HABER AKIŞI

Arıcılık Akademisi kadın ve gençlere arıcılığı sevdirecek

 Tarih: 22-10-2018 11:50:00
Arıcılık mesleğinin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak, balın yanı sıra arı sütü, polen, propolis gibi bala göre ekonomik değeri daha yüksek arı mamülü üretiminin artırılmasına destek olmak amacıyla Arıcılık Akademisi hayata geçirildi.

MUĞLA (AA) - Arıcılık mesleğinin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak, balın yanı sıra arı sütü, polen, propolis gibi bala göre ekonomik değeri daha yüksek arı ürünleri üretiminin artırılmasına destek olmak amacıyla Arıcılık Akademisi kuruldu.

Muğla'nın Fethiye İlçesinde düzenlenen 6. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi'nde Türkiye ve dünya arıcılığının teknik ve ekonomik sorunları masaya yatırıldı. Çözüm yollarının tartışıldığı, çam balının ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtıldığı Kongre’de Balparmak Ar-Ge ve Kalite Direktörü Dr. Emel Damarlı, Arıcılık Akademisi'nin amacını kadın ve gençlere anlattı.

Balparmak Yönetim Kurulu Başkanı Özen Altıparmak, AA muhabirine, Balparmak'ın Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasından aldığı destekle hayata geçirdiği proje ile kırsal kalkınma bölgelerindeki kadın ve gençlerin arıcılığa kazandırılmasının hedeflendiğini söyledi.

Altıparmak, 38 yıldır Türkiye'de arıcılığın ayaklarının yere basması için çaba sarf eden bir kuruluş olduklarını kaydetti.

Amaçlarının tüketiciye sağlıklı bal sunmak olduğunu belirten Altıparmak, "Türkiye bir bal ülkesi. Dünyadaki endemik bitki türlerinden 8'de 3'ü Anadolu topraklarında. Bu açıdan çok şanslıyız ve kaliteli bal üretebiliyoruz. Yeter ki arıcılarımıza eğitim verelim. Bizim teknik arıcılık eksiğimiz var. Bunun için de biz arıcılık eğitimlerini verimlilik adına artırma çabasındayız." dedi.

Türkiye'de arıcılığın iyi bir durumda olmasına rağmen arıcıların yaşlandığına işaret eden Altıparmak, şöyle devam etti:

"Biz bölgelerin gelişmesi ve ekonomik anlamda güçlenmesi için gençlerimiz ve kadınlarımıza yönelik arıcılık eğitimi projesi hazırladık. Yani yeni kadın ve genç arıcılar yetiştirmek projedeki esas amacımız."

2 yıl sürecek projede arıcılık alanında uzman profesörlerin yer aldığını ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının da projeye destek verdiğini vurgulayan Altıparmak, kadın ve gençlerin ülkede tarımsal üretim ve arıcılığın gelişimine katkı sağladıklarını dile getirdi.

"Arılar olmazsa hayat olmaz"

Arıların sadece bal yapmadığını, ekolojik dengeyi sağlayan en önemli varlıklar olduğunu aktaran Altıparmak, şunları söyledi:

"Türkiye'deki tarımsal üretim artışının yüzde 75'ini arılar sağlıyor. Arılar olmazsa hayat olmaz, çünkü tozlaşma olmazsa yediğimiz meyve ve sebzeler olmaz. Bu anlamda arılara ve arıları yetiştiren arı üreticilerine de muhtacız. Onların verdiği emekler için ve verimliliği artırmak için biz de verilecek eğitimlerle onlara destek vereceğiz. Arıcılar sadece bal üretmemeli. Arı sütü, polen, propolis gibi bala göre ekonomik değeri daha yüksek olan arı ürünleri var. Biz bu proje ile hem arıcılarımızın gelirlerini yükseltmek hem de ülke ekonomisine katkı sağlamak hedefindeyiz."

Balparmak Ar-Ge ve Kalite Direktörü Emel Damarlı ise uzman akademisyenlerin eğitmenlik yapacağı Arıcılık Akademisi'nde uzaktan, gezici ve uygulamalı sınıf eğitimi şeklinde koloni yönetimi, arı hastalıkları, arı ürünleri üretimi, arıcılık ekipmanları gibi birçok farklı konuda eğitim verileceğini kaydetti.

Damarlı, uzaktan eğitimler sayesinde, arıcılık konusundaki temel bilgilere her zaman ulaşma imkanı sunulduğunu dile getirdi.

"Projenin ana hedef kitlesi gençlerimiz ve kadınlarımız"

Gezici eğitim aracı sayesinde köylerinden ayrılamayan, arıcılık hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişilere, teorik ve uygulamalı eğitim imkanı da sağlayacaklarını vurgulayan Damarlı, şunları ifade etti:

"Projenin ana hedef kitlesi gençlerimiz ve kadınlarımız. Muğla çam balı bölgesini de pilot bölge olarak seçtik. Muğla’nın Ula bölgesinde yer alan Balparmak yerleşkesinde sabit eğitim sınıfı oluşturduk. Bu sınıfın hemen yanında da bir örnek arılık oluşturduk. Buraya gelen arıcılarımız hem teorik eğitimler alacaklar hem de modern arılıkta koloni yönetimi, ana arı, arısütü, polen, propolis üretimi gibi teknik arıcılık uygulamalarını görecekler. Proje 2020 yılında sona erecek ama bütün hedefimiz pilot bölge olarak seçtiğimiz Muğla'dan çıkıp Türkiye genelinde yaygın hale gelecek büyük bir eğitim ağına dönüştürmek."

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Kapsayıcı Politikalar Uzmanı Mehmet Üvez de sosyal olarak daha az ekonomik faaliyetlerden faydalanan gençler, kadınlar, dezavantajlı bölgeler ve dezavantajlı gruplara ekonomik fırsatlar yaratılmasını hedeflediklerini söyledi.

Balparmak'ın bu projeyle ilk etapta Muğla bölgesinin uzak dağlık bölgelerinde, kadınlar ve gençler için istihdam olanağı yaratacağını belirten Üvez, eğitim programının özellikle gençler ve kadınlar için yenilikçi, çevrimiçi araçlar ile uzaktan öğrenmeyi ve sahadaki mobil destek ekipleriyle de yüz yüze etkileşimi sağlayacağını dile getirdi.

  Kaynak: Anadolu Ajansı
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Kaşıkçı cinayetinde uluslararası soruşturma şart Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Kaşıkçı cinayetinde uluslararası soruşturma şart Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu "(Kaşıkçı cinayeti) Artık uluslararası soruşturmanın ..
İngiltere'den Brexit onayı İngiltere'den Brexit onayı İngiltere'de Bakanlar Kurulu, ülkenin AB ile vardığı Brexit anlaşmasını onayladı..
AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş: Üç dönem kuralı büyük oranda uygulanacak AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş: Üç dönem kuralı büyük oranda uygulanacak AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "Üç dönem kuralı, büyük oranda uygu..
Kolon kanserine çare olacak bileşiğe Avrupa patenti Kolon kanserine çare olacak bileşiğe Avrupa patenti Bursa Uludağ Üniversitesi öğretim üyeleri, multidisipliner bir çalışmayla kolon ..
  Ekonomi HABERLERİ
Borsa, günü yükselişle tamamladı Borsa, günü yükselişle tamamladı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,62 değer kazancıyla 93.287,16 p..
Ticaret Bakanı Pekcan: Esnaf ve sanatkarın faiz yükü hafifletilecek Ticaret Bakanı Pekcan: Esnaf ve sanatkarın faiz yükü hafifletilecek Ticaret Bakanı Pekcan, "Kooperatifler tarafından uygulanacak gecikme faizi oranı..
Bilim insanlarını yurda döndürecek politika hayata geçiyor Bilim insanlarını yurda döndürecek politika hayata geçiyor Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "Bilim insanlarımızın yurda dönüşüne katkı sa..
Borsa güne düşüşle başladı Borsa güne düşüşle başladı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,19 değer kaybıyla 92.530,56 pua..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
MÜSİAD Ortadoğu’da temsilcilikler açıyor MÜSİAD Ortadoğu’da temsilcilikler açıyor Dünyanın her noktasına ulaşma hedefiyle faaliyetlerine devam eden MÜSİAD son ola..
İTO Başkanı Avdagiç: ‘Kısa Çalışma, firmaları dövize karşı koruma çemberine aldı’ İTO Başkanı Avdagiç: ‘Kısa Çalışma, firmaları dövize karşı koruma çemberine aldı’ “Kısa Çalışma Ödeneği, döviz dalgalanması gibi dönemsel şoklarda işten çıkarmal..
AKUT Kar Sporları Branşı Altyapı Sporcuları Sezonu Açtı AKUT Kar Sporları Branşı Altyapı Sporcuları Sezonu Açtı AKUT Spor Kulübü Kar Sporları branşımızdaki alt yapı sporcuları, sezonu açtılar...
Dr. Kerem Kınık, Çin’de uluslararası insani işbirliğinin önemini anlattı Dr. Kerem Kınık, Çin’de uluslararası insani işbirliğinin önemini anlattı Uluslararası İnsani İşbirliği Semineri’ne katılan Uluslararası Kızılhaç Kızılay ..
  Söyleşi HABERLERİ
Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Katılım Bankası, olarak yeniden doğan ve bu doğumda büyük emek ve ..
İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı Türkiye’nin önemli başarılara imza atan gençlik oluşumlarından olan İstanbul Gen..
Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı tüm uyarı, aldığı tüm önlemlere rağmen kontrolsüz k..
Sektöre kadın eli değdi Sektöre kadın eli değdi Türkiye Takım Tezgahları Sektörünün kadınların iş hayatına katılımının bir terci..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Esenler Belediyesi Yayınları TÜYAP'ta Esenler Belediyesi Yayınları TÜYAP'ta Esenler Belediyesi Şehir ve Kültür Yayınları, 37. Uluslararası TÜYAP Kitap Fuarı..
23. EMITT Fuarı 31 Ocak’ta Kapılarını Açıyor 23. EMITT Fuarı 31 Ocak’ta Kapılarını Açıyor Dünyanın en büyük turizm fuarları arasında yer alan ve 31 Ocak – 3 Şubat tarihle..
TÜYAP Adana 12. uluslararası tarım ve sera-bahçe fuarına yoğun ilgi TÜYAP Adana 12. uluslararası tarım ve sera-bahçe fuarına yoğun ilgi Çukurova’nın tek uluslararası fuarı olma özelliği taşıyan TÜYAP Adana 12. Ulusla..
28. İstanbul Sanat Fuarı açıldı 28. İstanbul Sanat Fuarı açıldı TÜYAP 37. ULUSLARARASI İSTANBUL KİTAP FUARI ve ARTİST 2018 açıldı
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Sarıgöl’de Kentsel Dönüşüm Konutları 2019 Yılında Teslim Edilmeye Başlıyor Sarıgöl’de Kentsel Dönüşüm Konutları 2019 Yılında Teslim Edilmeye Başlıyor Mahalle Buluşmaları kapsamında Sarıgöl Mahallesi sakinleriyle bir araya gelen Ba..
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İmar barışı vatandaşın sorunlarını çözerken, kentsel dönüşüme ivme kazandıracak..
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” Beykoz’da düzenlenen “Tokatköy Şehri- Sitare Yerinde Dönüşüm Tanıtım Programı ve..
  Projeler HABERLERİ
MISTI Projesinin 2. yılı tamamlandı MISTI Projesinin 2. yılı tamamlandı Limak Vakfı tarafından fon desteği sağlanan Boğaziçi Üniversitesi ve Massachuset..
Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı’nın İngiltere’deki merkez ofisi Ant Yapı UK; 20-22 Eaton Place Konut Pr..
Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin 100 günlük eylem planı kapsamında y..
‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ ‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ Pompa sektörünün en büyük firmalarından Türk UNOPOMP, elektrik faturalarının hız..
  Spor HABERLERİ
Agnieszka Radwanska'dan kortlara veda Agnieszka Radwanska'dan kortlara veda 2015 WTA Finalleri şampiyonu, 2012 Wimbledon finalisti 29 yaşındaki Polonyalı te..
'Gomis ücretinin 5 milyon avroya çıkarılmasını istedi' 'Gomis ücretinin 5 milyon avroya çıkarılmasını istedi' Galatasaray Kulübü İkinci Başkanı Albayrak, "Bana Gomis'i kimse anlatmasın. Yanı..
Beşiktaş'ta Tolgay Arslan süresiz kadro dışı Beşiktaş'ta Tolgay Arslan süresiz kadro dışı Beşiktaş Kulübü, futbolcusu Tolgay Arslan'ı disiplinsiz davranışları nedeniyle s..
Beşiktaş'ta Adem Ljajic beklentileri karşılayamadı Beşiktaş'ta Adem Ljajic beklentileri karşılayamadı Adem Ljajic, siyah-beyazlı formayla çıktığı 9 resmi karşılaşmada etkili olamadı...
  Esnaf dergisi HABERLERİ
Mustafa İçöz: “Trafikten men edilen aracın kimliği de yok edilmeli!” Mustafa İçöz: “Trafikten men edilen aracın kimliği de yok edilmeli!” İstanbul Ticaret Odası (İTO) Motorlu araçların tamir, bakım, üretim ve montaj ko..
Nuri Özelmacıklı: “İmar Barışı süresi uzatılarak harçlar taksitlendirilmeli” Nuri Özelmacıklı: “İmar Barışı süresi uzatılarak harçlar taksitlendirilmeli” Türkiye’nin en büyük ve en çok şubesi olan Gayri Menkul Danışmanlık Firmalarında..
27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti 27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf bülteni Dergisinin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf buluşmaları Kızılay Gen..
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı