HABER AKIŞI

Çocukları eğlendiren büyükleri duygulandıran müze

 Tarih: 13-10-2017 17:00:00
Antalya'da yeni açılan ve iki haftada 50 bin kişinin ziyaret ettiği Anadolu Oyuncak Müzesi'nde birçok döneme ait 8 binden fazla oyuncak sergileniyor.

ANTALYA (AA) - Antalya'da yeni açılan Anadolu Oyuncak Müzesi çocuklar kadar yetişkinler tarafından da yoğun ilgi görüyor.

Kepez Belediyesi tarafından Dokuma Park'ta yapılan ve bir süre önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından açılışı gerçekleştirilen Anadolu Oyuncak Müzesi, her yaştan ziyaretçiyi ağırlıyor. Müzeyi gezen çocuklar eğlenceli zaman geçirirken, çocukluk dönemlerinin oyuncaklarıyla karşılaşan yetişkinler ise duygusal anlar yaşıyor.

Anadolu'nun binlerce yıllık oyuncak tarihine ışık tutan müzede 15 ayrı salonda 15 ayrı temada birçok döneme ait 8 binden fazla oyuncak sergileniyor.

Anadolu Oyuncak Müzesi Küratörü Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oyuncak müzesinde dünyanın her coğrafyasından oyuncak bulunduğunu söyledi.

Müzede Avrupa'dan da çok miktarda oyuncak bulunduğunu belirten Çevik, burasının en önemli özelliğinin, Anadolu'nun binlerce yıllık tarihinden gelmiş bütün oyuncak koleksiyonlarının en seçkin örneklerinin bir arada sergilenmesi olduğunu kaydetti.

Çevik, yakın geçmiş olarak nitelendirilen 100-200 yıllık süreç içindeki oyuncakların yanında, müzenin esas odağını geleneksel oyuncaklara ait bölümlerin oluşturduğunu bildirdi.

2 haftada 50 bin ziyaretçi

Açılışın yapıldığı 29 Eylül'den bu yana 50 binin üzerinde kişinin müzeyi ziyaret ettiğini vurgulayan Çevik, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu kadar kısa sürede bir rekora imza attık. Herkes çok mutlu olduğu için biz de çok mutlu oluyoruz. Ziyaretçileri izliyoruz. Ailelerin ve çocukların yüzlerinde hep tebessüm var. Bu da bizi çok mutlu ediyor. Burada bir huzur ve mutluluk merkezi yarattık. Yani dünyanın insanları daralttığı bir noktada insanlara nefes alacakları daha çok insanlaşıp aileleriyle çocuklarıyla arkadaşlarıyla beraber olabilecekleri bir yer yarattık. Müzeye gelen yetişkinler de kendini çocuk gibi hissediyor. Bu çatı altında herkes çocuk. Dedelerimizin, babalarımızın, bizim, çocuklarımızın oynadığı oyuncaklar var. Buradaki objeler aracılığıyla aileler de buluşuyor. Babası 'Bak ben bununla oynuyordum, dedem bu arabayı yapmıştı o da oynuyordu' diyor."

Çevik, bütün Anadolu oyuncak tarihinin en eski ve önemli örneklerini bir araya getirdiklerini söyledi.

Müze Müdürü Emrah Ünlüsoy ise Anadolu Oyuncak Müzesi'ni diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerinden birisinin bahçesi olduğuna dikkati çekti.

Müzenin bahçesinin, en geniş oyuncak müze bahçelerinden biri olduğunu ifade eden Ünlüsoy, "Burada iki tane bin yaşını aşmış anıt zeytin ağacımız bulunuyor. Bahçede sürekli gezen buharlı kara trenimiz var." dedi.

Ünlüsoy, bağışta bulunmak isteyenlerden oyuncak toplayarak bu kişilerin adına sergileyeceklerini belirtti.

Müzeyi gezen ve oldukça duygulandığını dile getiren 67 yaşındaki Emine Ayhan Bayacıklı, "Çocukluk yıllarıma gittim ve geçmişi anımsayınca duygulandım. Çocukluk döneminden gençlik dönemine kadar çok güzel örnekler var. Çok güzel düşünülmüş. Özellikle cumhuriyet dönemi sınıfı bana çok büyük gurur verdi. İlkokul dönemine gittim. Sınıfta Atatürk'ü görmek çok güzel bir duygu. Çok duygulandım." diye konuştu.

Ziyaretçilerden 5 yaşındaki Zeynep Keleş de televizyonda izlediği çizgi film kahramanlarını müzede gördüğünü, bunun kendisini çok eğlendirdiğini söyledi.

  Kaynak: Anadolu Ajansı
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Tunceli'de 8 terörist etkisiz hale getirildi Tunceli'de 8 terörist etkisiz hale getirildi Tunceli'nin Pülümür kırsalında Jandarma Komando birliklerince gerçekleştirilen o..
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mesut Yılmaz'a taziyelerini iletti Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mesut Yılmaz'a taziyelerini iletti Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eski Başbakan Mesut Yılmaz’ı telefonla arayarak oğlu Yavu..
İHH'dan Suriye'deki yetim çocuklar için anaokulu İHH'dan Suriye'deki yetim çocuklar için anaokulu İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin Azez ilçesinde 9..
Esenyurt belediye başkanının seçileceği tarih belli oldu Esenyurt belediye başkanının seçileceği tarih belli oldu İstanbul Valisi Şahin, "Belediye meclisinin, yeni belediye başkanını seçmek üzer..
  Ekonomi HABERLERİ
Türkiye Antarktika'da 'danışman ülke' olma yolunda Türkiye Antarktika'da 'danışman ülke' olma yolunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, "Antarktika Projesi'ndeki nihai amacımız..
Savunma Sanayii Müsteşarlığına 10 uzman yardımcısı alınacak Savunma Sanayii Müsteşarlığına 10 uzman yardımcısı alınacak Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), sözlü giriş sınavıyla 10 uzman yardımcısı is..
resim yok Çiftçi Kayıt Sistemi'ne başvuru süresi uzatıldı Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kaydını yaptıramayan çiftçiler, 31 Aralık 2017'ye kadar ..
Doğu Karadeniz'de 4 milyon 900 bin kişi hava yolu ulaşımını seçti Doğu Karadeniz'de 4 milyon 900 bin kişi hava yolu ulaşımını seçti Bölgede bulunan Trabzon ve Ordu-Giresun havalimanlarını, 2017 yılının 11 aylık d..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
ATO Başkanı Çağlar’ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı ATO Başkanı Çağlar’ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, TOBB Başkan ..
MOSFED Başkanı ikinci kez Ahmet Güleç seçildi MOSFED Başkanı ikinci kez Ahmet Güleç seçildi Mobilya sektörünün çatı kuruluşu olan Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED)’nu..
Yaklaşan tehlike “Siber zorbalık” Yaklaşan tehlike “Siber zorbalık” Teknolojinin gelişimi ile birlikte hızla yayılmaya başlayan siber zorbalık, düny..
  Söyleşi HABERLERİ
Gaziosmanpaşa’da yeni bir “PLEVNE Destanı” yazılıyor Gaziosmanpaşa’da yeni bir “PLEVNE Destanı” yazılıyor GOP PLEVNE Projesi 2012 senesinde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm yıkımları son..
resim yok Eğitimci-Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren mavigün kolejini anlattı MAVİGÜN Eğitim Kurumlarının bu gün geldiği noktada ilk günden itibaren kesintisi..
Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! 10 yıldır Emlak Otomotiv ve Oto kiralama sektörü içinde olan Emre Emlak & Otomot..
KORALLAR İNŞAAT FİRMASININ GAZİOSMANPAŞA MERKEZ’DE  KORAL İSTANBUL PROJESİ SES GETİRİYOR. KORALLAR İNŞAAT FİRMASININ GAZİOSMANPAŞA MERKEZ’DE KORAL İSTANBUL PROJESİ SES GETİRİYOR. Gaziosmanpaşa İstanbul'un en iyi yerinde fakat en önemli sorunlarının başında ot..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Büyükekşi: “Eski köye yeni adet getirin” Büyükekşi: “Eski köye yeni adet getirin” Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 2012 yılından bu yana düzenlediği Türkiye..
Eminevim ödüllendirildi Eminevim ödüllendirildi ASSAM Uluslararası İslam Birliği Kongresi'nin ilki 23-24 Kasım tarihlerinde Emin..
Türkiye’den MEDICA fuarına 138 firma ile rekor katılım Türkiye’den MEDICA fuarına 138 firma ile rekor katılım Kimya sektörünün global pazarlarda lider olması hedefiyle çeşitli organizasyonla..
Gökyüzünü İGDAŞ sayesinde görebiliyoruz Gökyüzünü İGDAŞ sayesinde görebiliyoruz Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, INGAS 2017’nin ikinc..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Gaziosmanpaşa Belediyesi, kentsel dönüşüm projelerini tanıtmaya devam ediyor. Bu..
Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan mahallesindeki dönüşüm projesiyle alakalı Güngören Belediye Başkanı Ş..
Fuzul Grup, projelerini Paris’te Tanıttı Fuzul Grup, projelerini Paris’te Tanıttı Yaşam alanlarına geniş yer ayıran ve “aile” konseptini ön planda tutan Fuzul Gru..
 Bir otomobil kadar kullanım ömrü olan binalarda yaşıyoruz Bir otomobil kadar kullanım ömrü olan binalarda yaşıyoruz Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, ‘13 Ekim Dünya Konut Günü’ d..
  Projeler HABERLERİ
ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden Albaraka Türk’ün kendi kaynakları ile oluşturduğu iAlbatros projesi, IDC Türkiye..
Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, “Ahes Misal İstanbul” adıyla Gazio..
7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu 7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden kimya sanayi, ihracatı sürdürülebilir kılma..
SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! Gayrimenkul sektöründe yeniliklerin öncüsü Sinpaş Yapı, bugüne kadar yatırımcıla..
  Spor HABERLERİ
Kardemir Karabükspor Antrenörü Açıkgöz: Fenerbahçe maçına en dinamik oyuncularla çıkacağız Kardemir Karabükspor Antrenörü Açıkgöz: Fenerbahçe maçına en dinamik oyuncularla çıkacağız Kardemir Karabükspor Antrenörü Açıkgöz, "Bütün bir ekip olarak pür dikkat Fenerb..
Atiker Konyaspor Teknik Direktörü Özdilek: Turu geçebileceğimizi düşünüyorum Atiker Konyaspor Teknik Direktörü Özdilek: Turu geçebileceğimizi düşünüyorum Atiker Konyaspor Teknik Direktörü Özdilek, "Son 16 turuna kalan tüm takımlar kup..
Ankara'da gol sesi çıkmadı Ankara'da gol sesi çıkmadı Süper Lig'in 16. haftasının açılış maçında Gençlerbirliği ile Kasımpaşa 0-0 bera..
Pique'den Neymar'a 'Paris' desteği Pique'den Neymar'a 'Paris' desteği Barcelonalı futbolcu Pique, "Neymar'ın Paris'e gitmesi ve orada takımın asıl yıl..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
Temel Hazıroğlu ONDOKUZUNCU  Milli ve Yerli yaşam inşası buluşmalarında  insanı ve finansı anlattı Temel Hazıroğlu ONDOKUZUNCU Milli ve Yerli yaşam inşası buluşmalarında insanı ve finansı anlattı Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Yaşam İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı