HABER AKIŞI

ESDER;“ Aşure tadında bir Türkiye özlemimizdir."

 Tarih: 01-09-2020 17:56:55
Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER), Aşure geleneğinin ve mübarek Muharrem Ayı'nın manevi duygusunun yaşanmasına ihtiyaç duyulan bu zamanda, aşure tadında Türkiye’yi herkes özledi.

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut ÇELİKUS; muharrem ayının sıkıntılardan kurtuluş vesilesi olduğunu hatırlattı. Muharrem ayında aşure hazırlamanın Anadolu’da sürdürülen bir gelenek olduğunu ve Aşureye farklı renk, lezzetteki besinlerin kendi tadını vererek yeni bir tat oluşturduğunu söyleyen ÇELİKUS, "Çeşitli inanış, etnik grup ve kimliklerden insanlar, kendi rengini ve tadını vererek bir Türkiye mozaiği oluşturmuşlar. Burada kazan vazifesi gören Anadolu topraklarıdır. Son dönemde ülkemizde ve bölgemizde çok ciddi kırılmalar var, mezhep kavgaları var. İnanç farklılıklarından dolayı insanlar birbirlerini öldürüyor maalesef. Hâlbuki biz bin yıldır aşure tadında birlikte yaşadık. Bu kadar farklı milletten ve farklı inanıştan insanlar, Osmanlı ismiyle bu memlekette 600 sene yaşadılar. Ecdadımızın yaptığı gibi farklılıklarımızı zenginlik kabul ederek, Anadolu mozaiğini gönül dünyamıza inşa edebiliriz." dedi.

Anadolu insanının herhangi bir mezhep veya ırk ayrımı gözetmeksizin evinde pişirdiği aşureyi komşularına ikram ettiğini hatırlatan ÇELİKUS, "Aşure, son zamanlarda yaşadığımız sıkıntılara ilaç olabilecek bir enstürüman. Burada bir kap aşure vermekle gönül alışverişi yapmış oluyoruz ve bir araya gelmenin hazzını yaşıyoruz. Aşure tadında bir Türkiye özlemimizdir." diye konuştu.

  Bu haber 445 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda-Birlik HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı