HABER AKIŞI

FATİHTE 56 YILDIR ŞİFA DAĞITIYOR

 Tarih: 29-07-2015 11:56:00  -   Güncelleme: 04-08-2015 12:36:00
İstanbul’da yaşayıp Fatih ilçesine yolu düşmeyen hatta defalarca gitmeyen, İtfaiye durağını bilmeyen yok gibidir. Fatih Belediye Başkanlığının eski binası ile yan yanadır İtfaiye binası. Önlerinde büyük bir park var. Vezneciler tarafından veya Haşim işcan geçidinden çıktığınızda Fatihe doğru yürüdüğünüzde ilk otobüs durağı İtfaiye durağıdır.

İtfaiye Durağına geldiğinizde, otobüs beklermiş gibi yapıp karşıya baktığınızda vitrininde kırmızı ışıkla “56. YIL” ve altında "İLAÇLAR GIDANIZ DEĞİL, GIDALAR İLACINIZ OLSUN" yazan “ÖZTÜRK ECZANESİNİ” görürsünüz.

Dile kolay 56 yıl, hem insan sağlığına hizmet edeceksin, hem laboratuarında ilaç yapacaksın hem de beşeri münasebetlerde güvenile, ürün ücretlendirmesinde itimat edilen, yaptığı ilaçtan şüphe duyulmayan ve 56 yıldır hiçbir sorun yaşamamış bir eczacı olarak esnaflığını da ispatlamış olacaksın. Esnaf Bülteni olarak bunları görmezden gelemezdik.

Bizde esnaf bülteni gazetesini en yoğun dağıttığımız esnafıyla hem hal olduğumuz ilçelerden birisi olan Fatih’in en eski eczanesi ve sahibi Şekip Bey ile sayfalarımızı onunla onurlandırmak istedik.

56 sene geriye gideceğiz. Kolay değil bir yerde 56 yıl kalmak. Bazen bazı müşterilerimizle burada otururken bana 100 yılı aşmış 10 tane müessese sayın diyorum. O kadar az ki inanın bir tane dahi söylemeyen var. Belki ben bile on tane sıralayamam ama hatırlatayım diyorum. Sirkeci Garının karşısındaki Konya Lezzet Lokantası 130 yıllık diyorum. Misafirim şaşırıyor evet orasını biliyorum ama o kadar eski olduğunu bilmiyordum diyerek şaşırıyor. Mesela Ali Muhittin Hacı Bekir 200 küsur yıllık ama daha Sabancı veya Koç’lar 100 yılı doldurmadı ancak 80 yıllık. Fakat Almanya'ya gidiyorsunuz. Avrupa'da 150 yıllık 200 yıllık eczaneler var.

Fatih'te kurucusu iş başında olan en eski eczane biziz 15 Eylül 1959 tarihinde kurulduğumuz günden beri varlığını aynı adreste devam ettiren tek eczane biziz. 1959 yılında, suriçi dediğimiz Osmanlı zamanında Dersaadet denen şimdiki fatih’te Balat dâhil Edirnekapı'ya kadar 9 eczane vardı ben 10. eczaneyi açıyorum.

Türkiye'de 1954 yılına kadar işyeri açma sınırlaması vardı. Bir yerin nüfusu üç bin kişi artmadıkça bir eczane daha açılamıyordu. 1954 yılında o zamanın hükümeti meclise bir önerge verdi. Çok eczaneye ihtiyaç var fakat sınırlama olduğundan açılamıyor bahanesi ile sınırlama kaldırıldı. O zaman İstanbul'un nüfusu 1.350.000 kişiydi ve 283 eczane vardı.

Bugünkü, Fatihin özelliklerinden biriside gündüz nüfusunda Türkiye'nin en büyük ilçesi olması 4-5 Milyon insan oluyor Fatihte adeta Türkiye’nin kalbi burada atıyor, böyle büyük ve köklü bir ilçedir Fatih.

“Öğrenciyken gözüme kestirdiğim yerdeyim hala”

Öğrenciyken fakülteye gidip gelirken bu dükkânı hep kapalı olarak görüyordum. Bi mezun olsam da şu dükkânı tutup eczane açsam diyordum. 1959 yılının mart ayında mezun olunca dükkânın neden kapalı öğrendiğimde kiracısı kuş tüyü yastıklar yapıyormuş. O dükkânda bu işi götüremedim kirasıda yüksek değil diye öyle duruyor idare ediyorum dedi. Bende eczacıyım dedim buraya bir eczane açmak istiyorum bana burasını devreder misiniz dedim kabul etti. Öğrenciyken gözüme kestirdiğim bu dükkânda hala halkıma hizmet etmekteyim.

“Sizin gölgenizde ve himayenizde olmaktan onur duyarım, beni kardeşliğinize kabul edin”

O tarihlerde birisi yeni bir işyeri açarken aynı işi yapan diğer meslektaşlarına gider kendini tanıtır nezaketen onlarında olurunu ve desteğini alırdı. Bu ziyaretin anlamı şu idi ben sizinle meslektaşım Allahın izni ile rızkımı burada armaya karar verdim, sizin rakibiniz değilim buranın eskisi olmanız nedeniyle sizin gölgenizde ve himayenizde olmaktan onur duyarım, beni kardeşliğinize kabul edin demekti.

Bende açılıştan önce, bana en yakın 200 metre ilerimizde Fatih Eczanesi var. Kendimi tanıtmak için gittim dedim ki size yakın bir eczane açıyorum, yeni mezunum komşu olacağız dedim. İnşallah bana yardımlarınızı esirgemezsiniz. Çok kibar bir beyefendiydi. Delikanlı, Bursa'ya yeni gar yapıldı onun karşısında güzel bir yer tuttum 2 ay içinde oraya taşınıyorum dedi. Bende açılış hazırlıklarının içindeyim işin acemisiyim de beyefendi öyle deyince sevinç kapladı içimi ama bellide edemiyorum. Bir taraftan üzülüyorum da kaliteli ve eski bir eczacı ile komşu olmak isterdim. Dediği gibi 2 ay sonra kapattı. En yakın eczane Malta Pazarının orda bir tane Horhorun sonuna doğru var 5-6 eczane kaldık. Yıllar geçti bu dokuzlar, onlar yirmi oldu elli oldu. Şu anda benden başlayıp Edirnekapı dâhil Balat dâhil 100 küsur eczane var. Bütün Fatih ilçesinde neredeyse 500'ü buluyor.

Bu dükkânı 435 liraya kiraladım. 57 yıldır da kiracıyım. Cebimde para olduğu zamanlar almak istedim fakat satmadılar. Ama şunu hesap ettim. Bugüne kadar verdiklerimizle toplayıp karşılaştırırsak burasını 20 defa satın almıştım.

“1924’te Mübadele ile Yunanistan’dan Türkiye’ye gelemedik”

Birazda kendimden bahsetmem gerekirse. Aslen batı Trakyalıyım Gümülcüne. Muhaciriz yani. Batı Trakya'da 150 bin Türk Lozan Anlaşması ile bırakılmış. 1924 Büyük Mübadelesi ile 1,5 Milyon Rum Yunanistan'a, 850 bin Türk buraya gelmiş. Sadece Batı Trakyadaki 150 bin Türk İstanbulda'ki 90 Bin Rum'a karşı bırakılmış. Benim dedelerim ve ailem de onların içinde. Biz orda doğduk İlkokulu orada bitirdik. Ancak 2. Dünya savaşından çıkmış Yunanistan'dan çıkmak çok kolay olmadı. O zaman Yunanistan'da iç savaş çıkmıştı. 1947 Aralık ayında ancak buraya gelebildik. 1946 Yılında İlkokulu bitirdiğimde Türkiye'de halen devam eden parasız yatılı okul sınavı açıldı biz Batı Trakyalı öğrencilere, 35 arkadaş bu sınavlara girdik ve birçoğumuz kazandık ve İstanbul'a geldik. Benim şansıma Haydarpaşa Lisesine yerleştirildim. Haydarpaşa Lisesinden 1954 yılında mezun oldum. Eczacılık Fakültesine girdim 1959 yılında mezun oldum.

“Gençlerimize o günlerin anlatılması lazım”

1960 yılında da biliyorsunuz 27 Mayıs İhtilali oldu. İstanbul Üniversitesinde Medika Sosyal diye bir hizmet var. Bu ihale ile verilir ve hep ben alırdım. Bu hizmet öğrencilerin sağlığı ile ilgileniyor ve parasız ilaç veriyor. 13 fakültenin bütün öğrencileri yani her gün 100-150 öğrenci benden ilaç alırdı. Bizim burası sınır gibiydi. Fatih tarafımızda sağcılar, Vezneciler tarafımızda solcular. Sağcılar 10 kişi ilaç almaya gelir. Üçü içeri girer yedisi dışarıda bekler ki solculardan bir saldırı olmasın diye. Aynı şeyin tersi solcular ilaç almaya gelir. Bir kısmı dışarıda bekler Sağcılardan bir saldırı olmasın diye. Eczanemin karşısında 4 kişiyi kurşuna dizdiklerini gördük fakat hiçbir şey yapamadık sadece seyrettik.  Bunlar 1970-80’li yıllarda oldu. Şimdiki gençlerin bu olayları ve ülkemize verdiği zararları bilmesi lazım, gençlerimize o günlerin anlatılması ve şu andaki barış ve huzur ortamının devam ettirilmesi için ne gerekiyorsa yapılması lazım. O zaman sağ sol diye gençliği bölmüşlerdi, şimdi başka alanlarda ayrımcılık çıkartmaya çalışıyorlar.

“Majestral ilaç yazan doktor’da Bu ilacı yapacak eczanede çok azaldı…”

Eczanelerde yapılan ilaçlara Majestral denilir. Doktor formül yazar bizde o formülleri fakültede öğreniriz burada da yapardık. Fakat 6 yıllık tıp tahsilinde Farmakoloji dediğimiz tıp tahsilini sadece bir sömestr okutuluyor. Yapma ilacı çok yazarlardı. Bizimde laboratuarımızda o zamanlar ocağımız devamlı çalışır göz damlaları, kulak damlaları, burun damlaları, öksürük ve iştah açıcı şuruplar yapardık. Zaten bir eczane açarken de laboratuar şarttı halende şart. Ama günümüzde majestral ilaç yazan doktor çok azaldı. Sadece cilt doktorları mecburen yazıyorlar. Vatandaşta yapma ilaç yapan eczane arıyor. Fatihte benden başlayıp Edirnekapı'ya kadar hiç bir arkadaşımız yapma ilaç yapmıyor. Çünkü yazan doktor çok az hafta üç dört reçete gelecekte onla uğraşacaklar. Hepsi Öztürk Eczanesi var orası yapıyor Şekip abiye bizden selam söyleyin deyip bize gönderiyorlar.

“İlaç bir zehirdir ve siz o zehirle hastalığı yenip şifa arıyorsunuz”

"İlaçlar gıdanız değil gıdalar ilacınız olsun" diyen Hipokrat’ın tıp literatür’ündeki bu meşhur sözü gerçekten çok anlamlı bizde bu yolla vatandaşlarımıza kendilerine ilaçları yutup hele de doktor reçetesiz ilaçları alıp kullanmamaları konusunda uyarıda bulunuyoruz. İlaç bir zehirdir ve siz o zehirle hastalığı yenip şifa arıyorsunuz işte bunu doktor kontrolü olmadan yapmak çok tehlikelidir.

 “Laboratuarımın önemli bir bölümünü Müzeye bağışladım…”

Eczanemi açma hazırlığını yaparken bir gün Beyoğlu çıktım. Galatasaray Lisesinin karşısında Mısırlı mağazası vardı. Onun bitişiğinde Della Suda diye Cumhuriyetten önce kurulmuş bir eczane vardı. Sahibi yabancıydı onu tanırdım. O gün eczanenin kepenkleri yarıya inmiş içeri girdim. İçerde bir hanımefendi eczanemizi mal sahibi ile anlaşamadığımızdan kapatıyoruz dedi.  Bende eczacıyım eczane açıyorum ondan merak ediyorum dedim. Elimizdeki ilaçların hepsini eczanelere verdik elimizde ilaç kalmadı fakat içerde bir laboratuarımız var ona kimse talip olmuyor dedi. Görebilir miyim dedim. Odanın dört tarafı tahminen 100 sene evvel Fransa'da yapılmış kavanozlarla dolu. Bunlara talip çıkmadıysa ben alıyım dedim. Ne kadar istiyorsunuz deyince 5000 lira dedi, bu çok büyük para tabi. Baktım kadın Rum kadınına benziyor. Bende Yunanistan'dan geldiğim için çok hafif bir Rumcam var. Rumca olarak madam ben Yunanistan'dan geldim. Rumca söyleyince hoşuna gitti kadının. Bir pazarlık ettik. 1500 liraya aldım. Evvelsi gün bir kamyonetle onları aldım oradan. Geçen 57 sene içinde içlerinden kırılanlar oldu tabi. En son bunların yüzde seksenini iki sene evvel Eczacılık Fakültesine Eczacılık Müzesi açıldı oraya hediye ettim.

ozturk637@ieo.org.tr

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Söyleşi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
En parlak galaksi W2246-0526 komşularını yiyor En parlak galaksi W2246-0526 komşularını yiyor Evrendeki en parlak galaksi W2246-0526'nın üç küçük komşusunun kütlesinin nerede..
Elbistan ve Ünye Belediye Başkanları görevlerinden uzaklaştırıldı Elbistan ve Ünye Belediye Başkanları görevlerinden uzaklaştırıldı İçişleri Bakanlığından, haklarında yürütülen soruşturma kapsamında Elbistan Bele..
Alaattin Çakıcı ile irtibatlı 24 şüpheliye gözaltı Alaattin Çakıcı ile irtibatlı 24 şüpheliye gözaltı Organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı ile irtibatlı olduğu belirlenen 24 şü..
Diyarbakır merkezli terör operasyonu: 38 tutuklama Diyarbakır merkezli terör operasyonu: 38 tutuklama Terör örgütü PKK/KCK'nın sivil yapılanması, iş birlikçi faaliyetleri ve finans k..
  Ekonomi HABERLERİ
Yeni nesil Milli Piyango bileti Yeni nesil Milli Piyango bileti Klasik Milli Piyango biletlerinin yanı sıra artık sayısal oyun bayilerindeki mak..
Sanayi üretim rakamları açıklandı Sanayi üretim rakamları açıklandı Sanayi üretimi eylülde bir önceki aya ve geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 a..
resim yok Borsa güne yükselişle başladı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haftanın son işlem gününe yüzde 0,52 değer k..
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: Türkiye'nin onay vermediği hiçbir projeye izin vermeyeceğiz Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: Türkiye'nin onay vermediği hiçbir projeye izin vermeyeceğiz Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Türkiye'nin onay vermediği hiçbi..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
TÜSAD, sigara uyarısında bulundu TÜSAD, sigara uyarısında bulundu Etkin tütün kontrolü ile yılda 110 bin ölüm önlenebilir
MÜSİAD Ortadoğu’da temsilcilikler açıyor MÜSİAD Ortadoğu’da temsilcilikler açıyor Dünyanın her noktasına ulaşma hedefiyle faaliyetlerine devam eden MÜSİAD son ola..
İTO Başkanı Avdagiç: ‘Kısa Çalışma, firmaları dövize karşı koruma çemberine aldı’ İTO Başkanı Avdagiç: ‘Kısa Çalışma, firmaları dövize karşı koruma çemberine aldı’ “Kısa Çalışma Ödeneği, döviz dalgalanması gibi dönemsel şoklarda işten çıkarmal..
AKUT Kar Sporları Branşı Altyapı Sporcuları Sezonu Açtı AKUT Kar Sporları Branşı Altyapı Sporcuları Sezonu Açtı AKUT Spor Kulübü Kar Sporları branşımızdaki alt yapı sporcuları, sezonu açtılar...
  Söyleşi HABERLERİ
Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Katılım Bankası, olarak yeniden doğan ve bu doğumda büyük emek ve ..
İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı Türkiye’nin önemli başarılara imza atan gençlik oluşumlarından olan İstanbul Gen..
Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı tüm uyarı, aldığı tüm önlemlere rağmen kontrolsüz k..
Sektöre kadın eli değdi Sektöre kadın eli değdi Türkiye Takım Tezgahları Sektörünün kadınların iş hayatına katılımının bir terci..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
“Bilgi toplumuna geçiş trenini kaçırmayalım” “Bilgi toplumuna geçiş trenini kaçırmayalım” Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’ne ikinci gün konuk olan Eczacıbaşı Holding ..
İki STK Çatı Kuruluşu, İDSB ve TGTV İki STK Çatı Kuruluşu, İDSB ve TGTV Fuarı tertipleyen kuruluşlardan biri olan İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları..
Malatya’nın en iyileri belli oldu Malatya’nın en iyileri belli oldu Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema ..
Deri sektörünün devleri bu fuarda buluşuyor Deri sektörünün devleri bu fuarda buluşuyor Türkiye’de bir ilk; tamamı yerli markalar ile deri ve kürk fuarı
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Sarıgöl’de Kentsel Dönüşüm Konutları 2019 Yılında Teslim Edilmeye Başlıyor Sarıgöl’de Kentsel Dönüşüm Konutları 2019 Yılında Teslim Edilmeye Başlıyor Mahalle Buluşmaları kapsamında Sarıgöl Mahallesi sakinleriyle bir araya gelen Ba..
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İmar barışı vatandaşın sorunlarını çözerken, kentsel dönüşüme ivme kazandıracak..
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” Beykoz’da düzenlenen “Tokatköy Şehri- Sitare Yerinde Dönüşüm Tanıtım Programı ve..
  Projeler HABERLERİ
MISTI Projesinin 2. yılı tamamlandı MISTI Projesinin 2. yılı tamamlandı Limak Vakfı tarafından fon desteği sağlanan Boğaziçi Üniversitesi ve Massachuset..
Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı’nın İngiltere’deki merkez ofisi Ant Yapı UK; 20-22 Eaton Place Konut Pr..
Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin 100 günlük eylem planı kapsamında y..
‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ ‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ Pompa sektörünün en büyük firmalarından Türk UNOPOMP, elektrik faturalarının hız..
  Spor HABERLERİ
Türkiye 565. maçına çıkıyor Türkiye 565. maçına çıkıyor A Milli Futbol Takımı, İsveç ile yarın oynayacağı UEFA Uluslar Ligi mücadelesiyl..
A Milli Futbol Takımı İsveç karşısında A Milli Futbol Takımı İsveç karşısında Ay-yıldızlı ekip, UEFA Uluslar Ligi'nde yarın İsveç'i Konya'da ağırlayacak. Kony..
Beşiktaş'ta divan kurulu toplantısı yarın yapılacak Beşiktaş'ta divan kurulu toplantısı yarın yapılacak Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu'nun 2018 yılı 4. olağan toplantısı, Vodafone Park M..
Warriors deplasmanda kaybetti Warriors deplasmanda kaybetti NBA'de son şampiyon Golden State Warriors, deplasmanda Houston Rockets'a 107-86 ..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
Mustafa İçöz: “Trafikten men edilen aracın kimliği de yok edilmeli!” Mustafa İçöz: “Trafikten men edilen aracın kimliği de yok edilmeli!” İstanbul Ticaret Odası (İTO) Motorlu araçların tamir, bakım, üretim ve montaj ko..
Nuri Özelmacıklı: “İmar Barışı süresi uzatılarak harçlar taksitlendirilmeli” Nuri Özelmacıklı: “İmar Barışı süresi uzatılarak harçlar taksitlendirilmeli” Türkiye’nin en büyük ve en çok şubesi olan Gayri Menkul Danışmanlık Firmalarında..
27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti 27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf bülteni Dergisinin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf buluşmaları Kızılay Gen..
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı