HABER AKIŞI

BİLİM ÖNDERLERİ okuyucusuyla buluştu

 Tarih: 13-04-2018 23:15:21
İcatların, buluşların ve keşiflerin gerçek sahiplerini tanıma fırsatı bulacağımız bu kitabı soluksuz okuyacaksınız. Ayrıca, BİLİM ÖNDERLERİ bilimsel tartışmalarda başvurulacak referans ve kaynak kitap olma özelliklerinin tümünü üzerinde barındırıyor.

Yazar, Şakir Albayrak “BİLİM ÖNDERLERİ” kitabını neden yazdığını okurları için hazırladığı sunumun 1- ve 2.- bölümlerinde detaylı ve bilim hırsızlığını açığa çıkartacak şekilde anlatmış.

Şakir Albayrak hakkı sahibine iade ettiği kitabının sunumunda özetle şunları söylemiş;

Bu kitap ile oluşturduğumuz çalışmanın amacı, yeniden bir keşif değil elbet. Yaygın olarak bilinmeyen, okul müfredatına girmemiş ve bize ait olduğundan habersiz olunduğumuz icat ve keşiflerin sahiplerinden bazılarının kimler olduklarını belirlemeye çalışmak, keşif ve icatlarına ait bilgilerin bir kısmından haberdar edip taşınabilir kılmak ve yararlanma kolaylığı sağlamak olmuştur.

Okuyucu, elinde tuttuğu bu kitaptan yararlanmaya başladığında, yıllardır hazmettirilen aşağılanmışlık(!) duygusundan da hızla kurtulmuş olacak, yüce bir milletin samimi bir bireyi olarak yaşama sevincini tazeleyecek, milletimizin içinden yeni keşif ve icatlara engin ufuklar açılabileceğine olan inancını sağlamlaştıracak ve pekiştirecektir.

Zerre kadar ümitvar olanların ümidi, bir nevi devleşecek, keşif ve icatlar konusundaki karamsarlığı kovulacak, yerine yepyeni, taptaze inanç ve düşünceler yerleşecek, milletine olan sevgi bağları da kuvvetlenecektir.

On yıllardır -düşmanlarımız tarafından- estirilen “Bizden adam olamaz.” sözü ile özetlenebilecek olan aşağılık kompleksi rüzgârı dinecek, atalarımızın önceki yaptıklarından esinlenerek yeni nesiller daha iyi ve güzel keşif ve icatlara yöneleceklerdir.

Atalarımızın bilimsel çalışmalara ne kadar önem verdikleri anlaşıldıktan sonra “Biz neden yapamayalım?” sorusunun cevabı bulunmaya başlanacak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türk çocuğu, atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır” sözünün anlamı kavranacak, gençlerimiz bir atılım içine girmiş olacaklardır.

Duyarlılıkla okunacağını umduğum bu kitapta, kâşif ve mucitlerimize ait müstakil bilgilerin yanında birinin yekdiğerini desteklemesi anlamında, tekrar gibi gözüken yerler olmasında ”Et tekrar-ı Ahsen ve levkâne yüz seksen.’’ kavlince bir sakınca görmedik.

Türk-İslâm medeniyeti (1000 yıllık Türk tarihi, İslâm medeniyetinin sahibi ve muhafızının Türkler olduğunu gösteren inkârı mümkün olmayan bir devirdir.) çerçevesinde temayüz etmiş bilginlerden 115 tercihte bulunduk.

Okul çağımızdan beri öğretmenlerimizin Türk kahramanlığı konusundaki açıklamaları elbette yoğundu. Kahraman bir millet olduğumuz fikri artık bilincimiz haline dönüşmüştü. Ancak bir noksanlık vardı.  Bu kahramanlığın nasıl oluşup geliştiği konusunda tatminkâr bir bilgi mevcut değildi.

Kahramanlık destanları olduğuna göre kahramanlık destanını yazacak kalem sahiplerinin de olması gerekirdi. Gerekirdi de nerede idiler? Bu konu açıklık kazanmıyordu. Bir şeylerin olması lâzımdı?

Amerika’yı kim keşfetmiş, kilimanjaro dağları kaç metre? Kongo nehri kaç km? Nil Kaç km? Hindistan’ın Başkenti neresidir?

Sor da sor. Ampulü kim icat etti? Mikrobu kim keşf etti? Sorular çoğaltılabilir. Verilen cevapların içinde bir Türk ismi bulunmayışı, kahramanlığın sebeplerini açıklamaya yetmiyordu.

Kahramanlık, kabadayı naralarının desibelinin yüksekliği ile oluşan bir vasıf değildi. Öyleyse bunun bir alt yapısı, kültürel dokusu olmalıydı.

Bu varsayımlar sebebiyle yapılan takip sonunda, Türklerin de bir medeniyet oluşturdukları gerçeği tespite çalışıldı. Türk İslâm medeniyetinin oluşturduğu kültür ve bilim atmosferinde temayüz eden bilim adamlarının varlığıyla Avrupa Rönesans’ının oluştuğu gerçeği ortaya çıktı. Bunu inkâr etmeyip ifşa eden Avrupalı bilim adamlarının da varlığı meydana kondu. Prof. Dr. Fuat Sezginin hocası Prof. Helmut Ritter, bu gerçeği ortaya koyanlardan en öncüsü değildi elbet.

Bütün bunların yanı sıra Atomun parçalanacağını tespit edip söyleyenin Türk olması, Sibernetiğin şahdamarını meydana koyanın Türk olması, Mikrobu keşfedenlerin Türk olması, ilk Karantina uygulaması Yapanların Müslüman olması, Nota’nın temelini atanın Türk olması, İlk Denizaltı kullananların Türk olması, İlk Kâğıt fabrikasının kurucusunun Müslüman olması, İlk Uçma denemesini yapanların Türk olması, Dünyanın döndüğünü, yuvarlak oluşunu, eksen açısını tespit edenlerin, Dünyanın hacminin hesaplanmasını, Ekvatorun uzunluğunun hesaplamasını yapanların Türk ve Müslüman olması, Havan topunun icadının Fatih Sultan Mehmet’e ait olması, karşısında aşağılık kompleksinin yersizliğinin anlaşılmış olacağı düşüncesiyle bu kitap oluşturuldu.

Bu konulara izaha yeterli gelecek 115 Bilim adamı konu edildi. Fayda sağlayacağını umut ediyorum.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Eğitim HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
TSK helikopteri organ nakli için havalandı TSK helikopteri organ nakli için havalandı Kara Kuvvetleri Komutanlığınca görevlendirilen helikopterle Çanakkale'deki bir d..
TEKNOFEST'te hazırlıklar son aşamaya geldi TEKNOFEST'te hazırlıklar son aşamaya geldi Anadolu Ajansının global iletişim ortağı olduğu TEKNOFEST için hazırlıklar son ..
resim yok Pistten çıkan uçak 'millet kıraathanesi' olacak Trabzon Havalimanı'nda 13 Ocak'ta pistten çıkması sonucu hizmet dışı kalan uçağı..
Merkel, Türkiye ve Rusya'nın İdlib kararından memnun Merkel, Türkiye ve Rusya'nın İdlib kararından memnun Alman Hükümet Sözcüsü Seibert, Türkiye ile Rusya arasındaki İdlib mutabakatına i..
  Ekonomi HABERLERİ
resim yok Borsa, günü yükselişle tamamladı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,81 değer kazancıyla 96.603,75 p..
Yerli üretim logosu belli oldu Yerli üretim logosu belli oldu Ticaret Bakanı Pekcan, Türkiye'de üretilen ürünler için yerli üretim logosu geli..
Konut satışları azaldı Konut satışları azaldı Türkiye genelinde ağustos ayında 105 bin 154 konut satışı gerçekleştirildi. Ağus..
Bakan Varank:  Japonya ile Serbest Ticaret Anlaşması müzakereleri devam ediyor Bakan Varank: Japonya ile Serbest Ticaret Anlaşması müzakereleri devam ediyor Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Japonya ile Serbest Ticaret Anlaşması müzaker..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Alanında Uzmanlar Buluşuyor Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Alanında Uzmanlar Buluşuyor Askeri radar ve sınır güvenliği alanında üretim yapan savunma sanayinin önemli t..
"Beklentimiz faiz artışının kurlarda istikrarı sağlaması…” İstanbul Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kopuz, Merkez Bankası Para P..
Dünya Kardeş Şehirler Turizm Birliği Lansmanı PATA Yönetim Kurulu Toplantısında Yapıldı! Dünya Kardeş Şehirler Turizm Birliği Lansmanı PATA Yönetim Kurulu Toplantısında Yapıldı! Sürdürülebilir kalkınma ve turizme katkı sağlamayı amaçlayan Twin Cities World T..
AVM'ler Çevir Kazı Yanmasın havasında AVM'ler Çevir Kazı Yanmasın havasında Bakan Albayrak'ın AVM'lerdeki dövizle kira ödemesine son verecek açıklamalarına ..
  Söyleşi HABERLERİ
Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı tüm uyarı, aldığı tüm önlemlere rağmen kontrolsüz k..
Sektöre kadın eli değdi Sektöre kadın eli değdi Türkiye Takım Tezgahları Sektörünün kadınların iş hayatına katılımının bir terci..
İŞKUR’un KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Workinton’da Başladı İŞKUR’un KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Workinton’da Başladı Workinton, Türkiye İş Kurumu İŞKUR’u, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştir..
MASAL DÜĞÜNLERİNİN ADRESİ MASAL DÜĞÜNLERİNİN ADRESİ 5 Eylül Çarşamba günü Feriye Palace’da basın mensuplarıyla bir araya gelen KM Ev..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
TEKNOFEST'TE GAZİOSMANPAŞA RÜZGÂRI ESECEK TEKNOFEST'TE GAZİOSMANPAŞA RÜZGÂRI ESECEK Gaziosmanpaşa Belediyesi, ROBOGOP Projesi ile geleceğin milli yazılımcılarını ye..
DEV TÜRK BAYRAĞI UÇURTMA İTALYA SEMALARINI SÜSLEDİ DEV TÜRK BAYRAĞI UÇURTMA İTALYA SEMALARINI SÜSLEDİ Avrupa’nın ünlü uçurtma festivalleri arasında gösterilen 29. uluslararası Cervia..
Kakava Ateşi kadınlar için yandı Kakava Ateşi kadınlar için yandı Kırklareli Belediyesi tarafından bu yıl 28’incisi düzenlenen ‘’Karagöz Kültür Sa..
Türkiye'nin ilk kahve harmanı yarışması! Türkiye'nin ilk kahve harmanı yarışması! Tüyap Beylikdüzü’nde başlayan ULUSLARARASI ZUCHEX Ev ve Mutfak Eşyaları Fuarı, 1..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İmar barışı vatandaşın sorunlarını çözerken, kentsel dönüşüme ivme kazandıracak..
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” Beykoz’da düzenlenen “Tokatköy Şehri- Sitare Yerinde Dönüşüm Tanıtım Programı ve..
Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Hükümetin çağrısıyla gerçekleşen faiz indirimi teşviğine GYODER, İNDER VE KONUTD..
  Projeler HABERLERİ
Doküman peşinden koşma devri bitti Doküman peşinden koşma devri bitti İşletmeler için iş yükü olan imza takibini sorun olmaktan çıkaran İmzala-Gönder,..
Anadolu Ajansından İran ve G. Kore Ajanslarıyla İş Birliği Anadolu Ajansından İran ve G. Kore Ajanslarıyla İş Birliği Bölgesel ve global ağını genişleten Anadolu Ajansı Asya ve Ortadoğu’nun iki önem..
TÜRKİYE ve GÜNEY KORE MÜTEAHHİTLERİ  GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR TÜRKİYE ve GÜNEY KORE MÜTEAHHİTLERİ GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) ve Güney Kore Müteahhitler Birliği (CAK), imz..
Van’da siber güvenlik eğitimi Van’da siber güvenlik eğitimi Van Bilişimciler Derneği’nin düzenlediği Etik Hacker Kampı tamamlandı. ESET’in a..
  Spor HABERLERİ
Beşiktaş Teknik Direktörü Güneş İyi başlayıp iyi bitirerek gruptan çıkmak istiyoruz Beşiktaş Teknik Direktörü Güneş İyi başlayıp iyi bitirerek gruptan çıkmak istiyoruz Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, UEFA Avrupa Ligi'ndeki grup aşamasına iyi..
Milli güreşçi Kerem Kamal'dan altın madalya Milli güreşçi Kerem Kamal'dan altın madalya Milli güreşçi Kerem Kamal, Dünya Gençler Güreş Şampiyonası'nda grekoromen 60 ki..
Dünyada yamaç paraşütünün gözdesi Hasandağı Dünyada yamaç paraşütünün gözdesi Hasandağı Anadolu'nun ortasında Kapadokya ve Ihlara Vadisi'nin oluşmasına katkı sağlayan H..
resim yok UEFA Avrupa Ligi'nde perde açılıyor Avrupa Ligi'nde 2018-2019 sezonu grup aşaması, 24 karşılaşmayla başlayacak. Türk..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti 23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti 22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti 21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı