HABER AKIŞI

Bioenerji Uzmanı Hülya Gözaçan; “Sorunun kaynağı olmaktan kurtulmalıyız”

 Tarih: 28-12-2020 01:18:51
Bioenerji Uzmanı Hülya Gözaçan’a insanlar gün içindeki sorunlarını nasıl çözecek, neden sorunlarla boğuşuyoruz diye sorduk. Bioenerji Uzmanı Hülya Gözaçan; “Sorunun kaynağı olmaktan kurtulmalıyız” diyerek bakın neler anlattı!

Neden sorunlarla boğuşuyoruz;  “Allah c.c bir ayetinde bunu  çok güzel anlatıyor, "POZİTİF DÜŞÜNCE " isimli eserimde detaylı olarak yer verdim, şimdi sizlere özetlemek istiyorum.”

Allah (c.c) eşyayı zıtlıkları yaratmıştır ki, biri diğerinden ayırt edilebilsin ve aralarındaki fark insanlar tarafından anlaşılabilsin. Şeytan da, yarattıklarının en temiz ve en şereflilerinden biri olan, hak ve hayrı tavsiye eden meleklerin varlığına karşılık yaratılmıştır. (Pozitif düşünce isimli eserimden)

" Ey İnsanlar! Yeryüzündeki temiz ve helal şeylerden yiyin, şeytana ayak uydurmayın, zira o sizin için apaçık bir düşmandır. Muhakkak size kötülüğü, hayâsızlığı, Allah’a karşı da bilmediğiniz şeyi söyleminizi emreder," ( Bakara 168-169 )

İste bu ayette dediği gibi negatif sesleri zihnimize getiren "Şeytan" hiç boş durmuyor.

Bizleri birbirimize düşürmek için, negatif vesveseleri zihnimize seslenip duruyor. Yaratılış sırrı ateş gurubundan olan yani gazal bir formu bulunduğu için hava gibi varlığı kanıtlanmış olan şeytanın, ama gözle göremediğimiz içinde bizi aldatması o kadar kolay oluyor.

Şeytanı dinleyip basit sorunları büyütüyoruz.

Bunu bir sözle bilim adamları da adeta kanıtlıyor; “İnsan zihni boş kalırsa şeytanın çalışma alanı olur.”

Gördüğümüz gibi bilim adamları zihnimizin boş kaldığı zaman vesvese istediğimizi Kuran-i Kerim ilminin kanıtını gözler önüne seriyor ve yine dediği gibi " Gözünüzün alabildiğince gördüğünüz her şey enerjidir " Her şey bundan ibarettir”. Albert Einstein 

 

Peki, neden şeytan ile mücadele halindeyiz?

Yüce Allah (C.C ) insanı yarattığında nefis vermişti. Verilenlerin kıymetini anlamak için nefsiyle iradesi arasında savaş halinde olacaktı. 

Şeytan'ın yaratılmasındaki bir başka hikmet de, Allah (C.C) 'in üstünlük ifade eden Kahhar, Müntakim, Celal, Muizz, Müzill gibi isimlerinin tecelli edeceği bir varlığın gerekli olmasıdır. Şayet insanlar ve cinler, melek tabiatında olsalardı, bu isimlerin eseri ve neticesi ortaya çıkamazdı.

Eğer şeytan yaratılmamış olsaydı, Allah (C.C) 'ın , hıfz, af ,mağfiret ,rahmet, günahları örtme ve bağışlama  gibi hususları ihtiva eden kemal sıfatlarının ve isimlerinin tecelli etmesi  mümkün olmazdı.

Peygamber ( S.A.V) efendimiz bunu veciz bir şekilde şöyle dile getirmiştir:

"Eğer sizler günah işlemeseydiniz, Allah (C.C) muhakkak ki sizleri giderirdi de, fertleri günah işleyip mağfiret dileyecek ve Allah'ın kendilerini affedeceği bir kavim getirirdi".

Şeytan yaratılmamış olsaydı, Allah (c.c)'a ibadet ve itaatten söz etmek mümkün olmazdı. Çünkü belli fiillerin ibadet, tâat, hayır ve güzel oluşu ancak zıtlarının varlığı ile bilinebilir ki; insanlara şer ve çirkin işlerde yol gösteren Şeytan'dır.

Kainatın zıdlıklar ile yaratması bize verilen nimetlerin kıymetini anlamamızı sağlıyor. Birçok insan bana hocam neden kötükleri yok etmiyor Yüce Yaradan sorusunu alırım.

Bunu özetlemek gerekirse;

Soğuk olmadan sıcağın kıymetini anlayamayız. Kış olmadan yazın güzelliğini kavrayamazdık, üzüntü olmadan mutluluğun kıymetini bilemez, hastalık olmadan sağlığın şükrünü vermezdik. İste kötülükte böyledir yaratılan güzel kulların değerini anlamamız için kötülük yapan insanlarıda yaratmıştır. Allah 'a güveniyoruz ve bize verdiği yeminlerde kötülüğe hem bu dünya da hem ahiret hayatında en ağır cezayı vereceğini Ya Hakem ismiyle biliyoruz. Allah c.c Ya Sabur'dır yani sabrın kaynağıdır ve "Allah sabredenleri sever".

Sabırlıdır belki kul tevbe eder hatasından döner, yine sabırlıdır ki kötülükten vazgeçmeyenlerin günahları arttıkça onlara daha büyük ceza vermek ister. Allah c.c intikamını muhakkak alır.

Sevgili okurlarım,  Yukarıdan beri yaptığımız izahlardan sonra neden yaratıldığımızı, nefis taşıdığımızı, neden bu dünya da sınavda olduğumuzu ve Şeytan ile mücadelemizin sebebini anlamadığımızı düşünüyorum.

Peki, şeytanın tuzaklarına nasıl düşmeyeceğiz, onu nasıl yeneceğiz...

 

Devamı esnaf bülteni dergisinin 2021 yılı Ocak ayı 118. Sayısında...

  Bu haber 18633 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Röportaj HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı