HABER AKIŞI

Ayağa batan 6 diken İslam’da ittifakı engelliyor

 Tarih: 29-11-2017 00:33:13
Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği (ASSAM)’nin Adaleti Savunanlar Derneği, İslam Dünyası STK’ları Birliği ve Üsküdar Üniversitesi’nin desteğiyle düzenlendiği 1. Uluslararası İslam Birliği Kongresi’nde “Geçmişten Geleceğe Yönetim Biçimleri” tartışıldı. Açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, İslam dünyasının birlik içerisinde olmak için ittifak yapması gerektiğinin altını çizerek İslam dünyasının ayağına batan dikenler nedeniyle bu ittifakın sağlanamadığınısöyledi

Tarhan, bu dikenleri ümitsizlik, savaşçı akılla hareket etmek, totaliterliğin hastalık gibi yayılması, kurtarıcı beklemek, cemaat narsizmi ve yalancılık olarak sıraladı.

İstanbul Yeşilköy’deki Wow Convention Center’da gerçekleştirilen kongreye Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ak Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Üsküdar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi, ASDER Onursal Başkanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı E. General Adnan Tanrıverdi ve Adaleti Savunanlar Derneği Genel Başkanı, Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan da katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe, İslam ülkelerinin birlik ve beraberlik içinde yaşamaları için gerçekleştirdikleri kongrede geçmişten geleceğe yönetim biçimlerinin konuşulacağını söyledi.

Adnan Tanrıverdi: İslam Ülkeleri Konfederasyonu kurulmalıdır

Üsküdar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi, ASDER Onursal Başkanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı E. General Adnan Tanrıverdi, açılış konuşmasında İslam dünyasının birliği için bir yol haritası oluşturmayı amaçladıklarını belirterek İslam coğrafyasının omurgasının Afrasya/Asrika kıtaları olduğunu söyledi. Tanrıverdi, “Sadece  İslam dünyasına değil tüm dünyada huzurun hakim olması İslam Ülkeleri Konfederasyonunun gerçekleşmesi ile mümkün olabilecektir. Biz şöyle düşünüyoruz; yetkisi, imkanları, gücü, yapısı, üye sayısı, anayasa ve tüzüklerle belirlenmiş 60 islam ülkesinin ortak iradesinin tesis edildiği İslam Ülkeleri Parlamentosunun daimi olarak teşekkül ettirilerek İslam Ülkeleri Konfererasyonu oluşturulmalıdır” dedi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Güzel günler fırtınalardan sonra gelir

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, İslam dünyasının birlik içerisinde olmak için ittifak yapması gerektiğini belirterek ASSAM’ın bu projesinin bu anlamda bir adım olacağını söyledi. Yaşanan bu sıkıntıların bir doğumun işareti olduğunu, güzel günlerin fırtınalardan sonra geldiğini belirten Tarhan, İslam coğrafyasındaki sorunları hastalıklara benzetti. İslam dünyasının ayağına batan 6 diken tespit ettiğinin altını çizen Tarhan, bu dikenlerin askeri ve stratejik dikenler değil, tamamen sosyal hastalıklar olduğunu söyledi. Dikenlerin ilkini ümitsizlik olarak tanımlayan Tarhan şunları ifade etti.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Bizi en bloke eden hastalık ümitsizlik

“Bizi en çok bloke eden hastalık ümitsizlik, ümitsizliğe düşecek bir durumumuz yok.  Ümitsizlik en büyük düşmanımız. Tarihimize bakın hep fetret dönemleri olmuş, fetret dönemlerinde kimler çıkmış. İmam Gazaliler, İmam Rabbaniler çıkmış, Mevlanalar çıkmış. Fetret devrinde fikir değişiklikleri yapmış, hastalıkları tedavi etmiş, ondan sonra askeri siyasi ve ekonomik gelişmeler olmuş. Manevi hastalıklardan kurtulup tedavi etmeden bizim maddi problemlerimizi çözmeye çalışmak burada kapitalist ahlaka göre davranmak olur.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: AB gibi bir AFRİKASYA, Ortadoğu Parlamentosuna ihtiyaç var!

İkinci bir hastalık olarak savaşçı bir akılla hareket ediyor. Halbuki İslamın özünde barışçıl akıl var. Peygamberimizin hayatına bakarsak bir ayı geçmiyor savaş dönemleri, savaşların çoğu Medine çevresinde ve savunmaya yönelik savaşlar bunlar. İslamiyette savaş istisna barış esastır. Asıl cihat manevi cihat, kendimizi Kuran ahlakına göre akıllandırma cihadı bunu yapamadıkça diğer sonuçları beklemek gerçekçi olmaz. Üçüncü hastalık totaliterliğin, otoriterliğin ve baskıcılığın hastalık şeklinde yayılması. Nasıl Avrupa Birliği Parlamentosu var, Avrasya Parlamentosu’na, belki Ortadoğu  Parlamentosuna İslam Parlamentosuna ihtiyaç var. Parlamento kurup istişare ile sorunların halledilmesi gerekiyor” dedi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Amaç adaletse bu çağın yöntemi demokrasidir

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, dikenlerden birinin ise dördüncü sosyal hastalık MESİYANİZM yani kurtarıcı beklemek olduğunu belirterek “Bir Mehdi gelsin de kurtarsın diye bekliyoruz. Biz evimizde çayımızı içerken Mehdi gelip bizi kurtarmaz. Burada herkes kendi vazifesini ve manevi sorumluluğunu hissederek adım atması lazım. Buna da paternalizm deniyor, babacılık deniyor. Hiçbir kararı kendisi vermeyip bir büyüğüne lidere havale ediyor. Bu tarzdaki yaklaşım bu çağın yöntemi değil. Bu çağın yönteminde istişare ile yönetmek var. Amaç adaletse bu çağın yöntemi demokrasidir” dedi.

Prof.Dr. Nevzat Tarhan: Cemaatçilik hastalığının tedavi edilmesi gerekiyor

Müslümanların bu çağdaki hastalığından beşinci sosyal hastalık cemaat narsizmi olduğunu belirten Prof. Dr. Tarhan, “Burada kendinin ve cemaatinin menfaatini ümmetinin menfaatinden önce tututyor. Bu hastalık oldukça ve bu hastalığı tedavi etmedikçe Allah’n yardımını beklemeyelim. Bir insanın bir cemaate dahil olması hoş bir şey ama cemaatçi olması hoş bir şey değil. Cemaatçilik hastalığının mutlaka Müslümanların yenmesi gerekiyor.” dedi. Prof.Dr. Nevzat Tarhan, altıncı dikenin ise yalancılık olduğunu belirterek İmanla yalanın bir arada olamayacığını vurguladı.

Asimetrik savaşlarda asimetrik ittifaklar doğar

Asimetrik bir savaşın yaşandığını belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Asimetrik savaşlarda asimetrik ittifaklar da doğar, gerekirse Rusya ile ittifak yapılır. Bu bölgenin insanlarının refahı için birliğe ihtiyaç var. Bu yapılır. Kaderin yardımının gelmesi için bazı şeyleri bizim yapmamız lazım. Oturup bazı şeyleri beklemek yerine adımlar atmak gerekiyor. Bunlar kendiliğinden olacak şeyler değil” dedi.

Metin Külünk: Akıl yenilgisinin farkında mıyız?

Ak Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, “Size üç sorum var: İslam coğrafyası son iki asırdır hangi bilgiyi üretti, matematikte fizkte tıpta hukukta hangi bilgiyi üretti? Soru iki; neden Afrika’daki göç Batı’ya doğru? Neden Suriye’deki yaşanan ağır travmanın sonucunda insanlar kendilerine adres olarak Batı’ya doğru yol almayı seçiyor? Üçüncü sorum petrol, doğalgaz, altın nerede? Yeraltı kaynakları nerede? Üç din nerede insanlık ile yani kutsal dinler nerede insanlık ile buluştu? Bu soruların cevabını verebildiğimizde fiziki yenilgiyi gördük, yaşıyoruz da. Suriye’yi Yemen’i her an yaşıyoruz. Asıl yenilginin farkında mıyız? Akıl yenilgisinin farkında mıyız? Akıl mağlubiyetinin farkında mıyız? Galiba akıl yenilgisinin farkında olmadığımız için bilginin iktisadi güce, iktisadi gücün siyasi güce, o siyasi gücün ayakta durması ve emperyalleşebilmesi için askeri güce dönüştüğünü herhalde çok fazla fark etmiyoruz” dedi.

Metin Külünk, “Şimdi vakit akılla ayağa kalkma vakti. Şimdi vakit akıl teri dökme vaktidir. Şimdi vakit bu sürtüşmenin bu kadar  şiddetli olduğu bu dönemde akıl i,çtihatlarını akıl yenilenmesini gerçekleştirme vaktidir. Bu yaptığımız bütün çalışmaların bir akıl yenilenmesine bir akıl içtihatın müsebbib olacağına yürekten inanıyorum” diye konuştu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise islam coğrafyasının böl ve yönet takdiğiyle acı çektiğini belirterek son 50 yıldaki savaşların İslam coğrafyasında gerçekleştirildiğini söyledi. “Oysa İslam barış ve kardeşlik dinidir” diyen Tüfenkci, “Pek çok İslam teşkilatı var ama biz hala birlikten söz ediyoruz. Bir kez daha düşünmemiz lazım: Biz neden bu hale geldik? Ekonomik olarak baktığımızda İslam ülkeleri arasındaki ticaretin çok zayıf olduğunu görüyoruz” diyerek İslam ülkeleri arasında dayanışmanın geliştirlmesi ve iş birliği yapılması gerektiğini vurguladı.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden katılımcıların katıldığı kongrede altı farklı oturum gerçekleştirilirken Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Zelka’nın oturum başkanlığında Üsküdar Üniversitesi Felsefe Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Özdemir’in “İslam’ın Siyasal İdealleri ve liberal Demokrasi” başlığında, Üsküdar Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Niyazi Beki’nin de “İslam Nizamı ve Demokrasi” başlığında konuşma yaptı.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile telefonda görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile telefonda görüştü Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Cumhurbaşkanımız, ABD Başkanı Trump ile bir tel..
resim yok İngiltere'de pasaport tartışması İngiltere'de Brexit sonrası hazırlanacak pasaportları Fransız şirketin kazanması..
Doğu Guta'da ilk tahliyeler başladı Doğu Guta'da ilk tahliyeler başladı Esed rejiminin ablukasındaki Doğu Guta'nın Haresta ilçesinde sivillerin ve asker..
'SGK'nın prim ve yapılandırma geliri 207 milyarı aştı' 'SGK'nın prim ve yapılandırma geliri 207 milyarı aştı' Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, "SGK'nin 2017 yılı gelirlerine bak..
  Ekonomi HABERLERİ
Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci: Vatandaşlarımızın dolandırılmasına engel olacağız Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci: Vatandaşlarımızın dolandırılmasına engel olacağız Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, Kılıçdaroğlu’nun Çiftik Bank konusunda hüküme..
Türkiye ihracatının en değerli ürünü 'mücevher' Türkiye ihracatının en değerli ürünü 'mücevher' Türkiye'nin 2017 yılı ihracatında kilogram değeri bakımından en değerli ürün müc..
'Saadet zincirinden' 65 şirket radarda 'Saadet zincirinden' 65 şirket radarda Çiftlik Bank benzeri yapıları radarına alan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, denetim..
Ticarette Afrika rüzgarı Ticarette Afrika rüzgarı Türkiye'nin Afrika açılımı devam ederken, kıtayla ticaret 15 yılda 4 katına çıka..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
ŞİRKET KURMAK KOLAYLAŞTI… ŞİRKET KURMAK KOLAYLAŞTI… -YATIRIM ORTAMINI İYİLEŞTİREN KANUNUN ARDINDAN ATO’DA ŞİRKET KURULUŞLARI TEK NOK..
Bahçıvan, İSO KOZA’da eğitim verilen girişimciler için sanayicilere seslendi Bahçıvan, İSO KOZA’da eğitim verilen girişimciler için sanayicilere seslendi “Fabrikalarımızın kapılarını gençlere açmalıyız” İstanbul Sanayi Odası (İSO), K..
İstanbul ‘güç birliği’ ile MIPIM’in ‘kalbi’ne yerleşti İstanbul ‘güç birliği’ ile MIPIM’in ‘kalbi’ne yerleşti Cannes, 13 Mart 2018 - Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM, Fransa’nın Can..
MÜSİAD’dan Mobilya ve Orman Ürünlerinde KDV İndirim Talebi MÜSİAD’dan Mobilya ve Orman Ürünlerinde KDV İndirim Talebi MÜSİAD Dayanıklı Tüketim Malları Mobilya ve Orman Ürünleri Sektör Kurulu Başkanı..
  Söyleşi HABERLERİ
DERSANKOOP ile İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde Başlayan değişimin adı TRİOS 2023 DERSANKOOP ile İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde Başlayan değişimin adı TRİOS 2023 DERSANKOOPERATİFİ Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Maşuk Gülaçar ile organize..
İkram Göktaş, Katılım Bankacılığında 2017’yi değerlendirdi ve 2018 hedeflerine ışık tuttu. İkram Göktaş, Katılım Bankacılığında 2017’yi değerlendirdi ve 2018 hedeflerine ışık tuttu. Vakıf Katılım Bankası Genel Müdürü İkram Göktaş, temel misyonlarının mevcut past..
Erdoğan, İBB Başkanı olduğunda  2 TON Baklava dağıtmıştım,  2019’da Başkan olunca  5 TON BAKLAVA dağıtacağım Erdoğan, İBB Başkanı olduğunda 2 TON Baklava dağıtmıştım, 2019’da Başkan olunca 5 TON BAKLAVA dağıtacağım Merter Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Genel Başkanı Yusuf Gecü Cumhurba..
Gaziosmanpaşa’da yeni bir “PLEVNE Destanı” yazılıyor Gaziosmanpaşa’da yeni bir “PLEVNE Destanı” yazılıyor GOP PLEVNE Projesi 2012 senesinde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm yıkımları son..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Uçurtma Müzesi uçurtma mevsimine hazır Uçurtma Müzesi uçurtma mevsimine hazır Uçurtma kültürünü yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak için çalışan İstanbul U..
TEKNOFEST İSTANBUL için Geri Sayım Başladı TEKNOFEST İSTANBUL için Geri Sayım Başladı TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nin tanıtım toplantısı..
2017 yılında 475 fuar düzenlendi 2017 yılında 475 fuar düzenlendi Ticareti geliştirmek amacıyla açılan fuarlar iş dünyasının ilgi gösterdiği bir a..
Rekor katılımın olduğu KASTEXPO sona erdi! Rekor katılımın olduğu KASTEXPO sona erdi! Ekonomik hacim olarak 12 milyar dolarlık değere sahip, Kastamonulu sanayici ve i..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
GOP PLEVNE GAZİOSMANPAŞA’YA GÜVEN VERİYOR GOP PLEVNE GAZİOSMANPAŞA’YA GÜVEN VERİYOR İstanbul’da kentsel dönüşümün hızla devam ettiği ilçe Gaziosmanpaşa, bölgenin so..
Oktay Öz: “Kentsel Dönüşüm Rantsal Dönüşüm Değildir” Oktay Öz: “Kentsel Dönüşüm Rantsal Dönüşüm Değildir” Türk inşaat ve gayrimenkul sektörünün en seçkin buluşmalarından biri sayılan Bos..
Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Gaziosmanpaşa Belediyesi, kentsel dönüşüm projelerini tanıtmaya devam ediyor. Bu..
Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan mahallesindeki dönüşüm projesiyle alakalı Güngören Belediye Başkanı Ş..
  Projeler HABERLERİ
ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden Albaraka Türk’ün kendi kaynakları ile oluşturduğu iAlbatros projesi, IDC Türkiye..
Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, “Ahes Misal İstanbul” adıyla Gazio..
7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu 7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden kimya sanayi, ihracatı sürdürülebilir kılma..
SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! Gayrimenkul sektöründe yeniliklerin öncüsü Sinpaş Yapı, bugüne kadar yatırımcıla..
  Spor HABERLERİ
Sofuoğlu, Tayland'da yarışmayacak Sofuoğlu, Tayland'da yarışmayacak Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu sağlık sorunları nedeniyle Dünya Supersport Şa..
Formula 1'in en başarılısı Schumacher Formula 1'in en başarılısı Schumacher Formula 1'de en fazla şampiyonluk yaşayan pilot unvanını, 7 kezle Michael Schuma..
resim yok Darüşşafaka final için sahaya çıkacak Darüşşafaka Erkek Basketbol Takımı, ULEB Avrupa Kupası yarı final ikinci maçında..
Usain Bolt, Borussia Dortmund'la antrenmana çıkacak Usain Bolt, Borussia Dortmund'la antrenmana çıkacak Dünya rekortmeni atlet Bolt, Bundesliga ekiplerinden Borussia Dortmund'la antren..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti 22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti 21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
20. Milli ve Yerli Yasam Insası Bulusması  Oktay ÇAĞATAY ve Hamza CEBECİ’nin katılımıyla gerçekleşti 20. Milli ve Yerli Yasam Insası Bulusması Oktay ÇAĞATAY ve Hamza CEBECİ’nin katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Yaşam İnşası Es..
Temel Hazıroğlu ONDOKUZUNCU  Milli ve Yerli yaşam inşası buluşmalarında  insanı ve finansı anlattı Temel Hazıroğlu ONDOKUZUNCU Milli ve Yerli yaşam inşası buluşmalarında insanı ve finansı anlattı Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Yaşam İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı