HABER AKIŞI

FATİHTE 56 YILDIR ŞİFA DAĞITIYOR

 Tarih: 29-07-2015 11:56:00  -   Güncelleme: 04-08-2015 12:36:00
İstanbul’da yaşayıp Fatih ilçesine yolu düşmeyen hatta defalarca gitmeyen, İtfaiye durağını bilmeyen yok gibidir. Fatih Belediye Başkanlığının eski binası ile yan yanadır İtfaiye binası. Önlerinde büyük bir park var. Vezneciler tarafından veya Haşim işcan geçidinden çıktığınızda Fatihe doğru yürüdüğünüzde ilk otobüs durağı İtfaiye durağıdır.

İtfaiye Durağına geldiğinizde, otobüs beklermiş gibi yapıp karşıya baktığınızda vitrininde kırmızı ışıkla “56. YIL” ve altında "İLAÇLAR GIDANIZ DEĞİL, GIDALAR İLACINIZ OLSUN" yazan “ÖZTÜRK ECZANESİNİ” görürsünüz.

Dile kolay 56 yıl, hem insan sağlığına hizmet edeceksin, hem laboratuarında ilaç yapacaksın hem de beşeri münasebetlerde güvenile, ürün ücretlendirmesinde itimat edilen, yaptığı ilaçtan şüphe duyulmayan ve 56 yıldır hiçbir sorun yaşamamış bir eczacı olarak esnaflığını da ispatlamış olacaksın. Esnaf Bülteni olarak bunları görmezden gelemezdik.

Bizde esnaf bülteni gazetesini en yoğun dağıttığımız esnafıyla hem hal olduğumuz ilçelerden birisi olan Fatih’in en eski eczanesi ve sahibi Şekip Bey ile sayfalarımızı onunla onurlandırmak istedik.

56 sene geriye gideceğiz. Kolay değil bir yerde 56 yıl kalmak. Bazen bazı müşterilerimizle burada otururken bana 100 yılı aşmış 10 tane müessese sayın diyorum. O kadar az ki inanın bir tane dahi söylemeyen var. Belki ben bile on tane sıralayamam ama hatırlatayım diyorum. Sirkeci Garının karşısındaki Konya Lezzet Lokantası 130 yıllık diyorum. Misafirim şaşırıyor evet orasını biliyorum ama o kadar eski olduğunu bilmiyordum diyerek şaşırıyor. Mesela Ali Muhittin Hacı Bekir 200 küsur yıllık ama daha Sabancı veya Koç’lar 100 yılı doldurmadı ancak 80 yıllık. Fakat Almanya'ya gidiyorsunuz. Avrupa'da 150 yıllık 200 yıllık eczaneler var.

Fatih'te kurucusu iş başında olan en eski eczane biziz 15 Eylül 1959 tarihinde kurulduğumuz günden beri varlığını aynı adreste devam ettiren tek eczane biziz. 1959 yılında, suriçi dediğimiz Osmanlı zamanında Dersaadet denen şimdiki fatih’te Balat dâhil Edirnekapı'ya kadar 9 eczane vardı ben 10. eczaneyi açıyorum.

Türkiye'de 1954 yılına kadar işyeri açma sınırlaması vardı. Bir yerin nüfusu üç bin kişi artmadıkça bir eczane daha açılamıyordu. 1954 yılında o zamanın hükümeti meclise bir önerge verdi. Çok eczaneye ihtiyaç var fakat sınırlama olduğundan açılamıyor bahanesi ile sınırlama kaldırıldı. O zaman İstanbul'un nüfusu 1.350.000 kişiydi ve 283 eczane vardı.

Bugünkü, Fatihin özelliklerinden biriside gündüz nüfusunda Türkiye'nin en büyük ilçesi olması 4-5 Milyon insan oluyor Fatihte adeta Türkiye’nin kalbi burada atıyor, böyle büyük ve köklü bir ilçedir Fatih.

“Öğrenciyken gözüme kestirdiğim yerdeyim hala”

Öğrenciyken fakülteye gidip gelirken bu dükkânı hep kapalı olarak görüyordum. Bi mezun olsam da şu dükkânı tutup eczane açsam diyordum. 1959 yılının mart ayında mezun olunca dükkânın neden kapalı öğrendiğimde kiracısı kuş tüyü yastıklar yapıyormuş. O dükkânda bu işi götüremedim kirasıda yüksek değil diye öyle duruyor idare ediyorum dedi. Bende eczacıyım dedim buraya bir eczane açmak istiyorum bana burasını devreder misiniz dedim kabul etti. Öğrenciyken gözüme kestirdiğim bu dükkânda hala halkıma hizmet etmekteyim.

“Sizin gölgenizde ve himayenizde olmaktan onur duyarım, beni kardeşliğinize kabul edin”

O tarihlerde birisi yeni bir işyeri açarken aynı işi yapan diğer meslektaşlarına gider kendini tanıtır nezaketen onlarında olurunu ve desteğini alırdı. Bu ziyaretin anlamı şu idi ben sizinle meslektaşım Allahın izni ile rızkımı burada armaya karar verdim, sizin rakibiniz değilim buranın eskisi olmanız nedeniyle sizin gölgenizde ve himayenizde olmaktan onur duyarım, beni kardeşliğinize kabul edin demekti.

Bende açılıştan önce, bana en yakın 200 metre ilerimizde Fatih Eczanesi var. Kendimi tanıtmak için gittim dedim ki size yakın bir eczane açıyorum, yeni mezunum komşu olacağız dedim. İnşallah bana yardımlarınızı esirgemezsiniz. Çok kibar bir beyefendiydi. Delikanlı, Bursa'ya yeni gar yapıldı onun karşısında güzel bir yer tuttum 2 ay içinde oraya taşınıyorum dedi. Bende açılış hazırlıklarının içindeyim işin acemisiyim de beyefendi öyle deyince sevinç kapladı içimi ama bellide edemiyorum. Bir taraftan üzülüyorum da kaliteli ve eski bir eczacı ile komşu olmak isterdim. Dediği gibi 2 ay sonra kapattı. En yakın eczane Malta Pazarının orda bir tane Horhorun sonuna doğru var 5-6 eczane kaldık. Yıllar geçti bu dokuzlar, onlar yirmi oldu elli oldu. Şu anda benden başlayıp Edirnekapı dâhil Balat dâhil 100 küsur eczane var. Bütün Fatih ilçesinde neredeyse 500'ü buluyor.

Bu dükkânı 435 liraya kiraladım. 57 yıldır da kiracıyım. Cebimde para olduğu zamanlar almak istedim fakat satmadılar. Ama şunu hesap ettim. Bugüne kadar verdiklerimizle toplayıp karşılaştırırsak burasını 20 defa satın almıştım.

“1924’te Mübadele ile Yunanistan’dan Türkiye’ye gelemedik”

Birazda kendimden bahsetmem gerekirse. Aslen batı Trakyalıyım Gümülcüne. Muhaciriz yani. Batı Trakya'da 150 bin Türk Lozan Anlaşması ile bırakılmış. 1924 Büyük Mübadelesi ile 1,5 Milyon Rum Yunanistan'a, 850 bin Türk buraya gelmiş. Sadece Batı Trakyadaki 150 bin Türk İstanbulda'ki 90 Bin Rum'a karşı bırakılmış. Benim dedelerim ve ailem de onların içinde. Biz orda doğduk İlkokulu orada bitirdik. Ancak 2. Dünya savaşından çıkmış Yunanistan'dan çıkmak çok kolay olmadı. O zaman Yunanistan'da iç savaş çıkmıştı. 1947 Aralık ayında ancak buraya gelebildik. 1946 Yılında İlkokulu bitirdiğimde Türkiye'de halen devam eden parasız yatılı okul sınavı açıldı biz Batı Trakyalı öğrencilere, 35 arkadaş bu sınavlara girdik ve birçoğumuz kazandık ve İstanbul'a geldik. Benim şansıma Haydarpaşa Lisesine yerleştirildim. Haydarpaşa Lisesinden 1954 yılında mezun oldum. Eczacılık Fakültesine girdim 1959 yılında mezun oldum.

“Gençlerimize o günlerin anlatılması lazım”

1960 yılında da biliyorsunuz 27 Mayıs İhtilali oldu. İstanbul Üniversitesinde Medika Sosyal diye bir hizmet var. Bu ihale ile verilir ve hep ben alırdım. Bu hizmet öğrencilerin sağlığı ile ilgileniyor ve parasız ilaç veriyor. 13 fakültenin bütün öğrencileri yani her gün 100-150 öğrenci benden ilaç alırdı. Bizim burası sınır gibiydi. Fatih tarafımızda sağcılar, Vezneciler tarafımızda solcular. Sağcılar 10 kişi ilaç almaya gelir. Üçü içeri girer yedisi dışarıda bekler ki solculardan bir saldırı olmasın diye. Aynı şeyin tersi solcular ilaç almaya gelir. Bir kısmı dışarıda bekler Sağcılardan bir saldırı olmasın diye. Eczanemin karşısında 4 kişiyi kurşuna dizdiklerini gördük fakat hiçbir şey yapamadık sadece seyrettik.  Bunlar 1970-80’li yıllarda oldu. Şimdiki gençlerin bu olayları ve ülkemize verdiği zararları bilmesi lazım, gençlerimize o günlerin anlatılması ve şu andaki barış ve huzur ortamının devam ettirilmesi için ne gerekiyorsa yapılması lazım. O zaman sağ sol diye gençliği bölmüşlerdi, şimdi başka alanlarda ayrımcılık çıkartmaya çalışıyorlar.

“Majestral ilaç yazan doktor’da Bu ilacı yapacak eczanede çok azaldı…”

Eczanelerde yapılan ilaçlara Majestral denilir. Doktor formül yazar bizde o formülleri fakültede öğreniriz burada da yapardık. Fakat 6 yıllık tıp tahsilinde Farmakoloji dediğimiz tıp tahsilini sadece bir sömestr okutuluyor. Yapma ilacı çok yazarlardı. Bizimde laboratuarımızda o zamanlar ocağımız devamlı çalışır göz damlaları, kulak damlaları, burun damlaları, öksürük ve iştah açıcı şuruplar yapardık. Zaten bir eczane açarken de laboratuar şarttı halende şart. Ama günümüzde majestral ilaç yazan doktor çok azaldı. Sadece cilt doktorları mecburen yazıyorlar. Vatandaşta yapma ilaç yapan eczane arıyor. Fatihte benden başlayıp Edirnekapı'ya kadar hiç bir arkadaşımız yapma ilaç yapmıyor. Çünkü yazan doktor çok az hafta üç dört reçete gelecekte onla uğraşacaklar. Hepsi Öztürk Eczanesi var orası yapıyor Şekip abiye bizden selam söyleyin deyip bize gönderiyorlar.

“İlaç bir zehirdir ve siz o zehirle hastalığı yenip şifa arıyorsunuz”

"İlaçlar gıdanız değil gıdalar ilacınız olsun" diyen Hipokrat’ın tıp literatür’ündeki bu meşhur sözü gerçekten çok anlamlı bizde bu yolla vatandaşlarımıza kendilerine ilaçları yutup hele de doktor reçetesiz ilaçları alıp kullanmamaları konusunda uyarıda bulunuyoruz. İlaç bir zehirdir ve siz o zehirle hastalığı yenip şifa arıyorsunuz işte bunu doktor kontrolü olmadan yapmak çok tehlikelidir.

 “Laboratuarımın önemli bir bölümünü Müzeye bağışladım…”

Eczanemi açma hazırlığını yaparken bir gün Beyoğlu çıktım. Galatasaray Lisesinin karşısında Mısırlı mağazası vardı. Onun bitişiğinde Della Suda diye Cumhuriyetten önce kurulmuş bir eczane vardı. Sahibi yabancıydı onu tanırdım. O gün eczanenin kepenkleri yarıya inmiş içeri girdim. İçerde bir hanımefendi eczanemizi mal sahibi ile anlaşamadığımızdan kapatıyoruz dedi.  Bende eczacıyım eczane açıyorum ondan merak ediyorum dedim. Elimizdeki ilaçların hepsini eczanelere verdik elimizde ilaç kalmadı fakat içerde bir laboratuarımız var ona kimse talip olmuyor dedi. Görebilir miyim dedim. Odanın dört tarafı tahminen 100 sene evvel Fransa'da yapılmış kavanozlarla dolu. Bunlara talip çıkmadıysa ben alıyım dedim. Ne kadar istiyorsunuz deyince 5000 lira dedi, bu çok büyük para tabi. Baktım kadın Rum kadınına benziyor. Bende Yunanistan'dan geldiğim için çok hafif bir Rumcam var. Rumca olarak madam ben Yunanistan'dan geldim. Rumca söyleyince hoşuna gitti kadının. Bir pazarlık ettik. 1500 liraya aldım. Evvelsi gün bir kamyonetle onları aldım oradan. Geçen 57 sene içinde içlerinden kırılanlar oldu tabi. En son bunların yüzde seksenini iki sene evvel Eczacılık Fakültesine Eczacılık Müzesi açıldı oraya hediye ettim.

ozturk637@ieo.org.tr

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Söyleşi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Afrin kırsalına gıda yardımı Afrin kırsalına gıda yardımı Şanlıurfa İnsani Yardım Platformu ile kamu kurum ve kuruluşlarının iş birliğiyle..
Filistinli 100 çift İstanbul'da dünyaevine girdi Filistinli 100 çift İstanbul'da dünyaevine girdi Sultanbeyli Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen toplu nikah töreninde 100 Fili..
Irak'ın kuzeyinde saldırı hazırlığındaki teröristlere hava harekatı Irak'ın kuzeyinde saldırı hazırlığındaki teröristlere hava harekatı TSK tarafından, Irak'ın kuzeyi Hakurk bölgesinde karakol ve üs bölgelerine saldı..
resim yok 'Bize saldıranlara Osmanlı tokadını atarız' Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, "Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhur..
  Ekonomi HABERLERİ
İstanbul İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Genel Kurul ile yönetilecek İstanbul İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Genel Kurul ile yönetilecek Müteşebbis heyet ile yönetilen Türkiye’nin en büyük OSB’si, İstanbul İkitelli Or..
Kuveyt Türk 2017 net kârını açıkladı Kuveyt Türk 2017 net kârını açıkladı Kuveyt Türk, 2017’de net kârını bir önceki yıla göre yüzde 24,4 artırarak 674 mi..
Doğalgazda 2017'de çifte rekor Doğalgazda 2017'de çifte rekor Türkiye'nin doğalgaz tüketimi geçen yıl 53 milyar 484 milyon metreküple tarihin ..
Temel Hazıroğlu: “Faizin Reçetesi Katılım Ekonomisi” Temel Hazıroğlu: “Faizin Reçetesi Katılım Ekonomisi” Uluslararası Teknolojik, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı (UTESAV) tarafınd..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
YENİDER VE MİYEP NİHAT TUNALI’YI ZİYARET ETTİ YENİDER VE MİYEP NİHAT TUNALI’YI ZİYARET ETTİ YENİDER ve MİYİP Başkanı Eşref Küçükateş ile Yönetim Kurulu Üyelerinden oluşan b..
ÖNDER Kültür Sanat Ödülleri sahiplerini buldu ÖNDER Kültür Sanat Ödülleri sahiplerini buldu ÖNDER İmam Hatipliler Derneği’nin bu yıl ikincisini düzenlediği ÖNDER Kültür San..
MÜSİAD’dan Daha Güçlü Bir Ekonomi İçin Öneriler MÜSİAD’dan Daha Güçlü Bir Ekonomi İçin Öneriler Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından; TBMM Sanayi, Ticare..
Dev Türk Bayrağı Malezya semalarında Dev Türk Bayrağı Malezya semalarında İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı Mehmet Naci Aköz katıldığı çok sayıdaki ul..
  Söyleşi HABERLERİ
Erdoğan, İBB Başkanı olduğunda  2 TON Baklava dağıtmıştım,  2019’da Başkan olunca  5 TON BAKLAVA dağıtacağım Erdoğan, İBB Başkanı olduğunda 2 TON Baklava dağıtmıştım, 2019’da Başkan olunca 5 TON BAKLAVA dağıtacağım Merter Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Genel Başkanı Yusuf Gecü Cumhurba..
Gaziosmanpaşa’da yeni bir “PLEVNE Destanı” yazılıyor Gaziosmanpaşa’da yeni bir “PLEVNE Destanı” yazılıyor GOP PLEVNE Projesi 2012 senesinde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm yıkımları son..
Eğitimci-Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren mavigün kolejini anlattı Eğitimci-Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren mavigün kolejini anlattı MAVİGÜN Eğitim Kurumlarının bu gün geldiği noktada ilk günden itibaren kesintisi..
Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! 10 yıldır Emlak Otomotiv ve Oto kiralama sektörü içinde olan Emre Emlak & Otomot..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
2017 yılında 475 fuar düzenlendi 2017 yılında 475 fuar düzenlendi Ticareti geliştirmek amacıyla açılan fuarlar iş dünyasının ilgi gösterdiği bir a..
Rekor katılımın olduğu KASTEXPO sona erdi! Rekor katılımın olduğu KASTEXPO sona erdi! Ekonomik hacim olarak 12 milyar dolarlık değere sahip, Kastamonulu sanayici ve i..
Büyükekşi: “Eski köye yeni adet getirin” Büyükekşi: “Eski köye yeni adet getirin” Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 2012 yılından bu yana düzenlediği Türkiye..
Eminevim ödüllendirildi Eminevim ödüllendirildi ASSAM Uluslararası İslam Birliği Kongresi'nin ilki 23-24 Kasım tarihlerinde Emin..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Oktay Öz: “Kentsel Dönüşüm Rantsal Dönüşüm Değildir” Oktay Öz: “Kentsel Dönüşüm Rantsal Dönüşüm Değildir” Türk inşaat ve gayrimenkul sektörünün en seçkin buluşmalarından biri sayılan Bos..
Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Gaziosmanpaşa Belediyesi, kentsel dönüşüm projelerini tanıtmaya devam ediyor. Bu..
Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan mahallesindeki dönüşüm projesiyle alakalı Güngören Belediye Başkanı Ş..
Fuzul Grup, projelerini Paris’te Tanıttı Fuzul Grup, projelerini Paris’te Tanıttı Yaşam alanlarına geniş yer ayıran ve “aile” konseptini ön planda tutan Fuzul Gru..
  Projeler HABERLERİ
ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden Albaraka Türk’ün kendi kaynakları ile oluşturduğu iAlbatros projesi, IDC Türkiye..
Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, “Ahes Misal İstanbul” adıyla Gazio..
7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu 7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden kimya sanayi, ihracatı sürdürülebilir kılma..
SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! Gayrimenkul sektöründe yeniliklerin öncüsü Sinpaş Yapı, bugüne kadar yatırımcıla..
  Spor HABERLERİ
NBA'de Şöhretler Müzesi listesi belli oldu NBA'de Şöhretler Müzesi listesi belli oldu Basketbol Şöhretler Müzesi'ne bu sene adını yazdıracaklar arasında eski yıldız o..
Fenerbahçe seriyi bozmadı Fenerbahçe seriyi bozmadı Spor Toto Süper Lig'in 22. haftasında Fenerbahçe, sahasında Aytemiz Alanyaspor'u..
Kasımpaşa, Galatasaray'ı ağırlayacak Kasımpaşa, Galatasaray'ı ağırlayacak Lacivert-beyazlılar, Spor Toto Süper Lig'in 22. haftasında yarın Galatasaray'ı k..
Kadınlar kayaklı koşu 4x5 kilometrede altın madalya Norveç'in Kadınlar kayaklı koşu 4x5 kilometrede altın madalya Norveç'in 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları'nda, kadınlar kayaklı koşu 4x5 kilometre bayr..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti 21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
20. Milli ve Yerli Yasam Insası Bulusması  Oktay ÇAĞATAY ve Hamza CEBECİ’nin katılımıyla gerçekleşti 20. Milli ve Yerli Yasam Insası Bulusması Oktay ÇAĞATAY ve Hamza CEBECİ’nin katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Yaşam İnşası Es..
Temel Hazıroğlu ONDOKUZUNCU  Milli ve Yerli yaşam inşası buluşmalarında  insanı ve finansı anlattı Temel Hazıroğlu ONDOKUZUNCU Milli ve Yerli yaşam inşası buluşmalarında insanı ve finansı anlattı Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Yaşam İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı