HABER AKIŞI

Artrite kafa tutarak yaşamı kucaklayanlar

 Tarih: 11-10-2017 14:00:00
Halk arasında eklem romatizması olarak da bilinen artrit hastalarının tedavi süreci ve yaşam öyküleri, Anadolu Ajansınca fotoğraflandı.

ANKARA - Yeşim Sert Karaaslan/Binnur Ege Gürün

İltihaplı bir romatizma türü olan ve halk arasında eklem romatizması olarak bilinen artrit hastalarının tedavi süreci ve yaşam öyküleri, Anadolu Ajansınca fotoğraflandı.

Tedavi öncesinde el, ayak bileklerindeki şişlik ve şiddetli ağrı nedeniyle kendi bakımlarını bile yapamayan, yürümekte zorlanan hatta bir süre yatağa bağlı hayat sürmek zorunda kalan, yalnızlaşan ve depresyonla karşı karşıya kalan artrit hastalarının, yaşama tutunmak için sarıldığı meslekleri, hobileri, özlemleri, tutkuları, sevdaları ve aile bağları tüm gerçekliğiyle fotoğraf karelerine yansıdı.

Anadolu Ajansı'nın, "Dünya Artrit Günü"ne özel hazırladığı proje kapsamında, 10 hastanın yaşamı kucaklamak için verdiği mücadele, yarınlara duyduğu umut ve inanç, 20 fotoğraf karesiyle anlatıldı.

"Emekleyerek yürüyebiliyordum"

Ev hanımı olan 52 yaşındaki 2 çocuk annesi Satı Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, artrit ile ilk kez 30 yaşındayken tanıştığını, el ve ayak bileklerinin şiştiğini ve yoğun ağrı hissettiğini söyledi.

Aksoy, hastaneye yaptığı başvuru sonrasında tanı konduğunu anlatarak, hastalığın yaşam standardını düşürdüğünü, günlük işlerini bile yapamaz hale geldiğini ifade etti. Kendisini "işe yaramaz" olarak değerlendirdiğini belirten Aksoy, yaşadığı sürece ilişkin duygularını şöyle anlattı:

"Sürekli ağlıyordum, dayanılmaz derecede ağrılarım vardı ve yürüyemez hale gelmiştim. Parmaklarım şişmiş, ellerim tutmaz hale gelmişti. İlaç kullanmadan önce bebek gibi yerde emekleyerek yürüyebiliyordum ama tedavinin ardından 1,5 senedir yürümeye başladım. İlaç kullanmaya başladıktan sonra iyileşme oldu. İlaçlarımı almazsam yine kötü oluyorum."

"Güvercin besleyerek hastalığımdan uzaklaşıyor"

İki çocuk babası 48 yaşındaki Niyazi Kulaözü de 1990'da eklemlerinde başlayan ağrı ve hareket kısıtlılığı gibi şikayetlere ancak 4 yıl sonra tam teşhis konulabildiğini dile getirerek, hastalık nedeniyle işini kaybettiğini söyledi.

Tedaviye 2006'da başlandığını belirten Kulaözü, artık ağrılarının çok az olduğunu, hala hareket kısıtlılığının bulunduğunu ama eskisi gibi sıkıntı yaşamadığını söyledi.

Kulaözü, şunları anlattı:

"Elimden her iş gelirdi, gerçekten çok becerikliydim ama bu hastalıktan sonra her şey değişti. Başlarda hastalığımı kabullenemedim ama sonra mecbur kabulleniyor insan. Hastalıkla yaşamayı öğrendim. Bu hastalık başlayana kadar hastaneye gitmişliğim yoktu ama şimdi bütün hastaneleri bana sorun. Başta insan bunalıma giriyor. Farklı şeyler düşünüyor ama çok şükür atlattım o düşünceleri."

Beslediği güvercinlerle vakit geçirmenin kendisini çok mutlu ettiğini aktaran Kulaözü, "Kendimizi eksik hissettiğimiz için insanlara çok fazla yanaşamıyoruz. Karşındaki senin hastalığını bilmiyor, dokunabiliyor ağrıyan yerine. O yüzden insanlardan uzak kalıyorum. Güvercin besleyerek hastalığımdan uzaklaşıyor ve kendimi daha iyi hissediyorum." ifadelerini kullandı.

"Bugün ellerimin düzelmesini el işine borçluyum"

Memur olan ve el işi yaparak hastalığından uzaklaşmaya çalışan 47 yaşındaki Hülya Aşkın, hastalıkla 15 yaşındayken tanıştığını belirterek, uzun süre teşhis konulamadığı için yatağa bağlı yaşamak zorunda kaldığını anlattı.

Hastanede 7 ay yattıktan sonra tanı konulabildiğini ve 32 yıldır artrit hastası olduğunu belirten Aşkın, "10 yıl öncesine kadar hastalığım üst seviyedeydi. Şimdi tedavilerle ağrılarım azaldı. Çocukluğum, sürekli hastalıklarla geçtiğinden, çocukluğumu yaşayamadım ben." diye konuştu.

Ailesinin her zaman yanında olduğunu ve ona hiçbir zaman kendisini hasta gibi hissettirmediğini vurgulayan Aşkın, duygularını şöyle ifade etti:

"Yatağa bağlı bir hastaydım ama annem sürekli el işi yaptırırdı bana. Bu, bana iyi geliyordu. Psikolojik tedavi de gördüm. Bana iyi gelen şeyleri yapmaya çalışıyordum. Ben de el işi yapmaya verdim kendimi, bana terapi oluyordu. Bugün ellerimin düzelmesini el işine borçluyum. Ben 16 sene yatakta yattım. Herkes gençliğini yaşarken, ben yaşayamadım. Okulu bile dışarıdan bitirdim.

"Artık hastalığımı kafaya takmıyorum"

58 yaşındaki ev hanımı Şengül Bal da hastalığın 30 yaşındayken kendini gösterdiğini, el ve bacaklarında şişmeyle ortaya çıktığını söyledi.

Ayakta durmakta zorlandığını, her zaman ağrı içinde yaşadığını dile getiren Bal, çocuklarıyla bile ilgilenemediğini ifade etti. Bal, sürekli ağladığını ve hep böyle kalacağı endişesiyle nefes aldığını aktararak, "28 yıldır bu hastalığı yaşıyorum. Hasta olmadan önce çalışıyordum, işten çıkınca gece yarılarına kadar da ev işi yapıyordum, çeşit çeşit yemek yapardım, yürürdüm. Hasta olunca kendi ihtiyaçlarımı bile göremez hale geldim. Şimdi tedavi sürecim iyi gidiyor. Ağrılarım azaldı, artık özlediğim şeyleri yapıyorum. Yemek yapmayı çok seviyorum mesela. Sarma sarıyorum, yürüyüş yapıyorum. Bunlar iyi geliyor bana. Artık hastalığımı kafaya takmıyorum." dedi.

"Kendimin psikoloğu oldum"

Ev hanımı olan 57 yaşındaki Nihal Kaçan da artritle 4 yıl önce 53 yaşındayken tanıştığını, bacakları adeta tutmadığından yürümekte zorlandığını, parmaklarında şiddetli ağrı hissettiğini belirterek, vücudunun hep titrediğini söyledi.

Tanı konulmasının ardından ilaç tedavisine başladığını ancak bu süreçte özellikle kendisinin psikoloğu olduğuna dikkati çeken Kaçan, "Başka hastalara da bunu öneririm. Şükretmek lazım. 'Annem bir daha mı dünyaya getirecek beni' diyorum kendime. Evde televizyon izleyerek kafamı dağıtıyorum." dedi.

"Yaşamayı seviyorum ve umudumu bırakmıyorum"

El yapımı bazlama ve gözleme satışının yapıldığı bir işletmenin sahibi olan 54 yaşındaki Fatma Arslanoğlu ise 44 yaşındayken hastalığının başladığını anlattı.

Eskiden hiç yorulmazdım, şimdi daha çabuk yoruluyorum ama yine de iyi görüyorum kendimi. Tedavim işe yaradı, hastalığım zamanında hiçbir şey yapamıyordum ama şimdi bazlama, gözleme yapıyorum, dükkanın işlerini çekip çeviriyorum.

Yeni teşhis konan hastalara şunu öneriyorum, hastalıklarını araştırsınlar ama internette yazan her şeye inanmasınlar. Merak ettiklerini doktorlarına sorsunlar. Bilinçli olmak çok önemli. Yaşamayı sevsinler ve umudu bırakmasınlar.​ Ben yaşamayı seviyorum ve umudumu bırakmıyorum."

"Rabbim, sabrını veriyor insana"

50 yaşındaki ev hanımı Devran Er de hastalığın yaklaşık 20 yıl önce aniden kolundaki ağrıyla kendini gösterdiğine dikkati çekerek, köyde yaşadığını ve verilen ilaçları tam olarak kullanmadığını anlattı.

Şiddetli ağrı şikayetleri olduğunu ama işini yapmaya çalıştığını ifade eden Er, daha önceleri ağır şeyleri kaldırmakta çekmediği zorluğu hastalandıktan sonra yaşadığını vurguladı. Er, "Hastalığı 'Allahtan geldi' diyerek kabullendim. Rabbim, sabrını veriyor insana. Dua ediyordum, dişimi sıkıyordum, katlanıyordum ağrılarıma." dedi.

Er, son 2-3 yıldır düzenli ilaç kullandığını ve artık kendini iyi hissettiğini ifade ederek, Kur'an kursuna gitmeye başladığını ve her şeye şükrederek dua ettiğini bildirdi.

"Bebeğimi kucağıma alamıyordum ve emziremiyordum"

Ev hanımı 51 yaşındaki Ayten Şahan, 20 senedir artrit hastası olduğunu, el ve ayak bileklerinde şişlik sonrası hastalıkla yüz yüze geldiğini belirterek, ellerini kullanamadığını ve yürüyemediğini söyledi.

Şikayetlerin artması üzerine hastaneye başvurduğunu ifade eden Şahan, hastalığı kabullenmekte zorlandığını aktardı. Şahan, hastalıkla tanıştığında henüz yeni anne olduğunu ama bunun sevincini bile doya doya çıkaramadığını dile getirerek, "Bebeğimi kucağıma alamıyordum ve emziremiyordum. Bu beni çok üzüyordu. Ben, yerinde duramayan, çok hareketli bir insandım. Bir anda hareket edememeye başlamıştım. Kendi işimi bile yapamıyordum. Bu yüzden sürekli ağlıyordum. Bu süreçte eşimin desteğiyle biraz toparlanabildim." diye konuştu.

Kendini 20 sene öncesinden çok çok iyi hissettiğinin altını çizen Şahan, "Artık ellerim tutuyor, yürüyebiliyorum, hastayken yapamadığım şeyleri yapıyorum. Filografi sanatıyla ilgileniyorum. Tel örmek bana iyi geliyor, çeşitli motifler işliyorum. Bunları çevremdeki insanlara hediye ediyorum. Sevdiğim bir şeyi yapmak aynı zamanda ellerime de iyi geliyor." diye konuştu.

"Hastalığım daha iyi durumda olduğundan artık ney üfleyebiliyorum"

Hastalıkla 28 yaşındayken tanışan ve şu anda 41 yaşında olan memur Rabia Yüce Doğanay da ilk olarak eklemlerinde ağrı hissettiğini ve yataktan kalkmakta zorlandığını, ellerinin tutmadığını söyledi.

Henüz yeni anne olduğunu ve bu dönemde bebeğini kaldırmakta zorlandığını ifade eden Doğanay, yemek yapmak için soğan bile doğrayamadığını anlattı. Doğanay, "Kanser olsaydım ya öldürürdü ya da iyileşirdim ama bu hastalık öldürmüyor, süründürüyordu." dedi.

İlaç tedavisi sonrasında kendini daha iyi hissettiğini anlatan Doğanay, şunları kaydetti:

"İlaçları düzenli kullanmak lazım. Hastalığımla ilgili hiç isyan etmiyorum, hep umutla yaşıyorum. Bunun benim için bir sınav olduğunu düşünüyorum. Bir gün hastalığımın düzeleceğini düşünüyorum. Eskiden spor yapardım, yüzerdim, yorgunluk nedir bilmezdim ama bu hastalıktan sonra çabuk yoruluyorum. Çabuk yorulmak da bazen üzüyor beni."

24 yaşındayken ney çalmaya başladığını ifade eden Doğanay, "Ney çalmayı çok seviyordum ancak hastalığımın aktif döneminde çok çalamıyordum. Çünkü, parmaklarımı oynatamıyordum. Şimdi ise hastalığım daha iyi durumda olduğundan artık ney üfleyebiliyorum. Parmaklarımı oynatabildiğim için mutluyum." diyerek duygularını ifade etti.

"Kendinizi yorgun hissetseniz bile oturmayın"

İşçi emeklisi 64 yaşındaki Mahmut Yıldız ise 54 yaşındayken artritle tanıştığını belirterek, 10 senedir tedavi altında olduğunu söyledi.

Eklemlerindeki ağrıyı ilk başlarda çok önemsemediğini, daha sonra ağrının ayak bileklerinde ve ellerinde şiddetli şekilde kendini gösterdiğini aktaran Yıldız, şöyle devam etti:

"Ellerim beni çok rahatsız ediyordu, kemik erimesi de başlamıştı. Ağrılarım o kadar fazlaydı ki kimi zaman hayattan bile vazgeçmeyi düşünüyorken buluyordum kendimi. Tedavim devam etti ve bugün daha iyiyim, yürüyebiliyorum, parmaklarımı oynatabiliyorum, işlerimi yapabiliyorum, dahası evde tamir işleri bile yapabiliyorum. Bozulan şeyleri tamir etmek beni mutlu ediyor. Bu şekilde kendime iş yaratıyorum.

Buradan hastalıkla yeni tanışanlara birkaç sözüm olacak. Kendinizi yorgun hissetseniz bile oturmayın. Bu hastalık oturmakla geçmiyor ve ağrılar da dinmiyor. Bunun için olabildiğince fazla hareket edin ve kendinize uğraş bulun.​"

"İlk 3 ay içinde tedavi ile eklem ve organ hasarı önlenebilir"

Türkiye Romatizma Araştırma ve Savaş Derneği (TRASD) Başkanı Prof. Dr. Hatice Bodur da kas-iskelet hastalıklarının iltihabı veya iltihabi olmayan şeklinde sınıflandırıldığını belirterek, iltihabi olmayanlar içinde en sık dejeneratif omurga hastalıkları, osteoartrit, osteoporoz ve fibromiyaljinin, iltihabi olanlarda ise romatoid artrit, ankilozan spondilit, reaktif artrit, konnektif doku hastalıkları ve polimiyalji romatika hastalıklarının görüldüğünü söyledi.

Halk arasında eklem romatizması olarak bilinen artritin de eklemlerin iltihabi bir hastalığı olduğunu anlatan Bodur, eklemlerdeki iltihap sonucunda ağrı, şişlik ve hareket kısıtlılığı geliştiğini ve uygun şekilde tedavi edilmediğinde eklemlerde kalıcı hasar ve sakatlıkların görülebileceğini kaydetti.

Bodur, hastalığın kas iskelet sistemi dışında kalp, akciğer, göz, deri, böbrekler gibi diğer organları da etkileyebildiğini ve tedavi edilmediğinde bazı romatizmal hastalıkların beklenen yaşam süresini kısaltabildiğini vurguladı.

Romatizmal hastalıkların çocukluk çağı dahil her yaş grubunu etkileyebildiğini dile getiren Bodur, şu bilgileri verdi:

"Başlıca kas-iskelet hastalık belirtileri, eklemde şişlik, tutukluk, kızarıklık, ve/veya sıcaklık gibi iltihabi bulgular, geçmeyen kas ve eklem ağrıları, eklemlerde hassasiyet, aşırı yorgunluk, enerji düşüklüğü, güçsüzlük veya halsizlik, eklemlerde tutukluk, hareket kısıtlılığı, eklem deformitesi, iç organları belirtileri, depresyon ve kaygıdır.

Erken ve özellikle ilk 3 ay içinde tedaviyle eklem ve organ hasarı önlenebilir, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi iyileşir. Erken tedaviyle remisyona ulaşma yani hastalığın tamamen baskılanması olasılığı daha yüksektir."

  Kaynak: Anadolu Ajansı
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Sağlık HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Akar, Kore Genelkurmay Başkan Yardımcısı Jongsup'u kabul etti Akar, Kore Genelkurmay Başkan Yardımcısı Jongsup'u kabul etti Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, Kore Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Yardımc..
Başkentte bazı yollar trafiğe kapatılacak Başkentte bazı yollar trafiğe kapatılacak Başkentte Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Merkezi organizesinde düzen..
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Antalya'da CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Antalya'da CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, çeşitli programlara katılmak üzere Antalya'ya ge..
Londra'da metro istasyonunda hareketlilik Londra'da metro istasyonunda hareketlilik İngiliz polisi, Londra'daki Oxford Circus metro istasyonunda bir olaya müdahale ..
  Ekonomi HABERLERİ
Maliye Bakanı Ağbal: KDV düzenlemesi yıl bitmeden Meclis'te olacak Maliye Bakanı Ağbal: KDV düzenlemesi yıl bitmeden Meclis'te olacak Maliye Bakanı Ağbal, KDV ile ilgili kanun düzenlemesini bu yıl bitmeden Bakanlar..
Şimşek, Rus yatırımcıları Türkiye'ye davet etti Şimşek, Rus yatırımcıları Türkiye'ye davet etti Başbakan Yardımcısı Şimşek, Moskova’da Rus yatırımcıları Türkiye'ye davet ederek..
Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Aycı: Yerli uçak motoru imalinde öncü olmak isteriz Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Aycı: Yerli uçak motoru imalinde öncü olmak isteriz Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Aycı, yerli uçak motoru üretimine ilişk..
Rüzgarda 5 milyar dolarlık yatırım yolda Rüzgarda 5 milyar dolarlık yatırım yolda TÜREB Başkanı Ataseven, "Sadece bu yıl içindeki tüm yarışma ve YEKA projeleriyle..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
İKMİB’den jet hızında yerlileştirme hareketi! İKMİB’den jet hızında yerlileştirme hareketi! Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Kasım ayı başında açıkladığı Türkiye’ni..
Kızılay Guinness’e Başvuruyor Kızılay Guinness’e Başvuruyor Kızılay’ın ev sahipliğinde Antalya’da gerçekleştirilen ve Kızılay’ın AvrupaKıta ..
Mali Müşavirler Meslek İçi Eğitime Devam Ediyor Mali Müşavirler Meslek İçi Eğitime Devam Ediyor MBG Gaziosmanpaşa ve Sultangazi Temsilcilikleri tarafından düzenlenen kahvaltılı..
Türkiye İş Ahlakı Zirvesi gerçekleşti Türkiye İş Ahlakı Zirvesi gerçekleşti Türkiye İş Ahlakı Zirvesi, Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD)..
  Söyleşi HABERLERİ
resim yok Eğitimci-Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren mavigün kolejini anlattı MAVİGÜN Eğitim Kurumlarının bu gün geldiği noktada ilk günden itibaren kesintisi..
Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! 10 yıldır Emlak Otomotiv ve Oto kiralama sektörü içinde olan Emre Emlak & Otomot..
KORALLAR İNŞAAT FİRMASININ GAZİOSMANPAŞA MERKEZ’DE  KORAL İSTANBUL PROJESİ SES GETİRİYOR. KORALLAR İNŞAAT FİRMASININ GAZİOSMANPAŞA MERKEZ’DE KORAL İSTANBUL PROJESİ SES GETİRİYOR. Gaziosmanpaşa İstanbul'un en iyi yerinde fakat en önemli sorunlarının başında ot..
Cömertoğlu: “2 bin 300 çalışanımız ile 20 Milyon insanımıza hizmet veriyoruz” Cömertoğlu: “2 bin 300 çalışanımız ile 20 Milyon insanımıza hizmet veriyoruz” Tapu ve Kadastro İstanbul Bölge Müdürü Sedat Cömertoğlu: 170 yıldır gayrimenkuld..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
TSPB Kongresi dünyanın en önemli uzmanlarını İstanbul’da buluşturdu! TSPB Kongresi dünyanın en önemli uzmanlarını İstanbul’da buluşturdu! Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin (TSPB) düzenlediği Türkiye Sermaye Piyasa..
Finansal Sistemlerin 4.0’ı “İnsani Finans” İstanbul’dan Dünyaya Yayılacak Finansal Sistemlerin 4.0’ı “İnsani Finans” İstanbul’dan Dünyaya Yayılacak Finans sisteminde insani değerleri ön plana çıkaran, yeni paylaşım ekonomisinin ..
Kurtulmuş: Kartepe Zirvesi dünyaya yeni bir yol açacak Kurtulmuş: Kartepe Zirvesi dünyaya yeni bir yol açacak Kartepe Zirvesi’ne katılan Bakan Kurtulmuş, Zirve’nin Davos’u da geçerek dünya ç..
Postanın tarih yolculuğu Metro İstanbul'da Postanın tarih yolculuğu Metro İstanbul'da “PTT’nin Kuruluş Yıldönümü” etkinlikleri kapsamında Metro İstanbul ile PTT işbir..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Gaziosmanpaşa Belediyesi, kentsel dönüşüm projelerini tanıtmaya devam ediyor. Bu..
Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan mahallesindeki dönüşüm projesiyle alakalı Güngören Belediye Başkanı Ş..
Fuzul Grup, projelerini Paris’te Tanıttı Fuzul Grup, projelerini Paris’te Tanıttı Yaşam alanlarına geniş yer ayıran ve “aile” konseptini ön planda tutan Fuzul Gru..
 Bir otomobil kadar kullanım ömrü olan binalarda yaşıyoruz Bir otomobil kadar kullanım ömrü olan binalarda yaşıyoruz Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, ‘13 Ekim Dünya Konut Günü’ d..
  Projeler HABERLERİ
Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, “Ahes Misal İstanbul” adıyla Gazio..
7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu 7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden kimya sanayi, ihracatı sürdürülebilir kılma..
SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! Gayrimenkul sektöründe yeniliklerin öncüsü Sinpaş Yapı, bugüne kadar yatırımcıla..
Süleyman Soylu’dan Tam Destek Süleyman Soylu’dan Tam Destek Vizyona girdiğinde büyük ilgi gören ‘Azazil: Düğüm’ ve ‘Azazil 2: Büyü’ ile son ..
  Spor HABERLERİ
A Milli Basketbol Takımı elemelere iyi başladı A Milli Basketbol Takımı elemelere iyi başladı A Milliler, 2019 FIBA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri B Grubu ilk maçında Letonya'..
Başkent derbisinde gülen taraf Osmanlıspor oldu Başkent derbisinde gülen taraf Osmanlıspor oldu Ligin 13. hafta açılış maçında Osmanlıspor, Gençlerbirliği'ni 2-0 mağlup etmeyi ..
Çağla Büyükakçay'ın Sharapova heyecanı Çağla Büyükakçay'ın Sharapova heyecanı Milli tenisçi Çağla Büyükakçay, TEB BNP Paribas Tenisin Yıldızları Serisi etkinl..
Hollanda futbolu her kulvarda düşüşte Hollanda futbolu her kulvarda düşüşte UEFA Avrupa Ligi'nde Vitesse'nin elenmesinin ardından bu sezon Avrupa arenasında..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı