HABER AKIŞI

Hakkı İsmet Aral; “Gıda İsrafını Engelleme Proje Yarışması’nın süresi uzatıldı!”

 Tarih: 26-12-2020 03:20:58
  HABER VİDEOSU
İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakkı İsmet Aral, Esnaf Bülteni Dergisinin gerçekleştirdiği LONCA İş Sohbetlerinde Gıda israfının Dünyada ve Ülkemizde ulaştığı boyutları çok çarpıcı rakamlarla açıkladı.

İsmet Aral Esnaf Dergisinin Youtube ve Facebook sayfalarından yapılan canlı yayında Eşref Küçükateş ile gerçekleştirdiği sohbette alınması gereken önlemler ve İSTİB olarak yaptıkları bilinçlendirme çalışmalarından da bahsetti.

Aral; İstanbul Ticaret Borsası’nın (İSTİB), gıda israfının azaltılmasını hedefleyen “Gıda İsrafını Engelleme Projesi’ kapsamında üniversite öğrencileri arasında başlattığı “Gıda İsrafını Engelleme Proje Yarışması’nın süresinin uzatıldığını söylediği LONCA İş Sohbetlerinde yarışmayla ilgili bilgilendirme de yaptı.

Hakkı İsmet Aral özetle şunları söyledi; “Türkiye genelinden üniversite öğrencilerinin katılabildiği ödüllü yarışmaya, başvurular devam ediyor. Öğrenciler, toplam 65 bin lira ödüllü yarışmaya bireysel veya takım olarak katılabiliyorlar.

İstanbul Ticaret Borsası’nın “Gıda İsrafını Engelleme Projesi” kapsamında kamuoyunda gıda israfı konusuna dikkat çekmek amacıyla düzenlediği “Gıda İsrafını Engelleme Proje Yarışması’nın başvuru süresi 30 Haziran 2021 tarihine uzatıldı.” Birinciye 30 bin TL ödül verilecek olan yarışma için başvurular 1 Mayıs 2020 tarihinde kabul edilmeye başlandı. Yarışma sonunda ikinciye 15 bin, üçüncüye 10 bin verilirken 5 bin TL’lik iki mansiyon ödülüyle toplam 65 bin TL’lik ödül dağıtılacak.

İSTİB’in düzenlediği “Gıda İsrafını Engelleme Proje Yarışması”na Türkiye genelinden üniversiteli gençler katılabiliyor. Kamuoyunda gıda israfı konusuna dikkat çekecek, farkındalık oluşturacak ve “Gıda İsrafına Dur” diyecek projelerle başvurular sürüyor. 

Gençler İSTİB ile “Gıda israfına dur” diyor

Yarışma, üniversite öğrencilerinin hangi bölümde olurlarsa olsun bireysel veya takım olarak katılabilecekleri ve multidisipliner yaklaşımı destekleyen bir yarışma olacak. Gıda israfına son vermek üzere geliştirilecek olan proje, İSTİB bünyesinde belirlenecek jüri tarafından “özgünlük/yenilikçilik”, ”yöntem ve süreç”, “uygulanabilirlik ve/veya kullanılabilirlik”, “katma değer ve/veya yaygın etkisi” esasları doğrultusunda değerlendirilecek.”

İstanbul Ticaret Borsası’nın (İSTİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmet Aral  sürdürülebilir gıdanın geleceği için “GIDA İSRAFINA SON!” mottosuyla İSTİB olarak yola çıktıkları bu sosyal sorumluluk projesinde her şeyden önce toplumsal bilinç oluşturmayı hedeflediklerini ve sürdürülebilirlik için gıda israfının önemine dikkat çektiklerini belirtti. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) raporuna göre, her yıl yaklaşık 1 trilyon dolarlık gıdanın, tüketicilere henüz ulaşmadan kaybedildiği bilgisini aktardı. Bu, dünyadaki gıdanın 3’te 1’inin çöpe atılması anlamına geliyor. Türkiye’de ise yılda 33 milyon ton çöp toplanıyor ve bunun 14,5 milyon tonunun gıda olduğu öngörülüyor.

CANLI YAYIN VİDEO LİNKİ: https://www.youtube.com/watch?v=ZqFi0q51T78

  Bu haber 7188 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda-Birlik HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı