HABER AKIŞI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan: Biz memleketin en önemli gerçeğine parmak bastık

 Tarih: 01-11-2017 18:10:00
Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Tezcan, "Biz memleketin en önemli gerçeğine parmak bastık. Tehdit ve kuru gürültüye de pabuç bırakmayacağız. Onun için öyle her yandan saldırarak susturacaklarını sanıyorlarsa yanılıyorlar." dedi.

ANKARA - (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik sözlerine ilişkin, "Biz memleketin en önemli gerçeğine parmak bastık. Tehdit ve kuru gürültüye de pabuç bırakmayacağız. Onun için öyle her yandan saldırarak susturacaklarını sanıyorlarsa yanılıyorlar. Yağma yok." dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Toplantı sonrası açıklamada bulunan Tezcan, ABD'deki terör saldırısını lanetlerken, ABD halkına başsağlığı diledi. Tezcan, "Dünya, terörle mücadele konusunda ortak bir noktada buluşmak zorunda olduğunu hatırlamak zorunda." ifadesini kullandı.

Bütçe görüşmelerinin TBMM'de başladığını anımsatan Bülent Tezcan, "Bu bütçe halkın bütçesi değil, Ankara'daki beylerin bütçesi." diye konuştu.

Bu bütçede üretimi artıracak ve yoksulların sorunlarına çare bulacak çözümlerin olmadığını vurgulayan Tezcan, bütçede faiz lobilerine aktarılacak 70 milyar lira olduğunu söyledi.

Tezcan, "Bu bütçe yoksulluk ve açlığı ortadan kaldıracak bir bütçe değil." dedi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bugün yapılan 3. Turizm Şurası toplantısına değinen Tezcan, "Ülkenin itibarını ayaklar altına alırsanız, turizmi ayağa kaldıramazsınız. Bu toplantılar ne yazık ki nafile toplantılar." değerlendirmesini yaptı.

Tekirdağ'da yaptığı konuşma

Bülent Tezcan, Tekirdağ'da Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'a destek vermek amacıyla yaptığı konuşmaya değindi.

Söz konusu konuşmasında "Recep Tayyip Erdoğan, faşist diktatördür. Hem de onların anladığı dilden söylüyorum. Şeddelisidir, diktatörün şeddelisidir hem de." dediğini hatırlatan Tezcan, bu sözlerinin Pazartesi gününden bu yana sanki Türkiye'nin temel meseleymiş gibi aktarıldığını belirtti.

İktidarın bu sözlerinden çok rahatsız olduğunu savunan Tezcan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Pazartesi günü bir gerçeği açıkladım. Dedim ki 'kral çıplak.' Sadece bizim açıklayabildiğimiz, CHP kadrolarının açıklayabildiği bir şeyi söyledim, ortalık karıştı. AK Parti'nin, hükümet yetkililerinden, milletvekillerinden, yöneticilerinden taşı alan üstüme koşmaya başladı. Ben niye koştuklarını biliyorum. Niye bu telaşa kapıldıklarını biliyorum. Olur da 'reis kenarda oturduğumuzu görür de bizim de istifamızı ister' diye görüntüyü kurtarmak için koşuştular. Biz memleketin en önemli gerçeğine parmak bastık. Tehdit ve kuru gürültüye de pabuç bırakmayacağız. Onun için öyle her yandan saldırarak susturacaklarını sanıyorlarsa yanılıyorlar. Yağma yok. Gerçeği söylemeye devam edeceğiz. Konuşamayanlar adına konuşmaya devam edeceğiz."

Söylediği sözleri tekrar hatırlatan Tezcan, bu sözlerinde ahlaki bir terim olmadığını ve tamamen siyasi bir söylem olduğunu ileri sürdü.

İktidar yetkililerinin hoşuna gidecek şeyleri değil, bir gerçeği dile getirdiğini vurgulayan Tezcan, sözlerine Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ'ın kendisine hitaben, "edebsizlik, ahlaksızlık, terbiyesizlik, seviyesizlik" dediğini hatırlattı.

"Benimki siyaset literatüründen alınmış sözler, bunlarınki ahlaki literatürden çıkarılmış sözler." diyen CHP Sözcüsü Tezcan, iki sözün yan yana konulduğunda hangi sözün hakaret içerdiğinin ortaya çıkacağını söyledi.

"Bundan daha büyük yalan olur mu"

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın kendisine yönelik "Türkiye'de diktatörlük olsa sen bu sözleri söyleyemezsin." dediğini aktaran Tezcan, hakkında bulunulan suç duyurusu ve başlatılan soruşturmayla, Bozdağ'ın tekzip edildiğini savundu.

Demokrasi için ödenecek bedel neyse bunu ödeyeceklerinin altını çizen Tezcan, "Siz de ülkede demokrasiyi ortadan kaldırmanın bedelini millete ödeyeceksiniz." ifadesini kullandı.

"Biz konuşamayanlar adına da konuşuyoruz. Şunu da çok iyi biliyoruz. Bu süreçten rahatsız olan AK Partili bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları var ama konuşamıyorlar. Eminim biz bunları söyledikçe yürekleri soğuyor, huzur buluyorlar." diyen Tezcan, Türkiye'de demokrasinin olmadığını, bu rejimin adının "faşist diktatörlük" olduğunu, milletin bunu bilmesi gerektiğini söyledi.

Faşizmin büyük yalanların organizasyonuyla iktidarını sürdürdüğünü belirten Tezcan, "Goebbels Hitler'in propaganda, yalan bakanı değil miydi? Büyük yalanlar üzerine kurulu kampanyaları yürütmez mi faşist iktidarlar? Bugün yürütülmüyor mu? Evet. Dün FETÖ ile iş birliği içinde olan iktidar, şimdi kendisine muhalif olan herkese Fetöcü diyor. Bundan daha büyük yalan olur mu? Sözcü, Cumhuriyet gazetesi Fetöcü diye dava açıyorlar. Bundan daha büyük yalan olur mu?" diye konuştu.

"Kötü söz söylemeyeceğiz"

Türkiye'de herkesin korktuğu bir düzenin yaratıldığını, bunun adının "faşizm" olduğunu savunan Tezcan, korkanların ve konuşamayanların adına konuştuğunu, konuşmaya da devam edeceğini söyledi.

Bunun bir demokrasi mücadelesi olduğunu, bu mücadeleyi başta Kılıçdaroğlu olmak üzere bütün CHP kadrolarıyla verdiklerini dile getiren Tezcan, faşizme karşı bayrağı taşımaya devam edeceklerini vurguladı. Tezcan, "Sözümüzün ölçüsü ve ayarı, ahlak ölçülerimiz içerisindedir. Kötü söz söylemeyeceğiz, ahlak sınırlarının dışına çıkmayacağız ama siyasette söylenecek her şeyi kararlılıkla söyleyeceğiz. Siyaset dilimizin ayarının anahtarı onların elinde değil." dedi.

Türkiye'de yaratılan saray rejiminin toplumu sıkıştırmasından kurtaracak hareketin kararlı temsilcisi olmaya devam edeceklerini kaydeden Tezcan, saltanatın kaldırılmasının üzerinden 95 yıl geçtiğini anımsatarak, "Bugün ne yazık ki yeni saltanat sevdalılarıyla mücadele ediyoruz. Haklıyız, kazanacağız. Saltanat sevdalılar kazanamayacak." diye konuştu.

"Belediye başkanlarını millet seçer"

Tezcan, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

"AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Kılıçdaroğlu'na yönelik 'tarihin çöplüğünde yer alacaksın.' dedi. Bu konuda değerlendirmeniz nedir?" sorusuna Tezcan, "Tarihin çöplüğü, diktatörlerle doludur. Tarihin çöplüğüne dönüp bakın, diktatörlerden geçilmez. Diktatörlere karşı mücadele eden demokrasi kahramanları ise her zaman tarihin şeref locasında yer almışlardır. Onun için tarihin çöplüğüne birileri gidecekse, o kendi genel başkanlarıdır. Tarihin şeref locasında yeri şimdiden ayırtılan biri varsa, o da adalet yürüyüşünü yapan Kemal Kılıçdaroğlu'dur." yanıtını verdi.

"Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'un istifasına" yönelik bir soru üzerine ise Tezcan, "Belediye başkanları aday olurlarken, partilerinin yetkisindedir ama belediye başkanlarını millet seçer. Milletin seçtiğini sizin geri alma hakkınız yoktur. Kendini millet sanan anlayış, tam da faşizme özgü bir anlayıştır." dedi.

Bu arada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 8-10 Kasım'da Strasbourg'da düzenlenecek "Dünya Demokrasi Formu'na katılacağı da bildirildi.

Muhabir: Barış Gündoğan,Mehmet Tosun

  Kaynak: Anadolu Ajansı
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Siyaset HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
resim yok Başbakan Yıldırım: Kandil operasyonu adım adım ilerliyor Başbakan Yıldırım, "Kandil operasyonu adım adım ilerliyor. Şu anda zannediyorum ..
Kılıçdaroğlu'ndan gençlere çağrı: Gençler sandığa gidin Kılıçdaroğlu'ndan gençlere çağrı: Gençler sandığa gidin CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "24 Haziran için özellikle gençlere sesleniyorum..
resim yok Erdoğan'dan 'Gençlik Merkezi'ne ziyaret Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mardin Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezini ziyaret et..
Avam Kamarasından Brexit Yasasına onay Avam Kamarasından Brexit Yasasına onay İngiltere’de, parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası, Avrupa Birliği’nden ayrılm..
  Ekonomi HABERLERİ
Tesla eski çalışanına dava açtı Tesla eski çalışanına dava açtı Elektrikli otomobil ve enerji depolama sistemleri üreticisi Tesla, eski çalışanı..
Güneydoğu’ya 100 milyon TL’lik doping Güneydoğu’ya 100 milyon TL’lik doping Vakıfların paylaşım kültürü ve kamunun gücünü birleştirerek katılım bankacılığın..
Borsa günü yükselişle tamamladı Borsa günü yükselişle tamamladı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,12 yükselişle 94.551,86 puandan..
Emekliler dört gözle evlerini bekliyor Emekliler dört gözle evlerini bekliyor TOKİ tarafından emekliler için inşa edilen konutları gezen hak sahipleri, taşına..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Türkiye ekonomisi ilk 3 ayda yüzde 7.4 büyüdü Türkiye ekonomisi ilk 3 ayda yüzde 7.4 büyüdü İTO Başkanı Avdagiç: - “Büyümede rekor tempo sürüyor. Türkiye peş peşe altı çey..
BÜYÜME RAKAMLARI AÇIKLANDI TÜRKİYE İLK ÇEYREKTE 7,4 BÜYÜDÜ BÜYÜME RAKAMLARI AÇIKLANDI TÜRKİYE İLK ÇEYREKTE 7,4 BÜYÜDÜ Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılı ilk çeyreğine ilişkin dönemsel gayri..
Güçlü büyümeye devam Güçlü büyümeye devam Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2018 yılı 1. çeyrekte açı..
Sürdürülebilir Kalkınma İçin Güçlerimizi Birleştiriyoruz Sürdürülebilir Kalkınma İçin Güçlerimizi Birleştiriyoruz Proje Veri Tabanı, Doğu Marmara Kalkınma Ajansının öne çıkan faaliyetlerinin yan..
  Söyleşi HABERLERİ
YAŞASIN KÖMÜR YAŞASIN KÖMÜR İstanbul Ticaret Odası Doğal ve İşlenmiş Katı Yakıt Meslek Komitesi Başkan Vekil..
İsmail Şatıroğlu: “Eğitim Demek, Gelecek Demek” İsmail Şatıroğlu: “Eğitim Demek, Gelecek Demek” Yenilikçi, çağdaş, milli ve manevi değerlerimizi ön plana çıkaran eğitim anlayış..
DERSANKOOP ile İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde Başlayan değişimin adı TRİOS 2023 DERSANKOOP ile İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde Başlayan değişimin adı TRİOS 2023 DERSANKOOPERATİFİ Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Maşuk Gülaçar ile organize..
İkram Göktaş, Katılım Bankacılığında 2017’yi değerlendirdi ve 2018 hedeflerine ışık tuttu. İkram Göktaş, Katılım Bankacılığında 2017’yi değerlendirdi ve 2018 hedeflerine ışık tuttu. Vakıf Katılım Bankası Genel Müdürü İkram Göktaş, temel misyonlarının mevcut past..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
CES Dünyanın Lider Savunma ve Güvenlik Fuarı Eurosatory’de Yerini Aldı CES Dünyanın Lider Savunma ve Güvenlik Fuarı Eurosatory’de Yerini Aldı Türkiye’nin Yerli ve Milli Teknolojileri Eurosatory Savunma ve Güvenlik Fuarında..
ALBARAKA TÜRK, DEİK işbirliği ile Pakistan ülke günü düzenledi ALBARAKA TÜRK, DEİK işbirliği ile Pakistan ülke günü düzenledi Albaraka Türk’ün genel merkezinde düzenlenen organizasyona Pakistan Ankara Büyük..
9’uncu Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi sona erdi 9’uncu Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi sona erdi Çalışma hayatının tüm paydaşlarını İstanbul’da bir araya getiren 9’uncu Uluslara..
Kuveyt Türk, Kuveytli Fotoğraf Sanatçılarını Ağırlıyor Kuveyt Türk, Kuveytli Fotoğraf Sanatçılarını Ağırlıyor Düzenlediği sergilerle özel ve eşsiz eserleri sanatseverlerle buluşturan Kuveyt ..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Hükümetin çağrısıyla gerçekleşen faiz indirimi teşviğine GYODER, İNDER VE KONUTD..
Gerçek tehdit, yönetmeliğe uygun olmayan giydirme cephe uygulamaları Gerçek tehdit, yönetmeliğe uygun olmayan giydirme cephe uygulamaları Yalıtım konusunda kamuoyu ve sektörü bilinçlendirmeyi amaç edinen İZODER, Gazios..
Çırçır Mahallesi'nde kentsel dönüşüm devam ediyor Çırçır Mahallesi'nde kentsel dönüşüm devam ediyor Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın konuk olduğu ve sosyal medya üzerinden g..
GOP PLEVNE GAZİOSMANPAŞA’YA GÜVEN VERİYOR GOP PLEVNE GAZİOSMANPAŞA’YA GÜVEN VERİYOR İstanbul’da kentsel dönüşümün hızla devam ettiği ilçe Gaziosmanpaşa, bölgenin so..
  Projeler HABERLERİ
Kuveytli turizmciler Wish More Hotel Istanbul’da buluştu Kuveytli turizmciler Wish More Hotel Istanbul’da buluştu OTSAD’ın daveti ile İstanbul’a gelen Kuveytli turizmciler, Türkiye’deki meslekta..
Atatürk Havalimanı’nda iki günlük yazılım maratonu Atatürk Havalimanı’nda iki günlük yazılım maratonu Havalimanı bilişim çözümlerinde dünyanın önde gelen şirketleri arasında yer alan..
ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden Albaraka Türk’ün kendi kaynakları ile oluşturduğu iAlbatros projesi, IDC Türkiye..
Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, “Ahes Misal İstanbul” adıyla Gazio..
  Spor HABERLERİ
Dünya Kupası'nda günün sonuçları Dünya Kupası'nda günün sonuçları 2018 FIFA Dünya Kupası'nın yedinci gününde 3 maç oynandı. A Grubu'nda Uruguay ve..
İspanya, İran'ı tek golle geçti İspanya, İran'ı tek golle geçti Rusya'da düzenlenen 2018 FIFA Dünya Kupası'ndaki B Grubu maçında İspanya, İran'ı..
Cristiano Ronaldo bir rekoru daha kırdı Cristiano Ronaldo bir rekoru daha kırdı Portekiz Milli Takımı ile 2 maçta attığı 4 golle Dünya Kupası'na hızlı bir başla..
Anadolu Efes Micic'i kadrosuna kattı Anadolu Efes Micic'i kadrosuna kattı Anadolu Efes Basketbol Takımı, Sırp oyun kurucu Vasilije Micic'i transfer etti...
  Esnaf dergisi HABERLERİ
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti 23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti 22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti 21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı