HABER AKIŞI

Eyüpsultan Kırsal Stratejik Plan Çalıştayı” Gerçekleştirildi

 Tarih: 23-11-2019 18:57:00  -   Güncelleme: 23-11-2019 19:02:46
Eyüpsultan Belediyesi tarafından düzenlenen 2019 Eyüpsultan Kırsal Stratejik Plan Çalıştayı’nın birinci buluşması “Kırsalda Yaşam” başlığıyla gerçekleştirildi.

Kırsalda yaşayan halkın görüşlerini ve sorunlarını dinleyerek yol haritası belirlemek amacıyla düzenlenen çalıştayla birlikte Eyüpsultan’ın köylerinde kalkınma hamlesi başlatıldı.

Eyüpsultan Belediyesi Alibeyköy Osmanlı Park Tesisleri’nde spiker Ömer Önder’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen çalıştaya, Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken’in yanı sıra Eyüpsultan Belediye Başkan Yardımcıları; Eda Çaçtaş, Zekeriya Yıldız, İsmail Uysal ve Cevdet Yıldız, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Prof. Dr. Sırma Turgut katıldı. Etkinlik, ilçede bulunan Ağaçlı, Pirinççi, Çiftalan, Akpınar, İhsaniye, Odayeri, Işıklar kırsal mahallelerinin muhtarları ve bu mahallelerde yaşayan halkın katılımıyla gerçekleştirildi.

ŞEHİR OLARAK KALKINMAMIZ BU KÖYLERDEN BAŞLAYACAK”

Başkan Deniz Köken çalıştayda gerçekleştirdiği açılış konuşmasında kalkınmanın yerelden başlayacağını vurguladı ve şunları söyledi: “Türkiye için genel olarak söylersek kalkınma Anadolu’dan başlar. Bizim şehir olarak kalkınmamız bu köylerden başlayacak. Çünkü en kılcal noktalardan, kılcal damarlardan haberimiz olmazsa ana damarların nasıl işlediğini anlayamayız. Ben 7 tane köyü olan bu ilçenin, bu şehrin zenginliği olduğuna inanıyorum. Bu zenginliği doğru kullanarak emeği ve sermayeyi boşa harcamadan daha çok verim alarak bir noktaya getirmeyi istiyorum.”

BU İŞTE CUMHURBAŞKANIMIZIN ÇOK KATKISI VAR”

El birliğiyle bu işi büyütebileceklerini ifade eden Başkan Köken şöyle devam etti: “Bu saatten sonra Eyüpsultan’ı sanayi şehri yapamayız. Ama turizm, kültür, hayvancılık, tarım şehri yapabiliriz. Bunların hepsi bir araya geldiğinde de çok büyük bir ekonomik ses gelir diye düşünüyorum. Bunu nasıl yapmamız lazım geldiğine de yine uzmanlarla birlikte karar vereceğiz. Biz bu işlerin sadece önünü açabiliriz.

İstanbul’da bizim köylerimiz bu konuda en deneyimli yerlerdir. Bu işin alt yapısına doğru destekler vererek, hükümetimizin de bu konudaki teşviklerini doğru kullanarak, Türkiye’nin en kaliteli üniversitelerini de işin içine katarak çok iyi verim alırız diye düşünüyorum. Bu işin içinde Cumhurbaşkanımızın çok katkısı var ve ısrarla bu konuya eğiliyor. Bu konuyu kendisine anlattığımda böyle bir etkinliği yerinde görmek isteyeceğine de inanıyorum.”

SORUNLARIMIZI DİLE GETİREBİLECEĞİMİZ GÜZEL BİR PLATFORM”

Pirinççi köyü sakinlerinden Kenan Satıcı düşüncelerini şöyle dile getirdi: “Eyüpsultan’ın köyleri, hayvancılık yapan sakinleri ve seracıları için güzel sonuçlar alabileceğimiz, sorunlarımızı dile getirebileceğimiz bir platform oluşturduğu için Eyüpsultan Belediye Başkanına öncelikle teşekkür ederim. Bu çalıştayın sonunda sorunlarımızı belirleyen üniversite ve belediyenin, köy halkının sorunlarını çözmek için ortak bir karar alırlar diye umuyorum.

KENDİMİZİ İLK DEFA BU KADAR DEĞERLİ HİSSETTİK”

Ağaçlı Mahalle Muhtarı Cemil Yiğit Hekimoğlu ise çok mutlu olduklarını belirterek “Kendimizi ilk defa bu kadar değerli hissettik köylü olarak. Bizim köyümüz zaten şu anda Türkiye’nin en yüksek manda nüfusuna sahip köylerinden biri. Bununla ilgili hayvancılığa teşvik, ürünlerin pazarlanması anlamında yatırımlar yapılabilir. Plajımız değerlendirilebilirse hem köylü için hem bütün Eyüpsultan için çok iyi bir kazanım olur” şeklinde konuştu.

Köylerin doğal kalmasını ama bir yandan da kalkınmasını istediklerini ifade eden katılımcılardan Şükran Kurtaran ise şunları söyledi: “Bu çalıştaydan sonra hem köylere hizmet artacak hem de yaşam alanları güzelleşecek. Deniz Başkanımızın çok fazla projeleri var çok memnunuz. Belediyecilik anlamında gerçekten çalışmış çok iyi bir başkanımız var. Daha yeni geldi ama bu kadar projeyle, bu kadar uğraşla ilerisi çok güzel olacak hepimiz öyle düşünüyoruz.”

Çalıştayın sonunda Eyüpsultan Belediye Başkan Yardımcısı Eda Çaçtaş, mahalle muhtarları ve köy halkına katılım sertifikalarını verdi. Etkinlik, toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

 

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Yerel HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
İsfanbul’da ilk yarıyıl tatilinde  “eğlence” tüm hızıyla devam ediyor İsfanbul’da ilk yarıyıl tatilinde “eğlence” tüm hızıyla devam ediyor İsfanbul AVM, ilk sömestr tatilinde minik misafirleri için hazırladığı birbirind..
PTT’den öğretmenler günü’ne özel indirim sürprizi PTT’den öğretmenler günü’ne özel indirim sürprizi PTT AŞ, 24 Kasım Öğretmenler Günü için hazırladığı kampanya ile kargo taşımacılı..
Türkiye’deki yaşlı nüfus sosyal medya kullanım rekoru kırdı Türkiye’deki yaşlı nüfus sosyal medya kullanım rekoru kırdı 65ile 74 yaş arası internet kullanan Avrupalı kişilerin Facebook, Twitter gibi s..
PTT AŞ Gazi ve Şehit Ailelerinin yanında PTT AŞ Gazi ve Şehit Ailelerinin yanında PTT AŞ, gazi ve şehit ailelerine APS Kurye ve Posta Kargosu gönderilerinde yüzde..
  Ekonomi HABERLERİ
Esnaf ve KOBİ’ler Türk Telekom’un desteğiyle dijital dünyanın imkanlarından faydalanıyor Esnaf ve KOBİ’ler Türk Telekom’un desteğiyle dijital dünyanın imkanlarından faydalanıyor Türk Telekom, dijital dünyada bir kimliğe sahip olmak ve e-ticaret yapmak isteye..
Makine sektörünün 2030 hedefi: 63,3 milyar dolar ihracat Makine sektörünün 2030 hedefi: 63,3 milyar dolar ihracat Teknolojik rekabetin odak noktası makine sektörü, Ticaret Bakanlığı İhracat Ana ..
Konut satışı artışında Mardin İstanbul’u 20’ye katladı! Konut satışı artışında Mardin İstanbul’u 20’ye katladı! FuzulEv’in “Gayrimenkulün 10 Yılı” araştırması, Türkiye’de son 10 yılda konut sa..
“Büyüme rakamları tarımın önemini yine gösterdi” “Büyüme rakamları tarımın önemini yine gösterdi” Bugün TÜİK tarafından açıklanan Türkiye’nin Üçüncü Çeyrek Büyüme rakamlarını değ..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Mükemmellikte 5 Yıldız Yetkinlik Belgesi Alan İlk STK: YEŞİLAY Mükemmellikte 5 Yıldız Yetkinlik Belgesi Alan İlk STK: YEŞİLAY 26-27 Kasım 2019 tarihlerinde Türkiye Kalite Derneği (KalDer) tarafından düzenle..
Mükemmellikte 5 Yıldız Yetkinlik Belgesi Alan İlk STK: YEŞİLAY Mükemmellikte 5 Yıldız Yetkinlik Belgesi Alan İlk STK: YEŞİLAY 26-27 Kasım 2019 tarihlerinde Türkiye Kalite Derneği (KalDer) tarafından düzenle..
Dünyada insani yardım anlayışı değişiyor Dünyada insani yardım anlayışı değişiyor İnsani yardım dünyasında egemen ayni yardım anlayışı Kızılay’ın büyük bir başa..
GİV Girişimci Buluşmaları Konuğu Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal EKŞİ oldu. GİV Girişimci Buluşmaları Konuğu Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal EKŞİ oldu. Girişimci İş Adamları Vakfı (GİV) gerçekleştirmiş olduğu “Girişimci Buluşmaları”..
  Söyleşi HABERLERİ
Eşref Küçükateş: “İşinizi büyütüp, Kazancınızı arttıracak “LONCA İş Buluşmaları” başlıyor. Eşref Küçükateş: “İşinizi büyütüp, Kazancınızı arttıracak “LONCA İş Buluşmaları” başlıyor. Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) ve LONCA İş Buluşmaları (LİB) Yönetim Kur..
HEFİ SAĞLIK; İş Güvenliği Kültür Bilinci gelişmelidir HEFİ SAĞLIK; İş Güvenliği Kültür Bilinci gelişmelidir HEFİ SAĞLIK Genel Müdürü Zehra Çelik: “İşyerinin ve iş görenin güvenliğini sağla..
CMŞ Tül-Perde Fabrika Satış Mağazası fiyatlarıyla dar gelirlinin yüzünü güldürecek CMŞ Tül-Perde Fabrika Satış Mağazası fiyatlarıyla dar gelirlinin yüzünü güldürecek Türkiye’de bir ilk olarak yeni bir konseptle Fabrika Satış Mağazalarını İstanbul..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
TEKNOFEST GÜNEŞİ DOĞU’DAN YÜKSELECEK TEKNOFEST GÜNEŞİ DOĞU’DAN YÜKSELECEK Türkiye’nin Millî Teknoloji Hamlesini gerçekleştirmesi ve teknoloji üreten bir t..
EV ve MUTFAK EŞYALARI SEKTÖRÜ’NÜN KALBİ BU FUARDA ATACAK! EV ve MUTFAK EŞYALARI SEKTÖRÜ’NÜN KALBİ BU FUARDA ATACAK! 26-29 Mart’ta düzenlenecek olan Ev ve Mutfak Eşyaları sektörünün bahar sezonu fu..
TÜRKİYE HELAL FUARINDA 50 ÜLKE VİTRİNE ÇIKTI TÜRKİYE HELAL FUARINDA 50 ÜLKE VİTRİNE ÇIKTI 5. Dünya Helal Zirvesi ve 7. İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Fuarı Sona Erdi. “7..
Helal Zirvesi’nde “Şeriata Uyumlu Üretim ve Helal Et Kesimi” Değerlendirildi Helal Zirvesi’nde “Şeriata Uyumlu Üretim ve Helal Et Kesimi” Değerlendirildi 5. Dünya Helal Zirvesi’nde bu yıl da 100’e yakın yerli-yabancı konuşmacı helal s..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe 3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe 3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe Evleri’nde bir ayda 276 konut satıl..
Ağacın izinde yeşil yapılaşma! Ağacın izinde yeşil yapılaşma! Dünyada gün geçtikçe artan bir farkındalıkla yayılan çevre hassasiyeti mimariye ..
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Hava Kalitesi Farkındalığı için Uluslararası Proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Hava Kalitesi Farkındalığı için Uluslararası Proje Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Şehirlerde Hava ..
Kentsel dönüşümde başarının anahtarı, kaliteli beton kullanımı Kentsel dönüşümde başarının anahtarı, kaliteli beton kullanımı Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından Kocaeli’de “Beton Teknolojileri ve..
  Teknoloji-Proje HABERLERİ
Yenilenebilir Kaynaklardan Elektrik Üretimi Toplam Elektrik Üretiminin Yarısına Ulaştı Yenilenebilir Kaynaklardan Elektrik Üretimi Toplam Elektrik Üretiminin Yarısına Ulaştı TSKB Danışmanlık Hizmetleri, ekonomiye etkileri, global jeopolitik ilişkiler ve ..
Üç operatörün ortaklığında 5G teknolojisi İstanbul Havalimanı’nda Üç operatörün ortaklığında 5G teknolojisi İstanbul Havalimanı’nda Mobil uygulama fuarı Mobilefest bünyesinde düzenlenen MMA Innovate Summit ikinci..
10 bin ihracatçıya daha ‘Yeşil Pasaport’ imkanı doğdu 10 bin ihracatçıya daha ‘Yeşil Pasaport’ imkanı doğdu Cumhurbaşkanı kararıyla son üç takvim yılı itibarıyla yıllık ortalama ihracatı 5..
Türk Telekom’un ‘Yüzde 100 Yerli’ Yapay Zekâ projesine ödül Türk Telekom’un ‘Yüzde 100 Yerli’ Yapay Zekâ projesine ödül Türk Telekom, IDC Yapay Zeka Ödülleri’nde birincilik ödülünün sahibi oldu. Innov..
  Spor HABERLERİ
EYÜPSULTAN’IN TEK BAYAN FUTBOL TAKIMI: KEMER FK EYÜPSULTAN’IN TEK BAYAN FUTBOL TAKIMI: KEMER FK “Geleceğin Futbolcularını Yetiştiriyoruz” sloganı ile 2012 yılında kurulan Kemer..
Halı saha sektörü kriz dinlemiyor Halı saha sektörü kriz dinlemiyor Ekonomik krizlerin etkilemediği sektörlerden biri de halı sahalar. İntegral Grou..
ALİBEYKÖYSPOR, YENİ SEZONA HAZIR! ALİBEYKÖYSPOR, YENİ SEZONA HAZIR! Eyüpsultan’ın köklü kulüplerinden Alibeyköyspor’un teknik direktörü Aydın Yavuz ..
Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı genç sporcular, badminton ve judoda ülkemize çifte zafer yaşattı..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı