HABER AKIŞI

Doç. Dr. Davut Pehlivanlı: “Alacak riskinin yönetimi, müşteri kabulü aşamasında başlar”

 Tarih: 22-04-2019 12:16:25
Satınalma Dergisi sektör sohbetlerinde konuk, İstanbul Üniversitesi Risk ve Denetim Araştırma ve Uygulama Merkezi (RDAM) yöneticisi Doç. Dr. Davut PEHLİVANLI.

Merhaba, Röportajımıza geçmeden önce sizi tanıyabilir miyiz ?

Öncelikle Buyer Newtwork Business faaliyetlerinizi önemsediğimi ve ilgiliyle izlediğimi belirtmek isterim. Akademik uzmanlık alanım risk yönetimi, iç denetim ve hile denetimi olmakla birlikte uzun yıllar uygulamanın içinde kurumsal işletmelerde ve reel sektörden farklı ölçekten işletmeler özelinde ERP kurulum projeleri, iş zekası uygulamaları, iç denetim ve risk yönetimi sistem tasarımı faaliyetleri ile suistimal-yolsuzluk dosya yönetimlerinde yer aldım. Doğal olarak işletmelerde bu alanlarda hizmet verirken başta kurumsallaşma olmak üzere maliyet sistem danışmanlığı projelerini yönettim ve ticari karlılık ile sürdürülebilir peşinde koştuk.

Risk ve Denetim Araştırma ve Uygulama Merkezi (DRAM) kuruldu. Bu merkezin kurulma gerekçesi nedir ?

Riskler ve yönetimi Türkiye’de önemsenmiş gibi yapılan ama bütçe-maliyet tabanlı veya farklı gerekçelerle uygulamada hayat şansı bulamayan bir alandır. Yıllarca inşaat ve GYO sektörü başta olmak üzere gıda ve hızlı tüketimden zincir mağazacılığa kadar çok farklı sektörlerde döviz ve hammadde fiyat riskleri başta olmak üzere risk yönetimi konularını tartıştık ve bilişim forumlarında GRC uygulamalarının katma değerine yönelik sunumlar yaptık. Türkiye’nin içinden geçtiği bugünler bizlere risk yönetimi konusunda daha çok çalışma yapılması gerektiğini görmekteyiz.

Bu bağlamda uygulama tecrübelerinin verdiği farklılıkla akademik çalışmalar yapmak nihayetinde de risk ve denetim alanındaki uygulama problemlerinin çözümüne destek vermek merkezimin temel hedefidir.

24 Nisan 2019 tarihinde Alacak Riski ve Yönetimi Konferansı düzenliyorsunuz? Konferans hakkında bilgi alabilir miyiz?

Alacak riski konusu risk yönetiminin en temel çalışma alanıdır. Bankacılık da kredi riski olarak da ifade edilen alacak riski, alacakların tahsil kabiliyetinin şüpheli hale gelmesine denir.

Risk yönetimi, süreç yönetimi esaslı çalışan bir alandır. Alacak riskinin nasıl çıktığı sürecini özetleyecek olursak; işletmenin müşterisine limit tahsis etmesi, limitin teminata bağlanması, müşterinin mal veya hizmet talebine paralel limitlerin peşin veya vadeli olarak kullandırılması, tahsilatın gerçekleştirilmesi sürecin temel adımlarıdır.

Ekonomide belirsizliklerin arttığı dönemlerde işletmeler piyasada kredibilitesinden ve sermaye yeterliliğinden emin oldukları ve tahsilat kaygısı yaşamadan satış yapacakları müşteri bulmada sıkıntı yaşarlar. Bu durum da kademeli olarak öncellikle işletmelerin satışlarının düşmesine ve ciroların başabaş noktasının altına inmesine neden olur. Piyasa tabiriyle işletmeler “cepten-sermayeden yemeye” başlamışlardır.

Eğer ekonomi yönetimleri işletmeleri sermayeden yemeye başlamadan rahatlatabilirlerse riski yönetebilmişlerdir aksi risk yönetimi yerini kriz yönetimine bırakır. Risk yönetiminin yerini kriz yönetimine bırakması ise ekonominin kırılganlığına bağlı olarak kısa veya orta vadede gerçekleşebilir.

Merkez olarak 24 Nisan 2019 tarihinde Alacak Riski ve Yönetimi etkinliğimizde kriz yönetimine gerek kalmadan risk yönetimi kapsamında alınabilecek aksiyonları reel sektörden işletmeler, sigorta sektörü ve finans sektörü bakış açısıyla ele alacağız.

Daralan ekonomi içerisinde alacak ve tahsilat sıkıntılarını yönetmede işletmelere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz ?

Alacak riskinin yönetimi çalışmaları müşteri işletmenin kabulü aşamasında başlayan bir süreçtir. Öncelikle müşteri kabulünde müşteri işletmenin mali yeterliliği ve piyasa istihbaratı yapılmalıdır. Bu analizlere paralel müşteri işletmelerin düzenli olarak performansı izlenmeli ve sipariş sıklığı, ödeme vaadine uyum seviyesi ile limit aşımlarının ek satış oluşturma kapasitesi gibi kritik faktörlere dayalı olarak müşteri işletmelerin verimlilikleri değerlendirilmelidir.

Unutulmamalıdır ki verimliliği azalan müşterilerde sermaye problemleri ve/veya yönetimsel problemler ortaya çıkar ve artık bu kotadan sonra bu müşterinin önceliği ticaret değildir. Öncelik likidite yönetimine kayar. Bu tür müşteri grupları için alacak riskinin yükseldiği tanımlaması yapılabilir ve müşteri öncelikle “izleme” grubuna alınmalı ardından duruma göre alacak bakiyesinin tasfiyesi değerlendirilmelidir.

Risk yönetimi konusu hayli geniş. Finansal riskler de bu alanın önemli bir parçası. Kamu ve özel sektör kuruluşlarına ne tür hizmetler sunmayı planlıyorsunuz ?

Geçmişte risk yönetimi sistem tasarımı danışmanlık faaliyetleri kapsamında hem özel sektör hem de kamu da çalışma fırsatları yakaladım. Bu çalışmalarda borsaya açık firmalardan üretim ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren firmalara kadar farklı sektörlerde risk yönetimi departmanları oluşturduk.

Geçmişin tecrübesi ışığında şu anda İstanbul Üniversitesi Teknokent bünyesinde GRC alanında yazılım geliştiren bir girişimim var. Bu çalışmalar kapsamında geliştirdiğimiz iç denetim ve hile riski yönetimi alanındaki yazılımımızı bugünlerde bir e-ticaret firmasında iç kontrol uygulamalarını yazılım üzerinde senaryo bazlı işletmeye yönelik projemiz devam ediyor. GRC yazılımımızda 3. Modülümüz ise Risk Yönetimi olacak.

İç denetim uygulamalarının ülkemizde geldiği noktayı değerlendirebilir miyiz? Dünya ile karşılaştırmalarda bulunabilir misiniz?

Global uygulamada iç denetiminin risk yönetimi temelli yürütüldüğünü görmekteyiz. Türkiye’de ise henüz bu bütünleşme diğer bir ifadeyle Risk Yönetimi Temelli İç Denetim uygulamaları olgunlaşma aşamasındadır.

Risk Yönetimi Temelli İç Denetim hazine risklerinden finansal risklere, operasyonel risklerden tedarik zinciri risklerine kadara bütün risklerin denetim evrenine dahil edildiği, denetim metodolojisinin risk yönetimi modellendiği ve doğal olarak da yazılım destekli uygulamaların denetim hayatına girdiği iç denetim yapılanmasını tarif etmektedir.

Bu keyifli sohbet için teşekkür ederim.

Bu fırsatı verdiğiniz için ben teşekkür ederim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Katılım Dünyası

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
2022 Yılında araçlarımızı caddelerimizde göreceğiz 2022 Yılında araçlarımızı caddelerimizde göreceğiz Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geçtiğimiz günlerde Türkiye Odalar ve..
2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, medeniyet inşa etmenin her topluma nasip olm..
Bakan Pekcan, OECD Bakanlar Konseyi toplantısına katıldı Bakan Pekcan, OECD Bakanlar Konseyi toplantısına katıldı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye'nin dijital ticaretin ve ekonomilerinin di..
Ticaret Bakanı Pekcan DTÖ Gayriresmi Bakanlar Toplantısı'na katıldı Ticaret Bakanı Pekcan DTÖ Gayriresmi Bakanlar Toplantısı'na katıldı Bakan Pekcan, korumacı eğilimlerin kısa vadeli yararlarına karşı konulması ve ço..
  Ekonomi HABERLERİ
Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak, “ivme finansman paketini” açıkladı Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak, “ivme finansman paketini” açıkladı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İVME (İleri, Verimli, Milli Endüstri) Fi..
`Elektrifikasyona toplam 2,4 milyar lira yatırım yapıldı` `Elektrifikasyona toplam 2,4 milyar lira yatırım yapıldı` Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, “Enerji verimliliği için önem arz e..
İkram Göktaş: “Temel misyonumuz sektördeki mevcut pastadan pay alarak büyümek değil” İkram Göktaş: “Temel misyonumuz sektördeki mevcut pastadan pay alarak büyümek değil” Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, banka olarak temel misyonlarının sektör..
Türkiye Finans, konut finansmanı kar oranlarını artırdı Türkiye Finans, konut finansmanı kar oranlarını artırdı Türkiye Finans Katılım Bankası, konut finansman oranlarında 20 puanlık bir artış..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Türkiye enerji sektörünün köklü markası İpragaz da “Etik ve İtibar” dedi Türkiye enerji sektörünün köklü markası İpragaz da “Etik ve İtibar” dedi 2010 yılında kurulan ve Türkiye'nin önde gelen kurum ve kuruluşlarının yer aldığ..
TİAD’a yeni görsel kimlik TİAD’a yeni görsel kimlik Türkiye takım tezgahları sektörü için itici güç görevi gören eski adıyla Takım T..
TEPED, ZYXEL ile Bir Araya Geldi TEPED, ZYXEL ile Bir Araya Geldi Teknoloji Profesyonelleri Derneği - TEPED, Network ve Ağ Teknolojileri Alanında ..
AB’den KAÇUV’a hibe desteği AB’den KAÇUV’a hibe desteği Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV), “Sürdürülebilir Fon Yönetimi ve Sistemler..
  Söyleşi HABERLERİ
Allah tüm inananları affeder Allah tüm inananları affeder Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Allah'ın affediciliğini anlattığı "Gönül Sohbetleri"n..
MAİN Katılımın getirdiği Yabancı Melek Yatırımcı  Start-up Projelere TL olarak yatırım yapıyor MAİN Katılımın getirdiği Yabancı Melek Yatırımcı Start-up Projelere TL olarak yatırım yapıyor MaQasid Melek Yatırımcı Ağı (MAIN) Kurucu Ortağı ve Üst Yöneticisi (CEO) Yavuz S..
Macaristan’dan Türk yatırımcılara cazip fırsatlar Macaristan’dan Türk yatırımcılara cazip fırsatlar Avantajlı teşvik sistemi ve Türkiye’ye ile kurduğu yakın ilişkilerle yatırımcıla..
Ramazan Söyleşilerine Yoğun İlgi Ramazan Söyleşilerine Yoğun İlgi Eyüpsultan Belediyesi, Ramazan-ı Şerif’i en iyi şekilde ağırlamak, vatandaşların..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
ICSG İstanbul’a yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi ICSG İstanbul’a yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi Geçtiğimiz Nisan ayının 25 ve 26’sında Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Avra..
Filistin’de görmeniz gereken 9 yer Filistin’de görmeniz gereken 9 yer Çoğu insan için Filistin toprakları bir tatil planına dahil edilecek yerler deği..
İBB, İstanbul’a özgü tasarımları Avusturya’da dünyaya tanıtıyor İBB, İstanbul’a özgü tasarımları Avusturya’da dünyaya tanıtıyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avusturya’da, UNESCO’nun desteğiyle gerçekleştiri..
ICSG İstanbul’a yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi ICSG İstanbul’a yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi Geçtiğimiz Nisan ayının 25 ve 26’sında Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Avra..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Ad..
Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Esenler’in yıllardır süregelen imar sorununun çözüme kavuşacağı, riskli yapıları..
Bakan Kurum: “Kentsel dönüşümün hızlandırılmasına katkı sağlayacağız Bakan Kurum: “Kentsel dönüşümün hızlandırılmasına katkı sağlayacağız Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 5 yılda 1.5 milyon konutun dönüşümünü ya..
  Projeler HABERLERİ
Akademi ve iş dünyası “Mesleğimi Tanıyorum” Projesinde buluştu Akademi ve iş dünyası “Mesleğimi Tanıyorum” Projesinde buluştu Gençlerin iş hayatına atılmadan önce kariyerleri ile ilgili tüm koşulları kavram..
Yarış Arabalarıyla Çocukların Yüzü Güldü Yarış Arabalarıyla Çocukların Yüzü Güldü Teamart Motor Sporları Grubu’nun çocuklara trafik kurallarını öğretmek amacıyla ..
 TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu’nun Kazanan Projeleri Belli Oldu TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu’nun Kazanan Projeleri Belli Oldu TSKB’nin, kurum içi girişimciliği geliştirmek için Türkiye Girişimcilik Vakfı (G..
TMB ve Intes kamu, yabancı misyon ve inşaat sektörünün önde gelen temsilcilerini buluşturdu TMB ve Intes kamu, yabancı misyon ve inşaat sektörünün önde gelen temsilcilerini buluşturdu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan: “Yüksek maliyetli projeleri PPP modeli ve dı..
  Spor HABERLERİ
Engelli Vatandaşlara Havuz Hizmeti Engelli Vatandaşlara Havuz Hizmeti Havaların ısınmasıyla birlikte engelli vatandaşlarını ücretsiz olarak havuz hizm..
Tekvandonun ‘Altın Çocuğu’ Bayrampaşa’dan çıktı Tekvandonun ‘Altın Çocuğu’ Bayrampaşa’dan çıktı Bayrampaşa Belediyesi Bilgi Merkezi’nin spor kulübünde çalışmalarını yürüten Bay..
İBB’nin şampiyon tekvandocusu İrem Yaman tarih yazıyor İBB’nin şampiyon tekvandocusu İrem Yaman tarih yazıyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü sporcularından İrem Yaman İngiltere’d..
İBB’den çocuklara ücretsiz yaz spor okulu İBB’den çocuklara ücretsiz yaz spor okulu İstanbul Büyükşehir Belediye’nin okullara inşa ettiği spor salonlarında düzenlen..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu 29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu Esnaf Bülteni Dergisi’nin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ortak Akıl..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı