HABER AKIŞI

ESDER; ahilik sandığı faizsiz altyapıda olmalıdır

 Tarih: 18-11-2019 00:23:32
Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Genel Başkanı Mahmut Çelikus; Ahilik teşkilatı tarihi değer uygulamalarına bakıldığında, Esnafların birlik ve beraberliği yanında yardımlaşmaya ne kadar çok önem verdikleri tarihi kaynaklarda görülmekte olduğunu belirtmiştir.

Çelikus, Günümüz Kapitalist sistemin baskısı altında, zor durumda kalan ve her alanda ezilen Esnafın böyle AHİLİK değeri altında anlam itibariyle önemli yardımlaşma altyapısına AHİLİK SANDIĞI ifadesi ile gitmesi Esnaflar temelinde konunun önemini fazlası ile arttırdığını ifade etmiştir.

Çelikus, Elbette AHİLİK sadece bir sandık uygulamasından ibaret değildir. AHİLİK Esnafların İslami Değerleri ile yaşamın her alanında bütünleştiği İktisadi ve ticari alanının da her alanda ayrıca kuşatan geniş boyutlu sosyal bir olgu ve teşkilat olduğunu belirtmiştir.

AHİLİK sandığı ile başlanan bu yardımlaşma fonuna, ESDER Esnaf ve Sanatkarlar Derneği olarak her alanda desteklemekle birlikte bu çalışmanın yeterli olmadığını dile getiren Çelikus; Ahiliğin diğer iktisadi ve yaşamsal olgularında bir bütün olarak yaşama bir an önce geçirilmesi gerektiğini sonuna kadar inanarak savunan Türkiye nin birçok illerinde teşkilatları olan Esnaf temelinde bir sivil toplum örgütü olduğunu ifade etmiştir.    

Ahilik Değeri Her Alanda Yaşama Geçirilmelidir.

Çelikus; AHİLİK tarihi tecrübesi ışığında, alandaki tek akademik çalışma olan ve Ahiliği günümüz 21 yüzyıl teknolojik dinamikleri temelinde bir bütün olarak ele alan, AHİLİK değerimizi bir sistem olarak her alanda yaşama geçirme mücadelesi içersinde olacaklarını söyledi.

AHİLİK SANDIĞI ile başlayan bir çalışmanın diğer alanlara da aynı gayret ile yaşama geçirilmesi konusunda ESDER Esnaf ve Sanatkarlar Derneği olarak bir Sistem olarak uygulama konusunda gerekli ilgi ve desteğin tarafımıza verilmesini Esnaflar olarak önemle talep ettiklerini ayrıca dile getirmiştir..

Çelikus, Esnaf Ahilik Sandığı kanunun yayınlandığı tarihinden ertelenerek 1 Ocak 2020 yılında prim yatırılmaya başlanacağı, Esnafın İflas etmesi yada işyerinin kapatılması halinde işveren esnafa işsizlik ödeneği yapılması hedeflendiği, İşsizlik Ödeneği de 2023 yılından itibaren ödenmeye başlanılacağını dile getirmiştir.İlgili 5510 sayılı kanunun 4/b maddesi kapsamında, kendi adına ve hesabına bağımsız çalışmakta olan herkezin, Esnaf Ahilik Sandığı sigortalısı kapsamında sayılacağı,  Yeni iş yeri kuranların da mükellef oldukları andan itibaren sandığa ödeme yapmaya başlayacaklarını dile getirmişlerdir.

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Genel Başkanı Mahmut Çelikus,  Esnaf AHİLİK SANDIĞI özellikle kelime anlamı ile değerlerimizi kuşattığını, Finans altyapısının da FAİZSİZ fonlar ile değerlendirerek, FAİZSİZ olarak yaşama hassasiyetle geçirilmesini, çalışmanın tekrar gözden geçirilmesinin önemle beklemekte olduklarını ifade etmişlerdir.

  Bu haber 404 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda-Birlik HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı