HABER AKIŞI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki: Terörden temizlenen bölgedeki inşaatlar 1-2 ay içinde bitiyor

 Tarih: 19-04-2018 23:30:00
Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, (Diyarbakır Sur, Şırnak Merkez, Şırnak İdil, Cizre ve Silopi, Hakkari Yüksekova, Mardin Nusaybin) Bu 7 bölgedeki inşaatların bir kısmı 1-2 ay içinde bitiyor, vatandaşlara teslim edeceğiz." dedi.

ŞIRNAK (AA) - Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Valilik Binası toplantı salonunda gazetecilerle bir araya gelerek, terörün yoğun yaşandığı yerlerde yapılan çalışmalarla ilgili sunum yaptı.

Diyarbakır'ın Sur ilçesi, Şırnak Merkez, Şırnak'ın İdil, Cizre ve Silopi ilçeleri, Hakkari'nin Yüksekova ilçesi ile Mardin'in Nusaybin ilçelerinin, terörün en şiddetli yaşandığı bölgeler olduğunu ifade eden Özhaseki, sunumunu, bölgelerden çekilen "öncesi ve sonrası" fotoğrafları eşliğinde gerçekleştirdi.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinin, tarihi özellikleri nedeniyle korunması gereken bir bölge olduğuna dikkati çeken Özhaseki, burada son yıllardaki belediyecilik hizmeti nedeniyle tarihi eserlerin harap edildiğini ve ilçedeki gecekondulaşma sonucu, Sur'un, geçmişine yakışmayan bir durumda olduğunu dile getirdi.

"Sur'un yaklaşık üçte birinde çatışma yaşandı"

Sur'un yaklaşık üçte birinde çatışma yaşandığını vurgulayan Özhaseki, "Bu üçte birinde yaşanan çatışmada 3 bin 695 bağımsız birim, hafif ve ağır hasarlı olmak üzere zarar gördü. Burada birtakım anıtsal eserler var, cami, medrese, han gibi ve ayrıca da sivil mimarlık örneği eserler var. Bunların tamamı ve alt yapı da zarar gördü." diye konuştu.

Sur içerisindeki kötü yapıların, tamamıyla yıkılarak yerlerine geleneksel Diyarbakır evlerinin yapıldığına işaret eden Özhaseki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 1500 konutun temelini attıklarını anımsattı.

Sur'un en geç bir sene içerisinde asli hüviyetine kavuşacağını anlatan Özhaseki, "Burada evi yıkılan vatandaşlara çok hızlı ev teslim edelim diye Üçkuyular ve Çölgüzeli mevkisinde, 5 bin 657 konutun üretimine başladık. Bu kadar hasar yok ama biz fazladan yapalım, gerekirse TOKİ şartlarında satarız diye bu evlerin üretimine başladık." dedi.

Bu evlerin bir kısmının teslim edildiğini dile getiren Özhaseki, vatandaşların yüzde 79'uyla da uzlaştıklarını söyledi.

Özhaseki, Sur'da ayrıca Hazreti Süleyman Cami çevresi, Ulu Cami önü, Gazi ve Melik Ahmet Caddesi'ndeki çalışmalar ile Kırklar dağı çevresindeki kaçak yapıların yıkılması ve Dicle Vadisi Projesi kapsamında yapılanları da anlattı.

Şırnak merkezinde6 binden fazla konut ve iş yeri yaptıklarını aktaran Özhaseki, burada 112 kilometrelik bir hatla hem içme hem de kanalizasyonu yenilediklerini belirterek, "Burada vatandaşların yüzde 89'u ile anlaştık. Vatandaşları mağdur etmemek adına kira yardımında bulunduk. Bu yardımlar, evlerin teslim edileceği güne kadar devam ettirildi." ifadelerini kullandı.

"Cizre ilçesinde durum daha kötü"

Bakan Özhaseki, şöyle devam etti:

"Silopi'de de 9 binden fazla bağımsız birim zarar gördü. Geleneksel dokuyu yansıtan çok güzel evler ortaya çıktı. Burada da vatandaşla anlaşma oranımız, yüzde 94'e ulaştı. İdil'de ise 5 bin 800'den fazla bağımsız birim zarar gördü. Hasarları tamirat ve tadilatla onarılacak olanlara 30 bin lira tamirat bedeli verdik. 'Evim sağlam' diyerek içerisinde oturmak isteyenler oldu. Konutlar geleneksel mimariye uygun, vatandaşların istekleri gözetilerek yapıldı."

Cizre ilçesinde durumun daha kötü olduğuna dikkati çeken Özhaseki, 18 binden fazla hasarlı yapı olduğunu aktardı.

Vatandaşların zararlarını tek tek karşıladıklarını, kira ve eşya yardımlarıyla güzel evler yaptıklarını kaydeden Özhaseki, geçmişte buradaki belediyelerin, bölgenin tepesine kabus gibi çöküp, itiraz eden vatandaşları sindirip, susturduğunu ifade etti.

"Onlar yapmadılar..."

Özhaseki, şunları söyledi:

"Eğer onlar, yıllarca burada belediye başkanlığını hakkıyla yapsalardı, benim su ve kanal işiyle ne işim vardı ki? 215 kilometre içme suyu hattı döşedim. Buradaki belediyeler yapmış olsalardı, ben niye bu işe bir daha gireyim ki? Bu parkları, bu dere ıslahlarını yapmış olsalardı, ben gelip de bu işlere niye gireyim? Onlar yapmadılar, ellerine geçen parayı dağa aktarmanın yolunu aradılar. Envaiçeşit şekilde milleti baskı altında tuttular ve hizmetten ziyade kafaları başka türlü çalıştığı için orada hizmeti ötelediler."

Özhaseki, Hakkari Yüksekova'da, kara rağmen inşaatlar ve altyapı çalışmaları yapmaya devam ettiklerini, 9 binden fazla bağımsız birimin hasar gördüğü Mardin Nusaybin'de ise geleneksel doku korunarak, çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.

Bakan Özhaseki, şu ifadeleri kullandı:

"Bu 7 bölgedeki inşaatların bir kısmı 1-2 ay içinde bitiyor, vatandaşlara teslim edeceğiz. Geç kalanlar da Yüksekova gibi yerlerde. Sene sonuna kadar hepsi baştan sona bitmiş olacak. Sonuç olarak, 7 bölgede yaklaşık 70 bin civarında bağımsız birim hasar görmüştü. Bunların 27 bini oturulamaz durumda, geriye kalanları ise az hasarlı dediğimiz tamirat tadilatla geçiştirilebilecek durumdaydı. Tamirat tadilatla zararlarını tazmin edebileceğimiz bölümdeki vatandaşların, oradaki zararlarını giderecek bedellerin hepsini nakdi olarak ödedik. 26 bin konutun da inşaatına başladık. Onlar da kısa bir süre içerisinde bitiyor. Bitenleri de teslime diyoruz zaten. Bir taraftan alt yapıya başladık, bir taraftan üstündeki parkları yapıyoruz, bir taraftan yeni siteler oluşturarak yeni yaşam alanları ve orada örnek olabilecek yeni mekanlar ortaya koyuyoruz. Bu inşallah bir çığır açmış olacak. Bunu Şırnak'ımızda da en kısa sürede devam ettireceğiz."

7 bölge için 10 milyar harcanacak

Bakan Özhaseki, bu 7 bölge için devletin harcayacağı miktarın yaklaşık 10 milyar lirayı bulacağını, bunun içinde kira ve eşya bedeli, ayni ve nakdi yardımlar, konutların karşılanması olduğunu kaydetti.

Terör örgütünün siyasi uzantılarının "taraflar silah bıraksın" söylemleri olduğunu vurgulayan Özhaseki, bunun "abes" ve "akılla alay eden" bir durum olduğunu dile getirdi.

Kürt halkının temsilcilerinin, dertlerini dile getirip hizmet yapacaklarına, tam tersi, "Kandil'in sözcüsü" gibi olmayı tercih ettiklerini belirten Özhaseki, bunlar toplum tarafından dışlandığını, devletin "kudret eli"nin, bu kişilere vurduğunu, devletin "şefkat eli"nin ise yaraları sarıp mağduriyetleri giderdiğini vurguladı.

Burada vatandaşın çekmiş olduğu çilelere son verecek şekilde, hizmetleri tamamına erdirdiklerini anlatan Özhaseki, başta vatandaşlar olmak üzere, valiler, kamu görevlileri, partimizin il başkanlıkları, parti teşkilatı, kadın kolları, ilçe başkanları, oda başkanları, Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü Vedat Gürgen ve ekibine de teşekkür etti.

Daha sonra Özhaseki, beraberindekilerle Sanat Sokağı esnafını ziyaret ederek, esnafla sohbet etti, sokaktaki çocuklara baklava ikramında bulundu.

Ziyaretler sırasında 73 Şırnak Belediyespor Kulübü Asbaşkanı Talat Akıl, Özhaseki'ye, takımın 73 numaralı formasını hediye etti.

Özhaseki günün sonunda, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileriyle, bir otelde verilen yemekte buluştu.

Muhabir: Yıldız Nevin Gündoğmuş, Ahmet Kaplan

  Kaynak: Anadolu Ajansı
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Ülke savunması yeni teknolojilerle donatıldı Ülke savunması yeni teknolojilerle donatıldı Güvenlik güçlerinin teknolojik olanakları, yerli savunma sanayisi ürünleri öncel..
Boynuna geçirilen ilmeğin, kefeninin, yediği yemeğin parası ailesinden istendi Boynuna geçirilen ilmeğin, kefeninin, yediği yemeğin parası ailesinden istendi Merhum Başbakan Adnan Menderes'in cezaevinde yediği yemeğin, asıldığı darağacınd..
resim yok Liselere girişte uygulanacak merkezi sınav için geri sayım başladı Liselere girişte isteğe bağlı olarak 2 Haziran'da yapılacak sınavda, kimlik kont..
'En ön cephede mücadele yürütüyoruz' 'En ön cephede mücadele yürütüyoruz' Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Küresel güvenliği etkileyen pek çok sorunla doğrudan yüz..
  Ekonomi HABERLERİ
Ekonomi Bakanı Zeybekci: Seçimlerden önce büyük bir rahatlama olduğunu göreceğiz Ekonomi Bakanı Zeybekci: Seçimlerden önce büyük bir rahatlama olduğunu göreceğiz Ekonomi Bakanı Zeybekci, "Son günlerde kurla ilgili sıkıntılar var, reel sektör ..
Yeniden yapılandırmada 31 Temmuz son gün Yeniden yapılandırmada 31 Temmuz son gün Maliye Bakanlığı ile belediyeler gibi diğer kamu idarelerine olan borçların yeni..
Güvensiz 13,5 milyon ithal ürüne geçit verilmedi Güvensiz 13,5 milyon ithal ürüne geçit verilmedi Ekonomi Bakanlığınca, güvenirliğinden şüphe duyulan ithal 470 milyon ürün test e..
resim yok Kaçak geçiş cezalarına indirim yürürlükte Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, "Karayollarında geçiş ihlalin..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Dövizdeki aşırı oynaklık... Dövizdeki aşırı oynaklık... - “Reel sektörün kısa vadeli döviz açık pozisyonu yokken ve öncü göstergeler poz..
TÜMSİAD Başkanı Doğan, Ak Parti Beyannamesini değerlendirdi TÜMSİAD Başkanı Doğan, Ak Parti Beyannamesini değerlendirdi Ak Parti; Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ve Genel Seçimler, Seçim Beyannamesini açık..
Osmanlı da ‘yerli’ ve ‘milli’ demiş Osmanlı da ‘yerli’ ve ‘milli’ demiş Ramazan ayında yerli malı fuarı Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nden çıkan bir belge..
resim yok Geleneksel MÜSİAD İftarı Yeni Genel Merkez’de Düzenlendi MÜSİAD tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen “İftar Yemeği”, 21 Mayıs ..
  Söyleşi HABERLERİ
DERSANKOOP ile İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde Başlayan değişimin adı TRİOS 2023 DERSANKOOP ile İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde Başlayan değişimin adı TRİOS 2023 DERSANKOOPERATİFİ Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Maşuk Gülaçar ile organize..
İkram Göktaş, Katılım Bankacılığında 2017’yi değerlendirdi ve 2018 hedeflerine ışık tuttu. İkram Göktaş, Katılım Bankacılığında 2017’yi değerlendirdi ve 2018 hedeflerine ışık tuttu. Vakıf Katılım Bankası Genel Müdürü İkram Göktaş, temel misyonlarının mevcut past..
Erdoğan, İBB Başkanı olduğunda  2 TON Baklava dağıtmıştım,  2019’da Başkan olunca  5 TON BAKLAVA dağıtacağım Erdoğan, İBB Başkanı olduğunda 2 TON Baklava dağıtmıştım, 2019’da Başkan olunca 5 TON BAKLAVA dağıtacağım Merter Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Genel Başkanı Yusuf Gecü Cumhurba..
Gaziosmanpaşa’da yeni bir “PLEVNE Destanı” yazılıyor Gaziosmanpaşa’da yeni bir “PLEVNE Destanı” yazılıyor GOP PLEVNE Projesi 2012 senesinde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm yıkımları son..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
ALBARAKA TÜRK, DEİK işbirliği ile Pakistan ülke günü düzenledi ALBARAKA TÜRK, DEİK işbirliği ile Pakistan ülke günü düzenledi Albaraka Türk’ün genel merkezinde düzenlenen organizasyona Pakistan Ankara Büyük..
9’uncu Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi sona erdi 9’uncu Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi sona erdi Çalışma hayatının tüm paydaşlarını İstanbul’da bir araya getiren 9’uncu Uluslara..
Kuveyt Türk, Kuveytli Fotoğraf Sanatçılarını Ağırlıyor Kuveyt Türk, Kuveytli Fotoğraf Sanatçılarını Ağırlıyor Düzenlediği sergilerle özel ve eşsiz eserleri sanatseverlerle buluşturan Kuveyt ..
Zapatero: “Eğer dünyada bir başkent seçmek gerekirse bu kesinlikle İstanbul olurdu” Zapatero: “Eğer dünyada bir başkent seçmek gerekirse bu kesinlikle İstanbul olurdu” İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Yenikapı Avrasya Sanat ve Gös..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Hükümetin çağrısıyla gerçekleşen faiz indirimi teşviğine GYODER, İNDER VE KONUTD..
Gerçek tehdit, yönetmeliğe uygun olmayan giydirme cephe uygulamaları Gerçek tehdit, yönetmeliğe uygun olmayan giydirme cephe uygulamaları Yalıtım konusunda kamuoyu ve sektörü bilinçlendirmeyi amaç edinen İZODER, Gazios..
Çırçır Mahallesi'nde kentsel dönüşüm devam ediyor Çırçır Mahallesi'nde kentsel dönüşüm devam ediyor Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın konuk olduğu ve sosyal medya üzerinden g..
GOP PLEVNE GAZİOSMANPAŞA’YA GÜVEN VERİYOR GOP PLEVNE GAZİOSMANPAŞA’YA GÜVEN VERİYOR İstanbul’da kentsel dönüşümün hızla devam ettiği ilçe Gaziosmanpaşa, bölgenin so..
  Projeler HABERLERİ
Kuveytli turizmciler Wish More Hotel Istanbul’da buluştu Kuveytli turizmciler Wish More Hotel Istanbul’da buluştu OTSAD’ın daveti ile İstanbul’a gelen Kuveytli turizmciler, Türkiye’deki meslekta..
Atatürk Havalimanı’nda iki günlük yazılım maratonu Atatürk Havalimanı’nda iki günlük yazılım maratonu Havalimanı bilişim çözümlerinde dünyanın önde gelen şirketleri arasında yer alan..
ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden Albaraka Türk’ün kendi kaynakları ile oluşturduğu iAlbatros projesi, IDC Türkiye..
Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, “Ahes Misal İstanbul” adıyla Gazio..
  Spor HABERLERİ
A Milli Futbol Takımı İran'ı konuk ediyor A Milli Futbol Takımı İran'ı konuk ediyor A Milli Futbol Takımı, hazırlık maçında yarın İstanbul'da İran ile karşılaşacak...
Real Madrid kupasını aldı Real Madrid kupasını aldı UEFA Şampiyonlar Ligi'nde mutlu sona ulaşan Real Madrid, düzenlenen törenle kupa..
Real Madrid ilki gerçekleştirdi Real Madrid ilki gerçekleştirdi Basketbolda THY Avrupa Ligi'nin ardından futbolda UEFA Şampiyonlar Ligi'nde kupa..
Salah Dünya Kupası'nı kaçırabilir Salah Dünya Kupası'nı kaçırabilir Liverpool'un teknik direktörü Jürgen Kloop, Real Madrid'e 3-1 kaybettikleri UEFA..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti 23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti 22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti 21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı