HABER AKIŞI

Çinli sanatçılar için Türkiye huzurlu ve güvenli

 Tarih: 25-09-2018 15:06:37
Yunus Emre Enstitüsü Türkiye'nin turistik ve kültürel zenginliğini yerinde göstererek Çin kamuoyunda ülkemizin olumlu algısını güçlendirmek için yürüttüğü çok yönlü tanıtım çalışmalarına devam ediyor. Bu çerçeve de Çin’in kanaat önderlerini, starlarını, sanatçılarını ve öğrencilerini Ülkemizde ağırlayan Enstitü’nün Türkiye’nin Çin'de tanıtılması amacıyla başlattığı seferberlikten hızlı sonuçlar alınmaya başladı.

Çinli sanatçılardan Türkiye çıkarması

Yunus Emre Enstitü’nün belirli aralıklarla ülkemizde ağırladığı Çinli misafirlerin son heyeti Sanatçılar, küratörler, sanat galerisi sahipleri, koleksiyonerler ve sanat danışmanlarıydı. Heyet verdikleri röportajlarda Türkiye’nin halkını, tarihini ve kültürünü çok sevdiklerinden bahsederek Türkiye huzur içinde güvenli bir ülke dediler.

Heyette yer alan Çinli sanatçı Yang Qian ‘’Türkiye çok güvenli‘’

Çin’in önde gelen sanatçılardan Yang Qian;‘’Türkiye'ye ilk gelişi olduğunu belirterek; Türkiye’nin halkını, tarihini ve kültürünü çok sevdiğini’’ belirtti. Yang Qian; ‘’Türkiye'ye gelmeden önce kültürü hakkında bazı şeyler biliyordum. Tarihsel olarak, Türkiye batı ve doğu kültürünün bir sentezi. Ama buraya geldikten sonra, bu dinamiklerin daha güçlü olduğunu gördüm. Bu kadar zengin bir kültür olduğunu bilmiyordum‘’ diyerek beğenisini dile getirdi. Ülkemizi güvenli bulduğunu da sözlerine ekleyen Yang Qian; ‘’Gece şehirde ya da başka yerlerde gittiğimiz zaman, herhangi bir tehlike hissetmedim. Bence burası güvenli’’dedi. Çinli sanatçı Yang Qian ‘’Ekonomiyle ilgili haberleri duydum, ama bu gezide insanların hayatlarından zevk aldığını gördüm. Gördüğüm herkes huzur içinde yaşıyordu. Kendi açımdan, krizin etkilerini görmedim’’ diyerek ‘’bu gezinin Çin ve Türkiye arasındaki kültürel anlayışın gelişmesine yardımcı olacağını düşünüyorum. Ayrıca, bu tarihi ülkeye daha fazla insan getirecektir. Artık daha çok insan, Türkiye'yi gerçekten anlıyor.’’ açıklamasında bulundu.

Çinli galeri sahibi Xie Guorong: ‘’Türkiye’de oldukça huzurlu bir hayat var’’

Pekin'den gelen galeri sahibi Xie Guorong ise ‘’Türk el sanatlarının çok iyi olduğunu duymuştum. Kültür ve tarihi hakkında biraz bilgi sahibiydim. Buraya geldikten sonra, Türk kültürün çok daha derin olduğunu gördüm. İnsanlar dost canlısı, Türk halkını ve kültürlerini çok sevdim’’dedi. Xie Guorong; ‘’buraya gelmeden önce, ekonomik sıkıntılardan dolayı güvenli olmayabileceğini duydum ama geldiğimden beri burayı güvenli buluyorum. Türkiye’de oldukça huzurlu bir hayat var. Çok fazla sanatçıyla tanıştık ve para konusunda endişelenmediler, bu yüzden her şeyin yolunda olduğuna inanıyorum’’dedi. Yapılan çalışma hakkında da sanatçı; ‘’bence bu proje oldukça ciddi. Geldiğim grubun hepsi etkili sanatçılar. Bu deneyimlerini ve fikirlerini Çin'e götürecekler. Bu kültürel değişim programı her iki ülke için de iyi olacak. Türk ve Çin kültürleri arasında bir köprü olmak istiyoruz. Sanatçılar ve sanat işçileri olarak kültürlerin insanlarla alışverişini destekliyoruz’’ dedi.

Uluslararası bağımsız küratör Gu Zhenqing de ‘’Türkiye güvenli bir ülke’’ dedi.

Çinli sanatçılardan oluşan heyet adına da bilgi veren Çin heyeti başkanı uluslararası bağımsız küratör Gu Zhenqing; “Türkiye'nin küresel ziyaretçiler için en önemli destinasyonlardan biri olduğunu düşünüyorum, özellikle de Çinliler için medeniyet unsurları açısından çok zengin. Burası çok medenî ve uygarlığın yüzyıllar öncesine kadar gittiği çok önemli bir ülke ve topraklar. Türkiye; insanların kültürel ve sanatsal bilgilerini ve zevklerini geliştirmeleri için bir fırsat’’ şeklinde konuştu. Zhenqing; ‘’Türkiye’de görülen sanatları, kültürleri Çin’e götürüp orada tanıtacağız. Bize Türkiye’de krizin ve tehlikenin hâkim olduğunu, buraya gelmememizin güvenlik sorunlarına neden olabileceğini söylüyorlardı. Ancak böyle değilmiş, gördüğümüz gibi gerçekten herkes çok rahat ve keyifle çalışıyor. Türkiye, hem kendi vatandaşları için hem turistler için güvenli bir ülke. Aldığımız tüm bu sinyalleri Çin’de anlatacağız’’ dedi. Yunus Emre Enstitüsü'nün bu türden kültür alışverişini sürdürmesi halinde, daha da önemlisi Çinli entelektüellerin, sanatçıların ve profesyonellerin Türkiye'deki kültür ve uygarlığı anlayacağını düşünüyorum’’ diye konuştu. İki ülke arasında sanat projeleri planladığını belirten sanatçı; ‘’daha fazla Türk sanatçısına Çin’i göstermeye ve Çin'deki Türk kültürü bilgisini geliştirmeye yönelik projelerimiz var. Aklımızdaki projeleri İzmir ve İstanbul’a, bazı kampüslere ve müzelere yaymak ve onlara sanat festivallerinde ortak çalışmalar sunmak, daha fazla kültür ve sanat alışverişini teşvik etmek istiyorum’’ dedi.

Konuyla ilgili bilgi veren YEE Başkanı Şeref Ateş; Yunus Emre Enstitüsü tarafından ülkemizin Çin'de tanıtılması amacıyla başlatılan seferberlikten hızlı sonuçlar alınmaya başlandı. Bu yıl ve gelecek yıl, sırasıyla Çin ve Türkiye'de Türkiye ve Çin yılları kutlanacak. Bu çerçevede Türkiye’nin kültürel, doğal, tarihî ve ekonomik birikimini Çin’de doğru kanallarla tanıtabilmek ve pozitif bir Türkiye algısı oluşturulması yönünde çok yönlü çalışıyoruz. Çin'e yönelik tanıtım atakları bu yıl gözle görülür sonuçlar veriyor. Geçen yıl 240 bin Çinli turistin Türkiye'ye gelirken, bu yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 97'lik bir artış kaydedildi. Bu yıl Türkiye'ye gelen Çinli turist sayısının 400 bini aşarak bir rekora gidileceğini öngörüyoruz. Gerçekleştirdiğimiz bu etkinliklerin de katkılarıyla bu yıl istenilen 1 milyon Çinli turist hedefini kısa sürede yakalayacağımızı düşünüyoruz’’ dedi.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Yeni bir insan hücresi yapısı keşfedildi Yeni bir insan hücresi yapısı keşfedildi İsveçli ve İngiliz bilim adamları, bir tür protein kompleksi olan yeni bir insan..
NASA'nın CubeStat uyduları ilk Mars fotoğrafını yolladı NASA'nın CubeStat uyduları ilk Mars fotoğrafını yolladı NASA'nın evrak çantası büyüklüğündeki CubeStat uyduları, 12,8 milyon kilometre m..
Bakan Çavuşoğlu'ndan Kaşıkçı açıklaması Bakan Çavuşoğlu'ndan Kaşıkçı açıklaması Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kaşıkçı olayına ilişkin, "Herhangi bir ülkeyle elimi..
Turistler en fazla Antalya'da geceledi Turistler en fazla Antalya'da geceledi Ocak-ağustos döneminde yerli ve yabancı ziyaretçilerin yaklaşık 98,3 milyon olan..
  Ekonomi HABERLERİ
resim yok Gümrük vergisinden 3 yılda 73 milyar lira gelir beklentisi Gümrük vergisi gelirlerinde gelecek 3 yılda yaklaşık 73 milyar liralık tahsilat ..
Türkiye ile KKTC arasındaki enerji iş birliği genişleyecek Türkiye ile KKTC arasındaki enerji iş birliği genişleyecek KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Nami, "Önümüzdeki dönemde KKTC ve Türkiye arasında..
TCMB dolar cinsi zorunlu hesaplara ödenen faizi yükseltti TCMB dolar cinsi zorunlu hesaplara ödenen faizi yükseltti Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, dolar cinsi zorunlu hesaplara ödenen gecelik ..
Meteorolojiden soğuk ve yağışlı hava uyarısı Meteorolojiden soğuk ve yağışlı hava uyarısı Hava sıcaklıkları, perşembe günü Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Arap İş İnsanları MÜSİAD’da Bir Araya Geldi Arap İş İnsanları MÜSİAD’da Bir Araya Geldi Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Genel Başkan Abdurrahman Kaan’..
Kızılay’dan Endonezyalı afetzedelere gıda yardımı Kızılay’dan Endonezyalı afetzedelere gıda yardımı 28 Eylül tarihinde büyük bir deprem ve ardından tsunami yaşayan Endonezya’da yar..
Kızılay, Arakanlı Müslümanlara 1000 adet gıda kolisi dağıttı Kızılay, Arakanlı Müslümanlara 1000 adet gıda kolisi dağıttı Kızılay, Bangladeş Cox’s Bazar’daki Balukhali-2 Kampı’nda 5 bin ailenin ihtiyacı..
TÜSAD:  Hekimlere karşı şiddet son bulmalı TÜSAD: Hekimlere karşı şiddet son bulmalı TÜSAD Başkanı Prof. Dr. Arzu Mirici, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin çok ö..
  Söyleşi HABERLERİ
Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Katılım Bankası, olarak yeniden doğan ve bu doğumda büyük emek ve ..
İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı Türkiye’nin önemli başarılara imza atan gençlik oluşumlarından olan İstanbul Gen..
Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı tüm uyarı, aldığı tüm önlemlere rağmen kontrolsüz k..
Sektöre kadın eli değdi Sektöre kadın eli değdi Türkiye Takım Tezgahları Sektörünün kadınların iş hayatına katılımının bir terci..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Adıyaman ve Kastamonu Tanıtım Günleri Adıyaman ve Kastamonu Tanıtım Günleri Yenikapı ve Maltepe etkinlik alanlarında düzenlenen programlarla illerin tanıtım..
Dünya devleri İstanbul’da buluşacak Dünya devleri İstanbul’da buluşacak 2018 yılının en önemli metalurji buluşması Ankiros-Annofer-Turkcast ihtisas fuar..
Bilişim Zirvesi 2018’de Akıllı Teknolojiler Konuşulacak Bilişim Zirvesi 2018’de Akıllı Teknolojiler Konuşulacak Bu yıl “Akıllı Şeyler – Bilen Teknolojiler” ana temasıyla düzenlenecek Bilişim Z..
Setur Ar-Ge merkezi açıldı Setur Ar-Ge merkezi açıldı Setur’un turizm sektöründe global bir oyuncu olmasına destek sağlaması hedefiyle..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İmar barışı vatandaşın sorunlarını çözerken, kentsel dönüşüme ivme kazandıracak..
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” Beykoz’da düzenlenen “Tokatköy Şehri- Sitare Yerinde Dönüşüm Tanıtım Programı ve..
Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Hükümetin çağrısıyla gerçekleşen faiz indirimi teşviğine GYODER, İNDER VE KONUTD..
  Projeler HABERLERİ
MISTI Projesinin 2. yılı tamamlandı MISTI Projesinin 2. yılı tamamlandı Limak Vakfı tarafından fon desteği sağlanan Boğaziçi Üniversitesi ve Massachuset..
Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı’nın İngiltere’deki merkez ofisi Ant Yapı UK; 20-22 Eaton Place Konut Pr..
Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin 100 günlük eylem planı kapsamında y..
‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ ‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ Pompa sektörünün en büyük firmalarından Türk UNOPOMP, elektrik faturalarının hız..
  Spor HABERLERİ
Medipol Başakşehir Teknik Direktörü Avcı: Arda'nın mutluluğu yakalayacağı yer futbol sahası Medipol Başakşehir Teknik Direktörü Avcı: Arda'nın mutluluğu yakalayacağı yer futbol sahası Medipol Başakşehir Teknik Direktörü Avcı, Arda Turan'ın çok iyi çalıştığını ve y..
Galatasaray Avrupa'da 274. maçına çıkıyor Galatasaray Avrupa'da 274. maçına çıkıyor UEFA Şampiyonlar Ligi D Grubu'nda yarın Almanya'nın Schalke 04 ekibini konuk ede..
Spor Toto Süper Lig'de görünüm Spor Toto Süper Lig'de görünüm Ligde 9. hafta, Trabzonspor-Büyükşehir Belediye Erzurumspor maçıyla tamamlandı. ..
Trabzon'da golsüz beraberlik Trabzon'da golsüz beraberlik Spor Toto Süper Lig'in 9. haftasındaki Trabzonspor-Büyükşehir Belediye Erzurumsp..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
Mustafa İçöz: “Trafikten men edilen aracın kimliği de yok edilmeli!” Mustafa İçöz: “Trafikten men edilen aracın kimliği de yok edilmeli!” İstanbul Ticaret Odası (İTO) Motorlu araçların tamir, bakım, üretim ve montaj ko..
Nuri Özelmacıklı: “İmar Barışı süresi uzatılarak harçlar taksitlendirilmeli” Nuri Özelmacıklı: “İmar Barışı süresi uzatılarak harçlar taksitlendirilmeli” Türkiye’nin en büyük ve en çok şubesi olan Gayri Menkul Danışmanlık Firmalarında..
27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti 27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf bülteni Dergisinin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf buluşmaları Kızılay Gen..
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı