HABER AKIŞI

Bakan Pekcan: "Spekülasyon yaparak tüketicimize zarar verenlere önlem alıyoruz"

 Tarih: 22-03-2019 13:53:10
Bakan Pekcan, "Cumhurbaşkanımızdan aldığımız talimatlarla ahilik düsturuna uymayan, fırsatçılık yapan, spekülasyon yaparak tüketicimize zarar verenlere önlem alıyoruz, denetimlerimize devam ediyoruz." dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kırıkkale'de bir düğün salonunda düzenlenen "esnaf buluşması" programında yaptığı konuşmada, petrokimya ve silah üretiminde söz sahibi olan, üniversite şehri Kırıkkale'de bu toplantıyı yapmayı çok anlamlı bulduğunu söyledi. 


Kırıkkale'nin Türkiye ekonomisinin nabzını tutan bir şehir olduğunu belirten Pekcan, "Ülkenin refah seviyesinin halka yayılması, gelecek nesillere güzel bir gelecek bırakılmasının yolu ticaretten geçiyor. Bizim de bakanlık olarak işimiz ve önceliğimiz bu. Ticaretin önündeki engelleri kaldırmak amacıyla sizlerden gelen bütün taleplere öncelik veriyoruz." diye konuştu.

Bakan Pekcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın her zaman esnafı ön planda tutan vizyonuyla esnaflar için birçok kolaylık getirdiğini vurguladı. 

- "Ahilik Sandığı'nı kurduk"

Esnafların faizsiz kredi kullanımının önünü açtığını, 11 bin liraya kadar olan kazançlarını vergiden muaf olmasını sağladığını anlatan Pekcan, şöyle devam etti:

"Düzenli vergi ödeyen esnafa 5 puan indirim yapılması, aynı zamanda SGK primlerinde 5 puan indirim sağlamıştır. Yeni iş kuracak esnafımıza SGK primlerinde indirim yapılması üzerine birçok çalışma yapıldı. Bakanlık olarak bu çalışmalara öncelik veriyoruz. Taşınmaz teminatın yanında taşınır teminatı da getirdik. Taşınırlarınızı teminat olarak göstererek kredi kullanmanın önünü açtık ve ciddi miktarda kredi kullanıldı. TESKOMB bugün 493 bin esnaf ve sanatkarımıza bir yıla kadar olan kredi taleplerinde yüzde 4, bir yıldan fazla kredi taleplerinde de yüzde 5 faizle kredi vermektedir. Ahilik Sandığı'nı kurduk ve ahilik sektör analizlerini yaptık. Önümüzdeki dönem bu çalışmalarımızı daha detaylandırarak, esnaf ve sanatkarımızı ön planda tutmaya yoğunlaşacağız."

Ruhsar Pekcan, Perakende Yasası ile ilgili çalışmalara da değinerek, şu değerlendirmede bulundu:

"Marketlerde yöresel ürün kullanımını zorunlu hale getiriyoruz. Rafların belirli yüzdelerini yöresel ürünlere ayırıyoruz. Ayrıca marketlere sadece kendi ürünlerini, markalarıyla ürettirdiklerini satmasına da sınırlama getiriyoruz. Bu markaları üreten firmalarımızın isimlerinin de ambalajlarda yer almasını istiyoruz. Ayrıca bu üreticilerimize de yer verilmesini, bu firmalarımızın ayakta durabilmesini, güçlenmesini, rekabet edebilmesini sağlamak zorundayız ki bu firmalar dünyaya açılıp rekabetçi, ihracatçı olsunlar."

Alın teriyle bileğinin gücünü birleştiren esnafın ekonomi ve sosyal yapının omurgasını oluşturduğuna dikkati çeken Pekcan, "Sadece kar odaklı değil, toplumsal refah düzeyini de ön planda tutmuş, ahiliği kendilerine düstur edinmişlerdir. Bu doğrultuda ahilik ile ilgili taslak çalışmasını tamamladık. Seçim sonrası gündeme gelecek. Cumhurbaşkanımızdan aldığımız talimatlarla Ahilik düsturuna uymayan, fırsatçılık yapan, spekülasyon yaparak tüketicimize zarar verenlere önlem alıyoruz, denetimlerimize devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

- "Yol haritalarımızı belirledik"

Pekcan, Türkiye'nin bir üst gelir seviyesine yükselmesi için daha fazla ve katma değeri yüksek ihracat yapması gerektiğinin altını çizdi.

Bakanlık olarak rekabetçi oldukları alanlarda daha fazla tasarım ve markalaşmaya önem verdiklerini vurgulayan Bakan Pekcan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mevcut olduğumuz pazarlarda, katma değeri daha yüksek ürünlerle kalmak için çaba sarf ediyoruz. Mevcut olmadığımız pazarlarda da yeni stratejiler ve ürünlerle pazara giriş için çalışmalarımızı tamamladık. Yol haritalarımızı belirledik. İhracatın tabana yayılması için de çalışmalarımız var. Biz esnaf ve sanatkarımızın iç ticarette gösterdikleri başarıyı ve dinamizmi artık dış ticarete de taşımalarını istiyoruz, onları e-ticaret imkanlarından da yararlanarak ihracatçı olarak görmek istiyoruz.

Bakanlığımızın esnaflarımız için pazarlama ve markalaşma projeleri var. Ayrıca e-ticaret ve e-ihracat eğitimleri veriyoruz. Bunun dışında 21 ilde 31 ihracat destek ofisi kurduk. Gerek iç gerekse dış ticarette dijitalleşmeye çok önem veriyoruz. Her şeyi kişi inisiyatifinden kurtarıyoruz. Artık şirketlerin kuruluş, kapanış işlemleri diğer kurum ve kuruluşlarca online olarak yapılabilecek. Hatta şirketlerin açılış ruhsatlarının da kriterleri burada belirlenecek. Buradan kabul ya da ret oluru alacak firmalarımız."

Ticaret Bakanı Pekcan, bakanlık olarak kadın ve genç girişimciler için de ciddi çalışmalar olduğunu, onları da ihracatçı olarak görmek istediklerini anlattı.

Küresel ekonomiye can veren yenilikçi firmaların kurucularının genç girişimciler olduğuna işaret eden Pekcan, şunları kaydetti:

"Kadının Türkiye'de istihdama katılım oranı yüzde 34. Son 10 senede yüzde 10 artmış. Dünya genelinde katılım oranı yüzde 50'lerde. Gelişmiş ekonomilerde ise yüzde 60. Kadınlarımızın karar verici pozisyonda oldukları şirketlerin verimlilikleri de karlılıkları da daha yüksek. Zengin, gelişmiş Avrupa ülkelerinde de kadınların iş hayatına katılım oranları yüzde 60-70'lerde. BM verilerine göre erkeklerle kadınların istihdama eşit oranda katıldıkları zaman, ülkenin milli gelirinde yüzde 20 artış olacağı kesin hesaplamalarla görülmüş. El ele verdiğimiz zaman başaramayacağız bir şey yok. Gözünüz arkada kalmasın. Biz sizlerle beraberiz, bütün taleplerinizi değerlendiriyoruz."

Programa, Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Kırıkkale Mühimmat ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Selami Arslan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken ile esnaf ve sanatkarlar katıldı.

T.C Ticaret Bakanlığı

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Bakan Gül “Uygulandıkça karşımıza çıkan sorunların çözülmesi hukuk devletinin temel görevidir” Bakan Gül “Uygulandıkça karşımıza çıkan sorunların çözülmesi hukuk devletinin temel görevidir” Adalet Bakanlığı’nın İspanya ile birlikte yürüttüğü ve AB projesi olan Ceza Adal..
Bakan Selçuk, Bakan Selçuk, "Büyük Darülaceze Aile Buluşması"na Katıldı Bakan Selçuk: "Alışılmışın Dışında Bir Sosyal Hizmet Üretiyoruz"
İş dünyasında Sürdürülebilirliğin Oscar’ları 6 yaşında İş dünyasında Sürdürülebilirliğin Oscar’ları 6 yaşında Sosyal, ekonomik ve çevresel konularda önemli etkiler yaratan başarılı sürdürüle..
DuPont, babaların 5 gün olan doğum izni hakkını 4 haftaya çıkardı DuPont, babaların 5 gün olan doğum izni hakkını 4 haftaya çıkardı DuPont, çalışanlarının aile hayatına verdiği önemi vurgulamak amacıyla insan kay..
  Ekonomi HABERLERİ
Başkan Kopuz Başkan Kopuz "toprak kalitemizi korumak elimizde” İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz: “Toprak kalitemizi korumak elimizde…..
Yumurta fiyatları bizde düştü Irak’ta yükseldi Yumurta fiyatları bizde düştü Irak’ta yükseldi Tavukçuluk sektörü “VIV Türkiye 2019 Tavukçuluk Teknolojileri Uluslararası İhtis..
‘’Mobilyada taksit süresi 18 aya çıktı, ek düzenlemelerle sektörü yüzde 40 büyütebiliriz’’ ‘’Mobilyada taksit süresi 18 aya çıktı, ek düzenlemelerle sektörü yüzde 40 büyütebiliriz’’ Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu mobilya alımlarında kredi kartı taksitl..
Nakit akışınızı doğru yönetebiliyor musunuz? Nakit akışınızı doğru yönetebiliyor musunuz? Günümüzde şirketlerinin en önem verdiği konuların başında yer alan nakit akışı y..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Gümüşhaneliler Eyüpsultan’da buluştu Gümüşhaneliler Eyüpsultan’da buluştu İstanbul Seçimlerine Destek için İstanbul’a giden Gümüşhane Heyetine İstanbul Gü..
 “Uçtan uca yerlileşme politikası hayati önem taşımaktadır’’ “Uçtan uca yerlileşme politikası hayati önem taşımaktadır’’ Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın, ASKON t..
Türk Kızılayı’ndan MNG Kargo’ya ödül Türk Kızılayı’ndan MNG Kargo’ya ödül Türk Kızılayı’nın 150. yılı özelinde hayata geçirmiş olduğu Kolide Ne Var kampan..
GÜDEF’ten gövde gösterisi GÜDEF’ten gövde gösterisi İstanbul Gümüşhane Dernekler federasyonu (GÜDEF)’in organize ettiği ve İçişleri ..
  Söyleşi HABERLERİ
“İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı “İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ, Türkiye’nin 5G’ye geçiş serüvenine katkı sunacak önemli bir etkinliğe ev sa..
‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ ‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ İlahiyatçı yazar Prof. Dr. Ömer Döngeloğlu, Kağıthane’de, ‘’Peygamber Efendimizi..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Bakan Selçuk, Engellilerde ve Yaşlılarda Dijital Dönüşüm Sempozyumu’na Katıldı Bakan Selçuk, Engellilerde ve Yaşlılarda Dijital Dönüşüm Sempozyumu’na Katıldı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanlığı D..
 Turizm sektöründe yenileme hareketinin ilk adımı yapı Fuarı’nda atıldı Turizm sektöründe yenileme hareketinin ilk adımı yapı Fuarı’nda atıldı İnşaat malzemesi ve turizm sektörü temsilcilerinden ‘yenileme’ iş birliği..
İnşaat sektörünü ateşleyecek yeni fikirler ve inovatif teknolojiler Yapı Fuarı’nda İnşaat sektörünü ateşleyecek yeni fikirler ve inovatif teknolojiler Yapı Fuarı’nda Balkanlar, BDT ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı kapsayan geniş bölgedeki e..
Global Somali Diaspora Konferansı’nın 3'üncüsü İstanbul’da Düzenlendi Global Somali Diaspora Konferansı’nın 3'üncüsü İstanbul’da Düzenlendi Ülkemizin küresel insani kalkınma hedefleri kapsamında kamu diplomasisi desteği ..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziosmanpaşa'da, yaklaşık 4 bin 400 hak..
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Ad..
Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Esenler’in yıllardır süregelen imar sorununun çözüme kavuşacağı, riskli yapıları..
  Projeler HABERLERİ
Küresel iklim değişikliği fotoğraf yarışması finalistlerinin fotoğrafları, Çöl Macerası Projesi’nde sergilendi Küresel iklim değişikliği fotoğraf yarışması finalistlerinin fotoğrafları, Çöl Macerası Projesi’nde sergilendi Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün "ÇÖL MACERASI PROJESİ" kapsamında Sarayk..
Zeytinburnu’na 26 Bin Metrekarelik “Rezerv Konut” Müjdesi Zeytinburnu’na 26 Bin Metrekarelik “Rezerv Konut” Müjdesi Zeytinburnu Beştelsiz Mahallesi’nde inşa edilecek Millet Bahçesi’nin tamamı Zeyt..
Zamanını aşan medeniyet: Özbekistan sergi ve sempozyumu açıldı Zamanını aşan medeniyet: Özbekistan sergi ve sempozyumu açıldı Türkiye’den Özbekistan’a ortak medeniyetimize bir yolculuk başlatan İnsan ve Med..
İstanbul Craft Week Şehrin Zanaat Rotaları Yeniden Keşfedilecek İstanbul Craft Week Şehrin Zanaat Rotaları Yeniden Keşfedilecek İstanbul UNESCO Tasarım Şehri projesi kapsamında hayata geçirilen İstanbul Craft..
  Spor HABERLERİ
Dört küçük pehlivan bir başpehlivana karşı Dört küçük pehlivan bir başpehlivana karşı Kağıthane Belediyesi’nin Sadabad Yaz Etkinlikleri kapsamında bu yıl 28’ncisini d..
İBB yaz spor okulları başlıyor İBB yaz spor okulları başlıyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul tarafından, 7-12 yaş arası..
Kağıthane yağlı güreşlerinde şampiyon belli oldu Kağıthane yağlı güreşlerinde şampiyon belli oldu Bu yıl 28.’si düzenlenen ve 400 güreşçinin katıldığı Kağıthane Yağlı Güreşleri’n..
 İBB’li sporcular madalya yağmurunu sürdürüyor İBB’li sporcular madalya yağmurunu sürdürüyor Türk sporunun lokomotifi İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü, uluslararası ..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu 29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu Esnaf Bülteni Dergisi’nin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ortak Akıl..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı