HABER AKIŞI

Eyüpsultanlılara Evde Yaşlı ve Hasta Bakımı Eğitimi

 Tarih: 26-10-2019 18:53:12
Eyüpsultan Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü ve Yeniyüzyıl Üniversitesi Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi işbirliğinde vatandaşlara evde, yaşlı ve hasta bakımı eğitimi verildi.

25 Ekim Cuma günü birinci kısmı gerçekleştirilen eğitimin sonunda katılımcılara sertifika verildi ve hastane personeli tarafından ücretsiz göz ölçümü yapıldı.

Eyüpsultan Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Salonu’nda gerçekleştirilen eğitime, Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken’in yanı sıra, Yeniyüzyıl Üniversitesi Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi Başhekimi Serap Baş ve Eyüpsultan Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Uysal da katıldı.

Hemşire İpek Elataş İlhan ve diyetisyen Aysel Erdem tarafından verilen eğitimin birinci kısmında engelli, yaşlı ve hasta bireylerde; hafıza sorunları, giyinme ve vücut ısısını korumada dikkat edilecek hususlar, hijyen ve bakım, boşaltım, beslenme, uyku ve dinlenme, hareket-aktivite, kazalardan korunma ve vücut mekaniklerini doğru kullanma gibi konu başlıklarına değinildi.

 “YAŞLILARIN DAHA HUZURLU YAŞAMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Etkinlikte yaptığı konuşmada yaşlıların daha huzurlu yaşaması için çalıştıklarını vurgulayan Başkan Deniz Köken şunları söyledi: “ Biraz önce Adalet Bakanlığı’yla ortak yürüttüğümüz madde bağımlılığı ile mücadele ve takip merkezinin protokolünü yaptık, temellerini de atacağız. Sonra Alzheimer Merkezi ve günübirlik yaşlı bakım merkezi açacağız inşallah. Hocama da teşekkür ediyorum buraya katkı sağladıkları için.”

İleriki aşmalarda çocuk bakımı ile ilgili dersler de vermeleri gerektiğini ifade eden Köken konuşmasına şöyle devam etti: “Çünkü o da ayrı bir sorun. Arkadan gelen nesli de iyi ağırlamamız lazım. Çocuklara iyi bakacağız, yaşlılara da iyi bakacağız. Biz iyi bakmazsak bize de iyi bakmazlar. Yaşlılara da değil önce kendimize bir iyilik yapıyoruz.”

“TOPLUMUN BİLİNÇLENDİRİLMESİ İÇİN SOSYAL BELEDİYECİLİK ÇOK ÖNEMLİ”

Konuşmasına Başkan Deniz Köken’e teşekkür ederek başlayan başhekim Serap Baş şunları ifade etti: “Eyüpsultan Belediyesi’nin çok uzun zamandır güzel çalışmaları olduğunu biliyorduk ama onlarla işbirliği içerisinde yaşlı, hasta bakımı ile ilgili bir proje başlatalım dedik.

Evet, çok hızlı ilerliyoruz, ülkemizde ve dünyada çok fazla değişiklik var. Ama bizim bakış açımız değerlerimizi koruyarak yeniliklere adapte olmak olmalı. Ben Türk toplumunun değerlerine son derece bağlı olduğunu, yaşlısına, hastasına engellisine sahip çıktığını biliyorum. Bizim gibi profesyonel olarak hasta bakan kuruluşların da bu konuda toplumu bilinçlendirmesi gerektiğini düşünüyorum. Bence belediyelerin bu konuda çok büyük önemi var. Biz de dilimiz döndüğünce sizi bilinçlendirmeye çalışacağız. Umarım faydası olur, bakış açınızı değiştirir ve sizin gelişiminize bir katkı sağlarız.”

“EĞİTİMİN BANA ÇOK KATKISI OLDU”

Etkinliğin çok bilinçlendirici olduğunu ifade eden katılımcılardan Kudret Cücük düşüncelerini şöyle dile getirdi: “Etkinlik çok güzel, aslında biliyoruz ama unutuyoruz burada hatırlatıyorlar. Benim de engelli bir oğlum var. Burada aldığım eğitimin bana çok katkısı oldu. Evde olsam burada öğrendiklerimi öğrenemeyecektim. Allah razı olsun sebep olanlardan. Böyle şeylerin daha sık olması lazım ve bütün herkesin katılması lazım.”

“BU EĞİTİMLERİN DEVAMININ GELMESİNİ İSTİYORUZ”

Katılımcılardan Şadiye Yeşil ise, “Başta burada emeği geçen herkese çok çok teşekkür ediyorum. Böyle şeylerin daha çok olmasını istiyorum. Benim de özel bir oğlum var bakmak zor oluyor evet ama ben mutluyum ona bakmaktan. Bu eğitim için de çok memnun oldum, bugün iyi ki gelmişim dedim. Daha önce böyle bir eğitim almamıştım. Bunun devamının gelmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Kendisinin de engelli bir oğlu olduğunu söyleyen Dudu Karaman ise düşüncelerini şöyle ifade etti: “Böyle bir eğitime çok önceden katılmıştım ama hatırlamıyordum. Bu eğitimlerin devam etmesini isteriz. Keşke daha sık ve düzenli olarak haftalık ya da aylık olsa çok memnun oluruz. Başkalarının gelmesi için de güzel olur.”

Toplamda 80 kişinin kayıt yaptırdığı eğitim programının sonunda katılımcılara öğle yemeği, çay ve kurabiye ikram edildi.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Yerel HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Türkiye’deki yaşlı nüfus sosyal medya kullanım rekoru kırdı Türkiye’deki yaşlı nüfus sosyal medya kullanım rekoru kırdı 65ile 74 yaş arası internet kullanan Avrupalı kişilerin Facebook, Twitter gibi s..
PTT AŞ Gazi ve Şehit Ailelerinin yanında PTT AŞ Gazi ve Şehit Ailelerinin yanında PTT AŞ, gazi ve şehit ailelerine APS Kurye ve Posta Kargosu gönderilerinde yüzde..
İsmail Gülle “Batılı iş çevrelerine haklı mücadelemizi anlatacağız” İsmail Gülle “Batılı iş çevrelerine haklı mücadelemizi anlatacağız” Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Barış Pınarı Harekatı’nı yürüten Türk Silahl..
İzinsiz fotoğraf ve görüntüye kokartlı önlem İzinsiz fotoğraf ve görüntüye kokartlı önlem Kişisel Verileri Koruma Kurumu, düzenlediği konferans, toplantı ve seminerlerde ..
  Ekonomi HABERLERİ
İnşaat malzemeleri sanayisinde ihracat artışı yeniden hızlandı İnşaat malzemeleri sanayisinde ihracat artışı yeniden hızlandı Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeks..
Hedefimiz 1.5 Milyon Ton Sertifikalı Tohum İle Dünya Tohum Sektöründe İlk 5’te Yer Almak Hedefimiz 1.5 Milyon Ton Sertifikalı Tohum İle Dünya Tohum Sektöründe İlk 5’te Yer Almak Growtech 19. Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları F..
Bilişim Teknolojileri Ankara’da Masaya Yatırıldı Bilişim Teknolojileri Ankara’da Masaya Yatırıldı Yeni nesil iletişim ve kontrol teknolojisi CC-Link’i dünya genelinde yaygınlaştı..
Sanayi çarkları dönmeye başlamıştır Sanayi çarkları dönmeye başlamıştır ORSİAD Başkanı Levent Çamur, sanayi üretimindeki artışın; toparlanmanın gösterge..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
ESDER; ahilik sandığı faizsiz altyapıda olmalıdır ESDER; ahilik sandığı faizsiz altyapıda olmalıdır Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Genel Başkanı Mahmut Çelikus; Ahilik teşkilatı tari..
Yeni çalışma dönemimiz içinde Merter’deki firmalara ihracat fırsatları açmayı planlıyoruz… Yeni çalışma dönemimiz içinde Merter’deki firmalara ihracat fırsatları açmayı planlıyoruz… İki dönemdir genel kurullarda üyelerinin ve Merter’de bulunan önemli grupların d..
TİM Başkanı:İstanbul’u küresel tasarım merkezine dönüştüreceğiz TİM Başkanı:İstanbul’u küresel tasarım merkezine dönüştüreceğiz Türkiye’de tasarım kültürünün oluşmasına ve Türk tasarımcıların dünyaya tanıtılm..
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu İTO Meclisi'ne konuk oldu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu İTO Meclisi'ne konuk oldu İstanbul Ticaret Odası’nın Kasım ayı Meclis toplantısı İçişleri Bakanı Süleyman ..
  Söyleşi HABERLERİ
Av. Müge Bostancı ile “TİCARETİN HUKUKU” söyleşileri… Av. Müge Bostancı ile “TİCARETİN HUKUKU” söyleşileri… Tamamı üretici, zanaatkâr, sanayici, kobi, tüccar, toptancı, perakendeciden oluş..
Ticaretle ilgili sorularımızı,  Adana Müftüsü  Hasan ÇINAR  Cevapladı (4) Ticaretle ilgili sorularımızı, Adana Müftüsü Hasan ÇINAR Cevapladı (4) İslam'da Ticaret nasıl olmalı ve bireyler hangi koşullarda nasıl davranmalı soru..
Ticaretle ilgili sorduk Adana Müftüsü Hasan ÇINAR cevapladı (3) Ticaretle ilgili sorduk Adana Müftüsü Hasan ÇINAR cevapladı (3) İslam'da Ticaret nasıl olmalı ve bireyler hangi koşullarda nasıl davranmalı soru..
Biz sorduk, Adana Müftüsü Hasan Çınar cevapladı (2) Biz sorduk, Adana Müftüsü Hasan Çınar cevapladı (2) İslam'da Ticaret nasıl olmalı ve bireyler hangi koşullarda nasıl davranmalı soru..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Milli ve yerli yüzde 100 elektrikli Yeni Nesil Hizmet Aracı TRAGGER T-Car Milli ve yerli yüzde 100 elektrikli Yeni Nesil Hizmet Aracı TRAGGER T-Car Üretimine 2018 yılında başlanan TRAGGER Yeni Nesil Elektrikli Hizmet Araçları’nı..
PTT’den Filateli Alanında Uluslararası Başarı PTT’den Filateli Alanında Uluslararası Başarı PTT AŞ, Çin’de gerçekleşen 16. Uluslararası Föy Yarışması’nda 3’üncülük derecesi..
Sıfır Atık Projesi’nin kapsamı genişletiliyor Sıfır Atık Projesi’nin kapsamı genişletiliyor Geri Dönüşüm Çevre Teknolojileri ve Sıfır Atık Fuarı’nın resmi açılışında konuş..
Uluslararası 50 Firma İlk Kez R+T Turkey’de Uluslararası 50 Firma İlk Kez R+T Turkey’de Avrasya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki panjur, tente, kapı-geçiş ve güneşten ko..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe 3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe 3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe Evleri’nde bir ayda 276 konut satıl..
Ağacın izinde yeşil yapılaşma! Ağacın izinde yeşil yapılaşma! Dünyada gün geçtikçe artan bir farkındalıkla yayılan çevre hassasiyeti mimariye ..
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Hava Kalitesi Farkındalığı için Uluslararası Proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Hava Kalitesi Farkındalığı için Uluslararası Proje Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Şehirlerde Hava ..
Kentsel dönüşümde başarının anahtarı, kaliteli beton kullanımı Kentsel dönüşümde başarının anahtarı, kaliteli beton kullanımı Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından Kocaeli’de “Beton Teknolojileri ve..
  Teknoloji-Proje HABERLERİ
10 bin ihracatçıya daha ‘Yeşil Pasaport’ imkanı doğdu 10 bin ihracatçıya daha ‘Yeşil Pasaport’ imkanı doğdu Cumhurbaşkanı kararıyla son üç takvim yılı itibarıyla yıllık ortalama ihracatı 5..
Türk Telekom’un ‘Yüzde 100 Yerli’ Yapay Zekâ projesine ödül Türk Telekom’un ‘Yüzde 100 Yerli’ Yapay Zekâ projesine ödül Türk Telekom, IDC Yapay Zeka Ödülleri’nde birincilik ödülünün sahibi oldu. Innov..
Türk Telekom’dan gerçek 5G denemesinde dünya hız rekoru Türk Telekom’dan gerçek 5G denemesinde dünya hız rekoru Türk Telekom, Huawei ile birlikte canlı 5G test şebekesi üzerinde gerçekleştirdi..
Ar-Ge 250 açıklandı: Zirvede yine ASELSAN var Ar-Ge 250 açıklandı: Zirvede yine ASELSAN var Turkishtime tarafından hazırlanan “Ar-Ge 250, Türkiye’nin En Çok Ar-Ge harcaması..
  Spor HABERLERİ
EYÜPSULTAN’IN TEK BAYAN FUTBOL TAKIMI: KEMER FK EYÜPSULTAN’IN TEK BAYAN FUTBOL TAKIMI: KEMER FK “Geleceğin Futbolcularını Yetiştiriyoruz” sloganı ile 2012 yılında kurulan Kemer..
Halı saha sektörü kriz dinlemiyor Halı saha sektörü kriz dinlemiyor Ekonomik krizlerin etkilemediği sektörlerden biri de halı sahalar. İntegral Grou..
ALİBEYKÖYSPOR, YENİ SEZONA HAZIR! ALİBEYKÖYSPOR, YENİ SEZONA HAZIR! Eyüpsultan’ın köklü kulüplerinden Alibeyköyspor’un teknik direktörü Aydın Yavuz ..
Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı genç sporcular, badminton ve judoda ülkemize çifte zafer yaşattı..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı