HABER AKIŞI

Ferdi Erdoğan: “Brexit sonrası İngiltere’ye olan ihracat performansımız aynı şekilde devam edebilecek mi?”

 Tarih: 16-02-2020 17:38:09
Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, “Brexit sonrası İngiltere ile yeni bir yol haritası çıkarılmalı. İnşaat malzemesi sektörünün en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkelerin başında gelen İngiltere pazarını rakip ülkelere kaptırma riski var” dedi.

İngiltere-AB ve Türkiye ilişkilerinde 4 ayrı seçeneğin söz konusu olduğunu belirten Ferdi Erdoğan, şöyle konuştu: “Bizim için en uygun seçenek ‘Norveç Modeli’. Ancak İngiltere’nin, üçüncü ülkelerle serbest ticaret anlaşması yapmaya başlamasıyla ikili görüşme için sıra beklememiz halinde İngiltere’ye gerçekleştirdiğimiz ihracat performansımızın aynı kalıp kalmayacağı belirsiz…”

Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, İngiltere’nin, 31 Ocak’ta (bugün) Avrupa Birliği’nden ayrılacağını ifade ederek, Brexit’in inşaat malzemesi sanayisine etkilerine dair şunları söyledi: “Taraflar 2020 sonuna kadar, gelecekteki ilişkilerini düzenleyecek kapsamlı bir anlaşmaya ilişkin müzakere yürütecek. Geçiş süreci boyunca İngiltere, AB kurallarına bağlı olmayı sürdürecek. Bu süre içinde kapsamlı bir anlaşmaya varılma olasılığı zor görülüyor. Bu dönemde Türkiye-İngiltere ticaret ilişkilerinin de 2020 sonuna kadar aynen devam etmesi bekleniyor.

İngiltere’ye 5 yılda 5 milyar 679 milyon dolarlık ihracat

Türkiye’nin, İngiltere’ye yaptığı toplam inşaat malzemesi ihracatı; 2014 yılında 1 milyar 248 milyon dolar, 2015 yılında 1 milyar 22 milyon dolar, 2016’da 988 milyon dolar, 2017’de 1 milyar 118 milyon dolar, 2018’de ise 1 milyar 303 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. 2014 ila 2018 yıllarında toplam ihracatımız 5 milyar 679 milyon dolar oldu. Bugün geldiğimiz noktada bu ihracat rakamlarının büyümesi ya da küçülmesi ise tamamen Brexit sonrasında İngiltere ile Türkiye’nin belirleyeceği yol haritasına bağlı.

İngiltere için AB ile ilişkilerde 4 seçenek söz konusu

İngiltere-AB ve Türkiye ilişkilerinde, bundan sonra izlenecek yola yönelik 4 seçenek söz konusu.  Ülkemiz için en uygun seçeneğin ‘Norveç Modeli’ olduğunu söyleyebiliriz. Bu modelin uygulanması halinde Avrupa Tek Pazarı üyesi olarak AB ile ilişkiler ve ticaret sürdürülür, sıfır gümrük + sıfır kota uygulanır ve AB bütçesine katkıya devam edilir.

Seçeneklerden biri olan ‘İsviçre Modeli’ne göre AB ile ikili anlaşmanın yanı sıra üye ülkelerle ikili anlaşmalar yapılır, Avrupa Tek Pazarı üyesi olmadan sadece mallar ve kişiler için anlaşmalara gidilir ve İngiltere içeriği genişletebilir. Bu durumda Türkiye ile yeni bir anlaşma gerekir.

Bir diğer seçenek olan ‘Avrupa Serbest Ticaret Birliği Modeli’nde ise İngiltere EFTA üyesi olarak AB ile mal ticaretini yürütür. Sıfır gümrük + sıfır kota uygulanır, AB bütçesine sınırlı katkı sağlanır. Bu modelin de Türkiye için uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Son seçenek ‘Dünya Ticaret Örgütü Modeli’ne göre ise; AB ile bir üçüncü ülke gibi ilişki kurulur. İngiltere ile AB serbest ticaret anlaşması yapar. Anlaşmanın temel amacı sıfır gümrük + sıfır kota olur. İngiltere üçüncü ülkeler ile de serbest ticaret anlaşmaları yapar. Burada Türkiye ile yeni bir anlaşma yapılması gerekir. Eğer bu son seçenek uygulanırsa, bize ikili görüşme için 3-4 yıldan önce sıra gelmez, bu süreçte İngiltere’ye gerçekleştirdiğimiz ihracatın başına ne geleceğini kestirmek zorlaşır.

Avrupa Birliği yeni ticaret stratejisi uyguluyor

Çok taraflı dünya ticaret anlaşmaları döneminin artık kapandığını görüyoruz. Öyle ki Dünya Ticaret Örgütü’nün ticarette hakemlik işlevi felç oldu. Avrupa Birliği ikili serbest ticaret anlaşmaları yapıyor ve ticarette sürdürülebilirliği ana unsur olarak kullanmaya başlıyor. Artık dünyanın geri kalanı ile vergisiz ve kotasız ticaret söz konusu. Ancak bu durum ülkemizin Gümrük Birliği avantajını ortadan kaldırıyor.

Avrupa Birliği ‘Yeşil Düzen’e hazırlanıyor

Avrupa Birliği, iklim krizi ile mücadelede dünyada öncü bir rol üstlenmek amacıyla ‘Yeşil Anlaşma’ (Green Deal) olarak adlandırılan eylem planını açıkladı. Açıklama, Madrid'de Birleşmiş Milletler (BM) İklim Konferansında (COP25) duyuruldu. Bu eylem planının hedefi bütün üye ülkeleri 2050 yılına kadar karbon-nötr hale getirmek. Avrupa, iklim değişikliğine karşı mücadelede küresel lider olmayı ve 2050’ye kadar ilk ‘sıfır-karbon’ kıta olmayı hedefliyor. Avrupa Yeşil Anlaşması kapsamında AB iş çevrelerinin çevre dostu hale getirilmesi öngörülüyor.

Avrupa Birliği ithalatta karbon vergisi uygulamaya başlayacak 

‘Avrupa Yeşil Anlaşma’ 2020 Ekim ayında yasalaşacak. İthalatta Karbon Vergisi Uygulaması (Carbon Border Adjustment Mechanism) kapsamında ithalatta ürünün tüm prosesleri boyunca çevreye olan etkisine göre karbon vergisi alınacak. Karbon vergisi sıfırdan başlayacak, kademeli artacak. İlk aşamada enerji yoğun sektörler demir-çelik, petrokimya, çimento, cam, seramik ve ana metal sanayisi yeni düzenleme kapsamına alınacak. Düzenleme ile ilgili detayların Mart ayında açıklanması bekleniyor.

Bu gelişmeler ışığında 1996 AB Gümrük Birliği ile 2005’teki Dünya Ticareti Serbestleşmesi’nin ardından Türkiye’nin dış ticarette üçüncü önemli aşamasının ‘Yeşil Anlaşma’ (Green Deal) olacağını söyleyebiliriz.

2018’de İngiltere’ye ihracat yüzde 16,5 arttı

İnşaat malzemeleri ihracat pazarlarımızda ilk sırayı 2016 yılında ABD, 2017 yılında İngiltere, 2018’de ise Almanya aldı ve ilk üç sırada hep bu üç ülke yer aldı. 2018’de Brexit etkisindeki İngiltere’ye ihracat yüzde 16,5 artarak 1 milyar 303 milyon dolara ulaştı.

Türkiye’nin dünya inşaat malzemeleri ihracatındaki payı 2012 yılında yüzde 2,69 ile en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra gerileme eğilimine girdi. Özellikle yakın ve komşu pazarlarımızdaki kayıplar nedeniyle Türkiye’nin payı düşmeye başladı. 2016 yılına kadar gerileme sürdü ve payımız 2016 yılında yüzde 2,05 olarak gerçekleşti. 2017 yılında ise dünya inşaat malzemeleri ihracatındaki payımız 6 sene aradan sonra yeniden yükseldi ve yüzde 2,12’ye çıktı. 2018 yılında dünya ihracatı içinde alınan payda artış devam etti ve yüzde 2,33’e yükseldi.

Türkiye İMSAD Hakkında

Kuruluşundan bu yana geçen 36 yılda, Türk inşaat sanayini gerek yurt içinde gerekse yurt dışında temsil eden bir sivil toplum örgütü olan Türkiye İMSAD’ın, 39 sektör derneği, 76 sanayici firma ve 27 paydaş kurum üyeleriyle birlikte, pazarda 32 binden fazla noktaya etkin bir şekilde ulaşmaktadır. Sürdürülebilir büyüme için yurt içinde ve yurt dışında işbirlikleri geliştiren Türkiye İMSAD, iç pazardaki gelişmeleri yakından izlemekte ve ihracatta ulaşılan başarının artarak sürdürülebilmesi için, dış pazarları yakından takip etmektedir. Türkiye İMSAD, inşaat sektörünün çok önemli grupları olan 35 farklı alt sektörü temsil etmektedir. 2011 yılında Brüksel, 2015 yılında ise Kamerun temsilciliğini kuran, sektörel projeler yürüten, raporlar yayınlayan Türkiye İMSAD, Avrupa Komisyonu’nun fonladığı birçok projeye de liderlik etmektedir.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Osmanlı döneminin ilk karantina merkezlerinden biri Tuzla’daydı Osmanlı döneminin ilk karantina merkezlerinden biri Tuzla’daydı Osmanlı döneminde “Tahaffuzhane” adı verilen karantina merkezlerinin en bilinenl..
Koronavirüs Salgınına Karşı Kolonya Ve Hijyen Malzemeleri Sektöründen Açıklama Geldi Koronavirüs Salgınına Karşı Kolonya Ve Hijyen Malzemeleri Sektöründen Açıklama Geldi Türkiye’de ve dünyada hayatı durma noktasına getiren Koronavirüs Salgını, temizl..
İSTANBUL TAKSİLERİ BRC İŞBİRLİĞİYLE DEZENFEKTE EDİLDİ İSTANBUL TAKSİLERİ BRC İŞBİRLİĞİYLE DEZENFEKTE EDİLDİ Taksi Hakları Derneği, dünyanın en büyük alternatif yakıt sistemleri üreticisi B..
CORONA AĞZINIZDAN BULAŞMASIN CORONA AĞZINIZDAN BULAŞMASIN Dt. Pertev Kökdemir Corono virüsünün ağızdan bulaşmaması için koruyucu tedbirler..
  Ekonomi HABERLERİ
Girişimlere yapılan yatırım yüzde 66 arttı Girişimlere yapılan yatırım yüzde 66 arttı Türkiye’deki startup’ların ilk aşama yatırımcısı olan kuluçka merkezlerinin sayı..
Üretimde Artırılmış Gerçeklikle Geleceğin Fabrikasına Dönüşün Üretimde Artırılmış Gerçeklikle Geleceğin Fabrikasına Dönüşün Akıllı üretim yönetim sistemi ProManage ile sanayicilere dijital dönüşüm mentorl..
Markalı konut satışlarının %11’i yabancıya yapıldı Markalı konut satışlarının %11’i yabancıya yapıldı ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Şubat 2020 sonuçları açıklandı. Endekse..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
KARİD Başkanı Aslan Kut Covid-19 ile ilgili aldıkları tedbirleri açıkladı KARİD Başkanı Aslan Kut Covid-19 ile ilgili aldıkları tedbirleri açıkladı Türkiye Kargo, Kurye ve Lojistik İşletmecileri Derneği (KARİD) Başkanı Aslan Kut..
SAHA İSTANBUL ÜYELERİ KORONAVİRÜSLE MÜCADELE İÇİN GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ SAHA İSTANBUL ÜYELERİ KORONAVİRÜSLE MÜCADELE İÇİN GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ Tüm dünyada hızla yayılan ve Türkiye’de de her geçen gün vaka sayısı artan Koron..
Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu: “Makine sektörüne kalkan olmak sivil savunma meselesidir” Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu: “Makine sektörüne kalkan olmak sivil savunma meselesidir” Makine sanayiinde faaliyet gösteren firmalar, Covid-19 salgınına karşı kamu sağl..
Koronavirüs kaynaklı sorunlar, JES'lerin inşasında gecikmeye yol açabilir Koronavirüs kaynaklı sorunlar, JES'lerin inşasında gecikmeye yol açabilir Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ufuk Şentürk, ..
  Söyleşi HABERLERİ
Süleyman Köşkeroğlu: “Baklavanın, Milli Eğitim Bakanımızın söz verdiği gibi 2020’de MEB Müfredatına girmesi lazım” Süleyman Köşkeroğlu: “Baklavanın, Milli Eğitim Bakanımızın söz verdiği gibi 2020’de MEB Müfredatına girmesi lazım” Baklavacı ve Tatlıcılar Derneği (BAKTAD) ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim ..
Av. Müge Bostancı ile “TİCARETİN HUKUKU” söyleşileri: Kusursuz sorumluluk hallerinde adam çalıştıranın sorumluluğu! Av. Müge Bostancı ile “TİCARETİN HUKUKU” söyleşileri: Kusursuz sorumluluk hallerinde adam çalıştıranın sorumluluğu! Bir işveren, iş gördürdüğü sürekli olarak yanında çalışan elemanı veya geçici, s..
HEFİ SAĞLIK; İŞ(Çİ) SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİNİN GELECEĞİ HEFİ SAĞLIK; İŞ(Çİ) SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİNİN GELECEĞİ HEFİ SAĞLIK Genel Müdürü Zehra Çelik: “İşyerinin ve iş görenin güvenliğini sağla..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
SIGN İstanbul 2020, Promosyon Sokağı’na ev sahipliği yapacak! SIGN İstanbul 2020, Promosyon Sokağı’na ev sahipliği yapacak! Tarsus Turkey tarafından 17-20 Eylül 2020 tarihlerinde 22.’si düzenlenecek olan ..
Seramik sektörü UNICERA Fuarı’nda buluştu Seramik sektörü UNICERA Fuarı’nda buluştu Dünya seramik sektörünün yakından takip ettiği UNICERA İstanbul Uluslararası Ser..
Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul’un Yeni Tarihi Belirlendi Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul’un Yeni Tarihi Belirlendi 43. kez gerçekleştirilecek Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul, 24-28 Ağustos 2020 o..
HOST İstanbul 2020, Haziran’da gerçekleşecek.. HOST İstanbul 2020, Haziran’da gerçekleşecek.. Ticaret Bakanlığı’nın coronavirus/COVID-19 ile ilgili tedbirler kapsamında aldığ..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Üretim, denetim ve eğitimde depreme karşı sıfır tolerans zamanı Üretim, denetim ve eğitimde depreme karşı sıfır tolerans zamanı Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, ‘1-7 Mart Deprem Haft..
Skyland İstanbul’dan Yeni Yıla Özel Kampanya Skyland İstanbul’dan Yeni Yıla Özel Kampanya Eroğlu Gayrimenkul’ün yeni teknolojiler,kusursuz mimarive konforu prestijle bulu..
 "AKILLI ŞEHİR UYGULAMALARINDA İLK ÖRNEK KANAL İSTANBUL OLACAK" Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi’nin açılışında bir konuşma yapa..
Kentsel Dönüşüme Yeni Finansman Modelleri Gerekiyor. Kentsel Dönüşüme Yeni Finansman Modelleri Gerekiyor. GİSP (Gayrimenkul İçin Strateji Platformu)tarafından düzenlenen ‘Kentsel Dönüşüm..
  Teknoloji-Proje HABERLERİ
SAHA İstanbul’un ‘saha’sı genişliyor! SAHA İstanbul’a 42 yeni üye daha katıldı SAHA İstanbul’un ‘saha’sı genişliyor! SAHA İstanbul’a 42 yeni üye daha katıldı Türkiye’nin Milli Teknolojisi Hamlesi’nin en büyük destekçilerinden biri olan SA..
Türkiye dünyada ilk beş arasında... Türkiye dünyada ilk beş arasında... Türkiye’nin Milli Teknolojisi Hamlesi’nin en büyük destekçilerinden biri olan SA..
TÜRKİYE’NİN EN KÖKLÜ İKİ KURULUŞU BİLİŞİM İÇİN BİR ARAYA GELDİ TÜRKİYE’NİN EN KÖKLÜ İKİ KURULUŞU BİLİŞİM İÇİN BİR ARAYA GELDİ Kuruluşları 50’nci yıla yaklaşan Türkiye’nin en köklü iki kuruluşlarından olan T..
Şirketler, sanal uygulamaları ve teknolojiyi evlere taşıyor Şirketler, sanal uygulamaları ve teknolojiyi evlere taşıyor Dünyada endişeye neden olan yeni tip Corona virüsü (Covid-19) üretici ve hizmet ..
  Spor HABERLERİ
Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği, Vites Büyütüyor… Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği, Vites Büyütüyor… Türkiye'nin en önemli sektörlerinden biri olan kimya sanayinin temsil edildiği, ..
Bayrampaşa Belediyesi’nin Uluslararası Spor Projesinin Final Konferansı yapıldı Bayrampaşa Belediyesi’nin Uluslararası Spor Projesinin Final Konferansı yapıldı AB Şehir Eşleştirme Hibe Programı çerçevesinde Bayrampaşa Belediyesi’nin başarıy..
PTT SPOR’DA BAYRAK DEĞİŞİMİ PTT SPOR’DA BAYRAK DEĞİŞİMİ PTT Spor’da gerçekleşen Olağan Genel Kurul sonucunda başkanlığa PTT AŞ Genel Müd..
TÜRK UÇURTMA TAKIMI HİNDİSTAN’DA TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK TÜRK UÇURTMA TAKIMI HİNDİSTAN’DA TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı ve Türk Uçurtma takımı kaptanı Mehmet Naci..
  Şirket Haberleri HABERLERİ
MOPAK kağıt üretiminde su kullanımını 6 kat azalttı MOPAK kağıt üretiminde su kullanımını 6 kat azalttı Türkiye’nin önde gelen kağıt ve defter üreticisi MOPAK, faaliyet gösterdiği üret..
SOCAR Türkiye, gençleri geleceğe hazırlıyor SOCAR Türkiye, gençleri geleceğe hazırlıyor 5 bin 300’den fazla kişiye istihdam sağlayan SOCAR Türkiye, çalışanlarının çocuk..
Kuveyt Türk ekonomiye destek paketiyle müşterilerinin yanında Kuveyt Türk ekonomiye destek paketiyle müşterilerinin yanında Yeni tip koronavirüs salgınıyla ilgili gelişmeleri yakından takip eden Kuveyt Tü..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı