HABER AKIŞI

DÜNYADA YÜZ YÜZE İLETİŞİM ve FUARLAR YENİDEN DEĞER KAZANIYOR

 Tarih: 14-09-2018 10:56:26
TETSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sami Aydın, son yıllarda fuarların ilgi çekmesi, Türkiye’nin ev tekstili ihracatındaki yaklaşımlar ve gelecek öngörüsü üzerine sektör temsilcileri ve kamuoyuna hitaben fuarlara destek çağrısı içeren bir değerlendirmede bulundu.

“1990’lı yıllarda hayatımıza giren internet ve öncesindeki bilgisayar altyapısı, özellikle 2000’li yıllarda tüm sektörlerde yeni ve farklı yapıların ve iş yapış şekillerinin doğmasına neden oldu. Bu yenilikler hayatı kolaylaştırırken bir yandan da bazı sektörleri olumsuz etkiliyordu.

Dijital ortamlardan her ürüne (ürünün görseline, videosuna ve içeriğine) hemen ulaşılıyordu. Bu durum özellikle perakende mağazacılığı ve fuar gibi organizasyonları, katılım ve ziyaret açısından olumsuz etkiledi. Son 2-3 yıldır ise durum tersine doğru bir seyir izliyor. Fuarlar özellikle yeniden farklılıklar yaratarak katılımcı ve ziyaretçilerin ilgi odağı haline gelmeye başladı. Küresel ve bölgesel/merkezi fuarlarda bu akımın yansımaları ve temel nedenleri, yüz yüze görüşmelerle yapılmış araştırmalarda veri olarak karşımıza çıkıyor. Bu veriler sonucu elde edilen başlıca unsurları şu şekilde sıralayabiliriz:

Katılımcı ve ziyaretçilerin sanal ortam yerine bir “canlı network” sistemine yılın belli dönemlerinde de olsa dâhil olma ve yüz yüze fikir alışverişinde bulunma

Bazı sektörlerde sanal sunumun ürünün doğası/yapısı gereği yetmediğinin anlaşılması. (Özellikle tekstil ve gıda gibi...)

İnovatif ürün geliştirmek için ürün örnekleri üzerinden bire bir yüz yüze, gerekirse AR-GE ekibiyle görüşebilme olanağı.

Dünyada ulaşımın (özellikle uçak) eskiye göre daha ekonomik boyutlara inmesi ve dünyada neredeyse gidilemeyen yer kalmaması.

İnsanların iş yanında farklı kentleri fuar ve diğer organizasyonlar bahanesiyle gezme istekleri.

Durum tam da bu noktadayken küresel fuar sahibi olan ülke ve kurumların, fuar ve diğer organizasyonlarını, daha tanınır ve cazip hale getirmesi önem kazanıyor. Ülkemizde küresel ağ içinde yer alan çok önemli fuarlar bulunuyor. Dünyadaki yükseliş trendine göre, birkaç yıl önce ülkemizde yaşanan olumsuz durumlar bir iki yıl süreyle katılım oranlarını olumsuz etkilemişti. Ancak, örneğin TETSİAD’ın önderliğinde ve ev sahipliğinde CNR Holding ile gerçekleştirilen EVTEKS APRIL ve HOMESTORY/Home&Tex Fuarları, yoğun yurt dışı tanıtımlar ve fuar içeriklerinin geliştirilmesi ile tekrar olumlu bir algıya kavuşmaya başladı. Etkilerini katılım ve ziyaretçi artışlarından ve özellikle karar verici satın alma ekiplerinin yoğunluğundan anlayabiliyoruz.

Burada gerek hükümetimiz, gerek fuar düzenleyicileri ve gerekse sektörün katılımcı aktörlerinin daha aktif bir şekilde hareket etmesi önem kazanmış durumda. Küresel ev tekstili alanında yıllarca uğraşarak kazandığımız öncülüğü devam ettirmemiz gerekiyor. Fuarlar, dünyadaki yükseliş trendine göre elimizdeki en iyi birleştirici ve tanıtıcı unsurlar haline geldi. Aynı zamanda ilk başta olumsuz olsa da dövizdeki farklılık, yolculuk ve konaklama açısından Türkiye’yi daha çok ziyaret edilebilir bir ülke konumuna da getirdi. Her ihracat yapan kurum aslında burada, yurt dışı karar verici-alıcıları ülkeye davet ederek hem kendi üretim noktalarına hem de fuarlara yönlendirip ihracat için iletişimi ve ilişkiyi artırabilme potansiyelini değerlendirebilirler.

Yurt dışı tanıtım teşvikleri daha da genişledi ve kurumların sadece emtia, yarı mamul ya da bitmiş tam ürün yerine veya bunun yanında, yurt dışı ortaklıklar ve iş birlikleri ile daha fazla bedele satılabilecek markalı ürünler oluşturma, bunları tanıtma olanakları arttı. İhracatçı birlikleri, TETSİAD gibi öncü STK’lar, CNR gibi yapılar da çabalarını bir araya getiriyorlar. Dünyadaki bu olumlu değişimler değerlendirmeyi bekliyor. Potansiyel durumlar zamanında değerlendirildiğinde başarılı sonuçlar veriyor. Bu nedenle dünyada özellikle başarılı üretim tarzımız, görsel sunum ve ambalajlamadaki tasarım gücümüz, pratik dönüşümlerimiz, hız kabiliyetimiz, lojistik olarak temel pazarlara yakınlığımız, ihracat için döviz avantajımız, konuk ağırlama yeteneğimiz değerlendirilip ihracat kanalımızı besleyip büyütmemiz için önemli özellikler. Bu ay 26-29 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan HOMESTORY/Home&Tex Fuarı, Ocak ayında Türk ev tekstilinin dünya çıkarması Heimtextile ve ardından İstanbul’da EVTEKS APRIL acilen değerlendirmemiz gereken noktalar olmalıdır.”

Ali Sami AYDIN

TETSİAD Yönetim Kurulu Başkanı

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
resim yok BM Genel Sekreteri Guterres'ten dünya liderlerine iş birliği çağrısı BM Genel Sekreteri Guterres, dünya liderlerine en çok ihtiyaç duyulan bu dönemde..
Müzeler öğretmenlere ücretsiz olacak Müzeler öğretmenlere ücretsiz olacak Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, öğretmenlerin 24 Kasım'dan itibaren müzeleri ücre..
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: Tarım Kart ile çiftçi hızlı ve kaliteli hizmet alacak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: Tarım Kart ile çiftçi hızlı ve kaliteli hizmet alacak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Tarım Kart ile çiftçimiz hızlı, güvenli..
Statülerini göstermek için kafataslarının şekli değiştirilmiş Statülerini göstermek için kafataslarının şekli değiştirilmiş UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Malatya'daki Arslantepe Höyüğü'n..
  Ekonomi HABERLERİ
Dövizle kira 30 gün içinde TL’ye çevrilecek Dövizle kira 30 gün içinde TL’ye çevrilecek Dövizle kiralamalarda yeniden düzenlenecek sözleşmelerde baz alınacak belirli bi..
Bakan Albayrak Amerikalı iş adamlarıyla buluştu Bakan Albayrak Amerikalı iş adamlarıyla buluştu Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Türkiye'nin borçlanma bakımından diğer yüksele..
Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Miyajima: Türkiye ve Japonya arasındaki STA hızlandırıldı Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Miyajima: Türkiye ve Japonya arasındaki STA hızlandırıldı Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Miyajima, "Türkiye ve Japonya arasındaki serbest ..
'Kara tren'den YHT'ye demiryolu serüveni 'Kara tren'den YHT'ye demiryolu serüveni Anadolu'nun çelik rayları 162 yıl önce "kara tren"le tanışırken giderek genişley..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Çinli sanatçılar için Türkiye huzurlu ve güvenli Çinli sanatçılar için Türkiye huzurlu ve güvenli Yunus Emre Enstitüsü Türkiye'nin turistik ve kültürel zenginliğini yerinde göste..
TÜRKİYE İMSAD İNŞAAT MALZEMELERİ SANAYİ BİLEŞİK ENDEKSİ AĞUSTOS AYI SONUÇLARI AÇIKLANDI TÜRKİYE İMSAD İNŞAAT MALZEMELERİ SANAYİ BİLEŞİK ENDEKSİ AĞUSTOS AYI SONUÇLARI AÇIKLANDI Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Ağustos ayında 90,07 pu..
Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan’dan Açıklama: Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan’dan Açıklama: “Yangın güvenliğinde öncelikli hedef, binalarımızda yangın oluşma riskini minimi..
YENİDER ve MİYHİP Osman Balta’yı ziyaret etti YENİDER ve MİYHİP Osman Balta’yı ziyaret etti Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) ziyareti Genel Başkan Osman BALTA’nın ev sahipl..
  Söyleşi HABERLERİ
Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı tüm uyarı, aldığı tüm önlemlere rağmen kontrolsüz k..
Sektöre kadın eli değdi Sektöre kadın eli değdi Türkiye Takım Tezgahları Sektörünün kadınların iş hayatına katılımının bir terci..
İŞKUR’un KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Workinton’da Başladı İŞKUR’un KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Workinton’da Başladı Workinton, Türkiye İş Kurumu İŞKUR’u, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştir..
MASAL DÜĞÜNLERİNİN ADRESİ MASAL DÜĞÜNLERİNİN ADRESİ 5 Eylül Çarşamba günü Feriye Palace’da basın mensuplarıyla bir araya gelen KM Ev..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Takım tezgahları sektörü Maktek 2018 için ‘yek vücut’ oldu Takım tezgahları sektörü Maktek 2018 için ‘yek vücut’ oldu Takım tezgahları sektörü, son dönemde yaşanan ekonomik çalkantıya rağmen MAKTEK ..
PTT’den Dev Atılım: Drone’la Kargo Teslimatı PTT’den Dev Atılım: Drone’la Kargo Teslimatı Yaklaşık iki asırlık tecrübesini dijital çağın gerekleri doğrultusunda geliştiri..
Gençlerin Hayalleri, İstanbul Yeni Havalimanı’nda Göklere Yükseldi Gençlerin Hayalleri, İstanbul Yeni Havalimanı’nda Göklere Yükseldi İGA’nın bu yıl üçüncüsünü düzenlediği ‘İstanbul Liselerarası Model UçakYarışması..
TEKNOFEST'TE GAZİOSMANPAŞA RÜZGÂRI ESECEK TEKNOFEST'TE GAZİOSMANPAŞA RÜZGÂRI ESECEK Gaziosmanpaşa Belediyesi, ROBOGOP Projesi ile geleceğin milli yazılımcılarını ye..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İmar barışı vatandaşın sorunlarını çözerken, kentsel dönüşüme ivme kazandıracak..
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” Beykoz’da düzenlenen “Tokatköy Şehri- Sitare Yerinde Dönüşüm Tanıtım Programı ve..
Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Hükümetin çağrısıyla gerçekleşen faiz indirimi teşviğine GYODER, İNDER VE KONUTD..
  Projeler HABERLERİ
Doküman peşinden koşma devri bitti Doküman peşinden koşma devri bitti İşletmeler için iş yükü olan imza takibini sorun olmaktan çıkaran İmzala-Gönder,..
Anadolu Ajansından İran ve G. Kore Ajanslarıyla İş Birliği Anadolu Ajansından İran ve G. Kore Ajanslarıyla İş Birliği Bölgesel ve global ağını genişleten Anadolu Ajansı Asya ve Ortadoğu’nun iki önem..
TÜRKİYE ve GÜNEY KORE MÜTEAHHİTLERİ  GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR TÜRKİYE ve GÜNEY KORE MÜTEAHHİTLERİ GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) ve Güney Kore Müteahhitler Birliği (CAK), imz..
Van’da siber güvenlik eğitimi Van’da siber güvenlik eğitimi Van Bilişimciler Derneği’nin düzenlediği Etik Hacker Kampı tamamlandı. ESET’in a..
  Spor HABERLERİ
Buz pateninde altın madalya Buz pateninde altın madalya Milli sporcular Berk Akalın ve Nicole Kelly, ABD'de düzenlenen Challenge Kupası ..
Türkiye modern statlarıyla EURO 2024'ü istiyor Türkiye modern statlarıyla EURO 2024'ü istiyor 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahipliğine aday olan Türkiye, 9 şehirdeki 10 ..
Okçulukta hedef dünya kupası finalleri Okçulukta hedef dünya kupası finalleri Okçuluk Milli Takımı, Samsun'da yapılacak Dünya Kupası Finallerinde altın madaly..
A Milliler gruptaki son maçında mağlup A Milliler gruptaki son maçında mağlup A Milli Kadın Basketbol Takımı, 2018 FIBA Dünya Kupası B Grubu üçüncü ve son maç..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti 23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti 22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti 21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı