HABER AKIŞI

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: Yeniden değerleme oranını optimum çözümle belirleyeceğiz

 Tarih: 05-11-2018 17:10:00
Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, yeniden değerleme oranına ilişkin, "Belirlenecek oran için 2019 enflasyonla mücadele ve bütçe dengesi kapsamında optimum çözümle ilerleyeceğimizi göreceksiniz." dedi.

ANKARA (AA) - Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, A Para televizyonunda katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Son dönemde başta enerji olmak üzere fiyatlarda aşağı yönlü bir düşüşün başladığını ifade eden Albayrak, Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı'nın ekim ayındaki etkinliği sınırlı da olsa pozitif etkiyi gördüklerini, kasım ve aralıkta bu etkinin artarak devam edeceğini belirtti.

Albayrak, açıklanan 4 sektördeki vergi düzenlemelerinin enflasyonla mücadeleyi çok güçlü bir şekilde etkileyeceğini dile getirerek, bunların alt sektörlerini de takip ettiklerini vurguladı.

Hem mali disiplin hem de fiyat istikrarının dengeli bir şekilde sürdürüleceğini belirten Albayrak, "Arabayı frene basarak durdurmayacağız. El freniyle bir yavaşlama söz konusu değil." diye konuştu.

Albayrak, Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı'na verilen desteklerde tahmin ettiklerinin de ötesinde bir rakama ulaştıklarını dile getirerek, çok güçlü müdahalelerle çok hızlı bir normalleşme sürecini yakaladıklarını ifade etti.

Enflasyonla mücadele kapsamında bankaların faiz indirimlerinin devam etmesini bekleyip beklemediklerinin sorulması üzerine de Albayrak, "İşin tabiatı gereği zaten bu noktaya gelmek zorunda." dedi.

Albayrak, bu normalleşmelerin en önemli adımlarından birisinin bankacılık sektöründe somut bir şekilde başladığına dikkati çekerek, "Özellikle kredi maliyetlerinin aşağı düşürülmesiyle ilgili katkı vermeye çalışıyoruz. Bu ekosistem normalleşmeye başladığı zaman iktisadi faaliyet bugün dünden daha iyi, yarın da bugünden çok daha güçlü bir noktaya kavuşacak. Bu süreçte de olumlu bir noktadayız, bankacılık sektörü açısından bakıldığında da iyileşmeyi ekim ayında görmeye başladık kasımda daha da iyi olacak. Önümüzdeki dönemde hazine ihaleleri, piyasa likiditesi bunlarla ilgili atılacak adımlara ilişkin süreci çok daha güçlü bir şekilde göreceksiniz. Emin olun özellikle Hazine anlamında çok daha aktif bir dönem bizi bekliyor." ifadelerini kullandı.

Yeniden değerlemede "optimum" çözüm

Albayrak, bugün açıklanan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi rakamlarıyla hesaplanan yeniden değerleme oranının yüzde 23,73 olduğunun hatırlatılması ve bu rakamda bir değişiklik düşünüp düşünmediklerinin sorulması üzerine de geçen dönemin mevsimsel, birkaç aya bağlı oluşturduğu normal dışı durum nedeniyle bu süreçte gerekli adımları atacaklarını bildirdi.

Aldıkları tedbirleri, getirdikleri vergi indirimlerini bütçe disiplininden taviz vermeden gerçekleştirdiklerini ifade eden Albayrak, bütçe açısından yıl sonu hedeflerine doğru seyrin olumlu olduğunu söyledi.

Albayrak, yeniden değerleme oranına ilişkin, "Burada belirlenecek oran için 2019 enflasyonla mücadele kapsamında da bütçe dengesi kapsamında da en optimum, en doğru çözümle ilerleyeceğimizi göreceksiniz, yakında açıklayacağız. Detaylı çalışmalar devam ediyor." dedi.

"Bütçe disiplininde hedeflerimizin arkasındayız"

Yeni Ekonomi Programı'nda da önemli başlıklardan birinin katma değerli ihracat ile büyümek olduğunun altını çizen Albayrak, ihracat ve ithalat rakamlarına bakıldığında bir normalleşme ve dengelenme sürecinin doğru bir stratejiyle güçlü bir şekilde devam ettiğinin görüldüğünü bildirdi. Albayrak, bunun en iyi etkisini ekim ayının kırılımına bakıldığında ihracatın ithalatı karşılama oranıyla gördüklerini ifade ederek, "İhracatın ithalatı karşılama düzeyi yüzde 97 ile çok güçlü bir noktaya geldi. Şimdi bu ithalatın ciddi daraldığı ama ihracatın da yüzde 13 civarında büyüdüğü bir resimde gerçekleşti. Ben burada tüm ihracat sektörünü Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan'ın şahsında tebrik ediyorum. Çok önemli güzel bir performans, gece gündüz demeden yoğun bir çalışma süreci ve bunun meyvelerini toplamaya başlıyoruz." diye konuştu.

Önemli noktalardan birinin katma değerli üretim olduğuna işaret eden Albayrak, katma değerli üretim ve ihracat anlamında da somut bir iyileşme sürecinin görüldüğünü, bu normalleşme sürecinin güçlü neticelerinin ortaya konulduğunu ve bunun devam edeceğini belirtti.

Albayrak, vergi düzenlemelerinin bütçeye yükünün sorulması üzerine de söz konusu indirimlerin vergi tahsilatları üzerinde de olumlu etki göstereceğini, böylelikle bütçeye katkısının olacağını belirtti.

Gelir kısmında da gerek imar barışı gerek bedelli askerli gerek de diğer konularda belirlenen rakamların üzerinde performans sergilendiğini belirten Albayrak, bütçe disiplininde hedeflerinin arkasında olduklarını bildirdi.

"Türkiye-ABD ilişkileri uzun yıllara dayanıyor"

Albayrak, yaptırımların kaldırılması sonrasında ABD ve Türkiye arasındaki ilişkilerin nasıl etkileneceğine ilişkin soru üzerine de şunları kaydetti:

"Bu tip olaylar her zaman her ülke arasında yaşanabilir, bazen yağmurlu, bazen fırtınalı olur, bazen güneşli, bazen parçalı bulutlu olur. Bu devletlerin ilişkisi hep böyle devam eder. Mümkün olduğunca aklıselim, rasyonel aklı ve ülkelerin menfaatlerini üstte tutacak şekilde yürütmemiz gerekir. Türkiye-ABD ilişkileri de uzun yıllara dayanıyor. Bu sürecin normalleşmeye girmesi de gayet doğal bir şekilde karşılanmalı. Bu noktada, bu yaptırımların karşılıklı kalkması olumlu bir adım. Bundan sonraki süreçte de bu olumlu adımları devam ettirmemiz lazım."

"Halkbank ile ilgili beklentimiz olumlu"

ABD'deki Halkbank sürecine ilişkin soruyu da yanıtlayan Albayrak şöyle konuştu:

"Muhatabımız bakanla ben bir görüşme yaptım, gayet olumlu, yapıcı, pozitif görüşmemiz oldu. Zaten daha önceden görüştüğümüz süreçlerle ilgili karşılıklı fikir alışverişlerinde bulunduk. Biz özellikle Halkbank'ın mevcut durumuyla alakalı gerek hukuk bürosunun bugüne kadar yaptığı çalışmayla alakalı gerek ilgili analiz firmasının yaptığı detaylı analiz ve çalışmalardan sonra gerek 1. sınıf gerek 2. sınıf farklı farklı seviyelerdeki yaptırımın ihlali ile alakalı raporların detaylarında ki hiçbir şekilde 'Halkbank'ın yaptırımları ihlal etmediğini' ortaya koyan raporlar bunlar, gayet somut güçlü duruşumuzu ifade ettik. Raporları gerek ilişkili arkadaşlar gerek çalıştığımız avukatlık firması belgeleri, raporları süreç içinde sağlamaya devam etti. Yeni raporlar, istenen bilgiler varsa onların da verileceğini ifade ettik. Bu noktada kendisi bu süreci yakın bir şekilde takip edeceği yönünde bir görüşmemiz oldu. Bu süreçle ilgili bizim beklentimiz gayet olumlu. Çünkü taraflar paydaşlar tarafından da bu süreçle ilgili yapılan tüm analizler çalışmalar ve raporlarında bu söylediğimiz tezin ne kadar haklı olduğunu ortaya koyan raporlar. Bunları da gayet hukuk içinde gayet aklıselim rasyonel siyaset içinde bir iletişim ortaya koyduk. Halkbank sürecinin gelişmelerini önümüzdeki günlerde göreceğiz, yakın bir şekilde takip etmeye ve yolumuzda inşallah emin ve güçlü adımlar atmaya devam edeceğiz."

Albayrak, ABD'nin İran'a uygulayacağı yaptırımların Türkiye'ye etkisinin ne olacağı, Türkiye'nin yaptırımlardan muaf tutulup tutulmayacağının sorulması üzerine de "Bize gelen bilgiler özellikle petrol anlamında olsun doğal gaz anlamında olsun, bu 8 ülkeden birisinin Türkiye olduğu yönünde." dedi.

Muhabir: Merve Özlem Çakır, Sevgi Ceren Gökkoyun, Mustafa Çalkaya

  Kaynak: Anadolu Ajansı
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
İngiltere'de 'Brexit günü' İngiltere'de 'Brexit günü' İngiliz kabinesi AB ile varılan Brexit anlaşmasını görüşmek üzere bugün özel gün..
Meteorolojiden sağanak ve kar uyarısı Meteorolojiden sağanak ve kar uyarısı İstanbul ve Antalya çevrelerinde yarın sağanak, Kütahya, Bilecik, Eskişehir, Kar..
Irak'ın kuzeyinde 4 terörist etkisiz hale getirildi Irak'ın kuzeyinde 4 terörist etkisiz hale getirildi Irak'ın kuzeyindeki Metina bölgesine düzenlenen hava harekatında, üs bölgelerine..
Lastik-İş Genel Başkanı Karacan son yolculuğuna uğurlandı Lastik-İş Genel Başkanı Karacan son yolculuğuna uğurlandı Sakarya'nın Arifiye ilçesindeki lastik fabrikasında uğradığı silahlı saldırı son..
  Ekonomi HABERLERİ
Ticaret Bakanı Pekcan: Esnaf ve sanatkarın faiz yükü hafifletilecek Ticaret Bakanı Pekcan: Esnaf ve sanatkarın faiz yükü hafifletilecek Ticaret Bakanı Pekcan, "Kooperatifler tarafından uygulanacak gecikme faizi oranı..
Bilim insanlarını yurda döndürecek politika hayata geçiyor Bilim insanlarını yurda döndürecek politika hayata geçiyor Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "Bilim insanlarımızın yurda dönüşüne katkı sa..
Borsa güne düşüşle başladı Borsa güne düşüşle başladı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,19 değer kaybıyla 92.530,56 pua..
İSO Başkanı Bahçıvan: Alınan tedbirler piyasalarda canlanma oluşturdu İSO Başkanı Bahçıvan: Alınan tedbirler piyasalarda canlanma oluşturdu İSO Başkanı Bahçıvan, "Dövizin mutlaka dengeye oturması çok önemliydi, şu anda b..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
MÜSİAD Ortadoğu’da temsilcilikler açıyor MÜSİAD Ortadoğu’da temsilcilikler açıyor Dünyanın her noktasına ulaşma hedefiyle faaliyetlerine devam eden MÜSİAD son ola..
İTO Başkanı Avdagiç: ‘Kısa Çalışma, firmaları dövize karşı koruma çemberine aldı’ İTO Başkanı Avdagiç: ‘Kısa Çalışma, firmaları dövize karşı koruma çemberine aldı’ “Kısa Çalışma Ödeneği, döviz dalgalanması gibi dönemsel şoklarda işten çıkarmal..
AKUT Kar Sporları Branşı Altyapı Sporcuları Sezonu Açtı AKUT Kar Sporları Branşı Altyapı Sporcuları Sezonu Açtı AKUT Spor Kulübü Kar Sporları branşımızdaki alt yapı sporcuları, sezonu açtılar...
Dr. Kerem Kınık, Çin’de uluslararası insani işbirliğinin önemini anlattı Dr. Kerem Kınık, Çin’de uluslararası insani işbirliğinin önemini anlattı Uluslararası İnsani İşbirliği Semineri’ne katılan Uluslararası Kızılhaç Kızılay ..
  Söyleşi HABERLERİ
Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Katılım Bankası, olarak yeniden doğan ve bu doğumda büyük emek ve ..
İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı Türkiye’nin önemli başarılara imza atan gençlik oluşumlarından olan İstanbul Gen..
Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı tüm uyarı, aldığı tüm önlemlere rağmen kontrolsüz k..
Sektöre kadın eli değdi Sektöre kadın eli değdi Türkiye Takım Tezgahları Sektörünün kadınların iş hayatına katılımının bir terci..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Esenler Belediyesi Yayınları TÜYAP'ta Esenler Belediyesi Yayınları TÜYAP'ta Esenler Belediyesi Şehir ve Kültür Yayınları, 37. Uluslararası TÜYAP Kitap Fuarı..
23. EMITT Fuarı 31 Ocak’ta Kapılarını Açıyor 23. EMITT Fuarı 31 Ocak’ta Kapılarını Açıyor Dünyanın en büyük turizm fuarları arasında yer alan ve 31 Ocak – 3 Şubat tarihle..
TÜYAP Adana 12. uluslararası tarım ve sera-bahçe fuarına yoğun ilgi TÜYAP Adana 12. uluslararası tarım ve sera-bahçe fuarına yoğun ilgi Çukurova’nın tek uluslararası fuarı olma özelliği taşıyan TÜYAP Adana 12. Ulusla..
28. İstanbul Sanat Fuarı açıldı 28. İstanbul Sanat Fuarı açıldı TÜYAP 37. ULUSLARARASI İSTANBUL KİTAP FUARI ve ARTİST 2018 açıldı
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Sarıgöl’de Kentsel Dönüşüm Konutları 2019 Yılında Teslim Edilmeye Başlıyor Sarıgöl’de Kentsel Dönüşüm Konutları 2019 Yılında Teslim Edilmeye Başlıyor Mahalle Buluşmaları kapsamında Sarıgöl Mahallesi sakinleriyle bir araya gelen Ba..
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İmar barışı vatandaşın sorunlarını çözerken, kentsel dönüşüme ivme kazandıracak..
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” Beykoz’da düzenlenen “Tokatköy Şehri- Sitare Yerinde Dönüşüm Tanıtım Programı ve..
  Projeler HABERLERİ
MISTI Projesinin 2. yılı tamamlandı MISTI Projesinin 2. yılı tamamlandı Limak Vakfı tarafından fon desteği sağlanan Boğaziçi Üniversitesi ve Massachuset..
Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı’nın İngiltere’deki merkez ofisi Ant Yapı UK; 20-22 Eaton Place Konut Pr..
Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin 100 günlük eylem planı kapsamında y..
‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ ‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ Pompa sektörünün en büyük firmalarından Türk UNOPOMP, elektrik faturalarının hız..
  Spor HABERLERİ
Beşiktaş'ta Tolgay Arslan süresiz kadro dışı Beşiktaş'ta Tolgay Arslan süresiz kadro dışı Beşiktaş Kulübü, futbolcusu Tolgay Arslan'ı disiplinsiz davranışları nedeniyle s..
Beşiktaş'ta Adem Ljajic beklentileri karşılayamadı Beşiktaş'ta Adem Ljajic beklentileri karşılayamadı Adem Ljajic, siyah-beyazlı formayla çıktığı 9 resmi karşılaşmada etkili olamadı...
Kenan Karaman A Milli Futbol Takımı'na çağrıldı Kenan Karaman A Milli Futbol Takımı'na çağrıldı Almanya'nın Fortuna Düsseldorf ekibinde forma giyen Kenan Karaman, A Milli Futbo..
Down Sendrom Futsal A Takımı, galibiyetle başladı Down Sendrom Futsal A Takımı, galibiyetle başladı Milli takım, İtalya'da gerçekleştirilen Down Sendromlu Özel Sporcular Futsal Avr..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
Mustafa İçöz: “Trafikten men edilen aracın kimliği de yok edilmeli!” Mustafa İçöz: “Trafikten men edilen aracın kimliği de yok edilmeli!” İstanbul Ticaret Odası (İTO) Motorlu araçların tamir, bakım, üretim ve montaj ko..
Nuri Özelmacıklı: “İmar Barışı süresi uzatılarak harçlar taksitlendirilmeli” Nuri Özelmacıklı: “İmar Barışı süresi uzatılarak harçlar taksitlendirilmeli” Türkiye’nin en büyük ve en çok şubesi olan Gayri Menkul Danışmanlık Firmalarında..
27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti 27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf bülteni Dergisinin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf buluşmaları Kızılay Gen..
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı