HABER AKIŞI

Doç. Dr. Davut Pehlivanlı: “Alacak riskinin yönetimi, müşteri kabulü aşamasında başlar”

 Tarih: 22-04-2019 12:16:25
Satınalma Dergisi sektör sohbetlerinde konuk, İstanbul Üniversitesi Risk ve Denetim Araştırma ve Uygulama Merkezi (RDAM) yöneticisi Doç. Dr. Davut PEHLİVANLI.

Merhaba, Röportajımıza geçmeden önce sizi tanıyabilir miyiz ?

Öncelikle Buyer Newtwork Business faaliyetlerinizi önemsediğimi ve ilgiliyle izlediğimi belirtmek isterim. Akademik uzmanlık alanım risk yönetimi, iç denetim ve hile denetimi olmakla birlikte uzun yıllar uygulamanın içinde kurumsal işletmelerde ve reel sektörden farklı ölçekten işletmeler özelinde ERP kurulum projeleri, iş zekası uygulamaları, iç denetim ve risk yönetimi sistem tasarımı faaliyetleri ile suistimal-yolsuzluk dosya yönetimlerinde yer aldım. Doğal olarak işletmelerde bu alanlarda hizmet verirken başta kurumsallaşma olmak üzere maliyet sistem danışmanlığı projelerini yönettim ve ticari karlılık ile sürdürülebilir peşinde koştuk.

Risk ve Denetim Araştırma ve Uygulama Merkezi (DRAM) kuruldu. Bu merkezin kurulma gerekçesi nedir ?

Riskler ve yönetimi Türkiye’de önemsenmiş gibi yapılan ama bütçe-maliyet tabanlı veya farklı gerekçelerle uygulamada hayat şansı bulamayan bir alandır. Yıllarca inşaat ve GYO sektörü başta olmak üzere gıda ve hızlı tüketimden zincir mağazacılığa kadar çok farklı sektörlerde döviz ve hammadde fiyat riskleri başta olmak üzere risk yönetimi konularını tartıştık ve bilişim forumlarında GRC uygulamalarının katma değerine yönelik sunumlar yaptık. Türkiye’nin içinden geçtiği bugünler bizlere risk yönetimi konusunda daha çok çalışma yapılması gerektiğini görmekteyiz.

Bu bağlamda uygulama tecrübelerinin verdiği farklılıkla akademik çalışmalar yapmak nihayetinde de risk ve denetim alanındaki uygulama problemlerinin çözümüne destek vermek merkezimin temel hedefidir.

24 Nisan 2019 tarihinde Alacak Riski ve Yönetimi Konferansı düzenliyorsunuz? Konferans hakkında bilgi alabilir miyiz?

Alacak riski konusu risk yönetiminin en temel çalışma alanıdır. Bankacılık da kredi riski olarak da ifade edilen alacak riski, alacakların tahsil kabiliyetinin şüpheli hale gelmesine denir.

Risk yönetimi, süreç yönetimi esaslı çalışan bir alandır. Alacak riskinin nasıl çıktığı sürecini özetleyecek olursak; işletmenin müşterisine limit tahsis etmesi, limitin teminata bağlanması, müşterinin mal veya hizmet talebine paralel limitlerin peşin veya vadeli olarak kullandırılması, tahsilatın gerçekleştirilmesi sürecin temel adımlarıdır.

Ekonomide belirsizliklerin arttığı dönemlerde işletmeler piyasada kredibilitesinden ve sermaye yeterliliğinden emin oldukları ve tahsilat kaygısı yaşamadan satış yapacakları müşteri bulmada sıkıntı yaşarlar. Bu durum da kademeli olarak öncellikle işletmelerin satışlarının düşmesine ve ciroların başabaş noktasının altına inmesine neden olur. Piyasa tabiriyle işletmeler “cepten-sermayeden yemeye” başlamışlardır.

Eğer ekonomi yönetimleri işletmeleri sermayeden yemeye başlamadan rahatlatabilirlerse riski yönetebilmişlerdir aksi risk yönetimi yerini kriz yönetimine bırakır. Risk yönetiminin yerini kriz yönetimine bırakması ise ekonominin kırılganlığına bağlı olarak kısa veya orta vadede gerçekleşebilir.

Merkez olarak 24 Nisan 2019 tarihinde Alacak Riski ve Yönetimi etkinliğimizde kriz yönetimine gerek kalmadan risk yönetimi kapsamında alınabilecek aksiyonları reel sektörden işletmeler, sigorta sektörü ve finans sektörü bakış açısıyla ele alacağız.

Daralan ekonomi içerisinde alacak ve tahsilat sıkıntılarını yönetmede işletmelere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz ?

Alacak riskinin yönetimi çalışmaları müşteri işletmenin kabulü aşamasında başlayan bir süreçtir. Öncelikle müşteri kabulünde müşteri işletmenin mali yeterliliği ve piyasa istihbaratı yapılmalıdır. Bu analizlere paralel müşteri işletmelerin düzenli olarak performansı izlenmeli ve sipariş sıklığı, ödeme vaadine uyum seviyesi ile limit aşımlarının ek satış oluşturma kapasitesi gibi kritik faktörlere dayalı olarak müşteri işletmelerin verimlilikleri değerlendirilmelidir.

Unutulmamalıdır ki verimliliği azalan müşterilerde sermaye problemleri ve/veya yönetimsel problemler ortaya çıkar ve artık bu kotadan sonra bu müşterinin önceliği ticaret değildir. Öncelik likidite yönetimine kayar. Bu tür müşteri grupları için alacak riskinin yükseldiği tanımlaması yapılabilir ve müşteri öncelikle “izleme” grubuna alınmalı ardından duruma göre alacak bakiyesinin tasfiyesi değerlendirilmelidir.

Risk yönetimi konusu hayli geniş. Finansal riskler de bu alanın önemli bir parçası. Kamu ve özel sektör kuruluşlarına ne tür hizmetler sunmayı planlıyorsunuz ?

Geçmişte risk yönetimi sistem tasarımı danışmanlık faaliyetleri kapsamında hem özel sektör hem de kamu da çalışma fırsatları yakaladım. Bu çalışmalarda borsaya açık firmalardan üretim ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren firmalara kadar farklı sektörlerde risk yönetimi departmanları oluşturduk.

Geçmişin tecrübesi ışığında şu anda İstanbul Üniversitesi Teknokent bünyesinde GRC alanında yazılım geliştiren bir girişimim var. Bu çalışmalar kapsamında geliştirdiğimiz iç denetim ve hile riski yönetimi alanındaki yazılımımızı bugünlerde bir e-ticaret firmasında iç kontrol uygulamalarını yazılım üzerinde senaryo bazlı işletmeye yönelik projemiz devam ediyor. GRC yazılımımızda 3. Modülümüz ise Risk Yönetimi olacak.

İç denetim uygulamalarının ülkemizde geldiği noktayı değerlendirebilir miyiz? Dünya ile karşılaştırmalarda bulunabilir misiniz?

Global uygulamada iç denetiminin risk yönetimi temelli yürütüldüğünü görmekteyiz. Türkiye’de ise henüz bu bütünleşme diğer bir ifadeyle Risk Yönetimi Temelli İç Denetim uygulamaları olgunlaşma aşamasındadır.

Risk Yönetimi Temelli İç Denetim hazine risklerinden finansal risklere, operasyonel risklerden tedarik zinciri risklerine kadara bütün risklerin denetim evrenine dahil edildiği, denetim metodolojisinin risk yönetimi modellendiği ve doğal olarak da yazılım destekli uygulamaların denetim hayatına girdiği iç denetim yapılanmasını tarif etmektedir.

Bu keyifli sohbet için teşekkür ederim.

Bu fırsatı verdiğiniz için ben teşekkür ederim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Katılım Dünyası

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Logo, Turquality® destek programına dahil edilen ilk yazılım şirketi oldu Logo, Turquality® destek programına dahil edilen ilk yazılım şirketi oldu Türkiye’nin en değerli bilişim markası Logo Yazılım, küresel Türk markaları oluş..
UEFA Süper Kupa Finali’ne NISSAN Damgası UEFA Süper Kupa Finali’ne NISSAN Damgası Liverpool ve Chelsea arasında İstanbul’da oynanan UEFA Süper Kupa Finali’nin res..
Kamuoyu bilgilendirme Kamuoyu bilgilendirme Son günlerde, bazı haber siteleri ve sosyal medyada yer alan, "Bayrampaşa Hali’n..
Konutların yarısında DASK  bulunmuyor Konutların yarısında DASK bulunmuyor Generali Sigorta Direkt Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ker..
  Ekonomi HABERLERİ
Türkiye’nin en büyük 2. mobilya ihracatçısından istihdama katkı Türkiye’nin en büyük 2. mobilya ihracatçısından istihdama katkı Türkiye genelinde 170, yurt dışında ise 31 mağazası bulunan Kilim Mobilya, yurt..
İş-yaşam dengesinde sonuncuyuz İş-yaşam dengesinde sonuncuyuz OECD tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye iş-yaşam dengesinde Avrupa'dak..
ABD'ye ihracatın püf noktaları ABD'ye ihracatın püf noktaları TABA-AmCham, Türk iş dünyasına ABD'de yatırım yapmanın inceliklerini, hazırladığ..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Kızılay 4 kıta ve 51 ülkede kurban kesimlerini tamamladı Kızılay 4 kıta ve 51 ülkede kurban kesimlerini tamamladı İhtiyaç sahiplerinin sofrasına kurban bereketini ulaştırmak için 12 yıldır vekâl..
Büyükşehir ve AFAD’dan kurtarma tatbikatı Büyükşehir ve AFAD’dan kurtarma tatbikatı Muğla Büyükşehir Belediyesi ve altı farklı kurumun katıldığı kaza ve yangın tatb..
Buğday Derneği, Küçükçekmece organik pazardan çekildi Buğday Derneği, Küçükçekmece organik pazardan çekildi 2014 yılında, Küçükçekmece Belediyesi ve Arenapark AVM işbirliğiyle kurulan, Buğ..
İZODER: “Korkmak yerine güvenli binalarla depreme hazırlıklı olmalıyız” İZODER: “Korkmak yerine güvenli binalarla depreme hazırlıklı olmalıyız” Yatılım sektörünün çatı örgütü İZODER, 8 Ağustos’ta Ege Bölgesi’nde yaşanan depr..
  Söyleşi HABERLERİ
Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown ve Eşi Neda Alemohammed Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown ve Eşi Neda Alemohammed Ülkemizin yer aldığı siyasi coğrafya konusunda sahip olduğu büyük donanımla, Tür..
Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Ünlü tarihçiden hakim ve savcı adaylarına özel hayat vurgusu
“İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı “İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
27. WorldFood İstanbul Fuarı gıda sektörünün geleceğini masaya yatırmaya hazırlanıyor 27. WorldFood İstanbul Fuarı gıda sektörünün geleceğini masaya yatırmaya hazırlanıyor Türk gıda sektörünün uluslararası buluşma noktası olan 27. Uluslararası Gıda Ürü..
Triatlon'da Balkan Şampiyonası heyecanı İstanbul’da Triatlon'da Balkan Şampiyonası heyecanı İstanbul’da Avrupa’da futboldan sonra en fazla lisanslı sporcuya sahip branş olan triatlon, ..
Türkiye’de ilk kez anne ve anne adayları, Üsküdar’da emzirme şenliğinde buluştu Türkiye’de ilk kez anne ve anne adayları, Üsküdar’da emzirme şenliğinde buluştu Üsküdar Belediyesi, Emzirme Haftası dolayısıyla, Sağlık Bakanlığı ve TEMAS Emzir..
Endüstriyel reklamcılar, Eylül ayında İstanbul’da bir araya geliyor Endüstriyel reklamcılar, Eylül ayında İstanbul’da bir araya geliyor Endüstriyel reklam dünyası, Eylül ayında gerçekleşecek olan 21. Uluslararası SIG..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan: “Yeni ‘Deprem Yönetmeliği’ ile kentsel dönüşüm şimdi başlıyor” Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan: “Yeni ‘Deprem Yönetmeliği’ ile kentsel dönüşüm şimdi başlıyor” Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, ‘17 Ağustos 1999 Marmara Dep..
98 Bin riskli yapının 56 bini yenilendi 98 Bin riskli yapının 56 bini yenilendi 17 Ağustos'un 20'nci yıl dönümünde, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu..
Yahya Kemal sakinlerinin kentsel dönüşüm sevinci Yahya Kemal sakinlerinin kentsel dönüşüm sevinci Yahya Kemal Mahallesi sakinleri, bölgede başlatılan kentsel dönüşüm çalışmalarıy..
Kentsel Dönüşüm’ün yerini kırsal dönüşüm almalı Kentsel Dönüşüm’ün yerini kırsal dönüşüm almalı İSTİB Başkan Yardımcısı Hakkı İsmet Aral, Tarım ve Orman Bakanlığının kısa, orta..
  Projeler HABERLERİ
Beyazıt Meydanı, Turgut Cansever’in ödüllü projesiyle canlanacak Beyazıt Meydanı, Turgut Cansever’in ödüllü projesiyle canlanacak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beyazıt Meydanı’nın yıllardır ihmal edildiğini belir..
 “Çatısı güçlü olmayan yapı depreme hazır değildir” “Çatısı güçlü olmayan yapı depreme hazır değildir” Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Şena..
Kobi’lerin sadece yüzde %49’u yıkıcı afetlere hazır Kobi’lerin sadece yüzde %49’u yıkıcı afetlere hazır KOBİ’lerde Afet Direnci Araştırması’nın sonuçları yayınlandı. Afetlere karşı far..
 Akılcı borçlanma ve finansal kaldıraç etkisi Akılcı borçlanma ve finansal kaldıraç etkisi Proje finansmanı için akılcı borçlanma tüm faktörlerin bir arada düşünüldüğü ve ..
  Spor HABERLERİ
İBB İtfaiyesi, uluslararası spor oyunlarında 20 madalya kazandı İBB İtfaiyesi, uluslararası spor oyunlarında 20 madalya kazandı İBB İtfaiyesi, Dünya Polis ve İtfaiye Oyunları’nda (WPFG) 6 günde 4’ü altın topl..
Sigortam.net İTÜ Basket sezon açılışını yaptı Sigortam.net İTÜ Basket sezon açılışını yaptı İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) efsanevi basketbol takımı Sigortam.net İTÜ Ba..
Premier Lig'in bir maçı 9 milyon 400 bin euro Premier Lig'in bir maçı 9 milyon 400 bin euro KPMG Football Benchmark ekibinin analizine göre; bu hafta sonu başlayacak İngilt..
‘Engellere Özgürce Kulaç' Atıyorlar ‘Engellere Özgürce Kulaç' Atıyorlar Zeytinburnu ilçesinde ikamet eden engelli çocuklar ve yetişkinler Zeytinburnu Be..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı