yabancı dizi izle warez script porno izle hacklink shell indir astropay astropay astropay ankara travesti paykasa paykasa
HABER AKIŞI

Fuat Oktay: Terör örgütlerinden talimat alanları adalet teşkilatımızda barındırmayacağız

 Tarih: 12-11-2018 20:40:00
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, "FETÖ, PKK ve diğer terör örgütlerinden talimat alanların ne adalet teşkilatımızda ne de devlet teşkilatımızın herhangi bir noktasında barınmasına müsaade etmedik, etmeyeceğiz." dedi.

ANKARA(AA) - Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen adli ve idari yargı hakimleri ile Cumhuriyet savcılarının kura töreninde, bugün göreve başlayacak 403 hakim ve savcıyı tebrik ederek başarılar diledi.

Tören vesilesiyle hakim ve savcılarla beraber olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Oktay, "Sizlerle birlikte hakim ve savcı sayısı 20 bine yaklaşan adalet teşkilatımız, daha etkin ve hızlı işleyerek milletimizin vicdanını rahatlatan kararlara imza atmaya devam edecektir." diye konuştu.

Milletin, hakkını alacağına inanarak ve adalet teşkilatına güvenerek yargı organlarına başvurmasının büyük önem taşıdığına işaret eden Oktay, şu ifadeleri kullandı:

"Hakkı vermekle hakkı gasbetmek arasında dengenin son derece hassas ve önemli olduğunun bilinciyle, bu güveni sağlamak için vazifenizde çok titiz olacağınıza yürekten inanıyorum. Adliye binalarımızda ve mahkemelerimizde 'Adalet mülkün temelidir' ifadesi yazmaktadır. Önemli olan bu güzel ifadenin akla ve kalbe de nakşedilmesidir. Böylece adalet, hakkını arayan tüm vatandaşlarımızın hayatına nüfuz edecek ve toplumun tamamının memnuniyeti olarak yansıyacaktır."

"Tarihimiz adalet konusunda geniş birikime sahip"

Adaletin, insanlık tarihi kadar eski bir kavram olduğuna ve ilk insanla başlayan adalet arayışının dünyanın sonuna kadar devam edecek beşeri bir mücadele olduğuna dikkati çeken Oktay, "Biz, devletin temelinin toplum içinde adalet sağlamak olduğuna inanmış bir medeniyete sahibiz. Tarihimiz, adalet konusunda geniş bir birikime sahiptir ve toplumda adaletin tesisi geçmişten bugüne önceliğimiz olmuştur. Ecdadımızın, 'insanı yaşat ki devlet yaşasın' düsturuna dayanan yönetim anlayışı da yine güçlü bir adaletle hayat bulmuştur." dedi.

Kadim adalet mirası sayesinde daha güçlü bir demokrasiye sahip olmak ve hukuk devleti olma yolunda önceki yıllarda kararlı adımlar atıldığını söyleyen Oktay, adalet hizmetlerinin yalnızca lafzıyla değil ruhuyla da en iyi noktaya ulaşması için gayret gösterildiğini dile getirdi.

Dava dosyalarının kuşaktan kuşağa geçtiği günlerden, fiziki şartları en iyi şekilde yapılandırılmış adliyelerde hızlı sonuçlanan davaların görüldüğü günlere gelindiğini vurgulayan Oktay, yargı sisteminde yapılan pek çok düzenlemeyle dosya yığılmalarının önüne geçildiğini anımsattı.

Mahkeme, hakim ve savcı sayısı artırılarak hizmetlerin daha hızlı ve kaliteli verilmesinin sağlanmakta olduğunu ifade eden Oktay, "Ülkemiz çapında 245 adalet sarayı ile adalet hizmetinin yapılan işin itibarına yakışır şekilde işlemesi temin edilmektedir. Toplumda adalet mekanizmasının daha iyi işlemesi ve vatandaşlarımızın sorunlarının çözümüne yönelik daha etkin sonuç alınması amacıyla Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkı getirilmiş ve İstinaf Mahkemeleri faaliyete geçirilmiştir. Ayrıca kamu denetçiliği, arabuluculuk ve uzlaştırma gibi hizmetlerle anlaşmazlıkların mahkemelere gitmeden çözülebilmesini sağlayacak alternatif yollar uygulamaya girmiştir." dedi.

Yargı reformu

Askeri mahkemelerin kaldırılmasından, Hakimler ve Savcılar Kurulunun yapısının değişmesine kadar pek çok alanı kapsayan yargı reformları sayesinde Türkiye'de adalet mekanizmalarının itibarının yükseltildiğini belirten Oktay, meslek içi eğitim sistemiyle hakim ve savcıların güncel gelişmeler doğrultusunda kendilerini yenileyebilmelerine imkan sağlandığını anlattı.

Adalet Akademisi bünyesindeki çalışmaların ideal hakim, savcı sayısına ulaşana kadar süreceğine inandığını dile getiren Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"17-25 Aralık girişimi ve 15 Temmuz FETÖ hain darbe teşebbüsü, hepimize yargının bağımsız ve tarafsız olmasının, adaletin tesisi açısından ne kadar hayati öneme sahip olduğunu bir kez daha göstermiştir. Adalet teşkilatımız gerekli mekanizmaları işleterek darbe girişiminin ardından, içindeki FETÖ'cüleri en hızlı ve en kararlı şekilde temizleyen kurum olmuştur. Bu çerçevede, adalet teşkilatımızın içine vesayetin açtığı çatlaklardan sızmış 4 bin civarındaki FETÖ üyesi hakim ve savcı tasfiye edilmiştir. Aslında bunlara 'hakim ve savcı' demek de doğru değil. Nasıl ki asker demiyorsak diğerlerine, 'asker elbisesi giymiş hainler' diyorsak bunlar da hakim ve savcı elbisesi giymiş içimize sızmış hainlerden başka bir şey değiller.

Kararlarını, akıl ve vicdan yerine ideolojik bağnazlığa dayanarak alanlar ve bağımsız olmak yerine FETÖ, PKK ve diğer terör örgütlerinden talimat alanların ne adalet teşkilatımızda ne de devlet teşkilatımızın herhangi bir noktasında barınmasına müsaade etmedik, etmeyeceğiz."

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi

Fuat Oktay, 16 Nisan 2017 halk oylaması sonucunda yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığının anayasal çerçeveye alındığını hatırlatarak, "Böylece Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yasama, yürütme ve yargı arasındaki güçler ayrılığı yeniden tesis edilmiş, siyasi istikrar garanti altına alınmıştır. Bundan sonraki süreçte adaletin tam tecelli etmesi açısından ihtiyaç olan kanunlarla ilgili, yasama organı olan Meclisimiz, milletvekillerimiz gerekli çalışmayı yapacaklardır. Daha etkin uygulamaya yönelik de yürütme organından gerekli çalışma yapılacaktır. Yani nihai kanun yapma tasarrufu yasama organımıza dolayısıyla milletvekillerimize aittir." ifadelerini kullandı.

Hakim ve savcılara, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde her zaman olduğu gibi sizlerin yanınızda olduğumuzu, devletimizin her türlü imkanını sağlamaya hazır olduğumuzu ifade etmek isterim." diye seslenen Oktay, "Sizlerden de beklentimiz adaletin tesisi bu konudaki hassasiyetinizi ve adalet terazisini dengede tutma konusundaki kararlılığınızı sürdürmenizdir. Vazifenizi yaparken 'bir mazlumun ahının arşı titretmeye yeteceğini' aklınızdan çıkarmayın. Sizlere güveniyor, tek ölçünüz hukuk ve adalet olacak şekilde, milletimizin size duyduğu güvene sonuna kadar layık olacağınıza yürekten inanıyorum." diye konuştu.

Muhabir: Enes Kaplan

  Kaynak: Anadolu Ajansı
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Fransa'daki gösterilerde 4 bin 99 gözaltı Fransa'daki gösterilerde 4 bin 99 gözaltı Fransa'da sarı yeleklilerin 17 Kasım'dan bu yana düzenledikleri gösteriler sıras..
Sudan'dan Türkiye'ye 'turizme destek' çağrısı Sudan'dan Türkiye'ye 'turizme destek' çağrısı Sudan Kültür, Turizm ve Tarihi Eserlerden Sorumlu Devlet Bakanı Sümeyye İdris Tü..
Putin ile Merkel telefonda görüştü Putin ile Merkel telefonda görüştü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Ukrayna..
Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Ekonomik ve sosyal olağanüstü hal ilan edeceğim Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Ekonomik ve sosyal olağanüstü hal ilan edeceğim Fransa Cumhurbaşkanı Macron, ekonomik ve sosyal olağanüstü hal ilan edeceğini, ş..
  Ekonomi HABERLERİ
AB tekrar Brexit müzakere etmeyecek AB tekrar Brexit müzakere etmeyecek Avrupa Birliği Komisyonu Sözcüsü Andreeva, İngiltere ile yeni bir Brexit anlaşma..
Borsa günü düşüşle tamamladı Borsa günü düşüşle tamamladı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 1.472,17 puan ve yüzde ..
Teknolojide kritik test altyapıları yerlileşiyor Teknolojide kritik test altyapıları yerlileşiyor Savunma sanayisi başta olmak üzere Türkiye'de geliştirilen teknolojik ürünlerin ..
Ekonomistler, 3. çeyrek büyüme rakamlarını değerlendirdi Ekonomistler, 3. çeyrek büyüme rakamlarını değerlendirdi AA Finans Analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi, "GSYH verilerine göre özel tük..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Amerikan Şirketler Derneği kamu ve iş dünyası liderlerini bir araya getirdi Amerikan Şirketler Derneği kamu ve iş dünyası liderlerini bir araya getirdi Amerikan Şirketler Derneği (AmCham Türkiye/ABFT) 14. Kuruluş Yıl Dönümü Galası, ..
25 yıl önce ithal ediyorduk, şimdi Avrupa’nın üretim üssüyüz 25 yıl önce ithal ediyorduk, şimdi Avrupa’nın üretim üssüyüz Kurulduğu 1993 yılından bu yana, ülkemizde doğal gaz sektörünün gelişmesi için h..
Çimento sektöründe ihracat devam ediyor Çimento sektöründe ihracat devam ediyor Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından sektörün ilk 9 aylık ver..
Genel Başkan Kaan: Genel Başkan Kaan: "Türkiye'nin 2019 Yılında da Pozitif Büyüme Performansını Sürdüreceğine İnanıyoruz" MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Türkiye'nin 2018 yılındaki ekonomi perfor..
  Söyleşi HABERLERİ
Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Katılım Bankası, olarak yeniden doğan ve bu doğumda büyük emek ve ..
İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı Türkiye’nin önemli başarılara imza atan gençlik oluşumlarından olan İstanbul Gen..
Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı tüm uyarı, aldığı tüm önlemlere rağmen kontrolsüz k..
Sektöre kadın eli değdi Sektöre kadın eli değdi Türkiye Takım Tezgahları Sektörünün kadınların iş hayatına katılımının bir terci..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Asya’nın en büyük iş makinaları Fuarı Bauma Chına’da Türkiye rüzgarı esti Asya’nın en büyük iş makinaları Fuarı Bauma Chına’da Türkiye rüzgarı esti Türkiye iş makinaları sektörünün gücü Uzakdoğu’da yankı buldu. Türkiye İş Makina..
Dünyanın trend konuları İTÜ trendler zirvesinde konuşulacak Dünyanın trend konuları İTÜ trendler zirvesinde konuşulacak İstanbul Teknik Üniversite Yatırım Kulübü tarafından düzenlenen Trendler Zirvesi..
Sanat, Kültür, Turizm ve Alışveriş Türkiye Festivalinde Sanat, Kültür, Turizm ve Alışveriş Türkiye Festivalinde Ürdün’ün zengin tarihi geçmişini ve kültürünü “Osmanlı – Türk Kültürü“ ve “Made ..
Uluslararası İnsan Hakları Sempozyumu Uluslararası İnsan Hakları Sempozyumu Adalet Bakanı Abdülhamit Gül: "Bütün dünya sessiz kalsa da, dikenli teller çevir..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Karayolları Kentsel Dönüşüm Projesi’nde Daireler Sahiplerini Buluyor Karayolları Kentsel Dönüşüm Projesi’nde Daireler Sahiplerini Buluyor Gaziosmanpaşa’da kentsel dönüşüm konutları hak sahipleriyle buluşmaya devam ediy..
Tokatköy Şehr-i Sitare Projesi İBB Meclisi’nden Geçti Tokatköy Şehr-i Sitare Projesi İBB Meclisi’nden Geçti Beykoz’un ilk kentsel yenileme projesi Tokatköy Şehr-i Sitare’nin uygulanmasına ..
Sarıgöl’de Kentsel Dönüşüm Konutları 2019 Yılında Teslim Edilmeye Başlıyor Sarıgöl’de Kentsel Dönüşüm Konutları 2019 Yılında Teslim Edilmeye Başlıyor Mahalle Buluşmaları kapsamında Sarıgöl Mahallesi sakinleriyle bir araya gelen Ba..
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
  Projeler HABERLERİ
“Kardeşim üşümesin” yürekleri ısıtıyor “Kardeşim üşümesin” yürekleri ısıtıyor UEDAŞ’ın yardıma muhtaç çocuklara el uzattığı projesi “Kardeşim Üşümesin” bu yıl..
Avrupa’nın en iyi karma projesi ödülü Türkiye’ye Avrupa’nın en iyi karma projesi ödülü Türkiye’ye Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde yaptığı projeler ve aldığı ödüllerle ..
İSGAP Projesi tamamlandı İSGAP Projesi tamamlandı İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Başkanlığı’nın (İSGÜM)..
Tohum Otizm Vakfı, “Eğitime Uzanan Yol” Projesi Tohum Otizm Vakfı, “Eğitime Uzanan Yol” Projesi TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları kapsamında finanse edilen Tohum Oti..
  Spor HABERLERİ
Spor Toto Süper Lig'de görünüm Spor Toto Süper Lig'de görünüm Spor Toto Süper Lig'de 15. hafta tamamlanırken, Medipol Başakşehir liderliğini s..
Villarreal'de teknik direktörlüğe Luis Garcia getirildi Villarreal'de teknik direktörlüğe Luis Garcia getirildi İspanya Birinci Futbol Ligi (La Liga) takımlarından Villarreal'de, teknik direkt..
Kasımpaşa evinde farklı yenildi Kasımpaşa evinde farklı yenildi Spor Toto Süper Lig'in 15. hafta mücadelesinde Kayserispor, deplasmanda Kasımpaş..
Galatasaray Teknik Direktörü Terim: Porto karşısında tüm şartlarımızı zorlayarak oynayacağız Galatasaray Teknik Direktörü Terim: Porto karşısında tüm şartlarımızı zorlayarak oynayacağız Galatasaray Teknik Direktörü Terim, UEFA Şampiyonlar Ligi D Grubu 6. ve son haft..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu 29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu Esnaf Bülteni Dergisi’nin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ortak Akıl..
Mustafa İçöz: “Trafikten men edilen aracın kimliği de yok edilmeli!” Mustafa İçöz: “Trafikten men edilen aracın kimliği de yok edilmeli!” İstanbul Ticaret Odası (İTO) Motorlu araçların tamir, bakım, üretim ve montaj ko..
Nuri Özelmacıklı: “İmar Barışı süresi uzatılarak harçlar taksitlendirilmeli” Nuri Özelmacıklı: “İmar Barışı süresi uzatılarak harçlar taksitlendirilmeli” Türkiye’nin en büyük ve en çok şubesi olan Gayri Menkul Danışmanlık Firmalarında..
27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti 27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf bülteni Dergisinin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf buluşmaları Kızılay Gen..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı