HABER AKIŞI

İBB İsmek, 3 Milyonu aşkın İstanbulluya meslek ve sanat eğitimi verdi

 Tarih: 05-03-2019 08:07:00  -   Güncelleme: 17-03-2019 17:39:26
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Hayat Boyu Öğrenme Merkezi İSMEK, bugüne kadar 3 milyonu aşkın İstanbulluya bilişim teknolojilerinden, dil eğitimlerine, grafik tasarımdan, müzik eğitimlerine, geleneksel sanatlardan el sanatlarına kadar pek çok alanda ücretsiz eğitim verdi.

İBB İSMEK, İstanbul’un 40 ilçesinde 242 eğitim merkezinde 752 eğitim programıyla hizmetlerini sürdürüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Türkiye’nin en büyük “Hayat Boyu Öğrenme Merkezi” İSMEK, 40 alan, 307 branş ve 752 eğitim programıyla İstanbul’un 40 ilçesinde hizmet veriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İBB Başkanlığı döneminde kurulan İSMEK, 1996 yılından bugüne 3 milyonu aşkın İstanbullu eğitim aldı. 2017-2018 eğitim döneminde 347 bin 302 kişi meslek ve sanat eğitimi aldı. 2018-2019 eğitim döneminde ise 648 bin 711 kişi eğitim başvurusu yaparken halen 250 bin 796 kişi eğitimlere devam ediyor. Kontenjan eğitim verilen kişi sayısı artıyor.

İBB İSMEK, İstanbullulara bilişim teknolojilerinden, dil eğitimlerine, grafik tasarımdan, kuyumculuk teknolojisine, müzikten sanat tasarımına, spor eğitimlerinden giyim teknolojilerine, gıda teknolojilerinden makine teknolojisine, geleneksel sanatlardan el sanatlarına kadar pek çok alanda ücretsiz eğitim hizmeti sunuyor.

3 BİN 120 ÖĞRETMEN VE 4 BİN 500 PERSONEL GÖREV YAPIYOR

İstanbul’un 40 ilçesinde toplam 242 eğitim merkezinde hizmet veren İSMEK, 40 alan altında 307 branş ve 752 programda hizmetlerini sürdürüyor. İstanbulluların yoğun ilgisini gören İSMEK’te alanında tecrübe sahibi 3 bin 120 öğretmen eğitim verirken, yaklaşık 4 bin 500’e yakın personel görev yapıyor.

İSMEK’ten eğitim almak isteyenler ilk olarak internet üzerinden online ön kayıt yaptırdıktan sonra 242 eğitim merkezinden birine kimlik fotokopisiyle gitmeleri yeterli oluyor. Zorunlu ilköğretim yaşını tamamlamış her İstanbullu İSMEK öğrencisi olabiliyor. Buna göre İSMEK’te öğrenci alt yaş sınırı 16’dır, üst yaş sınırı ise bulunmuyor. İSMEK’te ayrıca çocuklara yönelik 9-11 yaş ve 12- 16 yaş grubuna da özel eğitimler veriliyor.

TÜM TÜRKİYE’DE GEÇERLİ MEB ONAYLI BELGE VERİLİYOR

İSMEK’te kayıtlar kontenjanlar dâhilinde yıl boyu devam ediyor. Eğitimler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) belirlediği müfredat ve sürelerde veriliyor. Kısa süreli eğitimlerin yanı sıra 10 aya kadar devam eden eğitimler bulunuyor. Eğitimi başarı ile bitiren öğrencilere tüm Türkiye’de geçerli olan MEB onaylı kurs bitirme belgesi, derslere devam eden ancak yeterli başarı gösteremeyen öğrencilere ise İSMEK Sertifikası veriliyor.

 

İLERİ DÜZEY MESLEKİ EĞİTİM VE UYGULAMA FIRSATI SUNUYOR

İBB İSMEK, ücretsiz sanat ve meslek eğitimlerinin yanı sıra İstanbullulara ileri düzeyde mesleki eğitim ve uygulama fırsatı da sunuyor. İSMEK’in İstanbullulara meslek edindiren, mesleklerinde kendilerini geliştirmelerini sağlayan, alanlarında uzmanlaşma imkânı sağlayan 15 Uzmanlık Okulu bulunuyor. 

“Mesleki Uzmanlık Merkezleri’nde ileri düzeyde mesleki eğitimler sayesinde teorik anlamda meslek eğitimle birlikte, öğrencilere uygulamalı eğitim fırsatı da sunuluyor. 

Bu okullar:

•        Fırıncılık ve Pastacılık Okulu

•        Perakende Okulu

•        Çocuk Gelişimi Okulu

•        Türk İslam Sanatları Okulu

•        Mutfak Sanatları Okulları

•        Moda Okulu

•        Kişisel Gelişim Okulu

•        Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Okulu

•        Müzik ve Gösteri Sanatları Okulları

•        Bilişim Okulu

•        Muhasebe ve Finansman Okulu

•        Grafik Tasarım Okulu

•        Dil Okulu

•        İklimlendirme Okulu

İSMEK Uzmanlık okullarının yanı sıra sektör markalarıyla işbirliği eğitimleri yürütüyor. Bunlar:

•        Telekomünikasyon Eğitimleri (Türk Telekom)

•        Otomotiv Satış Sonrası Hizmet Eğitimleri (TOBFED)

•        Çanta ve Aksesuar Yapımı Eğitimi (SSD - Saraciye Sanayicileri Derneği)

 

2018-2019 DÖNEMİNDE 1063 ÖĞRENCİ İŞ SAHİBİ OLDU

İSMEK’te eğitim alan ve eğitimlerini başarı ile bitiren öğrencilerin iş hayatına katılımları ile ilgili destek olunuyor. İSMEK bünyesinde faaliyetlerini sürdüren İstihdam Rehberliği birimi sayesinde iş gücü ile işveren aynı çatı altında buluşturuluyor. Ayrıca İstihdam Rehberliği düzenlediği “Kariyer Günleri” etkinlikleri ile nitelikli işgücü arayan işveren markalarla iş arayan İSMEK öğrencilerini bir araya getiriyor. Hizmete alınması planlanan “istihdam portalı” ile de işveren ve iş arayanlar arasında online bir köprü de kurulmuş olacak.

2018-2019 eğitim döneminde (Ocak 2019 sonuna kadar) 1063 öğrenci istihdam edilirken şimdiye kadar toplam 12 bin 537 öğrenci iş sahibi oldu.

 

İNGİLİZCE VE DİKSİYON EĞİTİMLERİNE YOĞUN TALEP

İBB Hayat Boyu Öğrenme Merkezi İsmek’te en çok tercih edilen eğitimler cinsiyet ve yaşa göre farklılık gösteriyor. En çok tercih edilen eğitimler İngilizce ve diksiyon eğitimi. Pilates, fitness, bilgisayar işletmenliği, Almanca, Türk işaret dili, fotoğrafçılık, iğne oyası, emlak danışmanlığı da en çok tercih edilen diğer programlar arasında yer alıyor.

60 yaş ve üstü İstanbullular da çağın gerektirdiği teknolojik ilerlemeden geri kalmak istemiyor ve İSMEK’te tercih ettikleri eğitimlerin ilk sırasına bilgisayar eğitimini taşıyorlar.  Diğer sıraları ise guaj boya resim, İngilizce, iğne oyası eğitimleri alıyor.

EN ÇOK ÜNİVERSİTE MEZUNLARI EĞİTİM ALIYOR

Halen eğitim alan 250 bin 796 kişiye bakıldığında en fazla üniversite mezunlarının İSMEK eğitimlerini tercih ettiği görülüyor. İSMEK öğrencilerinin % 44,23’ ünü oluşturan 110 bin 654 kişinin lisans, önlisans, yüksek lisans ya da doktora eğitimini tamamlamış olduğu görülüyor. % 30,1’i oluşturan 75 bin 292 kişi lise mezunu.

İSMEK’ten eğitim alan İstanbulluların yaş aralıklarına bakıldığında ise 40 yaş ve altı grubun en fazla tercih ettiği görülüyor. % 59,7’lik kısmı oluşturan 149 bin 349 kişi 40 yaş ve altı grupta yer alıyor. 

EĞİTİMLERİ DESTEKLEYİCİ SERGİ. FUAR, ATÖLYE HİZMETLERİ VERİLİYOR

İBB İSMEK’te sanat ve meslek eğitimlerinin yanı sıra eğitim sürecini destekleyici ve tamamlayıcı nitelikteki hizmetleri de ücretsiz olarak sunuluyor. Sergi ve fuarlar, seminerler, yayınlar, öğrenci eserleri satışı, yarışmalar, konser ve atölyeler yapılıyor.

ÖĞRENCİLER ÜRÜNLERİNİ İSMEK SATIŞ MERKEZLERİNDE SATABİLİYOR

Ayrıca İSMEK’te aldıkları eğitimler ile ürün ortaya çıkaran öğrenciler, üretimlerini kazanca dönüştürmek için İSMEK’in satış merkezlerinde alıcısıyla buluşturabiliyorlar. Sultanahmet’te bulunan İSMEK Satış Sokağı, Zeytinburnu’nda Olivium AVM ve Şişhane Metro istasyonunda yer alan satış merkezlerinde ürün satışları gerçekleştiriliyor.

DEZAVANTAJLI KESİMLERE ÖZEL EĞİTİMLER

İSMEK toplumun dezavantajlı kesimlerine de (Cezaevi, Darülaceze, Hastane, Rehabilitasyon Merkezlerinde) çeşitli işbirliği eğitimleri vermektedir. Bu kapsamda 8 cezaevi, 8 hastane ve rehabilitasyon merkezi ve Darülaceze ile İSMEK bünyesinde açılan Fatih ve Arnavutköy’de bulunan 2 engelliler eğitim merkezinde eğitimler devam ediyor.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Eğitim HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Yerli ERP ile veri güvenliği sağlamak mümkün Yerli ERP ile veri güvenliği sağlamak mümkün Yerli yazılım firması CPM’in Yönetim Kurulu Başkanı Recep Palamut, Cumhurbaşkanı..
Deniz İş Kanunu Çalıştayı Deniz Ticaret Odası ve İDO öncülüğünde gerçekleştirildi Deniz İş Kanunu Çalıştayı Deniz Ticaret Odası ve İDO öncülüğünde gerçekleştirildi Deniz Ticaret Odası ve İDO öncülüğünde, denizcilik sektörünün öncü ve lider kuru..
BASF, Ayçiçeği Tohumu Pazarına Giriyor BASF, Ayçiçeği Tohumu Pazarına Giriyor BASF, Avrupa’nın lider ayçiçeği tohumu şirketi ile dağıtım sözleşmesi imzalıyor..
Avrupa Hareketlilik Haftası Başlıyor Avrupa Hareketlilik Haftası Başlıyor Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma..
  Ekonomi HABERLERİ
2019 Küresel çok boyutlu yoksulluk endeksi 2019 Küresel çok boyutlu yoksulluk endeksi 2019 Küresel Çok Boyutlu Yoksulluk Endeksi (ÇBYE), dünya genelinde yoksulluğun a..
Filistin ekonomisini yükseltmek için el ele verdiler Filistin ekonomisini yükseltmek için el ele verdiler “Ekonomimizi yükseltmek için el ele” sloganıyla düzenlenen Filistin Bölgesi'ndek..
Filistinli iş insanları zirvesi yapıldı Filistinli iş insanları zirvesi yapıldı Filistin’i ekonomik alanda ayağa kaldırmaya çalışan iş adamları ve iş kadınları ..
BASF, Ayçiçeği Tohumu Pazarına Giriyor BASF, Ayçiçeği Tohumu Pazarına Giriyor BASF, Avrupa’nın lider ayçiçeği tohumu şirketi ile dağıtım sözleşmesi imzalıyor..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
TİM’den 15 Temmuz Şehitlerine özel anma TİM’den 15 Temmuz Şehitlerine özel anma 15 Temmuz hain darbe girişiminin 3. yıl dönümünde Türkiye İhracatçılar Meclisi (..
Kızılay, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde meydanlarda olacak Kızılay, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde meydanlarda olacak Kızılay, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde demokrasi ve istikbaline s..
Güçlü Demokrasi, Güçlü Türkiye’nin Teminatıdır Güçlü Demokrasi, Güçlü Türkiye’nin Teminatıdır Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Ayşem Sargın, “15 Temmuz’da Tü..
Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’ndan Öğrencilere Yerli ve Milli Destek Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’ndan Öğrencilere Yerli ve Milli Destek “Milli Teknoloji Hamlesi” sloganıyla yola çıkan ve Türkiye’nin teknoloji üreten ..
  Söyleşi HABERLERİ
“İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı “İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ, Türkiye’nin 5G’ye geçiş serüvenine katkı sunacak önemli bir etkinliğe ev sa..
‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ ‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ İlahiyatçı yazar Prof. Dr. Ömer Döngeloğlu, Kağıthane’de, ‘’Peygamber Efendimizi..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Aydınlatma Sektörü, IstanbulLight İle Dünya Pazarlarına Açılıyor Aydınlatma Sektörü, IstanbulLight İle Dünya Pazarlarına Açılıyor 2018 yılında yüzde 4,7 artışla 466 milyon dolar ihracat rakamlarına ulaşan aydın..
Türk zeytin ve zeytinyağını Amerikalılar çok sevdi Türk zeytin ve zeytinyağını Amerikalılar çok sevdi Türk zeytinyağı sektörü, ihracatında açık ara lider pazar konumunda olan ve yıll..
Gıda ve gastronomi sektörü WorldFood İstanbul Fuarı’nda buluşuyor Gıda ve gastronomi sektörü WorldFood İstanbul Fuarı’nda buluşuyor Türk gıda sektörünün uluslararası buluşma noktası olan 27. Uluslararası Gıda Ürü..
İMDER 15’inci BICES Fuarı için geri sayıma başladı İMDER 15’inci BICES Fuarı için geri sayıma başladı Avrupa Birliği üye ülkeleri de dahil olmak üzere toplam 133 ülkeye ihracat gerçe..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Bakan Kurum: “Gaziosmanpaşa’da Yıl Sonuna Kadar 4 Bin 400 Konutun Temelini Atacağız” Bakan Kurum: “Gaziosmanpaşa’da Yıl Sonuna Kadar 4 Bin 400 Konutun Temelini Atacağız” Gaziosmanpaşa’da 13 bölgede kentsel dönüşümün startını verdiklerini belirten Çev..
Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziosmanpaşa'da, yaklaşık 4 bin 400 hak..
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Ad..
  Projeler HABERLERİ
Şehirleri onlara hayat oluyor Şehirleri onlara hayat oluyor Esenler'de yaşayan engelliler, kronik hastalığı olan vatandaşlar ve yaşlılar, “Ş..
Türktraktör ‘Geleceğim Güvende Projesi’ ile yeni nesil ustalar yetiştiriyor Türktraktör ‘Geleceğim Güvende Projesi’ ile yeni nesil ustalar yetiştiriyor TürkTraktör’ün, otomotiv sektörünün ‘Satış Sonrası Hizmetler’ alanında duyduğu ‘..
Bayrampaşa Belediyesinin Projesine AB’den büyük hibe Bayrampaşa Belediyesinin Projesine AB’den büyük hibe Bayrampaşa Belediyesi, “Sağlık Sporda, Bağlan Hayata” isimli projesiyle Avrupa B..
Türkiye plastik ambalaj geri dönüşüm hedefi konusunda Avrupa’dan en az 5 yıl ileride Türkiye plastik ambalaj geri dönüşüm hedefi konusunda Avrupa’dan en az 5 yıl ileride ÇEVKO Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı Genel Sekreteri Mete ..
  Spor HABERLERİ
İBB’li milli sporcular yaz olimpiyatlarında altın madalya kazandı İBB’li milli sporcular yaz olimpiyatlarında altın madalya kazandı İtalya’da düzenlenen Dünya Üniversiteler Yaz Olimpiyat Oyunlarında, Türk Milli T..
Fatihli Çocuklar Yaz Tatilini Sporla Değerlendiriyor Fatihli Çocuklar Yaz Tatilini Sporla Değerlendiriyor Başkan Turan, “Spor sağlıklı ömür sürmek için geçici bir hobi değil, yaşam biçim..
Boğaz’da Kulaç Şöleni İçin Geri Sayım Başladı Boğaz’da Kulaç Şöleni İçin Geri Sayım Başladı İstanbul Boğazı, Dünya’nın üçte birini buluşturacağı dev organizasyon için geri ..
Genç satranççılardan nefes kesen şampiyonluk mücadelesi Genç satranççılardan nefes kesen şampiyonluk mücadelesi Genç satranççılardan nefes kesen şampiyonluk mücadelesi… Türkiye Satranç Federas..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı