HABER AKIŞI

FATİHTE 56 YILDIR ŞİFA DAĞITIYOR

 Tarih: 29-07-2015 11:56:00  -   Güncelleme: 04-08-2015 12:36:00
İstanbul’da yaşayıp Fatih ilçesine yolu düşmeyen hatta defalarca gitmeyen, İtfaiye durağını bilmeyen yok gibidir. Fatih Belediye Başkanlığının eski binası ile yan yanadır İtfaiye binası. Önlerinde büyük bir park var. Vezneciler tarafından veya Haşim işcan geçidinden çıktığınızda Fatihe doğru yürüdüğünüzde ilk otobüs durağı İtfaiye durağıdır.

İtfaiye Durağına geldiğinizde, otobüs beklermiş gibi yapıp karşıya baktığınızda vitrininde kırmızı ışıkla “56. YIL” ve altında "İLAÇLAR GIDANIZ DEĞİL, GIDALAR İLACINIZ OLSUN" yazan “ÖZTÜRK ECZANESİNİ” görürsünüz.

Dile kolay 56 yıl, hem insan sağlığına hizmet edeceksin, hem laboratuarında ilaç yapacaksın hem de beşeri münasebetlerde güvenile, ürün ücretlendirmesinde itimat edilen, yaptığı ilaçtan şüphe duyulmayan ve 56 yıldır hiçbir sorun yaşamamış bir eczacı olarak esnaflığını da ispatlamış olacaksın. Esnaf Bülteni olarak bunları görmezden gelemezdik.

Bizde esnaf bülteni gazetesini en yoğun dağıttığımız esnafıyla hem hal olduğumuz ilçelerden birisi olan Fatih’in en eski eczanesi ve sahibi Şekip Bey ile sayfalarımızı onunla onurlandırmak istedik.

56 sene geriye gideceğiz. Kolay değil bir yerde 56 yıl kalmak. Bazen bazı müşterilerimizle burada otururken bana 100 yılı aşmış 10 tane müessese sayın diyorum. O kadar az ki inanın bir tane dahi söylemeyen var. Belki ben bile on tane sıralayamam ama hatırlatayım diyorum. Sirkeci Garının karşısındaki Konya Lezzet Lokantası 130 yıllık diyorum. Misafirim şaşırıyor evet orasını biliyorum ama o kadar eski olduğunu bilmiyordum diyerek şaşırıyor. Mesela Ali Muhittin Hacı Bekir 200 küsur yıllık ama daha Sabancı veya Koç’lar 100 yılı doldurmadı ancak 80 yıllık. Fakat Almanya'ya gidiyorsunuz. Avrupa'da 150 yıllık 200 yıllık eczaneler var.

Fatih'te kurucusu iş başında olan en eski eczane biziz 15 Eylül 1959 tarihinde kurulduğumuz günden beri varlığını aynı adreste devam ettiren tek eczane biziz. 1959 yılında, suriçi dediğimiz Osmanlı zamanında Dersaadet denen şimdiki fatih’te Balat dâhil Edirnekapı'ya kadar 9 eczane vardı ben 10. eczaneyi açıyorum.

Türkiye'de 1954 yılına kadar işyeri açma sınırlaması vardı. Bir yerin nüfusu üç bin kişi artmadıkça bir eczane daha açılamıyordu. 1954 yılında o zamanın hükümeti meclise bir önerge verdi. Çok eczaneye ihtiyaç var fakat sınırlama olduğundan açılamıyor bahanesi ile sınırlama kaldırıldı. O zaman İstanbul'un nüfusu 1.350.000 kişiydi ve 283 eczane vardı.

Bugünkü, Fatihin özelliklerinden biriside gündüz nüfusunda Türkiye'nin en büyük ilçesi olması 4-5 Milyon insan oluyor Fatihte adeta Türkiye’nin kalbi burada atıyor, böyle büyük ve köklü bir ilçedir Fatih.

“Öğrenciyken gözüme kestirdiğim yerdeyim hala”

Öğrenciyken fakülteye gidip gelirken bu dükkânı hep kapalı olarak görüyordum. Bi mezun olsam da şu dükkânı tutup eczane açsam diyordum. 1959 yılının mart ayında mezun olunca dükkânın neden kapalı öğrendiğimde kiracısı kuş tüyü yastıklar yapıyormuş. O dükkânda bu işi götüremedim kirasıda yüksek değil diye öyle duruyor idare ediyorum dedi. Bende eczacıyım dedim buraya bir eczane açmak istiyorum bana burasını devreder misiniz dedim kabul etti. Öğrenciyken gözüme kestirdiğim bu dükkânda hala halkıma hizmet etmekteyim.

“Sizin gölgenizde ve himayenizde olmaktan onur duyarım, beni kardeşliğinize kabul edin”

O tarihlerde birisi yeni bir işyeri açarken aynı işi yapan diğer meslektaşlarına gider kendini tanıtır nezaketen onlarında olurunu ve desteğini alırdı. Bu ziyaretin anlamı şu idi ben sizinle meslektaşım Allahın izni ile rızkımı burada armaya karar verdim, sizin rakibiniz değilim buranın eskisi olmanız nedeniyle sizin gölgenizde ve himayenizde olmaktan onur duyarım, beni kardeşliğinize kabul edin demekti.

Bende açılıştan önce, bana en yakın 200 metre ilerimizde Fatih Eczanesi var. Kendimi tanıtmak için gittim dedim ki size yakın bir eczane açıyorum, yeni mezunum komşu olacağız dedim. İnşallah bana yardımlarınızı esirgemezsiniz. Çok kibar bir beyefendiydi. Delikanlı, Bursa'ya yeni gar yapıldı onun karşısında güzel bir yer tuttum 2 ay içinde oraya taşınıyorum dedi. Bende açılış hazırlıklarının içindeyim işin acemisiyim de beyefendi öyle deyince sevinç kapladı içimi ama bellide edemiyorum. Bir taraftan üzülüyorum da kaliteli ve eski bir eczacı ile komşu olmak isterdim. Dediği gibi 2 ay sonra kapattı. En yakın eczane Malta Pazarının orda bir tane Horhorun sonuna doğru var 5-6 eczane kaldık. Yıllar geçti bu dokuzlar, onlar yirmi oldu elli oldu. Şu anda benden başlayıp Edirnekapı dâhil Balat dâhil 100 küsur eczane var. Bütün Fatih ilçesinde neredeyse 500'ü buluyor.

Bu dükkânı 435 liraya kiraladım. 57 yıldır da kiracıyım. Cebimde para olduğu zamanlar almak istedim fakat satmadılar. Ama şunu hesap ettim. Bugüne kadar verdiklerimizle toplayıp karşılaştırırsak burasını 20 defa satın almıştım.

“1924’te Mübadele ile Yunanistan’dan Türkiye’ye gelemedik”

Birazda kendimden bahsetmem gerekirse. Aslen batı Trakyalıyım Gümülcüne. Muhaciriz yani. Batı Trakya'da 150 bin Türk Lozan Anlaşması ile bırakılmış. 1924 Büyük Mübadelesi ile 1,5 Milyon Rum Yunanistan'a, 850 bin Türk buraya gelmiş. Sadece Batı Trakyadaki 150 bin Türk İstanbulda'ki 90 Bin Rum'a karşı bırakılmış. Benim dedelerim ve ailem de onların içinde. Biz orda doğduk İlkokulu orada bitirdik. Ancak 2. Dünya savaşından çıkmış Yunanistan'dan çıkmak çok kolay olmadı. O zaman Yunanistan'da iç savaş çıkmıştı. 1947 Aralık ayında ancak buraya gelebildik. 1946 Yılında İlkokulu bitirdiğimde Türkiye'de halen devam eden parasız yatılı okul sınavı açıldı biz Batı Trakyalı öğrencilere, 35 arkadaş bu sınavlara girdik ve birçoğumuz kazandık ve İstanbul'a geldik. Benim şansıma Haydarpaşa Lisesine yerleştirildim. Haydarpaşa Lisesinden 1954 yılında mezun oldum. Eczacılık Fakültesine girdim 1959 yılında mezun oldum.

“Gençlerimize o günlerin anlatılması lazım”

1960 yılında da biliyorsunuz 27 Mayıs İhtilali oldu. İstanbul Üniversitesinde Medika Sosyal diye bir hizmet var. Bu ihale ile verilir ve hep ben alırdım. Bu hizmet öğrencilerin sağlığı ile ilgileniyor ve parasız ilaç veriyor. 13 fakültenin bütün öğrencileri yani her gün 100-150 öğrenci benden ilaç alırdı. Bizim burası sınır gibiydi. Fatih tarafımızda sağcılar, Vezneciler tarafımızda solcular. Sağcılar 10 kişi ilaç almaya gelir. Üçü içeri girer yedisi dışarıda bekler ki solculardan bir saldırı olmasın diye. Aynı şeyin tersi solcular ilaç almaya gelir. Bir kısmı dışarıda bekler Sağcılardan bir saldırı olmasın diye. Eczanemin karşısında 4 kişiyi kurşuna dizdiklerini gördük fakat hiçbir şey yapamadık sadece seyrettik.  Bunlar 1970-80’li yıllarda oldu. Şimdiki gençlerin bu olayları ve ülkemize verdiği zararları bilmesi lazım, gençlerimize o günlerin anlatılması ve şu andaki barış ve huzur ortamının devam ettirilmesi için ne gerekiyorsa yapılması lazım. O zaman sağ sol diye gençliği bölmüşlerdi, şimdi başka alanlarda ayrımcılık çıkartmaya çalışıyorlar.

“Majestral ilaç yazan doktor’da Bu ilacı yapacak eczanede çok azaldı…”

Eczanelerde yapılan ilaçlara Majestral denilir. Doktor formül yazar bizde o formülleri fakültede öğreniriz burada da yapardık. Fakat 6 yıllık tıp tahsilinde Farmakoloji dediğimiz tıp tahsilini sadece bir sömestr okutuluyor. Yapma ilacı çok yazarlardı. Bizimde laboratuarımızda o zamanlar ocağımız devamlı çalışır göz damlaları, kulak damlaları, burun damlaları, öksürük ve iştah açıcı şuruplar yapardık. Zaten bir eczane açarken de laboratuar şarttı halende şart. Ama günümüzde majestral ilaç yazan doktor çok azaldı. Sadece cilt doktorları mecburen yazıyorlar. Vatandaşta yapma ilaç yapan eczane arıyor. Fatihte benden başlayıp Edirnekapı'ya kadar hiç bir arkadaşımız yapma ilaç yapmıyor. Çünkü yazan doktor çok az hafta üç dört reçete gelecekte onla uğraşacaklar. Hepsi Öztürk Eczanesi var orası yapıyor Şekip abiye bizden selam söyleyin deyip bize gönderiyorlar.

“İlaç bir zehirdir ve siz o zehirle hastalığı yenip şifa arıyorsunuz”

"İlaçlar gıdanız değil gıdalar ilacınız olsun" diyen Hipokrat’ın tıp literatür’ündeki bu meşhur sözü gerçekten çok anlamlı bizde bu yolla vatandaşlarımıza kendilerine ilaçları yutup hele de doktor reçetesiz ilaçları alıp kullanmamaları konusunda uyarıda bulunuyoruz. İlaç bir zehirdir ve siz o zehirle hastalığı yenip şifa arıyorsunuz işte bunu doktor kontrolü olmadan yapmak çok tehlikelidir.

 “Laboratuarımın önemli bir bölümünü Müzeye bağışladım…”

Eczanemi açma hazırlığını yaparken bir gün Beyoğlu çıktım. Galatasaray Lisesinin karşısında Mısırlı mağazası vardı. Onun bitişiğinde Della Suda diye Cumhuriyetten önce kurulmuş bir eczane vardı. Sahibi yabancıydı onu tanırdım. O gün eczanenin kepenkleri yarıya inmiş içeri girdim. İçerde bir hanımefendi eczanemizi mal sahibi ile anlaşamadığımızdan kapatıyoruz dedi.  Bende eczacıyım eczane açıyorum ondan merak ediyorum dedim. Elimizdeki ilaçların hepsini eczanelere verdik elimizde ilaç kalmadı fakat içerde bir laboratuarımız var ona kimse talip olmuyor dedi. Görebilir miyim dedim. Odanın dört tarafı tahminen 100 sene evvel Fransa'da yapılmış kavanozlarla dolu. Bunlara talip çıkmadıysa ben alıyım dedim. Ne kadar istiyorsunuz deyince 5000 lira dedi, bu çok büyük para tabi. Baktım kadın Rum kadınına benziyor. Bende Yunanistan'dan geldiğim için çok hafif bir Rumcam var. Rumca olarak madam ben Yunanistan'dan geldim. Rumca söyleyince hoşuna gitti kadının. Bir pazarlık ettik. 1500 liraya aldım. Evvelsi gün bir kamyonetle onları aldım oradan. Geçen 57 sene içinde içlerinden kırılanlar oldu tabi. En son bunların yüzde seksenini iki sene evvel Eczacılık Fakültesine Eczacılık Müzesi açıldı oraya hediye ettim.

ozturk637@ieo.org.tr

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Söyleşi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Ağrı Dağı'nın 'huş' ormanı Ağrı Dağı'nın 'huş' ormanı Türkiye'nin doğu sınırında bulunan ve ülkenin kurak alanlarından olan Ağrı Dağı ..
Afganistan'da Cumhurbaşkanlığı Sarayı yakınlarına roketli saldırı Afganistan'da Cumhurbaşkanlığı Sarayı yakınlarına roketli saldırı Afganistan'ın başkenti Kabil'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı yakınlarına 12 roket mer..
Hava yolcularının yüzde 5'i Türkiye'den taşındı Hava yolcularının yüzde 5'i Türkiye'den taşındı Geçen yıl, dünyada uçakla taşınan yolcuların yaklaşık yüzde 4,7'si, Avrupa'dakil..
'Lüks odalı' kedi oteli bayramda dolu 'Lüks odalı' kedi oteli bayramda dolu Tatillerde ya da iş gezilerinde evcil kedilerini bırakacak yer bulamayanlar için..
  Ekonomi HABERLERİ
Ayakkabı ihracatçıları Moskova’da Çifte Bayram Yapacak Ayakkabı ihracatçıları Moskova’da Çifte Bayram Yapacak Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin Türkiye Milli Katılım Organ..
'GYODER Gösterge' Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2018-2. Çeyrek Raporu Yayınlandı 'GYODER Gösterge' Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2018-2. Çeyrek Raporu Yayınlandı GYODER (Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği), dünya ve Türkiye ..
PepsiCo'dan dev satın alma PepsiCo'dan dev satın alma PepsiCo'nun, SodaStream'i 3,2 milyar dolara satın alması için anlaşmaya varıldığ..
Perakendeciler Gelecek İçin Ümitli Perakendeciler Gelecek İçin Ümitli Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF), Ticaret Baka..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
YENİDER ve MİYHİP, İTO Başkan Yardımcısı İsrafil KURALAY’ı ziyaret etti. YENİDER ve MİYHİP, İTO Başkan Yardımcısı İsrafil KURALAY’ı ziyaret etti. Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Hayat İnşası Platformu (MİYHİP..
İOSB’nin Değişim Rotasını DERSANKOOP Belirliyor… İOSB’nin Değişim Rotasını DERSANKOOP Belirliyor… Türkiye’de ilk defa DERSAN KOOPERATİFİ işyeri teslimleri kura çekilişinde tüm or..
 Yaşadığımız Süreç, Tarihi Bir  Fırsat Yaşadığımız Süreç, Tarihi Bir Fırsat MÜSİAD Bilişim Sektör Kurulu bir basın açıklamasında bulundu.
''Yerli ve Milli Söylem''i hayata geçirmenin tam zamanıdır'' ''Yerli ve Milli Söylem''i hayata geçirmenin tam zamanıdır'' ABD,yönetiminin son zamanlarda Türkiye ekonomisine düzenlediği saldırılar sonucu..
  Söyleşi HABERLERİ
İstanbul’un en eski ve en köklü Mobilyacılar Çarşısı, “EYÜP MODESA”… İstanbul’un en eski ve en köklü Mobilyacılar Çarşısı, “EYÜP MODESA”… İstanbul’un en gözde tarihi semtlerinden Eyüp’te kurulmuş, en eski ve en köklü m..
Başarıda 22. Yıl : MAVİGÜN KOLEJİ Başarıda 22. Yıl : MAVİGÜN KOLEJİ Eğitimci – Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren Mavigün Kolejin..
TRİSAD’dan Hükümlülere iş imkânı TRİSAD’dan Hükümlülere iş imkânı Hükümlüleri hayata kazandırma amacıyla Vatan Caddesi’nde bulunan Denetim Serbest..
YAŞASIN KÖMÜR YAŞASIN KÖMÜR İstanbul Ticaret Odası Doğal ve İşlenmiş Katı Yakıt Meslek Komitesi Başkan Vekil..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
 TÜRK BULGURUNU ÇOK SEVDİLER TÜRK BULGURUNU ÇOK SEVDİLER Türkiye’nin önde gelen bulgur ihracatçılarından Duru Bulgur, 01 – 04 Ağustos 201..
 Türkiye Festivali Başlıyor Türkiye Festivali Başlıyor Moskova’da düzenlenecek olan “Türkiye Festivali”nin programı yayımlandı. Kültür ..
Tarihi Beykoz Çayır Festivali Başladı Tarihi Beykoz Çayır Festivali Başladı Anadolu’nun zengin kültürünün sergileneceği Beykoz Belediyesi Geleneksel Tarih..
"ŞEHİRLERİN GELECEĞİ DE ÜLKENİN GELECEĞİ DE GENÇLER VE ÇOCUKLAR” Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul İl Mil..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İmar barışı vatandaşın sorunlarını çözerken, kentsel dönüşüme ivme kazandıracak..
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” Beykoz’da düzenlenen “Tokatköy Şehri- Sitare Yerinde Dönüşüm Tanıtım Programı ve..
Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Hükümetin çağrısıyla gerçekleşen faiz indirimi teşviğine GYODER, İNDER VE KONUTD..
  Projeler HABERLERİ
Medianova'dan Türkiye'de Bir İlk Medianova'dan Türkiye'de Bir İlk Türk teknoloji şirketi Medianova, geliştirdiği veri depolama çözümü ile bu aland..
“Az Gören Çocukların Gözüyle Türkiye” “Az Gören Çocukların Gözüyle Türkiye” Türk Telekom’un, Engelsiz Yaşama Derneği ile yürüttüğü Günışığı Projesi kapsamın..
Yerli Üretim Atağı Yerli Üretim Atağı Türkiye merkezli teknoloji firması Reeder, 8 milyon TL yatırımla kurduğu Samsun’..
Yerli Üretimi Güçlendiriyor! Yerli Üretimi Güçlendiriyor! Türkiye lastik sektörü lideri Brisa, son üç yılda gerçekleştirdiği 50 milyon TL ..
  Spor HABERLERİ
resim yok Partizanlı futbolcu Smiljanic: Beşiktaş'ın büyüklüğünün bilincindeyiz Beşiktaş'ın UEFA Avrupa Ligi play-off turundaki rakibi Partizan'da forma giyen M..
Kasımpaşa galibiyeti uzatmalarda aldı Kasımpaşa galibiyeti uzatmalarda aldı Spor Toto Süper Lig'in 2. haftasında Kasımpaşa, Medipol Başakşehir'i 2-1 mağlup ..
Spor Toto Süper Lig'de 2. hafta tamamlandı Spor Toto Süper Lig'de 2. hafta tamamlandı Spor Toto Süper Lig'de ikinci hafta yapılan tek maçla sona erdi.
Kasımpaşa'ya Portekizli stoper Kasımpaşa'ya Portekizli stoper Lacivert-beyazlı kulüp, Belçika'nın Anderlecht takımının defans oyuncusu Josue S..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti 23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti 22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti 21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı