HABER AKIŞI

Ekonomide toparlanma için iki fırsat

 Tarih: 21-08-2019 20:24:10
İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) ağustos ayı olağan meclis toplantısında konuşan Başkan Şekib Avdagiç, hem küresel hem de Türkiye ekonomisi hakkında görüşlerini dile getirdi.

Geçtiğimiz yıl ağustostaki spekülatif kur atağını da hatırlatan Avdagiç, “Ekonomi yönetimimiz müdahale etti ve ekonomiyi kıskaca almayı hedefleyenler, amaçlarına ulaşamadı. Biz de üyelerimizle birlikte istihdamı, üretimi ve ihracatı canlandıracak faaliyetlere giriştik” diye konuştu.

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, “Küresel piyasalarda finansal koşullar iyileşirken faiz oranları da düşürüldü. Bu iki unsur, 4. çeyrek büyümesini olumlu yönde etkileyecek. Küresel ekonomide genişlemeci dalga ihtimali, Türkiye ekonomisinin toparlanmasını olumlu etkileyecek” dedi

Fed’in 11 yıl sonra ilk kez geçtiğimiz haftalardaki 25 baz puan faiz indirimi kararını hatırlatan Avdagiç, “Bu açıklamayla uluslararası piyasalarda petrol fiyatları gerilerken, altın fiyatlarında sıçrama yaşandı. Avrupa ekonomilerinde ise durgunluk derinleşiyor” dedi.

Avdagiç, Avrupa ekonomilerinde enflasyon ile birlikte büyümenin düşüş eğiliminde olduğunu belirterek, Brexit’in getirdiği belirsizlikler ile ABD-Çin gerginliğinin de Euro Bölgesi’nde yakın dönem için beklentileri olumsuz etkilediğini kaydetti. 

BÜYÜME OLUMLU

Türkiye ekonomisinin ise iki şansı olduğunu vurgulayan Avdagiç, şunları söyledi: “Bir yandan küresel piyasalarda finansal koşullar iyileşiyor. Diğer yandan faiz oranları düşürüldü. Bu iki unsur, 4. çeyrek büyümesini olumlu yönde etkileyecek. Küresel ekonomide yeni bir genişlemeci dalga ihtimali, Türkiye ekonomisinin toparlanmasına olumlu etkide bulunacak. Bizim için bir diğer önemli parametre enflasyon. Temmuz’da TÜFE yüzde 1.36 ile beklentilerin altında arttı.

Yurtiçi üretici fiyatları ise 0.99 oranında geriledi. Merkez Bankası da faizleri indirerek, önemli bir adım attı. Merkez, 425 baz puanlık faiz indirimi ile hem yatırım maliyetlerini geriye çekti hem de mevduat faizini girişimciye rakip olmaktan bir ölçüde uzaklaştırdı. Faizde indirim umut verici, ancak tek seferle kalmamalı. Bir trendin başlangıcı olmalı. Faizin yüksek kaldığı her gün, Türkiye’nin yatırım potansiyelinden çalıyor.”

Merkez Bankası’nın hamlesinin ardından Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın konut kredisi faiz oranlarında indirime gittiğini hatırlatan Avdagiç, “Böylece ikinci el dahil tüm konutlar için aylık 0.99’dan başlayan oranlarla kredi kullanma imkânı sunuldu. Bu zincirleme ile 200’e yakın sektör canlanacak. Faiz indiriminin ertesinde yapılan 13 bin konut kredisi müracaatı, toplam 
2.1 milyar liralık hacme ulaştı. Üç kamu bankasıyla başlayan indirim sürecinin diğer özel bankalarla sürmesini diliyoruz” dedi.

İTO’DAN ÜÇ ÖNEMLİ ADIM

Geçen ay, İTO’nun üç umut verici faaliyete imza attığını belirten Avdagiç, şöyle devam etti: “Birincisi, turizm sektöründe önemli bir projeye imza attık. Oneİstanbul Projesi’nden sonra TripAdvisor Projesi ile İstanbul’un ziyaretçi sayısını artırma yolunda dijital bir hamle başlattık. İkincisi ise Güney Kore’nin önde gelen şirketlerinden Halla Holding’i Odamız’da ağırladık. Halla Grup, İTO’nun devreye girmesiyle ihracatımızı 1 milyar dolar artıracak bir yatırım yapacak. Grup yetkilileriyle, bu amaçla kurulacak şirketin kuruluş sözleşmesini imzaladık. İTO olarak, ülkemize döviz kazandıracak böyle bir yatırıma öncülük ettiğimiz için mutluyuz. Üçüncü olarak da Hamilik Projemizin güzel sonuçlarını paylaşmak isterim. İTO’nun başlattığı Hamilik Projesi’nden sonra gençlerimizin mesleki eğitime olan ilgisi arttı. Okulların doluluk oranı yüzde 100’e yaklaştı. Mesleki ve teknik liseler artık başarılı öğrencilerin de tercih ettiği okullar haline geldi.” 
 
Zaferler ayı ağustos

İTO Başkanı Avdagiç, ağustos ayında üç önemli olayın yıldönümünün idrak edildiğini hatırlattı. Avdagiç, “Ağustos ayı, zaferler ayı. Büyük komutan Sultan Alparslan, 26 Ağustos 1071 Malazgirt Zaferi’yle Anadolu’nun kapılarını Türk ve İslam dünyasına açtı. Zaferimizin 948. yılını kutluyorum. İkinci bayramımız ise 30 Ağustos Zafer Bayramı. Bu zafer, beka ve varlık mücadelemizin simgesi. 26-30 Ağustos 1922’de kazandığımız Başkumandanlık Meydan Muharebesi, Anadolu’nun tapusunun bize ait olduğunun cümle aleme ilanıdır. Bu zaferi bize armağan eden Cumhuriyetimiz’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bu vesileyle rahmet ve minnetle anıyorum. Bu ayda yaşadığımız askerî zaferlerimiz, ekonomik zaferlerle taçlansın… Herkesin Kurban Bayramı’nı da tebrik ediyorum” dedi.
 
Kur atağının birinci yılı
 
Geçtiğimiz yıl 10 Ağustos’taki spekülatif kur atağını hatırlatan İTO Başkanı Avdagiç, “Türkiye’yi ekonomik kıskaca almaya yönelik spekülatif kur atağında dolar/TL paritesi, 13 Ağustos günü 7.23’ü görmüştü. Türkiye, büyük bir güvensizlik içine itilmek istenmiş, ekonominin temel direklerinin çökertilmesi hedeflenmişti. Ekonomi yönetimimiz, bu gelişmelerin Türkiye’yi hedef aldığı gerçeğinden hareketle müdahale etti. Zorlu bir süreç oldu ama ekonomiyi kıskaca almayı hedefleyenler, amaçlarına ulaşamadı” dedi. Avdagiç, şunları söyledi: “420 bin firmayı temsil eden İTO yönetimi olarak, ilk andan itibaren devletimizin ve hükümetimizin yanında yer aldık. Üyelerimizle birlikte ekonomiyi, istihdamı, üretimi ve ihracatı canlandıracak faaliyetlere giriştik. Bu süreçte, döviz kurundaki hızlı gerileme ve faizlerde düşüş gibi parametreler, Türk ekonomisinin savunma kalkanlarının direncinin artığını gösteriyor.”

Fuar salonlarının eksikleri sezona yetişecek

İTO Başkanı Avdagiç, Oda’nın iştirakleriyle ilgili yapılan çalışmaları şöyle anlattı:İDTM: İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’nde 11 salon bulunuyor. Bu salonlardan 9, 10 ve 11 numaralı salonlar tarafımızdan, diğerleri kiracı tarafından işletiliyordu. Kiracı tarafından işletilen 8 salondan 6’sının yönetimi kontrolümüze geçti. Buradaki salonların tam ve mükemmel şekilde hizmet vermesi için gereken eksikleri gideriyoruz. Bu bağlamda, 1 (İDTM’de) ve 3 (kiracıda) numaralı salonlarda, riskli bir durum olduğu için güçlendirme çalışmaları yapmayı planlıyoruz. Hedefimiz fuar döneminden önce bunu bitirmek…Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM): BTM’yi, Fulya’da yeni yerine taşıdık. Bu taşınma, BTM’yi İTO’nun vizyon projelerinden biri yapma kararlılığımızın bir yansıması.

Taşhan: İnşa çalışmaların sonuna geldik. 2010’da satın aldığımız ve İkinci Derece Tescilli Kültür Varlığı kabul edilen binamızda, sadece cepheyi tutup, taşıyıcı sistemi yıktık. Zemine de 15 metrelik 490 adet enjeksiyon kolonu yaptık. Taşhan’da inşa çalışmalarımız bitti. İç sistemler ve tefriş ile ilgili faaliyetlerimizi de eylül ayına kadar bitirmeyi hedefliyoruz. Eylül ayı itibariyle Taşhan’ı hizmete açmayı planlıyoruz.Liman Han: İkinci derece tarihi bina olan Liman Han ile ilgili 10 yıldır süren izin süreci tamamlandı. 2014’te Mimarlar Odası’nın girişimi ile proje onayı askıya alındı. Uzun mücadele sonunda, Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu, İTO’yu haklı buldu. Böylece 2012’ye ait restorasyon projeleri geçerli hale geldi. Liman Han ile ilgili restorasyon ve inşaat izni alındı, şantiye kurma çalışmaları başladı. 

İstanbul Ticaret Odası 

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
BAĞIMLILIKLARA KARŞI EN GÜÇLÜ KALKAN AİLE BAĞIMLILIKLARA KARŞI EN GÜÇLÜ KALKAN AİLE Yeni eğitim ve öğretim yılı ile birlikte ailelere ve öğrencilere tavsiyelerde bu..
Veri sorumluları için kayıt süresi uzatıldı Veri sorumluları için kayıt süresi uzatıldı Kişisel Verileri Koruma Kurumu, veri sorumluları için son kayıt tarihini uzattı...
Ünsal Hukuk Bürosu Etik ve İtibar Derneği’ne Katıldı Ünsal Hukuk Bürosu Etik ve İtibar Derneği’ne Katıldı Türkiye'nin önde gelen kuruluşlarının yer aldığı Etik ve İtibar Derneği üyeleri ..
İmamoğlu’ndan, “Vira Bismillah” diyen balıkçılara gece ziyareti İmamoğlu’ndan, “Vira Bismillah” diyen balıkçılara gece ziyareti Mezatı yönetti, denizleri ve balıkları koruma uyarısı yaptı
  Ekonomi HABERLERİ
Türkiye’nin inşaat malzemeleri ihracatı yeniden hızlandı Türkiye’nin inşaat malzemeleri ihracatı yeniden hızlandı Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeks..
Makine sektörü ABD ve Rusya pazarlarına yoğunlaştı Makine sektörü ABD ve Rusya pazarlarına yoğunlaştı Yılın ilk 8 ayında ihracatı 11,6 milyar dolara ulaşan makine sektörü, ihraç etti..
Levent Kimya’ya Yeni Genel Müdür Levent Kimya’ya Yeni Genel Müdür Porçöz markası ile farklı temizlik ihtiyaçlarına yenilikçi çözümler sunan Levent..
Kuveyt Türk’te QR Kod ile hesaptan ödeme dönemi başladı! Kuveyt Türk’te QR Kod ile hesaptan ödeme dönemi başladı! Gerçekleştirdiği çalışmalarla hızlı ve çevik müşteri deneyimi sunan Türkiye’nin ..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
İMH Teşkilat 2. Türkiye Buluşması gerçekleşti İMH Teşkilat 2. Türkiye Buluşması gerçekleşti İnsan ve Medeniyet Hareketi (İMH) Teşkilatlanma Komisyonu tarafından düzenlenen ..
14 Eylül Dünya İlk Yardım Günü 14 Eylül Dünya İlk Yardım Günü “İlk yardımda ayrımcılığa geçit yok” “İlk Yardım” konusunda farkındalık yarat..
MEMUR-SEN’DEN ESDER’E ZİYARET MEMUR-SEN’DEN ESDER’E ZİYARET MEMUR-SEN Genel Başkanı Ali YALÇIN, Esnaf ve Sanatkarlar Derneği(ESDER)’i ziyare..
ESDER;“ Aşure tadında bir Türkiye özlemimizdir. ESDER;“ Aşure tadında bir Türkiye özlemimizdir." Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER), aşure geleneğinin ve Mübarek Muharrem Ayı'..
  Söyleşi HABERLERİ
Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown ve Eşi Neda Alemohammed Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown ve Eşi Neda Alemohammed Ülkemizin yer aldığı siyasi coğrafya konusunda sahip olduğu büyük donanımla, Tür..
Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Ünlü tarihçiden hakim ve savcı adaylarına özel hayat vurgusu
“İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı “İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Aydınlatma Sektörü İç Pazarda, Kamu Yatırımları İle Büyümeyi Hedefliyor Aydınlatma Sektörü İç Pazarda, Kamu Yatırımları İle Büyümeyi Hedefliyor Kamu ve Aydınlatma Sektörü, enerji verimliliği konusundaki fırsatları ve beklent..
Gıda sektörü CNR’da rekora koştu Gıda sektörü CNR’da rekora koştu 4 günde 3 milyar doların üzerinde iş hacmine ulaşıldı..... 109’u yabancı 2.00..
Japonya’da Türkiye Rüzgârı Japonya’da Türkiye Rüzgârı MEHTER GÖSTERİSİNE YOĞUN İLGİ Japonya'da gerçekleştirilen Türkiye Festivali, To..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
2019’un ilk yarısında yabancıya konut satışı 20 bine ulaştı 2019’un ilk yarısında yabancıya konut satışı 20 bine ulaştı Konut satışlarında yaşanan daralmada ipotekli konut satışlarındaki düşüş etkili ..
İnşaatı yabancı ayakta tutacak İnşaatı yabancı ayakta tutacak KPMG Türkiye’nin hazırladığı Sektörel Bakış – İlk Yarı serisinin İnşaat raporu y..
TOBB Türkiye Çimento Ürünleri Meclis Başkanı Değişti TOBB Türkiye Çimento Ürünleri Meclis Başkanı Değişti Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı olarak Temmu..
Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan: “Yeni ‘Deprem Yönetmeliği’ ile kentsel dönüşüm şimdi başlıyor” Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan: “Yeni ‘Deprem Yönetmeliği’ ile kentsel dönüşüm şimdi başlıyor” Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, ‘17 Ağustos 1999 Marmara Dep..
  Teknoloji-Proje HABERLERİ
SAP Genç Profesyoneller Programı Gaziantep’te SAP Genç Profesyoneller Programı Gaziantep’te Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri SAP, gençlerin 21. yüzyılın g..
Kişisel veri güvenliği kişinin kendisi ile başlar Kişisel veri güvenliği kişinin kendisi ile başlar İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB) ev sahipliğinde Kişisel Verilerin Korunması..
BİLİNÇLİ ÜRETİM, PATATESTE DE YÜKSEK VERİM SAĞLADI BİLİNÇLİ ÜRETİM, PATATESTE DE YÜKSEK VERİM SAĞLADI 30 noktada model arazi kuran GÜBRETAŞ’ın Hasat Günleri sürüyor
Adil Pelister; “Kimya sektöründe büyük ölçekli yatırımların artmasını bekliyoruz” Adil Pelister; “Kimya sektöründe büyük ölçekli yatırımların artmasını bekliyoruz” Adana ilinde yapılacak olan polipropilen üretim tesisi yatırımına proje bazlı de..
  Spor HABERLERİ
Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı genç sporcular, badminton ve judoda ülkemize çifte zafer yaşattı..
FATİH KELEŞ İBBSK’NIN YENİ BAŞKANI OLDU FATİH KELEŞ İBBSK’NIN YENİ BAŞKANI OLDU İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nün yeni başkanı düzenlenen Olağanüst..
Milli sporcularımız Boccia Avrupa Bölge Şampiyonası’na hazır Milli sporcularımız Boccia Avrupa Bölge Şampiyonası’na hazır Türkiye’nin ilk ve tek entegre petrokimya şirketi Petkim’in resmi sponsorluğunu ..
İBB İtfaiyesi, uluslararası spor oyunlarında 20 madalya kazandı İBB İtfaiyesi, uluslararası spor oyunlarında 20 madalya kazandı İBB İtfaiyesi, Dünya Polis ve İtfaiye Oyunları’nda (WPFG) 6 günde 4’ü altın topl..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı