HABER AKIŞI

Dünya liderlerine barış ekmeği

 Tarih: 22-04-2019 12:07:32
Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen 10. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali'nde "Gönül Coğrafyamızın Çocukları" hep birlikte Barış Ekmeği'ni pişirdiler. Dünya çocukları, pişirdikleri Barış Ekmeği'ni barış mesajları içeren mektupla birlikte dünya liderlerine gönderdiler.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda 10. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali’ne ev sahipliği yapan Esenler Belediyesi, "Dünyanın Geleceği Esenler'de. Barış Ekmeğini Esenler’de Pişiriyoruz" sloganıyla Endonezya, Bosna Hersek, Kosova, Sudan, Pakistan, Azerbaycan, Arnavutluk, Filistin, Doğu Türkistan, Afganistan ve Türkiye'den 85 çocuğu bir araya getirdi. "Dünya'nın Geleceği Çocuklar", "Barış Ekmeği" ile tüm dünyaya bir kez daha barış ve kardeşlik mesajları verdiler.

Çocukların festival kapsamında katıldığı etkinlerin anlatıldığı sinevizyon gösterimiyle başlayan programda, 10 yıl önce Barış Ekmeği Festivali'ne katılan Bosnalı Dursun'un anlatımıyla hazırlanan Barış Filmi ile barış çağrısı yapıldı.

Esenler Dörtyol Meydanı'nda düzenlenen programa; TİKA Başkan Yardımcısı Serkan Kaya, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Esenler Kaymakamı Adil Karataş, Halk Ekmek Genel Müdürü Salih Bekaroğlu, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, MHP Esenler İlçe Başkanı Suat Yılmaz, Diriliş Ertuğrul dizi oyuncuları Emre Üçtepe, Oğuz Yarımay, Emre Kaya, Hakan Serin ve belediye meclis üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Ekmeğin özünde samimiyet, sevgi ve barış var

Programda konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenlerli çocuklarımızla dünyanın dört bir tarafından gelen çocuklarımızı barış türküsü üzerinde buluşturuyoruz diyerek şu ifadeleri kullandı:

"Dünyanın dört bir yanından gelen çocuklarımızla Barış Ekmeği pişireceğiz. Bu ekmeğin özelliği dünyanın dört bir tarafından gelen çocuklarımızın kendi topraklarının bereketlerini bizim toprağımızın bereketi ile buluşturacak olmasıdır. Onlar kendi topraklarının ununu, biz de kendi toprağımızın mayasını, suyunu ve tuzunu katarak özünde samimiyet, sevgi ve barış olan ekmeğimizi pişireceğiz. Esenlerli çocuklarımızla dünyanın dört bir tarafından gelen çocuklarımızı barış türküsü üzerinde buluşturuyoruz. Dünyayı hatırlayın, çocukları unutmayın bu çocuklar bizim geleceğimizdir demeyi bu meydanda 10 yıldır söylüyoruz, inşallah on yıllar boyunca söylemeye devam edeceğiz."

Niçin barış ekmeği? niçin çocuk?

Niçin Barış Ekmeği? Niçin Çocuk? sorularına açıklık getiren Başkan Göksu," Baktığımızda üç temel kavramdan bir tanesi çocuk, bir tanesi ekmek ve bir diğeri de barıştır. Ekmek insanın en kutsal varlıklardan bir tanesidir. Ekmek bir insanın dünyadaki en büyük mesaisidir. En büyük ulaşmak istediği dünyevi nimetlerdendir. Diğeri ise insanın hayatı boyunca uğrana her şeyi feda edebileceği , her türlü zorluğa katlanabileceği çocuktur. Çocuk bir toplumun bir milletin geleceğidir. Bir milletin umudu çocuklarımıza, kutsal ekmeğimizi barış, sevgi ve kardeşlik ruhuyla bir araya getirerek Esenler sokaklarında İstanbul'un değişik yerlerinde bir kez daha hatırlatıyoruz. Bunu kutsal olan ekmek üzerinden yapıyoruz" dedi.

Bu çocuklar hepimizin çocukları

Onuncu yılında bu etkinliğe katılıyor olmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Esenler Kaymakamı Adil Karataş, "Dokuz yıldır bulunamadım bu güzel etkinliğin onuncusunda bulunuyor olmaktan çok memnunum. Bu çocuklar hepimizin çocukları. Dünyada barış ve huzur istiyoruz bunu da bu ekmekle yoğurarak dünya liderlerine gönderiyoruz" şeklinde konuştu.

Programda söz alan TİKA Başkan Yardımcısı Serkan Kaya, 10 yıldır düzenlenen bu değerli etkiliğe 8 senedir destek verdiklerini, bundan sonraki yıllarda da bu güzel etkinliğe destek olmaya devam etmek istediklerini ifade etti.

11 Ülkenin unundan barış ekmeği

Konuşmaların ardından protokol üyeleri çocuklarla birlikte Barış Ekmeği'nin hamurunu hazırladılar. Barış için direnen 11 ülkenin unları, Türkiye'nin sevgi ve kardeşlik mayasıyla karıldı. Yoğrulan hamur "Bismillah" denilerek fırına verildi. 11 ülkeden getirilen un ve sularla hazırlanan Barış Ekmeği, Başkan Göksu ve diğer protokol üyelerince fırından çıkarıldı ve ilk olarak çocuklara ikram edildi. Pişirilen barış ekmekleri, daha sonra barış mektubu ile birlikte dünya barışına katkı sunması için dünya liderlerine gönderildi. Barışa direnen ülkelerin çocukları, ilk barış ekmeğini Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres gönderdi.

Gönül coğrafyamızın çocuklarından esintiler

Festivalde Barış Duvarı'nın da açılışı yapıldı. Birbirinden yetenekli çocukların hep birlikte yaptıkları barış ağacı ve kardeşlik halkalarıyla örülü "Hello Brother" Barış Duvarı, dünya çocuklarının kardeşliğine katkı sağladı. Yetenekli çocuklar programın sonunda söyledikleri şarkılar ve yöresel danslarıyla yeteneklerini sergilediler.

 

 

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Logo, Turquality® destek programına dahil edilen ilk yazılım şirketi oldu Logo, Turquality® destek programına dahil edilen ilk yazılım şirketi oldu Türkiye’nin en değerli bilişim markası Logo Yazılım, küresel Türk markaları oluş..
UEFA Süper Kupa Finali’ne NISSAN Damgası UEFA Süper Kupa Finali’ne NISSAN Damgası Liverpool ve Chelsea arasında İstanbul’da oynanan UEFA Süper Kupa Finali’nin res..
Kamuoyu bilgilendirme Kamuoyu bilgilendirme Son günlerde, bazı haber siteleri ve sosyal medyada yer alan, "Bayrampaşa Hali’n..
Konutların yarısında DASK  bulunmuyor Konutların yarısında DASK bulunmuyor Generali Sigorta Direkt Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ker..
  Ekonomi HABERLERİ
Türkiye’nin en büyük 2. mobilya ihracatçısından istihdama katkı Türkiye’nin en büyük 2. mobilya ihracatçısından istihdama katkı Türkiye genelinde 170, yurt dışında ise 31 mağazası bulunan Kilim Mobilya, yurt..
İş-yaşam dengesinde sonuncuyuz İş-yaşam dengesinde sonuncuyuz OECD tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye iş-yaşam dengesinde Avrupa'dak..
ABD'ye ihracatın püf noktaları ABD'ye ihracatın püf noktaları TABA-AmCham, Türk iş dünyasına ABD'de yatırım yapmanın inceliklerini, hazırladığ..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Kızılay 4 kıta ve 51 ülkede kurban kesimlerini tamamladı Kızılay 4 kıta ve 51 ülkede kurban kesimlerini tamamladı İhtiyaç sahiplerinin sofrasına kurban bereketini ulaştırmak için 12 yıldır vekâl..
Büyükşehir ve AFAD’dan kurtarma tatbikatı Büyükşehir ve AFAD’dan kurtarma tatbikatı Muğla Büyükşehir Belediyesi ve altı farklı kurumun katıldığı kaza ve yangın tatb..
Buğday Derneği, Küçükçekmece organik pazardan çekildi Buğday Derneği, Küçükçekmece organik pazardan çekildi 2014 yılında, Küçükçekmece Belediyesi ve Arenapark AVM işbirliğiyle kurulan, Buğ..
İZODER: “Korkmak yerine güvenli binalarla depreme hazırlıklı olmalıyız” İZODER: “Korkmak yerine güvenli binalarla depreme hazırlıklı olmalıyız” Yatılım sektörünün çatı örgütü İZODER, 8 Ağustos’ta Ege Bölgesi’nde yaşanan depr..
  Söyleşi HABERLERİ
Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown ve Eşi Neda Alemohammed Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown ve Eşi Neda Alemohammed Ülkemizin yer aldığı siyasi coğrafya konusunda sahip olduğu büyük donanımla, Tür..
Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Ünlü tarihçiden hakim ve savcı adaylarına özel hayat vurgusu
“İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı “İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
27. WorldFood İstanbul Fuarı gıda sektörünün geleceğini masaya yatırmaya hazırlanıyor 27. WorldFood İstanbul Fuarı gıda sektörünün geleceğini masaya yatırmaya hazırlanıyor Türk gıda sektörünün uluslararası buluşma noktası olan 27. Uluslararası Gıda Ürü..
Triatlon'da Balkan Şampiyonası heyecanı İstanbul’da Triatlon'da Balkan Şampiyonası heyecanı İstanbul’da Avrupa’da futboldan sonra en fazla lisanslı sporcuya sahip branş olan triatlon, ..
Türkiye’de ilk kez anne ve anne adayları, Üsküdar’da emzirme şenliğinde buluştu Türkiye’de ilk kez anne ve anne adayları, Üsküdar’da emzirme şenliğinde buluştu Üsküdar Belediyesi, Emzirme Haftası dolayısıyla, Sağlık Bakanlığı ve TEMAS Emzir..
Endüstriyel reklamcılar, Eylül ayında İstanbul’da bir araya geliyor Endüstriyel reklamcılar, Eylül ayında İstanbul’da bir araya geliyor Endüstriyel reklam dünyası, Eylül ayında gerçekleşecek olan 21. Uluslararası SIG..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan: “Yeni ‘Deprem Yönetmeliği’ ile kentsel dönüşüm şimdi başlıyor” Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan: “Yeni ‘Deprem Yönetmeliği’ ile kentsel dönüşüm şimdi başlıyor” Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, ‘17 Ağustos 1999 Marmara Dep..
98 Bin riskli yapının 56 bini yenilendi 98 Bin riskli yapının 56 bini yenilendi 17 Ağustos'un 20'nci yıl dönümünde, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu..
Yahya Kemal sakinlerinin kentsel dönüşüm sevinci Yahya Kemal sakinlerinin kentsel dönüşüm sevinci Yahya Kemal Mahallesi sakinleri, bölgede başlatılan kentsel dönüşüm çalışmalarıy..
Kentsel Dönüşüm’ün yerini kırsal dönüşüm almalı Kentsel Dönüşüm’ün yerini kırsal dönüşüm almalı İSTİB Başkan Yardımcısı Hakkı İsmet Aral, Tarım ve Orman Bakanlığının kısa, orta..
  Projeler HABERLERİ
Beyazıt Meydanı, Turgut Cansever’in ödüllü projesiyle canlanacak Beyazıt Meydanı, Turgut Cansever’in ödüllü projesiyle canlanacak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beyazıt Meydanı’nın yıllardır ihmal edildiğini belir..
 “Çatısı güçlü olmayan yapı depreme hazır değildir” “Çatısı güçlü olmayan yapı depreme hazır değildir” Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Şena..
Kobi’lerin sadece yüzde %49’u yıkıcı afetlere hazır Kobi’lerin sadece yüzde %49’u yıkıcı afetlere hazır KOBİ’lerde Afet Direnci Araştırması’nın sonuçları yayınlandı. Afetlere karşı far..
 Akılcı borçlanma ve finansal kaldıraç etkisi Akılcı borçlanma ve finansal kaldıraç etkisi Proje finansmanı için akılcı borçlanma tüm faktörlerin bir arada düşünüldüğü ve ..
  Spor HABERLERİ
İBB İtfaiyesi, uluslararası spor oyunlarında 20 madalya kazandı İBB İtfaiyesi, uluslararası spor oyunlarında 20 madalya kazandı İBB İtfaiyesi, Dünya Polis ve İtfaiye Oyunları’nda (WPFG) 6 günde 4’ü altın topl..
Sigortam.net İTÜ Basket sezon açılışını yaptı Sigortam.net İTÜ Basket sezon açılışını yaptı İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) efsanevi basketbol takımı Sigortam.net İTÜ Ba..
Premier Lig'in bir maçı 9 milyon 400 bin euro Premier Lig'in bir maçı 9 milyon 400 bin euro KPMG Football Benchmark ekibinin analizine göre; bu hafta sonu başlayacak İngilt..
‘Engellere Özgürce Kulaç' Atıyorlar ‘Engellere Özgürce Kulaç' Atıyorlar Zeytinburnu ilçesinde ikamet eden engelli çocuklar ve yetişkinler Zeytinburnu Be..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı