HABER AKIŞI

GOP’ta Kentsel Dönüşümün yolunda olduğunu gördük

 Tarih: 03-09-2016 02:09:00  -   Güncelleme: 13-11-2016 22:02:00
Her ay düzenli olarak yapılan Gaziosmanpaşa Çalıştay’ında Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Bülbül Gaziosmanpaşa’daki “Kentsel Dönüşüm ve Ulaşım” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Gaziosmanpaşa Kaymakamı Yaşar KARADENİZ, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin USTA, Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet AKKAYA, Belediye Bşk. Yrd. Zekeriya EROĞLU, Gaziosmanpaşa CHP İlçe Başkanı Yılmaz YILDIRIM ile BBP İlçe Başkanı Fedai KARAKOL başta olmak üzere Kaymakamlığa ve Belediye’ye bağlı Müdürler, Muhtarlar, STK temsilcilerinden oluşan çalıştay gurubu Belediye Bşk. Yrd. Ahmet Bülbül’ün sunumunu dikkatle takip etti.

Gaziosmanpaşa’yı İstanbul Büyük Şehirde göreve başladığı 20 yıl öncesinden beri tanıdığını ve çözülen, çözülemeyen, çözüm bekleyen tüm sorunlarını uzun yıllardır bildiğini ifade eden Ahmet BÜLBÜL, yaptığı sunumla da Gaziosmanpaşa’nın her karışına ne kadar hakim olduğunu gösterdi.

Gaziosmanpaşa’daki Kentsel Dönüşümün tüm yetkilerinin kendilerinde olması nedenini açıklayan Ahmet Bülbül: ”Riskli alan ilan edilen Kentsel Dönüşüm Bölgelerinde tüm yetkilerin ilgili kanunla ya TOKİ’ye veya ilçe belediyesine veriliyor” dedi.

Ahmet Bülbül sunumunda 1 ay içinde temel atılacağı müjdesi ile birlikte özetle şu bilgileri verdi:

Gaziosmanpaşa’da 14 Bölgede Riskli Alan ilan edilerek başlamış olan Kentsel Dönüşüm ilçenin % 33’üne tekabül ediyor. Bu kadar büyük bir alan dünyanın hiçbir yerinde bir seferde başlatılmış değil. Yurt dışındaki sempozyumlarda yaptığımız sunumlarda hangi problemleri aşarak geldiğimiz son durumu anlattığımızda herkes çok şaşırıyor ve bizi kutluyor.

14 Bölgeyi tek tek anlatan Bşk. Yrd. Bülbül Yıl sonuna kadar 4 bölgede temel atılacağını,

Sarıgöl Mahallesi İslambey Caddesi üzerindeki Bölge 2’de bir ay içinde temel atacakları müjdesini verdi. Kendilerini en çok oyalayanın ve zaman kaybettirenin ise tamamen siyasi içgüdülerle açılmış olan davalar olduğu kadar 20 yıl geçmişe uzanan çeşitli toprak ve arazi davaları olduğunu söyledi. Vakıf arsaları ile arsa uyuşmazlığı ve miras davalarının sonucunu beklemek zorunda kaldıklarını belirten Bülbül buna birde hakkını alamayacağı konusunda kandırılan vatandaşların açtığı davalar eklenince süreç uzuyor dedi.

Bizimle anlaşmayan bir vatandaşımız çok büyük zarar etti:

Açılan davalardan birisine çarpıcı bir örnek veren Bülbül 1 ay içinde temelini atacağımız bölgede bir kişi bizi 6-7 ay uğraştırdı. Kendilerine yaptığımız tüm teklifleri geri çeviren ve kabul etmeyen bu vatandaşa Acele Kamulaştırma kanunun uygulamak zorunda kaldık. Şu anda eline bizim teklifimizin 5 veya 6’da 1’i bile geçmiyor. Bunu üzülerek söylüyorum ancak bizimle anlaşan ve evlerinin yapılmasını bekleyen 400 hak sahibinin hakkını korumak ta bizim görevimiz.

Mahalle Kültürü hakim olacak 120 BİN araçlık otopark olacak:

Bülbül, site tarzı yaşam alanı yapmadıklarını, bina güvenliğinin bina giriş kapısından başlayacağını belirtti. Bu şekilde yapılan bütün binalarda kendilerine ait spor, konferans, toplantı, sohbet alanları olacak. Ancak bina çevresindeki alanların tamamı tüm Gaziosmanpaşalıya açık olacak dedi. Her dairenin muhakkak en az 1 otopark alanı olacağını belirten Bülbül Kentsel Dönüşüm tamamlandığında Gaziosmanpaşa’nın 120 BİN araçlık kapalı otopark sahibi olacağını söyledi.

Yeni Metro güzergahları Gaziosmanpaşa’yı ulaşım sorunu olmayan bir ilçe konumuna getirecek:

Kentsel Dönüşüm ve Ulaşım ile ilgili sunumunu slayt eşliğinde sunan ve animasyon gösterileri ile süsleyen Ahmet Bülbül’ün Gaziosmanpaşa’dan geçecek Yeni metro güzergahları ve teleferikle ilgili söyledikleri ise herkesi heyecanlandırdı. Proje tamamlandığında Gaziosmanpaşalı 3. Havaalanı dahil İstanbul’un her yerine artık Metro ile gideceği müjdesini verdi.

Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta’da sunum bittikten sonra önemli açıklamalar yaptı:   

Türkiye’de bizim geldiğimiz noktada başarıya ulaşmış başka bir il veya ilçe yok diyerek söze başlayan Usta Kentsel Dönüşüm ve Ulaşım’la ilgili şu bilgileri verdi: “Şu il veya ilçede sizden çok ilerdeler denildiğinde hemen gidiyoruz. Şimdiye kadar nereye gittiysek bizden çok geride olduklarını gördük. Kimi yerlerde binalar yükseliyor ancak master planları veya sosyal donatı alanları planlanmamış olduğunu görüyoruz. Bazı yerlerde binalar bitme aşamasına gelmiş ancak kime ne verecekleri henüz belirlenmemiş olduğunu görüyoruz. Tüm Türkiye’nin gözü bize çevrilmiş durumda çünkü Kentsel Dönüşüm’le ilgili bir sorununu çözmek için hangi il veya ilçe yetkilileri Ankara’ya gitse biz referans gösteriliyoruz. Bizim önümüzde en önemli engeller davalar ile yürütmeyi durdurma kararları. Yürütmeyi durdurma olmayan bölgelerde Kentsel dönüşümün gerçekleşmesi için gerekli olan tüm 1000’lik 5 Binlik ve Master planlarımızda istediğimiz noktadayız” dedi.

Gaziosmanpaşa’nın nüfusu en fazla 750 BİN olacak:

Hasan Tahsin Usta: “Gaziosmanpaşa Kentsel Dönüşüm’ü tüm Türkiye’ye model olacak nitelikte. Bu kadar bina yapılıyor bu kadar insan nerede yaşayacak. Okul, cami, sosyal donatı alanları, kanalizasyon, su, yol kime yetecek deniyor. Gaziosmanpaşa’nın nüfusu şu anda 501.546 Meri İmar Planlarına göre yapılaşma sağlanmış olsa nüfusun 850-900 BİN civarında sabitleneceği öngörülüyor. Bizim yaptığımız MASTER PLANLARDA Gaziosmanpaşa’nın tamamında Kentsel Dönüşüm gerçekleştikten sonra bile nüfusumuz en fazla 750 BİN olacak. MASTER Planlarımız okul, cami, sosyal donatı alanları, kanalizasyon, su, yol, spor salon ve alanları her şey ama her şey 750 BİN kişinin yaşayacağı bir şehre göre hazırlanıyor. Yani hem alan hem de bina olarak Gaziosmanpaşa en fazla 750 BİN kişinin yaşayacağı bir şehir olacak” dedi.

Çalıştay Üyeleri: Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşümün yolunda olduğunu gördük, olumsuz söylemler 3. Köprü’nün açılış günü bile oldu:

Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ve Yardımcısı Ahmet Bülbül tarafından Çalıştay üyelerinin sorduğu sorular cevaplandıktan sonra yapılan önerilerin ardından program sona erdi.

Çalıştay üyelerinin ortak açıklaması ise bu sunumla Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşümün yolunda olduğunu gördük, olumsuz söylemler 3. Köprü’nün açılış günü bile oldu. Aksaklıklar her işte olur, böyle büyük bir dönüşümde olması çok doğal, dedikodulara inanmamak gerektiği konusunda görüş birliği içinde olduklarını belirttiler. Çalıştay üyeleri Başkan Yardımcısı Ahmet Bülbül’e doyurucu ve her açıdan bilgilendirici sunumundan dolayı teşekkür ettiler.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
'Trump'ın tarifeleri ABD ekonomisini olumsuz etkileyecek' 'Trump'ın tarifeleri ABD ekonomisini olumsuz etkileyecek' ABD'de yapılan bir anket, Başkan Donald Trump'ın ek gümrük tarifelerinin ülke ek..
ABD'nin Ankara Büyükelçiliğinden Türkiye'ye teşekkür ABD'nin Ankara Büyükelçiliğinden Türkiye'ye teşekkür ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, büyükelçiliğe ateş açılmasıyla ilgili iki kişinin ..
ABD'nin Ankara Büyükelçiliğine ateş açılmasında iki kişi yakalandı ABD'nin Ankara Büyükelçiliğine ateş açılmasında iki kişi yakalandı ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne ateş ettikleri değerlendirilen 2 kişi olayda kul..
resim yok Çavuşoğlu USA Today gazetesine makale yazdı Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD'nin iç politika gerekçeleriyle Türkiye'ye getird..
  Ekonomi HABERLERİ
Ayakkabı ihracatçıları Moskova’da Çifte Bayram Yapacak Ayakkabı ihracatçıları Moskova’da Çifte Bayram Yapacak Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin Türkiye Milli Katılım Organ..
'GYODER Gösterge' Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2018-2. Çeyrek Raporu Yayınlandı 'GYODER Gösterge' Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2018-2. Çeyrek Raporu Yayınlandı GYODER (Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği), dünya ve Türkiye ..
PepsiCo'dan dev satın alma PepsiCo'dan dev satın alma PepsiCo'nun, SodaStream'i 3,2 milyar dolara satın alması için anlaşmaya varıldığ..
Perakendeciler Gelecek İçin Ümitli Perakendeciler Gelecek İçin Ümitli Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF), Ticaret Baka..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
YENİDER ve MİYHİP, İTO Başkan Yardımcısı İsrafil KURALAY’ı ziyaret etti. YENİDER ve MİYHİP, İTO Başkan Yardımcısı İsrafil KURALAY’ı ziyaret etti. Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Hayat İnşası Platformu (MİYHİP..
İOSB’nin Değişim Rotasını DERSANKOOP Belirliyor… İOSB’nin Değişim Rotasını DERSANKOOP Belirliyor… Türkiye’de ilk defa DERSAN KOOPERATİFİ işyeri teslimleri kura çekilişinde tüm or..
 Yaşadığımız Süreç, Tarihi Bir  Fırsat Yaşadığımız Süreç, Tarihi Bir Fırsat MÜSİAD Bilişim Sektör Kurulu bir basın açıklamasında bulundu.
''Yerli ve Milli Söylem''i hayata geçirmenin tam zamanıdır'' ''Yerli ve Milli Söylem''i hayata geçirmenin tam zamanıdır'' ABD,yönetiminin son zamanlarda Türkiye ekonomisine düzenlediği saldırılar sonucu..
  Söyleşi HABERLERİ
İstanbul’un en eski ve en köklü Mobilyacılar Çarşısı, “EYÜP MODESA”… İstanbul’un en eski ve en köklü Mobilyacılar Çarşısı, “EYÜP MODESA”… İstanbul’un en gözde tarihi semtlerinden Eyüp’te kurulmuş, en eski ve en köklü m..
Başarıda 22. Yıl : MAVİGÜN KOLEJİ Başarıda 22. Yıl : MAVİGÜN KOLEJİ Eğitimci – Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren Mavigün Kolejin..
TRİSAD’dan Hükümlülere iş imkânı TRİSAD’dan Hükümlülere iş imkânı Hükümlüleri hayata kazandırma amacıyla Vatan Caddesi’nde bulunan Denetim Serbest..
YAŞASIN KÖMÜR YAŞASIN KÖMÜR İstanbul Ticaret Odası Doğal ve İşlenmiş Katı Yakıt Meslek Komitesi Başkan Vekil..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
 TÜRK BULGURUNU ÇOK SEVDİLER TÜRK BULGURUNU ÇOK SEVDİLER Türkiye’nin önde gelen bulgur ihracatçılarından Duru Bulgur, 01 – 04 Ağustos 201..
 Türkiye Festivali Başlıyor Türkiye Festivali Başlıyor Moskova’da düzenlenecek olan “Türkiye Festivali”nin programı yayımlandı. Kültür ..
Tarihi Beykoz Çayır Festivali Başladı Tarihi Beykoz Çayır Festivali Başladı Anadolu’nun zengin kültürünün sergileneceği Beykoz Belediyesi Geleneksel Tarih..
"ŞEHİRLERİN GELECEĞİ DE ÜLKENİN GELECEĞİ DE GENÇLER VE ÇOCUKLAR” Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul İl Mil..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İmar barışı vatandaşın sorunlarını çözerken, kentsel dönüşüme ivme kazandıracak..
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” Beykoz’da düzenlenen “Tokatköy Şehri- Sitare Yerinde Dönüşüm Tanıtım Programı ve..
Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Hükümetin çağrısıyla gerçekleşen faiz indirimi teşviğine GYODER, İNDER VE KONUTD..
  Projeler HABERLERİ
Medianova'dan Türkiye'de Bir İlk Medianova'dan Türkiye'de Bir İlk Türk teknoloji şirketi Medianova, geliştirdiği veri depolama çözümü ile bu aland..
“Az Gören Çocukların Gözüyle Türkiye” “Az Gören Çocukların Gözüyle Türkiye” Türk Telekom’un, Engelsiz Yaşama Derneği ile yürüttüğü Günışığı Projesi kapsamın..
Yerli Üretim Atağı Yerli Üretim Atağı Türkiye merkezli teknoloji firması Reeder, 8 milyon TL yatırımla kurduğu Samsun’..
Yerli Üretimi Güçlendiriyor! Yerli Üretimi Güçlendiriyor! Türkiye lastik sektörü lideri Brisa, son üç yılda gerçekleştirdiği 50 milyon TL ..
  Spor HABERLERİ
Kasımpaşa galibiyeti uzatmalarda aldı Kasımpaşa galibiyeti uzatmalarda aldı Spor Toto Süper Lig'in 2. haftasında Kasımpaşa, Medipol Başakşehir'i 2-1 mağlup ..
Spor Toto Süper Lig'de 2. hafta tamamlandı Spor Toto Süper Lig'de 2. hafta tamamlandı Spor Toto Süper Lig'de ikinci hafta yapılan tek maçla sona erdi.
Kasımpaşa'ya Portekizli stoper Kasımpaşa'ya Portekizli stoper Lacivert-beyazlı kulüp, Belçika'nın Anderlecht takımının defans oyuncusu Josue S..
resim yok Giuliano Suudi Arabistan'a transfer oldu Fenerbahçe Kulübü, Brezilyalı futbolcu için El Nassr Kulübünden 10 milyon 500 bi..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti 23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti 22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti 21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı