HABER AKIŞI

GOP’ta Kentsel Dönüşümün yolunda olduğunu gördük

 Tarih: 03-09-2016 02:09:00  -   Güncelleme: 13-11-2016 22:02:00
Her ay düzenli olarak yapılan Gaziosmanpaşa Çalıştay’ında Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Bülbül Gaziosmanpaşa’daki “Kentsel Dönüşüm ve Ulaşım” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Gaziosmanpaşa Kaymakamı Yaşar KARADENİZ, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin USTA, Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet AKKAYA, Belediye Bşk. Yrd. Zekeriya EROĞLU, Gaziosmanpaşa CHP İlçe Başkanı Yılmaz YILDIRIM ile BBP İlçe Başkanı Fedai KARAKOL başta olmak üzere Kaymakamlığa ve Belediye’ye bağlı Müdürler, Muhtarlar, STK temsilcilerinden oluşan çalıştay gurubu Belediye Bşk. Yrd. Ahmet Bülbül’ün sunumunu dikkatle takip etti.

Gaziosmanpaşa’yı İstanbul Büyük Şehirde göreve başladığı 20 yıl öncesinden beri tanıdığını ve çözülen, çözülemeyen, çözüm bekleyen tüm sorunlarını uzun yıllardır bildiğini ifade eden Ahmet BÜLBÜL, yaptığı sunumla da Gaziosmanpaşa’nın her karışına ne kadar hakim olduğunu gösterdi.

Gaziosmanpaşa’daki Kentsel Dönüşümün tüm yetkilerinin kendilerinde olması nedenini açıklayan Ahmet Bülbül: ”Riskli alan ilan edilen Kentsel Dönüşüm Bölgelerinde tüm yetkilerin ilgili kanunla ya TOKİ’ye veya ilçe belediyesine veriliyor” dedi.

Ahmet Bülbül sunumunda 1 ay içinde temel atılacağı müjdesi ile birlikte özetle şu bilgileri verdi:

Gaziosmanpaşa’da 14 Bölgede Riskli Alan ilan edilerek başlamış olan Kentsel Dönüşüm ilçenin % 33’üne tekabül ediyor. Bu kadar büyük bir alan dünyanın hiçbir yerinde bir seferde başlatılmış değil. Yurt dışındaki sempozyumlarda yaptığımız sunumlarda hangi problemleri aşarak geldiğimiz son durumu anlattığımızda herkes çok şaşırıyor ve bizi kutluyor.

14 Bölgeyi tek tek anlatan Bşk. Yrd. Bülbül Yıl sonuna kadar 4 bölgede temel atılacağını,

Sarıgöl Mahallesi İslambey Caddesi üzerindeki Bölge 2’de bir ay içinde temel atacakları müjdesini verdi. Kendilerini en çok oyalayanın ve zaman kaybettirenin ise tamamen siyasi içgüdülerle açılmış olan davalar olduğu kadar 20 yıl geçmişe uzanan çeşitli toprak ve arazi davaları olduğunu söyledi. Vakıf arsaları ile arsa uyuşmazlığı ve miras davalarının sonucunu beklemek zorunda kaldıklarını belirten Bülbül buna birde hakkını alamayacağı konusunda kandırılan vatandaşların açtığı davalar eklenince süreç uzuyor dedi.

Bizimle anlaşmayan bir vatandaşımız çok büyük zarar etti:

Açılan davalardan birisine çarpıcı bir örnek veren Bülbül 1 ay içinde temelini atacağımız bölgede bir kişi bizi 6-7 ay uğraştırdı. Kendilerine yaptığımız tüm teklifleri geri çeviren ve kabul etmeyen bu vatandaşa Acele Kamulaştırma kanunun uygulamak zorunda kaldık. Şu anda eline bizim teklifimizin 5 veya 6’da 1’i bile geçmiyor. Bunu üzülerek söylüyorum ancak bizimle anlaşan ve evlerinin yapılmasını bekleyen 400 hak sahibinin hakkını korumak ta bizim görevimiz.

Mahalle Kültürü hakim olacak 120 BİN araçlık otopark olacak:

Bülbül, site tarzı yaşam alanı yapmadıklarını, bina güvenliğinin bina giriş kapısından başlayacağını belirtti. Bu şekilde yapılan bütün binalarda kendilerine ait spor, konferans, toplantı, sohbet alanları olacak. Ancak bina çevresindeki alanların tamamı tüm Gaziosmanpaşalıya açık olacak dedi. Her dairenin muhakkak en az 1 otopark alanı olacağını belirten Bülbül Kentsel Dönüşüm tamamlandığında Gaziosmanpaşa’nın 120 BİN araçlık kapalı otopark sahibi olacağını söyledi.

Yeni Metro güzergahları Gaziosmanpaşa’yı ulaşım sorunu olmayan bir ilçe konumuna getirecek:

Kentsel Dönüşüm ve Ulaşım ile ilgili sunumunu slayt eşliğinde sunan ve animasyon gösterileri ile süsleyen Ahmet Bülbül’ün Gaziosmanpaşa’dan geçecek Yeni metro güzergahları ve teleferikle ilgili söyledikleri ise herkesi heyecanlandırdı. Proje tamamlandığında Gaziosmanpaşalı 3. Havaalanı dahil İstanbul’un her yerine artık Metro ile gideceği müjdesini verdi.

Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta’da sunum bittikten sonra önemli açıklamalar yaptı:   

Türkiye’de bizim geldiğimiz noktada başarıya ulaşmış başka bir il veya ilçe yok diyerek söze başlayan Usta Kentsel Dönüşüm ve Ulaşım’la ilgili şu bilgileri verdi: “Şu il veya ilçede sizden çok ilerdeler denildiğinde hemen gidiyoruz. Şimdiye kadar nereye gittiysek bizden çok geride olduklarını gördük. Kimi yerlerde binalar yükseliyor ancak master planları veya sosyal donatı alanları planlanmamış olduğunu görüyoruz. Bazı yerlerde binalar bitme aşamasına gelmiş ancak kime ne verecekleri henüz belirlenmemiş olduğunu görüyoruz. Tüm Türkiye’nin gözü bize çevrilmiş durumda çünkü Kentsel Dönüşüm’le ilgili bir sorununu çözmek için hangi il veya ilçe yetkilileri Ankara’ya gitse biz referans gösteriliyoruz. Bizim önümüzde en önemli engeller davalar ile yürütmeyi durdurma kararları. Yürütmeyi durdurma olmayan bölgelerde Kentsel dönüşümün gerçekleşmesi için gerekli olan tüm 1000’lik 5 Binlik ve Master planlarımızda istediğimiz noktadayız” dedi.

Gaziosmanpaşa’nın nüfusu en fazla 750 BİN olacak:

Hasan Tahsin Usta: “Gaziosmanpaşa Kentsel Dönüşüm’ü tüm Türkiye’ye model olacak nitelikte. Bu kadar bina yapılıyor bu kadar insan nerede yaşayacak. Okul, cami, sosyal donatı alanları, kanalizasyon, su, yol kime yetecek deniyor. Gaziosmanpaşa’nın nüfusu şu anda 501.546 Meri İmar Planlarına göre yapılaşma sağlanmış olsa nüfusun 850-900 BİN civarında sabitleneceği öngörülüyor. Bizim yaptığımız MASTER PLANLARDA Gaziosmanpaşa’nın tamamında Kentsel Dönüşüm gerçekleştikten sonra bile nüfusumuz en fazla 750 BİN olacak. MASTER Planlarımız okul, cami, sosyal donatı alanları, kanalizasyon, su, yol, spor salon ve alanları her şey ama her şey 750 BİN kişinin yaşayacağı bir şehre göre hazırlanıyor. Yani hem alan hem de bina olarak Gaziosmanpaşa en fazla 750 BİN kişinin yaşayacağı bir şehir olacak” dedi.

Çalıştay Üyeleri: Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşümün yolunda olduğunu gördük, olumsuz söylemler 3. Köprü’nün açılış günü bile oldu:

Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ve Yardımcısı Ahmet Bülbül tarafından Çalıştay üyelerinin sorduğu sorular cevaplandıktan sonra yapılan önerilerin ardından program sona erdi.

Çalıştay üyelerinin ortak açıklaması ise bu sunumla Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşümün yolunda olduğunu gördük, olumsuz söylemler 3. Köprü’nün açılış günü bile oldu. Aksaklıklar her işte olur, böyle büyük bir dönüşümde olması çok doğal, dedikodulara inanmamak gerektiği konusunda görüş birliği içinde olduklarını belirttiler. Çalıştay üyeleri Başkan Yardımcısı Ahmet Bülbül’e doyurucu ve her açıdan bilgilendirici sunumundan dolayı teşekkür ettiler.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Lavrov'dan Kosova açıklaması Lavrov'dan Kosova açıklaması Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Sırbistan ile Kosova arasındaki diyalog sürecine ..
resim yok Emniyet personeli yeni üniformalarıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tasarlanan üniformalarını giyen polis v..
Rabih Abou Khalil, Caz Şubatı'nda sahne aldı Rabih Abou Khalil, Caz Şubatı'nda sahne aldı Lübnan asıllı ud ve flüt sanatçısı, besteci Rabih Abou Khalil (Rabi Ebu Halil), ..
'Çocuk istismarına karşı cezai yaptırımlar masada' 'Çocuk istismarına karşı cezai yaptırımlar masada' Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya, çocuk istismarına karşı cezai yaptırımla..
  Ekonomi HABERLERİ
İngiltere’de işsizlik yüzde 4,4’e yükseldi İngiltere’de işsizlik yüzde 4,4’e yükseldi İngiltere’de işsizlik oranı, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 4,4 seviyesine çık..
Aksu'nun imar sorunu için 'sulh' protokolü Aksu'nun imar sorunu için 'sulh' protokolü Maliye Bakanı Ağbal, "Antalya'nın Aksu ilçesinde yaklaşık 30 yıldır devam eden i..
resim yok 'Silikon Vadisi'nde Türkiye'nin girişimcilere verdiği destekler konuşuluyor' Teknoloji ve İnsan Kolejleri kurucusu Dereli, "Günümüzde artık Silikon Vadisi'nd..
resim yok Borsa güne yükselişle başladı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 1,40 artışla 115.021,06 puandan b..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
İTO’dan IMF'nin 'faizleri artırın' baskısına tepki İTO’dan IMF'nin 'faizleri artırın' baskısına tepki İTO Başkanı Oran: - “Faiz lobisine sahip çıkan IMF heyeti, ‘4. Madde Konsültasy..
İTO’dan kültürümüzü büyük katkı İTO’dan kültürümüzü büyük katkı Evliya Çelebi’nin 400 yıl önce kaleme aldığı seyahatnâmesinin İstanbul bölümüne..
Geleceğin Bilim İnsanları Gaziosmanpaşa’da Yetişiyor Geleceğin Bilim İnsanları Gaziosmanpaşa’da Yetişiyor Gaziosmanpaşa Belediyesi, çocukların, bilimsel ve teknolojik yönden gelişimini d..
YENİDER VE MİYEP NİHAT TUNALI’YI ZİYARET ETTİ YENİDER VE MİYEP NİHAT TUNALI’YI ZİYARET ETTİ YENİDER ve MİYİP Başkanı Eşref Küçükateş ile Yönetim Kurulu Üyelerinden oluşan b..
  Söyleşi HABERLERİ
Erdoğan, İBB Başkanı olduğunda  2 TON Baklava dağıtmıştım,  2019’da Başkan olunca  5 TON BAKLAVA dağıtacağım Erdoğan, İBB Başkanı olduğunda 2 TON Baklava dağıtmıştım, 2019’da Başkan olunca 5 TON BAKLAVA dağıtacağım Merter Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Genel Başkanı Yusuf Gecü Cumhurba..
Gaziosmanpaşa’da yeni bir “PLEVNE Destanı” yazılıyor Gaziosmanpaşa’da yeni bir “PLEVNE Destanı” yazılıyor GOP PLEVNE Projesi 2012 senesinde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm yıkımları son..
Eğitimci-Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren mavigün kolejini anlattı Eğitimci-Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren mavigün kolejini anlattı MAVİGÜN Eğitim Kurumlarının bu gün geldiği noktada ilk günden itibaren kesintisi..
Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! 10 yıldır Emlak Otomotiv ve Oto kiralama sektörü içinde olan Emre Emlak & Otomot..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
2017 yılında 475 fuar düzenlendi 2017 yılında 475 fuar düzenlendi Ticareti geliştirmek amacıyla açılan fuarlar iş dünyasının ilgi gösterdiği bir a..
Rekor katılımın olduğu KASTEXPO sona erdi! Rekor katılımın olduğu KASTEXPO sona erdi! Ekonomik hacim olarak 12 milyar dolarlık değere sahip, Kastamonulu sanayici ve i..
Büyükekşi: “Eski köye yeni adet getirin” Büyükekşi: “Eski köye yeni adet getirin” Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 2012 yılından bu yana düzenlediği Türkiye..
Eminevim ödüllendirildi Eminevim ödüllendirildi ASSAM Uluslararası İslam Birliği Kongresi'nin ilki 23-24 Kasım tarihlerinde Emin..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Oktay Öz: “Kentsel Dönüşüm Rantsal Dönüşüm Değildir” Oktay Öz: “Kentsel Dönüşüm Rantsal Dönüşüm Değildir” Türk inşaat ve gayrimenkul sektörünün en seçkin buluşmalarından biri sayılan Bos..
Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Gaziosmanpaşa Belediyesi, kentsel dönüşüm projelerini tanıtmaya devam ediyor. Bu..
Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan mahallesindeki dönüşüm projesiyle alakalı Güngören Belediye Başkanı Ş..
Fuzul Grup, projelerini Paris’te Tanıttı Fuzul Grup, projelerini Paris’te Tanıttı Yaşam alanlarına geniş yer ayıran ve “aile” konseptini ön planda tutan Fuzul Gru..
  Projeler HABERLERİ
ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden Albaraka Türk’ün kendi kaynakları ile oluşturduğu iAlbatros projesi, IDC Türkiye..
Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, “Ahes Misal İstanbul” adıyla Gazio..
7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu 7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden kimya sanayi, ihracatı sürdürülebilir kılma..
SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! Gayrimenkul sektöründe yeniliklerin öncüsü Sinpaş Yapı, bugüne kadar yatırımcıla..
  Spor HABERLERİ
Cengiz Ünder'in golü Roma'ya yetmedi Cengiz Ünder'in golü Roma'ya yetmedi Cengiz Ünder'in ilk kez Şampiyonlar Ligi'nde mücadele ettiği ve gol attığı maçta..
resim yok Norveç liderliğini sürdürdü 23. Kış Olimpiyatları'nda 13 altın, 11 gümüş ve 9 bronz madalya toplayan Norve..
CSKA Moskova UEFA Avrupa Ligi'nde tur atladı CSKA Moskova UEFA Avrupa Ligi'nde tur atladı UEFA Avrupa Ligi son 32 turu rövanş maçında Kızılyıldız'ı 1-0 mağlup eden CSKA M..
resim yok Real Madrid 3 golle kazandı İspanya Birinci Futbol Ligi (La Liga) takımlarından Real Madrid, erteleme maçınd..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti 21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
20. Milli ve Yerli Yasam Insası Bulusması  Oktay ÇAĞATAY ve Hamza CEBECİ’nin katılımıyla gerçekleşti 20. Milli ve Yerli Yasam Insası Bulusması Oktay ÇAĞATAY ve Hamza CEBECİ’nin katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Yaşam İnşası Es..
Temel Hazıroğlu ONDOKUZUNCU  Milli ve Yerli yaşam inşası buluşmalarında  insanı ve finansı anlattı Temel Hazıroğlu ONDOKUZUNCU Milli ve Yerli yaşam inşası buluşmalarında insanı ve finansı anlattı Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Yaşam İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı