan kay..
  Ekonomi HABERLERİ
Başkan Kopuz Başkan Kopuz "toprak kalitemizi korumak elimizde” İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz: “Toprak kalitemizi korumak elimizde…..
Yumurta fiyatları bizde düştü Irak’ta yükseldi Yumurta fiyatları bizde düştü Irak’ta yükseldi Tavukçuluk sektörü “VIV Türkiye 2019 Tavukçuluk Teknolojileri Uluslararası İhtis..
‘’Mobilyada taksit süresi 18 aya çıktı, ek düzenlemelerle sektörü yüzde 40 büyütebiliriz’’ ‘’Mobilyada taksit süresi 18 aya çıktı, ek düzenlemelerle sektörü yüzde 40 büyütebiliriz’’ Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu mobilya alımlarında kredi kartı taksitl..
Nakit akışınızı doğru yönetebiliyor musunuz? Nakit akışınızı doğru yönetebiliyor musunuz? Günümüzde şirketlerinin en önem verdiği konuların başında yer alan nakit akışı y..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Gümüşhaneliler Eyüpsultan’da buluştu Gümüşhaneliler Eyüpsultan’da buluştu İstanbul Seçimlerine Destek için İstanbul’a giden Gümüşhane Heyetine İstanbul Gü..
 “Uçtan uca yerlileşme politikası hayati önem taşımaktadır’’ “Uçtan uca yerlileşme politikası hayati önem taşımaktadır’’ Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın, ASKON t..
Türk Kızılayı’ndan MNG Kargo’ya ödül Türk Kızılayı’ndan MNG Kargo’ya ödül Türk Kızılayı’nın 150. yılı özelinde hayata geçirmiş olduğu Kolide Ne Var kampan..
GÜDEF’ten gövde gösterisi GÜDEF’ten gövde gösterisi İstanbul Gümüşhane Dernekler federasyonu (GÜDEF)’in organize ettiği ve İçişleri ..
  Söyleşi HABERLERİ
“İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı “İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ, Türkiye’nin 5G’ye geçiş serüvenine katkı sunacak önemli bir etkinliğe ev sa..
‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ ‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ İlahiyatçı yazar Prof. Dr. Ömer Döngeloğlu, Kağıthane’de, ‘’Peygamber Efendimizi..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Bakan Selçuk, Engellilerde ve Yaşlılarda Dijital Dönüşüm Sempozyumu’na Katıldı Bakan Selçuk, Engellilerde ve Yaşlılarda Dijital Dönüşüm Sempozyumu’na Katıldı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanlığı D..
 Turizm sektöründe yenileme hareketinin ilk adımı yapı Fuarı’nda atıldı Turizm sektöründe yenileme hareketinin ilk adımı yapı Fuarı’nda atıldı İnşaat malzemesi ve turizm sektörü temsilcilerinden ‘yenileme’ iş birliği..
İnşaat sektörünü ateşleyecek yeni fikirler ve inovatif teknolojiler Yapı Fuarı’nda İnşaat sektörünü ateşleyecek yeni fikirler ve inovatif teknolojiler Yapı Fuarı’nda Balkanlar, BDT ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı kapsayan geniş bölgedeki e..
Global Somali Diaspora Konferansı’nın 3'üncüsü İstanbul’da Düzenlendi Global Somali Diaspora Konferansı’nın 3'üncüsü İstanbul’da Düzenlendi Ülkemizin küresel insani kalkınma hedefleri kapsamında kamu diplomasisi desteği ..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziosmanpaşa'da, yaklaşık 4 bin 400 hak..
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Ad..
Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Esenler’in yıllardır süregelen imar sorununun çözüme kavuşacağı, riskli yapıları..
  Projeler HABERLERİ
Küresel iklim değişikliği fotoğraf yarışması finalistlerinin fotoğrafları, Çöl Macerası Projesi’nde sergilendi Küresel iklim değişikliği fotoğraf yarışması finalistlerinin fotoğrafları, Çöl Macerası Projesi’nde sergilendi Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün "ÇÖL MACERASI PROJESİ" kapsamında Sarayk..
Zeytinburnu’na 26 Bin Metrekarelik “Rezerv Konut” Müjdesi Zeytinburnu’na 26 Bin Metrekarelik “Rezerv Konut” Müjdesi Zeytinburnu Beştelsiz Mahallesi’nde inşa edilecek Millet Bahçesi’nin tamamı Zeyt..
Zamanını aşan medeniyet: Özbekistan sergi ve sempozyumu açıldı Zamanını aşan medeniyet: Özbekistan sergi ve sempozyumu açıldı Türkiye’den Özbekistan’a ortak medeniyetimize bir yolculuk başlatan İnsan ve Med..
İstanbul Craft Week Şehrin Zanaat Rotaları Yeniden Keşfedilecek İstanbul Craft Week Şehrin Zanaat Rotaları Yeniden Keşfedilecek İstanbul UNESCO Tasarım Şehri projesi kapsamında hayata geçirilen İstanbul Craft..
  Spor HABERLERİ
Dört küçük pehlivan bir başpehlivana karşı Dört küçük pehlivan bir başpehlivana karşı Kağıthane Belediyesi’nin Sadabad Yaz Etkinlikleri kapsamında bu yıl 28’ncisini d..
İBB yaz spor okulları başlıyor İBB yaz spor okulları başlıyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul tarafından, 7-12 yaş arası..
Kağıthane yağlı güreşlerinde şampiyon belli oldu Kağıthane yağlı güreşlerinde şampiyon belli oldu Bu yıl 28.’si düzenlenen ve 400 güreşçinin katıldığı Kağıthane Yağlı Güreşleri’n..
 İBB’li sporcular madalya yağmurunu sürdürüyor İBB’li sporcular madalya yağmurunu sürdürüyor Türk sporunun lokomotifi İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü, uluslararası ..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu 29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu Esnaf Bülteni Dergisi’nin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ortak Akıl..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı