HABER AKIŞI

ASKON: "MASAYA OTURMAK SENDİKALARIN BOYNUNUN BORCU"

 Tarih: 18-07-2020 21:06:00  -   Güncelleme: 20-07-2020 19:33:34
Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Genel Başkanı Orhan Aydın, Türkiye’de mahkemelerde en çok görülen davaların başında kıdem tazminatı davalarının geldiğini belirterek, bu konunun kalıcı bir şekilde çözüme kavuşturulması gerekirken, buna rağmen son dönemlerde kıdem tazminatı üzerinden oluşturulmaya çalışılan ortamı tasvip etmediklerini söyledi.

Başkan Aydın,  ‘’Cumhurbaşkanımız Erdoğan ülke olarak hedeflerimizi ortaya koymuş, bununla birlikte kıdem tazminatı konusunun da köklü bir şekilde çözülmesi noktasında sendikalara bir çağrıda bulunmuştur. Mevcut sistemde sıkıntıların olduğu aşikârken, çalışanların yüzde 86’sı kıdem tazminatı hakkını alamazken, bir masanın etrafında toplanıp çalışan ve işvereni mağdur etmeyecek daha güçlü bir yapıyı konuşmak yerine, kırmızı çizgiler çizerek, sorunu halının altına süpürmekle bundan kaçınılmasını anlamamız mümkün değildir. Bu konuda masaya oturmak sendikaların boynunun borcudur’’ açıklamasında bulundu.

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Karadeniz Bölgesi Başkanlar Toplantısı video konferans yöntemi ile gerçekleştirildi. Toplantıda kıdem tazminatı üzerine gelen bir soruyu değerlendiren ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, kıdem tazminatı konusunda masaya oturmak sendikaların boynunun borcudur açıklamasında bulundu.

ASKON Genel Başkanı Aydın konuya ilişkin şunları söyledi;

İş dünyası öteden beridir kıdem tazminatı noktasında hem işverenler adına hem de çalışanlar adına sıkıntılar yaşamaktadır. Mahkemelerde en çok görülen davaların başında kıdem tazminatı konusu vardır. Çalışanların yüzde 86’sı kıdem tazminatını alamamaktadır. Bu konunun daha güçlü bir sistemle revize edilmesi gerekmektedir. Bu da işverenlerle işçiler arasında uzlaşı ile sağlanabilecektir.

Bugün gelinen noktada Cumhurbaşkanımız Erdoğan konuya ilişkin bir hedef çizmiş bununla birlikte kıdem tazminatı konusunun da köklü bir şekilde çözülmesi noktasında sendikalara bir çağrıda bulunmuştur. Oysa geldiğimiz noktada işveren sendikaları ile işçi sendikaları masaya oturup meseleyi enine boyuna ele alıp kalıcı çözümü tercih etmek yerine, böyle gelmiş böyle gider tarzında bir iradeye bürünmüşlerdir. Kırmızı çizgiler çizilmiş, sorunlar halının altına süpürülmüştür. Son dönemlerde kıdem tazminatı üzerinden oluşturulmaya çalışılan ortamı iş insanları olarak tasvip etmiyoruz.  Bu konuda mevcut sistemde sıkıntıların olduğu aşikârken, bir masanın etrafında toplanıp çalışan ve işvereni mağdur etmeyecek daha güçlü bir yapıyı konuşmaktan kaçınılmasını anlamamız mümkün olmamaktadır. Bir an önce karşılıklı taraflar bir araya gelmeli, çalışanın ve işverenin hakkını tam anlamıyla ortaya koyan, kalıcı çözüm odaklı bir sistemi oluşturmalıdırlar. Bu konuda masaya oturmak sendikaların boynunun borcudur.

  Bu haber 751 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda-Birlik HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı