HABER AKIŞI

Demir, “Yerel Buluşmalar” kapsamında Fevzipaşa Caddesi Esnafıyla buluştu

 Tarih: 02-04-2018 01:48:00  -   Güncelleme: 02-04-2018 10:29:41
Fatih Belediyesinin yaptığı hizmetleri, yapılacakları, gerçekleşen hizmet ve değişimlerle ortaya çıkan yeni istekler ile şikâyet, eleştiri ve çözüm önerilerini görüşmek amacıyla gerçekleşen “Yerel Buluşmalar” Fatih halkı, esnafları, toplum önderleri, Sivil Toplum Kuruluşları tarafından yoğun ilgi ve katılımla yapılmakta.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Fatih’in her mahalle ve semtinde yaşayan halkın ve esnafın ileri gelenleri ile bir araya gelerek gerçekleştirdiği “YEREL BULUŞMALAR”ın 16.sını Fevzipaşa Caddesi esnafının kurduğu Fatih Girişimci İşadamları Derneği (FAGİDER) üyeleriyle Kömür lokantasında sabah kahvaltısında gerçekleştirdi.

Fevzi Paşa Caddesi esnafının kurduğu ve başarılı etkinliklere imza atan FAGİDER Genel Sekreteri Tuğrul DİRİER, toplantının önemini ve katılımcıların özelliklerini ortaya koyan konuşmasında şunları söyledi;

Çok kıymetli başkanımız sayın Mustafa Demir, Ak Parti Fatih ilçe başkanımız sayı Ahmet Hamdi Gök, FAGİDER başkanımız sayın Bekir Artuğ, Onursal başkanımız sayın Ekrem Özkaymaz, Fatih belediyesinin değerli başkan yardımcıları ve müdürleri, değerli mahalle muhtarlarımız, FAGİDER’e gönül veren esnaflarımız ve Fatih girişimci iş adamlarımız. FAGİDER Yönetim Kurulu olarak hepinize saygılar ve sevgiler sunuyorum. Hoş geldiniz, şeref verdiniz.

Tarihi yarım adada yeni bir dönem başlatan, tarihe altın harflerle yazılacak icraatların altına imza atan, başkanımız Sayın Mustafa Demir ve ekibinin icraatlarını anlatmakla bitiremeyiz. Ama bilinmesi için bazılarından bahsetmek istiyorum.

Başkanımız ve ekibi Fatih’te son 300 yılın en kapsamlı restorasyon çalışmalarını yapmış, 480 tarihi eseri ve Kapalıçarşıyı ihya etmiştir. Sokak iftarlarının Türkiye’de bir öncüsü olan başkanımız her yıl ramazan ayında yüz yirmi bin vatandaşımıza iftar vermektedir. Düzenli olarak 9.500 ailemize erzak, giysi ve kömür yardımında bulunmaktadır. Bu konuyu açmışken şöyle bir anımdan bahsetmek istiyorum. Başkanımızla bundan 3 yıl önce Darülşafaka Caddesinde yürürken arkamızdan bir teyze yaklaşarak başkanımıza evladım benim uzun zamandır gelen erzakım kesildi, bir aksilik mi var acaba diye sorduğu zaman başkanımız teyzeye ismiyle hitap ederek kendisinin cadde, sokak, apartman ve daire numarasına kadar söyleyerek, teyzecim sen bu adreste mi oturuyordun dediği zaman teyzemiz ağlamaya başladı ve evladım dedi sen binlerce insanın belediye başkanısın benim erzakımı nasıl takip ediyorsun deyince,  başkanımız ben Fatih belediye başkanıyım, herkesin adresini bilmek zorundayım, ihtiyacı olan herkese koşmak zorundayım dedi. Teyze ağlamaya başladı başkanımıza sarıldı ve 2 ay önce taşındığını adresinin değiştiğini söyledi. Adresinin güncellenmesi gerekiyordu. Müdürümüzü çağırdı başkanım yanına ve adresi güncelledi. Teyze şunu dedi. Oğlum sen kimsesizlerin kimsesisin. Sen bize nasıl sahip çıkıyorsan Allah ta sana sahip çıksın dedi. Biz de bu duaya amin diyoruz.

Akıllı tahta projesi ile eğitime damga vurmuş, Bilgi Evleri ile 8.500 öğrenciye eğitim desteği vermiş, radyoculuk sektöründe hizmet etmek için Sihirli Mikrofon ödülleri düzenlemiş, Yedikule hayvan barınağında 3000 hayvana barınak yapmıştır.

Fatih belediyemiz gelinlik, baklava, simit, folklor, gençlik su sporları festivalleri düzenleyerek Fatihimizi bir cazibe merkezi haline getirmiştir. Başkanımız Mustafa Demir araştırma şirketlerinin yapmış olduğu memnuniyet anketlerinde Türkiye Belediye Başkanları arasında birinci seçilmiştir. Başkanımız ve çok değerli ekibinin projeleri olan ve ilk Fatih’te uygulanan Afrika dostluk spor, her okula bir orkestra, e belediyecilik, gönüllü turizm elçileri, ÇEVKO Mobil, coğrafi bilgi sistemi, Fatih Mobil ve akıllı bisiklet projeleri Türkiye’de bütün belediyeler arasında bir ilk olmuş ve birincilik ödüllerine layık gösterilmiştir. Başkanımıza projeleri ve Fatih’imize kattığı dereler için sonsuz teşekkürler ediyoruz.

Sayın misafirlerimiz, biraz FAGİDER’den de bahsetmek istiyorum. Biz Fatih Fevzipaşa Caddesi üzerinde 2012 yıldan beri hizmet veren Fatih Girişimci İş Adamları Derneğiyiz. Derneğimiz 1.500 esnafın bulunduğu Fevzipaşa Caddesine hitap eden 185 kayıtlı üyesiyle Fatih belediyesinin desteğiyle Gelinlik Festivalleri düzenleyen, Ak Parti, Kızılay, Yeşilay ve Fatih belediyesi ile birlikte dünyanın her yerinde bulunan mazlum ve mağdurlara yardım tırları gönderen ve göndermeye devam eden, 15 Temmuz sonrasında demokrasi nöbetlerinde 27 gün kesintisiz bir şekilde Yeşilay ve Kızılay ile birlikte, milletimizin yanında yer alıp Vatan Caddesinde çadırlar kurup 450 bin kişiye erzak dağıtan Ramazan ayında Fatih cami avlusunda başkanımızın da desteği ile 8.500 kişiye iftar veren, dini, kültürel gelenek ve göreneklerimizi yaşatmak için seminer, sempozyum ve geziler düzenleyen, esnafımızın ailece kaynaşmasını sağlamak için haftalık ve aylık toplantılar düzenleyen, dinamik bir iş adamları topluluğudur.

Fatih için sunabileceğimiz katkıların istişaresini yapmak üzere bir aradayız. Toplantımızın hayırlara vesile olmasını dileyerek geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. FAGİDER esnafımız ariftir, FAGİDER esnafımız vefalıdır, FAGİDER esnafımız kendinden olana sahip çıkar.

Başkanımız Mustafa Demir Mütevaziliği ile, her zaman yanımızda oluşuyla içimizden biridir. Gönlümüzde her zaman hürmetle yer almıştır ve gönlümüzde taht kurmuştur. Tarih Mustafa Demir ismini altın harflerle yazacaktır. Allah başkanımızdan her daim razı olsun, yar ve yardımcısı olsun diyerek sözlerime son verirken hepinize geldiğiniz için tekrar teşekkür ediyorum. Saygı ve sevgilerimi sunuyorum, sağ olun var olun.

Türkiye için canını ortaya koyan yurdun her köşesinde ve Afrin de gazi olan tüm gazilerime acil şifalar diliyorum. Bedir den Afrin’e şehit düşmüş olan tüm şühedanın ruhları için, Allah rızası için, El Fatiha.

Fatihli esnafın Ekrem babası, FAGİDER’in kurulması için ilk adımı atan ve bu uğurda çok yoğun çaba ve fedakârlıklar yapan, Fatih Girişimci İşadamları Derneği’nin Onursal Başkanı Ekrem ÖZKAYMAZ şunları söyledi;

Değerli başkanım, değerli ilçe başkanım, değerli FAGİDER’in başkanı ve çok değerli komşularım. Hepinize hayırlı sabahlar diliyorum. Ben böyle bir konuşmaya hazır değilim ama mikrofonu elime verdiler. Hepinizi Allah için seviyorum, Allaha emanet olun. Belediye Başkanıma da bizi buraya davet ederek bu toplantıyı düzenledikleri için teşekkür ediyorum. İhtiyacımız vardı. Sizi özledik başkanım. Esnafımız sizi seviyor.  Hoş geldiniz sefa geldiniz.

Akparti Fatih İlçe Başkanı Ahmet Hamdi GÖRK yaptığı konuşmada şunları söyledi;

Çok değerli Belediye Başkanım,  FAGİDER’in değerli başkanı, onursal başkanımız, Fevzi Paşa’nın çok değerli esnafları, Belediye Başkanı yardımcılarımız sizleri saygıyla, sevgiyle selamlıyorum. 

Çok güzel bir toplantı olduğunu düşünüyorum.  İyi insanların bir araya geldiğini düşünüyorum.  Başta yakinen tanıdığım için Ekrem abinin; Bir iyilik varsa onla yarış eden, onun için çaba gösteren, onun için telaş eden arkadaşlarla bir arada olduğunu düşünüyorum.  

Ben Fevzipaşa’nın her geçen gün bir marka olma yolunda ilerlediğini bir marka olduğunu ama daha da parladığını düşünüyorum. Bu da tabiki FAGİDER’i bir araya getiren esnafların elbirliğiyle hem iyilikte hem marka olma yolunda çok ileriye gittiğini düşünüyorum. İnşallah çok yakın zamanda çok çok daha iyi yerlerde olacaktır diye düşünüyorum.  Fevzi Paşa’da iyi insanlar var, dedim ya iyi olmak kolay bir şey değil.  Dertli olmak kolay değil.  Hayır, işlerinde buluşmak kolay değil. Şahidim hayır işi söz konusu olduğunda tırlar dolusu hayır yapmak için çabalayan karıncalar burada.  Allah razı olsun. Yine aklıma geldi. Çok yakın zamanda hani mevzu diyorum ya vatansa ve iyilikse bu iyilikte ve vatan için buluşmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum.  Bu haslet sizlerde var.  Afrin çıkarmamızın yapıldığı günün ertesi günü ben Ekrem abiyi aradım.  Affına sığınıyorum.  Dedim ki Fatih'i ’bayraklarla donatıyoruz abi.  Fevzipaşa’yı harekete geçir. 1 gün sonra Fevzipaşa’dan geçtik her taraf bayraklarla dolu. Vatan caddesi de keza öyle.  Mahmutpaşa öyle, Kapalıçarşı öyle,  Mısır Çarşısı öyle. Dedim ya, mevzu vatansa o hareketlenen, o iyi insanlar burada.  Şükürler olsun. 

Bu gün tabi Afrin’den bahsetmeden geçemeyeceğim.  Afrin’de çok önemli sonuçlar aldık. Arkadaşlar. Çok çok önemli, bunun sonuçlarını da 10 yıl, 50 yıl sonrasında da konuşacağız.  Fevzipaşa caddesindeki esnaflarımızın geçmişte içine kapanık bir esnaf profilinden daha haraketli daha cabbar bir hale geldiyse aynı Türkiye’de de böyle.  Eskiden müdafaa da olan bir Türkiye,  şimdi şükürler olsun taarruzda.  Eskiden çok yakın bir yer olan Şehzadebaşı’nda bir patlama oldu, akabinde siftahsız çok sıkıntılı günler geçirmedik mi. Bir helal rızk için evimize üzgün gittiğimiz günler olmadı mı. Şükürler olsun. Başta Başkomutanımıza şükranlarımızı sunuyoruz.  Bu gün Türkiye bu müdafaayı kendi ülkesinde değil taarruz halinde sınır ülkelerde yapıyor.  Türkiye’nin geldiği yeri bir arada değerlendirme açısından önemli olduğunu düşünüyorum.  Çünkü bu durum Fevzipaşa esnafının geçirdiği süreçle paralel bence. 

Tabi hiçbir şey emeksiz olmuyor.  Onursal Başkanımızdan başlayan FAGİDER’in değerli başkan yönetimlerinin devam ettirdiği bir çalışma var, emek var.  Nerede bir emek varsa sonunda başarı vardır. Biz bu yerel buluşmaları önemsiyoruz. Sayısını da unuttuk. Artık 15 mi, 16 mı, 17 mi. Gücümüz nispetinde her sabah esnafımızla, Sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle,  kamudaki yönetimdeki arkadaşlarla daha iyi bir İstanbul, daha iyi bir Fatih için istişare ediyoruz.  İstişarenin çok önemli olduğunu zaten hepiniz biliyorsunuz.  Bu gün de buradayız.  Fevzipaşa esnafımızdan alacağımız notları beynimize de işleyeceğiz, kâğıtlara da yazacağız.  Sonra yerel başkanımızdan Allah razı olsun, emeği var, notları düşeceğiz. Eksiğimiz olabilir. Hiçbir şey de eksik yok diyemeyiz.  Ama bunun için çaba harcadığımız herkesin de şahadet edeceğini düşünüyorum. 

Ben hanenizde huzur, iş yerinizde de bereketler olsun diliyorum.  Allah işlerinizi rast getirsin. Hayır rızk için emek sarf eden kardeşlerimizin çok kutsal bir şey yaptığını düşünüyorum; Ama Rabbimin bu konuda hareket edenlere de bir şekilde yardım ettiğine de şahidim, şahidiz. Allah işinizi rast getirsin, toplantımız hayırlara vesile olsun. Hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum Allaha emanet olun. Sağ olun var olun.

Fatih Girişimci İşadamları Derneği (FAGİDER) Genel Başkanı ve Türk Kızılayı Fatih Şube Başkanı Bekir ARTUĞ şunları söyledi;

Çok değerli başkanım, ilçe başkanım, muhtarlarımız, onursal başkanım, çok saygı değer esnafımız ve üye kardeşlerim, komşularım. Hepiniz hoş geldiniz, şeref verdiniz. Şimdi bu güzel toplantıyı başkanımızla bir arada olmayı bizlerde uzun zamandır arzu ediyorduk.

Tuğrul kardeşime iki tane anektodla gönderme yapayım. 

İki gariban arkadaş oturuyorlar, hayal kuruyorlar. Biri diğerine zengin olsan ne yaparsın diyor.  Diyor ki şöyle tereyağlı güzel bir bulgur pilavı yaparım, bir de yanına soğan keserim diyor, soğanın da cücüğünü parçalarım, bir de ayran alırım yemeye başlarım diyor.  Peki sen ne yaparsın deyince vallahi bize bir şey bırakmadın ki kardeşim diyor. Şimdi Tuğrul kardeşim anlatacak bir şey bırakmadı başkanımla ilgili. Ya çok şey var tabi ama, Allah razı olsun zaten hepimiz görüyoruz.  Her şey den önemlisi başkanımın esnafın arasında olması, halkın arasında olması. Biz bunu kendi aramızda da istişare ediyoruz. Bunları dile getiriyoruz. Diyoruz ki bizim bir işimiz olduğunda başkanımızdan hemen randevu alıp işlerimizi hallede biliyoruz. Ben FAGİDER olarak da ayrıca teşekkür ediyorum.  Bu duyarlılığından ötürü, hem bizim işlerimiz açısından hem de genel olarak Tuğrul kardeşimin de bahsettiği gibi birçok alanda da çalışmalar var. Bu gün zaten bunlar göz önünde, ayan beyan da ortada. Ben fiziki çalışmalardan ziyade başkanımın kültürel çalışmalara da çok ciddi şekilde ağırlık verdiğini, Hasan başkanımızın da bu konuda görevli olduğunu biliyorum. Dolayısıyla kendi örf ve âdetimize, kendi kültürümüze, Fatih’imizin kültürüne çok ciddi şekilde katkılar bulunduğunu da biliyorum. Belki bunlar çok görünen şeyler değildir ama bunlar bizim mayamızı oluşturan, bizim temel ilişkilerimizi oluşturan, sosyal yapımızı, sosyal dokumuzu oluşturan bir araya gelişimizi sağlayan temel hususlardır. Bu bakımdan da sayın başkanıma ayrıca teşekkür ediyorum. 

Arkadaşlar az önce başkanım bizlerle alakalı gerçekten güzel bir ifade sarf etti. Sizler için çok güzide bir topluluk dedi. Bu ifadeyi bir alkışla ödüllendirmek istiyorum. Çok şükür biz FAGİDER olarak bu güzelliği, bu Kaliteyi, bu duyarlılığı yakaladık.

Ekrem abinin de çok güzel bir tabiri vardır “biz komşularımızı FAGİDER sayesinde tanıdık” dedi. Biz komşuluk ilişkilerinin ne kadar önemli olduğunu zaten birçoğumuz bilir birçok vaiz, hutbe ve dini sohbetlerde de bunları hocalarımız bize aktarırlar. Komşuluk ilişkilerinin, komşunun komşuya mirasçı olabileceğini düşünecek kadar bir tavsiye söylemi olan bir peygamberin ümmetiyiz. Dolayısıyla komşuluk hassasiyeti de, komşuluk ilişkileri de bu kadar önemli.  Sevgili kardeşlerim biz FAGİDER’i bu sebeple kurduk. Bir sokak aşağıdaki insanı tanımıyorduk. FAGİDER sayesinde birçok arkadaşlarımızla ilişki içerisinde olduk, komşularımızla irtibat halinde olduk, birbirimizi sayan, seven bir topluluk olduk çok şükür.

Ben tabiî ki şuna da çok inanan biriyim. Her zaman için yüz tane bir den iki kişinin bir araya gelmesiyle oluşan iki mutlaka çoktur. Buna inanan güçlüdür diyebiliyorum.  Yani yüz tane ayrı ayrı bir, bir araya gelmiş iki kadar güçlü olamaz. Bunun için birlikte olacağız, birlikte hareket edeceğiz, sorunlarımızı birlikte çözüp, hizmetlerimiz birlikte yapacağız. Şimdi bizler tabi bu cadde üzerinde birçok eleştiri almadık mı aldık. Bu cadde den bir kuruş yardım toplayamazsınız, bu cadde esnafı bir araya gelemez diyenler oldu. Biz bir araya geldik ve 8,500 kişiye iftar verdik.  Tuğrul kardeşim daha iyi bilir, yaklaşık 10 tır hem Bayırbucak Türkmenlerine hem Halebe yardım ettik. Yine Tuğrul kardeşim ifade etti. 15 Temmuz sonrası demokrasi nöbetinde yine bu esnafımızın katkılarıyla sayısı 400, 500 bin e varan yiyecek yardımı yaptık. Küçüktü büyüktü birçok destek aldık FAGİDER esnafımızdan. Hala daha muhtarımız bilir Kızılay olarak da hala aynı şekilde sürdürüyoruz. Şu an bize yiyecek ve giyecek olarak yardım gönderen esnaf kardeşlerimizin yardımlarını şu anda Kızılay’ımız koli koli muhtarlara veriyor, muhtarlarımız da kendi mahallelerindeki ihtiyaç sahiplerine veriyor.  Biz burada Kızılay olarak, FAGİDER olarak, Yeşilay olarak ve sağ olsun Mustafa başkanımızın da desteğiyle  “kendini her zaman şükranla yâd ediyoruz”   bir takım hizmetler yapmak istediğimiz zaman yanımızda olacağını biliyoruz. Kendisi de bunu her zaman dile getiriyor. Buraya lafı çok uzatmayayım. Geldiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Onurlandırdınız, Şereflendirdiniz.  Çok sağ olun.

Fatihte birçok ilkin ve “YEREL BULUŞMALAR” isimli toplantıların mimarı Fatih Belediye Başkanı Mustafa DEMİR yapılan konuşmalar ile toplantıya katılanlara dağıtılan kâğıtlara yazılanlar ve sözlü olarak yöneltilen soru ve önerileri dinledikten sonra şunları söyledi;

Saygı değer FAGİDER’in onursal başkanı, değerli başkanımız kardeşimiz, değerli genel sekreterimiz, değerli muhtarlarımız, saygı değer esnaflarımız, hanımefendiler beyfendiler. Hepinizi en derin saygı ve sevgilerimle selamlıyorum. Bu muhteşem sofrayı bizzat teşriflerinizle şereflendirdiğiniz için hepinize tek tek teşekkür ediyorum. Hoş geldiniz safalar getirdiniz. Sağ olun, var olun. Mekân sahibimiz aynı zamanda spor arkadaşımız Remzi beye de teşekkür ederim. 

Şimdi toplantımızın asıl amacı yerel buluşmalar, arkada da yazıyor. Burada demokrasinin vaz geçilmez temel unsurlarından biri de seçim. Seçim den seçime millete biz gideriz, millet te bize o iki seçim dönemi arasında yaptıklarımızın karşılığı olarak ta karnemizi verir. O boşlukları doldurur ve böylelikle ülke geleceği ile ilgili istikamet alır. Milletin arzuları doğrultusunda siyaset yapılanır ve hizmete devam eder. Dışarıdan bakıldığı zaman evet yeterli sebeptir ama demokrasinin içinin doldurulabilmesi için biz hizmetlerimizi yaparken milletin beklentilerini karşılarken o iki seçim arasındaki dönemde de sürekli insanlarla beraber olmamız gerektiğini düşünüyorum.  Ancak o zaman gerçek anlamda demokrasi milletin beklentisi doğrultusunda hem kalite olarak hem de milletin beklentisi anlamında gerçekleşir. 

Bu toplantılarımızın temeli bu yani istişare toplantıları. Ben ve arkadaşlarım. Burada belediye başkan yardımcısı arkadaşlarımız var. Orada arkada oturan müdürlerimiz var. Sürekli zaten sizlerle beraberiz. Sağ olsun arkadaşlarımız bu konudaki çalışmalarımızdan bahsettiler. Tuğrul kardeşim konuşurken bir taraftan da terletti beni. Biz hakikatten sizlerle beraberiz ve hakikatten sizi seviyoruz gönülden.

Fatih başka bir yer. Biz diyoruz ki; İstanbul’un ruhu Fatih’tir. Etrafı surlarla çevrili olan yerdir, medeniyetin başkentidir. Medeniyetlerin buluşma noktası, dillerin dinlerin, ırkların buluşma noktası ve harmanlandığı yer diyoruz.

Doğru kesinlikle ama bir Fatih’te Fevzipaşa esnafı olarak netice olarak ben Akdeniz caddesinde yıllar yılı onursal başkanımızla da komşu olarak çalıştım. Eşi de halen burada esnaf olan aranızdan biriyim. Onun için şöyle baktığımda diyorum ki ya elhamdülillah ne güzel manzara bu. Ne kadar güzel yüzler, ne kadar büyük kalpler. Bundan büyük mutluluk duyuyorum. Bakın size bir anımı anlatacağım, bunu sizlerden biri olduğumu düşünerek söylüyorum. Ben üniversiteyi burada okudum. İlk burada Fatih Camiinin civarındaki yurtlarda kaldım 1 yıl. Sonra darbe oldu yurt kapandı. Vakıflara ait yurttu. Daha sonra hemen Vefa’daki yurda geçtik orada kaldım. Yani Fatih bizim kendimizi bulduğumuz, şekillendiğimiz yer. 16-17 yaşında geliyorsunuz. 22-23 yaşında da üniversiteyi bitiriyorsunuz. O aralar tam da şekillendiğimiz dönemler.

Bizim Anadolu’dayken İstanbul’un özlemini çekiyorsunuz. Buram buram tütüyor. İstanbul derken de Sultanahmet’i, Kapalıçarşı’sı, Mısır çarşısı, Fatih’i olmadan İstanbul’un da bir anlamı olmadığını biliyoruz. Böyle bir yerde yaşadık.

Sonra askerlik nasip oldu. Askere gittim geldim. Askerden önce de şu anda Bakırköy Belediyesi’nin bulunduğu yerde Merkez Polikliniği vardı. Oranın diş servisini kendim kurdum.  Daha sonra oranın belediye başkanı oldu Ercan Ekşi merkez polikliniği onundu diş servisi de benimdi. Askerden geldikten sonra abisi Ercihan Ekşi ile görüştüm gel dedi. Ben gelene kadar merkez polikliniği yıkılmış yerine yeni bir bina yapılıyor. Gel dedi biz seni istiyoruz. İşte Bakırköy’de her konuda destek veririz. Ben de o zaman nişanlıyım, eşimde daha o zaman üniversiteyi okuyor. Bakırköy de İstanbul caddesinde bir yer bulduk, hem ev hem iş yeri olacak. Ama benim aklım Fatih’te. Hanıma bir daha fatihe gidelim dedim. Bir kuyumcuya sorduk o bize bir yer gösterdi. Arka tarafa bakan, önde penceresi olmayan, 45-50 metrekarelik bir yer. Hanıma dedim hayata burada başlayalım, Fatih’te başlayalım. Hanım beni kırmadı. Hayata burada başladık. Şimdi bana sorsalar 3 dönem belediye başkanlığı Fatih’te nasıl olur deseler nasip derim.  O gençliğimiz de aldığımız kararlar da buna sebep diye düşünüyorum. Bizim Fatih sevdamız buna dayanıyor. Bir sürü imkânlar varken, iddialıyken Fatih'i bir ara sokağı tercih ettik ve bu günlere geldik.  Bunu her yerde anlatmıyorum, siz sevgili dostlarımıza anlatmak istedim.

Biz Vefa’da da Bekir beyle aynı yurtta beraber kaldık. O vakfın kantinini çalıştırıyordu. Vakfın kantininden Selam Marketler Zincirine. Nerden nereye. Bu işler Böyle. Bazı şeyleri zaman içerisinde kaçıra biliyorsunuz. O kaçırdığımız şeyleri toparlamak için yaptık bu toplantıyı.

Bir şey daha yaptık. Yeni bir çalışma yapıyoruz. İlk yapılan çalışma bu. Ben zaten 14 yıldır çalışma arkadaşlarımla beraber onlardan daha erken mesaiye giden biriyim. Başkan yardımcılarımız da Allah razı olsun onlarda hep beraber.  Milletin içerisinde görevimize devam ediyoruz. En son müdürlerimize musallat olduk. Müdürlerimize dedik ki biz bunun çok yardımını gördük. Esnafa ulaşmanın insanlarla bir araya gelmenin çok faydası var. Böyle masalarınızın arkasından alacağız sizi, Şu insanlara gidin onları bir ziyaret edin. Bizim varlık sebebimiz olan, bizim hayatta kalmamızın temel kaynağı olan insanlarla bulundukları yerde de bir görüşün. Sağ olsunlar onlar da bizim bu talebimize uydular.  Şimdi ben belediye ye gitmeden önce saat 11 e kadar dışarıdayım. Başkan yardımcılarımız da ha keza. 6 tane başkan yardımcım var. Fatih’i 6 ya böldük. Her başkan yardımcısının bölgesi belli. Sabah bi oraları dolaşır. O başkan yardımcımız o bölgenin her şeyinden sorumlu. Alt yapısından, çevresinden, ihtiyaçların giderilmesinden, fakir fukarasından, kaçağından, her şeyinden. Her başkan yardımcımın da bağlı olduğu müdürlerimiz var. Aşağı yukarı 3 veya 4 taneye tekabül ediyor. O müdürlerimiz de sabahleyin işlerine geliyorlar, yarım saat sevk ve idareyi düzenliyorlar. O gün yapılacak işleri iş arkadaşlarına dağıttıktan sonra onlar da saat 9 dan 10,30, 11 e kadar alandalar. Onlar da dolaşıyorlar. Her müdürümüz günde en az 3 tane esnafımızı ziyaret ediyorlar. Niçin yapıyoruz biz bunu? Müdürlerimiz genellikle genç arkadaşlardan oluşuyor. Onlar bu kadar genç yaşta müdürlük pozisyonuna gelip masanın öteki tarafında kalırlarsa ileride en fazla kendilerine zararı olacağını düşünüyorum. Onlara diyorum bakın arkadaşlar; bu insanlar gelir, emlak vergisi, temizlik vergisi veriyorlar. Peki, bu insanlar bu parayı nasıl kazanıyorlar. Memurların, müdürlerin maaşları var. Bunlar nasıl para kazanıyorlar. Lütfen bunları evlerinde gidip tanıyalım. Sokak arasında bir paça tamiri yapacak, paça tamiri 7 lira. Musluk tamiri yapacak bir insanın kendi çalışıyor, yanında çırağı var, elektriği var, kirası var, vergisi var bir de evine ekmek götürecek. Bu adam nasıl geçiniyor acaba. Nasıl yapıyor, nasıl becerebiliyor. Arkasından sizin masanızın önüne oturuyor diyor ki şunları ödeyeceğim diyor. İşte aradan o masayı kaldırmak için, insanlarımızı gerçekten tanıyabilmek için arkadaşlarımız şu anda alandalar. Ben onlarla toplantı yapıyorum, diyorum ki nedir anektodların geri dönüşleri. Diyorlar ki başkanım çok iyi oldu. İyi ki bizi sokağa çıkarmışsınız. İyiki sokaktayız. İyi ki insanlarımızı yakından tanıyoruz. Küçücük bir dükkana tutturuyorlar ruhsatın var mı. Bir sor önce senin hayat garantin var mı, bu akşam eve ekmek, yemek götürebiliyor musun, bir sonraki ayın kirasını ödeye bilecek misin? Ben şuna inanıyorum. Her insan Allah’ın yarattığı bir mucizedir. Yeter ki onu anlamaya bak. Bir otur bak, çayını iç. Bak sana neler öğretiyor. Sokakta o kadar çok şey öğreniyoruz ki. Cilt cilt kitaplar devirsek bu kadar etkileyici şeyler öğrenemiyoruz. Tabi ki okuyacaksınız ama sokağın, insanların bize öğrettiği çok şeyler var. Benim bu öğrendiklerimi bizzat mesai arkadaşlarımız da öğrensinler diye sokaklardayız.

Mesela zabıta müdürümüz de burada. Onlar da dolaşıyorlar ama zabıta olduğunu en son söyle de bari insanlar korkmasınlar diyorum. Güzel bir çalışma oldu.

Bunlara bir şey daha ekledik. Bir aplikasyon yaptık. Sokakta herhangi bir eksiklik görüldüğünde onun fotoğrafını çekip gönderiyorlar. Direkt o eksiklik noktası ile birlikte adresi ile birlikte direkt müdüre düşüyor. Müdürlük o problemi çözene kadar o işaret ile o telefonlarda mevcut kalıyor. Böyle bir sistem oluşturduk. Onun için şu Fatih’te bir gün bir yerde bir çukur gördüğünüzde ertesi gün dolduruluyorsa bilin ki birisi takip ediyordur bunu. Bir eksiklik varsa ertesi gün, iki gün sonra oralar düzenleniyorsa bilin ki görünmeyen bir el Fatih’in etrafında, her tarafında dolanıyor. O eller de bizim arkadaşlarımızın bizzat dolaşıp tespit ettikleri ve merkeze gönderdikleri çalışmalar. Bu da bir ilk çalışma. Türkiye’de bu anlamda yapılmış ilk çalışma. Bunu yakında muhtarlarımızla paylaşacağız. Bu aplikasyonları. Bunları sizlere de bildireceğiz. Mükerrer de olmayacak. Çünkü herhangi bir eksiklik gördüğünüz zaman tam fotoğrafını çekeceksiniz bakacaksınız ki orada zaten bir işaret var. Bu bildirilmiş zaten. O bildirildiği için tekrar bildirmenize gerek yok. Onun için muhtarlarımızla mahalle başkanlarımızla belki dernek başkanlarımızla bile paylaşa biliriz. Herkes bulunduğu şehre sahip çıkacak.

 

Afrin, Kobani bozulan moralimizi düzeltti. İhtiyacımız olan bir şeydi. Mevlam razı olsun. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere. Şehitlerimize gani gani rahmet eylesin. Onları biz değil, bu bayrak dalgalandıkça onları anacağız, anacaklar. Afrin bizim vazgeçilmezimizdi. Bizim birlik ve bütünlüğümüzün sınırının olduğu yerdi aslında. Eğer Afrin olmasaydı, biz orda bu mücadeleyi yapmasaydık yarın kendi sınırımızda bu tür mücadelelerle karşı karşıya kalmış olacaktık. Başka çaremiz yoktu. Kimsenin toprağında gözümüz yok. Ne yapacağız milletin topraklarında. Biz kendi toprağımızın içinde birlik ve bütünlük içinde yaşansın, Kendi ülkemiz muasır medeniyetlerin önünde gitsin diye uğraşıyoruz. Biz başaracağız. Bize bakan Müslüman ülkeler, tüm ezilmiş ülkeler bizi örnek alacaklar inşallah. Yani bizim görevimiz sadece kendi sınırlarımız içerisinde değil. Adriyatik’ten Çin’e kadar olan gönül coğrafyamızın hepsi, Mekke’den, Yemen’den Kırım’a kadar olan gönül coğrafyamızın tamamı burayı izliyorlar. Mevlam dünya ve ahrette mahcup etmesin, mevlam bu milleti aziz, başarılı eylesin. Ben bu duygu ve düşüncelerle hepinizi tekrar selamlıyorum. Allaha emanet olun.  

  İLGİLİ GALERİ
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Yerel HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Mehmet Ali Erbil hastaneye kaldırıldı Mehmet Ali Erbil hastaneye kaldırıldı Sunucu Mehmet Ali Erbil, düşme nedeniyle kaldırıldığı hastanede ameliyat edildi...
New York Times: Suudi Arabistan istihbarat elemanını sorumlu tutmaya hazırlanıyor New York Times: Suudi Arabistan istihbarat elemanını sorumlu tutmaya hazırlanıyor Amerikan New York Times gazetesi, Suudi Arabistan’ın gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ..
Hasankeyf Kalesi orta kapısının üçüncü bölümü yeni yerinde Hasankeyf Kalesi orta kapısının üçüncü bölümü yeni yerinde Batman'daki Hasankeyf Kalesi'nin orta kapısının Hasankeyf Yeni Kültürel Park Ala..
resim yok İsrail'e girişi engellenen ABD'li öğrenci hukuk savaşını kazandı İsrail Yüksek Mahkemesi, Filistin yanlısı boykot hareketine destek verdiği gerek..
  Ekonomi HABERLERİ
ABD Hazine Bakanı Riyad'daki konferansa katılmayacak ABD Hazine Bakanı Riyad'daki konferansa katılmayacak ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da gelecek h..
Kadınlara 780 milyon liralık mikrokredi desteği sağlandı Kadınlara 780 milyon liralık mikrokredi desteği sağlandı Türkiye'de yoksulluğu azaltmak amacıyla 2003 yılında faaliyetlerine başlayan Tür..
Ev tekstilcilerinden enflasyonla mücadeleye destek Ev tekstilcilerinden enflasyonla mücadeleye destek Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği, bini aşkın üyesine Enfla..
Ortadoğu'nun balığı Doğu Akdeniz'den Ortadoğu'nun balığı Doğu Akdeniz'den Doğu Akdeniz'de kafes balıkçılığı yöntemiyle yapılan yıllık 3 bin 600 tonluk üre..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
MÜSİAD Şırnak faaliyetlerine başladı MÜSİAD Şırnak faaliyetlerine başladı Türkiye’nin en yaygın ve en güçlü STK’sı olan MÜSİAD, son olarak 12 Ekim 2018 Cu..
TİM’den Büyükelçilere Kapadokya’da ticaret diplomasisi TİM’den Büyükelçilere Kapadokya’da ticaret diplomasisi Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ev sahipliğinde Kapadoky..
Türkiye İMSAD’dan enflasyonla mücadeleye destek Türkiye İMSAD’dan enflasyonla mücadeleye destek İnşaat malzemesi üreticilerinin çatı örgütü Türkiye İMSAD (Türkiye İnşaat Malzem..
İstanbul İktisat Konuşmaları 2. Toplantısı Yapıldı İstanbul İktisat Konuşmaları 2. Toplantısı Yapıldı İktisat teorisindeki gelişmelerin tartışılması, dünya ve Türkiye İktisadı analiz..
  Söyleşi HABERLERİ
İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı Türkiye’nin önemli başarılara imza atan gençlik oluşumlarından olan İstanbul Gen..
Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı tüm uyarı, aldığı tüm önlemlere rağmen kontrolsüz k..
Sektöre kadın eli değdi Sektöre kadın eli değdi Türkiye Takım Tezgahları Sektörünün kadınların iş hayatına katılımının bir terci..
İŞKUR’un KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Workinton’da Başladı İŞKUR’un KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Workinton’da Başladı Workinton, Türkiye İş Kurumu İŞKUR’u, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştir..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Sosyal Fayda Zirvesi’nde iyilik konuşuldu  Sosyal Fayda Zirvesi’nde iyilik konuşuldu Bu sene Türkiye’de beşincisi düzenlenen Sosyal Fayda Zirvesi, 15 Ekim’de İstanbu..
Cat Stevens Helal Fuarına Geliyor Cat Stevens Helal Fuarına Geliyor Müslüman olmadan önce Cat Stevens adıyla bilinen efsanevi söz yazarı, sanatçı, h..
Uluslararası Kimya Sanayi Fuarı 8-9-10 Kasım’da Uluslararası Kimya Sanayi Fuarı 8-9-10 Kasım’da Türkiye’de en çok ihracat gerçekleştiren 3’ncü sektör konumundaki kimya sanayini..
2. Adana lezzet festivali ünlü şeflerin gastroshow’larıyla devam ediyor 2. Adana lezzet festivali ünlü şeflerin gastroshow’larıyla devam ediyor Gelenekselin Gücü Adına!” temasıyla kentin yerel ve geleneksel mutfak kültürünü ..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İmar barışı vatandaşın sorunlarını çözerken, kentsel dönüşüme ivme kazandıracak..
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” Beykoz’da düzenlenen “Tokatköy Şehri- Sitare Yerinde Dönüşüm Tanıtım Programı ve..
Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Hükümetin çağrısıyla gerçekleşen faiz indirimi teşviğine GYODER, İNDER VE KONUTD..
  Projeler HABERLERİ
Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı’nın İngiltere’deki merkez ofisi Ant Yapı UK; 20-22 Eaton Place Konut Pr..
Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin 100 günlük eylem planı kapsamında y..
‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ ‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ Pompa sektörünün en büyük firmalarından Türk UNOPOMP, elektrik faturalarının hız..
MSD Türkiye ve Ege üniversitesi bilimsel iş birliği için bir araya geldi MSD Türkiye ve Ege üniversitesi bilimsel iş birliği için bir araya geldi Üniversite ve sanayi iş birliğinin başarısına inanan MSD Türkiye, Ege Üniversit..
  Spor HABERLERİ
Darüşşafaka, CSKA Moskova'ya direnemedi Darüşşafaka, CSKA Moskova'ya direnemedi Basketbol THY Avrupa Ligi'nin 3. haftasında Darüşşafaka Tekfen, deplasmanda Rusy..
Okçulukta final heyecanı Okçulukta final heyecanı Okçulukta 2018 Türkiye Kupası Finalleri, Kayseri'de düzenlenecek.
Trabzonspor'da divan genel kurulu 26 Ekim'de Trabzonspor'da divan genel kurulu 26 Ekim'de Trabzonspor Kulübünün 43. olağan divan genel kurulu toplantısı, 26 Ekim Cuma gün..
Galatasaray-Bursaspor maçının saati değişti Galatasaray-Bursaspor maçının saati değişti Spor Toto Süper Lig'de Galatasaray ile Bursaspor arasında oynanacak 9. hafta açı..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Katılım Bankası, olarak yeniden doğan ve bu doğumda büyük emek ve ..
27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti 27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf bülteni Dergisinin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf buluşmaları Kızılay Gen..
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti 23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı