HABER AKIŞI

DÜNYADA YÜZ YÜZE İLETİŞİM ve FUARLAR YENİDEN DEĞER KAZANIYOR

 Tarih: 14-09-2018 10:56:26
TETSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sami Aydın, son yıllarda fuarların ilgi çekmesi, Türkiye’nin ev tekstili ihracatındaki yaklaşımlar ve gelecek öngörüsü üzerine sektör temsilcileri ve kamuoyuna hitaben fuarlara destek çağrısı içeren bir değerlendirmede bulundu.

“1990’lı yıllarda hayatımıza giren internet ve öncesindeki bilgisayar altyapısı, özellikle 2000’li yıllarda tüm sektörlerde yeni ve farklı yapıların ve iş yapış şekillerinin doğmasına neden oldu. Bu yenilikler hayatı kolaylaştırırken bir yandan da bazı sektörleri olumsuz etkiliyordu.

Dijital ortamlardan her ürüne (ürünün görseline, videosuna ve içeriğine) hemen ulaşılıyordu. Bu durum özellikle perakende mağazacılığı ve fuar gibi organizasyonları, katılım ve ziyaret açısından olumsuz etkiledi. Son 2-3 yıldır ise durum tersine doğru bir seyir izliyor. Fuarlar özellikle yeniden farklılıklar yaratarak katılımcı ve ziyaretçilerin ilgi odağı haline gelmeye başladı. Küresel ve bölgesel/merkezi fuarlarda bu akımın yansımaları ve temel nedenleri, yüz yüze görüşmelerle yapılmış araştırmalarda veri olarak karşımıza çıkıyor. Bu veriler sonucu elde edilen başlıca unsurları şu şekilde sıralayabiliriz:

Katılımcı ve ziyaretçilerin sanal ortam yerine bir “canlı network” sistemine yılın belli dönemlerinde de olsa dâhil olma ve yüz yüze fikir alışverişinde bulunma

Bazı sektörlerde sanal sunumun ürünün doğası/yapısı gereği yetmediğinin anlaşılması. (Özellikle tekstil ve gıda gibi...)

İnovatif ürün geliştirmek için ürün örnekleri üzerinden bire bir yüz yüze, gerekirse AR-GE ekibiyle görüşebilme olanağı.

Dünyada ulaşımın (özellikle uçak) eskiye göre daha ekonomik boyutlara inmesi ve dünyada neredeyse gidilemeyen yer kalmaması.

İnsanların iş yanında farklı kentleri fuar ve diğer organizasyonlar bahanesiyle gezme istekleri.

Durum tam da bu noktadayken küresel fuar sahibi olan ülke ve kurumların, fuar ve diğer organizasyonlarını, daha tanınır ve cazip hale getirmesi önem kazanıyor. Ülkemizde küresel ağ içinde yer alan çok önemli fuarlar bulunuyor. Dünyadaki yükseliş trendine göre, birkaç yıl önce ülkemizde yaşanan olumsuz durumlar bir iki yıl süreyle katılım oranlarını olumsuz etkilemişti. Ancak, örneğin TETSİAD’ın önderliğinde ve ev sahipliğinde CNR Holding ile gerçekleştirilen EVTEKS APRIL ve HOMESTORY/Home&Tex Fuarları, yoğun yurt dışı tanıtımlar ve fuar içeriklerinin geliştirilmesi ile tekrar olumlu bir algıya kavuşmaya başladı. Etkilerini katılım ve ziyaretçi artışlarından ve özellikle karar verici satın alma ekiplerinin yoğunluğundan anlayabiliyoruz.

Burada gerek hükümetimiz, gerek fuar düzenleyicileri ve gerekse sektörün katılımcı aktörlerinin daha aktif bir şekilde hareket etmesi önem kazanmış durumda. Küresel ev tekstili alanında yıllarca uğraşarak kazandığımız öncülüğü devam ettirmemiz gerekiyor. Fuarlar, dünyadaki yükseliş trendine göre elimizdeki en iyi birleştirici ve tanıtıcı unsurlar haline geldi. Aynı zamanda ilk başta olumsuz olsa da dövizdeki farklılık, yolculuk ve konaklama açısından Türkiye’yi daha çok ziyaret edilebilir bir ülke konumuna da getirdi. Her ihracat yapan kurum aslında burada, yurt dışı karar verici-alıcıları ülkeye davet ederek hem kendi üretim noktalarına hem de fuarlara yönlendirip ihracat için iletişimi ve ilişkiyi artırabilme potansiyelini değerlendirebilirler.

Yurt dışı tanıtım teşvikleri daha da genişledi ve kurumların sadece emtia, yarı mamul ya da bitmiş tam ürün yerine veya bunun yanında, yurt dışı ortaklıklar ve iş birlikleri ile daha fazla bedele satılabilecek markalı ürünler oluşturma, bunları tanıtma olanakları arttı. İhracatçı birlikleri, TETSİAD gibi öncü STK’lar, CNR gibi yapılar da çabalarını bir araya getiriyorlar. Dünyadaki bu olumlu değişimler değerlendirmeyi bekliyor. Potansiyel durumlar zamanında değerlendirildiğinde başarılı sonuçlar veriyor. Bu nedenle dünyada özellikle başarılı üretim tarzımız, görsel sunum ve ambalajlamadaki tasarım gücümüz, pratik dönüşümlerimiz, hız kabiliyetimiz, lojistik olarak temel pazarlara yakınlığımız, ihracat için döviz avantajımız, konuk ağırlama yeteneğimiz değerlendirilip ihracat kanalımızı besleyip büyütmemiz için önemli özellikler. Bu ay 26-29 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan HOMESTORY/Home&Tex Fuarı, Ocak ayında Türk ev tekstilinin dünya çıkarması Heimtextile ve ardından İstanbul’da EVTEKS APRIL acilen değerlendirmemiz gereken noktalar olmalıdır.”

Ali Sami AYDIN

TETSİAD Yönetim Kurulu Başkanı

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy: Çingene Kızı mozaiğinin parçaları 26 Kasım'da geliyor Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy: Çingene Kızı mozaiğinin parçaları 26 Kasım'da geliyor Kültür ve Turim Bakanı Ersoy, ABD'de Ohio Bowling Green State Üniversitesinde bu..
resim yok Almanya, Kaşıkçı cinayetiyle ilişkili 18 kişiye ülkeye giriş yasağı getirdi Almanya, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilişkisi bulunan 18 kişiye ülk..
'Vücudumdaki demir parçalarının hesabını kim verecek' 'Vücudumdaki demir parçalarının hesabını kim verecek' 15 Temmuz'da vücuduna isabet eden şarapnel parçaları nedeniyle yaralanan polis m..
resim yok Esed rejimi Soçi mutabakatını baltalama girişimine devam ediyor Esed rejimi ve destekçisi yabancı terörist gruplar, "İdlib Gerginliği Azaltma Bö..
  Ekonomi HABERLERİ
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan: THY Afrika'da uçacağı ülke sayısını 37'ye çıkaracak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan: THY Afrika'da uçacağı ülke sayısını 37'ye çıkaracak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, "Türk Hava Yolları, 30 Kasım'da Banjul'a, 12..
5G'de hedef 2020 5G'de hedef 2020 Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, "Biz 5G'yi dünyada ilk kullanan ülke o..
Helal Expo Fuarı küresel helal pazarını şekillendirecek Helal Expo Fuarı küresel helal pazarını şekillendirecek Dünya Helal Zirvesi ve bu zirve kapsamında düzenlenecek Helal Expo, 29 Kasım-2 A..
Borsa güne yatay başladı Borsa güne yatay başladı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haftanın ilk işlem gününe yüzde 0,05 değer k..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
ÜÇ BAŞKAN BİR ARADA ÜÇ BAŞKAN BİR ARADA Ankara Milletvekili Barış Aydın,TÜGİAD Ankara’nın konuğu olarak Yönetim Kurulu Ü..
Bİ’LİRA, BİR HAYAT Bİ’LİRA, BİR HAYAT Yeşilay’ın ‘Bağımlılığa değil, bağımlılıkla mücadeleye destek olun’ çağrısıyla b..
MÜSİAD Cezayir temsilciliği açıldı MÜSİAD Cezayir temsilciliği açıldı Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), dünyanın her noktasına ulaşma ..
TÜSAD, sigara uyarısında bulundu TÜSAD, sigara uyarısında bulundu Etkin tütün kontrolü ile yılda 110 bin ölüm önlenebilir
  Söyleşi HABERLERİ
Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Katılım Bankası, olarak yeniden doğan ve bu doğumda büyük emek ve ..
İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı Türkiye’nin önemli başarılara imza atan gençlik oluşumlarından olan İstanbul Gen..
Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı tüm uyarı, aldığı tüm önlemlere rağmen kontrolsüz k..
Sektöre kadın eli değdi Sektöre kadın eli değdi Türkiye Takım Tezgahları Sektörünün kadınların iş hayatına katılımının bir terci..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Smart Future Expo Zirve ve Sergisi Smart Future Expo Zirve ve Sergisi Türkiye'nin ilk ve en kapsamlı akıllı teknolojiler etkinliği olan "Smart Future ..
Eskişehir Uluslararası Film Festivali’ne Coşkulu Açılış Eskişehir Uluslararası Film Festivali’ne Coşkulu Açılış T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü destekleri ile Anadolu Ü..
ArGe Laboratuvarı Gebze’de açıldı ArGe Laboratuvarı Gebze’de açıldı GE Havacılık Katmanlı İmalat Teknolojileri ArGe Laboratuvarı ile General Electri..
“Bilgi toplumuna geçiş trenini kaçırmayalım” “Bilgi toplumuna geçiş trenini kaçırmayalım” Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’ne ikinci gün konuk olan Eczacıbaşı Holding ..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Sarıgöl’de Kentsel Dönüşüm Konutları 2019 Yılında Teslim Edilmeye Başlıyor Sarıgöl’de Kentsel Dönüşüm Konutları 2019 Yılında Teslim Edilmeye Başlıyor Mahalle Buluşmaları kapsamında Sarıgöl Mahallesi sakinleriyle bir araya gelen Ba..
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İmar barışı vatandaşın sorunlarını çözerken, kentsel dönüşüme ivme kazandıracak..
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” Beykoz’da düzenlenen “Tokatköy Şehri- Sitare Yerinde Dönüşüm Tanıtım Programı ve..
  Projeler HABERLERİ
MISTI Projesinin 2. yılı tamamlandı MISTI Projesinin 2. yılı tamamlandı Limak Vakfı tarafından fon desteği sağlanan Boğaziçi Üniversitesi ve Massachuset..
Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı’nın İngiltere’deki merkez ofisi Ant Yapı UK; 20-22 Eaton Place Konut Pr..
Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin 100 günlük eylem planı kapsamında y..
‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ ‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ Pompa sektörünün en büyük firmalarından Türk UNOPOMP, elektrik faturalarının hız..
  Spor HABERLERİ
resim yok Süper Lig'e 'yabancı' damgası Spor Toto Süper Lig'in geride kalan 12 haftasında 221 yabancı, 190 Türk futbolcu..
Aykut Kocaman, Atiker Konyaspor'a imzayı attı Aykut Kocaman, Atiker Konyaspor'a imzayı attı Teknik direktör Aykut Kocaman, kendisini 2,5 yıllığına yeşil-beyazlı renklere ba..
resim yok LeBron'dan eski takımına 51 sayı NBA'de Los Angeles Lakers forması giyen LeBron James, 2 şampiyonluk yaşadığı Mia..
resim yok Emre Belözoğlu şampiyonlukla veda etmeyi hedefliyor Medipol Başakşehir'in kaptanı Emre Belözoğlu, futbol kariyeriyle alakalı olarak ..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
Mustafa İçöz: “Trafikten men edilen aracın kimliği de yok edilmeli!” Mustafa İçöz: “Trafikten men edilen aracın kimliği de yok edilmeli!” İstanbul Ticaret Odası (İTO) Motorlu araçların tamir, bakım, üretim ve montaj ko..
Nuri Özelmacıklı: “İmar Barışı süresi uzatılarak harçlar taksitlendirilmeli” Nuri Özelmacıklı: “İmar Barışı süresi uzatılarak harçlar taksitlendirilmeli” Türkiye’nin en büyük ve en çok şubesi olan Gayri Menkul Danışmanlık Firmalarında..
27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti 27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf bülteni Dergisinin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf buluşmaları Kızılay Gen..
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı