HABER AKIŞI

BİLİM ÖNDERLERİ okuyucusuyla buluştu

 Tarih: 13-04-2018 23:15:21
İcatların, buluşların ve keşiflerin gerçek sahiplerini tanıma fırsatı bulacağımız bu kitabı soluksuz okuyacaksınız. Ayrıca, BİLİM ÖNDERLERİ bilimsel tartışmalarda başvurulacak referans ve kaynak kitap olma özelliklerinin tümünü üzerinde barındırıyor.

Yazar, Şakir Albayrak “BİLİM ÖNDERLERİ” kitabını neden yazdığını okurları için hazırladığı sunumun 1- ve 2.- bölümlerinde detaylı ve bilim hırsızlığını açığa çıkartacak şekilde anlatmış.

Şakir Albayrak hakkı sahibine iade ettiği kitabının sunumunda özetle şunları söylemiş;

Bu kitap ile oluşturduğumuz çalışmanın amacı, yeniden bir keşif değil elbet. Yaygın olarak bilinmeyen, okul müfredatına girmemiş ve bize ait olduğundan habersiz olunduğumuz icat ve keşiflerin sahiplerinden bazılarının kimler olduklarını belirlemeye çalışmak, keşif ve icatlarına ait bilgilerin bir kısmından haberdar edip taşınabilir kılmak ve yararlanma kolaylığı sağlamak olmuştur.

Okuyucu, elinde tuttuğu bu kitaptan yararlanmaya başladığında, yıllardır hazmettirilen aşağılanmışlık(!) duygusundan da hızla kurtulmuş olacak, yüce bir milletin samimi bir bireyi olarak yaşama sevincini tazeleyecek, milletimizin içinden yeni keşif ve icatlara engin ufuklar açılabileceğine olan inancını sağlamlaştıracak ve pekiştirecektir.

Zerre kadar ümitvar olanların ümidi, bir nevi devleşecek, keşif ve icatlar konusundaki karamsarlığı kovulacak, yerine yepyeni, taptaze inanç ve düşünceler yerleşecek, milletine olan sevgi bağları da kuvvetlenecektir.

On yıllardır -düşmanlarımız tarafından- estirilen “Bizden adam olamaz.” sözü ile özetlenebilecek olan aşağılık kompleksi rüzgârı dinecek, atalarımızın önceki yaptıklarından esinlenerek yeni nesiller daha iyi ve güzel keşif ve icatlara yöneleceklerdir.

Atalarımızın bilimsel çalışmalara ne kadar önem verdikleri anlaşıldıktan sonra “Biz neden yapamayalım?” sorusunun cevabı bulunmaya başlanacak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türk çocuğu, atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır” sözünün anlamı kavranacak, gençlerimiz bir atılım içine girmiş olacaklardır.

Duyarlılıkla okunacağını umduğum bu kitapta, kâşif ve mucitlerimize ait müstakil bilgilerin yanında birinin yekdiğerini desteklemesi anlamında, tekrar gibi gözüken yerler olmasında ”Et tekrar-ı Ahsen ve levkâne yüz seksen.’’ kavlince bir sakınca görmedik.

Türk-İslâm medeniyeti (1000 yıllık Türk tarihi, İslâm medeniyetinin sahibi ve muhafızının Türkler olduğunu gösteren inkârı mümkün olmayan bir devirdir.) çerçevesinde temayüz etmiş bilginlerden 115 tercihte bulunduk.

Okul çağımızdan beri öğretmenlerimizin Türk kahramanlığı konusundaki açıklamaları elbette yoğundu. Kahraman bir millet olduğumuz fikri artık bilincimiz haline dönüşmüştü. Ancak bir noksanlık vardı.  Bu kahramanlığın nasıl oluşup geliştiği konusunda tatminkâr bir bilgi mevcut değildi.

Kahramanlık destanları olduğuna göre kahramanlık destanını yazacak kalem sahiplerinin de olması gerekirdi. Gerekirdi de nerede idiler? Bu konu açıklık kazanmıyordu. Bir şeylerin olması lâzımdı?

Amerika’yı kim keşfetmiş, kilimanjaro dağları kaç metre? Kongo nehri kaç km? Nil Kaç km? Hindistan’ın Başkenti neresidir?

Sor da sor. Ampulü kim icat etti? Mikrobu kim keşf etti? Sorular çoğaltılabilir. Verilen cevapların içinde bir Türk ismi bulunmayışı, kahramanlığın sebeplerini açıklamaya yetmiyordu.

Kahramanlık, kabadayı naralarının desibelinin yüksekliği ile oluşan bir vasıf değildi. Öyleyse bunun bir alt yapısı, kültürel dokusu olmalıydı.

Bu varsayımlar sebebiyle yapılan takip sonunda, Türklerin de bir medeniyet oluşturdukları gerçeği tespite çalışıldı. Türk İslâm medeniyetinin oluşturduğu kültür ve bilim atmosferinde temayüz eden bilim adamlarının varlığıyla Avrupa Rönesans’ının oluştuğu gerçeği ortaya çıktı. Bunu inkâr etmeyip ifşa eden Avrupalı bilim adamlarının da varlığı meydana kondu. Prof. Dr. Fuat Sezginin hocası Prof. Helmut Ritter, bu gerçeği ortaya koyanlardan en öncüsü değildi elbet.

Bütün bunların yanı sıra Atomun parçalanacağını tespit edip söyleyenin Türk olması, Sibernetiğin şahdamarını meydana koyanın Türk olması, Mikrobu keşfedenlerin Türk olması, ilk Karantina uygulaması Yapanların Müslüman olması, Nota’nın temelini atanın Türk olması, İlk Denizaltı kullananların Türk olması, İlk Kâğıt fabrikasının kurucusunun Müslüman olması, İlk Uçma denemesini yapanların Türk olması, Dünyanın döndüğünü, yuvarlak oluşunu, eksen açısını tespit edenlerin, Dünyanın hacminin hesaplanmasını, Ekvatorun uzunluğunun hesaplamasını yapanların Türk ve Müslüman olması, Havan topunun icadının Fatih Sultan Mehmet’e ait olması, karşısında aşağılık kompleksinin yersizliğinin anlaşılmış olacağı düşüncesiyle bu kitap oluşturuldu.

Bu konulara izaha yeterli gelecek 115 Bilim adamı konu edildi. Fayda sağlayacağını umut ediyorum.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Eğitim HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
İstanbul'da bazı vapur seferleri iptal İstanbul'da bazı vapur seferleri iptal İstanbul Boğazı'nda yapılacak 30. Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı nedeniyle b..
Hamaney'den 'Hürmüz Boğazı' açıklaması Hamaney'den 'Hürmüz Boğazı' açıklaması İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin, "ABD'nin İra..
Arap Parlamentosu BM'den Filistin'e koruma istedi Arap Parlamentosu BM'den Filistin'e koruma istedi Arap Parlamentosu Filistinlilere karşı haksız yıkım ve gözaltı uygulamalarını kı..
Albayrak ABD Hazine Bakanı ile görüşecek Albayrak ABD Hazine Bakanı ile görüşecek Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Güne..
  Ekonomi HABERLERİ
Bakan Albayrak G20 Aile Fotoğrafı çekimine katıldı Bakan Albayrak G20 Aile Fotoğrafı çekimine katıldı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Arjantin'in başkenti Buenos Aires’te düz..
'Korumacı önlemler üretkenlik ve küresel refahı olumsuz etkiler' 'Korumacı önlemler üretkenlik ve küresel refahı olumsuz etkiler' Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, G20 kapsamındaki oturumlarda yaptığı konuşmada..
5 yılda tüketim Türkiye’nin yüzde 43’ünü aştı, 715 bin yeni abone geldi 5 yılda tüketim Türkiye’nin yüzde 43’ünü aştı, 715 bin yeni abone geldi Elektrik dağıtımında Türkiye’nin lider şirketi BEDAŞ, 2013 yılında tamamlanan öz..
resim yok Bu hafta borsa kazandırdı, altın ve döviz kaybettirdi Haftalık bazda Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri ortalama yüzde 4,65..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Teslim Olmadık, Olmayacağız! Teslim Olmadık, Olmayacağız! UTESAV Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Develioğlu, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ..
BTM’NİN İLK MUCİT GİRİŞİMCİSİ 5 YIL İÇİN 5 MİLYON DOLARA İMZA ATTI BTM’NİN İLK MUCİT GİRİŞİMCİSİ 5 YIL İÇİN 5 MİLYON DOLARA İMZA ATTI Türkiye’de yapılan Ar-Ge çalışmalarının ticarileşmesi noktasındaki sıkıntıları o..
BYSD Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil Yeni Kabineye Görevlerinde Başarılar Diledi BYSD Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil Yeni Kabineye Görevlerinde Başarılar Diledi BYSD BAŞKANI TAHİR BÜYÜKHELVACIGİL: “BÜYÜK TÜRKİYE’NİN İNŞASI CUMHURBAŞKANIMIZ S..
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan TİM Başkanı Gülle’ye kutlama ziyareti TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan TİM Başkanı Gülle’ye kutlama ziyareti Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle’yi Türkiye Odalar ve Bor..
  Söyleşi HABERLERİ
İstanbul’un en eski ve en köklü Mobilyacılar Çarşısı, “EYÜP MODESA”… İstanbul’un en eski ve en köklü Mobilyacılar Çarşısı, “EYÜP MODESA”… İstanbul’un en gözde tarihi semtlerinden Eyüp’te kurulmuş, en eski ve en köklü m..
Başarıda 22. Yıl : MAVİGÜN KOLEJİ Başarıda 22. Yıl : MAVİGÜN KOLEJİ Eğitimci – Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren Mavigün Kolejin..
TRİSAD’dan Hükümlülere iş imkânı TRİSAD’dan Hükümlülere iş imkânı Hükümlüleri hayata kazandırma amacıyla Vatan Caddesi’nde bulunan Denetim Serbest..
YAŞASIN KÖMÜR YAŞASIN KÖMÜR İstanbul Ticaret Odası Doğal ve İşlenmiş Katı Yakıt Meslek Komitesi Başkan Vekil..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Sultangazi Belediyesi Batı Karadeniz Fuarı’nda Sultangazi Belediyesi Batı Karadeniz Fuarı’nda Türkiye'nin ilk bölgesel fuar olma özelliğini taşıyan "Batı Karadeniz Turizm Tan..
Mobilya sektörünün 2019 vizyonu İSTMOB’da çizilecek Mobilya sektörünün 2019 vizyonu İSTMOB’da çizilecek 22-27 Ocak 2019 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde kapılarını a..
D-8 Ülkeleri 6. İit Helal Expo'ya yüksek katılım kararı aldı D-8 Ülkeleri 6. İit Helal Expo'ya yüksek katılım kararı aldı ​D-8 üye devletleri, D-8 çatısı altında 6. İİT Helal Expo’ya katılma kararı ald..
CES Dünyanın Lider Savunma ve Güvenlik Fuarı Eurosatory’de Yerini Aldı CES Dünyanın Lider Savunma ve Güvenlik Fuarı Eurosatory’de Yerini Aldı Türkiye’nin Yerli ve Milli Teknolojileri Eurosatory Savunma ve Güvenlik Fuarında..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İmar barışı vatandaşın sorunlarını çözerken, kentsel dönüşüme ivme kazandıracak..
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” Beykoz’da düzenlenen “Tokatköy Şehri- Sitare Yerinde Dönüşüm Tanıtım Programı ve..
Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Hükümetin çağrısıyla gerçekleşen faiz indirimi teşviğine GYODER, İNDER VE KONUTD..
  Projeler HABERLERİ
Kuveytli turizmciler Wish More Hotel Istanbul’da buluştu Kuveytli turizmciler Wish More Hotel Istanbul’da buluştu OTSAD’ın daveti ile İstanbul’a gelen Kuveytli turizmciler, Türkiye’deki meslekta..
Atatürk Havalimanı’nda iki günlük yazılım maratonu Atatürk Havalimanı’nda iki günlük yazılım maratonu Havalimanı bilişim çözümlerinde dünyanın önde gelen şirketleri arasında yer alan..
ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden Albaraka Türk’ün kendi kaynakları ile oluşturduğu iAlbatros projesi, IDC Türkiye..
Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, “Ahes Misal İstanbul” adıyla Gazio..
  Spor HABERLERİ
Galatasaray Kulübü Başkanı Cengiz: Bütün futbolcularımıza teklifler var Galatasaray Kulübü Başkanı Cengiz: Bütün futbolcularımıza teklifler var Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, futbolcularına transfer teklifleri ol..
İBB sporcuları 2018’in ilk 6 ayında 130 altın madalya kazandı İBB sporcuları 2018’in ilk 6 ayında 130 altın madalya kazandı 20 branşta 2559 sporcuya sahip İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Türk..
Fenerbahçe iyi başladı, kötü bitirdi Fenerbahçe iyi başladı, kötü bitirdi Sarı-lacivertliler, 2018-2019 sezonunda taraftarının önünde çıktığı ilk maçta Ho..
Atletizm Milli Takımı antrenörü İbrahim Tunç hayatını kaybetti Atletizm Milli Takımı antrenörü İbrahim Tunç hayatını kaybetti Atletizm Milli Takımı antrenörlerinden İbrahim Tunç Erzurum'da hayatını kaybetti..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti 23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti 22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti 21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı