HABER AKIŞI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan: Biz memleketin en önemli gerçeğine parmak bastık

 Tarih: 01-11-2017 18:10:00
Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Tezcan, "Biz memleketin en önemli gerçeğine parmak bastık. Tehdit ve kuru gürültüye de pabuç bırakmayacağız. Onun için öyle her yandan saldırarak susturacaklarını sanıyorlarsa yanılıyorlar." dedi.

ANKARA - (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik sözlerine ilişkin, "Biz memleketin en önemli gerçeğine parmak bastık. Tehdit ve kuru gürültüye de pabuç bırakmayacağız. Onun için öyle her yandan saldırarak susturacaklarını sanıyorlarsa yanılıyorlar. Yağma yok." dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Toplantı sonrası açıklamada bulunan Tezcan, ABD'deki terör saldırısını lanetlerken, ABD halkına başsağlığı diledi. Tezcan, "Dünya, terörle mücadele konusunda ortak bir noktada buluşmak zorunda olduğunu hatırlamak zorunda." ifadesini kullandı.

Bütçe görüşmelerinin TBMM'de başladığını anımsatan Bülent Tezcan, "Bu bütçe halkın bütçesi değil, Ankara'daki beylerin bütçesi." diye konuştu.

Bu bütçede üretimi artıracak ve yoksulların sorunlarına çare bulacak çözümlerin olmadığını vurgulayan Tezcan, bütçede faiz lobilerine aktarılacak 70 milyar lira olduğunu söyledi.

Tezcan, "Bu bütçe yoksulluk ve açlığı ortadan kaldıracak bir bütçe değil." dedi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bugün yapılan 3. Turizm Şurası toplantısına değinen Tezcan, "Ülkenin itibarını ayaklar altına alırsanız, turizmi ayağa kaldıramazsınız. Bu toplantılar ne yazık ki nafile toplantılar." değerlendirmesini yaptı.

Tekirdağ'da yaptığı konuşma

Bülent Tezcan, Tekirdağ'da Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'a destek vermek amacıyla yaptığı konuşmaya değindi.

Söz konusu konuşmasında "Recep Tayyip Erdoğan, faşist diktatördür. Hem de onların anladığı dilden söylüyorum. Şeddelisidir, diktatörün şeddelisidir hem de." dediğini hatırlatan Tezcan, bu sözlerinin Pazartesi gününden bu yana sanki Türkiye'nin temel meseleymiş gibi aktarıldığını belirtti.

İktidarın bu sözlerinden çok rahatsız olduğunu savunan Tezcan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Pazartesi günü bir gerçeği açıkladım. Dedim ki 'kral çıplak.' Sadece bizim açıklayabildiğimiz, CHP kadrolarının açıklayabildiği bir şeyi söyledim, ortalık karıştı. AK Parti'nin, hükümet yetkililerinden, milletvekillerinden, yöneticilerinden taşı alan üstüme koşmaya başladı. Ben niye koştuklarını biliyorum. Niye bu telaşa kapıldıklarını biliyorum. Olur da 'reis kenarda oturduğumuzu görür de bizim de istifamızı ister' diye görüntüyü kurtarmak için koşuştular. Biz memleketin en önemli gerçeğine parmak bastık. Tehdit ve kuru gürültüye de pabuç bırakmayacağız. Onun için öyle her yandan saldırarak susturacaklarını sanıyorlarsa yanılıyorlar. Yağma yok. Gerçeği söylemeye devam edeceğiz. Konuşamayanlar adına konuşmaya devam edeceğiz."

Söylediği sözleri tekrar hatırlatan Tezcan, bu sözlerinde ahlaki bir terim olmadığını ve tamamen siyasi bir söylem olduğunu ileri sürdü.

İktidar yetkililerinin hoşuna gidecek şeyleri değil, bir gerçeği dile getirdiğini vurgulayan Tezcan, sözlerine Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ'ın kendisine hitaben, "edebsizlik, ahlaksızlık, terbiyesizlik, seviyesizlik" dediğini hatırlattı.

"Benimki siyaset literatüründen alınmış sözler, bunlarınki ahlaki literatürden çıkarılmış sözler." diyen CHP Sözcüsü Tezcan, iki sözün yan yana konulduğunda hangi sözün hakaret içerdiğinin ortaya çıkacağını söyledi.

"Bundan daha büyük yalan olur mu"

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın kendisine yönelik "Türkiye'de diktatörlük olsa sen bu sözleri söyleyemezsin." dediğini aktaran Tezcan, hakkında bulunulan suç duyurusu ve başlatılan soruşturmayla, Bozdağ'ın tekzip edildiğini savundu.

Demokrasi için ödenecek bedel neyse bunu ödeyeceklerinin altını çizen Tezcan, "Siz de ülkede demokrasiyi ortadan kaldırmanın bedelini millete ödeyeceksiniz." ifadesini kullandı.

"Biz konuşamayanlar adına da konuşuyoruz. Şunu da çok iyi biliyoruz. Bu süreçten rahatsız olan AK Partili bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları var ama konuşamıyorlar. Eminim biz bunları söyledikçe yürekleri soğuyor, huzur buluyorlar." diyen Tezcan, Türkiye'de demokrasinin olmadığını, bu rejimin adının "faşist diktatörlük" olduğunu, milletin bunu bilmesi gerektiğini söyledi.

Faşizmin büyük yalanların organizasyonuyla iktidarını sürdürdüğünü belirten Tezcan, "Goebbels Hitler'in propaganda, yalan bakanı değil miydi? Büyük yalanlar üzerine kurulu kampanyaları yürütmez mi faşist iktidarlar? Bugün yürütülmüyor mu? Evet. Dün FETÖ ile iş birliği içinde olan iktidar, şimdi kendisine muhalif olan herkese Fetöcü diyor. Bundan daha büyük yalan olur mu? Sözcü, Cumhuriyet gazetesi Fetöcü diye dava açıyorlar. Bundan daha büyük yalan olur mu?" diye konuştu.

"Kötü söz söylemeyeceğiz"

Türkiye'de herkesin korktuğu bir düzenin yaratıldığını, bunun adının "faşizm" olduğunu savunan Tezcan, korkanların ve konuşamayanların adına konuştuğunu, konuşmaya da devam edeceğini söyledi.

Bunun bir demokrasi mücadelesi olduğunu, bu mücadeleyi başta Kılıçdaroğlu olmak üzere bütün CHP kadrolarıyla verdiklerini dile getiren Tezcan, faşizme karşı bayrağı taşımaya devam edeceklerini vurguladı. Tezcan, "Sözümüzün ölçüsü ve ayarı, ahlak ölçülerimiz içerisindedir. Kötü söz söylemeyeceğiz, ahlak sınırlarının dışına çıkmayacağız ama siyasette söylenecek her şeyi kararlılıkla söyleyeceğiz. Siyaset dilimizin ayarının anahtarı onların elinde değil." dedi.

Türkiye'de yaratılan saray rejiminin toplumu sıkıştırmasından kurtaracak hareketin kararlı temsilcisi olmaya devam edeceklerini kaydeden Tezcan, saltanatın kaldırılmasının üzerinden 95 yıl geçtiğini anımsatarak, "Bugün ne yazık ki yeni saltanat sevdalılarıyla mücadele ediyoruz. Haklıyız, kazanacağız. Saltanat sevdalılar kazanamayacak." diye konuştu.

"Belediye başkanlarını millet seçer"

Tezcan, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

"AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Kılıçdaroğlu'na yönelik 'tarihin çöplüğünde yer alacaksın.' dedi. Bu konuda değerlendirmeniz nedir?" sorusuna Tezcan, "Tarihin çöplüğü, diktatörlerle doludur. Tarihin çöplüğüne dönüp bakın, diktatörlerden geçilmez. Diktatörlere karşı mücadele eden demokrasi kahramanları ise her zaman tarihin şeref locasında yer almışlardır. Onun için tarihin çöplüğüne birileri gidecekse, o kendi genel başkanlarıdır. Tarihin şeref locasında yeri şimdiden ayırtılan biri varsa, o da adalet yürüyüşünü yapan Kemal Kılıçdaroğlu'dur." yanıtını verdi.

"Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'un istifasına" yönelik bir soru üzerine ise Tezcan, "Belediye başkanları aday olurlarken, partilerinin yetkisindedir ama belediye başkanlarını millet seçer. Milletin seçtiğini sizin geri alma hakkınız yoktur. Kendini millet sanan anlayış, tam da faşizme özgü bir anlayıştır." dedi.

Bu arada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 8-10 Kasım'da Strasbourg'da düzenlenecek "Dünya Demokrasi Formu'na katılacağı da bildirildi.

Muhabir: Barış Gündoğan,Mehmet Tosun

  Kaynak: Anadolu Ajansı
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Siyaset HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Mavi listedeki terörist etkisiz hale getirildi Mavi listedeki terörist etkisiz hale getirildi Bingöl'de 15 Ağustos'taki hava harekatında etkisiz hale getirilen teröristlerden..
Reyhanlı saldırısının planlayıcısı Yusuf Nazik tutuklandı Reyhanlı saldırısının planlayıcısı Yusuf Nazik tutuklandı MİT'in operasyonuyla Suriye'den yurda getirilen Yusuf Nazik, Reyhanlı'da 2013'te..
Gazze Şeridi'ndeki barışçıl gösterilerde bir Filistinli şehit oldu Gazze Şeridi'ndeki barışçıl gösterilerde bir Filistinli şehit oldu İsrail askerlerinin, Gazze'deki barışçıl gösterilere müdahalesinde açtığı ateş s..
Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Türkiye'ye geldi Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Türkiye'ye geldi Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi olarak atanan Marjanne de Kwaasteniet, Türkiye'y..
  Ekonomi HABERLERİ
Borsa'dan 4 ayın en yüksek kapanışı Borsa'dan 4 ayın en yüksek kapanışı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 1,59 değer kazanarak 99.547,44 puanla ..
Otomobile ödenen ÖTV'de 17 bin TL'ye kadar düşüş olacak Otomobile ödenen ÖTV'de 17 bin TL'ye kadar düşüş olacak Otomotiv sektörünü canlandırması amacıyla ÖTV matrah limitlerinde yapılan düzenl..
Pamukta sıradaki hedef ithalatı bitirmek Pamukta sıradaki hedef ithalatı bitirmek Üretimde bu yıl 1 milyon ton hedefini yakalamak üzere hasat sezonuna başlayan pa..
resim yok STM 'hacker'ları buluşturacak Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ'nin geleneksel hale gelen siber ..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
YERLİ VE MİLLİ YAZILIMLAR İLE İŞ KAZALARININ ENGELLENMESİ HEDEFLENİYOR YERLİ VE MİLLİ YAZILIMLAR İLE İŞ KAZALARININ ENGELLENMESİ HEDEFLENİYOR Yerli, milli yazılım, milli işletim sistemleri ve açık kaynak kodlu yazılımların..
Gıda ihracatçıları Çinlileri Türk lezzetleriyle buluşturmaya gidiyor Gıda ihracatçıları Çinlileri Türk lezzetleriyle buluşturmaya gidiyor Ege İhracatçı Birlikleri, son yıllarda zenginleşen Çinlilerin Türk gıda ürünleri..
1000 öğrenci Türkiye’yi keşfetti 1000 öğrenci Türkiye’yi keşfetti 118 farklı ülkeden 1000 öğrenci Türkçe Yaz Okulu kapsamında Türkiye’yi keşfetti..
Ekonomimiz, Devlet Ve Milletin El Birliğiyle Güçlenecektir Ekonomimiz, Devlet Ve Milletin El Birliğiyle Güçlenecektir TGTV Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Av. Hamza Akbulut yaptığı yazılı açıklamayla..
  Söyleşi HABERLERİ
Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı tüm uyarı, aldığı tüm önlemlere rağmen kontrolsüz k..
Sektöre kadın eli değdi Sektöre kadın eli değdi Türkiye Takım Tezgahları Sektörünün kadınların iş hayatına katılımının bir terci..
İŞKUR’un KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Workinton’da Başladı İŞKUR’un KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Workinton’da Başladı Workinton, Türkiye İş Kurumu İŞKUR’u, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştir..
MASAL DÜĞÜNLERİNİN ADRESİ MASAL DÜĞÜNLERİNİN ADRESİ 5 Eylül Çarşamba günü Feriye Palace’da basın mensuplarıyla bir araya gelen KM Ev..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
PTT’den Dev Atılım: Drone’la Kargo Teslimatı PTT’den Dev Atılım: Drone’la Kargo Teslimatı Yaklaşık iki asırlık tecrübesini dijital çağın gerekleri doğrultusunda geliştiri..
Gençlerin Hayalleri, İstanbul Yeni Havalimanı’nda Göklere Yükseldi Gençlerin Hayalleri, İstanbul Yeni Havalimanı’nda Göklere Yükseldi İGA’nın bu yıl üçüncüsünü düzenlediği ‘İstanbul Liselerarası Model UçakYarışması..
TEKNOFEST'TE GAZİOSMANPAŞA RÜZGÂRI ESECEK TEKNOFEST'TE GAZİOSMANPAŞA RÜZGÂRI ESECEK Gaziosmanpaşa Belediyesi, ROBOGOP Projesi ile geleceğin milli yazılımcılarını ye..
DEV TÜRK BAYRAĞI UÇURTMA İTALYA SEMALARINI SÜSLEDİ DEV TÜRK BAYRAĞI UÇURTMA İTALYA SEMALARINI SÜSLEDİ Avrupa’nın ünlü uçurtma festivalleri arasında gösterilen 29. uluslararası Cervia..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İmar barışı vatandaşın sorunlarını çözerken, kentsel dönüşüme ivme kazandıracak..
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” Beykoz’da düzenlenen “Tokatköy Şehri- Sitare Yerinde Dönüşüm Tanıtım Programı ve..
Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Hükümetin çağrısıyla gerçekleşen faiz indirimi teşviğine GYODER, İNDER VE KONUTD..
  Projeler HABERLERİ
Doküman peşinden koşma devri bitti Doküman peşinden koşma devri bitti İşletmeler için iş yükü olan imza takibini sorun olmaktan çıkaran İmzala-Gönder,..
Anadolu Ajansından İran ve G. Kore Ajanslarıyla İş Birliği Anadolu Ajansından İran ve G. Kore Ajanslarıyla İş Birliği Bölgesel ve global ağını genişleten Anadolu Ajansı Asya ve Ortadoğu’nun iki önem..
TÜRKİYE ve GÜNEY KORE MÜTEAHHİTLERİ  GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR TÜRKİYE ve GÜNEY KORE MÜTEAHHİTLERİ GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) ve Güney Kore Müteahhitler Birliği (CAK), imz..
Van’da siber güvenlik eğitimi Van’da siber güvenlik eğitimi Van Bilişimciler Derneği’nin düzenlediği Etik Hacker Kampı tamamlandı. ESET’in a..
  Spor HABERLERİ
Türk sporunun altın haftası Türk sporunun altın haftası Türk sporcular, geçen hafta katıldıkları uluslararası organizasyonlarda 18'i alt..
Türk okçular rakip tanımıyor Türk okçular rakip tanımıyor Türkiye Okçuluk Federasyonu Başkanı Topaloğlu, milli sporcuların Avrupa ve dünya..
Trabzonspor'da genç yıldızlar 'suskun' Trabzonspor'da genç yıldızlar 'suskun' Trabzonspor'da Avrupa'dan transfer teklifleri alan Yusuf Yazıcı ve Abdülkadir Öm..
Galatasaray'ın deplasman kabusu sürüyor Galatasaray'ın deplasman kabusu sürüyor Galatasaray'da 2015-2016, 2016-2017 ve 2017-2018 sezonlarında yaşanan deplasman ..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti 23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti 22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti 21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı