HABER AKIŞI

Dünya’da ve Türkiye’de bakliyat ve tarım sektöründeki gelişmeler

 Tarih: 09-07-2019 11:08:42
İstanbul Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı ve Tarım Ürünleri Hububat Bakliyat İşleme ve Paketleme Sanayicileri Derneği (PAKDER) Başkanı Hakkı İsmet Aral, TV 100 Televizyonu’nda Nazlı Bolak tarafından sunulan “Parasal” programına konuk oldu.

İstanbul Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı ve Tarım Ürünleri Hububat Bakliyat İşleme ve Paketleme Sanayicileri Derneği (PAKDER) Başkanı Hakkı İsmet Aral, katıldığı TV programında dünyada ve Türkiye’de tarım sektöründeki gelişmeler ile bakliyat sektörünün dünü, bugünü ve geleceği ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

80’li ve 90’lı yıllarda bakliyat sektörünün iyi bir dönem geçirdiğini ifade eden Aral, takip eden yıllarda ise yıllarda bu ivmenin azaldığının altını çizdi. Özellikle, beslenme alışkanlıklarında yaşanan dönüşümden, tohum ıslahına, üretim politikalarından, çiftçiliğin gelecek nesillere aktarılamamasına kadar çok çeşitli faktörlerden bakliyat sektörünün de olumsuz etkilendiğini söyledi.

Bakliyat ürünlerinin geleceğin gıdası olduğunu vurgulayan Aral, Birleşmiş Milletler tarafından 2016 yılının dünya bakliyat yılı olarak ilan edildiğini hatırlatarak, bu dönemde PAKDER olarak bakliyat unu, bakliyat proteini gibi türev ürünleri öne çıkararak farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını ve bu çalışmaların dünyada da takdirle karşılandığını ifade etti.

İstanbul Ticaret Borsası

  Bu haber 258 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda-Birlik HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı