HABER AKIŞI

Çocukları eğlendiren büyükleri duygulandıran müze

 Tarih: 13-10-2017 17:00:00
Antalya'da yeni açılan ve iki haftada 50 bin kişinin ziyaret ettiği Anadolu Oyuncak Müzesi'nde birçok döneme ait 8 binden fazla oyuncak sergileniyor.

ANTALYA (AA) - Antalya'da yeni açılan Anadolu Oyuncak Müzesi çocuklar kadar yetişkinler tarafından da yoğun ilgi görüyor.

Kepez Belediyesi tarafından Dokuma Park'ta yapılan ve bir süre önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından açılışı gerçekleştirilen Anadolu Oyuncak Müzesi, her yaştan ziyaretçiyi ağırlıyor. Müzeyi gezen çocuklar eğlenceli zaman geçirirken, çocukluk dönemlerinin oyuncaklarıyla karşılaşan yetişkinler ise duygusal anlar yaşıyor.

Anadolu'nun binlerce yıllık oyuncak tarihine ışık tutan müzede 15 ayrı salonda 15 ayrı temada birçok döneme ait 8 binden fazla oyuncak sergileniyor.

Anadolu Oyuncak Müzesi Küratörü Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oyuncak müzesinde dünyanın her coğrafyasından oyuncak bulunduğunu söyledi.

Müzede Avrupa'dan da çok miktarda oyuncak bulunduğunu belirten Çevik, burasının en önemli özelliğinin, Anadolu'nun binlerce yıllık tarihinden gelmiş bütün oyuncak koleksiyonlarının en seçkin örneklerinin bir arada sergilenmesi olduğunu kaydetti.

Çevik, yakın geçmiş olarak nitelendirilen 100-200 yıllık süreç içindeki oyuncakların yanında, müzenin esas odağını geleneksel oyuncaklara ait bölümlerin oluşturduğunu bildirdi.

2 haftada 50 bin ziyaretçi

Açılışın yapıldığı 29 Eylül'den bu yana 50 binin üzerinde kişinin müzeyi ziyaret ettiğini vurgulayan Çevik, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu kadar kısa sürede bir rekora imza attık. Herkes çok mutlu olduğu için biz de çok mutlu oluyoruz. Ziyaretçileri izliyoruz. Ailelerin ve çocukların yüzlerinde hep tebessüm var. Bu da bizi çok mutlu ediyor. Burada bir huzur ve mutluluk merkezi yarattık. Yani dünyanın insanları daralttığı bir noktada insanlara nefes alacakları daha çok insanlaşıp aileleriyle çocuklarıyla arkadaşlarıyla beraber olabilecekleri bir yer yarattık. Müzeye gelen yetişkinler de kendini çocuk gibi hissediyor. Bu çatı altında herkes çocuk. Dedelerimizin, babalarımızın, bizim, çocuklarımızın oynadığı oyuncaklar var. Buradaki objeler aracılığıyla aileler de buluşuyor. Babası 'Bak ben bununla oynuyordum, dedem bu arabayı yapmıştı o da oynuyordu' diyor."

Çevik, bütün Anadolu oyuncak tarihinin en eski ve önemli örneklerini bir araya getirdiklerini söyledi.

Müze Müdürü Emrah Ünlüsoy ise Anadolu Oyuncak Müzesi'ni diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerinden birisinin bahçesi olduğuna dikkati çekti.

Müzenin bahçesinin, en geniş oyuncak müze bahçelerinden biri olduğunu ifade eden Ünlüsoy, "Burada iki tane bin yaşını aşmış anıt zeytin ağacımız bulunuyor. Bahçede sürekli gezen buharlı kara trenimiz var." dedi.

Ünlüsoy, bağışta bulunmak isteyenlerden oyuncak toplayarak bu kişilerin adına sergileyeceklerini belirtti.

Müzeyi gezen ve oldukça duygulandığını dile getiren 67 yaşındaki Emine Ayhan Bayacıklı, "Çocukluk yıllarıma gittim ve geçmişi anımsayınca duygulandım. Çocukluk döneminden gençlik dönemine kadar çok güzel örnekler var. Çok güzel düşünülmüş. Özellikle cumhuriyet dönemi sınıfı bana çok büyük gurur verdi. İlkokul dönemine gittim. Sınıfta Atatürk'ü görmek çok güzel bir duygu. Çok duygulandım." diye konuştu.

Ziyaretçilerden 5 yaşındaki Zeynep Keleş de televizyonda izlediği çizgi film kahramanlarını müzede gördüğünü, bunun kendisini çok eğlendirdiğini söyledi.

  Kaynak: Anadolu Ajansı
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Kaynak Holding'i kayyum atanmadan düşük fiyata satmışlar Kaynak Holding'i kayyum atanmadan düşük fiyata satmışlar Eski Kaynak Holding yöneticilerinin, kayyum atanmadan bir hafta önce 792 milyon ..
Milli Savunma Bakanı Canikli: PYD/YPG tehdidini ortadan kaldırmadan rahatlayamayız Milli Savunma Bakanı Canikli: PYD/YPG tehdidini ortadan kaldırmadan rahatlayamayız Milli Savunma Bakanı Canikli, İdlib operasyonuna ilişkin "PYD/YPG terör tehdidi ..
Binlerce Arakanlı daha kaçış yolunda Binlerce Arakanlı daha kaçış yolunda Birleşmiş Milletler, Myanmar'daki şiddet olaylarından kaçan binlerce Arakanlı Mü..
İstanbul'daki tramvay hattında arıza İstanbul'daki tramvay hattında arıza Tramvay hattında enerji sağlayan katener telinin Beyazıt istasyonunda kopması ne..
  Ekonomi HABERLERİ
Borsa İstanbul'dan yeni düzenleme Borsa İstanbul'dan yeni düzenleme Borsa İstanbul kotasyon şartlarından kar şartına getirilen istisnadan sonra, bir..
Borsa günü yatay tamamladı Borsa günü yatay tamamladı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,05 yükselişle 108.488,69 puanda..
AB Liderleri Brexit'te yeterli ilerlemeyi sağlayamadı AB Liderleri Brexit'te yeterli ilerlemeyi sağlayamadı AB Liderleri, Brexit müzakereleri hakkında sonuç bildirgesi yayınladı. Bildirged..
Borsa güne yükselişle başladı Borsa güne yükselişle başladı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,30 artışla 108.760,43 puandan ..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Türkiye Çok Büyük Bir Dönüşümden Geçiyor Türkiye Çok Büyük Bir Dönüşümden Geçiyor Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) düzenlediği Vizyoner’17 Sek..
İstanbul Sanayi Odası'ndan Türk Girişimi Cosa'ya Ödül İstanbul Sanayi Odası'ndan Türk Girişimi Cosa'ya Ödül Cosa, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından düzenlenen Enerji Verimliliği Ödüll..
Hüdayi Vakfı’nın Yardımları Arakan’a Ulaştı Hüdayi Vakfı’nın Yardımları Arakan’a Ulaştı Myanmar askerlerinin ve Budist milliyetçilerin 25 Ağustos'ta başlattığı saldırıl..
Kısa vadeli düşünmeyin, Türk lirasına güvenin Kısa vadeli düşünmeyin, Türk lirasına güvenin İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, İSTİB’in Ekim ayı meclis toplantısın..
  Söyleşi HABERLERİ
resim yok Eğitimci-Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren mavigün kolejini anlattı MAVİGÜN Eğitim Kurumlarının bu gün geldiği noktada ilk günden itibaren kesintisi..
Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! 10 yıldır Emlak Otomotiv ve Oto kiralama sektörü içinde olan Emre Emlak & Otomot..
KORALLAR İNŞAAT FİRMASININ GAZİOSMANPAŞA MERKEZ’DE  KORAL İSTANBUL PROJESİ SES GETİRİYOR. KORALLAR İNŞAAT FİRMASININ GAZİOSMANPAŞA MERKEZ’DE KORAL İSTANBUL PROJESİ SES GETİRİYOR. Gaziosmanpaşa İstanbul'un en iyi yerinde fakat en önemli sorunlarının başında ot..
Cömertoğlu: “2 bin 300 çalışanımız ile 20 Milyon insanımıza hizmet veriyoruz” Cömertoğlu: “2 bin 300 çalışanımız ile 20 Milyon insanımıza hizmet veriyoruz” Tapu ve Kadastro İstanbul Bölge Müdürü Sedat Cömertoğlu: 170 yıldır gayrimenkuld..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
resim yok Fatih, 13. Balık Festivali, Köprü Üstünde Balık Tutma Yarışması yapıldı Fatih Belediyesi tarafından bu yıl 13.si düzenlenen 'Tarihi Yarımada Fatih Balık..
resim yok Fatih, 13. Balık Festivali büyük coşkuyla başladı Fatih’te her yıl geleneksel olarak düzenlenen Tarihi Yarımada Balık Festivali’ni..
resim yok 15. Uluslararası Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongremizi Özerk Gagauz Yeri – Moldova’da gerçekleşti Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın ana etkinliklerinden biri olan ve TÜRKSOY t..
resim yok YÖREX, yurtdışına açılıyor Türkiye’deki coğrafi ürünlerin sergilendiği Yöresel Ürünler Fuarı, uluslararası ..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
 Bir otomobil kadar kullanım ömrü olan binalarda yaşıyoruz Bir otomobil kadar kullanım ömrü olan binalarda yaşıyoruz Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, ‘13 Ekim Dünya Konut Günü’ d..
TOKİ Başkanı Turan, Başkan Aydıner’i ziyaret etti TOKİ Başkanı Turan, Başkan Aydıner’i ziyaret etti TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, Başkan Atila Aydıner’i makamında ziyaret etti. Ziya..
Emlak piyasasının göz bebeği Ankara, uluslararası emlak fuarına kavuştu Emlak piyasasının göz bebeği Ankara, uluslararası emlak fuarına kavuştu Ankara’nın ilk ve tek emlak fuarı olan CNR Emlak Ankara Fuarı kapılarını açtı. A..
Üsküdar'da Örnek Dönüşüm başlıyor! Üsküdar'da Örnek Dönüşüm başlıyor! Üsküdar’da örnek dönüşüm, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılım..
  Projeler HABERLERİ
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan: “ Beton yol kullanım önerisine açığız” Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan: “ Beton yol kullanım önerisine açığız” İnşaat sektörünün en önemli oyuncularından oluşan Yapı Ürünleri Üreticileri Fede..
resim yok Türkiye’de Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi, tamamlandı Türkiye’de Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi, Enerji ve Tabii K..
Emin Üstün; “Elbirliği sistemiyle daha fazla kesime iş üreteceğiz” Emin Üstün; “Elbirliği sistemiyle daha fazla kesime iş üreteceğiz” Anadolu insanı arasında yaygın olarak tercih edilen altın günü benzeri bir uygul..
Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metro hattı çalışmalarına start verildi Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metro hattı çalışmalarına start verildi İstanbul Anadolu Yakasında yapımı devam eden Ümraniye- Ataşehir- Göztepe Metrosu..
  Spor HABERLERİ
Barcelona'da iyileşen Arda kadroya alınmadı Barcelona'da iyileşen Arda kadroya alınmadı Barcelona Kulübü, Arda Turan'ın sakatlığının sona erdiğini resmen açıklarken, mi..
Beşiktaş'ın stadı Vodafone Park finalist oldu Beşiktaş'ın stadı Vodafone Park finalist oldu Beşiktaş'ın stadı, dünyanın en iyi stadyumlarının halk oylaması ile belirlendiği..
Salah haftanın futbolcusu seçildi Salah haftanın futbolcusu seçildi UEFA Şampiyonlar Ligi'nde gruplardaki üçüncü maçların ardından yapılan oylamada ..
Başkan Özbek'ten Galatasaray'lı futbolculara moral Başkan Özbek'ten Galatasaray'lı futbolculara moral Galatasaray'da kulüp başkanı Özbek, antrenmanı izleyerek derbi öncesi teknik hey..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı