HABER AKIŞI

Ayağa batan 6 diken İslam’da ittifakı engelliyor

 Tarih: 29-11-2017 00:33:13
Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği (ASSAM)’nin Adaleti Savunanlar Derneği, İslam Dünyası STK’ları Birliği ve Üsküdar Üniversitesi’nin desteğiyle düzenlendiği 1. Uluslararası İslam Birliği Kongresi’nde “Geçmişten Geleceğe Yönetim Biçimleri” tartışıldı. Açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, İslam dünyasının birlik içerisinde olmak için ittifak yapması gerektiğinin altını çizerek İslam dünyasının ayağına batan dikenler nedeniyle bu ittifakın sağlanamadığınısöyledi

Tarhan, bu dikenleri ümitsizlik, savaşçı akılla hareket etmek, totaliterliğin hastalık gibi yayılması, kurtarıcı beklemek, cemaat narsizmi ve yalancılık olarak sıraladı.

İstanbul Yeşilköy’deki Wow Convention Center’da gerçekleştirilen kongreye Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ak Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Üsküdar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi, ASDER Onursal Başkanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı E. General Adnan Tanrıverdi ve Adaleti Savunanlar Derneği Genel Başkanı, Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan da katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe, İslam ülkelerinin birlik ve beraberlik içinde yaşamaları için gerçekleştirdikleri kongrede geçmişten geleceğe yönetim biçimlerinin konuşulacağını söyledi.

Adnan Tanrıverdi: İslam Ülkeleri Konfederasyonu kurulmalıdır

Üsküdar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi, ASDER Onursal Başkanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı E. General Adnan Tanrıverdi, açılış konuşmasında İslam dünyasının birliği için bir yol haritası oluşturmayı amaçladıklarını belirterek İslam coğrafyasının omurgasının Afrasya/Asrika kıtaları olduğunu söyledi. Tanrıverdi, “Sadece  İslam dünyasına değil tüm dünyada huzurun hakim olması İslam Ülkeleri Konfederasyonunun gerçekleşmesi ile mümkün olabilecektir. Biz şöyle düşünüyoruz; yetkisi, imkanları, gücü, yapısı, üye sayısı, anayasa ve tüzüklerle belirlenmiş 60 islam ülkesinin ortak iradesinin tesis edildiği İslam Ülkeleri Parlamentosunun daimi olarak teşekkül ettirilerek İslam Ülkeleri Konfererasyonu oluşturulmalıdır” dedi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Güzel günler fırtınalardan sonra gelir

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, İslam dünyasının birlik içerisinde olmak için ittifak yapması gerektiğini belirterek ASSAM’ın bu projesinin bu anlamda bir adım olacağını söyledi. Yaşanan bu sıkıntıların bir doğumun işareti olduğunu, güzel günlerin fırtınalardan sonra geldiğini belirten Tarhan, İslam coğrafyasındaki sorunları hastalıklara benzetti. İslam dünyasının ayağına batan 6 diken tespit ettiğinin altını çizen Tarhan, bu dikenlerin askeri ve stratejik dikenler değil, tamamen sosyal hastalıklar olduğunu söyledi. Dikenlerin ilkini ümitsizlik olarak tanımlayan Tarhan şunları ifade etti.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Bizi en bloke eden hastalık ümitsizlik

“Bizi en çok bloke eden hastalık ümitsizlik, ümitsizliğe düşecek bir durumumuz yok.  Ümitsizlik en büyük düşmanımız. Tarihimize bakın hep fetret dönemleri olmuş, fetret dönemlerinde kimler çıkmış. İmam Gazaliler, İmam Rabbaniler çıkmış, Mevlanalar çıkmış. Fetret devrinde fikir değişiklikleri yapmış, hastalıkları tedavi etmiş, ondan sonra askeri siyasi ve ekonomik gelişmeler olmuş. Manevi hastalıklardan kurtulup tedavi etmeden bizim maddi problemlerimizi çözmeye çalışmak burada kapitalist ahlaka göre davranmak olur.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: AB gibi bir AFRİKASYA, Ortadoğu Parlamentosuna ihtiyaç var!

İkinci bir hastalık olarak savaşçı bir akılla hareket ediyor. Halbuki İslamın özünde barışçıl akıl var. Peygamberimizin hayatına bakarsak bir ayı geçmiyor savaş dönemleri, savaşların çoğu Medine çevresinde ve savunmaya yönelik savaşlar bunlar. İslamiyette savaş istisna barış esastır. Asıl cihat manevi cihat, kendimizi Kuran ahlakına göre akıllandırma cihadı bunu yapamadıkça diğer sonuçları beklemek gerçekçi olmaz. Üçüncü hastalık totaliterliğin, otoriterliğin ve baskıcılığın hastalık şeklinde yayılması. Nasıl Avrupa Birliği Parlamentosu var, Avrasya Parlamentosu’na, belki Ortadoğu  Parlamentosuna İslam Parlamentosuna ihtiyaç var. Parlamento kurup istişare ile sorunların halledilmesi gerekiyor” dedi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Amaç adaletse bu çağın yöntemi demokrasidir

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, dikenlerden birinin ise dördüncü sosyal hastalık MESİYANİZM yani kurtarıcı beklemek olduğunu belirterek “Bir Mehdi gelsin de kurtarsın diye bekliyoruz. Biz evimizde çayımızı içerken Mehdi gelip bizi kurtarmaz. Burada herkes kendi vazifesini ve manevi sorumluluğunu hissederek adım atması lazım. Buna da paternalizm deniyor, babacılık deniyor. Hiçbir kararı kendisi vermeyip bir büyüğüne lidere havale ediyor. Bu tarzdaki yaklaşım bu çağın yöntemi değil. Bu çağın yönteminde istişare ile yönetmek var. Amaç adaletse bu çağın yöntemi demokrasidir” dedi.

Prof.Dr. Nevzat Tarhan: Cemaatçilik hastalığının tedavi edilmesi gerekiyor

Müslümanların bu çağdaki hastalığından beşinci sosyal hastalık cemaat narsizmi olduğunu belirten Prof. Dr. Tarhan, “Burada kendinin ve cemaatinin menfaatini ümmetinin menfaatinden önce tututyor. Bu hastalık oldukça ve bu hastalığı tedavi etmedikçe Allah’n yardımını beklemeyelim. Bir insanın bir cemaate dahil olması hoş bir şey ama cemaatçi olması hoş bir şey değil. Cemaatçilik hastalığının mutlaka Müslümanların yenmesi gerekiyor.” dedi. Prof.Dr. Nevzat Tarhan, altıncı dikenin ise yalancılık olduğunu belirterek İmanla yalanın bir arada olamayacığını vurguladı.

Asimetrik savaşlarda asimetrik ittifaklar doğar

Asimetrik bir savaşın yaşandığını belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Asimetrik savaşlarda asimetrik ittifaklar da doğar, gerekirse Rusya ile ittifak yapılır. Bu bölgenin insanlarının refahı için birliğe ihtiyaç var. Bu yapılır. Kaderin yardımının gelmesi için bazı şeyleri bizim yapmamız lazım. Oturup bazı şeyleri beklemek yerine adımlar atmak gerekiyor. Bunlar kendiliğinden olacak şeyler değil” dedi.

Metin Külünk: Akıl yenilgisinin farkında mıyız?

Ak Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, “Size üç sorum var: İslam coğrafyası son iki asırdır hangi bilgiyi üretti, matematikte fizkte tıpta hukukta hangi bilgiyi üretti? Soru iki; neden Afrika’daki göç Batı’ya doğru? Neden Suriye’deki yaşanan ağır travmanın sonucunda insanlar kendilerine adres olarak Batı’ya doğru yol almayı seçiyor? Üçüncü sorum petrol, doğalgaz, altın nerede? Yeraltı kaynakları nerede? Üç din nerede insanlık ile yani kutsal dinler nerede insanlık ile buluştu? Bu soruların cevabını verebildiğimizde fiziki yenilgiyi gördük, yaşıyoruz da. Suriye’yi Yemen’i her an yaşıyoruz. Asıl yenilginin farkında mıyız? Akıl yenilgisinin farkında mıyız? Akıl mağlubiyetinin farkında mıyız? Galiba akıl yenilgisinin farkında olmadığımız için bilginin iktisadi güce, iktisadi gücün siyasi güce, o siyasi gücün ayakta durması ve emperyalleşebilmesi için askeri güce dönüştüğünü herhalde çok fazla fark etmiyoruz” dedi.

Metin Külünk, “Şimdi vakit akılla ayağa kalkma vakti. Şimdi vakit akıl teri dökme vaktidir. Şimdi vakit bu sürtüşmenin bu kadar  şiddetli olduğu bu dönemde akıl i,çtihatlarını akıl yenilenmesini gerçekleştirme vaktidir. Bu yaptığımız bütün çalışmaların bir akıl yenilenmesine bir akıl içtihatın müsebbib olacağına yürekten inanıyorum” diye konuştu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise islam coğrafyasının böl ve yönet takdiğiyle acı çektiğini belirterek son 50 yıldaki savaşların İslam coğrafyasında gerçekleştirildiğini söyledi. “Oysa İslam barış ve kardeşlik dinidir” diyen Tüfenkci, “Pek çok İslam teşkilatı var ama biz hala birlikten söz ediyoruz. Bir kez daha düşünmemiz lazım: Biz neden bu hale geldik? Ekonomik olarak baktığımızda İslam ülkeleri arasındaki ticaretin çok zayıf olduğunu görüyoruz” diyerek İslam ülkeleri arasında dayanışmanın geliştirlmesi ve iş birliği yapılması gerektiğini vurguladı.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden katılımcıların katıldığı kongrede altı farklı oturum gerçekleştirilirken Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Zelka’nın oturum başkanlığında Üsküdar Üniversitesi Felsefe Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Özdemir’in “İslam’ın Siyasal İdealleri ve liberal Demokrasi” başlığında, Üsküdar Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Niyazi Beki’nin de “İslam Nizamı ve Demokrasi” başlığında konuşma yaptı.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Adnan Oktar tutuklandı Adnan Oktar tutuklandı "Adnan Oktar" grubuna yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınarak adliyeye ..
Şırnak'ta saldırı hazırlığındaki 5 terörist etkisiz hale getirildi Şırnak'ta saldırı hazırlığındaki 5 terörist etkisiz hale getirildi Şırnak'ın Uludere ilçesinde saldırı hazırlığındaki PKK'lı 5 terörist etkisiz hal..
Atina'dan Moskova'ya 'diplomat' yanıtı Atina'dan Moskova'ya 'diplomat' yanıtı Yunanistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "(Rus diplomatların sınır..
Laboratuvarda üretilen et, 2021'de restoranlardaki yerini alabilir Laboratuvarda üretilen et, 2021'de restoranlardaki yerini alabilir Laboratuvar ortamında yapay olarak et üreten şirket, ürünün 2021'e kadar piyasa ..
  Ekonomi HABERLERİ
Vakıf Katılım’dan EFT hızında altın transferi Vakıf Katılım’dan EFT hızında altın transferi Katılım bankaları arasında Kişiden Kişiye Altın Transferi Sistemi’ne ilk geçiş y..
Türkiye’nin ilk yerli ve milli üretim teknolojileri Türkiye’nin ilk yerli ve milli üretim teknolojileri ​Türkiye’de yapılan Ar-Ge çalışmalarının ticarileşmesi noktasındaki sıkıntıları ..
“KÖPRÜLER” TEMALI PULUMUZ “EN İYİ AVRUPA PULU” YARIŞMASINDA... “KÖPRÜLER” TEMALI PULUMUZ “EN İYİ AVRUPA PULU” YARIŞMASINDA... Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT A.Ş.), Edirne’de bulunan ve ülk..
e-ticaret devinden tarihi rekor e-ticaret devinden tarihi rekor E-ticaret devinin piyasa değeri bugün 902 milyar dolara ulaşırken, 935 milyar do..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan TİM Başkanı Gülle’ye kutlama ziyareti TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan TİM Başkanı Gülle’ye kutlama ziyareti Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle’yi Türkiye Odalar ve Bor..
TAİDER üyesi 26 ihracatçı firma TİM’in devler listesinde TAİDER üyesi 26 ihracatçı firma TİM’in devler listesinde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından 2017 yılsonu verilerine göre açıkl..
Kurban Bağış Bedelleri Belirlendi Kurban Bağış Bedelleri Belirlendi Aziz Mahmûd Hüdâyi Hazretleri’nin (1541-1628) asırlar önce başlattığı “Yoksul..
İSO “Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2017” araştırmasının sonuçlarını açıkladı İSO “Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2017” araştırmasının sonuçlarını açıkladı İstanbul Sanayi Odası (İSO), “Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araşt..
  Söyleşi HABERLERİ
Başarıda 22. Yıl : MAVİGÜN KOLEJİ Başarıda 22. Yıl : MAVİGÜN KOLEJİ Eğitimci – Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren Mavigün Kolejin..
TRİSAD’dan Hükümlülere iş imkânı TRİSAD’dan Hükümlülere iş imkânı Hükümlüleri hayata kazandırma amacıyla Vatan Caddesi’nde bulunan Denetim Serbest..
YAŞASIN KÖMÜR YAŞASIN KÖMÜR İstanbul Ticaret Odası Doğal ve İşlenmiş Katı Yakıt Meslek Komitesi Başkan Vekil..
İsmail Şatıroğlu: “Eğitim Demek, Gelecek Demek” İsmail Şatıroğlu: “Eğitim Demek, Gelecek Demek” Yenilikçi, çağdaş, milli ve manevi değerlerimizi ön plana çıkaran eğitim anlayış..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Sultangazi Belediyesi Batı Karadeniz Fuarı’nda Sultangazi Belediyesi Batı Karadeniz Fuarı’nda Türkiye'nin ilk bölgesel fuar olma özelliğini taşıyan "Batı Karadeniz Turizm Tan..
Mobilya sektörünün 2019 vizyonu İSTMOB’da çizilecek Mobilya sektörünün 2019 vizyonu İSTMOB’da çizilecek 22-27 Ocak 2019 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde kapılarını a..
D-8 Ülkeleri 6. İit Helal Expo'ya yüksek katılım kararı aldı D-8 Ülkeleri 6. İit Helal Expo'ya yüksek katılım kararı aldı ​D-8 üye devletleri, D-8 çatısı altında 6. İİT Helal Expo’ya katılma kararı ald..
CES Dünyanın Lider Savunma ve Güvenlik Fuarı Eurosatory’de Yerini Aldı CES Dünyanın Lider Savunma ve Güvenlik Fuarı Eurosatory’de Yerini Aldı Türkiye’nin Yerli ve Milli Teknolojileri Eurosatory Savunma ve Güvenlik Fuarında..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İmar barışı vatandaşın sorunlarını çözerken, kentsel dönüşüme ivme kazandıracak..
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” Beykoz’da düzenlenen “Tokatköy Şehri- Sitare Yerinde Dönüşüm Tanıtım Programı ve..
Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Hükümetin çağrısıyla gerçekleşen faiz indirimi teşviğine GYODER, İNDER VE KONUTD..
  Projeler HABERLERİ
Kuveytli turizmciler Wish More Hotel Istanbul’da buluştu Kuveytli turizmciler Wish More Hotel Istanbul’da buluştu OTSAD’ın daveti ile İstanbul’a gelen Kuveytli turizmciler, Türkiye’deki meslekta..
Atatürk Havalimanı’nda iki günlük yazılım maratonu Atatürk Havalimanı’nda iki günlük yazılım maratonu Havalimanı bilişim çözümlerinde dünyanın önde gelen şirketleri arasında yer alan..
ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden Albaraka Türk’ün kendi kaynakları ile oluşturduğu iAlbatros projesi, IDC Türkiye..
Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, “Ahes Misal İstanbul” adıyla Gazio..
  Spor HABERLERİ
Fenerbahçe'den 3 gollü galibiyet Fenerbahçe'den 3 gollü galibiyet Sarı-lacivertliler, yeni sezon öncesi üçüncü hazırlık maçında İngiltere Premier ..
Dünyanın en değerli spor kulübü değişmedi Dünyanın en değerli spor kulübü değişmedi NFL takımı Dallas Cowboys, üst üste üçüncü kez dünyanın en değerli spor kulübü o..
Galatasaray'dan tatsız prova Galatasaray'dan tatsız prova Galatasaray, hazırlık maçında Hollanda'nın PSV Eindhoven takımına 3-1 yenildi...
Josue imzayı attı Josue imzayı attı Akhisarspor, en son Osmanlıspor'da forma giyen Portekizli orta saha oyuncusu Jos..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti 23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti 22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti 21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı