HABER AKIŞI

GOP’ta Kentsel Dönüşümün yolunda olduğunu gördük

 Tarih: 03-09-2016 02:09:00  -   Güncelleme: 13-11-2016 22:02:00
Her ay düzenli olarak yapılan Gaziosmanpaşa Çalıştay’ında Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Bülbül Gaziosmanpaşa’daki “Kentsel Dönüşüm ve Ulaşım” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Gaziosmanpaşa Kaymakamı Yaşar KARADENİZ, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin USTA, Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet AKKAYA, Belediye Bşk. Yrd. Zekeriya EROĞLU, Gaziosmanpaşa CHP İlçe Başkanı Yılmaz YILDIRIM ile BBP İlçe Başkanı Fedai KARAKOL başta olmak üzere Kaymakamlığa ve Belediye’ye bağlı Müdürler, Muhtarlar, STK temsilcilerinden oluşan çalıştay gurubu Belediye Bşk. Yrd. Ahmet Bülbül’ün sunumunu dikkatle takip etti.

Gaziosmanpaşa’yı İstanbul Büyük Şehirde göreve başladığı 20 yıl öncesinden beri tanıdığını ve çözülen, çözülemeyen, çözüm bekleyen tüm sorunlarını uzun yıllardır bildiğini ifade eden Ahmet BÜLBÜL, yaptığı sunumla da Gaziosmanpaşa’nın her karışına ne kadar hakim olduğunu gösterdi.

Gaziosmanpaşa’daki Kentsel Dönüşümün tüm yetkilerinin kendilerinde olması nedenini açıklayan Ahmet Bülbül: ”Riskli alan ilan edilen Kentsel Dönüşüm Bölgelerinde tüm yetkilerin ilgili kanunla ya TOKİ’ye veya ilçe belediyesine veriliyor” dedi.

Ahmet Bülbül sunumunda 1 ay içinde temel atılacağı müjdesi ile birlikte özetle şu bilgileri verdi:

Gaziosmanpaşa’da 14 Bölgede Riskli Alan ilan edilerek başlamış olan Kentsel Dönüşüm ilçenin % 33’üne tekabül ediyor. Bu kadar büyük bir alan dünyanın hiçbir yerinde bir seferde başlatılmış değil. Yurt dışındaki sempozyumlarda yaptığımız sunumlarda hangi problemleri aşarak geldiğimiz son durumu anlattığımızda herkes çok şaşırıyor ve bizi kutluyor.

14 Bölgeyi tek tek anlatan Bşk. Yrd. Bülbül Yıl sonuna kadar 4 bölgede temel atılacağını,

Sarıgöl Mahallesi İslambey Caddesi üzerindeki Bölge 2’de bir ay içinde temel atacakları müjdesini verdi. Kendilerini en çok oyalayanın ve zaman kaybettirenin ise tamamen siyasi içgüdülerle açılmış olan davalar olduğu kadar 20 yıl geçmişe uzanan çeşitli toprak ve arazi davaları olduğunu söyledi. Vakıf arsaları ile arsa uyuşmazlığı ve miras davalarının sonucunu beklemek zorunda kaldıklarını belirten Bülbül buna birde hakkını alamayacağı konusunda kandırılan vatandaşların açtığı davalar eklenince süreç uzuyor dedi.

Bizimle anlaşmayan bir vatandaşımız çok büyük zarar etti:

Açılan davalardan birisine çarpıcı bir örnek veren Bülbül 1 ay içinde temelini atacağımız bölgede bir kişi bizi 6-7 ay uğraştırdı. Kendilerine yaptığımız tüm teklifleri geri çeviren ve kabul etmeyen bu vatandaşa Acele Kamulaştırma kanunun uygulamak zorunda kaldık. Şu anda eline bizim teklifimizin 5 veya 6’da 1’i bile geçmiyor. Bunu üzülerek söylüyorum ancak bizimle anlaşan ve evlerinin yapılmasını bekleyen 400 hak sahibinin hakkını korumak ta bizim görevimiz.

Mahalle Kültürü hakim olacak 120 BİN araçlık otopark olacak:

Bülbül, site tarzı yaşam alanı yapmadıklarını, bina güvenliğinin bina giriş kapısından başlayacağını belirtti. Bu şekilde yapılan bütün binalarda kendilerine ait spor, konferans, toplantı, sohbet alanları olacak. Ancak bina çevresindeki alanların tamamı tüm Gaziosmanpaşalıya açık olacak dedi. Her dairenin muhakkak en az 1 otopark alanı olacağını belirten Bülbül Kentsel Dönüşüm tamamlandığında Gaziosmanpaşa’nın 120 BİN araçlık kapalı otopark sahibi olacağını söyledi.

Yeni Metro güzergahları Gaziosmanpaşa’yı ulaşım sorunu olmayan bir ilçe konumuna getirecek:

Kentsel Dönüşüm ve Ulaşım ile ilgili sunumunu slayt eşliğinde sunan ve animasyon gösterileri ile süsleyen Ahmet Bülbül’ün Gaziosmanpaşa’dan geçecek Yeni metro güzergahları ve teleferikle ilgili söyledikleri ise herkesi heyecanlandırdı. Proje tamamlandığında Gaziosmanpaşalı 3. Havaalanı dahil İstanbul’un her yerine artık Metro ile gideceği müjdesini verdi.

Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta’da sunum bittikten sonra önemli açıklamalar yaptı:   

Türkiye’de bizim geldiğimiz noktada başarıya ulaşmış başka bir il veya ilçe yok diyerek söze başlayan Usta Kentsel Dönüşüm ve Ulaşım’la ilgili şu bilgileri verdi: “Şu il veya ilçede sizden çok ilerdeler denildiğinde hemen gidiyoruz. Şimdiye kadar nereye gittiysek bizden çok geride olduklarını gördük. Kimi yerlerde binalar yükseliyor ancak master planları veya sosyal donatı alanları planlanmamış olduğunu görüyoruz. Bazı yerlerde binalar bitme aşamasına gelmiş ancak kime ne verecekleri henüz belirlenmemiş olduğunu görüyoruz. Tüm Türkiye’nin gözü bize çevrilmiş durumda çünkü Kentsel Dönüşüm’le ilgili bir sorununu çözmek için hangi il veya ilçe yetkilileri Ankara’ya gitse biz referans gösteriliyoruz. Bizim önümüzde en önemli engeller davalar ile yürütmeyi durdurma kararları. Yürütmeyi durdurma olmayan bölgelerde Kentsel dönüşümün gerçekleşmesi için gerekli olan tüm 1000’lik 5 Binlik ve Master planlarımızda istediğimiz noktadayız” dedi.

Gaziosmanpaşa’nın nüfusu en fazla 750 BİN olacak:

Hasan Tahsin Usta: “Gaziosmanpaşa Kentsel Dönüşüm’ü tüm Türkiye’ye model olacak nitelikte. Bu kadar bina yapılıyor bu kadar insan nerede yaşayacak. Okul, cami, sosyal donatı alanları, kanalizasyon, su, yol kime yetecek deniyor. Gaziosmanpaşa’nın nüfusu şu anda 501.546 Meri İmar Planlarına göre yapılaşma sağlanmış olsa nüfusun 850-900 BİN civarında sabitleneceği öngörülüyor. Bizim yaptığımız MASTER PLANLARDA Gaziosmanpaşa’nın tamamında Kentsel Dönüşüm gerçekleştikten sonra bile nüfusumuz en fazla 750 BİN olacak. MASTER Planlarımız okul, cami, sosyal donatı alanları, kanalizasyon, su, yol, spor salon ve alanları her şey ama her şey 750 BİN kişinin yaşayacağı bir şehre göre hazırlanıyor. Yani hem alan hem de bina olarak Gaziosmanpaşa en fazla 750 BİN kişinin yaşayacağı bir şehir olacak” dedi.

Çalıştay Üyeleri: Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşümün yolunda olduğunu gördük, olumsuz söylemler 3. Köprü’nün açılış günü bile oldu:

Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ve Yardımcısı Ahmet Bülbül tarafından Çalıştay üyelerinin sorduğu sorular cevaplandıktan sonra yapılan önerilerin ardından program sona erdi.

Çalıştay üyelerinin ortak açıklaması ise bu sunumla Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşümün yolunda olduğunu gördük, olumsuz söylemler 3. Köprü’nün açılış günü bile oldu. Aksaklıklar her işte olur, böyle büyük bir dönüşümde olması çok doğal, dedikodulara inanmamak gerektiği konusunda görüş birliği içinde olduklarını belirttiler. Çalıştay üyeleri Başkan Yardımcısı Ahmet Bülbül’e doyurucu ve her açıdan bilgilendirici sunumundan dolayı teşekkür ettiler.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Fransız 'seyyah'tan öğrencilere hadisli çevre mesajı Fransız 'seyyah'tan öğrencilere hadisli çevre mesajı Çevre kirliliğine dikkati çekmek için güneş enerjili bisikletiyle dünya turuna ç..
En parlak galaksi W2246-0526 komşularını yiyor En parlak galaksi W2246-0526 komşularını yiyor Evrendeki en parlak galaksi W2246-0526'nın üç küçük komşusunun kütlesinin nerede..
Elbistan ve Ünye Belediye Başkanları görevlerinden uzaklaştırıldı Elbistan ve Ünye Belediye Başkanları görevlerinden uzaklaştırıldı İçişleri Bakanlığından, haklarında yürütülen soruşturma kapsamında Elbistan Bele..
Alaattin Çakıcı ile irtibatlı 24 şüpheliye gözaltı Alaattin Çakıcı ile irtibatlı 24 şüpheliye gözaltı Organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı ile irtibatlı olduğu belirlenen 24 şü..
  Ekonomi HABERLERİ
Yeni nesil Milli Piyango bileti Yeni nesil Milli Piyango bileti Klasik Milli Piyango biletlerinin yanı sıra artık sayısal oyun bayilerindeki mak..
Sanayi üretim rakamları açıklandı Sanayi üretim rakamları açıklandı Sanayi üretimi eylülde bir önceki aya ve geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 a..
resim yok Borsa güne yükselişle başladı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haftanın son işlem gününe yüzde 0,52 değer k..
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: Türkiye'nin onay vermediği hiçbir projeye izin vermeyeceğiz Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: Türkiye'nin onay vermediği hiçbir projeye izin vermeyeceğiz Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Türkiye'nin onay vermediği hiçbi..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
TÜSAD, sigara uyarısında bulundu TÜSAD, sigara uyarısında bulundu Etkin tütün kontrolü ile yılda 110 bin ölüm önlenebilir
MÜSİAD Ortadoğu’da temsilcilikler açıyor MÜSİAD Ortadoğu’da temsilcilikler açıyor Dünyanın her noktasına ulaşma hedefiyle faaliyetlerine devam eden MÜSİAD son ola..
İTO Başkanı Avdagiç: ‘Kısa Çalışma, firmaları dövize karşı koruma çemberine aldı’ İTO Başkanı Avdagiç: ‘Kısa Çalışma, firmaları dövize karşı koruma çemberine aldı’ “Kısa Çalışma Ödeneği, döviz dalgalanması gibi dönemsel şoklarda işten çıkarmal..
AKUT Kar Sporları Branşı Altyapı Sporcuları Sezonu Açtı AKUT Kar Sporları Branşı Altyapı Sporcuları Sezonu Açtı AKUT Spor Kulübü Kar Sporları branşımızdaki alt yapı sporcuları, sezonu açtılar...
  Söyleşi HABERLERİ
Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Katılım Bankası, olarak yeniden doğan ve bu doğumda büyük emek ve ..
İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı Türkiye’nin önemli başarılara imza atan gençlik oluşumlarından olan İstanbul Gen..
Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı tüm uyarı, aldığı tüm önlemlere rağmen kontrolsüz k..
Sektöre kadın eli değdi Sektöre kadın eli değdi Türkiye Takım Tezgahları Sektörünün kadınların iş hayatına katılımının bir terci..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
“Bilgi toplumuna geçiş trenini kaçırmayalım” “Bilgi toplumuna geçiş trenini kaçırmayalım” Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’ne ikinci gün konuk olan Eczacıbaşı Holding ..
İki STK Çatı Kuruluşu, İDSB ve TGTV İki STK Çatı Kuruluşu, İDSB ve TGTV Fuarı tertipleyen kuruluşlardan biri olan İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları..
Malatya’nın en iyileri belli oldu Malatya’nın en iyileri belli oldu Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema ..
Deri sektörünün devleri bu fuarda buluşuyor Deri sektörünün devleri bu fuarda buluşuyor Türkiye’de bir ilk; tamamı yerli markalar ile deri ve kürk fuarı
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Sarıgöl’de Kentsel Dönüşüm Konutları 2019 Yılında Teslim Edilmeye Başlıyor Sarıgöl’de Kentsel Dönüşüm Konutları 2019 Yılında Teslim Edilmeye Başlıyor Mahalle Buluşmaları kapsamında Sarıgöl Mahallesi sakinleriyle bir araya gelen Ba..
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İmar barışı vatandaşın sorunlarını çözerken, kentsel dönüşüme ivme kazandıracak..
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” Beykoz’da düzenlenen “Tokatköy Şehri- Sitare Yerinde Dönüşüm Tanıtım Programı ve..
  Projeler HABERLERİ
MISTI Projesinin 2. yılı tamamlandı MISTI Projesinin 2. yılı tamamlandı Limak Vakfı tarafından fon desteği sağlanan Boğaziçi Üniversitesi ve Massachuset..
Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı’nın İngiltere’deki merkez ofisi Ant Yapı UK; 20-22 Eaton Place Konut Pr..
Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin 100 günlük eylem planı kapsamında y..
‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ ‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ Pompa sektörünün en büyük firmalarından Türk UNOPOMP, elektrik faturalarının hız..
  Spor HABERLERİ
Türkiye 565. maçına çıkıyor Türkiye 565. maçına çıkıyor A Milli Futbol Takımı, İsveç ile yarın oynayacağı UEFA Uluslar Ligi mücadelesiyl..
A Milli Futbol Takımı İsveç karşısında A Milli Futbol Takımı İsveç karşısında Ay-yıldızlı ekip, UEFA Uluslar Ligi'nde yarın İsveç'i Konya'da ağırlayacak. Kony..
Beşiktaş'ta divan kurulu toplantısı yarın yapılacak Beşiktaş'ta divan kurulu toplantısı yarın yapılacak Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu'nun 2018 yılı 4. olağan toplantısı, Vodafone Park M..
Warriors deplasmanda kaybetti Warriors deplasmanda kaybetti NBA'de son şampiyon Golden State Warriors, deplasmanda Houston Rockets'a 107-86 ..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
Mustafa İçöz: “Trafikten men edilen aracın kimliği de yok edilmeli!” Mustafa İçöz: “Trafikten men edilen aracın kimliği de yok edilmeli!” İstanbul Ticaret Odası (İTO) Motorlu araçların tamir, bakım, üretim ve montaj ko..
Nuri Özelmacıklı: “İmar Barışı süresi uzatılarak harçlar taksitlendirilmeli” Nuri Özelmacıklı: “İmar Barışı süresi uzatılarak harçlar taksitlendirilmeli” Türkiye’nin en büyük ve en çok şubesi olan Gayri Menkul Danışmanlık Firmalarında..
27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti 27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf bülteni Dergisinin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf buluşmaları Kızılay Gen..
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı