HABER AKIŞI

Dersankoop Başkanı Mahşuk Gülaçar, Projelerine akademik destek için davet ettiği Prof. Dr. Murat Kasımoğlu ile bilgi paylaştı

 Tarih: 29-07-2022 23:58:00  -   Güncelleme: 30-07-2022 01:50:32
İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Kasımoğlu, kendisini projelerine akademik destek için davet eden Dersankoop Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mahşuk Gülaçar’ı İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde Kurulu olan Dersaankoop yönetim binasında ziyaret etti.

İkili arasında gerçekleştirilen toplantıda Prof. Dr. Murat Kasımoğlu, Dersankoop Başkanı Mahşuk Gülaçar’a yenidünyada gelişen iktisadi çalışma modellerinin neler olduğu hakkında bilgiler sundu. 

Yeni bir şirket modeline değinen Prof. Dr. Murat Kasımoğlu; “Bağımsız anonim dış ticaret sermaye şirketi kurulduğu takdirde ihracat rakamlarının daha da yukarıya çıkacağını, bu şirketlerin bazı imtiyazlar haiz olduğunu belirtti. Devletin üretim, istihdam ve ihracatın artmasına sebep olacak şekilde kurgulanmasına ve hayatiyetini ancak bu işlevleri yerine getirdiğinde devam edebilen bu şirketlerin birçok özel ve tüzel kişiliklerle küçük ve orat ölçekli şirketlerin de lokomotifi olma görevini üstlendiğini belirtti. Bu dış ticaret şirketine örnek verecek olursak, “Şekerbank” kooperatiflerin kurmuş olduğu bir şirkettir” ifadelerini kullandı.

Dersankoop Başkanı Mahşuk Gülaçar; “AR-GE Merkezi ve Dış Ticaret Merkezi konularında uzun zamandır çalıştıklarını ve bunların gerçekleşmesi için gerekli alt yapıların büyük çoğunluğunu hazırladık. Hatta alt yapı hazırlıkları sırasında İstanbul Ticaret Odasın’da Genel Başkan Şekib Avdagiç’i ve Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi Genel Müdürü İbrahim Elbaşı’nı ziyaret ettik. Bu ziyaretlerimden elde ettiğim bilgi ve deneyimlerle de hem AR-GE hem ÜR-GE hem de dış Ticaret şirketi konularındaki çalışmalarımıza hız verdik. Üniversite, Akademi ve Sanayi işbirliğinin en sarsıcı şekilde uygulanması gerektiğine inan birisi olarak sizinle görüşmek istedim. Davetimi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Verdiğiniz bilgilerin hepsi uygulanabilir olduğuna inanıyorum, bu bilgiler ışığında çalışmalarımıza devam edeceğiz. Sizden ve Üniversitenizden bu desteğinizin artarak devamını talep ediyorum” dedi.

AR-GE, ÜR-GE, Teknoloji altyapıları ve Dış Ticaret Şirketinin kurulması çalışmalarının bir iş modeli çerçevesinde gelişeceğine belirten Prof. Dr. Murat Kasımoğlu, İstanbul Ticaret Üniversitesi ile bir konsorsiyumun sağlanmasının ardından, İstanbul Ticaret Odasıyla ve Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi ile iş birliği yapılabileceği konusunda Dersankoop Başkanı Mahşuk Gülaçar ile görüş birliği sağlandı.  

  Bu haber 8945 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Bilişim-Teknoloji-Proje HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı