HABER AKIŞI

‘Bilge Kral’ Aliya İzzetbegoviç Bayrampaşa’da Anıldı

 Tarih: 22-10-2019 18:16:30
Bosna’nın efsane lideri ‘Bilge Kral’ Aliyaİzzetbegoviç, vefatının 16. yıl dönümünde Bayrampaşa’da düzenlenen programla anıldı. Anma programında konuşan Başkan Atila Aydıner,“İslami, insani ve siyasi konularda Aliyaİzzetbegoviç’ten öğreneceğimiz çok şey var.”dedi.

Bayrampaşa Belediyesi, Bosna-Hersek’in kurucu Cumhurbaşkanı Aliyaİzzetbegoviç’in vefatının 16. yıl dönümü münasebetiyle Aliyaİzzetbegoviç Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu’nda anma programı düzenledi. İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan program Kur’an-ı Kerim tilaveti ve açılış konuşmaları ile sürdü. Konuşmaların ardından Aliyaİzzetbegoviç Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, Aliyaİzzetbegoviç ile ilgili şiirler okudu. Aliyaİzzetbegoviç’in hayatını anlatan belgesel film gösterimi ile sona eren programa Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner’in yanı sıra Bayrampaşa Kaymakamı Dr. Soner Şenel, Bayrampaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Dr. Abdülaziz Yeniyol, Bayrampaşa Müftüsü Yılmaz Küçük ve AK Parti Bayrampaşa İlçe Başkanı Ersin Saçlı ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

“LİDERLERE LİDERLİK EDECEK BİR LİDERDİ”

Dünyanın İslami, insani ve siyasi konularda Aliyaİzzetbegoviç’ten öğreneceği çok şey olduğunu belirten Başkan Aydıner, “Aliyaİzzetbegoviç her şeyden önce bir düşünürdü. Onun insanlığın evrensel sorunları üzerinde düşünen, Müslüman bir mütefekkir olduğunu asla unutmayacağız. İzzetbegoviç’in hayatını çok iyi anlamak ve çok iyi anlatmak zorundayız. Çünkü ‘gökyüzünün öğrencisi, yeryüzünün öğretmeni’ İzzetbegoviç’ten öğreneceklerimiz çok fazla.  Baskılara boyun eğmeyen Aliyaİzzetbegoviç, hayatının her döneminde toplumun önünde olmuş, halkının bağımsızlık savaşına öncülük etmiş, bugün liderlere rehberlik edecek kadar deneyimli bir liderdi.” dedi.

Hayatı boyunca Bosna’daki Müslümanlar için mücadele veren Aliyaİzzetbegoviç, 19 Ekim 2003'te Saraybosna'da vefat etmişti.

  Bu haber 514 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Yerel HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı