HABER AKIŞI

FATİHTE 56 YILDIR ŞİFA DAĞITIYOR

 Tarih: 29-07-2015 11:56:00  -   Güncelleme: 04-08-2015 12:36:00
İstanbul’da yaşayıp Fatih ilçesine yolu düşmeyen hatta defalarca gitmeyen, İtfaiye durağını bilmeyen yok gibidir. Fatih Belediye Başkanlığının eski binası ile yan yanadır İtfaiye binası. Önlerinde büyük bir park var. Vezneciler tarafından veya Haşim işcan geçidinden çıktığınızda Fatihe doğru yürüdüğünüzde ilk otobüs durağı İtfaiye durağıdır.

İtfaiye Durağına geldiğinizde, otobüs beklermiş gibi yapıp karşıya baktığınızda vitrininde kırmızı ışıkla “56. YIL” ve altında "İLAÇLAR GIDANIZ DEĞİL, GIDALAR İLACINIZ OLSUN" yazan “ÖZTÜRK ECZANESİNİ” görürsünüz.

Dile kolay 56 yıl, hem insan sağlığına hizmet edeceksin, hem laboratuarında ilaç yapacaksın hem de beşeri münasebetlerde güvenile, ürün ücretlendirmesinde itimat edilen, yaptığı ilaçtan şüphe duyulmayan ve 56 yıldır hiçbir sorun yaşamamış bir eczacı olarak esnaflığını da ispatlamış olacaksın. Esnaf Bülteni olarak bunları görmezden gelemezdik.

Bizde esnaf bülteni gazetesini en yoğun dağıttığımız esnafıyla hem hal olduğumuz ilçelerden birisi olan Fatih’in en eski eczanesi ve sahibi Şekip Bey ile sayfalarımızı onunla onurlandırmak istedik.

56 sene geriye gideceğiz. Kolay değil bir yerde 56 yıl kalmak. Bazen bazı müşterilerimizle burada otururken bana 100 yılı aşmış 10 tane müessese sayın diyorum. O kadar az ki inanın bir tane dahi söylemeyen var. Belki ben bile on tane sıralayamam ama hatırlatayım diyorum. Sirkeci Garının karşısındaki Konya Lezzet Lokantası 130 yıllık diyorum. Misafirim şaşırıyor evet orasını biliyorum ama o kadar eski olduğunu bilmiyordum diyerek şaşırıyor. Mesela Ali Muhittin Hacı Bekir 200 küsur yıllık ama daha Sabancı veya Koç’lar 100 yılı doldurmadı ancak 80 yıllık. Fakat Almanya'ya gidiyorsunuz. Avrupa'da 150 yıllık 200 yıllık eczaneler var.

Fatih'te kurucusu iş başında olan en eski eczane biziz 15 Eylül 1959 tarihinde kurulduğumuz günden beri varlığını aynı adreste devam ettiren tek eczane biziz. 1959 yılında, suriçi dediğimiz Osmanlı zamanında Dersaadet denen şimdiki fatih’te Balat dâhil Edirnekapı'ya kadar 9 eczane vardı ben 10. eczaneyi açıyorum.

Türkiye'de 1954 yılına kadar işyeri açma sınırlaması vardı. Bir yerin nüfusu üç bin kişi artmadıkça bir eczane daha açılamıyordu. 1954 yılında o zamanın hükümeti meclise bir önerge verdi. Çok eczaneye ihtiyaç var fakat sınırlama olduğundan açılamıyor bahanesi ile sınırlama kaldırıldı. O zaman İstanbul'un nüfusu 1.350.000 kişiydi ve 283 eczane vardı.

Bugünkü, Fatihin özelliklerinden biriside gündüz nüfusunda Türkiye'nin en büyük ilçesi olması 4-5 Milyon insan oluyor Fatihte adeta Türkiye’nin kalbi burada atıyor, böyle büyük ve köklü bir ilçedir Fatih.

“Öğrenciyken gözüme kestirdiğim yerdeyim hala”

Öğrenciyken fakülteye gidip gelirken bu dükkânı hep kapalı olarak görüyordum. Bi mezun olsam da şu dükkânı tutup eczane açsam diyordum. 1959 yılının mart ayında mezun olunca dükkânın neden kapalı öğrendiğimde kiracısı kuş tüyü yastıklar yapıyormuş. O dükkânda bu işi götüremedim kirasıda yüksek değil diye öyle duruyor idare ediyorum dedi. Bende eczacıyım dedim buraya bir eczane açmak istiyorum bana burasını devreder misiniz dedim kabul etti. Öğrenciyken gözüme kestirdiğim bu dükkânda hala halkıma hizmet etmekteyim.

“Sizin gölgenizde ve himayenizde olmaktan onur duyarım, beni kardeşliğinize kabul edin”

O tarihlerde birisi yeni bir işyeri açarken aynı işi yapan diğer meslektaşlarına gider kendini tanıtır nezaketen onlarında olurunu ve desteğini alırdı. Bu ziyaretin anlamı şu idi ben sizinle meslektaşım Allahın izni ile rızkımı burada armaya karar verdim, sizin rakibiniz değilim buranın eskisi olmanız nedeniyle sizin gölgenizde ve himayenizde olmaktan onur duyarım, beni kardeşliğinize kabul edin demekti.

Bende açılıştan önce, bana en yakın 200 metre ilerimizde Fatih Eczanesi var. Kendimi tanıtmak için gittim dedim ki size yakın bir eczane açıyorum, yeni mezunum komşu olacağız dedim. İnşallah bana yardımlarınızı esirgemezsiniz. Çok kibar bir beyefendiydi. Delikanlı, Bursa'ya yeni gar yapıldı onun karşısında güzel bir yer tuttum 2 ay içinde oraya taşınıyorum dedi. Bende açılış hazırlıklarının içindeyim işin acemisiyim de beyefendi öyle deyince sevinç kapladı içimi ama bellide edemiyorum. Bir taraftan üzülüyorum da kaliteli ve eski bir eczacı ile komşu olmak isterdim. Dediği gibi 2 ay sonra kapattı. En yakın eczane Malta Pazarının orda bir tane Horhorun sonuna doğru var 5-6 eczane kaldık. Yıllar geçti bu dokuzlar, onlar yirmi oldu elli oldu. Şu anda benden başlayıp Edirnekapı dâhil Balat dâhil 100 küsur eczane var. Bütün Fatih ilçesinde neredeyse 500'ü buluyor.

Bu dükkânı 435 liraya kiraladım. 57 yıldır da kiracıyım. Cebimde para olduğu zamanlar almak istedim fakat satmadılar. Ama şunu hesap ettim. Bugüne kadar verdiklerimizle toplayıp karşılaştırırsak burasını 20 defa satın almıştım.

“1924’te Mübadele ile Yunanistan’dan Türkiye’ye gelemedik”

Birazda kendimden bahsetmem gerekirse. Aslen batı Trakyalıyım Gümülcüne. Muhaciriz yani. Batı Trakya'da 150 bin Türk Lozan Anlaşması ile bırakılmış. 1924 Büyük Mübadelesi ile 1,5 Milyon Rum Yunanistan'a, 850 bin Türk buraya gelmiş. Sadece Batı Trakyadaki 150 bin Türk İstanbulda'ki 90 Bin Rum'a karşı bırakılmış. Benim dedelerim ve ailem de onların içinde. Biz orda doğduk İlkokulu orada bitirdik. Ancak 2. Dünya savaşından çıkmış Yunanistan'dan çıkmak çok kolay olmadı. O zaman Yunanistan'da iç savaş çıkmıştı. 1947 Aralık ayında ancak buraya gelebildik. 1946 Yılında İlkokulu bitirdiğimde Türkiye'de halen devam eden parasız yatılı okul sınavı açıldı biz Batı Trakyalı öğrencilere, 35 arkadaş bu sınavlara girdik ve birçoğumuz kazandık ve İstanbul'a geldik. Benim şansıma Haydarpaşa Lisesine yerleştirildim. Haydarpaşa Lisesinden 1954 yılında mezun oldum. Eczacılık Fakültesine girdim 1959 yılında mezun oldum.

“Gençlerimize o günlerin anlatılması lazım”

1960 yılında da biliyorsunuz 27 Mayıs İhtilali oldu. İstanbul Üniversitesinde Medika Sosyal diye bir hizmet var. Bu ihale ile verilir ve hep ben alırdım. Bu hizmet öğrencilerin sağlığı ile ilgileniyor ve parasız ilaç veriyor. 13 fakültenin bütün öğrencileri yani her gün 100-150 öğrenci benden ilaç alırdı. Bizim burası sınır gibiydi. Fatih tarafımızda sağcılar, Vezneciler tarafımızda solcular. Sağcılar 10 kişi ilaç almaya gelir. Üçü içeri girer yedisi dışarıda bekler ki solculardan bir saldırı olmasın diye. Aynı şeyin tersi solcular ilaç almaya gelir. Bir kısmı dışarıda bekler Sağcılardan bir saldırı olmasın diye. Eczanemin karşısında 4 kişiyi kurşuna dizdiklerini gördük fakat hiçbir şey yapamadık sadece seyrettik.  Bunlar 1970-80’li yıllarda oldu. Şimdiki gençlerin bu olayları ve ülkemize verdiği zararları bilmesi lazım, gençlerimize o günlerin anlatılması ve şu andaki barış ve huzur ortamının devam ettirilmesi için ne gerekiyorsa yapılması lazım. O zaman sağ sol diye gençliği bölmüşlerdi, şimdi başka alanlarda ayrımcılık çıkartmaya çalışıyorlar.

“Majestral ilaç yazan doktor’da Bu ilacı yapacak eczanede çok azaldı…”

Eczanelerde yapılan ilaçlara Majestral denilir. Doktor formül yazar bizde o formülleri fakültede öğreniriz burada da yapardık. Fakat 6 yıllık tıp tahsilinde Farmakoloji dediğimiz tıp tahsilini sadece bir sömestr okutuluyor. Yapma ilacı çok yazarlardı. Bizimde laboratuarımızda o zamanlar ocağımız devamlı çalışır göz damlaları, kulak damlaları, burun damlaları, öksürük ve iştah açıcı şuruplar yapardık. Zaten bir eczane açarken de laboratuar şarttı halende şart. Ama günümüzde majestral ilaç yazan doktor çok azaldı. Sadece cilt doktorları mecburen yazıyorlar. Vatandaşta yapma ilaç yapan eczane arıyor. Fatihte benden başlayıp Edirnekapı'ya kadar hiç bir arkadaşımız yapma ilaç yapmıyor. Çünkü yazan doktor çok az hafta üç dört reçete gelecekte onla uğraşacaklar. Hepsi Öztürk Eczanesi var orası yapıyor Şekip abiye bizden selam söyleyin deyip bize gönderiyorlar.

“İlaç bir zehirdir ve siz o zehirle hastalığı yenip şifa arıyorsunuz”

"İlaçlar gıdanız değil gıdalar ilacınız olsun" diyen Hipokrat’ın tıp literatür’ündeki bu meşhur sözü gerçekten çok anlamlı bizde bu yolla vatandaşlarımıza kendilerine ilaçları yutup hele de doktor reçetesiz ilaçları alıp kullanmamaları konusunda uyarıda bulunuyoruz. İlaç bir zehirdir ve siz o zehirle hastalığı yenip şifa arıyorsunuz işte bunu doktor kontrolü olmadan yapmak çok tehlikelidir.

 “Laboratuarımın önemli bir bölümünü Müzeye bağışladım…”

Eczanemi açma hazırlığını yaparken bir gün Beyoğlu çıktım. Galatasaray Lisesinin karşısında Mısırlı mağazası vardı. Onun bitişiğinde Della Suda diye Cumhuriyetten önce kurulmuş bir eczane vardı. Sahibi yabancıydı onu tanırdım. O gün eczanenin kepenkleri yarıya inmiş içeri girdim. İçerde bir hanımefendi eczanemizi mal sahibi ile anlaşamadığımızdan kapatıyoruz dedi.  Bende eczacıyım eczane açıyorum ondan merak ediyorum dedim. Elimizdeki ilaçların hepsini eczanelere verdik elimizde ilaç kalmadı fakat içerde bir laboratuarımız var ona kimse talip olmuyor dedi. Görebilir miyim dedim. Odanın dört tarafı tahminen 100 sene evvel Fransa'da yapılmış kavanozlarla dolu. Bunlara talip çıkmadıysa ben alıyım dedim. Ne kadar istiyorsunuz deyince 5000 lira dedi, bu çok büyük para tabi. Baktım kadın Rum kadınına benziyor. Bende Yunanistan'dan geldiğim için çok hafif bir Rumcam var. Rumca olarak madam ben Yunanistan'dan geldim. Rumca söyleyince hoşuna gitti kadının. Bir pazarlık ettik. 1500 liraya aldım. Evvelsi gün bir kamyonetle onları aldım oradan. Geçen 57 sene içinde içlerinden kırılanlar oldu tabi. En son bunların yüzde seksenini iki sene evvel Eczacılık Fakültesine Eczacılık Müzesi açıldı oraya hediye ettim.

ozturk637@ieo.org.tr

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Söyleşi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
7 kubbeli cami Almanya'da yükseliyor 7 kubbeli cami Almanya'da yükseliyor Almanya'nın Köln kentinde Ağustos 2016'da temeli atılan İslam Toplumu Milli Görü..
'Fatih'in Ahidnamesi' 555 yıldır manastırda korunuyor 'Fatih'in Ahidnamesi' 555 yıldır manastırda korunuyor Fatih Sultan Mehmed'in Bosna Hersek'i fethinden sonra ülkedeki Fransisken rahipl..
'Hayatı pahasına da olsa imam hatiplerin yüksek kısımlarını açacağını söylemişti' 'Hayatı pahasına da olsa imam hatiplerin yüksek kısımlarını açacağını söylemişti' İslam Hukukçusu Prof. Dr. Akşit, merhum Başbakan Menderes'in 1960 darbesinden ön..
Oyuncu Arda Öziri trafik kazasında hayatını kaybetti Oyuncu Arda Öziri trafik kazasında hayatını kaybetti Oyuncu Arda Öziri, motosikletiyle geçirdiği trafik kazasında 40 yaşında hayatını..
  Ekonomi HABERLERİ
Organize sanayi bölgeleri desteklerle büyüdü Organize sanayi bölgeleri desteklerle büyüdü Organize sanayi bölgelerinin sayılarının artması ve istihdama katkı sağlamaların..
Ekonomi Bakanı Zeybekci: Seçimlerden önce büyük bir rahatlama olduğunu göreceğiz Ekonomi Bakanı Zeybekci: Seçimlerden önce büyük bir rahatlama olduğunu göreceğiz Ekonomi Bakanı Zeybekci, "Son günlerde kurla ilgili sıkıntılar var, reel sektör ..
Yeniden yapılandırmada 31 Temmuz son gün Yeniden yapılandırmada 31 Temmuz son gün Maliye Bakanlığı ile belediyeler gibi diğer kamu idarelerine olan borçların yeni..
Güvensiz 13,5 milyon ithal ürüne geçit verilmedi Güvensiz 13,5 milyon ithal ürüne geçit verilmedi Ekonomi Bakanlığınca, güvenirliğinden şüphe duyulan ithal 470 milyon ürün test e..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Dövizdeki aşırı oynaklık... Dövizdeki aşırı oynaklık... - “Reel sektörün kısa vadeli döviz açık pozisyonu yokken ve öncü göstergeler poz..
TÜMSİAD Başkanı Doğan, Ak Parti Beyannamesini değerlendirdi TÜMSİAD Başkanı Doğan, Ak Parti Beyannamesini değerlendirdi Ak Parti; Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ve Genel Seçimler, Seçim Beyannamesini açık..
Osmanlı da ‘yerli’ ve ‘milli’ demiş Osmanlı da ‘yerli’ ve ‘milli’ demiş Ramazan ayında yerli malı fuarı Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nden çıkan bir belge..
resim yok Geleneksel MÜSİAD İftarı Yeni Genel Merkez’de Düzenlendi MÜSİAD tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen “İftar Yemeği”, 21 Mayıs ..
  Söyleşi HABERLERİ
DERSANKOOP ile İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde Başlayan değişimin adı TRİOS 2023 DERSANKOOP ile İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde Başlayan değişimin adı TRİOS 2023 DERSANKOOPERATİFİ Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Maşuk Gülaçar ile organize..
İkram Göktaş, Katılım Bankacılığında 2017’yi değerlendirdi ve 2018 hedeflerine ışık tuttu. İkram Göktaş, Katılım Bankacılığında 2017’yi değerlendirdi ve 2018 hedeflerine ışık tuttu. Vakıf Katılım Bankası Genel Müdürü İkram Göktaş, temel misyonlarının mevcut past..
Erdoğan, İBB Başkanı olduğunda  2 TON Baklava dağıtmıştım,  2019’da Başkan olunca  5 TON BAKLAVA dağıtacağım Erdoğan, İBB Başkanı olduğunda 2 TON Baklava dağıtmıştım, 2019’da Başkan olunca 5 TON BAKLAVA dağıtacağım Merter Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Genel Başkanı Yusuf Gecü Cumhurba..
Gaziosmanpaşa’da yeni bir “PLEVNE Destanı” yazılıyor Gaziosmanpaşa’da yeni bir “PLEVNE Destanı” yazılıyor GOP PLEVNE Projesi 2012 senesinde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm yıkımları son..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
ALBARAKA TÜRK, DEİK işbirliği ile Pakistan ülke günü düzenledi ALBARAKA TÜRK, DEİK işbirliği ile Pakistan ülke günü düzenledi Albaraka Türk’ün genel merkezinde düzenlenen organizasyona Pakistan Ankara Büyük..
9’uncu Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi sona erdi 9’uncu Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi sona erdi Çalışma hayatının tüm paydaşlarını İstanbul’da bir araya getiren 9’uncu Uluslara..
Kuveyt Türk, Kuveytli Fotoğraf Sanatçılarını Ağırlıyor Kuveyt Türk, Kuveytli Fotoğraf Sanatçılarını Ağırlıyor Düzenlediği sergilerle özel ve eşsiz eserleri sanatseverlerle buluşturan Kuveyt ..
Zapatero: “Eğer dünyada bir başkent seçmek gerekirse bu kesinlikle İstanbul olurdu” Zapatero: “Eğer dünyada bir başkent seçmek gerekirse bu kesinlikle İstanbul olurdu” İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Yenikapı Avrasya Sanat ve Gös..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Hükümetin çağrısıyla gerçekleşen faiz indirimi teşviğine GYODER, İNDER VE KONUTD..
Gerçek tehdit, yönetmeliğe uygun olmayan giydirme cephe uygulamaları Gerçek tehdit, yönetmeliğe uygun olmayan giydirme cephe uygulamaları Yalıtım konusunda kamuoyu ve sektörü bilinçlendirmeyi amaç edinen İZODER, Gazios..
Çırçır Mahallesi'nde kentsel dönüşüm devam ediyor Çırçır Mahallesi'nde kentsel dönüşüm devam ediyor Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın konuk olduğu ve sosyal medya üzerinden g..
GOP PLEVNE GAZİOSMANPAŞA’YA GÜVEN VERİYOR GOP PLEVNE GAZİOSMANPAŞA’YA GÜVEN VERİYOR İstanbul’da kentsel dönüşümün hızla devam ettiği ilçe Gaziosmanpaşa, bölgenin so..
  Projeler HABERLERİ
Kuveytli turizmciler Wish More Hotel Istanbul’da buluştu Kuveytli turizmciler Wish More Hotel Istanbul’da buluştu OTSAD’ın daveti ile İstanbul’a gelen Kuveytli turizmciler, Türkiye’deki meslekta..
Atatürk Havalimanı’nda iki günlük yazılım maratonu Atatürk Havalimanı’nda iki günlük yazılım maratonu Havalimanı bilişim çözümlerinde dünyanın önde gelen şirketleri arasında yer alan..
ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden Albaraka Türk’ün kendi kaynakları ile oluşturduğu iAlbatros projesi, IDC Türkiye..
Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, “Ahes Misal İstanbul” adıyla Gazio..
  Spor HABERLERİ
Türkiye, 558. maçına çıkıyor Türkiye, 558. maçına çıkıyor A Milli Futbol Takımı, İran ile yarın oynayacağı hazırlık maçında 558. kez sahay..
Türkiye Tenis Ligi kuruluyor Türkiye Tenis Ligi kuruluyor Türkiye Tenis Ligi'nin gelecek yıldan itibaren kurulması planlanıyor.
Ali Koç'tan Aykut Kocaman açıklaması Ali Koç'tan Aykut Kocaman açıklaması Fenerbahçe Kulübünün başkan adayı Koç, Aykut Kocaman hakkında "Devam etmek çok i..
Warriors seriyi son maça taşıdı Warriors seriyi son maça taşıdı NBA Batı Konferansı finali 6. maçında Golden State Warriors, sahasında Houston R..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti 23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti 22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti 21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı