HABER AKIŞI

Anadolu Vakfı, gönüllülük projeleriyle topluma değer katmaya devam ediyor

 Tarih: 12-03-2019 11:23:39
Hayata geçirdiği projelerle toplumun yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefleyen Anadolu Vakfı, gönüllülük esasıyla hayata geçirilen projelerin yarattığı katma değere dikkat çekmek amacıyla ‘Türkiye’de Gönüllülük’ konulu etkinlik düzenledi.

Anadolu Vakfı bursiyerlerinden Yakup Gözderesi’nin tasarladığı Alzheimer farkındalığına yönelik Bulmaca Karelerinden Umuda Projesi’nin (BuKA) ele alındığı etkinlikte konuşan Anadolu Vakfı Genel Müdürü Selim Güven, “Gönüllü çalışanlarımız ve bursiyerlerimizin desteğiyle toplumda kalıcı değerler yaratıyoruz” dedi.

Başta eğitim ve sağlık olmak üzere, sosyal alanlarda toplumsal gelişimi tetikleyerek, toplumun yaşam kalitesini yükseltecek farklılıklar yaratmak üzere çalışmalarına devam eden Anadolu Vakfı, Anadolu Grubu’nun merkez binasında düzenlediği ‘Türkiye’de Gönüllülük’ konulu etkinlikte gönüllülük esasıyla hayata geçirilen projelerin yarattığı katma değere dikkat çekti. Anadolu Vakfı bursiyerlerinden Yakup Gözderesi tarafından tasarlanan Alzheimer farkındalığına yönelik Bulmaca Karelerinden Umuda Projesi’nin (BuKA) ele alındığı etkinliğe Anadolu Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nilgün Yazıcı, ARGE Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı ve Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Argüden, Anadolu Vakfı Genel Müdürü Selim Güven ve BuKa Projesi Gönüllü Ekibi katıldı. Etkinlik kapsamında düzenlenen Gönüllülük panelinde TÜSEV Genel Sekreteri Başak Ersen ile Özel Sektör Gönüllüleri Derneği Koordinatörü Başak Güçlü Elbir gönüllülüğün önemini anlattı.

Etkinliğin açılışında konuşan Anadolu Vakfı Genel Müdürü Selim Güven, Anadolu Vakfı’nın her geçen gün kapsamı genişleyen projeleriyle hayatına dokunduğu insanların sayısının yüz binlere ulaştığını söyledi. Anadolu Vakfı’nın, kurulduğu günden bu yana Anadolu insanının eğitim alanındaki ihtiyaçlarına destek olmayı amaçladığını belirten Güven, “Sağladığımız burslarla bir yandan yeni kuşaklara yol gösterecek, onlara misyon kazandıracak çalışmalar yaparken, diğer yandan eğitim sistemimizi destekleyecek girişimlerde bulunuyoruz. Bu alanda ürettiğimiz projelerle bugün önemli rakamlara ulaştık. Grup çalışanlarımız ve bursiyerlerimizden aldığımız destekle hayata geçirdiğimiz gönüllülük projeleri, yarattığımız katma değeri ikiye katlamamızı sağladı” dedi.

‘Toplumda pozitif etki ve kalıcı değerler yaratıyoruz’

 

Gönüllü çalışanlar ve bursiyerler ile birlikte hayata geçirdikleri sosyal sorumluluk çalışmaları ve sürdürülebilirlik projeleriyle toplumda pozitif etki ve kalıcı değerler yaratmaya önem verdiklerini dile getiren Güven, “İyi yetişen, okuyan, öğrenen nesillerin sürdürülebilirliğini amaçlayan “Okusun da Büyüsün” projemiz kapsamında, yurdumuzun her köşesindeki çocuklarımıza yaş gruplarına uygun kitapları ulaştırıyoruz. İhtiyaç sahibi okullara ve talepte bulunan kurumlardaki çocuklara, gönüllü destekçilerimizin yardımıyla toplanan ve gönderilen kitaplar, kırtasiye malzemeleri ve oyuncaklarla ışık tutmaya çalışıyoruz. Ayrıca kitabı olmayan birçok okul ve kütüphaneye de destek olmaya devam ediyoruz.  Öte yandan ihtiyaç sahibi başarılı öğrencilerin bireysel bağışlarla okutulması amacıyla geliştirilen, KEP (Kardeş Eğitimi Projesi) ile Anadolu Vakfı olarak mülakat ile seçtiğimiz ihtiyaç sahibi başarılı bursiyerlere, dokuz ay boyunca eğitim desteği veriyoruz. Gönüllü çalışanlarımız ve bursiyerlerimiz ile birlikte hayata geçirdiğimiz sosyal sorumluluk çalışmalarımıza çok güzel bir örnek olan Bulmaca Karelerinden Umuda projesi ile ise Alzheimer farkındalığı özelinde, yaşlı bireylere psiko-sosyal açıdan destek sağlıyoruz. Toplumsal fayda sağlamak, insanımızın yaşam kalitesini artırmak ve hepsinden önemlisi gençlerimizin yoluna ışık tutmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Yaşlı bireyler Alzheimer’a karşı bulmaca çözmeye teşvik ediliyor

Anadolu Vakfı bursiyerlerinden Yakup Gözderesi tarafından yaşlı bireylere yönelik tasarlanan Bulmaca Karelerinden Umuda Projesi (BuKA) kapsamında zihinsel hafıza egzersizleri uygulanırken, yaşlı bireyler bulmaca çözmeye teşvik ediliyor. Ayrıca projenin gönüllü ekibi, yaşlı bireylerin kendilerini iyi hissetmelerini sağlamak amacıyla film ve müzikli etkinlikler düzenliyor, doğum günlerinde onlara sürprizler hazırlıyor. Proje ile topluma fayda sağlayabilmeyi amaçladığını belirten BuKA projesinin yaratıcısı Yakup Gözderesi, “Yaptığım araştırmalar sırasında bulmaca çözmenin Alzheimer üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu öğrendim. Bunun üzerine kendime, ‘Acaba biz yaşlı bireylerle bulmacalar çözsek onların ileride Alzheimer’a yakalanmalarını önler miyiz?’ diye sordum. Proje bu şekilde doğdu. Projeye gönüllü olarak katılmak isteyen arkadaşlarımla yaşlı bireylerine hayatına değer katmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
2022 Yılında araçlarımızı caddelerimizde göreceğiz 2022 Yılında araçlarımızı caddelerimizde göreceğiz Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geçtiğimiz günlerde Türkiye Odalar ve..
2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, medeniyet inşa etmenin her topluma nasip olm..
Bakan Pekcan, OECD Bakanlar Konseyi toplantısına katıldı Bakan Pekcan, OECD Bakanlar Konseyi toplantısına katıldı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye'nin dijital ticaretin ve ekonomilerinin di..
Ticaret Bakanı Pekcan DTÖ Gayriresmi Bakanlar Toplantısı'na katıldı Ticaret Bakanı Pekcan DTÖ Gayriresmi Bakanlar Toplantısı'na katıldı Bakan Pekcan, korumacı eğilimlerin kısa vadeli yararlarına karşı konulması ve ço..
  Ekonomi HABERLERİ
Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak, “ivme finansman paketini” açıkladı Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak, “ivme finansman paketini” açıkladı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İVME (İleri, Verimli, Milli Endüstri) Fi..
`Elektrifikasyona toplam 2,4 milyar lira yatırım yapıldı` `Elektrifikasyona toplam 2,4 milyar lira yatırım yapıldı` Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, “Enerji verimliliği için önem arz e..
İkram Göktaş: “Temel misyonumuz sektördeki mevcut pastadan pay alarak büyümek değil” İkram Göktaş: “Temel misyonumuz sektördeki mevcut pastadan pay alarak büyümek değil” Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, banka olarak temel misyonlarının sektör..
Türkiye Finans, konut finansmanı kar oranlarını artırdı Türkiye Finans, konut finansmanı kar oranlarını artırdı Türkiye Finans Katılım Bankası, konut finansman oranlarında 20 puanlık bir artış..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Türkiye enerji sektörünün köklü markası İpragaz da “Etik ve İtibar” dedi Türkiye enerji sektörünün köklü markası İpragaz da “Etik ve İtibar” dedi 2010 yılında kurulan ve Türkiye'nin önde gelen kurum ve kuruluşlarının yer aldığ..
TİAD’a yeni görsel kimlik TİAD’a yeni görsel kimlik Türkiye takım tezgahları sektörü için itici güç görevi gören eski adıyla Takım T..
TEPED, ZYXEL ile Bir Araya Geldi TEPED, ZYXEL ile Bir Araya Geldi Teknoloji Profesyonelleri Derneği - TEPED, Network ve Ağ Teknolojileri Alanında ..
AB’den KAÇUV’a hibe desteği AB’den KAÇUV’a hibe desteği Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV), “Sürdürülebilir Fon Yönetimi ve Sistemler..
  Söyleşi HABERLERİ
Allah tüm inananları affeder Allah tüm inananları affeder Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Allah'ın affediciliğini anlattığı "Gönül Sohbetleri"n..
MAİN Katılımın getirdiği Yabancı Melek Yatırımcı  Start-up Projelere TL olarak yatırım yapıyor MAİN Katılımın getirdiği Yabancı Melek Yatırımcı Start-up Projelere TL olarak yatırım yapıyor MaQasid Melek Yatırımcı Ağı (MAIN) Kurucu Ortağı ve Üst Yöneticisi (CEO) Yavuz S..
Macaristan’dan Türk yatırımcılara cazip fırsatlar Macaristan’dan Türk yatırımcılara cazip fırsatlar Avantajlı teşvik sistemi ve Türkiye’ye ile kurduğu yakın ilişkilerle yatırımcıla..
Ramazan Söyleşilerine Yoğun İlgi Ramazan Söyleşilerine Yoğun İlgi Eyüpsultan Belediyesi, Ramazan-ı Şerif’i en iyi şekilde ağırlamak, vatandaşların..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
ICSG İstanbul’a yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi ICSG İstanbul’a yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi Geçtiğimiz Nisan ayının 25 ve 26’sında Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Avra..
Filistin’de görmeniz gereken 9 yer Filistin’de görmeniz gereken 9 yer Çoğu insan için Filistin toprakları bir tatil planına dahil edilecek yerler deği..
İBB, İstanbul’a özgü tasarımları Avusturya’da dünyaya tanıtıyor İBB, İstanbul’a özgü tasarımları Avusturya’da dünyaya tanıtıyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avusturya’da, UNESCO’nun desteğiyle gerçekleştiri..
ICSG İstanbul’a yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi ICSG İstanbul’a yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi Geçtiğimiz Nisan ayının 25 ve 26’sında Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Avra..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Ad..
Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Esenler’in yıllardır süregelen imar sorununun çözüme kavuşacağı, riskli yapıları..
Bakan Kurum: “Kentsel dönüşümün hızlandırılmasına katkı sağlayacağız Bakan Kurum: “Kentsel dönüşümün hızlandırılmasına katkı sağlayacağız Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 5 yılda 1.5 milyon konutun dönüşümünü ya..
  Projeler HABERLERİ
Akademi ve iş dünyası “Mesleğimi Tanıyorum” Projesinde buluştu Akademi ve iş dünyası “Mesleğimi Tanıyorum” Projesinde buluştu Gençlerin iş hayatına atılmadan önce kariyerleri ile ilgili tüm koşulları kavram..
Yarış Arabalarıyla Çocukların Yüzü Güldü Yarış Arabalarıyla Çocukların Yüzü Güldü Teamart Motor Sporları Grubu’nun çocuklara trafik kurallarını öğretmek amacıyla ..
 TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu’nun Kazanan Projeleri Belli Oldu TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu’nun Kazanan Projeleri Belli Oldu TSKB’nin, kurum içi girişimciliği geliştirmek için Türkiye Girişimcilik Vakfı (G..
TMB ve Intes kamu, yabancı misyon ve inşaat sektörünün önde gelen temsilcilerini buluşturdu TMB ve Intes kamu, yabancı misyon ve inşaat sektörünün önde gelen temsilcilerini buluşturdu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan: “Yüksek maliyetli projeleri PPP modeli ve dı..
  Spor HABERLERİ
Engelli Vatandaşlara Havuz Hizmeti Engelli Vatandaşlara Havuz Hizmeti Havaların ısınmasıyla birlikte engelli vatandaşlarını ücretsiz olarak havuz hizm..
Tekvandonun ‘Altın Çocuğu’ Bayrampaşa’dan çıktı Tekvandonun ‘Altın Çocuğu’ Bayrampaşa’dan çıktı Bayrampaşa Belediyesi Bilgi Merkezi’nin spor kulübünde çalışmalarını yürüten Bay..
İBB’nin şampiyon tekvandocusu İrem Yaman tarih yazıyor İBB’nin şampiyon tekvandocusu İrem Yaman tarih yazıyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü sporcularından İrem Yaman İngiltere’d..
İBB’den çocuklara ücretsiz yaz spor okulu İBB’den çocuklara ücretsiz yaz spor okulu İstanbul Büyükşehir Belediye’nin okullara inşa ettiği spor salonlarında düzenlen..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu 29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu Esnaf Bülteni Dergisi’nin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ortak Akıl..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı