HABER AKIŞI

BİLİM ÖNDERLERİ okuyucusuyla buluştu

 Tarih: 13-04-2018 23:15:21
İcatların, buluşların ve keşiflerin gerçek sahiplerini tanıma fırsatı bulacağımız bu kitabı soluksuz okuyacaksınız. Ayrıca, BİLİM ÖNDERLERİ bilimsel tartışmalarda başvurulacak referans ve kaynak kitap olma özelliklerinin tümünü üzerinde barındırıyor.

Yazar, Şakir Albayrak “BİLİM ÖNDERLERİ” kitabını neden yazdığını okurları için hazırladığı sunumun 1- ve 2.- bölümlerinde detaylı ve bilim hırsızlığını açığa çıkartacak şekilde anlatmış.

Şakir Albayrak hakkı sahibine iade ettiği kitabının sunumunda özetle şunları söylemiş;

Bu kitap ile oluşturduğumuz çalışmanın amacı, yeniden bir keşif değil elbet. Yaygın olarak bilinmeyen, okul müfredatına girmemiş ve bize ait olduğundan habersiz olunduğumuz icat ve keşiflerin sahiplerinden bazılarının kimler olduklarını belirlemeye çalışmak, keşif ve icatlarına ait bilgilerin bir kısmından haberdar edip taşınabilir kılmak ve yararlanma kolaylığı sağlamak olmuştur.

Okuyucu, elinde tuttuğu bu kitaptan yararlanmaya başladığında, yıllardır hazmettirilen aşağılanmışlık(!) duygusundan da hızla kurtulmuş olacak, yüce bir milletin samimi bir bireyi olarak yaşama sevincini tazeleyecek, milletimizin içinden yeni keşif ve icatlara engin ufuklar açılabileceğine olan inancını sağlamlaştıracak ve pekiştirecektir.

Zerre kadar ümitvar olanların ümidi, bir nevi devleşecek, keşif ve icatlar konusundaki karamsarlığı kovulacak, yerine yepyeni, taptaze inanç ve düşünceler yerleşecek, milletine olan sevgi bağları da kuvvetlenecektir.

On yıllardır -düşmanlarımız tarafından- estirilen “Bizden adam olamaz.” sözü ile özetlenebilecek olan aşağılık kompleksi rüzgârı dinecek, atalarımızın önceki yaptıklarından esinlenerek yeni nesiller daha iyi ve güzel keşif ve icatlara yöneleceklerdir.

Atalarımızın bilimsel çalışmalara ne kadar önem verdikleri anlaşıldıktan sonra “Biz neden yapamayalım?” sorusunun cevabı bulunmaya başlanacak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türk çocuğu, atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır” sözünün anlamı kavranacak, gençlerimiz bir atılım içine girmiş olacaklardır.

Duyarlılıkla okunacağını umduğum bu kitapta, kâşif ve mucitlerimize ait müstakil bilgilerin yanında birinin yekdiğerini desteklemesi anlamında, tekrar gibi gözüken yerler olmasında ”Et tekrar-ı Ahsen ve levkâne yüz seksen.’’ kavlince bir sakınca görmedik.

Türk-İslâm medeniyeti (1000 yıllık Türk tarihi, İslâm medeniyetinin sahibi ve muhafızının Türkler olduğunu gösteren inkârı mümkün olmayan bir devirdir.) çerçevesinde temayüz etmiş bilginlerden 115 tercihte bulunduk.

Okul çağımızdan beri öğretmenlerimizin Türk kahramanlığı konusundaki açıklamaları elbette yoğundu. Kahraman bir millet olduğumuz fikri artık bilincimiz haline dönüşmüştü. Ancak bir noksanlık vardı.  Bu kahramanlığın nasıl oluşup geliştiği konusunda tatminkâr bir bilgi mevcut değildi.

Kahramanlık destanları olduğuna göre kahramanlık destanını yazacak kalem sahiplerinin de olması gerekirdi. Gerekirdi de nerede idiler? Bu konu açıklık kazanmıyordu. Bir şeylerin olması lâzımdı?

Amerika’yı kim keşfetmiş, kilimanjaro dağları kaç metre? Kongo nehri kaç km? Nil Kaç km? Hindistan’ın Başkenti neresidir?

Sor da sor. Ampulü kim icat etti? Mikrobu kim keşf etti? Sorular çoğaltılabilir. Verilen cevapların içinde bir Türk ismi bulunmayışı, kahramanlığın sebeplerini açıklamaya yetmiyordu.

Kahramanlık, kabadayı naralarının desibelinin yüksekliği ile oluşan bir vasıf değildi. Öyleyse bunun bir alt yapısı, kültürel dokusu olmalıydı.

Bu varsayımlar sebebiyle yapılan takip sonunda, Türklerin de bir medeniyet oluşturdukları gerçeği tespite çalışıldı. Türk İslâm medeniyetinin oluşturduğu kültür ve bilim atmosferinde temayüz eden bilim adamlarının varlığıyla Avrupa Rönesans’ının oluştuğu gerçeği ortaya çıktı. Bunu inkâr etmeyip ifşa eden Avrupalı bilim adamlarının da varlığı meydana kondu. Prof. Dr. Fuat Sezginin hocası Prof. Helmut Ritter, bu gerçeği ortaya koyanlardan en öncüsü değildi elbet.

Bütün bunların yanı sıra Atomun parçalanacağını tespit edip söyleyenin Türk olması, Sibernetiğin şahdamarını meydana koyanın Türk olması, Mikrobu keşfedenlerin Türk olması, ilk Karantina uygulaması Yapanların Müslüman olması, Nota’nın temelini atanın Türk olması, İlk Denizaltı kullananların Türk olması, İlk Kâğıt fabrikasının kurucusunun Müslüman olması, İlk Uçma denemesini yapanların Türk olması, Dünyanın döndüğünü, yuvarlak oluşunu, eksen açısını tespit edenlerin, Dünyanın hacminin hesaplanmasını, Ekvatorun uzunluğunun hesaplamasını yapanların Türk ve Müslüman olması, Havan topunun icadının Fatih Sultan Mehmet’e ait olması, karşısında aşağılık kompleksinin yersizliğinin anlaşılmış olacağı düşüncesiyle bu kitap oluşturuldu.

Bu konulara izaha yeterli gelecek 115 Bilim adamı konu edildi. Fayda sağlayacağını umut ediyorum.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Eğitim HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
İran’dan Rusça’nın okullarda 'ikinci dil' olarak öğretilmesi teklifi İran’dan Rusça’nın okullarda 'ikinci dil' olarak öğretilmesi teklifi İran, Rusya’ya Farsça ve Rusça'nın karşılıklı olarak iki ülkedeki okullarda "iki..
resim yok Demokrat Parti'den Trump'ın seçim kampanyasına yönelik dava Demokrat Parti Ulusal Komitesince, ABD Başkanı Trump’ın başkanlık kampanyası ek..
Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş: Çin ile birçok alanda ortak proje geliştirme imkanına sahibiz Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş: Çin ile birçok alanda ortak proje geliştirme imkanına sahibiz Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, "Türkiye ve Çin birbirinden mesafe olarak çok..
Dışişleri Bakanlığından ABD'nin açıklamasına tepki Dışişleri Bakanlığından ABD'nin açıklamasına tepki Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ABD'nin OHAL ve erken seçime dair aç..
  Ekonomi HABERLERİ
Türk Sivil Havacılık Akademisi açıldı Türk Sivil Havacılık Akademisi açıldı Ulaştırma, denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, "Dünyada ulaşamayacağımız hiç..
resim yok Başbakan Yardımcısı Şimşek 'G20 Aile Fotoğrafı' çekimine katıldı Başbakan Yardımcısı Şimşek, G20 ülkeleri bakanları ve merkez bankası başkanların..
resim yok Bu hafta borsa kazandırdı, altın ve döviz kaybettirdi Haftalık bazda Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri ortalama yüzde 1,21..
Borsa günü düşüşle tamamladı Borsa günü düşüşle tamamladı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,06 düşüşle 110.932,48 puandan t..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
İTO'nun yeni meclis başkanı Öztürk Oran oldu İTO'nun yeni meclis başkanı Öztürk Oran oldu İstanbul Ticaret Odası'nın 20. dönem meclis başkanı Öztürk Oran oldu.
YENİDER ve MİYHİP ziyaretlere devam ediyor YENİDER ve MİYHİP ziyaretlere devam ediyor Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ve Milli ve Yerli Hayat İnşası Platformu (MİYHİP)..
TESK Başkanı: TESK Başkanı: "Ekonomide rahatlama hemen kendini gösterdi" Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandö..
TOBB Başkanı: 24 Haziran 2018 tarihi son derece yerinde bir tercihtir TOBB Başkanı: 24 Haziran 2018 tarihi son derece yerinde bir tercihtir TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, erken seçim kararına ilişkin bir açıklama ..
  Söyleşi HABERLERİ
DERSANKOOP ile İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde Başlayan değişimin adı TRİOS 2023 DERSANKOOP ile İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde Başlayan değişimin adı TRİOS 2023 DERSANKOOPERATİFİ Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Maşuk Gülaçar ile organize..
İkram Göktaş, Katılım Bankacılığında 2017’yi değerlendirdi ve 2018 hedeflerine ışık tuttu. İkram Göktaş, Katılım Bankacılığında 2017’yi değerlendirdi ve 2018 hedeflerine ışık tuttu. Vakıf Katılım Bankası Genel Müdürü İkram Göktaş, temel misyonlarının mevcut past..
Erdoğan, İBB Başkanı olduğunda  2 TON Baklava dağıtmıştım,  2019’da Başkan olunca  5 TON BAKLAVA dağıtacağım Erdoğan, İBB Başkanı olduğunda 2 TON Baklava dağıtmıştım, 2019’da Başkan olunca 5 TON BAKLAVA dağıtacağım Merter Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Genel Başkanı Yusuf Gecü Cumhurba..
Gaziosmanpaşa’da yeni bir “PLEVNE Destanı” yazılıyor Gaziosmanpaşa’da yeni bir “PLEVNE Destanı” yazılıyor GOP PLEVNE Projesi 2012 senesinde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm yıkımları son..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Kuveyt Türk, Kuveytli Fotoğraf Sanatçılarını Ağırlıyor Kuveyt Türk, Kuveytli Fotoğraf Sanatçılarını Ağırlıyor Düzenlediği sergilerle özel ve eşsiz eserleri sanatseverlerle buluşturan Kuveyt ..
Zapatero: “Eğer dünyada bir başkent seçmek gerekirse bu kesinlikle İstanbul olurdu” Zapatero: “Eğer dünyada bir başkent seçmek gerekirse bu kesinlikle İstanbul olurdu” İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Yenikapı Avrasya Sanat ve Gös..
İBB, Dünyanın akıllı şehirlerini İstanbul’da buluşturuyor İBB, Dünyanın akıllı şehirlerini İstanbul’da buluşturuyor Teknolojiyi en iyi kullanan belediyelerden biri olan İstanbul Büyükşehir Belediy..
Girişimciliğin Yarını Zirve’de Tartışıldı Girişimciliğin Yarını Zirve’de Tartışıldı Türk Telekom’un oturum sponsorluğunda gerçekleşen panelde katılımcılar, dünyada ..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Gerçek tehdit, yönetmeliğe uygun olmayan giydirme cephe uygulamaları Gerçek tehdit, yönetmeliğe uygun olmayan giydirme cephe uygulamaları Yalıtım konusunda kamuoyu ve sektörü bilinçlendirmeyi amaç edinen İZODER, Gazios..
Çırçır Mahallesi'nde kentsel dönüşüm devam ediyor Çırçır Mahallesi'nde kentsel dönüşüm devam ediyor Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın konuk olduğu ve sosyal medya üzerinden g..
GOP PLEVNE GAZİOSMANPAŞA’YA GÜVEN VERİYOR GOP PLEVNE GAZİOSMANPAŞA’YA GÜVEN VERİYOR İstanbul’da kentsel dönüşümün hızla devam ettiği ilçe Gaziosmanpaşa, bölgenin so..
Oktay Öz: “Kentsel Dönüşüm Rantsal Dönüşüm Değildir” Oktay Öz: “Kentsel Dönüşüm Rantsal Dönüşüm Değildir” Türk inşaat ve gayrimenkul sektörünün en seçkin buluşmalarından biri sayılan Bos..
  Projeler HABERLERİ
Kuveytli turizmciler Wish More Hotel Istanbul’da buluştu Kuveytli turizmciler Wish More Hotel Istanbul’da buluştu OTSAD’ın daveti ile İstanbul’a gelen Kuveytli turizmciler, Türkiye’deki meslekta..
Atatürk Havalimanı’nda iki günlük yazılım maratonu Atatürk Havalimanı’nda iki günlük yazılım maratonu Havalimanı bilişim çözümlerinde dünyanın önde gelen şirketleri arasında yer alan..
ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden Albaraka Türk’ün kendi kaynakları ile oluşturduğu iAlbatros projesi, IDC Türkiye..
Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, “Ahes Misal İstanbul” adıyla Gazio..
  Spor HABERLERİ
Medipol Başakşehir sahasında kazandı Medipol Başakşehir sahasında kazandı Spor Toto Süper Lig'in 30. haftasında Medipol Başakşehir, Kayserispor'u 3-1 mağl..
resim yok Fenerbahçe ve Beşiktaş PFDK'ye sevk edildi TFF Hukuk Müşavirliği, yaşanan olaylar nedeniyle tatil edilen Fenerbahçe-Beşikta..
Futbolda 2018-2019 sezonu programı belli oldu Futbolda 2018-2019 sezonu programı belli oldu Spor Toto Süper Lig ve Spor Toto 1. Lig'de 2018-2019 sezonu 10 Ağustos'ta başlay..
Akhisarspor 2. dalyaya hazırlanıyor Akhisarspor 2. dalyaya hazırlanıyor Süper Lig'de 6 sezondur mücadele eden yeşil-siyahlı ekip, bu haftaki Göztepe maç..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti 23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti 22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti 21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
20. Milli ve Yerli Yasam Insası Bulusması  Oktay ÇAĞATAY ve Hamza CEBECİ’nin katılımıyla gerçekleşti 20. Milli ve Yerli Yasam Insası Bulusması Oktay ÇAĞATAY ve Hamza CEBECİ’nin katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Yaşam İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı