HABER AKIŞI

CHP'den İçtüzük açıklaması

 Tarih: 27-09-2018 19:00:00
CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, "İçtüzükte acilen düzenlenmesi gereken şeyler var. Bununla ilgili Meclis Başkanlığı bir çalışma yapmış, bu hafta içerisinde grup başkanvekilliklerine dağıtacaklar." dedi.

TBMM (AA) - CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Meclis İçtüzüğünde acilen düzenlenmesi gereken konulara ilişkin Meclis Başkanlığının yaptığı çalışmanın bu hafta içerisinde grup başkanvekilliklerine dağıtılacağının kendilerine iletildiğini belirterek, "Burada tartışmalara meyil edilecek bir konu yok. Sadece yeni sisteme uygun İçtüzükte düzeltilecek olanlar düzeltildi. Bunlar halledilecek. Sanıyorum ki grup başkanvekilleriyle yapılacak 2-3 oturumla 2-3 gün içinde bu halledilecek." dedi.

Özkoç, Mecliste basın mensuplarına yaptığı açıklamada, TBMM Başkanı Binali Yıldırım başkanlığında, meclis başkanvekilleri, idare amirleri, grup başkanvekillerinin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildiğini söyledi.

Toplantıda, yeni yasama yılı öncesi yapılan çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulunulduğunu anlatan Özkoç, külliye içerisinde ciddi güvenlik önlemleri alındığının aktarıldığını ifade etti.

Özkoç, Meclisin yasama kapasitesi ve etkinliğinin güçlendirilmesi için yapılacaklar ve milletvekillerine uygun çalışma alanı yaratılabilmesine yönelik personel düzenlemeleri yapılması hususunda görüşlerin tartışıldığını belirtti.

İçtüzüğün iki ana başlık altında ele alınmasının ortak olarak ifade edildiğini aktaran Özkoç, 1 Ekim'deki yasama yılı açılışının ertesi günü Mecliste görüşmelerin başlayacağını söyledi. Meclisin işleyişinin yasalara uygun hale getirilmesi için İçtüzükte acilen düzenlenmesi gereken konular olduğunu dile getiren Özkoç, "Bununla ilgili Meclis Başkanlığı bir çalışma yapmış, bu hafta içerisinde grup başkanvekilliklerine dağıtacaklar. Burada tartışmalara meyil edilecek bir konu yok. Sadece yeni sisteme uygun İçtüzükte düzeltilecek olanlar düzeltildi. Bunlar halledilecek. Sanıyorum ki grup başkanvekilleriyle yapılacak 2-3 oturumla 2-3 gün içinde bu halledilecek." diye konuştu.

Toplantıda İçtüzüğe ilişkin ele alınan ikinci başlığın ise İçtüzüğün daha işlevsel bir konuma gelebilmesi, milletvekillerinin yasadan ve milletten aldıkları yetkileri daha geniş ve kapsamlı kullanabileceği bir içtüzüğün hazırlanması olduğunu kaydeden Özkoç, TBMM Başkanı Yıldırım'ın, "Bütün grup başkanvekilleriyle bir araya gelerek ortak bir zeminde buluşulmasında hassasiyet gösterilecek. Grup başkanvekilleri Genel Kurula gelmezlerse mazeretli sayılabiliyorlar. Bunlara bir iki daha eklenebilir." dediğini aktardı.

Özkoç, toplantıda ayrıca, "Genel Kurul Salonundaki oturma düzeniyle ilgili basında yer alan haberlerin doğru olmadığının, içeriden birinin basına bu tür bir bilgi aktarıp aktarmadığının araştırılacağının ve yasal takibinin yapılacağının" iletildiğini belirterek, "Ancak yer konusunda, oturma düzeniyle ilgili tam bir mutabakat içerisinde değiliz. Bunu da grup başkanvekilleri ve Meclis Başkanı kendi aramızda çözmeye çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Bürokratları çağırdıkları gibi bakanları da çağırıp dinleyebilirler"

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Özkoç, oturma düzeniyle ilgili mutabık olunmayan konunun sorulması üzerine, şunları söyledi:

"Örnek veriyorum, 6 sıra AKP'ye ayrılmış durumda. Diğer sıralarsa, ikişer sıra şeklinde diğer siyasi partilere eşit şekilde paylaştırılmış durumda. Ancak arkadaşlar '7 sıra bize ait olsun.' diye bir yaklaşım getiriyorlar. Onun da çok doğru olmadığını, böyle olursa iç içe yan yana... Örnek veriyorum, İYİ Parti ile MHP aynı sırada oturacak. AKP ile bizim aynı, yan yana, bitişik oturmamız gerekiyor. Bunların da doğru olmadığını ifade ettik. Herhalde karşılıklı anlayış içerisinde bunu çözeceğiz diye tahmin ediyorum."

Partilerin Genel Kuruldaki oturma sıralamasına ilişkin bir değişiklik olup olmadığına yönelik soruyu yanıtlarken de Özkoç, "Sıralama ile ilgili şu anda herhangi bir değişiklik yok." dedi.

Özkoç, bir gazetecinin, "Bakanların yeni yasama döneminde komisyon çalışmalarına katılmaları yönünde iktidar partisinin bir önerisi olacağı" yönündeki ifadeleri üzerine, "Daha henüz bize gelmiş herhangi bir teklif yok. Ancak bu konu, İçtüzükte daha geniş kapsamlı düzenlenirken ele alınacak, diye düşünüyorum. Ancak iktidar partisinden böyle bir teklif gelirse bunu değerlendiririz. Bakanların, 'yürütmenin yasamaya müdahalesi' şeklinde komisyonlarda bulunmasını doğru bulmuyoruz. Ancak komisyonlar istedikleri takdirde bürokratları çağırdıkları gibi bakanları da çağırıp dinleyebilirler, diye yaklaşıyoruz." şeklinde konuştu.

Meclisteki güvenlik önlemlerine ilişkin bir soruya karşılık da Özkoç, kameralar ve x-ray cihazlarıyla kontrollerin artırıldığını, girişlerde yaka kartı kullanımıyla emniyet güçlerinin kişilere ilişkin bilgi sahibi olmama kaygısının önüne geçilmesine yönelik düzenlemeler yapıldığını anlattı.

Bu konudaki başka bir soru üzerine Özkoç, "CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, bu konuyu orada gündeme getirdi. Uzun menzilli silahlarla dolaşan emniyet görevlileri var. Sivillerden ve milletvekillerinden daha fazla emniyetten, jandarmadan arkadaşların dolaştığını görüyoruz. Dışarıya karşı demokratik bir Meclisin doğru yansımadığı anlayışını dile getirdiler. Meclis Başkanı, bu konuyla yakından ilgileneceğini, hatta bazı düzeltmeler de yaptıklarını, bunu daha hassas noktada inceleyeceklerini ifade ettiler." dedi.

Özkoç, tahliye olan İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun ne zaman yemin edeceği sorusuna, "Bu konuda şimdi konuşulmuş herhangi bir şey yok ama ilk önce Meclisin açılışı var, Sayın Cumhurbaşkanımızın hitabı söz konusu. O gün ya da ondan bir gün sonra Enis Bey'in yemin töreni gerçekleşmiş olur." yanıtını verdi.

Muhabir: Seval Ocak Adıyaman

  Kaynak: Anadolu Ajansı
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Siyaset HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Bakan Varank Macaristan’a gidiyor Bakan Varank Macaristan’a gidiyor Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye-Macaristan Karma Ekonomik Kom..
İşten ayrılma süreci nasıl yönetilmeli? İşten ayrılma süreci nasıl yönetilmeli? Digital insan kaynakları yazılımı üzerine uzman şirket Poldy A.Ş'nin kurucu orta..
Makina Almanın Tam Zamanı Makina Almanın Tam Zamanı ‘Makina sahibi olmayan firma kalmayacak’ mottosu ile hareket eden Emektar Makina..
İstanbul seçimlerinde Türk demokrasisi kazandı İstanbul seçimlerinde Türk demokrasisi kazandı Seçim bitti, Türkiye’nin gündemi ekonomiyi düzlüğe çıkarmak olmalı
  Ekonomi HABERLERİ
Ahmet Albayrak: “Tüm faizsiz hazine yatırım ürünlerini tek platformda topladık” Ahmet Albayrak: “Tüm faizsiz hazine yatırım ürünlerini tek platformda topladık” Kuveyt Türk Hazine ve Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ..
Melikşah Utku: “Tüm girişimci adaylarını Albaraka Garaj’a bekliyoruz” Melikşah Utku: “Tüm girişimci adaylarını Albaraka Garaj’a bekliyoruz” Albaraka Türk, verimliliği yüksek inovasyon modellerini deneyimleyebilmek ve hay..
Katılım bankalarının dağıttıkları kar paylarında yüze 18 fark Katılım bankalarının dağıttıkları kar paylarında yüze 18 fark Katılım bankalarının dağıttıkları kar payı oranları ortalaması, 24 Haziran 2019 ..
Emlak piyasasında 2019’un ilk yarısı nasıl geçti? Emlak piyasasında 2019’un ilk yarısı nasıl geçti? Hürriyet Emlak, Emlak Endeksi verileri Anadolu’nun emlak piyasasının yükselen yı..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
İTO, Perakende Ticaret Komitesi Yavuz ALTUN: “Bizim nihai kitlemiz İstanbul halkının tamamı” İTO, Perakende Ticaret Komitesi Yavuz ALTUN: “Bizim nihai kitlemiz İstanbul halkının tamamı” İstanbul Ticaret Odası (İTO) Perakendeciler Komitesi Başkan Yardımcısı Yavuz Alt..
‘Odağımız 100. yılımıza güçlü bir ekonomi ile girmek olmalı’ ‘Odağımız 100. yılımıza güçlü bir ekonomi ile girmek olmalı’ Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Ayşem Sargın, “Bugünden itibar..
TÜGİAD Başkanı’ndan istanbul seçim değerlendirmesi TÜGİAD Başkanı’ndan istanbul seçim değerlendirmesi TÜGİAD Başkanı Anıl Alirıza Şohoğlu: ‘Demokrasi Kazandı’
Modanın Başkenti Merter’de ihracat bereketi! Modanın Başkenti Merter’de ihracat bereketi! Her geçen gün tüm dünyada daha çok tanınan, Modanın Başkenti Merter'deki firmala..
  Söyleşi HABERLERİ
“İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı “İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ, Türkiye’nin 5G’ye geçiş serüvenine katkı sunacak önemli bir etkinliğe ev sa..
‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ ‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ İlahiyatçı yazar Prof. Dr. Ömer Döngeloğlu, Kağıthane’de, ‘’Peygamber Efendimizi..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Millet Bahçesi’nde ilk konser coşkusu Millet Bahçesi’nde ilk konser coşkusu Üsküdar’daki Nakkaştepe Millet Bahçesi, birbirinden keyifli kültür-sanat etkinli..
Selim Şiper: “Geleneksel istasyonlar, artık bütüncül yakıt istasyonlarına dönüşmüştür” Selim Şiper: “Geleneksel istasyonlar, artık bütüncül yakıt istasyonlarına dönüşmüştür” Dünya LPG Birliği Bölgesel Zirvesi - WLPGA Regional Summit Turkey 2019, LPG endü..
Dünya gıda sektörü Türkiye’de buluşacak Dünya gıda sektörü Türkiye’de buluşacak Türkiye’nin gıda alanında en köklü fuarı olarak kabul gören Uluslararası Gıda Ür..
En Lezzetli Yarışma En Lezzetli Yarışma Zeytinburnu’nda bu yıl 20’ncisi düzenlenen Merkezefendi Tıp Festivali Yöresel Ye..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Bakan Kurum: “Gaziosmanpaşa’da Yıl Sonuna Kadar 4 Bin 400 Konutun Temelini Atacağız” Bakan Kurum: “Gaziosmanpaşa’da Yıl Sonuna Kadar 4 Bin 400 Konutun Temelini Atacağız” Gaziosmanpaşa’da 13 bölgede kentsel dönüşümün startını verdiklerini belirten Çev..
Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziosmanpaşa'da, yaklaşık 4 bin 400 hak..
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Ad..
  Projeler HABERLERİ
 Poşet kullanımı yüze 80 azaldı Poşet kullanımı yüze 80 azaldı Türkiye’de “Sıfır Atık” uygulaması ile başlayan poşetlerin ücretlendirilmesinden..
Havalimanı İnşaatında Çıkan Atıklar Sanat Eseri Oldu Havalimanı İnşaatında Çıkan Atıklar Sanat Eseri Oldu İGA’nın, Çevre ve Sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında yürüttüğü “Atıktan Sa..
İBB’nin “Kentsel Tasarım Rehberi” çalışması Türkiye’ye kaynak olacak İBB’nin “Kentsel Tasarım Rehberi” çalışması Türkiye’ye kaynak olacak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla hazırlanan “Kentsel Tasarım Rehb..
  Spor HABERLERİ
İstanbul Büyükşehir Sporcuları avrupa oyunları’nda 20 sporcu ile Milli Formayı terletecek İstanbul Büyükşehir Sporcuları avrupa oyunları’nda 20 sporcu ile Milli Formayı terletecek Belarus'ta bu yıl ikincisi düzenlenecek ve Tokyo 2020 Olimpiyatları’na direkt ko..
Küpü kim kırdı? Küpü kim kırdı? Sadabad Yaz Etkinlikleri kapsamında 100’e yakın okçunun yarıştığı Hasbahçe'deki ..
Gaziosmanpaşa’da Yaz Spor Okulları Başladı Gaziosmanpaşa’da Yaz Spor Okulları Başladı Gaziosmanpaşa Belediyesi, öğrencilere spor sevgisi aşılamak, yetenekli gençleri ..
Dört küçük pehlivan bir başpehlivana karşı Dört küçük pehlivan bir başpehlivana karşı Kağıthane Belediyesi’nin Sadabad Yaz Etkinlikleri kapsamında bu yıl 28’ncisini d..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı