HABER AKIŞI

Bakan Pekcan, Türkiye Müteahhitler Birliği 67. kuruluş yıl dönümüne katıldı

 Tarih: 28-02-2019 09:12:09
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, müteahhitlik konusunda Libya ile görüşmelerin olumlu gittiğini belirterek, "Dün akşam Libya Büyükelçisi ile beraberdik, onlar da bizim beklentilerimizi anladılar zannediyorum. İnşallah 20-21 Mart'ta Libya'daki sorunları çözerek önümüze bakar, eskisi gibi daha büyük hacimli işler alabiliriz" dedi.

Türkiye Müteahhitler Birliği'nin (TMB) 67. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla birliğin genel merkez binasında düzenlenen resepsiyona katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, müteahhitlik sektörünün, yurt içinde ve dünyanın dört bir köşesinde imza attıkları eserlerin Türkiye'yi gururlandırdığını ifade etti. 

Ticaret Bakanlığı ile TMB'nin uzun süredir yakın temas halinde olduğuna dikkati çeken Pekcan, "Son dönemde üçüncü ülkelerde işbirliği konusunda çok ciddi çalışmalar yaptık. Japonya'dan sonra İngiltere ve Kore ile iş birliği konusunda görüşmeler yaptık. Japonya, Tanzanya ve Kenya'da heyet görüşmeleri organize ettik. Siyaseten güçlü olduğumuz Asya ve Sahraaltı Afrika'da da bu işbirliklerini artırmaya önem veriyoruz." ifadesini kullandı.

Eximbank'ın her zaman müteahhitlerin yanında olduğunu vurgulayan Pekcan, firmaların sektörün güçlü olduğu pazarlarda bankanın destekleriyle daha fazla proje almak için Eximbank olarak uluslararası finansman kaynakları güçlü olan İngiltere, Fransa, Japonya gibi ülkelerin export kredi bankaları ile iş birliği yapmak suretiyle proje potansiyelini artırmak için çalışmalar yürüttüklerini vurguladı. 

Müteahhitlik sektörü için önemli pazarlarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Pekcan, şöyle konuştu:

"Libya ile görüşmeler olumlu gidiyor. Dün akşam da Libya Büyükelçisi ile beraberdik, onlar da bizim beklentilerimizi anladılar zannediyorum. İnşallah 20-21 Mart'ta da Libya'daki sorunları çözerek önümüze bakar, eskisi gibi daha büyük hacimli işler alabiliriz. Diğer taraftan Irak'ta çifte gümrük vergisinden en sonunda kurtulduk. Artık Irak'ta kaybedilen pazarı yeniden almak için yeni bir eylem planı hazırlayacağız. Bakanlığımız yetkilileri ile beraber en kısa zamanda Irak'a bir heyet ziyareti düzenlenmesinin de yararlı olacağını düşünüyoruz."

Pekcan, yurt dışında müşavirlik ve mühendislik projelerine daha fazla ağırlık vermek istediklerini ,TMB'nin desteklerini çok önemsediklerini belirterek, "Bu projelerle yurt dışında daha fazla Türk malının kullanılmasının ve ihracatımızın önünü açmış olacağız." diye konuştu. 

- "Ortalama proje bedeli 70 milyon dolara ulaştı"

İnşaat sektörünün rekabet gücüne, milli gelire, ödemeler dengesine, ihracata ve istihdama büyük katkılar sağladığına dikkati çeken Pekcan, hizmet ihracatımız açısından da her zaman cari dengeye pozitif etki yaptığını kaydetti. 

Pekcan, sektörün 2000’li yıllarda ortalama 10 milyar dolarlık projeye imza atarken, 2018 yılı gibi dünyada ekonomilerin küçüldüğü, ticaret savaşlarının arttığı bir ortamda 20 milyar doları yakaladığını vurguladı. Pekcan, 2018 gibi zor bir yılda bu rakam yakalandıysa yıllık 35 milyar doların da rahat yakalanabileceğini bildirdi. 

Firmaların aldığı projelerin kalitesi ve katma değerinin de arttığına işaret eden Pekcan, şunları kaydetti:

"Geçmişte ortalama proje bedeli 20 milyon dolar seviyelerindeyken bu bedel 70 milyon dolara ulaşmıştır. Başarılarla dolu yükseliş hikayemizi dev firmaların yer aldığı, rekabetin giderek arttığı, finansman, teknoloji üretimi ve yenilikçilik gibi kavramların ön plana çıktığı dünya müteahhitlik pazarında korumak ve bir üst safhaya taşımak için yeni yöntemler, yeni pazarlar bulmalıyız. Bu çerçevede, Sahraaltı Afrika ve Asya pazarlarını da eklediğimiz coğrafyalarda etkinliğimizi artırmaya yönelik çalışmalarımızı yoğunlaştırmalıyız. Bakanlık olarak bizler yanınızdayız."

- Gelecek 10 yılda 350 milyar dolarlık iş hedefi

TMB Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün de sektörün hem yurt içi hem de yurt dışında çok büyük başarılara imza attığını ifade ederek, "Son 10 yılda 250 milyar dolarlık iş yaptık, gelecek 10 yılda 350 milyar dolarlık iş yapacağız" diye bir parola belirlediklerini söyledi.

Gözlerinin kara olduğunu ifade eden Yenigün, şimdiye kadar 123 ülkede iş yaptıklarını, 9 bin 600 proje gerçekleştirdiklerini belirtti. 

Yenigün, dünyada değişen şartlara uyum sağlamaya çalıştıklarını ifade ederek, "Son 1 aydır Libya ile ilgili birçok yeni gelişme yaşanıyor. İnanıyoruz ki Libya ile doğru noktalarda buluşacağız." ifadesini kullandı. 

Yurt dışında en büyük eksiklerinin finansman olduğunu dile getiren Yenigün, Eximbank ile daha çok işbirliği yapmak istediklerini vurguladı.

T.C Ticaret Bakanlığı

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Bakan Gül “Uygulandıkça karşımıza çıkan sorunların çözülmesi hukuk devletinin temel görevidir” Bakan Gül “Uygulandıkça karşımıza çıkan sorunların çözülmesi hukuk devletinin temel görevidir” Adalet Bakanlığı’nın İspanya ile birlikte yürüttüğü ve AB projesi olan Ceza Adal..
Bakan Selçuk, Bakan Selçuk, "Büyük Darülaceze Aile Buluşması"na Katıldı Bakan Selçuk: "Alışılmışın Dışında Bir Sosyal Hizmet Üretiyoruz"
İş dünyasında Sürdürülebilirliğin Oscar’ları 6 yaşında İş dünyasında Sürdürülebilirliğin Oscar’ları 6 yaşında Sosyal, ekonomik ve çevresel konularda önemli etkiler yaratan başarılı sürdürüle..
DuPont, babaların 5 gün olan doğum izni hakkını 4 haftaya çıkardı DuPont, babaların 5 gün olan doğum izni hakkını 4 haftaya çıkardı DuPont, çalışanlarının aile hayatına verdiği önemi vurgulamak amacıyla insan kay..
  Ekonomi HABERLERİ
Başkan Kopuz Başkan Kopuz "toprak kalitemizi korumak elimizde” İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz: “Toprak kalitemizi korumak elimizde…..
Yumurta fiyatları bizde düştü Irak’ta yükseldi Yumurta fiyatları bizde düştü Irak’ta yükseldi Tavukçuluk sektörü “VIV Türkiye 2019 Tavukçuluk Teknolojileri Uluslararası İhtis..
‘’Mobilyada taksit süresi 18 aya çıktı, ek düzenlemelerle sektörü yüzde 40 büyütebiliriz’’ ‘’Mobilyada taksit süresi 18 aya çıktı, ek düzenlemelerle sektörü yüzde 40 büyütebiliriz’’ Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu mobilya alımlarında kredi kartı taksitl..
Nakit akışınızı doğru yönetebiliyor musunuz? Nakit akışınızı doğru yönetebiliyor musunuz? Günümüzde şirketlerinin en önem verdiği konuların başında yer alan nakit akışı y..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Gümüşhaneliler Eyüpsultan’da buluştu Gümüşhaneliler Eyüpsultan’da buluştu İstanbul Seçimlerine Destek için İstanbul’a giden Gümüşhane Heyetine İstanbul Gü..
 “Uçtan uca yerlileşme politikası hayati önem taşımaktadır’’ “Uçtan uca yerlileşme politikası hayati önem taşımaktadır’’ Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın, ASKON t..
Türk Kızılayı’ndan MNG Kargo’ya ödül Türk Kızılayı’ndan MNG Kargo’ya ödül Türk Kızılayı’nın 150. yılı özelinde hayata geçirmiş olduğu Kolide Ne Var kampan..
GÜDEF’ten gövde gösterisi GÜDEF’ten gövde gösterisi İstanbul Gümüşhane Dernekler federasyonu (GÜDEF)’in organize ettiği ve İçişleri ..
  Söyleşi HABERLERİ
“İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı “İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ, Türkiye’nin 5G’ye geçiş serüvenine katkı sunacak önemli bir etkinliğe ev sa..
‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ ‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ İlahiyatçı yazar Prof. Dr. Ömer Döngeloğlu, Kağıthane’de, ‘’Peygamber Efendimizi..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Bakan Selçuk, Engellilerde ve Yaşlılarda Dijital Dönüşüm Sempozyumu’na Katıldı Bakan Selçuk, Engellilerde ve Yaşlılarda Dijital Dönüşüm Sempozyumu’na Katıldı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanlığı D..
 Turizm sektöründe yenileme hareketinin ilk adımı yapı Fuarı’nda atıldı Turizm sektöründe yenileme hareketinin ilk adımı yapı Fuarı’nda atıldı İnşaat malzemesi ve turizm sektörü temsilcilerinden ‘yenileme’ iş birliği..
İnşaat sektörünü ateşleyecek yeni fikirler ve inovatif teknolojiler Yapı Fuarı’nda İnşaat sektörünü ateşleyecek yeni fikirler ve inovatif teknolojiler Yapı Fuarı’nda Balkanlar, BDT ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı kapsayan geniş bölgedeki e..
Global Somali Diaspora Konferansı’nın 3'üncüsü İstanbul’da Düzenlendi Global Somali Diaspora Konferansı’nın 3'üncüsü İstanbul’da Düzenlendi Ülkemizin küresel insani kalkınma hedefleri kapsamında kamu diplomasisi desteği ..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziosmanpaşa'da, yaklaşık 4 bin 400 hak..
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Ad..
Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Esenler’in yıllardır süregelen imar sorununun çözüme kavuşacağı, riskli yapıları..
  Projeler HABERLERİ
Küresel iklim değişikliği fotoğraf yarışması finalistlerinin fotoğrafları, Çöl Macerası Projesi’nde sergilendi Küresel iklim değişikliği fotoğraf yarışması finalistlerinin fotoğrafları, Çöl Macerası Projesi’nde sergilendi Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün "ÇÖL MACERASI PROJESİ" kapsamında Sarayk..
Zeytinburnu’na 26 Bin Metrekarelik “Rezerv Konut” Müjdesi Zeytinburnu’na 26 Bin Metrekarelik “Rezerv Konut” Müjdesi Zeytinburnu Beştelsiz Mahallesi’nde inşa edilecek Millet Bahçesi’nin tamamı Zeyt..
Zamanını aşan medeniyet: Özbekistan sergi ve sempozyumu açıldı Zamanını aşan medeniyet: Özbekistan sergi ve sempozyumu açıldı Türkiye’den Özbekistan’a ortak medeniyetimize bir yolculuk başlatan İnsan ve Med..
İstanbul Craft Week Şehrin Zanaat Rotaları Yeniden Keşfedilecek İstanbul Craft Week Şehrin Zanaat Rotaları Yeniden Keşfedilecek İstanbul UNESCO Tasarım Şehri projesi kapsamında hayata geçirilen İstanbul Craft..
  Spor HABERLERİ
Dört küçük pehlivan bir başpehlivana karşı Dört küçük pehlivan bir başpehlivana karşı Kağıthane Belediyesi’nin Sadabad Yaz Etkinlikleri kapsamında bu yıl 28’ncisini d..
İBB yaz spor okulları başlıyor İBB yaz spor okulları başlıyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul tarafından, 7-12 yaş arası..
Kağıthane yağlı güreşlerinde şampiyon belli oldu Kağıthane yağlı güreşlerinde şampiyon belli oldu Bu yıl 28.’si düzenlenen ve 400 güreşçinin katıldığı Kağıthane Yağlı Güreşleri’n..
 İBB’li sporcular madalya yağmurunu sürdürüyor İBB’li sporcular madalya yağmurunu sürdürüyor Türk sporunun lokomotifi İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü, uluslararası ..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu 29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu Esnaf Bülteni Dergisi’nin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ortak Akıl..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı