HABER AKIŞI

GOP’ta Kentsel Dönüşümün yolunda olduğunu gördük

 Tarih: 03-09-2016 02:09:00  -   Güncelleme: 13-11-2016 22:02:00
Her ay düzenli olarak yapılan Gaziosmanpaşa Çalıştay’ında Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Bülbül Gaziosmanpaşa’daki “Kentsel Dönüşüm ve Ulaşım” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Gaziosmanpaşa Kaymakamı Yaşar KARADENİZ, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin USTA, Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet AKKAYA, Belediye Bşk. Yrd. Zekeriya EROĞLU, Gaziosmanpaşa CHP İlçe Başkanı Yılmaz YILDIRIM ile BBP İlçe Başkanı Fedai KARAKOL başta olmak üzere Kaymakamlığa ve Belediye’ye bağlı Müdürler, Muhtarlar, STK temsilcilerinden oluşan çalıştay gurubu Belediye Bşk. Yrd. Ahmet Bülbül’ün sunumunu dikkatle takip etti.

Gaziosmanpaşa’yı İstanbul Büyük Şehirde göreve başladığı 20 yıl öncesinden beri tanıdığını ve çözülen, çözülemeyen, çözüm bekleyen tüm sorunlarını uzun yıllardır bildiğini ifade eden Ahmet BÜLBÜL, yaptığı sunumla da Gaziosmanpaşa’nın her karışına ne kadar hakim olduğunu gösterdi.

Gaziosmanpaşa’daki Kentsel Dönüşümün tüm yetkilerinin kendilerinde olması nedenini açıklayan Ahmet Bülbül: ”Riskli alan ilan edilen Kentsel Dönüşüm Bölgelerinde tüm yetkilerin ilgili kanunla ya TOKİ’ye veya ilçe belediyesine veriliyor” dedi.

Ahmet Bülbül sunumunda 1 ay içinde temel atılacağı müjdesi ile birlikte özetle şu bilgileri verdi:

Gaziosmanpaşa’da 14 Bölgede Riskli Alan ilan edilerek başlamış olan Kentsel Dönüşüm ilçenin % 33’üne tekabül ediyor. Bu kadar büyük bir alan dünyanın hiçbir yerinde bir seferde başlatılmış değil. Yurt dışındaki sempozyumlarda yaptığımız sunumlarda hangi problemleri aşarak geldiğimiz son durumu anlattığımızda herkes çok şaşırıyor ve bizi kutluyor.

14 Bölgeyi tek tek anlatan Bşk. Yrd. Bülbül Yıl sonuna kadar 4 bölgede temel atılacağını,

Sarıgöl Mahallesi İslambey Caddesi üzerindeki Bölge 2’de bir ay içinde temel atacakları müjdesini verdi. Kendilerini en çok oyalayanın ve zaman kaybettirenin ise tamamen siyasi içgüdülerle açılmış olan davalar olduğu kadar 20 yıl geçmişe uzanan çeşitli toprak ve arazi davaları olduğunu söyledi. Vakıf arsaları ile arsa uyuşmazlığı ve miras davalarının sonucunu beklemek zorunda kaldıklarını belirten Bülbül buna birde hakkını alamayacağı konusunda kandırılan vatandaşların açtığı davalar eklenince süreç uzuyor dedi.

Bizimle anlaşmayan bir vatandaşımız çok büyük zarar etti:

Açılan davalardan birisine çarpıcı bir örnek veren Bülbül 1 ay içinde temelini atacağımız bölgede bir kişi bizi 6-7 ay uğraştırdı. Kendilerine yaptığımız tüm teklifleri geri çeviren ve kabul etmeyen bu vatandaşa Acele Kamulaştırma kanunun uygulamak zorunda kaldık. Şu anda eline bizim teklifimizin 5 veya 6’da 1’i bile geçmiyor. Bunu üzülerek söylüyorum ancak bizimle anlaşan ve evlerinin yapılmasını bekleyen 400 hak sahibinin hakkını korumak ta bizim görevimiz.

Mahalle Kültürü hakim olacak 120 BİN araçlık otopark olacak:

Bülbül, site tarzı yaşam alanı yapmadıklarını, bina güvenliğinin bina giriş kapısından başlayacağını belirtti. Bu şekilde yapılan bütün binalarda kendilerine ait spor, konferans, toplantı, sohbet alanları olacak. Ancak bina çevresindeki alanların tamamı tüm Gaziosmanpaşalıya açık olacak dedi. Her dairenin muhakkak en az 1 otopark alanı olacağını belirten Bülbül Kentsel Dönüşüm tamamlandığında Gaziosmanpaşa’nın 120 BİN araçlık kapalı otopark sahibi olacağını söyledi.

Yeni Metro güzergahları Gaziosmanpaşa’yı ulaşım sorunu olmayan bir ilçe konumuna getirecek:

Kentsel Dönüşüm ve Ulaşım ile ilgili sunumunu slayt eşliğinde sunan ve animasyon gösterileri ile süsleyen Ahmet Bülbül’ün Gaziosmanpaşa’dan geçecek Yeni metro güzergahları ve teleferikle ilgili söyledikleri ise herkesi heyecanlandırdı. Proje tamamlandığında Gaziosmanpaşalı 3. Havaalanı dahil İstanbul’un her yerine artık Metro ile gideceği müjdesini verdi.

Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta’da sunum bittikten sonra önemli açıklamalar yaptı:   

Türkiye’de bizim geldiğimiz noktada başarıya ulaşmış başka bir il veya ilçe yok diyerek söze başlayan Usta Kentsel Dönüşüm ve Ulaşım’la ilgili şu bilgileri verdi: “Şu il veya ilçede sizden çok ilerdeler denildiğinde hemen gidiyoruz. Şimdiye kadar nereye gittiysek bizden çok geride olduklarını gördük. Kimi yerlerde binalar yükseliyor ancak master planları veya sosyal donatı alanları planlanmamış olduğunu görüyoruz. Bazı yerlerde binalar bitme aşamasına gelmiş ancak kime ne verecekleri henüz belirlenmemiş olduğunu görüyoruz. Tüm Türkiye’nin gözü bize çevrilmiş durumda çünkü Kentsel Dönüşüm’le ilgili bir sorununu çözmek için hangi il veya ilçe yetkilileri Ankara’ya gitse biz referans gösteriliyoruz. Bizim önümüzde en önemli engeller davalar ile yürütmeyi durdurma kararları. Yürütmeyi durdurma olmayan bölgelerde Kentsel dönüşümün gerçekleşmesi için gerekli olan tüm 1000’lik 5 Binlik ve Master planlarımızda istediğimiz noktadayız” dedi.

Gaziosmanpaşa’nın nüfusu en fazla 750 BİN olacak:

Hasan Tahsin Usta: “Gaziosmanpaşa Kentsel Dönüşüm’ü tüm Türkiye’ye model olacak nitelikte. Bu kadar bina yapılıyor bu kadar insan nerede yaşayacak. Okul, cami, sosyal donatı alanları, kanalizasyon, su, yol kime yetecek deniyor. Gaziosmanpaşa’nın nüfusu şu anda 501.546 Meri İmar Planlarına göre yapılaşma sağlanmış olsa nüfusun 850-900 BİN civarında sabitleneceği öngörülüyor. Bizim yaptığımız MASTER PLANLARDA Gaziosmanpaşa’nın tamamında Kentsel Dönüşüm gerçekleştikten sonra bile nüfusumuz en fazla 750 BİN olacak. MASTER Planlarımız okul, cami, sosyal donatı alanları, kanalizasyon, su, yol, spor salon ve alanları her şey ama her şey 750 BİN kişinin yaşayacağı bir şehre göre hazırlanıyor. Yani hem alan hem de bina olarak Gaziosmanpaşa en fazla 750 BİN kişinin yaşayacağı bir şehir olacak” dedi.

Çalıştay Üyeleri: Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşümün yolunda olduğunu gördük, olumsuz söylemler 3. Köprü’nün açılış günü bile oldu:

Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ve Yardımcısı Ahmet Bülbül tarafından Çalıştay üyelerinin sorduğu sorular cevaplandıktan sonra yapılan önerilerin ardından program sona erdi.

Çalıştay üyelerinin ortak açıklaması ise bu sunumla Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşümün yolunda olduğunu gördük, olumsuz söylemler 3. Köprü’nün açılış günü bile oldu. Aksaklıklar her işte olur, böyle büyük bir dönüşümde olması çok doğal, dedikodulara inanmamak gerektiği konusunda görüş birliği içinde olduklarını belirttiler. Çalıştay üyeleri Başkan Yardımcısı Ahmet Bülbül’e doyurucu ve her açıdan bilgilendirici sunumundan dolayı teşekkür ettiler.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
KPSS'nin 130 şüphelisine daha dava KPSS'nin 130 şüphelisine daha dava Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 10 Temmuz 2010'daki KPSS sorularının sızdırılmas..
Anavarza Antik Kenti'nde 'Hygieia ve Eros' heykeli bulundu Anavarza Antik Kenti'nde 'Hygieia ve Eros' heykeli bulundu Anavarza Antik Kenti'nde, Asklepios'un kızlarından birine ait olduğu düşünülen v..
resim yok Esenköy tünellerinde ikinci ışık da göründü Yolların dar ve virajlı olması nedeniyle sürücülerin zorlandığı Yalova-Çınarcık ..
Keçiören'de halk oylaması yapılıyor Keçiören'de halk oylaması yapılıyor Keçiören'de atıl durumda bulunan "Cumhuriyet Kulesi"nin yıkılıp yıkılmamasına ka..
  Ekonomi HABERLERİ
Kapasite kullanımı kasımda 10 yılın zirvesine çıktı Kapasite kullanımı kasımda 10 yılın zirvesine çıktı Kapasite kullanım oranı bu ay yüzde 79,9 ile son 10 yılın en iyi kasım ayı veris..
Mobilyada Çin ve ABD'ye ihracat hedefi 2 milyar dolar Mobilyada Çin ve ABD'ye ihracat hedefi 2 milyar dolar MOSFED Başkanı Güleç, "Dünya mobilya pazarından yüzde 2,5 pay almak ve 2023'te 1..
Kilis'in 'cennet çamuru' tescil yolunda Kilis'in 'cennet çamuru' tescil yolunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, ismiyle insanlara ilginç gelen "cennet ..
resim yok Kış lastiği uygulamasında geri sayım Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunl..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
İKMİB’den jet hızında yerlileştirme hareketi! İKMİB’den jet hızında yerlileştirme hareketi! Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Kasım ayı başında açıkladığı Türkiye’ni..
Kızılay Guinness’e Başvuruyor Kızılay Guinness’e Başvuruyor Kızılay’ın ev sahipliğinde Antalya’da gerçekleştirilen ve Kızılay’ın AvrupaKıta ..
Mali Müşavirler Meslek İçi Eğitime Devam Ediyor Mali Müşavirler Meslek İçi Eğitime Devam Ediyor MBG Gaziosmanpaşa ve Sultangazi Temsilcilikleri tarafından düzenlenen kahvaltılı..
Türkiye İş Ahlakı Zirvesi gerçekleşti Türkiye İş Ahlakı Zirvesi gerçekleşti Türkiye İş Ahlakı Zirvesi, Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD)..
  Söyleşi HABERLERİ
resim yok Eğitimci-Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren mavigün kolejini anlattı MAVİGÜN Eğitim Kurumlarının bu gün geldiği noktada ilk günden itibaren kesintisi..
Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! 10 yıldır Emlak Otomotiv ve Oto kiralama sektörü içinde olan Emre Emlak & Otomot..
KORALLAR İNŞAAT FİRMASININ GAZİOSMANPAŞA MERKEZ’DE  KORAL İSTANBUL PROJESİ SES GETİRİYOR. KORALLAR İNŞAAT FİRMASININ GAZİOSMANPAŞA MERKEZ’DE KORAL İSTANBUL PROJESİ SES GETİRİYOR. Gaziosmanpaşa İstanbul'un en iyi yerinde fakat en önemli sorunlarının başında ot..
Cömertoğlu: “2 bin 300 çalışanımız ile 20 Milyon insanımıza hizmet veriyoruz” Cömertoğlu: “2 bin 300 çalışanımız ile 20 Milyon insanımıza hizmet veriyoruz” Tapu ve Kadastro İstanbul Bölge Müdürü Sedat Cömertoğlu: 170 yıldır gayrimenkuld..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
TSPB Kongresi dünyanın en önemli uzmanlarını İstanbul’da buluşturdu! TSPB Kongresi dünyanın en önemli uzmanlarını İstanbul’da buluşturdu! Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin (TSPB) düzenlediği Türkiye Sermaye Piyasa..
Finansal Sistemlerin 4.0’ı “İnsani Finans” İstanbul’dan Dünyaya Yayılacak Finansal Sistemlerin 4.0’ı “İnsani Finans” İstanbul’dan Dünyaya Yayılacak Finans sisteminde insani değerleri ön plana çıkaran, yeni paylaşım ekonomisinin ..
Kurtulmuş: Kartepe Zirvesi dünyaya yeni bir yol açacak Kurtulmuş: Kartepe Zirvesi dünyaya yeni bir yol açacak Kartepe Zirvesi’ne katılan Bakan Kurtulmuş, Zirve’nin Davos’u da geçerek dünya ç..
Postanın tarih yolculuğu Metro İstanbul'da Postanın tarih yolculuğu Metro İstanbul'da “PTT’nin Kuruluş Yıldönümü” etkinlikleri kapsamında Metro İstanbul ile PTT işbir..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Gaziosmanpaşa Belediyesi, kentsel dönüşüm projelerini tanıtmaya devam ediyor. Bu..
Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan mahallesindeki dönüşüm projesiyle alakalı Güngören Belediye Başkanı Ş..
Fuzul Grup, projelerini Paris’te Tanıttı Fuzul Grup, projelerini Paris’te Tanıttı Yaşam alanlarına geniş yer ayıran ve “aile” konseptini ön planda tutan Fuzul Gru..
 Bir otomobil kadar kullanım ömrü olan binalarda yaşıyoruz Bir otomobil kadar kullanım ömrü olan binalarda yaşıyoruz Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, ‘13 Ekim Dünya Konut Günü’ d..
  Projeler HABERLERİ
Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, “Ahes Misal İstanbul” adıyla Gazio..
7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu 7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden kimya sanayi, ihracatı sürdürülebilir kılma..
SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! Gayrimenkul sektöründe yeniliklerin öncüsü Sinpaş Yapı, bugüne kadar yatırımcıla..
Süleyman Soylu’dan Tam Destek Süleyman Soylu’dan Tam Destek Vizyona girdiğinde büyük ilgi gören ‘Azazil: Düğüm’ ve ‘Azazil 2: Büyü’ ile son ..
  Spor HABERLERİ
resim yok 'Trabzonspor maçıyla yeni bir seri yakalayacağız' Süper Lig takımlarından Demir Grup Sivasspor'un savunma oyuncusu Mattias Bjarsmy..
Cavaliers seriyi 7 maça çıkardı Cavaliers seriyi 7 maça çıkardı Amerikan Basketbol Ligi'nde (NBA) Cleveland Cavaliers, all-star oyuncusu LeBron ..
Fenerbahçe, Antalya deplasmanında Fenerbahçe, Antalya deplasmanında Fenerbahçe, Süper Lig'in 13. haftasında yarın deplasmanda Antalyaspor'la karşıla..
resim yok Potada milliler 2'de 2 peşinde A Milli Basketbol Takımı, 2019 FIBA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri B Grubu ikinci..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı