HABER AKIŞI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan: Biz memleketin en önemli gerçeğine parmak bastık

 Tarih: 01-11-2017 18:10:00
Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Tezcan, "Biz memleketin en önemli gerçeğine parmak bastık. Tehdit ve kuru gürültüye de pabuç bırakmayacağız. Onun için öyle her yandan saldırarak susturacaklarını sanıyorlarsa yanılıyorlar." dedi.

ANKARA - (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik sözlerine ilişkin, "Biz memleketin en önemli gerçeğine parmak bastık. Tehdit ve kuru gürültüye de pabuç bırakmayacağız. Onun için öyle her yandan saldırarak susturacaklarını sanıyorlarsa yanılıyorlar. Yağma yok." dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Toplantı sonrası açıklamada bulunan Tezcan, ABD'deki terör saldırısını lanetlerken, ABD halkına başsağlığı diledi. Tezcan, "Dünya, terörle mücadele konusunda ortak bir noktada buluşmak zorunda olduğunu hatırlamak zorunda." ifadesini kullandı.

Bütçe görüşmelerinin TBMM'de başladığını anımsatan Bülent Tezcan, "Bu bütçe halkın bütçesi değil, Ankara'daki beylerin bütçesi." diye konuştu.

Bu bütçede üretimi artıracak ve yoksulların sorunlarına çare bulacak çözümlerin olmadığını vurgulayan Tezcan, bütçede faiz lobilerine aktarılacak 70 milyar lira olduğunu söyledi.

Tezcan, "Bu bütçe yoksulluk ve açlığı ortadan kaldıracak bir bütçe değil." dedi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bugün yapılan 3. Turizm Şurası toplantısına değinen Tezcan, "Ülkenin itibarını ayaklar altına alırsanız, turizmi ayağa kaldıramazsınız. Bu toplantılar ne yazık ki nafile toplantılar." değerlendirmesini yaptı.

Tekirdağ'da yaptığı konuşma

Bülent Tezcan, Tekirdağ'da Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'a destek vermek amacıyla yaptığı konuşmaya değindi.

Söz konusu konuşmasında "Recep Tayyip Erdoğan, faşist diktatördür. Hem de onların anladığı dilden söylüyorum. Şeddelisidir, diktatörün şeddelisidir hem de." dediğini hatırlatan Tezcan, bu sözlerinin Pazartesi gününden bu yana sanki Türkiye'nin temel meseleymiş gibi aktarıldığını belirtti.

İktidarın bu sözlerinden çok rahatsız olduğunu savunan Tezcan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Pazartesi günü bir gerçeği açıkladım. Dedim ki 'kral çıplak.' Sadece bizim açıklayabildiğimiz, CHP kadrolarının açıklayabildiği bir şeyi söyledim, ortalık karıştı. AK Parti'nin, hükümet yetkililerinden, milletvekillerinden, yöneticilerinden taşı alan üstüme koşmaya başladı. Ben niye koştuklarını biliyorum. Niye bu telaşa kapıldıklarını biliyorum. Olur da 'reis kenarda oturduğumuzu görür de bizim de istifamızı ister' diye görüntüyü kurtarmak için koşuştular. Biz memleketin en önemli gerçeğine parmak bastık. Tehdit ve kuru gürültüye de pabuç bırakmayacağız. Onun için öyle her yandan saldırarak susturacaklarını sanıyorlarsa yanılıyorlar. Yağma yok. Gerçeği söylemeye devam edeceğiz. Konuşamayanlar adına konuşmaya devam edeceğiz."

Söylediği sözleri tekrar hatırlatan Tezcan, bu sözlerinde ahlaki bir terim olmadığını ve tamamen siyasi bir söylem olduğunu ileri sürdü.

İktidar yetkililerinin hoşuna gidecek şeyleri değil, bir gerçeği dile getirdiğini vurgulayan Tezcan, sözlerine Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ'ın kendisine hitaben, "edebsizlik, ahlaksızlık, terbiyesizlik, seviyesizlik" dediğini hatırlattı.

"Benimki siyaset literatüründen alınmış sözler, bunlarınki ahlaki literatürden çıkarılmış sözler." diyen CHP Sözcüsü Tezcan, iki sözün yan yana konulduğunda hangi sözün hakaret içerdiğinin ortaya çıkacağını söyledi.

"Bundan daha büyük yalan olur mu"

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın kendisine yönelik "Türkiye'de diktatörlük olsa sen bu sözleri söyleyemezsin." dediğini aktaran Tezcan, hakkında bulunulan suç duyurusu ve başlatılan soruşturmayla, Bozdağ'ın tekzip edildiğini savundu.

Demokrasi için ödenecek bedel neyse bunu ödeyeceklerinin altını çizen Tezcan, "Siz de ülkede demokrasiyi ortadan kaldırmanın bedelini millete ödeyeceksiniz." ifadesini kullandı.

"Biz konuşamayanlar adına da konuşuyoruz. Şunu da çok iyi biliyoruz. Bu süreçten rahatsız olan AK Partili bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları var ama konuşamıyorlar. Eminim biz bunları söyledikçe yürekleri soğuyor, huzur buluyorlar." diyen Tezcan, Türkiye'de demokrasinin olmadığını, bu rejimin adının "faşist diktatörlük" olduğunu, milletin bunu bilmesi gerektiğini söyledi.

Faşizmin büyük yalanların organizasyonuyla iktidarını sürdürdüğünü belirten Tezcan, "Goebbels Hitler'in propaganda, yalan bakanı değil miydi? Büyük yalanlar üzerine kurulu kampanyaları yürütmez mi faşist iktidarlar? Bugün yürütülmüyor mu? Evet. Dün FETÖ ile iş birliği içinde olan iktidar, şimdi kendisine muhalif olan herkese Fetöcü diyor. Bundan daha büyük yalan olur mu? Sözcü, Cumhuriyet gazetesi Fetöcü diye dava açıyorlar. Bundan daha büyük yalan olur mu?" diye konuştu.

"Kötü söz söylemeyeceğiz"

Türkiye'de herkesin korktuğu bir düzenin yaratıldığını, bunun adının "faşizm" olduğunu savunan Tezcan, korkanların ve konuşamayanların adına konuştuğunu, konuşmaya da devam edeceğini söyledi.

Bunun bir demokrasi mücadelesi olduğunu, bu mücadeleyi başta Kılıçdaroğlu olmak üzere bütün CHP kadrolarıyla verdiklerini dile getiren Tezcan, faşizme karşı bayrağı taşımaya devam edeceklerini vurguladı. Tezcan, "Sözümüzün ölçüsü ve ayarı, ahlak ölçülerimiz içerisindedir. Kötü söz söylemeyeceğiz, ahlak sınırlarının dışına çıkmayacağız ama siyasette söylenecek her şeyi kararlılıkla söyleyeceğiz. Siyaset dilimizin ayarının anahtarı onların elinde değil." dedi.

Türkiye'de yaratılan saray rejiminin toplumu sıkıştırmasından kurtaracak hareketin kararlı temsilcisi olmaya devam edeceklerini kaydeden Tezcan, saltanatın kaldırılmasının üzerinden 95 yıl geçtiğini anımsatarak, "Bugün ne yazık ki yeni saltanat sevdalılarıyla mücadele ediyoruz. Haklıyız, kazanacağız. Saltanat sevdalılar kazanamayacak." diye konuştu.

"Belediye başkanlarını millet seçer"

Tezcan, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

"AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Kılıçdaroğlu'na yönelik 'tarihin çöplüğünde yer alacaksın.' dedi. Bu konuda değerlendirmeniz nedir?" sorusuna Tezcan, "Tarihin çöplüğü, diktatörlerle doludur. Tarihin çöplüğüne dönüp bakın, diktatörlerden geçilmez. Diktatörlere karşı mücadele eden demokrasi kahramanları ise her zaman tarihin şeref locasında yer almışlardır. Onun için tarihin çöplüğüne birileri gidecekse, o kendi genel başkanlarıdır. Tarihin şeref locasında yeri şimdiden ayırtılan biri varsa, o da adalet yürüyüşünü yapan Kemal Kılıçdaroğlu'dur." yanıtını verdi.

"Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'un istifasına" yönelik bir soru üzerine ise Tezcan, "Belediye başkanları aday olurlarken, partilerinin yetkisindedir ama belediye başkanlarını millet seçer. Milletin seçtiğini sizin geri alma hakkınız yoktur. Kendini millet sanan anlayış, tam da faşizme özgü bir anlayıştır." dedi.

Bu arada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 8-10 Kasım'da Strasbourg'da düzenlenecek "Dünya Demokrasi Formu'na katılacağı da bildirildi.

Muhabir: Barış Gündoğan,Mehmet Tosun

  Kaynak: Anadolu Ajansı
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Siyaset HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Türk zırhlısı Senegal'i koruyacak Türk zırhlısı Senegal'i koruyacak Senegal, zırhlı kara aracı ihtiyacını karşılamak için Nurol Makina'nın 4x4 zırhl..
Erdoğan'ın Batı Afrika ziyareti Türk yatırımcıların önünü açacak Erdoğan'ın Batı Afrika ziyareti Türk yatırımcıların önünü açacak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Cezayir, Moritanya ve Senegal ziyaretlerinin, bu ülkele..
Afrin'de terörden arındırılan köylerde geri dönüş sevinci Afrin'de terörden arındırılan köylerde geri dönüş sevinci TSK tarafından yürütülen Zeytin Dalı Harekatı sürerken, YPG/PKK'lı teröristlerde..
Esed BMGK kararına rağmen yine saldırdı Esed BMGK kararına rağmen yine saldırdı Esed rejimi, BM Güvenlik Konseyi'nin insani ateşkes kararına karşın Doğu Guta, İ..
  Ekonomi HABERLERİ
Fakıbaba '300 koyun' projesine açıklık getirdi Fakıbaba '300 koyun' projesine açıklık getirdi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, "Bir yanlış anlaşılma oldu, 'sanki h..
resim yok İlk 'deniz rüzgarı' projesinde Ege Denizi öne çıkıyor Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak’ın bu yıl ihalesinin planlandığını açı..
Zeybekci'den Türk müteahhitlerin Libya'daki sorunlarına ilişkin açıklama Zeybekci'den Türk müteahhitlerin Libya'daki sorunlarına ilişkin açıklama Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türk müteahhitlerin Libya'daki sorunlarına ilişki..
Milli üretime teknoparklar damga vuracak Milli üretime teknoparklar damga vuracak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, "İZÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesi ile Tü..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
İTO’dan IMF'nin 'faizleri artırın' baskısına tepki İTO’dan IMF'nin 'faizleri artırın' baskısına tepki İTO Başkanı Oran: - “Faiz lobisine sahip çıkan IMF heyeti, ‘4. Madde Konsültasy..
İTO’dan kültürümüzü büyük katkı İTO’dan kültürümüzü büyük katkı Evliya Çelebi’nin 400 yıl önce kaleme aldığı seyahatnâmesinin İstanbul bölümüne..
Geleceğin Bilim İnsanları Gaziosmanpaşa’da Yetişiyor Geleceğin Bilim İnsanları Gaziosmanpaşa’da Yetişiyor Gaziosmanpaşa Belediyesi, çocukların, bilimsel ve teknolojik yönden gelişimini d..
YENİDER VE MİYEP NİHAT TUNALI’YI ZİYARET ETTİ YENİDER VE MİYEP NİHAT TUNALI’YI ZİYARET ETTİ YENİDER ve MİYİP Başkanı Eşref Küçükateş ile Yönetim Kurulu Üyelerinden oluşan b..
  Söyleşi HABERLERİ
Erdoğan, İBB Başkanı olduğunda  2 TON Baklava dağıtmıştım,  2019’da Başkan olunca  5 TON BAKLAVA dağıtacağım Erdoğan, İBB Başkanı olduğunda 2 TON Baklava dağıtmıştım, 2019’da Başkan olunca 5 TON BAKLAVA dağıtacağım Merter Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Genel Başkanı Yusuf Gecü Cumhurba..
Gaziosmanpaşa’da yeni bir “PLEVNE Destanı” yazılıyor Gaziosmanpaşa’da yeni bir “PLEVNE Destanı” yazılıyor GOP PLEVNE Projesi 2012 senesinde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm yıkımları son..
Eğitimci-Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren mavigün kolejini anlattı Eğitimci-Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren mavigün kolejini anlattı MAVİGÜN Eğitim Kurumlarının bu gün geldiği noktada ilk günden itibaren kesintisi..
Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! 10 yıldır Emlak Otomotiv ve Oto kiralama sektörü içinde olan Emre Emlak & Otomot..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
2017 yılında 475 fuar düzenlendi 2017 yılında 475 fuar düzenlendi Ticareti geliştirmek amacıyla açılan fuarlar iş dünyasının ilgi gösterdiği bir a..
Rekor katılımın olduğu KASTEXPO sona erdi! Rekor katılımın olduğu KASTEXPO sona erdi! Ekonomik hacim olarak 12 milyar dolarlık değere sahip, Kastamonulu sanayici ve i..
Büyükekşi: “Eski köye yeni adet getirin” Büyükekşi: “Eski köye yeni adet getirin” Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 2012 yılından bu yana düzenlediği Türkiye..
Eminevim ödüllendirildi Eminevim ödüllendirildi ASSAM Uluslararası İslam Birliği Kongresi'nin ilki 23-24 Kasım tarihlerinde Emin..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Oktay Öz: “Kentsel Dönüşüm Rantsal Dönüşüm Değildir” Oktay Öz: “Kentsel Dönüşüm Rantsal Dönüşüm Değildir” Türk inşaat ve gayrimenkul sektörünün en seçkin buluşmalarından biri sayılan Bos..
Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Gaziosmanpaşa Belediyesi, kentsel dönüşüm projelerini tanıtmaya devam ediyor. Bu..
Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan mahallesindeki dönüşüm projesiyle alakalı Güngören Belediye Başkanı Ş..
Fuzul Grup, projelerini Paris’te Tanıttı Fuzul Grup, projelerini Paris’te Tanıttı Yaşam alanlarına geniş yer ayıran ve “aile” konseptini ön planda tutan Fuzul Gru..
  Projeler HABERLERİ
ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden Albaraka Türk’ün kendi kaynakları ile oluşturduğu iAlbatros projesi, IDC Türkiye..
Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, “Ahes Misal İstanbul” adıyla Gazio..
7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu 7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden kimya sanayi, ihracatı sürdürülebilir kılma..
SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! Gayrimenkul sektöründe yeniliklerin öncüsü Sinpaş Yapı, bugüne kadar yatırımcıla..
  Spor HABERLERİ
Medipol Başakşehir liderlik için sahada Medipol Başakşehir liderlik için sahada Medipol Başakşehir, Spor Toto Süper Lig'in 23. haftasında yarın Gençlerbirliği'n..
Trabzonspor'un golleri 'yerli ve milli' futbolculardan Trabzonspor'un golleri 'yerli ve milli' futbolculardan Spor Toto Süper Lig'de ilk 23 haftada 38 gol atan Trabzonspor'un gollerinin 27's..
resim yok Milli binici Demirsoy İspanya'da birinci oldu Milli binici Derin Demirsoy, Sunshine Turu'nda small grand prix yarışmasında bir..
Kenan Sofuoğlu Avustralya'da ilk üçe giremedi Kenan Sofuoğlu Avustralya'da ilk üçe giremedi Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu'nun 13. olduğu Avustralya'daki Dünya Superspor..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti 21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
20. Milli ve Yerli Yasam Insası Bulusması  Oktay ÇAĞATAY ve Hamza CEBECİ’nin katılımıyla gerçekleşti 20. Milli ve Yerli Yasam Insası Bulusması Oktay ÇAĞATAY ve Hamza CEBECİ’nin katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Yaşam İnşası Es..
Temel Hazıroğlu ONDOKUZUNCU  Milli ve Yerli yaşam inşası buluşmalarında  insanı ve finansı anlattı Temel Hazıroğlu ONDOKUZUNCU Milli ve Yerli yaşam inşası buluşmalarında insanı ve finansı anlattı Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Yaşam İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı