HABER AKIŞI

Bakan Gül: Fetö elebaşının iadesi ile ısrarlarımızı sürdürüyoruz

 Tarih: 08-02-2019 09:07:10
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, FETÖ elebaşının ABD'den iade süreci hakkında Bizim iade talebimiz var. ABD'nin Türkiye'ye iade etmesi gerekir. Bu konudaki ısrarlarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, A Haber'de canlı yayına katılarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Gül, FETÖ elebaşının ABD'den iade süreci hakkında, "Şu anda heyetlerimiz Amerika'da, diğer konuları görüşüyorlar. Bizim iade talebimiz var. ABD'nin Türkiye'ye iade etmesi gerekir. Bu konudaki ısrarlarımızı sürdürüyoruz. Şu an itibariyle bu çalışmalar için arkadaşlarımız Amerika'dalar." dedi. Gül, FETÖ elebaşının Mısır’a kaçacağı yönündeki iddialara ilişkin olarak da "O konuda; bir duyum üzerine bir şey söyleyecek değilim. Biz resmi karar ve belgelerle ilgili konuşmamız gerekir. Ama Türkiye Cumhuriyeti, dünyanın neresinde olursa olsun FETÖ'nün elebaşı ve yöneticileriyle ilgili ara vermeksizin yapmaya devam edeceklerdir. Nereye giderlerse gitsinler Türkiye Cumhuriyeti'ni enselerinde göreceklerdir. Bu konuda hiçbir gevşeme, rehavete kapılamayız. Sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz, takipçisi olacağız." değerlendirmesinde bulundu.

FBI'ın Amerika'da FETÖ'ye ilişkin başlattığı soruşturmayla bazı kişilerin gözaltına alındığı hatırlatılarak sonrasında yeni bir gelişme olup olmadığına ilişkin soruya Gül, Türkiye'de yaşanan darbe girişimine ilişkin bilgi ve belgelerin Amerika'ya iletildiğini, çıkan tüm belgelerin de verildiğini hatırlattı. Türkiye'ye bir heyetin geldiğini ve yerinde inceleme yaptığını belirten Bakan Gül,  Türkiye'den giden heyetin de bunun ayrıntılarını görüştüğünü, bilgilerin gerektiğinde kamuoyuyla paylaşılacağını kaydetti.

Kartal’da çöken bina

İstanbul Kartal'da binanın çökmesiyle ilgili Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturma başlattığını hatırlatan Adalet Bakanı Gül, "Soruşturma neticesinde kim ihmal etmişse, kim bu ölüme sebebiyet vermişse, sorumlular kimse en ağır şekilde hukuk çerçevesinde cezasını çekecektir. Biz de bunun takipçisi olacağız." diye konuştu. Bakan Gül, çok uzamadan soruşturmanın hızlı şekilde tamamlanacağını bildirdi.

Türkiye’den özür dilemeli

"ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun yayımladığı bir haritada Türkiye ikiye bölünmüş gibi gözüküyor. Bunu nasıl değerlendirisiniz?" şeklindeki soru üzerine Gül, böyle bir durumun asla kabul edilemeyeceğini, coğrafyanın, haritanın namus olduğunu kaydederek, Pompeo'nun Türkiye'ye özür borçlu olduğunu vurguladı.

Beklentimiz Türkiye'nin bekasını tehdit eden örgütlere karşı ortak mücadele

FETÖ firarileri Akın İpek ve Zekeriya Öz konusunda Avrupa bazında çalışmalardaki gelinen son duruma ve İngiltere'de mahkemenin Akın İpek'in iadesinin reddi kararına itiraz edilip edilmediğine ilişkin soruya Gül, "İngiltere Birleşik Krallık itiraz etti, temyiz yoluna başvurdu o karara karşı. O süreci de bekliyoruz, takip ediyoruz." yanıtını verdi.

Avrupa'da özellikle bazı ülkelerin, FETÖ mensuplarına kucak açtığına işaret eden Gül, "Bizim beklentimiz ister Avrupa ister Amerika olsun Türkiye'nin varlığını bekasını tehdit eden bu örgütlere karşı ortak mücadeleyi sağlamaktır." dedi.

Fetö davalarında son durum

FETÖ davalarında gelinen durum hakkında bilgi veren Gül, "Bu örgüt, algı operasyonlarını yapmaya mahir, kendisini gizlemeye programlamış bir örgüt. 'Bu örgütü temizledik, rahatladık' diyebileceğimiz bir durum yok, 'Hepsi bitti' diyemeyiz. Çünkü örgüt, temel yapısını kendisini gizleme üzerine kurmuş. Temel olarak yargı, emniyet ve askeriyede daha fazla örgütlemişler. Özellikle bu kurumlarda çok yoğun bir şekilde mücadelemizi sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

FETÖ ile mücadelenin bir parti meselesi olmadığını belirten Bakan Gül, "Devletimizin, ülkemizin, milletimizin birliği anlamında önemli. Bizler bugün varız, yarın yokuz ama bu ülkenin bağımsızlığını korumak adına bu mücadeleyi kararlı bir şekilde sürdüreceğiz." dedi.

Adalet hepimizin temel yaklaşımıdır

Türkiye'de bir af meselesinin olmadığını, MHP'nin teklifinin de af değil infaz sürelerine yönelik bir çalışma olduğunu bildiren Gül, "Cumhurbaşkanımızın da bu konuda ortaya koyduğu tutum çok açık. Toplumda bu konuda rahatsızlık duyulacak, adalet duygusunu rencide edecek hiçbir adımı atamayız. Birçok şey eksik olabilir ama eksik olmayacak tek şey adalettir. Adalet hepimizin temel yaklaşımıdır." diye konuştu.

İnsanlardaki cezasızlık algısının adalete duyulan güveni sarstığını belirten Bakan Gül, "Ceza adaletini sağlayan, adalet duygusunu tam anlamıyla 'Adalet yerini bulmuştur' anlayışını sağlayacak çalışma önerimizi tamamladık. Bunu da siyaseten planlayıp uygun görülmesi halinde Meclisin takdirine sunacağız. Bu konuda temel yaklaşımımız, 'Yapanın yanına kar kalıyor' algısını ortadan kaldıracağız." değerlendirmesini yaptı.

Yargı reformu stratejisi belgesi, Şubat Ayında açıklanacak

Yargı Reformu Stratejisi Belgesi'nde hakim savcı sisteminde bir değişiklik yaptıklarını anımsatan Gül, hakim savcı yardımcılığı modeli konusunda çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

Yargı Reformu Stratejisi Belgesi'nin şubat ayı içerisinde açıklanacağını belirten Gül, şöyle devam etti:

"Belge konusunda çok büyük bir hazırlık yaptık. Geçtiğimiz ay kabine toplantısında hükümet üyelerimizi sunduk. Bakanlarımızın da önerileri oldu. Yargı mensupları, barolar, avukatlar ve vatandaşlara yönelik araştırma yaptık. 'Nasıl bir yargı reformu isteniliyor?' diyerek bir düzenleme yaptık ve inşallah şubat ayı içerisinde kamuoyuna açıklamasını yapacağız. 5 yıllık yargı reformunu ortaya koyacağız. Yargı reformunda temel yaklaşımımız, 'Güven veren adalet'."

Sığınma evlerinde kalanların oy kullanma talebi

Sığınma evlerinde kalan kadınların oy kullanma isteği ve görme engelli vatandaşların kabartma oy kullanma talepleri olduğuna dair soru üzerine Bakan Gül, şu yanıtı verdi:

"Seçime ilişkin düzenlemeler, artık seçim sürecinde söz konusu olamaz. Engelli vatandaşlarımızla ilgi 24 Haziran Seçimlerinde düzenleme yaptık. Bir vatandaşımızın iradesini ortaya koymakta hangi konular engelse bunları kaldırmak boynumuzun borcu. Bu hususlarda elbette TBMM takdir edecektir ama bizler de teknik olarak her türlü desteği veririz. Çünkü her vatandaşımızın oyu değerlidir. Her vatandaşımızın şehrine, Türkiye'ye dair söyleyecek sözü vardır. AK Parti olarak daha fazla katılım, daha fazla demokrasi bizim temel yaklaşımımızdır. Bu hususlarda elbette çalışmalar yapılabilir."

FETÖ üyesi olmakla suçlanan tutuklu ve hükümlülerin oy kullanmak için dilekçe verdiği hatırlatılarak, organize bir hareketin söz konusu olup olmadığı sorulan Bakan Gül, şunları kaydetti:

"Türkiye'de seçimler, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) marifetiyle yargı gözetiminde yapılır. Hiç kimsenin bu hususla ilgili illegal hukuk dışı bir çabasına kimse izin veremez. Bu konuda YSK kararları açıktır, YSK'nin kararları dışında hiçbir şekilde illegal hukuk dışı bir çabayı hiçbir şekilde ülkemiz korumaz. Türkiye, her zaman seçimleri şaibesiz yapmıştır. Bu konuda devletimiz her türlü tedbiri almıştır, almaktadır. O yüzden milletimiz müsterih olsun, sandığa gönül huzuru içerisinde girsin. Hangi tercihte bulunuyorsa ülkemizin, şehrimizin geleceği için oyunu kullansın. Bu tür sorunları hiçbir şekilde Türkiye'de sorun oluşturmayacak konulardır." 

Hayvanlar bizim can dostlarımız

Hayvanları Koruma Kanunu ile ilgili yaklaşımlarının hayvanlara yönelik işkence, kötü muamelenin ceza hukukunun konusu olması gerektiği ve bu konuda öneriler hazırladıklarını aktaran Bakan Gül, "Hayvanlar bizim can dostlarımız, bu konudaki kötü muameleyi asla tasvip edemeyiz. Elbette bu konuda öneriler geldi ve tabii konu artık Meclisin gündemindedir. Bu konuda bizim de arzumuz bir an önce yasalaşması. Görmeye tahammül edemeyeceğimiz, insanlık dışı görüntüleri de görmek istemiyoruz. Ve caydırıcı önerilerimizi de paylaştık, umarımız en kısa zamanda kanunlaşır." diye konuştu.

T.C Adalet Bakanlığı

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Yerel HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Logo, Turquality® destek programına dahil edilen ilk yazılım şirketi oldu Logo, Turquality® destek programına dahil edilen ilk yazılım şirketi oldu Türkiye’nin en değerli bilişim markası Logo Yazılım, küresel Türk markaları oluş..
UEFA Süper Kupa Finali’ne NISSAN Damgası UEFA Süper Kupa Finali’ne NISSAN Damgası Liverpool ve Chelsea arasında İstanbul’da oynanan UEFA Süper Kupa Finali’nin res..
Kamuoyu bilgilendirme Kamuoyu bilgilendirme Son günlerde, bazı haber siteleri ve sosyal medyada yer alan, "Bayrampaşa Hali’n..
Konutların yarısında DASK  bulunmuyor Konutların yarısında DASK bulunmuyor Generali Sigorta Direkt Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ker..
  Ekonomi HABERLERİ
Türkiye’nin en büyük 2. mobilya ihracatçısından istihdama katkı Türkiye’nin en büyük 2. mobilya ihracatçısından istihdama katkı Türkiye genelinde 170, yurt dışında ise 31 mağazası bulunan Kilim Mobilya, yurt..
İş-yaşam dengesinde sonuncuyuz İş-yaşam dengesinde sonuncuyuz OECD tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye iş-yaşam dengesinde Avrupa'dak..
ABD'ye ihracatın püf noktaları ABD'ye ihracatın püf noktaları TABA-AmCham, Türk iş dünyasına ABD'de yatırım yapmanın inceliklerini, hazırladığ..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Kızılay 4 kıta ve 51 ülkede kurban kesimlerini tamamladı Kızılay 4 kıta ve 51 ülkede kurban kesimlerini tamamladı İhtiyaç sahiplerinin sofrasına kurban bereketini ulaştırmak için 12 yıldır vekâl..
Büyükşehir ve AFAD’dan kurtarma tatbikatı Büyükşehir ve AFAD’dan kurtarma tatbikatı Muğla Büyükşehir Belediyesi ve altı farklı kurumun katıldığı kaza ve yangın tatb..
Buğday Derneği, Küçükçekmece organik pazardan çekildi Buğday Derneği, Küçükçekmece organik pazardan çekildi 2014 yılında, Küçükçekmece Belediyesi ve Arenapark AVM işbirliğiyle kurulan, Buğ..
İZODER: “Korkmak yerine güvenli binalarla depreme hazırlıklı olmalıyız” İZODER: “Korkmak yerine güvenli binalarla depreme hazırlıklı olmalıyız” Yatılım sektörünün çatı örgütü İZODER, 8 Ağustos’ta Ege Bölgesi’nde yaşanan depr..
  Söyleşi HABERLERİ
Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown ve Eşi Neda Alemohammed Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown ve Eşi Neda Alemohammed Ülkemizin yer aldığı siyasi coğrafya konusunda sahip olduğu büyük donanımla, Tür..
Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Ünlü tarihçiden hakim ve savcı adaylarına özel hayat vurgusu
“İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı “İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
27. WorldFood İstanbul Fuarı gıda sektörünün geleceğini masaya yatırmaya hazırlanıyor 27. WorldFood İstanbul Fuarı gıda sektörünün geleceğini masaya yatırmaya hazırlanıyor Türk gıda sektörünün uluslararası buluşma noktası olan 27. Uluslararası Gıda Ürü..
Triatlon'da Balkan Şampiyonası heyecanı İstanbul’da Triatlon'da Balkan Şampiyonası heyecanı İstanbul’da Avrupa’da futboldan sonra en fazla lisanslı sporcuya sahip branş olan triatlon, ..
Türkiye’de ilk kez anne ve anne adayları, Üsküdar’da emzirme şenliğinde buluştu Türkiye’de ilk kez anne ve anne adayları, Üsküdar’da emzirme şenliğinde buluştu Üsküdar Belediyesi, Emzirme Haftası dolayısıyla, Sağlık Bakanlığı ve TEMAS Emzir..
Endüstriyel reklamcılar, Eylül ayında İstanbul’da bir araya geliyor Endüstriyel reklamcılar, Eylül ayında İstanbul’da bir araya geliyor Endüstriyel reklam dünyası, Eylül ayında gerçekleşecek olan 21. Uluslararası SIG..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan: “Yeni ‘Deprem Yönetmeliği’ ile kentsel dönüşüm şimdi başlıyor” Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan: “Yeni ‘Deprem Yönetmeliği’ ile kentsel dönüşüm şimdi başlıyor” Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, ‘17 Ağustos 1999 Marmara Dep..
98 Bin riskli yapının 56 bini yenilendi 98 Bin riskli yapının 56 bini yenilendi 17 Ağustos'un 20'nci yıl dönümünde, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu..
Yahya Kemal sakinlerinin kentsel dönüşüm sevinci Yahya Kemal sakinlerinin kentsel dönüşüm sevinci Yahya Kemal Mahallesi sakinleri, bölgede başlatılan kentsel dönüşüm çalışmalarıy..
Kentsel Dönüşüm’ün yerini kırsal dönüşüm almalı Kentsel Dönüşüm’ün yerini kırsal dönüşüm almalı İSTİB Başkan Yardımcısı Hakkı İsmet Aral, Tarım ve Orman Bakanlığının kısa, orta..
  Projeler HABERLERİ
Beyazıt Meydanı, Turgut Cansever’in ödüllü projesiyle canlanacak Beyazıt Meydanı, Turgut Cansever’in ödüllü projesiyle canlanacak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beyazıt Meydanı’nın yıllardır ihmal edildiğini belir..
 “Çatısı güçlü olmayan yapı depreme hazır değildir” “Çatısı güçlü olmayan yapı depreme hazır değildir” Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Şena..
Kobi’lerin sadece yüzde %49’u yıkıcı afetlere hazır Kobi’lerin sadece yüzde %49’u yıkıcı afetlere hazır KOBİ’lerde Afet Direnci Araştırması’nın sonuçları yayınlandı. Afetlere karşı far..
 Akılcı borçlanma ve finansal kaldıraç etkisi Akılcı borçlanma ve finansal kaldıraç etkisi Proje finansmanı için akılcı borçlanma tüm faktörlerin bir arada düşünüldüğü ve ..
  Spor HABERLERİ
İBB İtfaiyesi, uluslararası spor oyunlarında 20 madalya kazandı İBB İtfaiyesi, uluslararası spor oyunlarında 20 madalya kazandı İBB İtfaiyesi, Dünya Polis ve İtfaiye Oyunları’nda (WPFG) 6 günde 4’ü altın topl..
Sigortam.net İTÜ Basket sezon açılışını yaptı Sigortam.net İTÜ Basket sezon açılışını yaptı İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) efsanevi basketbol takımı Sigortam.net İTÜ Ba..
Premier Lig'in bir maçı 9 milyon 400 bin euro Premier Lig'in bir maçı 9 milyon 400 bin euro KPMG Football Benchmark ekibinin analizine göre; bu hafta sonu başlayacak İngilt..
‘Engellere Özgürce Kulaç' Atıyorlar ‘Engellere Özgürce Kulaç' Atıyorlar Zeytinburnu ilçesinde ikamet eden engelli çocuklar ve yetişkinler Zeytinburnu Be..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı