HABER AKIŞI

Allıoğlu; “YEP, Yapısal Reformlarla Desteklenmeli”

 Tarih: 07-11-2020 01:35:52
Bakan Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı’na ilişkin değerlendirmelerde bulunan GGYD Başkanı Allıoğlu, yeni planın hem ekonomik reformlar, hem de ekonomi dışı yapısal reformlarla desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD) Başkanı M.Nezih Allıoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı (YEP)’nın, Türkiye’yi aynı zamanda Cumhuriyet’imizin 100. yılı olan 2023 yılı hedeflerine taşıyacağına inandıklarını söyledi. Salgın sürecinin sancılarının devam ettiği bir dönemde açıklanan üç yıllık yol haritasının hayırlı olması dileğinde bulunan Başkan Allıoğlu, “2022 yılı için konulan yüzde 5 enflasyon hedefi ile cari dengenin kapanması yönündeki hedefin, yeni programda salgın nedeniyle 2023 yılına ertelendiğini görüyoruz. YEP’te 2021 için yüzde 6’ya yaklaşan büyüme beklentisi olsa da pandemi etkisiyle bu oranın yüzde 4 civarında olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

KOBİ‘ler Büyümenin Anahtarı

Bakan Albayrak tarafından açıklanan programın girişimciliğe, üretime, yatırıma; kısacası ülke ekonomisinin belkemiği olan özel sektöre odaklanmasının önemli bir adım olduğunu da vurgulayan Başkan Allıoğlu, “Desteklenen KOBİ’ler, sürdürülebilir yüksek büyümenin anahtarıdır. Özel sektörün eli ne kadar güçlü olursa yatırım, üretim ve istihdam artışı da o kadar fazla olur, katma değeri yüksek ürünler üretilir, ihracatta beklentiler ve hedefler aşılır. Yeni planda ihracat ve e-ticaret artışına dönük hedefler de bu açıdan son derece önemli” diye konuştu.

Yapısal Reformlar İçin Geç Kalınmamalı

GGYD Başkanı Nezih Allıoğlu, Yeni Ekonomi Programı’nın başarısı için, planın güçlü yapısal reformlarla desteklenmesi gerektiğini de bildirdi. Allıoğlu, “YEP’te özellikle finansal istikrar için stratejik reformların yapılacağının vurgulanması önemli ancak ekonomi dışı yapısal reformlar için de daha fazla vakit kaybedilmemeli. Hukuk ve eğitim başta olmak üzere hemen her alanda ihtiyaç duyulan reformlar, ekonomimizin verimli çalışmasını sağlayacak, şoklara karşı dayanıklılığını arttıracaktır” şeklinde konuştu

  Bu haber 8246 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda-Birlik HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı