HABER AKIŞI

Çinli sanatçılar için Türkiye huzurlu ve güvenli

 Tarih: 25-09-2018 15:06:37
Yunus Emre Enstitüsü Türkiye'nin turistik ve kültürel zenginliğini yerinde göstererek Çin kamuoyunda ülkemizin olumlu algısını güçlendirmek için yürüttüğü çok yönlü tanıtım çalışmalarına devam ediyor. Bu çerçeve de Çin’in kanaat önderlerini, starlarını, sanatçılarını ve öğrencilerini Ülkemizde ağırlayan Enstitü’nün Türkiye’nin Çin'de tanıtılması amacıyla başlattığı seferberlikten hızlı sonuçlar alınmaya başladı.

Çinli sanatçılardan Türkiye çıkarması

Yunus Emre Enstitü’nün belirli aralıklarla ülkemizde ağırladığı Çinli misafirlerin son heyeti Sanatçılar, küratörler, sanat galerisi sahipleri, koleksiyonerler ve sanat danışmanlarıydı. Heyet verdikleri röportajlarda Türkiye’nin halkını, tarihini ve kültürünü çok sevdiklerinden bahsederek Türkiye huzur içinde güvenli bir ülke dediler.

Heyette yer alan Çinli sanatçı Yang Qian ‘’Türkiye çok güvenli‘’

Çin’in önde gelen sanatçılardan Yang Qian;‘’Türkiye'ye ilk gelişi olduğunu belirterek; Türkiye’nin halkını, tarihini ve kültürünü çok sevdiğini’’ belirtti. Yang Qian; ‘’Türkiye'ye gelmeden önce kültürü hakkında bazı şeyler biliyordum. Tarihsel olarak, Türkiye batı ve doğu kültürünün bir sentezi. Ama buraya geldikten sonra, bu dinamiklerin daha güçlü olduğunu gördüm. Bu kadar zengin bir kültür olduğunu bilmiyordum‘’ diyerek beğenisini dile getirdi. Ülkemizi güvenli bulduğunu da sözlerine ekleyen Yang Qian; ‘’Gece şehirde ya da başka yerlerde gittiğimiz zaman, herhangi bir tehlike hissetmedim. Bence burası güvenli’’dedi. Çinli sanatçı Yang Qian ‘’Ekonomiyle ilgili haberleri duydum, ama bu gezide insanların hayatlarından zevk aldığını gördüm. Gördüğüm herkes huzur içinde yaşıyordu. Kendi açımdan, krizin etkilerini görmedim’’ diyerek ‘’bu gezinin Çin ve Türkiye arasındaki kültürel anlayışın gelişmesine yardımcı olacağını düşünüyorum. Ayrıca, bu tarihi ülkeye daha fazla insan getirecektir. Artık daha çok insan, Türkiye'yi gerçekten anlıyor.’’ açıklamasında bulundu.

Çinli galeri sahibi Xie Guorong: ‘’Türkiye’de oldukça huzurlu bir hayat var’’

Pekin'den gelen galeri sahibi Xie Guorong ise ‘’Türk el sanatlarının çok iyi olduğunu duymuştum. Kültür ve tarihi hakkında biraz bilgi sahibiydim. Buraya geldikten sonra, Türk kültürün çok daha derin olduğunu gördüm. İnsanlar dost canlısı, Türk halkını ve kültürlerini çok sevdim’’dedi. Xie Guorong; ‘’buraya gelmeden önce, ekonomik sıkıntılardan dolayı güvenli olmayabileceğini duydum ama geldiğimden beri burayı güvenli buluyorum. Türkiye’de oldukça huzurlu bir hayat var. Çok fazla sanatçıyla tanıştık ve para konusunda endişelenmediler, bu yüzden her şeyin yolunda olduğuna inanıyorum’’dedi. Yapılan çalışma hakkında da sanatçı; ‘’bence bu proje oldukça ciddi. Geldiğim grubun hepsi etkili sanatçılar. Bu deneyimlerini ve fikirlerini Çin'e götürecekler. Bu kültürel değişim programı her iki ülke için de iyi olacak. Türk ve Çin kültürleri arasında bir köprü olmak istiyoruz. Sanatçılar ve sanat işçileri olarak kültürlerin insanlarla alışverişini destekliyoruz’’ dedi.

Uluslararası bağımsız küratör Gu Zhenqing de ‘’Türkiye güvenli bir ülke’’ dedi.

Çinli sanatçılardan oluşan heyet adına da bilgi veren Çin heyeti başkanı uluslararası bağımsız küratör Gu Zhenqing; “Türkiye'nin küresel ziyaretçiler için en önemli destinasyonlardan biri olduğunu düşünüyorum, özellikle de Çinliler için medeniyet unsurları açısından çok zengin. Burası çok medenî ve uygarlığın yüzyıllar öncesine kadar gittiği çok önemli bir ülke ve topraklar. Türkiye; insanların kültürel ve sanatsal bilgilerini ve zevklerini geliştirmeleri için bir fırsat’’ şeklinde konuştu. Zhenqing; ‘’Türkiye’de görülen sanatları, kültürleri Çin’e götürüp orada tanıtacağız. Bize Türkiye’de krizin ve tehlikenin hâkim olduğunu, buraya gelmememizin güvenlik sorunlarına neden olabileceğini söylüyorlardı. Ancak böyle değilmiş, gördüğümüz gibi gerçekten herkes çok rahat ve keyifle çalışıyor. Türkiye, hem kendi vatandaşları için hem turistler için güvenli bir ülke. Aldığımız tüm bu sinyalleri Çin’de anlatacağız’’ dedi. Yunus Emre Enstitüsü'nün bu türden kültür alışverişini sürdürmesi halinde, daha da önemlisi Çinli entelektüellerin, sanatçıların ve profesyonellerin Türkiye'deki kültür ve uygarlığı anlayacağını düşünüyorum’’ diye konuştu. İki ülke arasında sanat projeleri planladığını belirten sanatçı; ‘’daha fazla Türk sanatçısına Çin’i göstermeye ve Çin'deki Türk kültürü bilgisini geliştirmeye yönelik projelerimiz var. Aklımızdaki projeleri İzmir ve İstanbul’a, bazı kampüslere ve müzelere yaymak ve onlara sanat festivallerinde ortak çalışmalar sunmak, daha fazla kültür ve sanat alışverişini teşvik etmek istiyorum’’ dedi.

Konuyla ilgili bilgi veren YEE Başkanı Şeref Ateş; Yunus Emre Enstitüsü tarafından ülkemizin Çin'de tanıtılması amacıyla başlatılan seferberlikten hızlı sonuçlar alınmaya başlandı. Bu yıl ve gelecek yıl, sırasıyla Çin ve Türkiye'de Türkiye ve Çin yılları kutlanacak. Bu çerçevede Türkiye’nin kültürel, doğal, tarihî ve ekonomik birikimini Çin’de doğru kanallarla tanıtabilmek ve pozitif bir Türkiye algısı oluşturulması yönünde çok yönlü çalışıyoruz. Çin'e yönelik tanıtım atakları bu yıl gözle görülür sonuçlar veriyor. Geçen yıl 240 bin Çinli turistin Türkiye'ye gelirken, bu yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 97'lik bir artış kaydedildi. Bu yıl Türkiye'ye gelen Çinli turist sayısının 400 bini aşarak bir rekora gidileceğini öngörüyoruz. Gerçekleştirdiğimiz bu etkinliklerin de katkılarıyla bu yıl istenilen 1 milyon Çinli turist hedefini kısa sürede yakalayacağımızı düşünüyoruz’’ dedi.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Bakan Turhan`dan Tasfiye Kararnamesi açıklaması Bakan Turhan`dan Tasfiye Kararnamesi açıklaması Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, "Tasfiye edilen işlerin bir an önce ye..
Adalet Bakanı Gül, HSK ve bakanlık personeli ile iftar yaptı Adalet Bakanı Gül, HSK ve bakanlık personeli ile iftar yaptı Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hakimler Savcılar Kurulu (HSK) ve Adalet Bakanlığı..
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde gerçekleşen, aziz milletimizin inancı ve..
Tadında Anadolu ile İstanbul Havalimanı’nda ocakbaşı deneyimi Tadında Anadolu ile İstanbul Havalimanı’nda ocakbaşı deneyimi Anadolu mutfağının kültür mirasını koruyarak, eşsiz lezzetleri geçmişten günümüz..
  Ekonomi HABERLERİ
BDDK Başkanı Akben: “Katılım bankaları nezdindeki danışma kurullarının yasal altyapı çalışmalarına başlandı” BDDK Başkanı Akben: “Katılım bankaları nezdindeki danışma kurullarının yasal altyapı çalışmalarına başlandı” BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben Türkiye Katılım Bankaları Birliği olağan genel kur..
Katılım bankaları ne kadar kar payı dağıttı? Katılım bankaları ne kadar kar payı dağıttı? Katılım bankalarının dağıttıkları kar payı oranları ortalaması, 20 Mayıs 2019 it..
Albaraka Mobil’e 2 ödül birden Albaraka Mobil’e 2 ödül birden Albaraka Türk’ün mobil bankacılık uygulaması, The Communicator Awards’da “Mobil ..
Şirketlerde nakit dengesi öne çıktı alacak tahsil süresi düştü Şirketlerde nakit dengesi öne çıktı alacak tahsil süresi düştü Dünyada alacak tahsil süresi ortalama 66 günden 65 güne düştü.
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Kullanmadığınız eşyalarınız çocuklara umut olsun Kullanmadığınız eşyalarınız çocuklara umut olsun İkinci el mobilya odaklı pazar yeri Dekopasaj, Kanserli Çocuklara Umut Vakfı’yla..
 Nisan ayında beklenen canlılık Bileşik Endeks’e yansımadı Nisan ayında beklenen canlılık Bileşik Endeks’e yansımadı Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Nisan ayı sonuçları açı..
Hilâl-i Ahmer Koleksiyonu Sanat ve İnsani Yardımı Bir Araya Getiriyor Hilâl-i Ahmer Koleksiyonu Sanat ve İnsani Yardımı Bir Araya Getiriyor Kuruluşunun 150. yılını, pek çok farklı etkinlikle kutlayan Türk Kızılay; bir ço..
Türkiye gençlik ödülleri kapsamında RAMSEY, “Türkiye’nin en iyi giyim markası” seçildi Türkiye gençlik ödülleri kapsamında RAMSEY, “Türkiye’nin en iyi giyim markası” seçildi Şık, kaliteli, yenilikçi ve tasarım odaklı koleksiyonları ile erkek modasının ön..
  Söyleşi HABERLERİ
Ramazan Söyleşilerine Yoğun İlgi Ramazan Söyleşilerine Yoğun İlgi Eyüpsultan Belediyesi, Ramazan-ı Şerif’i en iyi şekilde ağırlamak, vatandaşların..
Aile bağı bağımlılıklardan korur Aile bağı bağımlılıklardan korur Esenler'de 'Bağımlılık ve Ebeveyn Tutumları' konusunda seminer veren Psikolog Bu..
İnşaat Sektörünün Canlanması için Strateji Belgesi Hazırlanmasını Talep Ediyoruz İnşaat Sektörünün Canlanması için Strateji Belgesi Hazırlanmasını Talep Ediyoruz Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından Edirne’de “Beton Teknolojileri ve ..
Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Aileler, çocukları Ramazan iklimine sokmalı” Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Aileler, çocukları Ramazan iklimine sokmalı” Ramazan ayı, zihinsel ve bedensel arınmanın yanı sıra, manevi değerlerin benimse..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Smart Energy son teknoloji panellerini Intersolar’da tanıttı Smart Energy son teknoloji panellerini Intersolar’da tanıttı Güneş enerjisi sektörünün önde gelen yatırımcılarından biri olan Smart Energy, 1..
Gastroplatform, turizm ve gastronomi sektöründe istihdama çözüm olacak Gastroplatform, turizm ve gastronomi sektöründe istihdama çözüm olacak Türkiye’nin gastronomi alanında hizmet veren ilk ve tek insan kaynakları platfor..
Zamanın Eskitemediği Yüzlerce Klasik Araç Festivalde Buluşacak Zamanın Eskitemediği Yüzlerce Klasik Araç Festivalde Buluşacak Üretildiği yıllarda herkesin hayranlıkla baktığı, geçen zaman içinde de kendine..
Türk Uçurtma Takımı Ukrayna'da: Dev Türk Bayrağı uçurtma Ukrayna semalarını süsleyecek Türk Uçurtma Takımı Ukrayna'da: Dev Türk Bayrağı uçurtma Ukrayna semalarını süsleyecek Türk Uçurtma Takımı Ukrayna'da düzenlenecek olan Tryhutt Uluslararası Uçurtma Fe..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Ad..
Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Esenler’in yıllardır süregelen imar sorununun çözüme kavuşacağı, riskli yapıları..
Bakan Kurum: “Kentsel dönüşümün hızlandırılmasına katkı sağlayacağız Bakan Kurum: “Kentsel dönüşümün hızlandırılmasına katkı sağlayacağız Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 5 yılda 1.5 milyon konutun dönüşümünü ya..
  Projeler HABERLERİ
 TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu’nun Kazanan Projeleri Belli Oldu TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu’nun Kazanan Projeleri Belli Oldu TSKB’nin, kurum içi girişimciliği geliştirmek için Türkiye Girişimcilik Vakfı (G..
TMB ve Intes kamu, yabancı misyon ve inşaat sektörünün önde gelen temsilcilerini buluşturdu TMB ve Intes kamu, yabancı misyon ve inşaat sektörünün önde gelen temsilcilerini buluşturdu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan: “Yüksek maliyetli projeleri PPP modeli ve dı..
TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu’nun Kazanan Projeleri Belli Oldu TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu’nun Kazanan Projeleri Belli Oldu TSKB’nin, kurum içi girişimciliği geliştirmek için Türkiye Girişimcilik Vakfı (G..
Üretim sektörünü AR-GE ve İnovasyonla tanıştırdı Üretim sektörünü AR-GE ve İnovasyonla tanıştırdı Makine sektörünün köklü şirketlerinden Tezmaksan, Ar-Ge ve inovasyon konusunda g..
  Spor HABERLERİ
İBB’den çocuklara ücretsiz yaz spor okulu İBB’den çocuklara ücretsiz yaz spor okulu İstanbul Büyükşehir Belediye’nin okullara inşa ettiği spor salonlarında düzenlen..
İBB’li Nafia Kuş tekvandoda dünya üçüncüsü oldu İBB’li Nafia Kuş tekvandoda dünya üçüncüsü oldu İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü sporcusu Nafia Kuş, İngiltere’de düzenl..
19 Mayıs 100. yılı şerefine İstanbul’dan Samsun’a 830 km pedal çevirecek 19 Mayıs 100. yılı şerefine İstanbul’dan Samsun’a 830 km pedal çevirecek Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak başlattığı kurtuluş m..
İTO Spor Kulübü U18’de İstanbul şampiyonu İTO Spor Kulübü U18’de İstanbul şampiyonu İstanbul Ticaret Odası Spor Kulübü, 2018-2019 U18 seri A İstanbul Basketbol Ligi..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu 29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu Esnaf Bülteni Dergisi’nin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ortak Akıl..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı