HABER AKIŞI

Bakan Selçuk, New York’ta 63. Kadının Statüsü Komisyonuna Katıldı

 Tarih: 13-03-2019 09:30:07
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Birleşmiş Milletler (BM) Kadının Statüsü Komisyonu 63’üncü oturumu kapsamında düzenlenen toplantılara katılmak ve temaslarda bulunmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentine gitti.

Bakan Selçuk BM’de Konuştu, Özel Oturumun Açılış Konuşmasını Gerçekleştirdi

Bakan Selçuk, üç gün sürecek olan ABD temaslarının ilk gününde BM Türkiye Ofisi, KEFEK üyeleri ve GREVIO adayı gösterilen Aşkın Asan’ın katılımıyla düzenlenen Koordinasyon toplantısına katıldı. Bakan Selçuk, BM İzlanda Daimi Temsilciliği tarafından düzenlenen resepsiyonda da yer aldı.  

Bakan Selçuk daha sonra Birleşmiş Milletler (BM) Kadının Statüsü Komisyonu 63’üncü oturumunun açılış oturumuna katıldı.

Bakan Selçuk İkili Temaslarda Bulundu

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, toplantılar kapsamında önemli temaslar da gerçekleştirdi. Bakan Selçuk, ilk gün Arnavutluk Sağlık ve Sosyal Koruma Bakanı Ogerta Manastırliu, UNICEF Direktör Yardımcısı Omar Abdi, Brezilya, Kadın, Aile ve İnsan Hakları Bakanı Damares Alves, Güney Kore Cinsiyet Eşitliği ve Aile Bakanı Sun Mee Jin,  Endonezya Kadının Güçlendirilmesi ve Çocukların Korunması Bakanı Bayan Prof.Dr. Yohana Susana YEMBISE ve İsviçre İçişleri Bakanı Sayın Alain BERSET ile görüştü.  Görüşmelerde gündemdeki gelişmelerin yanı sıra yeni işbirliği imkanları da ele alındı.

“Güçlü kadın, Güçlü Türkiye Hedefiyle Çalışmalarımıza Devam Ediyoruz”

Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER) katkılarıyla düzenlenen oturumda konuşan Bakan Selçuk, “Kadının güçlü olduğu bir toplumda aile de güçlü olur, toplum da güçlü olur. Türkiye Cumhuriyetinin 100. kuruluş yıldönümüne hazırlanırken güçlü kadın, güçlü Türkiye hedefiyle çalışmalarımıza devam ediyoruz.” dedi.

“Türkiye’de Kadın İşgücüne Katılım Oranı Yüzde 34’e Yükseldi”

Türkiye’de kadının işgücüne katılım oranının yüzde 34’e yükseldiğine dikkat çeken Bakan Selçuk, kadın istihdam oranının da yüzde 29 olduğunu belirtti.

Kadın istihdamının her geçen gün arttığına vurgu yapan Bakan Selçuk, “Söz konusu oranları arttırmak amacıyla, kadın istihdamının önündeki yapısal, toplumsal ve diğer sorunların ortadan kaldırılması için çeşitli tedbirler alıyor, teşvik ve destek programları hayata geçiriyoruz. Tüm bu çalışmalar, Ülkemizin üst politika metinlerinde, planlarında ve programlarında yer almaktadır.” şeklinde konuştu.

Kadın girişimciliğinin önemine değinen Bakan Selçuk, “Güçlü ve müreffeh toplumlar inşa etmek, sosyal adaleti tesis etmek için kadının statüsünü yükseltmek zorunda olduğumuz gerçeğinden hareketle, kadınlarımızın girişimcilik alanı da dâhil olmak üzere güçlenmeleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın öncelikli hedefidir.” açıklamasında bulundu.

İmkanlar dahilinde kadınların üstesinden gelemeyeceği hiçbir işin olmadığının altını çizen Zehra Zümrüt Selçuk, bakanlık, sivil toplum kuruluşları, özel sektör öncülüğünde önemli projelerin hayata geçirildiğini belirtti.

Bakan Selçuk'a programda hediye takdimi yapıldı.

Bakan Selçuk, “Kadınları ve Kız Çocuklarını Güçlendirmek” Etkinliğine Katıldı

Nil Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (NEYAD) tarafından “Kadınları ve Kız Çocuklarını Güçlendirmek” için düzenlenen yan etkinlikte de konuşan Bakan Selçuk, Türkiye’de son 16 yılda, kadının insan haklarının geliştirilmesi ve kadına karşı ayrımcılığın ortadan kaldırılması konularında çok önemli yapısal ve yasal düzenlemelerin hayata geçirildiğini belirtti.

“Özellikle kız çocuklarımızın eğitimine çok büyük destekler veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz.” diyen Bakan Selçuk, “Yaptığımız bu yatırımların aslında yalnızca onların geleceklerine değil, ülkemizin geleceğine de yaptığımız yatırımlar olduğunun bilincindeyiz. Özellikle son 16 yılda uyguladığımız birçok farklı politika ve “Haydi Kızlar Okula”, “Baba Beni Okula Gönder” “Kardelenler” gibi projelerle kız çocuklarımızın okuldan ayrılma oranlarında önemli düşüşler, Okullaşma oranlarında ise çok önemli artışlar sağladık.” değerlendirmesinde bulundu.

“Hedefimiz Kız Çocuklarımızın Okullaşma Oranını Yüzde 100’e Yükseltmek”

Bakan Selçuk, sözlerine şöyle devam etti:

“2002 yılında kız çocuklarımızın ortaöğretimde okullaşma oranı yüzde 45’ti. Bugün gururla ifade edebiliriz ki bu oran yüzde 83’lere yükseldi. Söz konusu oranı yüzde 100’lere çıkartmak öncelikli hedefimizdir.  Yükseköğrenimdeki genç kızlarımızın oranı 2002’de yüzde 13 iken 2017-2018 öğretim yılında bu oran yüzde 46,5’e yükselmiştir. Yüksek lisans yapan genç kızlarımızın oranı yüzde 39,3; doktora yapanların oranı ise yüzde 42,6’dır.”

Kadınların yetki ve karar alma mekanizmalarında yer almalarının önemine değinen Bakan Selçuk, “2019 yılı Ocak ayı verilerine göre Ülkemizde kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen personelin yüzde 38,4’ü kadındır. Türkiye’de kadınların diğer Avrupa ülkelerine nazaran akademik alanda daha yüksek oranlarda yer aldığını söyleyebiliriz. Üniversitelerde görevli öğretim elemanlarının yaklaşık yüzde 50,7’si kadındır. Kadınların profesörler içindeki oranı yüzde 31,4, doçentler içindeki oranı ise yüzde 39,3’tür.” şeklinde konuştu.

Bakan Selçuk, Aile Destek Merkezi (ADEM) ve Sosyal Destek Merkezleri (SODAM) Projeleri gibi kadınların ekonomik ve sosyal hayata katılımlarını arttırıcı rol model uygulamalar yürütüldüğünü belirtti.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk daha sonra Kıtalararası Ekonomik İşbirliği -MIKTA üyelerinin katıldığı “Bakanlar Düzeyindeki Koordinasyon Toplantısı”nda da yer aldı.

Bakan Selçuk, Üst Düzey Yuvarlak Masa Toplantısı’na Katıldı

Program sonrası Üst Düzey Yuvarlak Masa Toplantısı’nda katılımcılara hitap eden Bakan Selçuk, “Küreselleşme, neo-liberal politikalar, yaşlanan nüfus, kadınların işgücü piyasasına artan katılımı gibi yaşanan gelişmeler neticesinde; ev hizmetleri ve evde bakıma olan talep artmakta ve bu talep çoğunlukla kadınlar tarafından karşılanmaktadır.” dedi.

“Ayda 10 Gün ve Üzerinde Çalışanların Primlerinin Kolay İşverenlik Uygulamaları Çerçevesinde Ödenmesini Sağladık”

Türkiye’de iş sağlığı ve güvenliği alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirme yapan Bakan Selçuk, “Ayda 10 günden az çalışanların iş kazası ve meslek hastalığı yönünden sigortalı sayılmasını, ayda 10 gün ve üzerinde çalışanların primlerinin ise kolay işverenlik uygulamaları çerçevesinde ödenmesini sağladık.” diye konuştu.

“Ağır Engelli Bireyin Bakımını Sağlayan Kişiye Aylık 1.305 Lira Ödeme Yapıyoruz”

Yaşlı veya engelli aile bireylerinin bakımını üstlenen vatandaşlara ekonomik destek verdiklerini belirten Bakan Selçuk, “Bu kapsamda, hanede yaşayan yüzde 50 ve üzeri ağır engelli bireyin bakımını sağlayan kişiye aylık bin 305 lira ödeme yapmaktayız.” açıklamasında bulundu.

“Kadınlarımıza Yarı Zamanlı Çalışma İmkanı Getirdik”

Bakan Selçuk, iş ve aile yaşamını uyumlaştırmak amacıyla kadınlara 16 hafta ücretli doğum iznine ilave olarak, doğumdan sonra birinci çocuk için 2 ay, ikinci çocuk için 4 ay, üçüncü çocuk ve diğerleri için 6 aya kadar ücretli yarı zamanlı çalışma imkânı getirildiğini ifade etti.

Memur ve işçi annelere kısmi süreli çalışma hakkı verildiğini söyleyen Bakan Selçuk, “Özel kreş ve gündüz bakımevlerinin faaliyete geçtiği vergilendirme döneminden itibaren beş vergilendirme dönemi boyunca gelir ve kurumlar vergisinden istisna tutulmasını sağladık. Bir başka düzenleme ile; işverenin, kadın çalışanlarının her bir çocuğu için aylık brüt asgari ücretin yüzde 50’sini ödemeyi doğrudan bu hizmetleri sağlayan kreş ve bakımevlerine yapmaları kaydıyla, bu tutarın gelir vergisinden istisnasını sağladık.”

Bakan Selçuk, ihtiyaç sahibi çocukların özel kreş ve gündüz bakımevinden ücretsiz olarak yararlandığını ifade etti.

New York programı kapsamında Avrupa Birliği’nin Birleşmiş Milletler Nezdinde Daimi Temsilciliği Resepsiyon davetine katılan Bakan Selçuk, sonrasında BM’nin Türkiye Daimi Temsilciliği’nde düzenlenen akşam yemeği davetine icabet etti.

T.C Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
2022 Yılında araçlarımızı caddelerimizde göreceğiz 2022 Yılında araçlarımızı caddelerimizde göreceğiz Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geçtiğimiz günlerde Türkiye Odalar ve..
2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, medeniyet inşa etmenin her topluma nasip olm..
Bakan Pekcan, OECD Bakanlar Konseyi toplantısına katıldı Bakan Pekcan, OECD Bakanlar Konseyi toplantısına katıldı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye'nin dijital ticaretin ve ekonomilerinin di..
Ticaret Bakanı Pekcan DTÖ Gayriresmi Bakanlar Toplantısı'na katıldı Ticaret Bakanı Pekcan DTÖ Gayriresmi Bakanlar Toplantısı'na katıldı Bakan Pekcan, korumacı eğilimlerin kısa vadeli yararlarına karşı konulması ve ço..
  Ekonomi HABERLERİ
Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak, “ivme finansman paketini” açıkladı Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak, “ivme finansman paketini” açıkladı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İVME (İleri, Verimli, Milli Endüstri) Fi..
`Elektrifikasyona toplam 2,4 milyar lira yatırım yapıldı` `Elektrifikasyona toplam 2,4 milyar lira yatırım yapıldı` Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, “Enerji verimliliği için önem arz e..
İkram Göktaş: “Temel misyonumuz sektördeki mevcut pastadan pay alarak büyümek değil” İkram Göktaş: “Temel misyonumuz sektördeki mevcut pastadan pay alarak büyümek değil” Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, banka olarak temel misyonlarının sektör..
Türkiye Finans, konut finansmanı kar oranlarını artırdı Türkiye Finans, konut finansmanı kar oranlarını artırdı Türkiye Finans Katılım Bankası, konut finansman oranlarında 20 puanlık bir artış..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Türkiye enerji sektörünün köklü markası İpragaz da “Etik ve İtibar” dedi Türkiye enerji sektörünün köklü markası İpragaz da “Etik ve İtibar” dedi 2010 yılında kurulan ve Türkiye'nin önde gelen kurum ve kuruluşlarının yer aldığ..
TİAD’a yeni görsel kimlik TİAD’a yeni görsel kimlik Türkiye takım tezgahları sektörü için itici güç görevi gören eski adıyla Takım T..
TEPED, ZYXEL ile Bir Araya Geldi TEPED, ZYXEL ile Bir Araya Geldi Teknoloji Profesyonelleri Derneği - TEPED, Network ve Ağ Teknolojileri Alanında ..
AB’den KAÇUV’a hibe desteği AB’den KAÇUV’a hibe desteği Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV), “Sürdürülebilir Fon Yönetimi ve Sistemler..
  Söyleşi HABERLERİ
Allah tüm inananları affeder Allah tüm inananları affeder Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Allah'ın affediciliğini anlattığı "Gönül Sohbetleri"n..
MAİN Katılımın getirdiği Yabancı Melek Yatırımcı  Start-up Projelere TL olarak yatırım yapıyor MAİN Katılımın getirdiği Yabancı Melek Yatırımcı Start-up Projelere TL olarak yatırım yapıyor MaQasid Melek Yatırımcı Ağı (MAIN) Kurucu Ortağı ve Üst Yöneticisi (CEO) Yavuz S..
Macaristan’dan Türk yatırımcılara cazip fırsatlar Macaristan’dan Türk yatırımcılara cazip fırsatlar Avantajlı teşvik sistemi ve Türkiye’ye ile kurduğu yakın ilişkilerle yatırımcıla..
Ramazan Söyleşilerine Yoğun İlgi Ramazan Söyleşilerine Yoğun İlgi Eyüpsultan Belediyesi, Ramazan-ı Şerif’i en iyi şekilde ağırlamak, vatandaşların..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
ICSG İstanbul’a yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi ICSG İstanbul’a yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi Geçtiğimiz Nisan ayının 25 ve 26’sında Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Avra..
Filistin’de görmeniz gereken 9 yer Filistin’de görmeniz gereken 9 yer Çoğu insan için Filistin toprakları bir tatil planına dahil edilecek yerler deği..
İBB, İstanbul’a özgü tasarımları Avusturya’da dünyaya tanıtıyor İBB, İstanbul’a özgü tasarımları Avusturya’da dünyaya tanıtıyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avusturya’da, UNESCO’nun desteğiyle gerçekleştiri..
ICSG İstanbul’a yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi ICSG İstanbul’a yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi Geçtiğimiz Nisan ayının 25 ve 26’sında Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Avra..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Ad..
Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Esenler’in yıllardır süregelen imar sorununun çözüme kavuşacağı, riskli yapıları..
Bakan Kurum: “Kentsel dönüşümün hızlandırılmasına katkı sağlayacağız Bakan Kurum: “Kentsel dönüşümün hızlandırılmasına katkı sağlayacağız Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 5 yılda 1.5 milyon konutun dönüşümünü ya..
  Projeler HABERLERİ
Akademi ve iş dünyası “Mesleğimi Tanıyorum” Projesinde buluştu Akademi ve iş dünyası “Mesleğimi Tanıyorum” Projesinde buluştu Gençlerin iş hayatına atılmadan önce kariyerleri ile ilgili tüm koşulları kavram..
Yarış Arabalarıyla Çocukların Yüzü Güldü Yarış Arabalarıyla Çocukların Yüzü Güldü Teamart Motor Sporları Grubu’nun çocuklara trafik kurallarını öğretmek amacıyla ..
 TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu’nun Kazanan Projeleri Belli Oldu TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu’nun Kazanan Projeleri Belli Oldu TSKB’nin, kurum içi girişimciliği geliştirmek için Türkiye Girişimcilik Vakfı (G..
TMB ve Intes kamu, yabancı misyon ve inşaat sektörünün önde gelen temsilcilerini buluşturdu TMB ve Intes kamu, yabancı misyon ve inşaat sektörünün önde gelen temsilcilerini buluşturdu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan: “Yüksek maliyetli projeleri PPP modeli ve dı..
  Spor HABERLERİ
Engelli Vatandaşlara Havuz Hizmeti Engelli Vatandaşlara Havuz Hizmeti Havaların ısınmasıyla birlikte engelli vatandaşlarını ücretsiz olarak havuz hizm..
Tekvandonun ‘Altın Çocuğu’ Bayrampaşa’dan çıktı Tekvandonun ‘Altın Çocuğu’ Bayrampaşa’dan çıktı Bayrampaşa Belediyesi Bilgi Merkezi’nin spor kulübünde çalışmalarını yürüten Bay..
İBB’nin şampiyon tekvandocusu İrem Yaman tarih yazıyor İBB’nin şampiyon tekvandocusu İrem Yaman tarih yazıyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü sporcularından İrem Yaman İngiltere’d..
İBB’den çocuklara ücretsiz yaz spor okulu İBB’den çocuklara ücretsiz yaz spor okulu İstanbul Büyükşehir Belediye’nin okullara inşa ettiği spor salonlarında düzenlen..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu 29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu Esnaf Bülteni Dergisi’nin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ortak Akıl..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı