HABER AKIŞI

Dünya liderlerine barış ekmeği

 Tarih: 22-04-2019 12:07:32
Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen 10. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali'nde "Gönül Coğrafyamızın Çocukları" hep birlikte Barış Ekmeği'ni pişirdiler. Dünya çocukları, pişirdikleri Barış Ekmeği'ni barış mesajları içeren mektupla birlikte dünya liderlerine gönderdiler.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda 10. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali’ne ev sahipliği yapan Esenler Belediyesi, "Dünyanın Geleceği Esenler'de. Barış Ekmeğini Esenler’de Pişiriyoruz" sloganıyla Endonezya, Bosna Hersek, Kosova, Sudan, Pakistan, Azerbaycan, Arnavutluk, Filistin, Doğu Türkistan, Afganistan ve Türkiye'den 85 çocuğu bir araya getirdi. "Dünya'nın Geleceği Çocuklar", "Barış Ekmeği" ile tüm dünyaya bir kez daha barış ve kardeşlik mesajları verdiler.

Çocukların festival kapsamında katıldığı etkinlerin anlatıldığı sinevizyon gösterimiyle başlayan programda, 10 yıl önce Barış Ekmeği Festivali'ne katılan Bosnalı Dursun'un anlatımıyla hazırlanan Barış Filmi ile barış çağrısı yapıldı.

Esenler Dörtyol Meydanı'nda düzenlenen programa; TİKA Başkan Yardımcısı Serkan Kaya, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Esenler Kaymakamı Adil Karataş, Halk Ekmek Genel Müdürü Salih Bekaroğlu, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, MHP Esenler İlçe Başkanı Suat Yılmaz, Diriliş Ertuğrul dizi oyuncuları Emre Üçtepe, Oğuz Yarımay, Emre Kaya, Hakan Serin ve belediye meclis üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Ekmeğin özünde samimiyet, sevgi ve barış var

Programda konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenlerli çocuklarımızla dünyanın dört bir tarafından gelen çocuklarımızı barış türküsü üzerinde buluşturuyoruz diyerek şu ifadeleri kullandı:

"Dünyanın dört bir yanından gelen çocuklarımızla Barış Ekmeği pişireceğiz. Bu ekmeğin özelliği dünyanın dört bir tarafından gelen çocuklarımızın kendi topraklarının bereketlerini bizim toprağımızın bereketi ile buluşturacak olmasıdır. Onlar kendi topraklarının ununu, biz de kendi toprağımızın mayasını, suyunu ve tuzunu katarak özünde samimiyet, sevgi ve barış olan ekmeğimizi pişireceğiz. Esenlerli çocuklarımızla dünyanın dört bir tarafından gelen çocuklarımızı barış türküsü üzerinde buluşturuyoruz. Dünyayı hatırlayın, çocukları unutmayın bu çocuklar bizim geleceğimizdir demeyi bu meydanda 10 yıldır söylüyoruz, inşallah on yıllar boyunca söylemeye devam edeceğiz."

Niçin barış ekmeği? niçin çocuk?

Niçin Barış Ekmeği? Niçin Çocuk? sorularına açıklık getiren Başkan Göksu," Baktığımızda üç temel kavramdan bir tanesi çocuk, bir tanesi ekmek ve bir diğeri de barıştır. Ekmek insanın en kutsal varlıklardan bir tanesidir. Ekmek bir insanın dünyadaki en büyük mesaisidir. En büyük ulaşmak istediği dünyevi nimetlerdendir. Diğeri ise insanın hayatı boyunca uğrana her şeyi feda edebileceği , her türlü zorluğa katlanabileceği çocuktur. Çocuk bir toplumun bir milletin geleceğidir. Bir milletin umudu çocuklarımıza, kutsal ekmeğimizi barış, sevgi ve kardeşlik ruhuyla bir araya getirerek Esenler sokaklarında İstanbul'un değişik yerlerinde bir kez daha hatırlatıyoruz. Bunu kutsal olan ekmek üzerinden yapıyoruz" dedi.

Bu çocuklar hepimizin çocukları

Onuncu yılında bu etkinliğe katılıyor olmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Esenler Kaymakamı Adil Karataş, "Dokuz yıldır bulunamadım bu güzel etkinliğin onuncusunda bulunuyor olmaktan çok memnunum. Bu çocuklar hepimizin çocukları. Dünyada barış ve huzur istiyoruz bunu da bu ekmekle yoğurarak dünya liderlerine gönderiyoruz" şeklinde konuştu.

Programda söz alan TİKA Başkan Yardımcısı Serkan Kaya, 10 yıldır düzenlenen bu değerli etkiliğe 8 senedir destek verdiklerini, bundan sonraki yıllarda da bu güzel etkinliğe destek olmaya devam etmek istediklerini ifade etti.

11 Ülkenin unundan barış ekmeği

Konuşmaların ardından protokol üyeleri çocuklarla birlikte Barış Ekmeği'nin hamurunu hazırladılar. Barış için direnen 11 ülkenin unları, Türkiye'nin sevgi ve kardeşlik mayasıyla karıldı. Yoğrulan hamur "Bismillah" denilerek fırına verildi. 11 ülkeden getirilen un ve sularla hazırlanan Barış Ekmeği, Başkan Göksu ve diğer protokol üyelerince fırından çıkarıldı ve ilk olarak çocuklara ikram edildi. Pişirilen barış ekmekleri, daha sonra barış mektubu ile birlikte dünya barışına katkı sunması için dünya liderlerine gönderildi. Barışa direnen ülkelerin çocukları, ilk barış ekmeğini Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres gönderdi.

Gönül coğrafyamızın çocuklarından esintiler

Festivalde Barış Duvarı'nın da açılışı yapıldı. Birbirinden yetenekli çocukların hep birlikte yaptıkları barış ağacı ve kardeşlik halkalarıyla örülü "Hello Brother" Barış Duvarı, dünya çocuklarının kardeşliğine katkı sağladı. Yetenekli çocuklar programın sonunda söyledikleri şarkılar ve yöresel danslarıyla yeteneklerini sergilediler.

 

 

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
2022 Yılında araçlarımızı caddelerimizde göreceğiz 2022 Yılında araçlarımızı caddelerimizde göreceğiz Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geçtiğimiz günlerde Türkiye Odalar ve..
2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, medeniyet inşa etmenin her topluma nasip olm..
Bakan Pekcan, OECD Bakanlar Konseyi toplantısına katıldı Bakan Pekcan, OECD Bakanlar Konseyi toplantısına katıldı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye'nin dijital ticaretin ve ekonomilerinin di..
Ticaret Bakanı Pekcan DTÖ Gayriresmi Bakanlar Toplantısı'na katıldı Ticaret Bakanı Pekcan DTÖ Gayriresmi Bakanlar Toplantısı'na katıldı Bakan Pekcan, korumacı eğilimlerin kısa vadeli yararlarına karşı konulması ve ço..
  Ekonomi HABERLERİ
Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak, “ivme finansman paketini” açıkladı Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak, “ivme finansman paketini” açıkladı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İVME (İleri, Verimli, Milli Endüstri) Fi..
`Elektrifikasyona toplam 2,4 milyar lira yatırım yapıldı` `Elektrifikasyona toplam 2,4 milyar lira yatırım yapıldı` Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, “Enerji verimliliği için önem arz e..
İkram Göktaş: “Temel misyonumuz sektördeki mevcut pastadan pay alarak büyümek değil” İkram Göktaş: “Temel misyonumuz sektördeki mevcut pastadan pay alarak büyümek değil” Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, banka olarak temel misyonlarının sektör..
Türkiye Finans, konut finansmanı kar oranlarını artırdı Türkiye Finans, konut finansmanı kar oranlarını artırdı Türkiye Finans Katılım Bankası, konut finansman oranlarında 20 puanlık bir artış..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Türkiye enerji sektörünün köklü markası İpragaz da “Etik ve İtibar” dedi Türkiye enerji sektörünün köklü markası İpragaz da “Etik ve İtibar” dedi 2010 yılında kurulan ve Türkiye'nin önde gelen kurum ve kuruluşlarının yer aldığ..
TİAD’a yeni görsel kimlik TİAD’a yeni görsel kimlik Türkiye takım tezgahları sektörü için itici güç görevi gören eski adıyla Takım T..
TEPED, ZYXEL ile Bir Araya Geldi TEPED, ZYXEL ile Bir Araya Geldi Teknoloji Profesyonelleri Derneği - TEPED, Network ve Ağ Teknolojileri Alanında ..
AB’den KAÇUV’a hibe desteği AB’den KAÇUV’a hibe desteği Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV), “Sürdürülebilir Fon Yönetimi ve Sistemler..
  Söyleşi HABERLERİ
Allah tüm inananları affeder Allah tüm inananları affeder Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Allah'ın affediciliğini anlattığı "Gönül Sohbetleri"n..
MAİN Katılımın getirdiği Yabancı Melek Yatırımcı  Start-up Projelere TL olarak yatırım yapıyor MAİN Katılımın getirdiği Yabancı Melek Yatırımcı Start-up Projelere TL olarak yatırım yapıyor MaQasid Melek Yatırımcı Ağı (MAIN) Kurucu Ortağı ve Üst Yöneticisi (CEO) Yavuz S..
Macaristan’dan Türk yatırımcılara cazip fırsatlar Macaristan’dan Türk yatırımcılara cazip fırsatlar Avantajlı teşvik sistemi ve Türkiye’ye ile kurduğu yakın ilişkilerle yatırımcıla..
Ramazan Söyleşilerine Yoğun İlgi Ramazan Söyleşilerine Yoğun İlgi Eyüpsultan Belediyesi, Ramazan-ı Şerif’i en iyi şekilde ağırlamak, vatandaşların..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
ICSG İstanbul’a yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi ICSG İstanbul’a yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi Geçtiğimiz Nisan ayının 25 ve 26’sında Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Avra..
Filistin’de görmeniz gereken 9 yer Filistin’de görmeniz gereken 9 yer Çoğu insan için Filistin toprakları bir tatil planına dahil edilecek yerler deği..
İBB, İstanbul’a özgü tasarımları Avusturya’da dünyaya tanıtıyor İBB, İstanbul’a özgü tasarımları Avusturya’da dünyaya tanıtıyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avusturya’da, UNESCO’nun desteğiyle gerçekleştiri..
ICSG İstanbul’a yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi ICSG İstanbul’a yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi Geçtiğimiz Nisan ayının 25 ve 26’sında Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Avra..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Ad..
Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Esenler’in yıllardır süregelen imar sorununun çözüme kavuşacağı, riskli yapıları..
Bakan Kurum: “Kentsel dönüşümün hızlandırılmasına katkı sağlayacağız Bakan Kurum: “Kentsel dönüşümün hızlandırılmasına katkı sağlayacağız Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 5 yılda 1.5 milyon konutun dönüşümünü ya..
  Projeler HABERLERİ
Akademi ve iş dünyası “Mesleğimi Tanıyorum” Projesinde buluştu Akademi ve iş dünyası “Mesleğimi Tanıyorum” Projesinde buluştu Gençlerin iş hayatına atılmadan önce kariyerleri ile ilgili tüm koşulları kavram..
Yarış Arabalarıyla Çocukların Yüzü Güldü Yarış Arabalarıyla Çocukların Yüzü Güldü Teamart Motor Sporları Grubu’nun çocuklara trafik kurallarını öğretmek amacıyla ..
 TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu’nun Kazanan Projeleri Belli Oldu TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu’nun Kazanan Projeleri Belli Oldu TSKB’nin, kurum içi girişimciliği geliştirmek için Türkiye Girişimcilik Vakfı (G..
TMB ve Intes kamu, yabancı misyon ve inşaat sektörünün önde gelen temsilcilerini buluşturdu TMB ve Intes kamu, yabancı misyon ve inşaat sektörünün önde gelen temsilcilerini buluşturdu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan: “Yüksek maliyetli projeleri PPP modeli ve dı..
  Spor HABERLERİ
Engelli Vatandaşlara Havuz Hizmeti Engelli Vatandaşlara Havuz Hizmeti Havaların ısınmasıyla birlikte engelli vatandaşlarını ücretsiz olarak havuz hizm..
Tekvandonun ‘Altın Çocuğu’ Bayrampaşa’dan çıktı Tekvandonun ‘Altın Çocuğu’ Bayrampaşa’dan çıktı Bayrampaşa Belediyesi Bilgi Merkezi’nin spor kulübünde çalışmalarını yürüten Bay..
İBB’nin şampiyon tekvandocusu İrem Yaman tarih yazıyor İBB’nin şampiyon tekvandocusu İrem Yaman tarih yazıyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü sporcularından İrem Yaman İngiltere’d..
İBB’den çocuklara ücretsiz yaz spor okulu İBB’den çocuklara ücretsiz yaz spor okulu İstanbul Büyükşehir Belediye’nin okullara inşa ettiği spor salonlarında düzenlen..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu 29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu Esnaf Bülteni Dergisi’nin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ortak Akıl..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı