HABER AKIŞI

CHP'den İçtüzük açıklaması

 Tarih: 27-09-2018 19:00:00
CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, "İçtüzükte acilen düzenlenmesi gereken şeyler var. Bununla ilgili Meclis Başkanlığı bir çalışma yapmış, bu hafta içerisinde grup başkanvekilliklerine dağıtacaklar." dedi.

TBMM (AA) - CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Meclis İçtüzüğünde acilen düzenlenmesi gereken konulara ilişkin Meclis Başkanlığının yaptığı çalışmanın bu hafta içerisinde grup başkanvekilliklerine dağıtılacağının kendilerine iletildiğini belirterek, "Burada tartışmalara meyil edilecek bir konu yok. Sadece yeni sisteme uygun İçtüzükte düzeltilecek olanlar düzeltildi. Bunlar halledilecek. Sanıyorum ki grup başkanvekilleriyle yapılacak 2-3 oturumla 2-3 gün içinde bu halledilecek." dedi.

Özkoç, Mecliste basın mensuplarına yaptığı açıklamada, TBMM Başkanı Binali Yıldırım başkanlığında, meclis başkanvekilleri, idare amirleri, grup başkanvekillerinin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildiğini söyledi.

Toplantıda, yeni yasama yılı öncesi yapılan çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulunulduğunu anlatan Özkoç, külliye içerisinde ciddi güvenlik önlemleri alındığının aktarıldığını ifade etti.

Özkoç, Meclisin yasama kapasitesi ve etkinliğinin güçlendirilmesi için yapılacaklar ve milletvekillerine uygun çalışma alanı yaratılabilmesine yönelik personel düzenlemeleri yapılması hususunda görüşlerin tartışıldığını belirtti.

İçtüzüğün iki ana başlık altında ele alınmasının ortak olarak ifade edildiğini aktaran Özkoç, 1 Ekim'deki yasama yılı açılışının ertesi günü Mecliste görüşmelerin başlayacağını söyledi. Meclisin işleyişinin yasalara uygun hale getirilmesi için İçtüzükte acilen düzenlenmesi gereken konular olduğunu dile getiren Özkoç, "Bununla ilgili Meclis Başkanlığı bir çalışma yapmış, bu hafta içerisinde grup başkanvekilliklerine dağıtacaklar. Burada tartışmalara meyil edilecek bir konu yok. Sadece yeni sisteme uygun İçtüzükte düzeltilecek olanlar düzeltildi. Bunlar halledilecek. Sanıyorum ki grup başkanvekilleriyle yapılacak 2-3 oturumla 2-3 gün içinde bu halledilecek." diye konuştu.

Toplantıda İçtüzüğe ilişkin ele alınan ikinci başlığın ise İçtüzüğün daha işlevsel bir konuma gelebilmesi, milletvekillerinin yasadan ve milletten aldıkları yetkileri daha geniş ve kapsamlı kullanabileceği bir içtüzüğün hazırlanması olduğunu kaydeden Özkoç, TBMM Başkanı Yıldırım'ın, "Bütün grup başkanvekilleriyle bir araya gelerek ortak bir zeminde buluşulmasında hassasiyet gösterilecek. Grup başkanvekilleri Genel Kurula gelmezlerse mazeretli sayılabiliyorlar. Bunlara bir iki daha eklenebilir." dediğini aktardı.

Özkoç, toplantıda ayrıca, "Genel Kurul Salonundaki oturma düzeniyle ilgili basında yer alan haberlerin doğru olmadığının, içeriden birinin basına bu tür bir bilgi aktarıp aktarmadığının araştırılacağının ve yasal takibinin yapılacağının" iletildiğini belirterek, "Ancak yer konusunda, oturma düzeniyle ilgili tam bir mutabakat içerisinde değiliz. Bunu da grup başkanvekilleri ve Meclis Başkanı kendi aramızda çözmeye çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Bürokratları çağırdıkları gibi bakanları da çağırıp dinleyebilirler"

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Özkoç, oturma düzeniyle ilgili mutabık olunmayan konunun sorulması üzerine, şunları söyledi:

"Örnek veriyorum, 6 sıra AKP'ye ayrılmış durumda. Diğer sıralarsa, ikişer sıra şeklinde diğer siyasi partilere eşit şekilde paylaştırılmış durumda. Ancak arkadaşlar '7 sıra bize ait olsun.' diye bir yaklaşım getiriyorlar. Onun da çok doğru olmadığını, böyle olursa iç içe yan yana... Örnek veriyorum, İYİ Parti ile MHP aynı sırada oturacak. AKP ile bizim aynı, yan yana, bitişik oturmamız gerekiyor. Bunların da doğru olmadığını ifade ettik. Herhalde karşılıklı anlayış içerisinde bunu çözeceğiz diye tahmin ediyorum."

Partilerin Genel Kuruldaki oturma sıralamasına ilişkin bir değişiklik olup olmadığına yönelik soruyu yanıtlarken de Özkoç, "Sıralama ile ilgili şu anda herhangi bir değişiklik yok." dedi.

Özkoç, bir gazetecinin, "Bakanların yeni yasama döneminde komisyon çalışmalarına katılmaları yönünde iktidar partisinin bir önerisi olacağı" yönündeki ifadeleri üzerine, "Daha henüz bize gelmiş herhangi bir teklif yok. Ancak bu konu, İçtüzükte daha geniş kapsamlı düzenlenirken ele alınacak, diye düşünüyorum. Ancak iktidar partisinden böyle bir teklif gelirse bunu değerlendiririz. Bakanların, 'yürütmenin yasamaya müdahalesi' şeklinde komisyonlarda bulunmasını doğru bulmuyoruz. Ancak komisyonlar istedikleri takdirde bürokratları çağırdıkları gibi bakanları da çağırıp dinleyebilirler, diye yaklaşıyoruz." şeklinde konuştu.

Meclisteki güvenlik önlemlerine ilişkin bir soruya karşılık da Özkoç, kameralar ve x-ray cihazlarıyla kontrollerin artırıldığını, girişlerde yaka kartı kullanımıyla emniyet güçlerinin kişilere ilişkin bilgi sahibi olmama kaygısının önüne geçilmesine yönelik düzenlemeler yapıldığını anlattı.

Bu konudaki başka bir soru üzerine Özkoç, "CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, bu konuyu orada gündeme getirdi. Uzun menzilli silahlarla dolaşan emniyet görevlileri var. Sivillerden ve milletvekillerinden daha fazla emniyetten, jandarmadan arkadaşların dolaştığını görüyoruz. Dışarıya karşı demokratik bir Meclisin doğru yansımadığı anlayışını dile getirdiler. Meclis Başkanı, bu konuyla yakından ilgileneceğini, hatta bazı düzeltmeler de yaptıklarını, bunu daha hassas noktada inceleyeceklerini ifade ettiler." dedi.

Özkoç, tahliye olan İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun ne zaman yemin edeceği sorusuna, "Bu konuda şimdi konuşulmuş herhangi bir şey yok ama ilk önce Meclisin açılışı var, Sayın Cumhurbaşkanımızın hitabı söz konusu. O gün ya da ondan bir gün sonra Enis Bey'in yemin töreni gerçekleşmiş olur." yanıtını verdi.

Muhabir: Seval Ocak Adıyaman

  Kaynak: Anadolu Ajansı
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Siyaset HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
resim yok THE sıralamasında eğitimde ODTÜ, sosyal bilimlerde Koç Üniversitesi öne çıktı İngiltere kökenli üniversite sıralama kuruluşu THE, dünya üniversitelerini krite..
Bakanlıktan okul kantinlerine sıkı denetim Bakanlıktan okul kantinlerine sıkı denetim Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, eğitim ve öğretim kurumları bünyesindeki 10 bi..
FETÖ'nün 'mahrem asker abileri'ne operasyon FETÖ'nün 'mahrem asker abileri'ne operasyon Konya merkezli 13 ilde, örgütün TSK'ya yerleştirdiği askeri personelin "mahrem a..
Twitter 'komplo teorisyeninin' hesaplarını kapattı Twitter 'komplo teorisyeninin' hesaplarını kapattı Twitter, komplo teorileriyle tanınan Alex Jones'a ait hesapları, topluluk kurall..
  Ekonomi HABERLERİ
Borsa güne düşüşle başladı Borsa güne düşüşle başladı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,64 azalışla 94.080,42 puandan b..
Türkiye Finans’tan “Dert Çözen Finansman” Türkiye Finans’tan “Dert Çözen Finansman” Hayata Katılım Bankası Türkiye Finans, müşterilerinin ihtiyaçlarına Dert Çözen F..
Brexit Avrupa Yatırım Bankasına pahalıya patlayacak Brexit Avrupa Yatırım Bankasına pahalıya patlayacak Avrupa Yatırım Bankası (EIB) Başkanı Werner Hoyer, "İngiltere'nin AB'den ayrılma..
İngiliz sinema devi Suudi Arabistan projesini durdurdu İngiliz sinema devi Suudi Arabistan projesini durdurdu Dünyanın en büyük sinema zincirleri arasında yer alan İngiliz Vue, Suudi Arabist..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Arap İş İnsanları MÜSİAD’da Bir Araya Geldi Arap İş İnsanları MÜSİAD’da Bir Araya Geldi Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Genel Başkan Abdurrahman Kaan’..
Kızılay’dan Endonezyalı afetzedelere gıda yardımı Kızılay’dan Endonezyalı afetzedelere gıda yardımı 28 Eylül tarihinde büyük bir deprem ve ardından tsunami yaşayan Endonezya’da yar..
Kızılay, Arakanlı Müslümanlara 1000 adet gıda kolisi dağıttı Kızılay, Arakanlı Müslümanlara 1000 adet gıda kolisi dağıttı Kızılay, Bangladeş Cox’s Bazar’daki Balukhali-2 Kampı’nda 5 bin ailenin ihtiyacı..
TÜSAD:  Hekimlere karşı şiddet son bulmalı TÜSAD: Hekimlere karşı şiddet son bulmalı TÜSAD Başkanı Prof. Dr. Arzu Mirici, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin çok ö..
  Söyleşi HABERLERİ
Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Katılım Bankası, olarak yeniden doğan ve bu doğumda büyük emek ve ..
İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı Türkiye’nin önemli başarılara imza atan gençlik oluşumlarından olan İstanbul Gen..
Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı tüm uyarı, aldığı tüm önlemlere rağmen kontrolsüz k..
Sektöre kadın eli değdi Sektöre kadın eli değdi Türkiye Takım Tezgahları Sektörünün kadınların iş hayatına katılımının bir terci..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Adıyaman ve Kastamonu Tanıtım Günleri Adıyaman ve Kastamonu Tanıtım Günleri Yenikapı ve Maltepe etkinlik alanlarında düzenlenen programlarla illerin tanıtım..
Dünya devleri İstanbul’da buluşacak Dünya devleri İstanbul’da buluşacak 2018 yılının en önemli metalurji buluşması Ankiros-Annofer-Turkcast ihtisas fuar..
Bilişim Zirvesi 2018’de Akıllı Teknolojiler Konuşulacak Bilişim Zirvesi 2018’de Akıllı Teknolojiler Konuşulacak Bu yıl “Akıllı Şeyler – Bilen Teknolojiler” ana temasıyla düzenlenecek Bilişim Z..
Setur Ar-Ge merkezi açıldı Setur Ar-Ge merkezi açıldı Setur’un turizm sektöründe global bir oyuncu olmasına destek sağlaması hedefiyle..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İmar barışı vatandaşın sorunlarını çözerken, kentsel dönüşüme ivme kazandıracak..
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” Beykoz’da düzenlenen “Tokatköy Şehri- Sitare Yerinde Dönüşüm Tanıtım Programı ve..
Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Hükümetin çağrısıyla gerçekleşen faiz indirimi teşviğine GYODER, İNDER VE KONUTD..
  Projeler HABERLERİ
MISTI Projesinin 2. yılı tamamlandı MISTI Projesinin 2. yılı tamamlandı Limak Vakfı tarafından fon desteği sağlanan Boğaziçi Üniversitesi ve Massachuset..
Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı’nın İngiltere’deki merkez ofisi Ant Yapı UK; 20-22 Eaton Place Konut Pr..
Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin 100 günlük eylem planı kapsamında y..
‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ ‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ Pompa sektörünün en büyük firmalarından Türk UNOPOMP, elektrik faturalarının hız..
  Spor HABERLERİ
Spor Toto Süper Lig'de görünüm Spor Toto Süper Lig'de görünüm Ligde 9. hafta, Trabzonspor-Büyükşehir Belediye Erzurumspor maçıyla tamamlandı. ..
Trabzon'da golsüz beraberlik Trabzon'da golsüz beraberlik Spor Toto Süper Lig'in 9. haftasındaki Trabzonspor-Büyükşehir Belediye Erzurumsp..
Süleyman Atlı bronz madalya kazandı Süleyman Atlı bronz madalya kazandı Dünya Güreş Şampiyonası'nda erkekler serbest stil 57 kiloda Süleyman Atlı, bronz..
Elif Jale Yeşilırmak finale yükseldi Elif Jale Yeşilırmak finale yükseldi Kadınlar 59 kiloda milli güreşçi Elif Jale Yeşilırmak, finale yükseldi
  Esnaf dergisi HABERLERİ
Mustafa İçöz: “Trafikten men edilen aracın kimliği de yok edilmeli!” Mustafa İçöz: “Trafikten men edilen aracın kimliği de yok edilmeli!” İstanbul Ticaret Odası (İTO) Motorlu araçların tamir, bakım, üretim ve montaj ko..
Nuri Özelmacıklı: “İmar Barışı süresi uzatılarak harçlar taksitlendirilmeli” Nuri Özelmacıklı: “İmar Barışı süresi uzatılarak harçlar taksitlendirilmeli” Türkiye’nin en büyük ve en çok şubesi olan Gayri Menkul Danışmanlık Firmalarında..
27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti 27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf bülteni Dergisinin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf buluşmaları Kızılay Gen..
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı